Да се научим да работим с Excel - тема [4]

  • 31 824
  • 201
  •   1
Отговори
# 1
  • Мнения: 29 580
Здравейте,
Пак съм аз с моите драми....

На новата версия на ексел съм 2019 и при пивот таблиците преди  /на 2013/ много ползвах Calculated field, а сега ми е неактивно. Дали е някаква настройка. Моля за помощ....

Последна редакция: пт, 14 май 2021, 10:54 от Soul Free

# 2
  • Варна
  • Мнения: 3 246
Soul Free Сега потърсих за този проблем и ми се струва, че при създаване на pivot таблицата си маркирала - Add this data to the Data Model. Пробвай да направиш pivot таблицата наново, но без да е маркирана тази опция.

Например скролирай панела Fields lists нагоре и виж дали в началото не ти изписва Range.

# 3
  • Мнения: 29 580
Лелеее, златна си!!!! Браво!

отчекнах Add this data to the Data Model и стана работата....!!!!

Жива и здрава да си! Много мерси!!!

# 4
  • Мнения: 22
Здравейте,

Всеки, който работи активно с Ексел често се сблъсква с някои задачи, които са едновременно досадни, времеемки и сложни. Например:
1. Изучаване структурата на един файл - какви работни листове име, колко от тях са скрити, колко формули има, колко числови и текстови стойности, има ли формули, които връщат грешка и др.
2. Какви са взаимовръзките между работните листове
3. Има ли външни файлове, към които са "вързани" формулите във файла. Кои са тези файлове и къде са.
4. Сравняване на две версии на един и същ файл и описание на разликите
5. Изчистване на излишното форматиране

Ако работите с версии Pro Plus, Professional Plus, Enterprise Level E3 на Офис 365 (както и някои версии на 2013) има голям шанс да притежавате една добавка към Ексел, създадена точно за бързото и най-вече автоматично извършване на тези задачи.
Казва се Spreadsheet Inquire и на линковете по-долу описах как да проверите имате ли я и ако да - как да я активирате. А след това - накратко най-основните моменти за работа с нея.

Последна редакция: ср, 21 юли 2021, 01:14 от Не се сърди, човече

# 5
  • Мнения: 29 580
Прочетох статията, за която благодаря. Инструментът е чудесен, за съжаление при мен го няма. Имам само Power View и Power Pivot.

# 6
  • Мнения: 22
Прочетох статията, за която благодаря. Инструментът е чудесен, за съжаление при мен го няма. Имам само Power View и Power Pivot.

Power Query поне няма ли?

# 7
  • Мнения: 8 890
Един въпрос за VLOOKUP, третия параметър. Само надясно ли работи броенето на колоните, може ли наляво. Трябват ми резултатите от колона по-наляво от колоната в която се намира стойността.
пример: Търся в област А5:J2552 на другата страница, но съвпадението се намира в колоната J, a аз искам стойността от първата колона А да ми бъде записана като резултат от формулата.
Не ми се иска да местя първата колона надясно след колоната J, знам, че така ще стане, но има ли друг начин, или друго решение, опитах и с отрицателно число, но не става.

=VLOOKUP(i2, Sheet2!$A$5:$J$2552, 1, false)

# 8
  • Мнения: 29 580
Не мисля, че може.

Като гледам формулата, трябва да си отключите зоната на търсене /да няма $/.

# 9
  • Мнения: 8 890
Не мисля, че може.

Като гледам формулата, трябва да си отключите зоната на търсене /да няма $/.
не мисля, аз копирам надолу, ако отключа ще се измени зоната с по един ред, а аз търся в цялата зона.
да не би да трябва с LOOKUP?

# 10
  • Мнения: 29 580
Аз лично не ограничавам зоната на търсене. Давам цялата таблица с маркиране от A до J в случая без да указвам редове. Всъщност и така става.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 3 246
Pepina Ако сте на Office 365 има много подходяща функция Xlookup. Иначе без нея - с Index и Match

# 12
  • Варна
  • Мнения: 3 246
BatKolyu Това с CHOOSE{1,2} е много хитро. Обръщам внимание обаче, че да сработи трябва десетичната точка да си е точка, а не запетая. Когато decimal symbol в регионалните настройки съвпада със символа за разделяне на елементи в масив, Excel приема, че 1,2 е десетично число, а не два елемента в масив. Споменавам го, защото при мен беше запетая за десетична точка и трябваше да сменя настройката в контролния панел, за да сработи формулата.

Както и да е, добре, че въведоха XLOOKUP да се преодолеят ограниченията на VLOOKUP, HLOOKUP и LOOKUP. Ако имаш статия за XLOOKUP, пусни я тук, ще е полезна. Иначе ето една на английски.

Soul Free Правилното е да се използват абсолютни адреси за областта за търсене. Ако сме сигурни, че под тази област няма да има други данни, които да пречат на коректен резултат, тогава може и с адресиране на целите колони.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 3 246
BatKolyu Понеже виртуалната таблица с CHOOSE много ми допадна, да кажа, че с нея може да се преодолее по още един начин едно ограничение на VLOOKUP, за което си писал в твоята статия - функцията търси само по една колона. Традиционният вариант е да се добави колона със слепване (& или CONCATENATE) и да се търси в нея, както си писал.
Става обаче и с
=VLOOKUP(lookup_value1&lookup_value2&..lookup_value_n; CHOOSE({1,2}; vector1&vector2&...&vector_n; result_vector);2;FALSE) - за търсене по точна стойност. С CONCATENATE не става, само с &.
=VLOOKUP(lookup_value1&lookup_value2&..lookup_value_n; SORT(CHOOSE({1,2}; vector1&vector2&...&vector_n; result_vector));2;TRUE) - за търсене в диапазон

Сега видях, че всъщност ти си писал за това решение в статията си. Оставям си коментара тук обаче заради търсенето в диапазон, а и защото може да е полезно за четящите темата. Защо използваш формули-масив? При мен на Office 365 става и с обикновена формула.

XLOOKUP има само един недостатък и той е, че връща адрес и изисква адрес на област, а не самите стойности и не може да се прилага SORT в областта за търсене, когато искаме да върнем повече от един резултат. Ако не е сортирана областта предварително, не връща коректен резултат. При VLOOKUP не е така и затова може да се използва SORT за сортиране на table_array във VLOOKUP, без да се изисква сортиране на самата изходна таблица.

Последна редакция: ср, 26 май 2021, 11:36 от Ясмина

# 14
  • Sliven
  • Мнения: 250
Здравейте! Имам проблем и много се надявам някой тук да може да ми помогне, че на работа не могат Neutral Face
Налага ми се да работя предимно с EXCEL и вчера ми изчезна функцията като позиционирам стрелката на мишката в долния десен ъгъл на клетката не ми се показва +, също и стрелките, за да преместя самата клетка. Абе изобщо никакви функции на мишката в клетката, само мога да маркирам. Помогнете ако съм се изразила правилно, моля

Последна редакция: вт, 01 юни 2021, 17:24 от dida78g

# 15
  • Варна
  • Мнения: 3 246
Здравейте! Имам проблем и много се надявам някой тук да може да ми помогне, че на работа не могат Neutral Face
Налага ми се да работя предимно с EXCEL и вчера ми изчезна функцията като позиционирам стрелката на мишката в долния десен ъгъл на клетката не ми се показва +, също и стрелките, за да преместя самата клетка. Абе изобщо никакви функции на мишката в клетката, само мога да маркирам. Помогнете ако съм се изразила правилно, моля

Проверете File - Options - Advanced - Enable fill handle and cell drag-and-drop дали е чекната

# 16
  • Sliven
  • Мнения: 250
Здравейте! Имам проблем и много се надявам някой тук да може да ми помогне, че на работа не могат Neutral Face
Налага ми се да работя предимно с EXCEL и вчера ми изчезна функцията като позиционирам стрелката на мишката в долния десен ъгъл на клетката не ми се показва +, също и стрелките, за да преместя самата клетка. Абе изобщо никакви функции на мишката в клетката, само мога да маркирам. Помогнете ако съм се изразила правилно, моля

Проверете File - Options - Advanced - Enable fill handle and cell drag-and-drop дали е чекната
СТАНА! МНОГО ВИ БЛАГОДАРЯ! Мъчих се 3 дни с таз тъпотия, а така ми трябва

# 17
  • София
  • Мнения: 9 936
ексел може ли да дава отчет, кога даден срок изтича? Или да се пуска такъв списък при поискване?

# 18
  • Агент под прикритие
  • Мнения: 11 589
Десктопски известия не. Можеш с Conditional Formatting да си направиш клетка да светва в определен цвят след изтичане на даден период, като за условие трябва да съставиш съответната формула.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 3 246
ексел може ли да дава отчет, кога даден срок изтича? Или да се пуска такъв списък при поискване?

Такъв списък може да се извежда с Advanced Filter. Но пак трябва да се стартира "ръчно", евентуално може да се закачи на бутон и да се подсещате да го натискате, когато искате да проверите за изтичащ срок.

# 20
  • Мнения: 22
ексел може ли да дава отчет, кога даден срок изтича? Или да се пуска такъв списък при поискване?

Всичко зависи от детайлите, но може да се направи сравнително лесно следното:
При стартиране на Ексел да се отваря файл/таблица, в която да се показва списък с изтичащи срокове.

С макрос може даже и по мейл да го пусне

# 21
  • Мнения: 14 920
Здравейте , имам проблем с дата. Маркирам колоната, задавам съдържание кратка дата и нищо не става. Ако поискам да филтрирам, имам на две различни места 06.юни например. Не знам какво да правя, моля за помощ.

# 22
  • Мнения: 22
Здравейте , имам проблем с дата. Маркирам колоната, задавам съдържание кратка дата и нищо не става. Ако поискам да филтрирам, имам на две различни места 06.юни например. Не знам какво да правя, моля за помощ.

Възможно ли е да изглежда като дата, но всъщност да е текст?

# 23
  • Мнения: 14 920
Може би е нещо такова. Но като стъпя на някои, пише Дата, а на други - По избор.
Информацията е копи-пейст от друг файл. Сега си поиграх, 300 реда с F2 - Enter - и ги обърна в дати. Струва ми се, че разделителят на датата в другия файл нещо не е ок...ама е все точка, колко вида точки има?

# 24
  • Мнения: 22
Без да видя файла, ми е трудно да кажа какво се случва.
На сляпо давам няколко насоки:
- направете Replace (CTRL+H) на точка с ... точка. Знам, че звучи абсурдно, понякога така се оправя
- Маркирайте проблемните клетки и след това: Data > Data Tools > Text to columns. Там на третата стъпка в полето Column Data Format цъкнете на Date и след това Finish
- В отделна колона използвайте формулата DATEVALUE, за да обърнете текст, който прилича на дата в истинска дата. След това с Copy > Paste Special Values ги пейстнете на мястото на "сбърканите" дати

Има и други начини, ако с тези не стане

# 25
  • Мнения: 14 920
Благодаря. Ще видя в понеделник, че остана на служебния компютър. Сега съм оправила клетките, като маркирах цялата колона, дадох съдържание Кратка дата и после това с Ф2-ентер минах всичките 300+ клетки. Но тази таблица се попълва постоянно с копи-пейст и в понеделник сигурно пак няма да се получи.
Риплейсване на точка с точка въобще даже не ми звучи абсурдно, но не се бях сетила. Даже като се замисля, вероятно това е решението -понеже става дума за дузина справки от програмата ни, които вадим под формата на екселски таблици. И по всяка вероятност изваждането на едната справка върви с такава точка-не-точка.
Ако не стане, ще пиша.

# 26
  • Мнения: 29 580
Ще стане с точка с точка. Така много пъти съм оправяла дати.

Kакво става с F2 + Enter?

# 27
  • Мнения: 14 920
Ще стане с точка с точка. Така много пъти съм оправяла дати.

Kакво става с F2 + Enter?
Нищо особено и магично не е, Ф2=двойно щрак с мишката върху клетката - за редакция на съдържанието. Ентер е да мина на долната клетка. Става по-бързо от щракане само с мишката. Като натисна Ф2, клетката от 02.06.2021 става на 2.6.2021, което е нормална кратка дата. Натискам ентера и слизам в долната клетка. Нищо друго не правя, не трия, не дописвам. Не знам дали го обясних добре.

# 28
  • Агент под прикритие
  • Мнения: 11 589
Пробва ли да оправиш една клетка и след това с четката да "намажеш" останалите?

# 29
  • Мнения: 14 920
Пробва ли да оправиш една клетка и след това с четката да "намажеш" останалите?
Да , сигурно 50 пъти, защото бях убедена, че не натискам и мажа правилно - не стана нито един.

# 30
  • Мнения: 29 580
Щом става само с щракване върху съдържанието на клетката, значи не е от точката. Поне така предполагам.

Виж в опшънс дали ти е на аутоматик. Понякога ми се е сменяло не знам поради каква причина на менюал, т.е. формули и други трябва ръчно да се сменят една по една.

# 31
  • Агент под прикритие
  • Мнения: 11 589
Съдържанието на една клетка трябва също да има вид на дата. Форматирането не е достатъчно, то променя начина, по който Ексел показва нещото, но не променя съдържанието вътре.
Най-вероятно данните от изходния файл са били некоректни, копирането в друг файл няма как да е по-различно.

Иначе, ако всички клетки в даден диапазон са със сходно съдържание, един макрос би свършил работата много побързо, отколкото F2-Enter.

# 32
  • Мнения: 14 920
Може... Аз с ексел не съм много на ти и редовно ползвам Гугъл за справки за някакъв бърз чалъм, ама този път бях ударила на камък с предложенията.

# 33
  • Мнения: 1 312
Здравейте на всички! Имам въпрос към компетентните и можещи да работят с ексел. Благодаря на всички,които ще ми помогнат със съвет. Ще се опитам да обясня от каква формула имам нужда. В първа колона ще въвеждам тонаж на камион пълен с продукция, до 20 тона ще плащаме 25 лв на камион, над 20 тона ако е/а те при всички положения са над 20 т/ ще плащаме по 0,50 ст за следващите 1000кг. Например за камион тежащ 21т ще трябва да платим 25,50 лв. Искам формула, която да ми изчислява тази сума с въвеждането на тонажа на камиона.
Незнам дали го обясних добре.

# 34
  • Мнения: 8 890
Здравейте на всички! Имам въпрос към компетентните и можещи да работят с ексел. Благодаря на всички,които ще ми помогнат със съвет. Ще се опитам да обясня от каква формула имам нужда. В първа колона ще въвеждам тонаж на камион пълен с продукция, до 20 тона ще плащаме 25 лв на камион, над 20 тона ако е/а те при всички положения са над 20 т/ ще плащаме по 0,50 ст за следващите 1000кг. Например за камион тежащ 21т ще трябва да платим 25,50 лв. Искам формула, която да ми изчислява тази сума с въвеждането на тонажа на камиона.
Незнам дали го обясних добре.
1.направи си таблица, в която в клетка А2 си написала теглото на камион в тонове.
2.в Клетка B2 въведи следната формула =IF((A2-20)>=0,25+(A2-20)*0.5,25)
3. ако има още стойности пишеш ги под А2, съответно дърпаш ъгълчето на формулата в В2 надолу и ти се изчисляват

# 35
  • Мнения: 1 312
Здравейте на всички! Имам въпрос към компетентните и можещи да работят с ексел. Благодаря на всички,които ще ми помогнат със съвет. Ще се опитам да обясня от каква формула имам нужда. В първа колона ще въвеждам тонаж на камион пълен с продукция, до 20 тона ще плащаме 25 лв на камион, над 20 тона ако е/а те при всички положения са над 20 т/ ще плащаме по 0,50 ст за следващите 1000кг. Например за камион тежащ 21т ще трябва да платим 25,50 лв. Искам формула, която да ми изчислява тази сума с въвеждането на тонажа на камиона.
Незнам дали го обясних добре.
1.направи си таблица, в която в клетка А2 си написала теглото на камион в тонове.
2.в Клетка B2 въведи следната формула =IF((A2-20)>=0,25+(A2-20)*0.5,25)
3. ако има още стойности пишеш ги под А2, съответно дърпаш ъгълчето на формулата в В2 надолу и ти се изчисляват
Пепина благодаря, че се отзова. Написах формулата, но след като нитисна ентер за край там където оцветих в червено ми дава грешка. Внимавам много какво пиша, дали запетая или точка..

# 36
  • Мнения: 8 890
Здравейте на всички! Имам въпрос към компетентните и можещи да работят с ексел. Благодаря на всички,които ще ми помогнат със съвет. Ще се опитам да обясня от каква формула имам нужда. В първа колона ще въвеждам тонаж на камион пълен с продукция, до 20 тона ще плащаме 25 лв на камион, над 20 тона ако е/а те при всички положения са над 20 т/ ще плащаме по 0,50 ст за следващите 1000кг. Например за камион тежащ 21т ще трябва да платим 25,50 лв. Искам формула, която да ми изчислява тази сума с въвеждането на тонажа на камиона.
Незнам дали го обясних добре.
1.направи си таблица, в която в клетка А2 си написала теглото на камион в тонове.
2.в Клетка B2 въведи следната формула =IF((A2-20)>=0,25+(A2-20)*0.5,25)
3. ако има още стойности пишеш ги под А2, съответно дърпаш ъгълчето на формулата в В2 надолу и ти се изчисляват
Пепина благодаря, че се отзова. Написах формулата, но след като нитисна ентер за край там където оцветих в червено ми дава грешка. Внимавам много какво пиша, дали запетая или точка..
моят ексел има в смисъла на десетична запетая точка (пример 0.5 лева), а във формулата за разделител имам запетая. Това са настройки на Ексел, не зная при теб как е, може да се наложи да замениш тези знаци с подобните от твоя компютър. Може десетичен знак да ти е запетая, а разделител във формули -точка и запетая.
Ще ти го напиша с много интервали, за да се разграничат частите във формулата;

=IF(       (A2-20)>=0,               25+(A2-20)*0.5,                25)
евентуално може и така на някои компютри
=IF(       (A2-20)>=0;             25+(A2-20)*0,50;                25)
Обяснение, IF означава "ако".
Ако теглото минус 20 тона е по-голямо или равно на нула,  тогава цената е 25 лева+ (разликата теглото минус 20) умножено по 0.50 лева , в противен случай цената е 25 лева.

# 37
  • Мнения: 1 312
Много ти благодаря, при мен стана с разделяне с точка и запетая.

# 38
  • Мнения: 22
Здравейте,

Второто, преработено и допълнено издание на книгата "M is for (data) Monkeys" вече е в продажба.
Сега книгата се казва "Master Your Data with Excel and Power BI" и се продава в pdf вариант на няколко сайта. Тук политиката за споделяне на линкове е доста рестриктивна, така че пробвайте да ги намерите с търсене в гугъл. Ако не стане - пишете ми на лично.

За тези, които се чудят каква е тази книга и защо е важна:
Това е книга, посветена на Power Query. Първото издание беше уникално добро и все още е актуално. Второто има около 30% повече съдържание и покрива, както новостите, така и някои допълнителни теми, например езика М.

Всеки, който в работата си обработва информация от множество файлове, за да създаде някакви отчети ще има полза от тази книга.

# 39
  • Мнения: 496
Имам файл с продажби с дата на продажба, артикул, количество, продажна цена.
В друг файл имам артикули с промо цена с начална и крайна дата като един и същ артикул е възможно да е бил с различна промо цена през различните периоди.
Каква формула трябва да направя, за да прехвърля актуалната промо към датата на продажбата?

# 40
  • Мнения: 22
Един вариант е със SUMIFS - да сумира цената, която отговаря на съответния артикул и датата е по-голяма от началната на промоцията и по-малка от крайната на промоцията.

Един файл, ако споделите, ще помогне много

# 41
  • Мнения: 8 890
Фи_Фи
ясно ли е дефинирана цената във втория файл - примерно, аз така си го представям? Така ли върви хронолигочески?
12.01.2021 - 17.01.2021 цена 50 лева
18.01.2021-21.01.2021 цена 47 лева
22.01.2021-30.01.2021 цена 48 лева
Начална и крайна дата в отделни колони ли са?

# 42
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 756
Имам 2 таблици. В първата има кодове на артикули имена и стойност. Във втората също. Как да сравня по кодовете съвпадат или се различават стойностите. Т.е. В едната, в отделна колона да се нанесът стойностите от другата и да видя къде има разлика.

# 43
  • Мнения: 8 890
Имам 2 таблици. В първата има кодове на артикули имена и стойност. Във втората също. Как да сравня по кодовете съвпадат или се различават стойностите. Т.е. В едната, в отделна колона да се нанесът стойностите от другата и да видя къде има разлика.
с VLOOKUP може да направиш отделната колона. А в още една колона можеш да стравниш, например, пишеш формулата
 "=(A1=D1) и ще получиш отговор true  или false, после дърпаш ъгълчето и копираш надолу  за всички редове

Ако искаш конкретно, сложи поне 3 реда от всяка таблица и пиши в един Sheet ли са, в отделни, или в отделни файлове даже?

# 44
  • Мнения: 22
Само да обърна внимание, че VLOOKUP e начинът, когато кодовете не се повтарят, т.е. във всяка от двете таблици всеки код се среща по един път само.

Ако се повтарят поне в едната, тогава или трябва да се използва SUMIF, или първо данните да се обобщят (с пивот таблица например) и след това да се сравняват с VLOOKUP

# 45
  • Мнения: 8 890
@Ave
Не е ли удачно в началото на темата да напишеш, питащите да слагат като пример част  от таблиците им?

# 46
  • Манчестър
  • Мнения: 2 486
@Ave
Не е ли удачно в началото на темата да напишеш, питащите да слагат като пример част  от таблиците им?


Благодаря.Ще опитам да допълня .

# 47
  • Мнения: 1 116
Здравейте,
инсталирах си Excel 2013 и имам лекичък проблем
Когато напиша дата, например 30.06.2020 и дръпна надолу не ми се селектират следващите дати ами 30.06.2021, 30.06.2022. Имате ли идея как да го оправя?

# 48
  • Агент под прикритие
  • Мнения: 11 589
Здравейте,
инсталирах си Excel 2013 и имам лекичък проблем
Когато напиша дата, например 30.06.2020 и дръпна надолу не ми се селектират следващите дати ами 30.06.2021, 30.06.2022. Имате ли идея как да го оправя?
Искаш да кажеш, че копираш клетка с дърпане и селектиране от долния десен ъгъл на клетката ли?
Когато го направиш, в долния десен ъгъл на цялата селекция се появява едно малко меню Autofill options. Там можеш да избираш дали съдържанието от първата клетка да се копира на другите (Copy Cells) или да се разнасят последователни стойности (Fill days, Fill weekdays, Fill months, Fill years).

При такова разнасяне, Fill series е стойността по подразбиране на Autofill.

# 49
  • Варна
  • Мнения: 3 246
payla777 вероятно excel приема въведеното като текст. Проверете дали подравнява ляво. Ако да- опитайте с друг сепаратор /

# 50
  • Агент под прикритие
  • Мнения: 11 589
При текст, Autofill изпълнява по подразбиране Copy Cells, а не прави Fill years, както в нейния случай.

# 51
  • Мнения: 1 116
Да подравнява се в ляво. Какво да направя?

# 52
# 53
  • Мнения: 8 890
Здравейте,
инсталирах си Excel 2013 и имам лекичък проблем
Когато напиша дата, например 30.06.2020 и дръпна надолу не ми се селектират следващите дати ами 30.06.2021, 30.06.2022. Имате ли идея как да го оправя?
Датите Excel  могат да имат различни формати или начини на изписване в зависимост от разделителите (точка, тире, наклонена черта надясно). Форматът на датата се настройва и в Windows, така, че може да има разлики между датите в моя компютът и в твоя.
Случило се е така, че точката не е разделител за дати за твоя компютър и  30.06.2020 го е възприел за текст, съответно го подравнил вляво. Затова като дърпаш ъгълчето на клетката ти излизат следващите години, същото би се получило, ако напишеш AB1 и дръпнеш, получаваш АВ2, АВ3  и т.н.
За да провериш какви са датите в твоя компютър, може да натиснеш десен бутон Format Cells - Date. Избираш си някой от начините и така записваш същата дата, например 6/30/2020, 30-Jun-2020. Тогава Excel  'ще те разбере', че това не е текст, а е дата.  В много страни датите не се пишат като в България.

    Като дръпнеш дясното ъгълче(плюсче) на клетката ще ти въведе серия от следващите дати (през ден).
    Ако дърпайки задържиш CTRL - ще ти копира същата дата много пъти.
    Ако искаш само понеделници, примерно, въвеждаш датата на първия понеделник, 6/30/2020, под нея следващия понеделник 7/7/2020, маркираш двете и дърпаш ъгълчето
    При вече попълнена някаква серия, пример Дни, можеш да я маркираш и да промениш настройките, с десен бутон и от появяващото се меню Autofill можеш да избереш между много варианти Работни дни, Месеци, Години и т.н.

# 54
  • Мнения: 1 116
Здравейте, пожелавам ви една здрава и успешна година.

Имам една таблица, която актуализирам да речем ежеседмично (като новата информация се въвежда върху старата).След въведени промени и запазване на файла има ли начин да стигна до информацията преди натискане на save.

# 55
  • Мнения: 8 890
Здравейте,
В една таблица (не знам как е станало), но в клетката имам още една таблица, състояща се от  с една клетка.
Ако си оцветя този ред, и копирам в Outlook, въпросната клетка се оцветява само половината (по-ниска изглежда), Table in Table
И става много  бавно  копирането, примерно в Outlook. За малко ми блокират, и Еxcel, и  Outlook (not responsible).
Има ли начин да премахна вътрешната, вмъкнатата таблица с една клетка, да остане си остане само обикновена клетка с  текста.

Даже не ми идва идея какво съм натиснала или написала, клавишна комбинация може да е, евентуално  бутон Format as Table... или друго нещо?

# 56
  • Мнения: 22
Здравейте, пожелавам ви една здрава и успешна година.

Имам една таблица, която актуализирам да речем ежеседмично (като новата информация се въвежда върху старата).След въведени промени и запазване на файла има ли начин да стигна до информацията преди натискане на save.

Ако работите с Ексел 365 може да използвате File > Info > Version history

Ако работите с настолна версия на Ексел - моят съвет е да си запазвате копие от файла преди да започнете с промените и така ще имате това, което Ви е необходимо.

От чисто любопитство - защо се налага да възстановите информацията преди промените?

# 57
  • Мнения: 1 116
Защото крайния файл за м.Декември е пропуснат да се изпрати да речем към счетоводство и е започнато да се работи/попълва за м.Януари.

# 58
  • Мнения: 29 580
Има ли клавишна комбинация, при която да ми се изпълнява Paste special - values ?

# 59
  • Мнения: 8 890
To Paste Values only – Alt+E+S+V + Enter.
To Paste Formatting only – Alt+E+S+T + Enter.
To Paste Comments only – Alt+E+S+C + Enter.
To set column width the same as that of the copied cells – Alt+E+S+W + Enter.
To copy but in a transposed manner – Alt+E+S+*+E+ Enter (striking that extra ‘E’ at the end checks the transpose option. The * indicates that you can use it with any of the above-mentioned shortcuts. So for example, to copy values in a transposed manner you would use Alt ESVE + Enter).

# 60
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 333
Ctr+Alt+ V и после нарискаш пак V, за да избере опция Value.

# 61
  • Мнения: 29 580
М, да. Благодаря. Много е като клавиши, но благодаря.

Чудех се дали няма нещо от рода на Ctrl+C - Ctrl+V

Знам, че има начин да си създам моя комбинация от клавиши за дадена функция, но не се сещам как става.....

# 62
  • Пловдив
  • Мнения: 586
Здравейте, трбява да изчисля сумарно часовете м/у две различни дати и зададен чад. Примерно  от 10.03.2022, 16,55 часа до 15.03.2022, 11 часа. Може ли да ми помогнете?

# 63
  • Пловдив
  • Мнения: 6
Здравейте, трбява да изчисля сумарно часовете м/у две различни дати и зададен чад. Примерно  от 10.03.2022, 16,55 часа до 15.03.2022, 11 часа. Може ли да ми помогнете?

Въвеждате датите и часа в клетки, както е формата на дата на компютъра. За проверка може да промените формата на General, тогава трябва да е число над 44000 някъде. Задължително трябва да разпознае датите, за да стане.
В трета клетка с формула изваждате от едната дата другата и се получава число. Това число форматирате с Format Cells - Custom format, като в Type полето на прозореца пишете - [hh]:mm - това форматира часа, така че да показва и над 24 часа.
Това е. Потърсете в YouTube канала ми "Офис академия" където има над 100 клипа по Excel, PowerPoint и др.
Камен Мицев

# 64
  • Варна
  • Мнения: 3 246
Здравейте, трбява да изчисля сумарно часовете м/у две различни дати и зададен чад. Примерно  от 10.03.2022, 16,55 часа до 15.03.2022, 11 часа. Може ли да ми помогнете?

А тези часове/минути ще участват ли в друга формула или искате само да се изведат?

# 65
  • Пловдив
  • Мнения: 586
Скрит текст:
Здравейте, трбява да изчисля сумарно часовете м/у две различни дати и зададен чад. Примерно  от 10.03.2022, 16,55 часа до 15.03.2022, 11 часа. Може ли да ми помогнете?
А тези часове/минути ще участват ли в друга формула или искате само да се изведат?
[/quote]

Да ще участват и в друга формула.

# 66
  • Пловдив
  • Мнения: 6
Скрит текст:
Здравейте, трбява да изчисля сумарно часовете м/у две различни дати и зададен чад. Примерно  от 10.03.2022, 16,55 часа до 15.03.2022, 11 часа. Може ли да ми помогнете?
А тези часове/минути ще участват ли в друга формула или искате само да се изведат?

Да ще участват и в друга формула.
[/quote]

Трудно се смята с тези часове, които са над 24 в Excel. Затова предлагам вариант да извадите в отделна клетка часовете и в отделна минутите. Ето как:
Ако резултата по описания от мен начин е в A3, то ще извадите часовете с формулата =INT(A3*24), а минутите =MINUTE(A3).
Дано съм бил полезен, вижте доста безплатни видео уроци в "Офис академия" в YouTube Wink

# 67
  • Мнения: X
Трудно се смята с тези часове, които са над 24 в Excel.
Лесно се смятат. Много лесно
Да ще участват и в друга формула.

Формулата е в полето. Изчислява пълният брой часове. Но май не Ви трябва точно това. Stuck Out Tongue Winking Eye

# 68
  • София
  • Мнения: 9 936
Искам да сумирам колона от 100реда с Ексел стартер... но в доклада от А1 - стойностите са форматирани в текст... и трябва всяко да цъкам /като на снимката/, а с четката не иска да ги "преформатира" накуп и изобщо. Има ли начин по-лесно да стане?
Скрит текст:

Маркирайки няколко - изчезва Едитора:
Скрит текст:

Отворих го в .csv  Simple Smile
 всъщност изкарах ги 335.5мин безплатни и 187мин (х 0,33лв без ддс), тотала е 64,77лв, но не се връзват... или е за частичен период или всичко под 60сек го отчитат за 1мин. Как обаче да ги сметна /закръгля всички под 60сек - 60сек).
Едит.
видях фактурата - там са ги приравнили на 205мин. Мисля да пиша жалба, понеже се спрягаха 1000 безплатни минути...
Искам да видя дали проблема е от новия договор или другаде, понеже не е малка сметката  
Скрит текст:

Последна редакция: пт, 08 апр 2022, 18:24 от Starrydream

# 69
  • Мнения: X
Не разбирам, каква е задачата...

Въпрос! Нещо тъпо е но не го виждам. Защо това не работи?
Скрит текст:
=(DATE(MID(A2,5,4),MID(A2,9,2),MID(A2,11,2))+TIME(MID(A2,14,2),MID(A2,16,2),MID(A2,18,2)))-TIME(IF(AND(DATE(MID(A2,5,4),MID(A2,9,2),MID(A2,11,2))+TIME(MID(A2,14,2),MID(A2,16,2),MID(A2,18,2))>(EOMONTH(DATE(MID(A2,5,4),3,1),0)+1-WEEKDAY(EOMONTH(DATE(MID(A2,5,4),3,1),0))+(3/24)),DATE(MID(A2,5,4),MID(A2,9,2),MID(A2,11,2))+TIME(MID(A2,14,2),MID(A2,16,2),MID(A2,18,2))<(EOMONTH(DATE(MID(A2,5,4),11,1),0)+1-WEEKDAY(EOMONTH(DATE(MID(A2,5,4),11,1),0))+(4/24))),3,2),0,0)-INT(G2)
Задачата е да изчисли Zulu time като данните в А2 са във вид IMG_YYYYMMDD_HHMMSS.

Последна редакция: сб, 09 апр 2022, 10:09 от Анонимен

# 70
  • Мнения: 79
Как да въведа ЕГН та в Ексел без да се изтрива 0 лата за тия родени след 2000 г.

# 71
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 333
Ако форматираш клетката като текст ще ти излезе нулата отпред.

# 72
# 73
  • Мнения: 1 005
Здравейте!Имам въпрос относно Ексел.Общо взето нищо не разбирам за тези таблици,но ми се налага да науча конкретно нещо.В клетки B14,B15,B16 имаме текст.Как стойности към текста, тоест цифри,да попаднат чрез функции в клетки D14,D15,D16? Не знам дали се изразих правилно, надявам се да ме разбрахте.Не ръчно да въведа цифрите в D клетките,ами сами да отидат там.Къде и какво трябва да въведа? Благодаря за усилията на всеки, който ми отговори!

# 74
  • Варна
  • Мнения: 3 246
papa6ka дай пример какъв е тоя текст с цифри? някаква комбинация от символи и цифри, ли?

# 75
  • Мнения: 1 005
Текста е НАЙ-МНОГО.....
                  НАЙ-МАЛКО....
                  СРЕДНО.......
Цифрите трябва да се получат точно в Dклетките,но не ръчно въведени,а предполагам с някоя от функциите.

# 76
  • Мнения: 29 580
С функция if

Нещо от сорта: =IF(B4="най-много";1;IF(B4="средно";2;"3"))

Визуализира се така:

# 77
  • Мнения: 1 005
Не разбрах много,но ще се помъча.

# 78
  • Мнения: X
А ние не разбрахме въпроса.
Я по-добре напишете условието на задачата?

# 79
  • Мнения: 1 467
Цитат на: papa6ka
Как стойности към текста, тоест цифри,да попаднат чрез функции в клетки D14,D15,D16
Аз не разбрах въпроса. Какви са тези цифри, присъстват ли вече някъде? Или са резултат от някакво изчисление? Или са кодове с някаво условие?

# 80
  • Мнения: 29 580
Не разбрах много,но ще се помъча.

Е, кое не се разбра?!?

Ако пише "най-много", връща числото 1
Ако пише "средно" - числото 2 и 3 за "най-малко".
Става автоматично в зависимост какво пише, стига да се изписва по един и същи начин.

Ти ще си я формулираш според заданието - няма да е 1,2 и 3, а, каквото трябва да връща като число.

# 81
# 82
  • Мнения: X
Ти ще си я формулираш според заданието - няма да е 1,2 и 3, а, каквото трябва да връща като число.
IF с условие текст е ... крайно непрепоръчително

# 83
  • Мнения: 29 580
Принципно да, но е вариант.  При това лесен,  стига думите да се изписват еднакво.

# 84
  • Мнения: 202
Здравейте. Имам чуденене и не мога да измисля решение, ако някой може да помогне. Имам таблица, но в нея има повтарящи се редове. Така трябва да остане защото в другите колони има друга информация. В тази таблица трябва да добавя обем в нова колона, но ще стане повторение защото уникалните кодове с които работя са на няколко реда, може да се повтарят по различен брой пъти . Въпроса ми е как да попълня обем само на първи ред от повтарящите се кодове ?

# 85
  • Мнения: X
Сортирайте по уникален код и си попълнете информацията.
Ако съм разбрал правилно.

# 86
  • Мнения: 202
Сортирайте по уникален код и си попълнете информацията.
Ако съм разбрал правилно.

Не ви разбрах.

# 87
  • Мнения: 8 890
deni_den
сложи част от тази таблица с уникални кодове Simple Smile Не те разбираме точно какво искаш да постигнеш.

# 88
  • Мнения: 1 116
Здравейте,
Нещо ми са се бъгнали настройките на ексел.
Пиша в клетка дата 01.02.2022, отдолу 02.02.2022 и като дръпна двете клетки вместо да ми ги продължи до края на месец ми променя само годината 2023,2024,2025 и т.н.

Може ли съдействие

# 89
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 100
сложи / вместо точка.

в настройките на компютъра ти е зададен формат с наклонена черта и затова не приема точката

# 90
  • Мнения: 8 890
@payla
като правиш сериите, натисни в долният десен ъгъл има още едно меню, като квадратче картинка изглежда,  казва се  Autofill Options и оттам можеш да избереш Days(дни),  в момента сигурно  ти е поставено на Years (години).
Когато работиш с дати, трябва да си сигурна, че Екселът ти 'разбира' датата, ако с десен бутон Format Cells-Date избираш различни датови формати (напр ДД/ММ/ГГГГ и др) ако датата ти се променя, всичко е наред.Обаче, ако не се променя, се възприема най-вероятно като текст и тогава всякакви операции с дати не работят.

# 91
  • София
  • Мнения: 9 936
Идеи как да визуализирам няколко сходни резултатa > в графичен вид или само един - в една скала?
Нещо от този род - с градиент (ако личи на черно бяло - ще е плюс).
В Ексел стартер не видях подходяща...
Идеята за първата графика е "крадена" от клин. изследвания, идеята е да личи къде е средата и двете граници.

# 92
  • София
  • Мнения: 12 240
Здравейте,
имам следният въпрос и проблем.
Когато се опитам на личният служебен лаптоп в ексел да ползвам VLOOKUP не се получава. Същият файл, ако го създавм , отворя и работя с него от шерната папка на сървър нямам проблеми. Предполагам е нещо в настройките при мен, но не мога да открия какво е.

# 93
  • Мнения: 29 580
Първото, което се сещам, е да не разпознава цифрите като number.

# 94
  • Варна
  • Мнения: 3 246
Здравейте,
имам следният въпрос и проблем.
Когато се опитам на личният служебен лаптоп в ексел да ползвам VLOOKUP не се получава.
Какво не се "получава"? Излиза грешка ли? Каква е търсената стойност, точно съвпадение ли търсите?

# 95
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 756
Може ли помощ с ексел? Имам 2 таблици. В първата ще се попълват данни, които ще идват от втората. В табл1 има колона с дата и колона в която ще се попълват стойности. Във втората също има колона с дата и две колони със стойности. Искам когато срещне съвпадение на датите, това което намира в първата колона с цифри от таблица 2 да го попълни във първата таблица срещу съответната дата, а това , което срещне във втората колона, да го попълва в първата, но с отрицателен знак

Последна редакция: пт, 18 ное 2022, 11:26 от elliee

# 96
# 97
  • Мнения: X
Може ли помощ с ексел?
Две таблици или два шийта? Vlookup не препоръчвам...
А когато няма съвпадение?

Скрит текст:




Формулата и дефинициите се виждат на скрийншотове

Последна редакция: пт, 18 ное 2022, 13:33 от Анонимен

# 98
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 756
Ако няма съвпадение остава празно. Втората таблица е с такива данни, че ако има в първата колона, няма във втората. Т.е. са или в едната или в другата /или никъде/

# 99
  • Мнения: X
Т.е. в първата таблица има две колони дата и число, а във втората има 3 колони дата число число.
В първата се попълва числото от трета колона на втората с отрицателен знак. Това ли е задачата?

# 100
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 756
Да. А от втората колона на втората табл. с положителен знак. Като цифрата от втората колона се попълва на този ред в първата, на който е датата, която съвпада с датата от втората таблица. Т.е. ако във втората таблица срещу дата 1.1.2022 стои 1000 отива в първата таблица срещу тази дата, и после на 5.2.2022 в третата колона на втората таблица стои 5000 отива срещу 5.2.2022 числото -5000. На различни шийтове са в един екселски файл.

# 101
  • Мнения: X
Значи горното в спойлера

# 102
  • Варна
  • Мнения: 3 246
Ако няма съвпадение остава празно. Втората таблица е с такива данни, че ако има в първата колона, няма във втората. Т.е. са или в едната или в другата /или никъде/


Предлагам един възможен начин с VLOOKUP
Скрит текст:

В горната формула ако не се среща датата ще се връща 0. Ако искате клетката да изглежда празна, приложете Custom формат. Ако искате да не се извежда 0, а някакъв текст, вкл.празен низ, то формулата в клетка B4 ще е
=IF(ISNA(VLOOKUP(A4;$E$4:$E$14;1;0));"";VLOOKUP(A4;$E$4:$G$14;2;0)-VLOOKUP(A4;$E$4:$G$14;3;0))

Формулите приемат както казахте, че във втората таблица има стойност само в едната колона, но не и в двете едновременно.

Ако сте на Excel 365, Excel 2019 и нагоре по-добре използвайте XLOOKUP. Препоръчвам и да се дефинират двете таблици като Excel tables и да се използват структурираните адреси.

Още един въпрос- Възможно ли е във втората таблица една дата да се среща няколко пъти? Ако да - как се процедира?

Последна редакция: пт, 18 ное 2022, 18:33 от Ясмина

# 103
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 756
Да, възможно е. Ако на една дата има примерно 5000; 1000 във втората таблица, втора колона и във втора таблица трета колона има 2000, то в първата таблица ми трябват като сбор- 5000+1000-2000=4000 и ще отидат като положително число 4000

# 104
  • Варна
  • Мнения: 3 246
Да, възможно е. Ако на една дата има примерно 5000; 1000 във втората таблица, втора колона и във втора таблица трета колона има 2000, то в първата таблица ми трябват като сбор- 5000+1000-2000=4000 и ще отидат като положително число 4000
Е, това променя задачата. Трябва да използвате SUMIFS в такъв случай.
Скрит текст:

# 105
  • Мнения: 8 890
elliee  защо не сложиш една снимка на твойта таблица, много от въпросите и уточняванияята няма да ги има

# 106
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 756
Утре ще направя нещо примерно.

# 107
  • Сф
  • Мнения: 4 772
Здравейте,

Моля за помощ, защото знам, че има начин, но не знам как точно



Всеки ден всеки служител има определен брой точки, като след минаване на тест, получават допълнителна точка. Това са 365 дена, но не всеки ден имат тестове и не всеки ден добавят точки.
Трябва да извадя на коя дата всеки служител е получавал допълнителна точка.
С пивот изтеглих инфото към коя дата кой колко точки е имал, но как да извадя само датите, в които е имало промяна в точките?
Т.е. 
Арслан
18/11- 2т.
24/11 - 3т.

Бусем
17/11-  2т.
24/11 - 3т.

# 108
  • Мнения: X
Дай чистите данни, пивотката не подлежи на анализ
Празните какво значат?

# 109
  • Сф
  • Мнения: 4 772
Празните- този ден служителят не е бил на работа.
Ето това е основната информация

# 110
  • Варна
  • Мнения: 3 246
Miraj* Не казваш в какъв вид трябва да се извеждат данните, но ето набързо два варианта

Скрит текст:

Вариант 1. Pivot таблица. В Row labels са точките.

Вариант 2. С функции. Тези функции обаче са налични само за Excel 365.

И двата варианта приемат, че: служителят може само да увеличава точките си; щом е на работа, то той има или точките от последния ден, в който е работил, или по-голям брой точки.

# 111
  • Сф
  • Мнения: 4 772
Ясмина, може ли да ти пиша на лично, не мога да се справя с пивота, а точно така трябва да изглежда?

# 112
  • Варна
  • Мнения: 3 246
Ясмина, може ли да ти пиша на лично, не мога да се справя с пивота, а точно така трябва да изглежда?
Разбира се.

# 113
  • София
  • Мнения: 9 936
Искам да си подредя книги/заглавия, по име на автор, жанр и заглавие...
И като му задам по автор, да ги пренарежда.

2. Може ли графично да представя къде се намира дадено число в определен диапазон? (примерно стойност в норма или извън нея... от кръвна картина), но да е четими и на черно бял печат?

# 114
  • Варна
  • Мнения: 3 246
Искам да си подредя книги/заглавия, по име на автор, жанр и заглавие...
И като му задам по автор, да ги пренарежда.
С функции SORT и SORTBY става, но трябва да сте с Excel 365. Другият вариант е разбира се с бутона SORT.


Цитат
2. Може ли графично да представя къде се намира дадено число в определен диапазон? (примерно стойност в норма или извън нея... от кръвна картина), но да е четими и на черно бял печат?

Само дали е в норма или извън нея, или искате да се вижда колко е близо до границите на нормата?

# 115
  • Мнения: 29 580
Как да е четимо от печат?  Ако е от снимка, не мисля, че може....

# 116
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
Според мен идеята е съответната стойност, която е извън граници, да изпъква спрямо останалите. На цветен печат е лесно - едното се оцветява и готово. При черно-белия печат е по-различно, защото различните цветове просто излизат като нюанси на сивото, които трудно се разграничават. Но пък не е съвсем без решение, разбира се - може да се използват граничните нюанси на сивото (много светло и много тъмно), както и двата основни цвята (черно и бяло). Може да се измисли и различно запълване, не плътно, да речем.
Аз обаче принципно не мога да разбера въпроса. Starrydream, може ли да дообясниш с пример за какво иде реч?

# 117
  • Мнения: X
Има условно форматиране - болдва стойностите които са извън границите и готово. Или ги слага в скоби без форматиране. Или им слага звездичка или... варианти много

# 118
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
Да, да, условно форматиране си е първото нещо, което идва на ум, даже снощи и пост пуснах, но тогава видях, че е болдната думата "графично" и си изтрих поста.

# 119
  • София
  • Мнения: 9 936
Цитат
2. Може ли графично да представя къде се намира дадено число в определен диапазон? (примерно стойност в норма или извън нея... от кръвна картина), но да е четими и на черно бял печат?
Само дали е в норма или извън нея, или искате да се вижда колко е близо до границите на нормата?
Може и този вариант.
 Ето графично, стойност в норма, под идеалната (за обща представа, може и без числата):

# 120
  • Мнения: 53
Решение на задача в Excel
Как може да се реши тази задача. Някои може ли да помогне.
ДАДЕНО:
Проектирайте електронна таблица, с чиято помощ да следите разхода на питейната вода и нейната цена за всеки месец.
Таблицата трябва да съдържа следната информация:
1. Заглавие "Консумация на питейна вода"
2. Информация за предоставяните услуги и съответните им цени:
Доставяне на питейна вода - 1,263 лв. за кубичен метър
Отвеждане на отпадъчни води - 0,368 лв. за кубичен метър
Пречистване на отпадъчни води - 0,313 лв. за кубичен метър
Обща цена за кубичен метър - изчислява се като сума на предоставяните услуги
ДДС - 20%
3. За всеки месец от годината в отделни колони да има:
показание на водомера - отделна колона за старо и ново показание, форматирано като цяло число по модела:



консумация в кубични метри, форматирана като цяло число
цена без ДДС - форматирана като валута лева, с точност 2 цифри след десетичния знак
стойност на ДДС - форматирана като валута лева, с точност 2 цифри след десетичния знак
обща цена - форматирана като валута лева, с точност 2 цифри след десетичния знак
4. Данните в колоните консумация в кубични метри, цена без ДДС, стойност на ДДС и обща цена да се изчисляват автоматично.
5. Да се пресметне общата консумация на вода за годината в кубични метри, както и заплатената сума за 1 година.
6. Да се пресметне средното месечно потребление на вода  в кубични метри.
7. В отделен работен лист да се визуализира чрез подходяща диаграма месечната сума за плащане. В рамките на 1-2 изречения да се направи хипотеза какви могат да бъдат причините за повишено потребление през някои от месеците.
8. Диаграмата да има заглавие, заглавия на осите, стойности на етикетите и легенда.
Благодаря Ви предварително!

# 121
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
Искам да отидеш да пуснеш една от чешмите у дома си и да отидеш след това да погледаш водомера как върти и какво се случва. За изчисляване на сумата в лв. с ДДС, използвай примерно Х лв.(сумата без ДДС)*1,2. И да седнеш да помислиш. Ужасно елементарна задача. Успех!
Допълвам: Ако пък наистина се запънеш, тогава ще помогнем на драго сърце.

# 122
  • Мнения: 29 580
Това задача за домашно ли е?
Лесна е, но изисква време, тъй като има много точки за съставяне. Кое точно те затруднява?

# 123
  • Мнения: 53
Не знам как да започна задачата.
Всяко напътствие и съвет биха ми били от помощ.
Ето тези неща не разбирам къде да ги сложа в таблицата

Код:
Доставяне на питейна вода - 1,263 лв. за кубичен метър
Отвеждане на отпадъчни води - 0,368 лв. за кубичен метър
Пречистване на отпадъчни води - 0,313 лв. за кубичен метър

Благодаря Ви предварително!

# 124
  • Сф
  • Мнения: 4 772
Тези трите ти формурат крайна цена на кубик без ДДС. Трябва да ги сумираш и евентуално начислиш ДДС, в зависимост ит подусловието

# 125
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
Изнеси ги така описано подборно в отделна табличка, за да се знае откъде идва формирата цена. И оттук натам можеш да продължиш да доразвиваш таблицата с кубиците.
Започни с тях. Сумирай.
Стойност:1.94 лв
ДДС 20%: 0.39лв
Общо: 2.03 лв/куб.вода

Имаш показанията на водомера. Старо,ново. Отвори нова колона, за да изчислиш разликата. Оттук натам игреш с употребените кубици по вода и изчислената стойност на водата. Умножаваш.
Събирайки кубиците по месеци, ще получиш цялото годишното потребление на водата. Ползваш формула SUM.
Средното потребление на месец получаваш като гореизчислената цифра разделиш на 12. Има и формула в ексел. Avarage.
От меню "Вмъкни-Insert , оттам си направи диаграмата.
Мисля, че на база домашното ви потребление на вода, можеш да се досетиш за причини за повишена консумация на вода.

# 126
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
От доста години си смятам цената на тока предварително, за да съм подготвена какво ще платя в края на месеца. Ето как изглежда таблицата ми:


Аз съм разделила месечната консумация на ток от пресмятането на цените, но общо взето това, което трябва да направиш, е нещо такова.
При теб, тъй като става въпрос за вода, няма да има три показания за едно засичане, както е при тока. А разбивката на цените съм си я оставила, за да мога да нанасям промени, ако има такива. Да, може би е по-лесно с предварително сумиране, но пък не се вижда кое откъде идва.
Следвай препоръките на Еnchantress.


Едва ли има инкасатор, който да записва показанията на водомерите като десетични дроби и затова условието да бъдат форматирани като цели числа ми е малко смешно, но все пак заради обучителната цел на задачата го приемам.

Последна редакция: нд, 22 яну 2023, 01:43 от DamaPika

# 127
  • Мнения: 44
Здравейте!
Как мога да използвам онлайн таблица,достъпна и за друг човек?
Идеята е да се следи,добавя и редактира от 2ма човека в реално време?
Ако има значение ексел 2010

# 128
  • Мнения: 131
Здравейте, имам и аз въпрос - как мога да открия повтарящите се стойности в една голяма таблица? В клетките има текст и числа, като аз искам да прегледам за дублирания само числата.

# 129
  • Мнения: 29 580
С conditional formating

# 130
  • Мнения: 131
Много благодаря! Опитвам с conditional formatting, обаче нищо не ми оцветява и не знам дали не е, защото в едните клетки имам само числа, а в другите числа и текст и реално се различават. Може ли малко повече информация дали ще мога изобщо да ги сверя при това положение или идея как да го направя?

# 131
  • Мнения: X
Здравейте, имам и аз въпрос - как мога да открия повтарящите се стойности в една голяма таблица? В клетките има текст и числа, като аз искам да прегледам за дублирания само числата.
CTRL-F и пишеш числото

# 132
  • Мнения: 29 580
Много благодаря! Опитвам с conditional formatting, обаче нищо не ми оцветява и не знам дали не е, защото в едните клетки имам само числа, а в другите числа и текст и реално се различават. Може ли малко повече информация дали ще мога изобщо да ги сверя при това положение или идея как да го направя?


Е, щом имат разлика, няма как да ги "познае" като еднакви.

Ако са малко числа, може с Find и едно по едно да ги превъртиш.

Дай откъс от таблицата тук като пример, за да видим дали няма някой елегантен начин за решение.

# 133
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
CooLLander, а текстовите данни след това като текстови ли ще се използват? В смисъл - ако няма да са ти необходими като текстови, ще е възможно първо да ги преобразуваш в числа с функцията VALUE()  и тогава да направиш търсенето или условното форматиране.

# 134
  • Мнения: X
@DamaPika
В клетките има текст и числа, като аз искам да прегледам за дублирания само числата.
Текст и числа означава че в клетките има И текст И числа примерно съдържанието на А5 е "Съдържание 55". Ще трябва да се правят някакви сложни и ненужни за задачата еквилибристики за да се отделят всички 55 от всички клетки.
Затова Find All 55 и да си разцъква едно по едно.

# 135
  • Мнения: 29 580
Ако са 50 реда, да, ама при 1500? И ако знае кои числа търси. Иначе си е хамалогия и има голяма вероятност за грешка.

# 136
  • Мнения: X
В 5800 реда таблица find all намира всичко за част от секундата. Има разбира се много false positive, но при правилно зададена заявка резултатът е в много приемлив вид.

Освен това иска да прегледа за дублирания....

# 137
  • Мнения: 29 580
Всеки си знае, разбира се, но в случая не мисля, че става въпрос за едно-две дублирания.
Смятам, че винаги има по-елегантно решение от Find (all), освен ако не търсиш нещо конкретно. Ако ѝ се занимава, да търси с Find.Ако не, да пусне част от таблицата като пример, за да видим дали няма друго решение.

# 138
  • Мнения: 131
Извинявайте, че чак сега се включвам отново и много благодаря на всички за отговорите. Таблицата е някъде с три хиляди реда, като са нужни само числата, обаче няма как да се извлече информацията без текста. Ще пробвам след малко с функцията value докъде ще стигна. Тестът е горе-долу еднотипен и това, което измислих до момента, е с cntrl + h да го търся и замествам с празен интервал докато в клетките не останат само числа и след това да филтрирам с conditional formatting.

За съжаление няма как да споделя таблицата, защото има и данни в нея, които не са за интернет.

Искаше ми се нещо по-универсално като решение, защото ми се струва полезно, но досега не успявам да открия.

# 139
  • Мнения: 29 580
Има възможност с text to columns, ако има примерно интервал между числата и буквите.

# 140
  • Варна
  • Мнения: 3 246
CooLLander Може да пробвате с FlashFill. Добавете нова колона в дясно от тази с текста + числата. Почнете да въвеждате в нея числата от всяка клетка, които се намират в клетката в ляво. Важно е да въвеждате същите числа. След един-два примера, FlashFill би трябвало да разпознае шаблона и да ви предложи да попълни цялата колона. Трябва да го проследите все пак, ако шаблонът е по-сложен.

За автоматично активиране на FlashFill вижте в настройките на Excel - File - Options - Advanced - Automatically FlashFill.

Може и "ръчно" да го стартирате - въведете няколко примера и след това - Data - Data Tools - FlashFill или Ctrl+E от клетката с последния пример.

# 141
  • Мнения: 8 890
Здравейте!
Как мога да използвам онлайн таблица,достъпна и за друг човек?
Идеята е да се следи,добавя и редактира от 2ма човека в реално време?
Ако има значение ексел 2010
File -Options- customize ribbon - вляво слагаш All commands - share workbook legacy -  прибавяш си този бутон на лентата с бутони.
 В Ексел си, във въпросния файл, който ще се споделя, share workbook, Tab Editing, click "use the old workbook shared future instead of the new co-operating experience"
файлът трябва да се разреши за другите: Десен бутон, Properties-Sharing (tab) - Share -EveryOne- Read/Write permition. "Your folder is shared"- Close . Вече при отваряне на файла ще се види едно [Shared] след името му горе на заглавната част на ексел.  Другите ползуватели го пускат с Start-RUN \\10.11.52.187\File.xls

По този начин можеш да споделяш с колегите си през Network.
 
Чрез Microsoft account -OneDrive  можеш да споделяш и в cloud (File- Save To Cloud).
https://www.ablebits.com/office-addins-blog/excel-online-web-app/

# 142
  • Мнения: 44
Здравейте!
Как мога да използвам онлайн таблица,достъпна и за друг човек?
Идеята е да се следи,добавя и редактира от 2ма човека в реално време?
Ако има значение ексел 2010
File -Options- customize ribbon - вляво слагаш All commands - share workbook legacy -  прибавяш си този бутон на лентата с бутони.
 В Ексел си, във въпросния файл, който ще се споделя, share workbook, Tab Editing, click "use the old workbook shared future instead of the new co-operating experience"
файлът трябва да се разреши за другите: Десен бутон, Properties-Sharing (tab) - Share -EveryOne- Read/Write permition. "Your folder is shared"- Close . Вече при отваряне на файла ще се види едно [Shared] след името му горе на заглавната част на ексел.  Другите ползуватели го пускат с Start-RUN \\10.11.52.187\File.xls

По този начин можеш да споделяш с колегите си през Network.
 
Чрез Microsoft account -OneDrive  можеш да споделяш и в cloud (File- Save To Cloud).
https://www.ablebits.com/office-addins-blog/excel-online-web-app/

Благодаря! Flowers Hibiscus
А как мога да следя срока на абонат,който изтича?Искам в началото на всеки месец да се оцветят в червено?
Изгледах видео,четох,но не се получава при мен,някъде бъркам явно?

# 143
  • Варна
  • Мнения: 3 246
P0nichka7a Предполагам, че го правиш с Conditional Formatting. Може ли да копираш тук формулата на правилото за оцветяване?

# 144
  • Мнения: 44
https://aula.bg/uroci-sledene-na-srokove-v-eksel-br
И с тази пробвах =B1<=TODAY()+9
Не става

Последна редакция: ср, 15 фев 2023, 15:38 от P0nichka7a

# 145
  • Варна
  • Мнения: 3 246

Би трябвало да става. В колона B имаш дати, нали?

Скрит текст:

# 146
  • Мнения: 44
Имам,не става

# 147
  • София
  • Мнения: 9 936
Има ли начин да търся - по точно подредя по два начина списък с книги.
1ви - по азб, ред по заглавия.
2) Но и опция да реди по автор. Втората картинка - е опит по автор, но как може да ги пренарежда своевременно и заглавията? Списъкът ще се изменя.
ПП: Може би трябва колоната за автор да започва с фамилията.
Скрит текст:

# 148
  • Агент под прикритие
  • Мнения: 11 589
С Custom sort опцията можеш да подреждаш по няколко критерия. Имай в предвид, че най-добър резултат се получава, когато маркираш цялото съдържание, а не само една колона, както е показано на снимката в скритото съдържание.

# 149
  • Варна
  • Мнения: 3 246
Starrydream Не трябва да имаш празна колона межд заглавия и автор. После, както писаха, сортираш със Sort или Custom sort.

# 150
  • Мнения: 1 467
Видео на тема търсене на повтарящи се значения:
https://youtu.be/Y9HF39yAjjw

# 151
  • Мнения: 202
Здравейте . Нужна ми е помощ , не мога да се сетя сама как да го направя. В пивот таблица ми трябват минимум , максимум и средни стойности , но като задам минимум на функцията ми хваща отрицателните например където има сторнирано количество. Искам да вземе само положителната най-малка стойност . Това как мога да ги направя?

# 152
  • Мнения: 29 580
Отиваш в пивотката на Row labels, т.е заглавната колона. Има стрелка надолу и може да филтрираш на value filters после по различни колони като зададеш "greater than "

# 153
  • Мнения: 202
Не ме разбрахте сигурно. В таблицата където ми е информацията имам стотнирано количество и като направя пивота , на реда за материала като минимално количество ми хваща отрицателната стойност. Аз искам да ми хване най-малката положителна в пивота а не отрицателната.

# 154
  • Мнения: 29 580
Т.е. в изходните данни имаш отрицателни, които не искаш да ти се хващат, така ли?

# 155
  • Мнения: 202
Да, точно така . Но не мога да ги изтрия защото са ми важни за друга информация. Ръчно мога да го направя , но идеята ми е има ли вариант в който да стане автоматично.

# 156
  • Мнения: 29 580
Извади си положителните само на друг шийт и работи с него. Първоначалната таблица ще ти остане. Ако останат в изходните данни, ще бъдат сметнати в пивотката.

# 157
  • Варна
  • Мнения: 3 246
deni_den Ако в пивот таблицата искаш да се виждат всички стойности (положителни и отрицателни), но минималната стойност да се изчислява само за положителните, то вариантът е да се ползва PowerPivot. Надстройката PowerPivot трябва да е активна. Ако виждаш меню PowerPivot, значи е активна.

Избираш таблицата, добавяш я към модела на данните (Power Pivot - Add to Data Model). Отваря се прозорецът на PowerPivot и там въвеждаш формулата за минималната стойност на реда под таблицата. Формулата е:
MinValue:=CALCULATE(MIN(Table1[Value]),Table1[Value]>0) Table1 е таблицата с данните, а Value е името на колоната, чиито минимални стойности търсиш.
След това създаваш PivotTablе от модела на данните. В област Values на пивот таблицата се поставя MinValue.

 PowerPivot е много по-мощна среда за обобщаване и изчисления от класическите пивот таблици, използва DAX формули и CALCULATE е функцията, която ти трябва в този случай. Ако не става ясно от обясненията, пиши, мога да направя скрийншотове.

Друг вариант е да се използва функция MINIFS, но ще трябва да си подготвиш таблица с материалите, по които обобщаваш. С новите версии на Excel това става много лесно с функция UNIQUE.

# 158
  • Мнения: 202
Ясмина много благодаря . Не се бях сетила за това. С новите версии на ексел съм. Ще ми е от полза това което си ми написала. Помня че съм  гледала нещо подобно някъде из многото видеа, но не съм го пробвала!

# 159
  • EU
  • Мнения: 400
Задачата е следната:
Да се създаде кредитен калкулатор, който да служи за информиране на клиентите на банка.
1. Проектирайте и създайте ЕТ, в която да има възможност за въвеждане на:
● вид кредит – „Студентски“, „Жилищен“, ,,Автокредит“ (необходимо е да се зададе валидация на данните с избор на възможностите от падащ списък);
● месечен доход на клиента – „Доход под 800 лв.“, „Доход над 800 лв.
И под 1200 лв.“, „Доход над 1200 лв.“, „Няма постоянен доход“ (необходимо е да се зададе валидация на данните с избор на възможностите от падащ списък);
● минимална стойност за отпускане на кредит – 500 лв., която се определя след проверка на месечния доход на клиента; ако е въведено „Няма постоянен доход“, трябва да се извежда резултат „“Не може да бъде отпуснат кредит“;
● максимална стойност на отпускане на кредит – определя се в зависимост от месечния доход и избрания вид кредит; ако е избрано „Няма постоянен доход“, трябва да се извежда резултат „Не може да бъде отпуснат кредит“;
Кредит    Максимална стойност
Студентски    20 000 лв.
Жилищен   500 000 лв.
Автокредит   70 000 лв.
● желана сума – въвежда се от потребителя/клиента;
● срок на изплащане в месеци – въвежда се от потребителя/клиента;
● лихвен процент – определя се в зависимост от месечния доход и избрания вид на кредита;
Кредит    Лихвен процент
Студентски   7%
Жилищен   ● При доход под 800 лв. – 5,5%
● При доход под 1200 лв. – 5,3%
● При доход над 1200 лв. – 5%
Автокредит   6,95%
● месечна вноска – определя се при условие че желаната сума е в допустимите граници за минимална и максимална стойност.
Знам да правя валидирането на данните - става ми да избирам от списък, мога да използвам функцията PMT, за да ми се изчислява вноската по кредита, но не се сещам как да направя връзка така, че като е по-нисък дохода автоматично да се извежда, че не може да се отпусне кредит и другите възможности.

Благодаря предварително!

Последна редакция: чт, 04 май 2023, 12:37 от didito_pz

# 160
  • Мнения: 2 193
Здравейте, някой може ли да помогне за задачи с макроси, като цяло не звучат да изискват много усилия, но никога не съм работила с VBA и просто ми се вижда многоооо трудно... Simple Smile
Благодаря!

# 161
  • Агент под прикритие
  • Мнения: 11 589
Дай да видим за какво иде реч...Grinning

# 162
  • Мнения: 2 193
Пускам по-долу... Благодаря!


В средата на MS Excel създайте макрос (с помощта на VBA), чрез който да автоматизирате избрано от Вас действие, реализиращо междупредметна връзка с обучението по математика. При реализация на задачата може да бъде използван линеен, разклонен или цикличен алгоритъм.
- за произволен брой въведени цели числа в работен лист на Excel - намира броя на четните и нечетните числа и ги извежда като резултат в отделно разположени последователни клетки в същия работен лист. В отделни клетки в същия работен лист извежда броя на четните и нечетните числа;
-реализация на алгоритъм за подреждане на 10 елемента (или произволен брой) с помощта на VBA.

# 163
  • Агент под прикритие
  • Мнения: 11 589
Така, и още няколко неща ме интересуват:
1. Това на какво ниво се учи точно  /клас, курс/ и съответно трябва да бъде?
2. Този, който ще предава задачата, на какво точно ниво с VBA е?

# 164
  • Мнения: 2 193
Така, и още няколко неща ме интересуват:
1. Това на какво ниво се учи точно  /клас, курс/ и съответно трябва да бъде?
2. Този, който ще предава задачата, на какво точно ниво с VBA е?

Писах л.с.

# 165
  • sofia
  • Мнения: 8 943
*

Последна редакция: чт, 06 юли 2023, 14:52 от vesi1

# 166
  • Мнения: 29 580
Сигурно има, но аз се сещам единствено да разделиш колоната с Теxt to columns, като отделиш последната цифра и после - четно, нечетно.

# 167
  • Мнения: 8 890
Пускам по-долу... Благодаря!


В средата на MS Excel създайте макрос (с помощта на VBA), чрез който да автоматизирате избрано от Вас действие, реализиращо междупредметна връзка с обучението по математика. При реализация на задачата може да бъде използван линеен, разклонен или цикличен алгоритъм.
- за произволен брой въведени цели числа в работен лист на Excel - намира броя на четните и нечетните числа и ги извежда като резултат в отделно разположени последователни клетки в същия работен лист. В отделни клетки в същия работен лист извежда броя на четните и нечетните числа;
-реализация на алгоритъм за подреждане на 10 елемента (или произволен брой) с помощта на VBA.

ама, че задача, Екселът сортира числа с един клик, те ще пишат алгоритъм на VBA... Simple Smile

# 168
  • Мнения: 29 580
Привет,
При последния ъпдейт (не знам дали е от него или друго), като отварям файлове и ми излизат всички коментари отворени. Досега не е било така. Откъде мога да изключа показването им като опция за всички файлове, а не за ги затварям с Hide comment.

# 169
  • Мнения: 512
Привет,
При последния ъпдейт (не знам дали е от него или друго), като отварям файлове и ми излизат всички коментари отворени. Досега не е било така. Откъде мога да изключа показването им като опция за всички файлове, а не за ги затварям с Hide comment.
Мисля, че това е от някакви настройки на Excel. При мен само показва в горния десен ъгъл на клетка когато има коментар. Пробвай от File -> More -> Options -> Advanced -> Display и там има следните настройки
Скрит текст:

# 170
  • Мнения: 29 580
Много благодаря, сега ще пробвам

# 171
  • София
  • Мнения: 9 936
Кой шрифт е най-пестелив (за голяма справка), откъм разпечатване (дори на 7 пункта и landscape едва се хващат 10те колони), ще е в краен случай на А3.
Има ли вариант в дадена колона да визуализира повтарящи се числа, само с последните 4 знака без да излиза: |####|
Пп. Поиграх си малко, Calibri light е доста лек, като начертание и събран, но Gentium Basic, също е сбит, но с по-дебело начертание.
Пп2. Има ли лесен начин да изтъня повече линиите или поне да ги изсветля (спестяване на тонер)?


Има ли добри курсове, в София за ексел и какво трябва да представлява (относно база данни)?

Последна редакция: пн, 16 окт 2023, 15:54 от Starrydream

# 172
  • Мнения: 8 890
Кой шрифт е най-пестелив (за голяма справка), откъм разпечатване (дори на 7 пункта и landscape едва се хващат 10те колони), ще е в краен случай на А3.
Има ли вариант в дадена колона да визуализира повтарящи се числа, само с последните 4 знака без да излиза: |####|
Пп. Поиграх си малко, Calibri light е доста лек, като начертание и събран, но Gentium Basic, също е сбит, но с по-дебело начертание.

Има ли добри курсове, в София за ексел и какво трябва да представлява (относно база данни)?
да пример, какви са повратящите се числа (и колко са дълги) и какво точно искаш да имаш в клетката.
Може примерно да се 'отрежат' последните 4 цифри от дълго число.

# 173
  • Мнения: 512
На рамките може да се зададе сив цвят и най-тънка линия - маркира се клетката и с десен бутон Format Cells... -> Border
Скрит текст:
За шрифта - Arial Narrow също е доста сбит, но е по-плътен в сравнение с Calibri Light.
Отсъпите на страницата (Маrgins) да се намалят при настройките за разпечатване също е вариант.
Може ако има някъде текст в колоните, да се разположи на няколко реда и да се скъси дължината на клетката.

# 174
  • РУСЕ/ПЛОВДИВ
  • Мнения: 309
Здравейте! Искам да създам списък, от който може да се избере опция (това го правя с Data Validation), обаче след това на следващия ред, когато пак искам да избера опция, тази която вече е избрана на горния ред искам да я няма. Ще се използва за списък със свободни автомобили - все колега ще си посочва кой автомобил взема, а другите ще избират измежду останалите.

# 175
  • Варна
  • Мнения: 3 246
Здравейте! Искам да създам списък, от който може да се избере опция (това го правя с Data Validation), обаче след това на следващия ред, когато пак искам да избера опция, тази която вече е избрана на горния ред искам да я няма. Ще се използва за списък със свободни автомобили - все колега ще си посочва кой автомобил взема, а другите ще избират измежду останалите.

Може да стане с формули, но ви трябва функция FILTER, която я има в Excel 365 или Excel 2019 и нагоре. Ако сте с такава версия, ще ви предложа решение.

# 176
  • EU
  • Мнения: 400
Може да си изпишете на ръка елементите. Като изберете, че в критериите за проверка ще бъде списък, в долното поле, където е източник си въведете на ръка, разделено с точка и запетая(една върху друга, за изброяване) списъка, който искате да ви излиза. Важно е да е точно така изписано, като във вашия списък. Успех!

# 177
  • Пловдив
  • Мнения: 6
Здравейте! Искам да създам списък, от който може да се избере опция (това го правя с Data Validation), обаче след това на следващия ред, когато пак искам да избера опция, тази която вече е избрана на горния ред искам да я няма. Ще се използва за списък със свободни автомобили - все колега ще си посочва кой автомобил взема, а другите ще избират измежду останалите.

Ако още не сте решили проблема, вижте това мое видео, в което показвам два начина да се направи това - https://youtu.be/bvg9R8bE5To
Или потърсете видеото "Създаване на падащ списък за избор в колона, без да се повтарят елементи от списъка за избор в Excel" в YouTube.
Успех с Excel 😉

# 178
  • Пловдив
  • Мнения: 586
Здравейте, с кой набор от функции мога да намеря стойностите от една таблица в друга. Имам № на фактура, сметка и сума.

# 179
  • Мнения: 29 580
vlookup по номер на фактура, ще ти намери сума и сметка.

# 180
  • Пловдив
  • Мнения: 586
vlookup по номер на фактура, ще ти намери сума и сметка.

Искам от едната таблица да намери фактурата и сметката и да я сложи в другата таблицата срещу същия номер фактура.

# 181
  • Мнения: 29 580
Така де - това е функцията.

# 182
  • Пловдив
  • Мнения: 586
Така де - това е функцията.



Когато в първата таблица има повторение на фактурата, VLOOKUP не работи.

# 183
  • Мнения: 29 580
Предположих, че номера на фактура е индивидуален, т.е. не се повтаря.

Тогава нещо да си навържеш с IF.
Някой друг да помогне, ако се сеща да по-подходяща функция....

# 184
  • Мнения: 512
В една и съща фактура сметката (напр. 401) може ли да се повтаря или се среща само веднъж?
Ако кода на сметката се среща само веднъж, на прима виста ми хрумва колоните "Фактура" и "Сметка" да се превърнат в текст и да се обединят и ще се получи уникален текст, за който би трябвало VLOOKUP да работи.

# 185
  • Пловдив
  • Мнения: 6
Здравейте, с кой набор от функции мога да намеря стойностите от една таблица в друга. Имам № на фактура, сметка и сума.

VLOOKUP е една от най-важните функции, когато прехвърляме данни между отделни листове или файлове.
Вижте видео за функцията - https://youtu.be/a5tAfTELgIs
Важно е да имат нещо еднакво, например номер на фактура. В примера еднаквото е името на продукта.
За всяка отделна информация (нова колона, която прехвърляме) се пише отделна функция VLOOKUP.

Освен VLOOKUP, има по-нова и ефективна XLOOKUP, както и HLOOKUP, LOOKUP или комбинация с INDEX и MATCH. Но всички правят почти едно и също - взимат данни от една таблица и прехвърлят в друга спрямо еднакви свързващи данни.

Ето видео с предимствата на XLOOKUP спрямо VLOOKUP - https://youtu.be/DHiyD0U-9bs

Допълнение след отговора с таблицата с номера на фактури и сметки:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
И в двете таблици правите нова колона, в която слепвате номер на фактура и сметка с =A6&B6 - тази формула връща текст, който се състои от номера и сметката.
С Vlookup прехвърляте по комбинация на фактура и сметка. Ако няма повтарящи се комбинации, всичко е наред.
Просто няма друг начин.

Доколкото разбирам, искате да сравните суми по фактури и сметки. Има още начини за сравняване, но задължително е да имат уникални кодове, както в случая комбинацията от номер и сметка.

Представете си как бихте го направили без Excel. Ако не можете без Excel, то и с Excel пак няма да стане 😉

Успех и весели празници!

Последна редакция: вт, 19 дек 2023, 22:21 от Kamen Mitzev

# 186
  • Варна
  • Мнения: 3 246
mimimibg VLOOKUP работи правилно, но тя връща само първият намерен резултат.

Щом фактурата се повтаря, то трябва да търсите по номер на фактура и номер на сметка. В този случай може да използвате някой от следните варианти:
1) =VLOOKUP(E6&F6;CHOOSE({1  2};$A$6:$A$9&$B$6:$B$9;$C$6:$C$9);2;0) - това е по-елегантният начин, иначе може да си добавите една слепена колона в таблица 1 и по нея да търсите. Между 1 и 2 в първия аргумент на CHOOSE има наклонена черта, но не излиза в поста.
2)  =XLOOKUP(1;($A$6:$A$9=E6)*($B$6:$B$9=F6);$C$6:$C$9) - тази формула е по-добра, но я има само за Excel 365 и 2021 и нагоре.

Ако искате по номер на фактура да върне повече от един резултат, то случаят е друг. Напишете точно какво е условието.

# 187
  • Пловдив
  • Мнения: 586
Благодаря, ще пробвам утре и ще пиша.

# 188
  • Мнения: 58
Здравейте група!
Нова съм във форума. Търся помощ за един проблем и се сетих, че в БГ мама има всичко.
От скоро съм с нов лаптоп с Windows 10 pro и съответно вече ел.таблици са OfficeSuite. Уж по-нова версия, а имам чувството че има много по-малко функции от стария ексел.
Преди за да номерирам даден списък от 1 до 50 примерно, пиша 1 и поставям курсора на същата клетка в долния десен ъгъл докато стане черен кръст и с натиснат ctrl влача надолу и номерацията върви. Сега на новата програма това не става, какви ли не комбинации пробвах. Ще се радвам, ако някой помогне и информация.

# 189
  • Мнения: 496
Мога да предложа 2 варианта:
1. С най-простата формула - в клетка (примерно А1), която ще е първа записваш 1, в тази под нея =А1+1 и с два бързи клика в долния десен ъгъл разнасяш до края на колоната.
2. С функцията =ROW(A1) и пак разнасяш до долу
Което и да избереш, след това направи и Copy/Paste spectial/Values, за да се запази номерация, ако сортираш.

# 190
  • Пловдив
  • Мнения: 6
От скоро съм с нов лаптоп с Windows 10 pro и съответно вече ел.таблици са OfficeSuite. Уж по-нова версия, а имам чувството че има много по-малко функции от стария ексел.

OfficeSuite въобще не е Excel. Това е подобна програма и доста от възможностите и начините на работа в Excel не са налични. Програмата OfficeSuite има сайт и там има доста добро описание в Поддръжка - Помощен център.

# 191
  • Мнения: 58
От скоро съм с нов лаптоп с Windows 10 pro и съответно вече ел.таблици са OfficeSuite. Уж по-нова версия, а имам чувството че има много по-малко функции от стария ексел.

OfficeSuite въобще не е Excel. Това е подобна програма и доста от възможностите и начините на работа в Excel не са налични. Програмата OfficeSuite има сайт и там има доста добро описание в Поддръжка - Помощен център.
Това не го знаех. Не съм много запозната с програмите, просто работя с ексел. Иначе в магазина си плащам за софтуер и исках офис пакета и те това ми инсталираха.
Благодаря за разяснението.

# 192
  • София
  • Мнения: 9 936
Как може с най-малко кликове да се вмъкне празен ред (без десен бутон на мишката), т.е. от клавиатурата бърза комбинация?

# 193
  • Пловдив
  • Мнения: 6
Как може с най-малко кликове да се вмъкне празен ред (без десен бутон на мишката), т.е. от клавиатурата бърза комбинация?

Ctrl + Shift + Плюса със равното

Вижте полезни видео уроци в подписа ми 😉

# 194
  • София
  • Мнения: 17 814
Ако комбинацията на фактурата + сметката е уникална,  тогава с IF и AND също ще стане. Да се конкатенейтнат номер на фактура и сметка, както са казали горе, също е добър вариант.

Моят казус е следният - искам всеки път, когато се промени конкретна клетка от колона А, да излиза автоматично в съответващата до нея клетка на колона В date stamp, кога е променено и да не се мени, разбира се, т.е. да не е today и всеки път, като се отвори, да излиза днешна дата.

Имам нужда от помощ да наглася макрос. Пробвах няколко, но все ми дава стамп при промяна на която и да е клетка от рейнджа колона А. Идеята е да не се въвежда специално с Ctrl+; ,а да си върви файлът.

Скрит текст:

# 195
  • Агент под прикритие
  • Мнения: 11 589
Трябва да ползваш събитието Worksheet_Change. Когато отвориш Visual Basic-а в Excel, намираш си Project панела вляво и там търсиш въпросния лист, в който ще се прави това. Щракаш два пъти на него, за да ти се появи прозореца за код и там пускаш следното:
Код:
Option Explicit

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)

If Target.CountLarge > 1 Then Exit Sub
If Not Intersect(Target, Range("A:A")) Is Nothing Then
    If Target.Value = vbNullString Then
        Target.Offset(, 1).Value = vbNullString
    Else
        Target.Offset(, 1).Value = Now
    End If
End If

End Sub
Този код ще "слухти" за промяна в колона А (А:А) и при всяка такава, ще слага днешна дата в съседната колона. За да стане по-ясно, можеш да смениш формата на клетките в колона B на примерно
Цитат
dd.mm.yyyy hh : mm : ss
Сложих нарочно интервали между часа, минутите и секундите, в действителност е без, форума го отчита като емотикони.
и така ще виждаш дори секундите.
Горния код проверява също така дали си изтрила клетката в колона А и съответно чисти датата вдясно. Ако искаш и триенето на съдържание на клетка да се отчита като промяна, проверката за празна стойност в колона А  се маха:
Код:
Option Explicit

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)

If Target.CountLarge > 1 Then Exit Sub
If Not Intersect(Target, Range("A:A")) Is Nothing Then
     Target.Offset(, 1).Value = Now
End If

End Sub
При промяна в коя да е колона, различна от A, кода няма да прави нищо.

Внимавай къде пускаш кода. Ако го пуснеш в друг лист, ще работи там, а не в този, който искаш, а ако е в ThisWorkbook, практически няма да работи.

Последна редакция: ср, 21 фев 2024, 22:16 от Phoenix Wright

# 196
  • София
  • Мнения: 17 814
Жив и здрав да си, Фениксе. Сложих го, работи успешно. Beer

# 197
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 756
Имам таблица със  примерно три колони. В първата има данни, които се повтарят понякога, във второта има стойности. Искам в третата да ми сумира стойностите от втората колона, които стоят срещу еднакви данни от първата. Примерно в първата на три реда стои числото 1234, на 5 реда числото 1235 и т.н. Искам стойностите от втората колона, които стоят на редовете срещу 1234 да ми ги сумира някъде /където посоча/ в третата.

# 198
  • Мнения: 29 580
С пивот таблица ще е най-лесно, ако ти трябват само стойностите като сума от втората и числото, което е повтаря от първата.

# 199
  • Мнения: 1 111
SUMIF/SUMIFS

Имам таблица със  примерно три колони. В първата има данни, които се повтарят понякога, във второта има стойности. Искам в третата да ми сумира стойностите от втората колона, които стоят срещу еднакви данни от първата. Примерно в първата на три реда стои числото 1234, на 5 реда числото 1235 и т.н. Искам стойностите от втората колона, които стоят на редовете срещу 1234 да ми ги сумира някъде /където посоча/ в третата.

# 200
  • Мнения: 29 580
Със SUMIF/SUMIFS, трябва да зададе някакво "ако". Доколкото разбирам се иска да се сумират тези с еднакви стойности в първа колона, като се взема числото от втората, а не конкретно тези само с 1234 примерно.
Както казах, най-лесно и елегантно ще е с пивотка.

# 201
  • Мнения: 1 111
Аз разбирам, че иска да сумира втората колона по критерий от първата. Зависи каква е целта и как трябва да се вижда.

Общи условия

Активация на акаунт