Депресия

  • 9 035
  • 151
  •   1
Отговори
  • Мнения: 109
Здравейте на всички!
Напоследък останах с впечатлението, че повечето от нас се чувстват тъжни, депресирани, разочаровани и най- вече отчаяни. Може би аз съм заобиколена от такива хора!? 🤷🏼♀ Наскоро преживях поредица от неприятни преживявания! И смея да твърдя, че аз се чувствам по същия  начин. Работя, постоянно се срещам с хора, изглеждам в настроение и положително настроена, но не е така! Само аз си знам какво е като се прибера във вкъщи. Знам, че времето лекува и че всичко се преживява, но това което чувствам няма край.. Имам нужда от нещо, което да ми върне надеждата, просто да забравя! Не искам да прибягвам до медикаменти! Бихте ли ми дали съвет как да превъзмогна всичко! При вас какво е проработило?
Ще бъда благодарна! 🙏🏻

# 1
  • Мнения: 12 848
Защо си отчаяна? Какво ти се е случило?
По принцип депресията е диагноза, която се поставя от лекар. Съдейки по твоето описание, това не е депресия.

# 2
  • Мнения: 20 009
Надявам се, че правите разлика между потиснат и депресиран.
Понякога всеки от нас се чувства потиснат, но това не значи автоматично депресия.
Моето впечатление не е за, че повечето хора се чувстват разочаровани или тъжни. Сменете средата или си потърсете като начало психолог, после психотерапевт и ако и те не помогнат – психиатър.
Светът е прекрасен и животът тоже.

# 3
  • Мнения: 109
Защо си отчаяна? Какво ти се е случило?
По принцип депресията е диагноза, която се поставя от лекар. Съдейки по твоето описание, това не е депресия.

Ох, не знам от къде да започна! Семейството ми не харесва мм, той тях също. По 8 часа съм на работа, след това се занимавам с домакинска работа! Нямам желание да излизам, без значение къде- не ми се ходи никъде.. След 1 година опити забременях, но се случи така, че плода изпада сам, бях няколко дни в болница. Има още, но това е основното..

# 4
  • Мнения: 819
Направете си малка екскурзия, сменете средата за няколко дни.
Бебето ще дойде, но намерете къде е проблема.
Не се притеснявайте за дребни неща, всичко в живота е поправимо освен смъртта.
За отношенията между родителите ви и мъжа ви - трябва малко компромис и от двете страни.
И един съвет - като се приберете от работа, не започвайте директно с домакинската работа. Спрете, починете си за малко и си сипете една чаша вино Wink

# 5
  • Мнения: 2 204
Много общо казано е всичко дотук, за да може външен човек, на който не му е работа, да вникне лично в твоята ситуация. Съответно, това, което може да се отговори пак на ангро, е, да изоставиш онова, което те потиска, и да наблегнеш на каквото остава. Примерно правете с мъжа ти неща, които ви радват и сближават, вместо да ходите при роднини или да домакинстваш след работа. Само дето няма как човек в депресия да си промени поведението и отношението към живота, защото някой си му е дал много умен съвет. Съветите са по-скоро, за да се чувстват съветващите полезни, от гледна точка на депресанта са по-близо до постлан с добри намерения път надолу. Например, мислене тип живота е хубав, всичко е в ръцете ми и т.н. може да влуди някой, косвено обременявайки го с вина, за това, че се чувства зле, както и с провал - че не го бива да види нещо, което е константа за другите, примерно живота като хубав. В една такава псевдо терапия, когато протягаш ръка към приятели или съфорумци, облекчението идва, когато споделяш ти, а не когато ти дават акъл. Затова по-добре пиши или пък разкажи на някой доверен човек подробно как се чувстваш и защо, отколкото да пускаш ключови изречения в тема и да се надяваш на решение.
Мое мнение.

Впрочем, с твоя мъж щастливи ли сте, усещаш ли се обичана? Ако трябва да отгатна от описанието не е съвсем така. Пише го между редовете.

# 6
  • Мнения: 3 150
Защо не делите домакинската работа с ТМ ти. И колко пък да е тя за двама възрастни, които не цапат толкова. Ясно е, че някои неща трудно ще промениш, но поне това можеш. Вместо домакинството може да излизате с ТМ, с приятели, може някакво хоби да хванеш, спорт.

# 7
  • Мнения: 1 625
Не ми звучи като депресия. По-скоро си зациклила, влезнала си в едни битовизми и това ти тежи. Опитай да излизате с твоя по-често, правете си разходки вечер, пуснете си филм.
Разпределете домашните задължения, за да не тежат само на теб.
Ако не е прекалено лично, защо родителите ти не го харесаха? Обясниха ли ти някаква причина?
Много често такива нехаресваници от страна на родителите си имат причина и най-често са прави. Не че няма случай да не е така, но все пак.

# 8
  • Мнения: 18 331
Сигурна ли си, че мъжът ти е правилният избор?
Семейството ти не го харесва, домакинстваш сама, депресирана си и това, че още нямате дете, може да е шанс да се откажеш. Не твърдя, че е така, ти сама си отговори на тези въпроси.

# 9
  • Мнения: X
Съжалявам за бебето Sad
Неприятно.

Защо казваш "без медикаменти"? Голяма стигма има в обществото ни. Понякога помагат, даже доста често, и не се пият до живот. Временно е. Със сигурност обаче са временно решение, не постоянно.

Основната причина трябва да я отстраниш сама. Има нещо. Пожелавам ти да го откриеш и отстраниш.
Има и още нещо, понякога нещата стават по-зле, преди да станат по-добре, това не бива да те отчайва.
Понякога промените са трудни, дори когато са за добро.

# 10
  • Мнения: 10 995
Според мен нямаш чак причини за депресия.
Мен специално от подтиснатото настроение ме вади пътуванията, излетите, излизания с приятелки, театри и т.н.  Никога през целия ми живот не е имало момент да не ми се излиза от вкъщи, на мен по -скоро не ми се прибира вкъщи. От там са ми проблемите, че имам отговорности, а не ми се занимава.
През пандемията открих колоезденето отново,  не бях карала колело от години. Много щастлива ме прави.Антидепресанти не съм пила, но когато съм била тревожна пиех рескю ремеди на  Бах и съм доволна.

# 11
  • Мнения: 109
Защо не делите домакинската работа с ТМ ти. И колко пък да е тя за двама възрастни, които не цапат толкова. Ясно е, че някои неща трудно ще промениш, но поне това можеш. Вместо домакинството може да излизате с ТМ, с приятели, може някакво хоби да хванеш, спорт.

Звучи като добра идея! Принципно не тренирам, но се ограничавам какво ям и пия! Не пия газирано, сладко не обичам! Наскоро свалих 3кг и сега съм 50кг. Може да започна с някои упражнения! Благодаря ти! Всичко добро ти желая!

# 12
  • Мнения: 109
Относно въпросите за ММ, държим един на друг, уважаваме се! Постигнали сме доста заедно, преживели сме много. Разбира се има моменти където и ние спорим , но по- скоро са за глупости. Разбиранията ни са различни аз съдя по това, че имаме доста разлика в годините (6 години) но като цяло всичко е наред!

# 13
  • Мнения: 746
Може би малко разнообразие в ежедневието ще ти се отрази добре.
Почивка в някое планинско градче, чист въздух, природа е добра идея.
Започни да правиш неща, които ти доставят удоволствие.
Според мен музиката отпуска и помага, когато човек се чувства потиснат и депресиран. Когато усетиш, че те налягат мрачни настроения, слушай музика и релаксирай, и мисли за приятни неща.

# 14
  • Мнения: 3 150
Скрит текст:
Защо не делите домакинската работа с ТМ ти. И колко пък да е тя за двама възрастни, които не цапат толкова. Ясно е, че някои неща трудно ще промениш, но поне това можеш. Вместо домакинството може да излизате с ТМ, с приятели, може някакво хоби да хванеш, спорт.

Звучи като добра идея! Принципно не тренирам, но се ограничавам какво ям и пия! Не пия газирано, сладко не обичам! Наскоро свалих 3кг и сега съм 50кг. Може да започна с някои упражнения! Благодаря ти! Всичко добро ти желая!
Движението се отразява добре, повишава хормоните на щастието, на чист въздух си, не сред битовизми, тялото се чувства добре. Дори след това може да хапнеш нещо сладко за пълно щастие, без да се ограничаваш толкова. Все още има време за нещо навън, че сега с короната е малко трудно за занимания в зала. Спорта не е само за отслабване, а за тонус и здраве в дългослочен план.

# 15
  • Мнения: 1 847
За да излезеш от дупката понякога е нужно малко.  Направи си табло на желанията. Вземаш един голям картон бял закачаш го на стената и започваш... Замисли се какво искаш..къща, почивка, нова работа, успех в еди си какво, бебе.....визуализираш всичко......намираш сходни картинки в нета и си ги принтираш , закачи ги на таблото....помоли  съпруга/приятел не знам какво е точно ММ/ да направи същото. Така ще си свериш часовника с него кой какво иска. Искаш да отидеш в Париж- закачаш една снимка на Париж, искаш бебе принтирай си една снимка на бебе, искаш да се научиш да танцуваш народни танци принтирай, искаш нов автомобил, нов кухненски робот, нов диван....може да звучи смахнато, но ще ти помогне да намериш вътрешен мир със себе си.....звучи лесно, но ще видиш как стоиш пред белия картон и се чудиш какво да залепиш на него....даваш си реална представа на нещата....искаш да не си депресирана закачи снимка на теб и ММ усмихнати и щастливи....ставаш сутрин и поглеждаш таблото...знаеш какво искаш, имаш цел...бориш се за това ...ще помогне да излезеш в дупката в която затъваш.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Хубави послания, с мечти и пожелания. Но ако не ги постигне ще потъва в депресивни моменти и песимизъм. Няма лекарство ,което да те направи щастлива. Премълчани обиди, травми, неразбиране могат да ескалират след време. Зациклянето ти е вид лична неудовлетвореност. Добре е, че го осъзнаваш. За съжаление някои карат на антидепресанти с години, а проблемите и страховете им са същите.
Издействай си лични, хепи моменти. Всичко което си игнорирала или эабравила. Това е полезен егоизъм. Любими хора, музика, хобита, увлечения. Излизай, не се изолирай. Отърви се от натоварващи хора, интриги, ненужни срещи. Вид емоционално почистване. Споделяй личните си тези, виждания и планове. Не забравяй, че основно ти си любима жена, не домакиня. Депресия са лекува само с любов, разбиране и емпатия. Дано ги получиш.

Последна редакция: пн, 05 окт 2020, 10:43 от Viviana91

# 17
  • Мнения: 233
Терапия при специалист. Не е нужно  дори да ти се е случило нещо конкретно или травмиращо, за да помолиш за помощ. Душата също има нужда от грижа и лек.

# 18
  • Мнения: 10 995
Правила съм си картон с желания, по начина, по който го описа Оля и всичко се сбъдна.
За мен идеално чистата къща е символ на един пропилян живот.
Авторката, така както я чета, се опитва да е идеална в очите на околните. Това е най-краткия път към депресията.
Прави това, което ти искаш, а не това което другите искат от теб.

# 19
  • Мнения: 2 204
Авторката вероятно вече е раздвоена в терапевт или в цветен принтер да направи инвестиция.

# 20
  • Мнения: 10 995
Картинките можеш да си ги зарежеш и от женско списание, което струва 4-6 лв. Не е необходимо чак принтер да купува.
Пари за терапевт аз не бих дала, защото като цяло не търпя, някой да ми казва как да живея и какво да мисля.
Най-добре ме лекува природата, хубавата храна и секса.

# 21
  • Мнения: 5 297
Много общо казано е всичко дотук, за да може външен човек, на който не му е работа, да вникне лично в твоята ситуация. Съответно, това, което може да се отговори пак на ангро, е, да изоставиш онова, което те потиска, и да наблегнеш на каквото остава. Примерно правете с мъжа ти неща, които ви радват и сближават, вместо да ходите при роднини или да домакинстваш след работа. Само дето няма как човек в депресия да си промени поведението и отношението към живота, защото някой си му е дал много умен съвет. Съветите са по-скоро, за да се чувстват съветващите полезни, от гледна точка на депресанта са по-близо до постлан с добри намерения път надолу. Например, мислене тип живота е хубав, всичко е в ръцете ми и т.н. може да влуди някой, косвено обременявайки го с вина, за това, че се чувства зле, както и с провал - че не го бива да види нещо, което е константа за другите, примерно живота като хубав. В една такава псевдо терапия, когато протягаш ръка към приятели или съфорумци, облекчението идва, когато споделяш ти, а не когато ти дават акъл. Затова по-добре пиши или пък разкажи на някой доверен човек подробно как се чувстваш и защо, отколкото да пускаш ключови изречения в тема и да се надяваш на решение.
Мое мнение.

Впрочем, с твоя мъж щастливи ли сте, усещаш ли се обичана? Ако трябва да отгатна от описанието не е съвсем така. Пише го между редовете.
За мен това е най-ценното мнение в темата до момента. Съветвам авторката да го прочете внимателно и добре да вникне в него. Пиша го като човек, който добре познава депресията. Мисля, че нейното състояние още не е депресия, но може да се задълбочи и да стане, ако не се предприеме нещо навреме.

# 22
  • Мнения: 3 865
Не разбрах какво значение има, че мъжът ти и семейството ти не се харесват. Просто не ги срещай. Депресия от години лекувам с тичане сред природата по възможност поне 3 пъти седмично и поне 40 мин. Често едва се насилвам да се дигна от кревата и да изляза да тичам. Понеже имам проблем със съня съм все недоспала и уморена и като тръгвам да тичам често имам чувство, че ще заспя в движение. Но лека полека се освествам и след душа съм краставичка. Пробвах с антидепресанти - много зле стана. В началото не знаех какво ми се случва, бях млада и неопитна и се напивах сама в къщи. Разбира се, не помагаше. Излекувах си сама тогавашната депресия след като психолог ми каза, че не може да ми помогне. След срещата с нея през нощта извървях десетина колометра в София и след това се чувствах доста по-добре. Движението ми помага най-много.
Но ти ходиш на работа и ще ти е трудно може би да намериш време и сили за редовен спорт. Мисля, че мъжът ти трябва да ти влезе в положение и да помага повече в домаконството за да можеш да се погрижиш за психическото си здраве.

# 23
  • Мнения: 5 297
Разбиранията ни са различни аз съдя по това, че имаме доста разлика в годините (6 години) но като цяло всичко е наред!
Това вече е сериозен проблем. И не, разликата във възрастта няма нищо общо. Все пак 6 години са, не 16 примерно. А може да сте на една възраст и пак да сте тотално различни. Въпросът е защо се омъжваш за такъв човек. Затова има нужда от период на опознаване преди да се задълбочат отношенията, за да прецениш поне донякъде дали ще можете да съжителствате. Ако имате размианвания по основни въпроси, не сте един за друг.

# 24
  • Мнения: 4 518
Аз съм в същото положение, чакам да мине време. Такава апатия ме е нападнала, грам не ме интересува нищо, искам да си седя сама и да си пиша някакви неща. Животът както беше прекрасен, така за два месеца всичко се преобърна. Оказа се, че не било толкова лесно да си голям (възрастен). Ти поне излизаш, аз и това не правя, седя си вкъщи и се правя на силна, защото обратното на никого не може да помогне...

# 25
  • Мнения: 5 297
Понякога наистина не е лесно да си възрастен. Друг път сами си усложняваме живота излишно.

# 26
  • Мнения: 2 478
Аз съм в същото положение, чакам да мине време. Такава апатия ме е нападнала, грам не ме интересува нищо, искам да си седя сама и да си пиша някакви неща. Животът както беше прекрасен, така за два месеца всичко се преобърна. Оказа се, че не било толкова лесно да си голям (възрастен). Ти поне излизаш, аз и това не правя, седя си вкъщи и се правя на силна, защото обратното на никого не може да помогне...
Не знам с "чакане" минава ли.
Апатията може да е от промяната в сезоните, хормони и др. Nature Partly SunnyNature SparklerNature Sunny
Животът си е прекрасен, от нас зависи да си го правим и поддържаме такъв.
Какво толкова се е случило, че за 2 м. си на другия полюс? Rolling Eyes
Не е лесно да си самостоятелен, възрастен и т.н., но пак си е до човек - работиш ли, какво, ежедневие, стрес, имаш ли дете/деца, хобита, с прекалено много отговорности ли си се натоварила, било емоционални, финансови и т.н.
Много хора се "надхвърлят", прегарят, после влезли в джаза, трудно се излиза и балансира, други поемат отговорности, за които не са готови, отново във всякакъв план - личен, служебен, финансов.
Така звучиш сякаш една раздумка лежерна с познат, или ново запознанство, би те разведрило. Coffee
Сами трябва да си помогнем и помагаме, не да разчитаме на друг да го прави.

Други път сами си усложняваме живота излишно.
Повечето хора това правят.
Не казвам да се гледа само мекото, да се чака, да сме пасивни, напротив - проактивни, но все пак.

Последна редакция: вт, 06 окт 2020, 10:46 от FragranceFanatic

# 27
  • Мнения: 5 297
Съгласна съм, че апатия, депресия или каквото и да е не отминава с чакане. Като имаш проблем, търсиш решение, не чакаш. Положението няма да се подобри само, без да положиш някакво усилие.

# 28
  • Мнения: 1 625
Аз съм в същото положение, чакам да мине време. Такава апатия ме е нападнала, грам не ме интересува нищо, искам да си седя сама и да си пиша някакви неща. Животът както беше прекрасен, така за два месеца всичко се преобърна. Оказа се, че не било толкова лесно да си голям (възрастен). Ти поне излизаш, аз и това не правя, седя си вкъщи и се правя на силна, защото обратното на никого не може да помогне...
Фейрител Hug. Не чакай. Само става по-зле. Ако трябва и на сила, но излизай. Днес излез за 10 минути, разходи се наблизо, утре малко по-дълго. Намери си доверен човек, с който да говориш за това, което те тормози. Казваш, че искаш само да пишеш, предполагам някакви разкази? Ако е това е чудесно, един вид отдушник. Опитай да го пренесеш обаче навън. Харесай си някое кафе наблизо, вземи си слушалки, ако обичаш музика, и излизай там. Вземи си кафе, сок, нещо, което обичаш. Дори и самото разнообразие от излизането ще ти помогне поне малко. Ако времето позволява може и в някой парк да идеш, пак със нещо за пиене, да пишеш там. Но не се оставяй на чакането. То скапва.

# 29
  • Мнения: 4 518
Съгласна съм с всичко, което казвате, но те моите неща не са неща, които се оправят, просто свикваш. За два месеца от здрав и енергичен човек почина свекърът ми. Много много близък човек замина да живее в чужбина, има киста в мозъка, а е с две деца и с изключително малко хора, на които може да разчита. Е, положението се оправя там, но страхът, че нещо може да се случи и дори да има помощ, те не е сигурно, че ще успеят да помогнат.
Като цяло аз знам, че състоянието ми се дължи на фактът, че нещата стават заедно и са така преплетени, чудиш се кое да подхванеш.
Отгоре на всичко ни предстои инвитро и мисълта, че закъсняхме и тези хора няма да са до мен ме измъчва много.
Задължения имам, но то кой няма. Може би моите са повечко, но ги върша с удоволствие и са нещо, което ме разтоварва.
Опитвам се да излизам, но ще положа повече усилия, прави сте.
За говоренето - говоря уж, но то какво да ми кажат. Хората умират и ще продължат да умират, хората заминават и идеята е да е за добро. Просто трябва да свикна с липсата и до края на зимата ще съм екстра.
"Животът си е прекрасен, от нас зависи да си го правим и поддържаме такъв." - ооо да, така е, но трудности има от време на време. Осъзнавам, че след година, примерно, ще мога пак да кажа, че животът е прекрасен, но има и кофти моменти.
"Какво толкова се е случило, че за 2 м. си на другия полюс? Rolling Eyes" - както казах по-скоро комбинацията ме разтресе. Много едновременно станаха нещата. Освен това аз имах грешни представи как ще ги събера и ще им кажем, че съм бременна и как тя ще ми помага, децата ще си играят и всякакви такива приказни неща. Мдам... Малко няма как да се случат тези неща и обвинявам себе си, защото можехме да не чакаме толкова.

# 30
  • Мнения: 5 297
По-добре да нямаш предварителна нагласи и големи очаквания. Плановете се менят в движение, бъди гъвкава и се нагаждай. Истински важното е да забременееш и безпроблемно да износиш и родиш здраво бебе, а не как точно ще кажеш новината на околните.

# 31
  • Мнения: 3 865
Аз за разлика от повечето тук не смятам, че животът принципно е прекрасен. Може да е прекрасен за някои късметлии, родени със златна лъжица, умни, красиви, боготворени от масите, с богати родители, наследили или спечелили много пари... И пак колкото и да им е прекрасен точно тия често от скука намират начин да си го съсипят. Но принципно животът е гаден и трябва ние самите да си го направим прекрасен доколкото можем, защото не винаги сме в състояние.
Мантрата "Животът е прекрасен" дори не мотивира да си го направим такъв, а само да си внушаваме, че трябва да сме доволни и от малкото, което имаме. Вредна е всякак си, освен че е напълно невярна. Това е мантрата на късметлиите в живота както и на "позитивните лъзъри". Нормалните хора гледат реалистично и се борят да си го направят прекрасен.

# 32
  • Мнения: 4 518
Аз за разлика от повечето тук не смятам, че животът принципно е прекрасен. Може да е прекрасен за някои късметлии, родени със златна лъжица, умни, красиви, боготворени от масите, с богати родители, наследили или спечелили много пари... И пак колкото и да им е прекрасен точно тия често от скука намират начин да си го съсипят. Но принципно животът е гаден и трябва ние самите да си го направим прекрасен доколкото можем, защото не винаги сме в състояние.
Мантрата "Животът е прекрасен" дори не мотивира да си го направим такъв, а само да си внушаваме, че трябва да сме доволни и от малкото, което имаме. Вредна е всякак си, освен че е напълно невярна. Това е мантрата на късметлиите в живота както и на "позитивните лъзъри". Нормалните хора гледат реалистично и се борят да си го направят прекрасен.
Ама Вие май автоматично приехте две опции:
- или съм родена със златна лъжица
- или съм заблудена и си внушавам, че съм доволна от "малкото, което имам"
Истината е, че първото определено не е вярно. Второто не е вярно наполовина. Постигнала съм много, с мъжа ми постигнахме още повече. Да, доволна съм, но не мисля, че имам малко. Естествено, че може повече, но за мен хората трябва да се самоуважават когато постигат някакви неща, а не само да искат още, защото искането на още няма край и това те обрича на нещастен живот, защото никога няма да ти стига.
Не разбирам защо правите изказвания на база предположения. Всъщност май разбирам, но не виждам смисъл.

# 33
  • Мнения: 10 995
Аз пък обратно на Скрек /която много харесвам и се припознавам в нейните постове/, смятам, че животът е прекрасен. Сега има и кофти моменти, такива които водят до депресия, но това са само лоши дни, а не целия живот.
Аз изживях нещо като депресия 10 години. Не беше точно депресия, а по-скоро невъзможност да се справям с живота, по всички възможни флангове. Ене съм си стоя вкъщи, борила съм се всеки един ден, но бях нещастна. Когато проблемите ми се решиха и аз се оправих. Не бих казала, че проблемите ми се решиха от само себе си, но да кажем, че някак се решиха.
Сега, като се обърна назад, виждам че не е било нужно дата да се самообвинявам и страдам. Просто е било период.

# 34
  • Мнения: 3 865
Скрит текст:
Аз за разлика от повечето тук не смятам, че животът принципно е прекрасен. Може да е прекрасен за някои късметлии, родени със златна лъжица, умни, красиви, боготворени от масите, с богати родители, наследили или спечелили много пари... И пак колкото и да им е прекрасен точно тия често от скука намират начин да си го съсипят. Но принципно животът е гаден и трябва ние самите да си го направим прекрасен доколкото можем, защото не винаги сме в състояние.
Мантрата "Животът е прекрасен" дори не мотивира да си го направим такъв, а само да си внушаваме, че трябва да сме доволни и от малкото, което имаме. Вредна е всякак си, освен че е напълно невярна. Това е мантрата на късметлиите в живота както и на "позитивните лъзъри". Нормалните хора гледат реалистично и се борят да си го направят прекрасен.
Ама Вие май автоматично приехте две опции:
- или съм родена със златна лъжица
- или съм заблудена и си внушавам, че съм доволна от "малкото, което имам"
Истината е, че първото определено не е вярно. Второто не е вярно наполовина. Постигнала съм много, с мъжа ми постигнахме още повече. Да, доволна съм, но не мисля, че имам малко. Естествено, че може повече, но за мен хората трябва да се самоуважават когато постигат някакви неща, а не само да искат още, защото искането на още няма край и това те обрича на нещастен живот, защото никога няма да ти стига.
Не разбирам защо правите изказвания на база предположения. Всъщност май разбирам, но не виждам смисъл.

защо реши, че говоря на теб? Изказах принципно мнението си по темата и то няма нищо с теб

Аз пък обратно на Скрек /която много харесвам и се припознавам в нейните постове/, смятам, че животът е прекрасен. Сега има и кофти моменти, такива които водят до депресия, но това са само лоши дни, а не целия живот.
Аз изживях нещо като депресия 10 години. Не беше точно депресия, а по-скоро невъзможност да се справям с живота, по всички възможни флангове. Ене съм си стоя вкъщи, борила съм се всеки един ден, но бях нещастна. Когато проблемите ми се решиха и аз се оправих. Не бих казала, че проблемите ми се решиха от само себе си, но да кажем, че някак се решиха.
Сега, като се обърна назад, виждам че не е било нужно дата да се самообвинявам и страдам. Просто е било период.

Дори когато ти или близките ти страдат поради заболяване, поради хорски хейт, поради перманентен стрес и страх дали ще изкараш пари да си платиш сметките тоя месец, дали детето ти не се друса някъде. Не знам на кой точно живот викате прекрасен, но е пълно с хора с ужасен живот в който няма нищичко прекрасно. По света имам предвид, не само в БГ.
Сещам се за повече хора с тежък живот отколкото за такива с прекрасен. За повечето хора животът е перманентна борба за оцеляване. Прекрасен живот може да бъде само ако си на 100% здрав, имаш спокоен и безгрижен  живот, обграден си само с усмихнати и добронамерени хора и не те застрашава нищо.

# 35
  • Мнения: 10 995
Скрек, на никой живота не му е на 100% прекрасен, но ако нямаш нещо много страшно, каквото авторката на темата няма в живота си, всичко друго е поносимо.
Иначе, в периода на депресия имах точно проблеми с децата си. Към днешна дата отчитам, че не са били толкова страшни, колкото на мен ми се е струвало.

# 36
  • Варна
  • Мнения: 14 547
За някои хора и наличието но дете е чудо. Животът е сложен, с неочаквани обрати. Но песимизъм и отчаяние не помагат никому. Познавам хора, преживели тежки болести и страдания, но имат уникален дух. Животът е лична отговорност и път препятствия. И богатите имат лични и здравословни проблеми. За мен е непонятно, защо бедни и обременени създават много деца. Например при малцинствата. Обричат ги на личните си пороци и недостатъци.

# 37
  • Мнения: 3 865
Не знам дали на никой не е на 100% прекрасен, но знам със сигурност, че на едни е по-прекрасен от на други. Винаги можеш да си го направиш малко по-прекрасен ако не ти е заложено да е такъв. Но колкото и да не ни се иска, има си хора родени с късмет и наистина усещат живота си като прекрасен без да им се налага да си мръднат пръста за целта - просто нещата им се случват едва ли не без тяхно участие или поне с лекота. Да вземем едно красиво и умно момиченце родено в богато семейство, с родители, чиято цел живота е детето им да е щастливо и задоволено. Всички го харесват просто така - защото е красиво. В училище не си дава много зор, защото от час запомня всичко и не му се налага да зубка в къщи. Домашните ги пише скоростно, всички го хвалят. Докато другите деца зубкат то е на шопинг с мама или разглежда онлаин бутици и си избира нещица. Водят го по скъпи почивки непрекъснато. После всички готини пичове го харесват и то само трябва да си избере най-готиния. И другия вариант - с бедно, грозно и не дотам успешно в ученето дете, което на всичко отгоре го булват в училище, ваканциите не ходи на почивка, а разнася вестници за да подпомогне семейния бюджет... Да не описвам - сещаш се... Забелязваш разликата в прекрасността на двата живота нали? И двата примера са реални житейски. Да не говорим, че по третия свят има още по-нещастни хора...

# 38
  • Мнения: 10 995
Аз лично избирам да съм щастлива, а не нещастна.
Ако искам мога да бъда и двете и да дам конкретни примери от собствения ми живот, защо съм щастлива или нещастна.
Смятам, че когато човек избере да е щастлив, живота му е по-лек.

# 39
  • Мнения: 5 297
Аз лично избирам да съм щастлива, а не нещастна.
Ако искам мога да бъда и двете и да дам конкретни примери от собствения ми живот, защо съм щастлива или нещастна.
Смятам, че когато човек избере да е щастлив, живота му е по-лек.
Именно. Да приемем, че не можем да изберем какво да ни се случи в живота. Обаче имаме избор как да реагираме в дадена ситуация. Ако виждаме само лошото, ако изпаднем в отчаяние вместо да направим всичко по силите си да подобрим положението, ясно е, че животът ще ни се струва гаден. И не, през повечето не съм оптимист, но със сигурност откавам да бъда песимист.

# 40
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Skkrekkellig има и др. житейски примери. Красиво момиче от средно статистическото семейство, получава високи атестации и оценки. Тя помага на невзрачна девойка от крупна партийна олигархия. Посредствени знания и охолен живот. Но бащата милионер губи всичко и банката ги оставя без имоти. Тя започва нискокачествена работа. Връзки няма, не заради материалния крах. Глезена, но без любов м/у родителите,тя няма позитивен пример. Бащата е имал и официална любовница. Тя не вярва в брака и в безкористните цели. Трудно е да паднеш рязко. Но тя се справя . Запазила е гордостта от добрите времена. Приятелката и с щастливи, влюбени и грижовни родители има щастливи връзки, успешен брак. Но там смъртта взима най- близките и. Именно хармонията от детството и помага да пребори депресията. Научена е да се бори и справя сама. Наясно е ,че нищо не е сигурно и предначертано в живота. Отдадената и заложената и любов акумулират лекота и бърза адаптация. Често се възхищават на силния и характер и преодоляване на кризисни ситуации. И тя има слабости, сълзи. Но депресията я посещава тихо и мигновенно. Не могат да бъдат спътници.

Последна редакция: вт, 06 окт 2020, 14:53 от Viviana91

# 41
  • Мнения: 3 865
Това дали си щастлив няма много общо в колко прекрасен е животът ти. Ти пак може да си щастлив защото имаш нещо, което ти носи щастие - примерно прекрасни здрави деца, въпреки че самият ти си болен и беден, не се разбираш с мъжа си, не ти върви в кариерата, родителите са идиоти... което на практика прави живота ти далеч от прекрасен. Но лайняният живот въпреки всичко не ти пречи на щастието, което се дължи на друго.  Но родител на болно и може би умирающо дете се съмнявам да може да каже че е щастлив и че има прекрасен живот

# 42
  • Мнения: 1 606
Как можеш да изядеш цял слон? Малко по малко. Така и с депресията - започваш с малки и постижими цели, с които ти е по силите да се справиш, например да изкараш до края на деня, защото утре ще дойде нов и ще трябва да пребориш и него. Хубавото е, че осъзнаваш, че нещо не е наред, а щом го осъзнаваш, значи можеш да го контролираш. Повечето съвети са за активности и нови начинания, понеже традиционно депресията се свързва с апатия и отказ от действие, но виж дали при тебе не е обратното, дали нямаш нужда от почивка и вместо да се чудиш как да вместиш още нещо в деня си,няма да е по-добре да се поосвободиш от някои ангажименти. Понякога бъркаме умората от деня с умора от живота и просто трябва да си починем, вместо да се впрягаме в още задачи.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 14 547
А защо създаваш деца в твоя " лайнян" живот? Извинявам се за цитата. Чакаш някой друг ли да те направи щастлив? Няма начин.

# 44
  • Мнения: 1 847
А защо създаваш деца в твоя " лайнян" живот? Извинявам се за цитата. Чакаш някой друг ли да те направи щастлив? Няма начин.

Животът може да не е бил "лайнян" като са си правили децата, може после нещо да се е скапало.
Никой не знае какво ще му поднесе живота. Един ден всичко може да се прецака, може след "ляйнян" период пък нещата да тръгнат в положителна посока. Мисля, че да стоиш и чакаш нещата да се оправят от само себе си е глупаво. Трябва да имаш някакви цели и да си ги следваш. На всеки се случва да изпадне в дупка, и само от него си  и негови решения зависи дали ще излезе от там или ще предпочете да се прави на жертва.
Винаги е по- лесно да обвиним някой или нещо , че ни е виновно за проблемите или ситуацията. Истината е, че често вземаме решения и не сме готови да си носим последствията. Често живеем в миналото, анализираме какво защо и какво можехме да променим. Не живеем в настоящето, или гледаме само в бъдещето. Истината е, че сегашното ни състояние, действие или бездействие ни носи бъдещето.

# 45
  • Мнения: 2 478
Скреки, животът не е само пари и материално.
В момента сигурно имам "по-малко" от теб, но пък ти нямаш моето спокойствие. Simple Smile
Терзания нямам за нищо, умът ми е свободен, чист, лягам като робот и ставам, спокоен, отпочинал и усмихнат.
Защо го казвам това, защото "щастливото" не е в парите единствено и само, които, да, важни са, но са само и единствено средство и нищо повече. Simple Smile

# 46
  • Мнения: 5 297
Винаги е по- лесно да обвиним някой или нещо , че ни е виновно за проблемите или ситуацията. Истината е, че често вземаме решения и не сме готови да си носим последствията.
Така е. Всеки иска заслугата да е негова, когато нещата се получат добре. Никой не иска отговорността да е негова, когато нещата се объркат.

# 47
  • Мнения: 3 865
Скреки, животът не е само пари и материално.
В момента сигурно имам "по-малко" от теб, но пък ти нямаш моето спокойствие. Simple Smile
Терзания нямам за нищо, умът ми е свободен, чист, лягам като робот и ставам, спокоен, отпочинал и усмихнат.
Защо го казвам това, защото "щастливото" не е в парите единствено и само, които, да, важни са, но са само и единствено средство и нищо повече. Simple Smile

Не разбрах защо ми говориш за пари. Кога съм казала, че парите са най-важното. Те просто са едно от многото нужни неща. При мен поне здравето е основният проблем. Аз не се събуждам изобщо усмихната и отпочинала примерно.
Не знам и как реши че не съм спокойна. Изнервена съм заради недоспиване и др проблеми, но иначе съм спокойна, че мога да си позволя да съм изморена без това да застраши оцеляването на семейството ми, защото за щастие мъжът ми е добър робот и се грижи за материалните неща. Ако бях сама с децата да съм умряла

# 48
  • Мнения: 109
Момичета, обектите в които работим с ММ са наши, също така си имаме и работници, НО.. Когато ти се случи нещо неприятно те намятат никакво значение, просто защото не са ти от полза, колкото и да ги имаш... Необходимост са! Живееш по- спокойно, позволяваш си, посрещаш си нуждите, но нищо повече! Ако имах възможност да избера бих предпочела да бъда щастлива, пред това да бъда с възможности! Понеже е имало моменти където съм имала минималното и съм била удовлетворена от себе си и щастлива. Имала съм малко, имала съм и много, но няма нищо по- важно от това ти и хората които обичаш да бъдете живи и здрави! Когато си здрав и имаш желание можеш да постигнеш всичко! Необходимо ми е още “малко” време да си стъпя на краката, за сега не намирам смисъл! Почти всяка вечер сънувам едно и също - мислите, които ме мъчат през деня. Чакам да мине време, то уж лекува! 🙂

# 49
  • Мнения: 5 297
Правилно, че материалното е необходимо, но не е най-важно. Може да имаш много пари и да се чувстваш празен отвътре. Има ситуации, в които и всичките пари на света не могат да те спасят.

# 50
  • Мнения: 10 995
За да се чувстваш празен, трябва да има някаква причина. Не може ей така от скука да се чувстваш празен. Това не е депресия, а лигавщина.

# 51
  • Мнения: 5 297
За да се чувстваш празен, трябва да има някаква причина. Не може ей така от скука да се чувстваш празен. Това не е депресия, а лигавщина.
Права си, разбира се. Имах предвид, че според доста хора парите решават всеки проблем, а всъщност не е точно така.

# 52
  • Мнения: 2 478
Е, Скреки, същото е.
Без мъжа ти си гола вода, нищо.
Реално си придатък на западняка.
Я кажи преди да заминеш, къде, в Дания ли беше, с какво си се занимавала в БГ, имаш ли нещо професия, образование? Rolling Eyes
Не скачай, не те нападам, типажът ти ми е интересен, защото ти май си другата крайност - на не кариеристката материалистка-идеалистка-феминистка, типична БГ представителка, емигрирала, по-скоро "спасила" се? Scream
Май си Сирена №2 като житейски сценарий, с разликата, че тя е тук в БГ.
Не препращай да те чета, или чета някъде нещо си, не съм ти чел излиянията, дори да е минавало нещо през очите ми, е било бегло, и не помня. People Eyes
А защо не си го направиш спокойно? Или вече си твърде навътре в джаза и "преструктуриране" няма да ти се отрази добре, не ти се "занулява", започва отначало. Rolling Eyes
Здравето е най-важно, да. Желая ти бързо възстановяване. Simple Smile

# 53
  • Мнения: 5 297
На някои жени може и да им харесва да бъдат придатък на мъжа. Обаче изразът "добър робот" подсказва, че тя не уважава мъжа си. Той може и да го е заслужил, но е много тегаво да съжителстваш с човек, когото не уважаваш. За нея може би ще е по-добре без него. И за децата е по-добре с един родител, отколкото с двама, които не се уважават и разбират помежду си. Това по принцип, с конкретната ситуация не съм запозната.

# 54
  • Мнения: 3 865
Скрит текст:
Е, Скреки, същото е.
Без мъжа ти си гола вода, нищо.
Реално си придатък на западняка.
Я кажи преди да заминеш, къде, в Дания ли беше, с какво си се занимавала в БГ, имаш ли нещо професия, образование? Rolling Eyes
Не скачай, не те нападам, типажът ти ми е интересен, защото ти май си другата крайност - на не кариеристката материалистка-идеалистка-феминистка, типична БГ представителка, емигрирала, по-скоро "спасила" се? Scream
Май си Сирена №2 като житейски сценарий, с разликата, че тя е тук в БГ.
Не препращай да те чета, или чета някъде нещо си, не съм ти чел излиянията, дори да е минавало нещо през очите ми, е било бегло, и не помня. People Eyes
А защо не си го направиш спокойно? Или вече си твърде навътре в джаза и "преструктуриране" няма да ти се отрази добре, не ти се "занулява", започва отначало. Rolling Eyes
Здравето е най-важно, да. Желая ти бързо възстановяване. Simple Smile

грешно ти е впечатлението. Не съм придадък, а в основата на това семейство да съществува. Мъжът ми реално само пари носи, а аз правя останалото. Но ако за теб парите означават всичко нормално е да неглижираш моите заслуги и да ме обявиш като придатък.
Не знам коя е Сирена и едва ли друг има моята съдба.
Занимавала съм се с много неща и имам много образования. Но поради здравословни проблеми съм принудена да правя други неща. Както пак поради същите проблеми сама няка как да се справя с 3 деца (дори да имам милиони). Освен това за моите проблеми няма лечение. Така че няма шанс да се възстановя - затова пък все по-зле става. Но тия неща няма как да ги разбере човек, който се събужда с усмивка, животът му върви по план и си мисли, че всичко зависи само и единствено от него самия обвинявайки смело околните че сами са си виновни за съдбата. Няма кво да се обяснявам - положението е такова и не може да се промени по никакъв начин на тоя етап

# 55
  • Мнения: 5 297
Съгласна съм, че за човек, който няма сериозен здравословен проблем не е лесно да разбере онзи, който го има. И при мен е нелечимо, поне не е животозасташаващо, за което съм много благодарна.

# 56
  • Мнения: 3 865
На някои жени може и да им харесва да бъдат придатък на мъжа. Обаче изразът "добър робот" подсказва, че тя не уважава мъжа си. Той може и да го е заслужил, но е много тегаво да съжителстваш с човек, когото не уважаваш. За нея може би ще е по-добре без него. И за децата е по-добре с един родител, отколкото с двама, които не се уважават и разбират помежду си. Това по принцип, с конкретната ситуация не съм запозната.

това с добрия и лош робот аз го измислих преди много години и мъжът ми много го хареса и от тогава непрекъснато повтаря, че е добър робот, а аз съм най-лошият робот, който познава.

Съгласна съм, че за човек, който няма сериозен здравословен проблем не е лесно да разбере онзи, който го има. И при мен е нелечимо, поне не е животозасташаващо, за което съм много благодарна.

и при мен е така - не мори, а мъчи. Или по-точно мори ама бавно и тегаво

Последна редакция: ср, 07 окт 2020, 14:44 от Skrekkelig

# 57
  • Мнения: 2 478
Окей, Скреки.
Да, не се познаваме. Не можеш и да ме виниш, защото всеки остава с различни впечатления от написаното.
Но, затова се водят диалози с уточняващи изречения и размисли.
Няма как да си пък ти толкова сигурна какво разбирам, или не, незнаейки нищо за мен, което така и ще си остане.
Не си ме чела явно изобщо, което няма значение, но парите ИЧ не са ми всичко.
Желая ти всичко най-добро, още веднъж.

# 58
  • Мнения: 5 297
Дори и при реално общуване може да се случи да си съставим грешна представа за някого.

# 59
  • Мнения: 212
Здравейте, Ketyyy000!

Съветът ми е да се помолите на Бог.

Всичко добро!

# 60
  • Мнения: 3 865
Дори и при реално общуване може да се случи да си съставим грешна представа за някого.

Не дори, а често точно в реала сме най-лицемерни. Имах такава наживо мазна с мен, но във фейсбук се престраши и майко мила какво лице показа... Оказа се, че не ми. еприятелка, а душманка.

# 61
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Има и самотни, многодетни майки,който се справят. Това би ти дало доза самочуствие за положението ти. Неудовлетореността не е безпочвена. Но ако психически си подготвена за неочаквани, житейски обрати ще бъдеш по-позитивна и адаптивна. Може съпруга да се разболее, пострада или да си вдовица. Тогава??

Последна редакция: ср, 07 окт 2020, 20:36 от Viviana91

# 62
  • Мнения: 3 865
Има и самотни, многодетни майки,който се справят. Това би ти дало доза самочуствие за положението ти. Неудовлетореността не е безпочвена. Но ако психически си подготвена за неочаквани, житейски обрати ще бъдеш по-позитивна и адаптивна. Може съпруга да се разболее, пострада или да си вдовица. Тогава??

И понеже може да умре съпруга дай от сега да го напусна и да почна да свиквам да живея без него. Абе какви са тия глупости дето говорите бе хора. Разбира се, че ако остана без мъж ще се справя - нямам никакво намерение да умирам, казах го образно одеве.
Но защо трябва зорлям да ми е гадно като може и да не ми е. Не разбирам тази мазохистична борба за себедоказване. Пред кого?
Нямам нужда да се доказвам пред никой - точно тоя комплекс, че не мога да се справя не ми е присъщ. Мога много неща, ама нямам причина да ги правя на тоя етап. За сега ми е по-добре с мъж отколкото без. Ако с времето положението се промени ще реагирам според ситуацията. Ама да легна от сега в ковчег само щото не се знае дали след 5 мин ще съм жива е лудост

# 63
  • Варна
  • Мнения: 14 547
В други теми твърдиш друго. Че си изцяло зависима от него, а той те травмира. Но дава материален комфорт на децата ти, Крайно си противоречиш. Депресирана  си и без квалифицирана помощ, ще се въртиш в личния си неудовлетворен водовъртеж. Чрез коментари в темите , какво постигна? Черногледство и хейт на всичко и "лаяйнян" живот си е атестация за проблем. Но съвети не приемаш.

Последна редакция: чт, 08 окт 2020, 16:52 от Viviana91

# 64
  • Мнения: 3 865
В други теми твърдиш друго. Че си изцяло зависима от него, а той те травмира. Но дава материален комфорт на децата ти, Крайно си противоречиш. Депресирана  си и без квалифицирана помощ, ще се въртиш в личния си неудовлетворен водовъртеж. Чрез коментари в темите , какво постигна? Черногледство и хейт на всичко и "лаяйнян" живот си е атестация за проблем. Но съвети не приемаш.

Объркала си се. Като говоря за лайнян живот говоря принципно, а не за себе си. Моят няма нищо общо с лайнян. Няма и как да съм казала, че съм изцяло зависима от него, щото няма такова нещо - и двамата сме зависими един от друг, което е нормално.
И къде съм казала, че съм травмирана?
И кой по-точно видя да хейтя? Казвала съм, че мен ме хейтят - аз не хейтя никой
Една верна дума не каза - или ме бъркаш с друга потребителка или четеш едно, а разбираш друго.
Търси помощ защото имаш сериозен проблем с четенето с разбиране

# 65
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Напротив. Помня те. Твърдиш, че всичко е съдба. Кофти родители и мъж статист.Не можеш да осигуриш стандарт на децата си, затова го търпиш. Оплакваш се в няколко теми. После  защитаваш нещастието си.Дори си търсиш компания в сайтове за запознанства. Страхуваш се от промяна. Депресията ти е факт. Самолечението е заблуда. Не разбирам суеверни хора,които вярват във врачки и предначертани съдби. Иска се смелост за да навигираш живота и целите си. А живота е прекрасен, с всичките му нюанси.

# 66
  • Мнения: 10 995
Абе я оставете жената на мира. Гледа три деца, когато вие изгледате три деца, тогава давайте акъл, кой как да живее.
Много ясно, че ще стои с мъжа си, как да ги гледа сама. То е лесно от форума да правораздаваш. Ай сиктир

# 67
  • Мнения: 2 478
Виви, харесвам те, и хумора ти, и цинизма, но знаеш, че хората не обичат да им се казва истината в очите. Нека сме обрани, и да не го караме "лично". Иначе те разбирам много добре. Simple Smile
Под "истина" имам предвид факти кой, какво казал, какво си прочела, помниш и т.н., защото в много моменти човек казва нещо, после забравя.

Криста, права си.
Аз затова просто не чета "морал", и не се занимавам с подобен типаж жени, да са живи и здрави, и да си гледат домочадието.
Бита карта са.
Както и ти, де. Wink
Но това не пречи да си лафим лежерно. Sunglasses

# 68
  • Мнения: 10 995
То и аз за старите ергени и моми имам мнение, но не го изразявам.

# 69
  • Мнения: 20 009
Никой човек не е бита карта, ако сам той не реши така.

# 70
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Именно Босилка. Cristina, аз се опитвам да и помогна. Познавам и в реала подобни. Станаха оптимистки, след развод, промени и лични кариери. Остави този или онзи да се дави не е полезен съвет.Черногледството е следствие на лични нещастия. А давещия оценява живота, като го потопиш към дъното. Рестартира.
Fragrance, живота е циничен. Самоиронията поощрява.
Познавам учителка. Преподава на слепи деца. Началото е било трудно. Но обича и живота и винаги е позитивна. Твърди, че техния оптимизъм и воля я респектират.

Последна редакция: пт, 09 окт 2020, 21:32 от Viviana91

# 71
  • Мнения: 3 865
Напротив. Помня те. Твърдиш, че всичко е съдба. Кофти родители и мъж статист.Не можеш да осигуриш стандарт на децата си, затова го търпиш. Оплакваш се в няколко теми. После  защитаваш нещастието си.Дори си търсиш компания в сайтове за запознанства. Страхуваш се от промяна. Депресията ти е факт. Самолечението е заблуда. Не разбирам суеверни хора,които вярват във врачки и предначертани съдби. Иска се смелост за да навигираш живота и целите си. А живота е прекрасен, с всичките му нюанси.

Казвала съм че е съдба, но съм казвала, че може и да са дяволски намеси - усеща се като нещо предначертано, защото такава е тенденцията от как се помня, но може да е и друго. Отделно никой не избира родителите си - това с развод няма как да се промени. Не знам какво е, както и ти както и никой не знае, но всеки си избира в какво да вярва - едни вярват в неща извън себе си, други вярват, че всичко в живота им зависи от тях самите. Винаги съм вярвала в собствените си сили докато лека полека не осъзнах, че реално от мен почти нищо не зависи. Не нищо, но почти нищо.
Мъжът ми е стиснат - факт - но се мъчи да не е - с колеблив успех, но го оценявам. Но това не е нещо, което може да ме направи нещастна. Има си и хубавите страни. С най-щедрото си гадже сме живели най-несигурно именно поради прахосническите му наклонности. Във всеки човек има позитиви и негативи - въпросът е кое ще натежи и на кое ще отдадеш внимание. Аз съм с мъжа си заради добродетелите му, а не зараду кусурите. Дразни ме. А големият ми син ме дразни още повече. Ама това не значи, че не ги обичам.
Не се развеждам не само щото не мога да им осигуря настоящия стандарт (и ти не можеш и изобщо едва ли някой от тук може) - това е най-малкото - ами щото освен че си помагаме и се подкрепяме, без него ще бъда още по-нещастна.
Примерно преди малко заминаха със свекъра и големия ми син на почивка във Франция. Скъсах се да рева, щото ще ми липсват просто да са си в къщи. Всички трябваше да заминем, но малкия се опъна и се скъса от рев, защото точно тия 2 уикенда има турнир във Фортнайт и иска да участва. И понеже искам на всички да угодя - хем мъжът ми да си купи френското вино, хем синът ми да си играе турнира реших да пусна мъжа и големия да заминат сами, а аз тук да остана с малкия и дъщерята. Тя пък много искаше да замине щото си беше планувала шопинг, но без мен не иска да заминава както и аз не мисля, че с трима мъже ще и комфортно и беше много разочарована. Обещах и тук да я водя на шопинг за да се почувства малко от малко по-добре. И на двете ни се ходеше много и чакахме с нетърпение, но малкия е много силен характер и винаги си постига целите. Рева почти цяла една нощ - той е такъв ревлив и не може да спре да реве като му е зле. Като реве винаги го боли глава, та и с лекарства се се наложи да го натъпча. Виждаше се, че е чакал тоя турнир и беше много разстроен. Накрая аз се пожертвах за да са доволни всички останали. Добре че съм алтруист и тия жертви ме правят щастлива, а не нещастна. И абсолютно НИКОГА не съм казвала, че съм нещастна. Имам си дертове, но те не ме правят нещастна.
В сайта за запознанства се регнах щото мъжът ми ме провокира. И ми е любопитно какво се предлага на пазара. Но като гледам е зле положението - очевидно е защо тия мъже са разведени или  никога не са били женени. Говоря си с няколко, но не са ми особено интересни да се запознаваме лично на тоя етап. Освен това в профила съм си написала, че си търся приятели, а не гадже - така - да си знаят.
Имам депресия, но не е много силна и се дължи освен на природна предразположеност, защото съм си такава меланфолична и чувствителна, но най-вече не здравословни проблеми и недоспиване. Лекарства не помагат при мен - пробвах - много зле стана. Само спорт сред природата има ефект.
Ако реша нещо не ми липсва смелост да го направя. Но за сега не съм решила да правя фрапантни промени в живота си защото нямам по-добра алтернатива. Капиш?

Именно Босилка. Cristina, аз се опитвам да и помогна. Познавам и в реала подобни. Станаха оптимистки, след развод, промени и лични кариери.

Оценявам желанието ти да помогнеш. Но развод в моя случай на тоя етап не е най-доброто решение. Моето щастие е в семейството ми. Тия, които познаваш може би са били нещастни в семействата си. После се е наложило да търсят щастие в кариера поради липса на семейство - човек все някъде трябва да търси щастието.
Освен това съм сигурна, че съм по-голяма оптимистка от приятелките ти. Може да съм тъжна и депресирана, но в себе си винаги съм била оптимист. Оптимизмът ми е вроден, част от мен е и не зависи от външни остоятелства. Реално като погледнеш всичките ми планове и опити за каквото и да било се провалят - всеки на мое място би се отчаял. Някои може и край на живота да си сложат дори. Но аз напук на всичко продължавам да съм оптимист и все очаквам да се случи нещо хубаво, докато реално положението става все по-зле.
Единственото, за което истински съжалявам е, че в нито едно от трите ми образования не успях да се реализирам, въпреки че и трите ми бяха интересни и бях много добра в тях. Но все нещо се объркваше. В момента здравословното ми положение е такова, че се налага да се простя с надеждите си за кариера в някое от тях. За сега съм си намерила как да си припечелвам от вкъщи правейки нещо, което дори може да се каже, че ми е забавно и съм доволна, че не ми се налага да тичам за някъде всяка сутрин, да седя в задръствания, да се стресирам, че ще закъснея, да се занимавам с хейтъри, да завися от други хора.... Астрологично ми е заложено, че ще се чувствам най-добре когато работя сама. Оказа се истина.

# 72
  • Мнения: 3 350
Напротив. Помня те. Твърдиш, че всичко е съдба. Кофти родители и мъж статист.Не можеш да осигуриш стандарт на децата си, затова го търпиш. Оплакваш се в няколко теми. После  защитаваш нещастието си.Дори си търсиш компания в сайтове за запознанства. Страхуваш се от промяна. Депресията ти е факт. Самолечението е заблуда. Не разбирам суеверни хора,които вярват във врачки и предначертани съдби. Иска се смелост за да навигираш живота и целите си. А живота е прекрасен, с всичките му нюанси.

Казвала съм че е съдба, но съм казвала, че може и да са дяволски намеси - усеща се като нещо предначертано, защото такава е тенденцията от как се помня, но може да е и друго. Отделно никой не избира родителите си - това с развод няма как да се промени. Не знам какво е, както и ти както и никой не знае, но всеки си избира в какво да вярва - едни вярват в неща извън себе си, други вярват, че всичко в живота им зависи от тях самите. Винаги съм вярвала в собствените си сили докато лека полека не осъзнах, че реално от мен почти нищо не зависи. Не нищо, но почти нищо.
Мъжът ми е стиснат - факт - но се мъчи да не е - с колеблив успех, но го оценявам. Но това не е нещо, което може да ме направи нещастна. Има си и хубавите страни. С най-щедрото си гадже сме живели най-несигурно именно поради прахосническите му наклонности. Във всеки човек има позитиви и негативи - въпросът е кое ще натежи и на кое ще отдадеш внимание. Аз съм с мъжа си заради добродетелите му, а не зараду кусурите. Дразни ме. А големият ми син ме дразни още повече. Ама това не значи, че не ги обичам.
Не се развеждам не само щото не мога да им осигуря настоящия стандарт (и ти не можеш и изобщо едва ли някой от тук може) - това е най-малкото - ами щото освен че си помагаме и се подкрепяме, без него ще бъда още по-нещастна.
Примерно преди малко заминаха със свекъра и големия ми син на почивка във Франция. Скъсах се да рева, щото ще ми липсват просто да са си в къщи. Всички трябваше да заминем, но малкия се опъна и се скъса от рев, защото точно тия 2 уикенда има турнир във Фортнайт и иска да участва. И понеже искам на всички да угодя - хем мъжът ми да си купи френското вино, хем синът ми да си играе турнира реших да пусна мъжа и големия да заминат сами, а аз тук да остана с малкия и дъщерята. Тя пък много искаше да замине щото си беше планувала шопинг, но без мен не иска да заминава както и аз не мисля, че с трима мъже ще и комфортно и беше много разочарована. Обещах и тук да я водя на шопинг за да се почувства малко от малко по-добре. И на двете ни се ходеше много и чакахме с нетърпение, но малкия е много силен характер и винаги си постига целите. Рева почти цяла една нощ - той е такъв ревлив и не може да спре да реве като му е зле. Като реве винаги го боли глава, та и с лекарства се се наложи да го натъпча. Виждаше се, че е чакал тоя турнир и беше много разстроен. Накрая аз се пожертвах за да са доволни всички останали. Добре че съм алтруист и тия жертви ме правят щастлива, а не нещастна. И абсолютно НИКОГА не съм казвала, че съм нещастна. Имам си дертове, но те не ме правят нещастна.
В сайта за запознанства се регнах щото мъжът ми ме провокира. И ми е любопитно какво се предлага на пазара. Но като гледам е зле положението - очевидно е защо тия мъже са разведени или  никога не са били женени. Говоря си с няколко, но не са ми особено интересни да се запознаваме лично на тоя етап. Освен това в профила съм си написала, че си търся приятели, а не гадже - така - да си знаят.
Имам депресия, но не е много силна и се дължи освен на природна предразположеност, защото съм си такава меланфолична и чувствителна, но най-вече не здравословни проблеми и недоспиване. Лекарства не помагат при мен - пробвах - много зле стана. Само спорт сред природата има ефект.
Ако реша нещо не ми липсва смелост да го направя. Но за сега не съм решила да правя фрапантни промени в живота си защото нямам по-добра алтернатива. Капиш?

Именно Босилка. Cristina, аз се опитвам да и помогна. Познавам и в реала подобни. Станаха оптимистки, след развод, промени и лични кариери.

Оценявам желанието ти да помогнеш. Но развод в моя случай на тоя етап не е най-доброто решение. Моето щастие е в семейството ми. Тия, които познаваш може би са били нещастни в семействата си. После се е наложило да търсят щастие в кариера поради липса на семейство - човек все някъде трябва да търси щастието.
Освен това съм сигурна, че съм по-голяма оптимистка от приятелките ти. Може да съм тъжна и депресирана, но в себе си винаги съм била оптимист. Оптимизмът ми е вроден, част от мен е и не зависи от външни остоятелства. Реално като погледнеш всичките ми планове и опити за каквото и да било се провалят - всеки на мое място би се отчаял. Някои може и край на живота да си сложат дори. Но аз напук на всичко продължавам да съм оптимист и все очаквам да се случи нещо хубаво, докато реално положението става все по-зле.
Единственото, за което истински съжалявам е, че в нито едно от трите ми образования не успях да се реализирам, въпреки че и трите ми бяха интересни и бях много добра в тях. Но все нещо се объркваше. В момента здравословното ми положение е такова, че се налага да се простя с надеждите си за кариера в някое от тях. За сега съм си намерила как да си припечелвам от вкъщи правейки нещо, което дори може да се каже, че ми е забавно и съм доволна, че не ми се налага да тичам за някъде всяка сутрин, да седя в задръствания, да се стресирам, че ще закъснея, да се занимавам с хейтъри, да завися от други хора.... Астрологично ми е заложено, че ще се чувствам най-добре когато работя сама. Оказа се истина.
Уау, вие се справяте страхотно в живота. Каква  зодия сте ? Лъв или Стрелец ?

Последна редакция: сб, 10 окт 2020, 17:56 от buttercake

# 73
  • Мнения: 3 865
това шега ли беше (че се справям страхотно)? Риба съм ама ме мислят често за лъв заради асцендента. Така че почти позна Wink

# 74
  • Мнения: 10 995
Рибите са доста депресивни. Големият син е риби, сега е много щастлив, но като порасне и започнат отговорностите, не знам как ще да е.
Според мен Скрек се справя страхотно. Без да е шега. Постигнала е много. Това, че форума злобее над хорските настроения, нищо не означава.
Единствената ми препоръка към нея е да намери нещо, което я радва нея самата.  Но така като я чета всичко което иска е семейството и. Аз също имам семейство, но си имам мои желания, съвсем отделни от семейните. И за това не мога съвсем да разбера жени като Скрег.

# 75
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Cristina,обобщенията ти винаги са повърхностни. Може би живота ти е банален.
Синът изнудва с рев. Алтруизмът е странна констатация. Screkkrling, пожелавам ти да бъдеш по-смела, да постигаш лични удоволствия и да си готова за кардинални обрати. За протокола, не всички сме зависими от съпрузите си.😉

# 76
  • Мнения: 10 995
Живота ми може и да е банален, но дай боже да е все така и да няма катаклизми.
Едно от най-успешните ми качества е, че съм повърхностна и не задълбавам, не анализирам, консуматор съм.
Не разбирам нуждата ви зорлем да бутате хората в дебрите на депресията, когато животът е кратък и може да си го изживеем лежерно и приятно, съобразно обстоятелствата.

# 77
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Не разбираш чуждите тези. Приеми, че други я разбират или са имали част от терзанията и. При по-възрастни често има една парадиране за перфектен живот. После споделят проблеми, без да търсят пряка помощ.😉

Последна редакция: нд, 11 окт 2020, 00:16 от Viviana91

# 78
  • Мнения: 3 350
това шега ли беше (че се справям страхотно)? Риба съм ама ме мислят често за лъв заради асцендента. Така че почти позна Wink
Напротив ! Не е шега. Завиждам ви на енергията. Аз не мога да съм толкова издръжлива и приспособима, макар че ми се щеше да можех. Желая ви много здраве.

# 79
  • Мнения: 10 995
Честно казано не разбирам чуждите тези. Здрав си, децата ти са здрави / дори и да е относително здравето/, пари имаш, нахранен си, защо зорлем трябва да се чудиш как да си нещастен, не мога да разбера, даже и да искам.
Единственото, което и на мен, а явно и на Скрек и липсва е време за нас си.

# 80
  • Мнения: 5 297
Здрав си, децата ти са здрави / дори и да е относително здравето/, пари имаш, нахранен си, защо зорлем трябва да се чудиш как да си нещастен, не мога да разбера, даже и да искам.
Защото някои хора май наистина обичат да им е гадно. Скучно им е някак си, ако няма драма. И като нямат реален проблем, се постарават да си го създадат. Обаче не търсят решение, а сума време на воля се тръшкат и вайкат, сякаш се наслаждават на собственото си нещастие. Някаква форма на мазохизъм ще да е. А ти си напълно права, подкрепям те.

# 81
  • Мнения: 3 865
Синът изнудва с рев. Алтруизмът е странна констатация. Screkkrling, пожелавам ти да бъдеш по-смела, да постигаш лични удоволствия и да си готова за кардинални обрати. За протокола, не всички сме зависими от съпрузите си.😉

Изнудва, защото има здравословен проблем и никой не знае какъв е. Получава кръвотечение от носа и главобол винаги когато ревне. Главоболът е непоносимо силен и налага силни болкоуспокоителни. Освен това никой не знае на какво се дължи и не искат и да го изследват. Мислят, че е от обездвижване, но със сигурност не е от това, защото следя кога, аккво и как. Страх ме е да не е  мозъчна аневризма и да се спука и получи инсулт. Принудена съм от обстоятелствата да се съобразявам - по-добре живо дете отколкото наложила се майка. Освен това най-важното в живота му е Фортнайт. Решил е, че с това ще си изкарва парите. Звучи ви несериозно, но за него е сериозно и аз съм длъжна да уважа интересите му. Това, че ми е дете не ми дава право да злоупотребявам и да игнорирам нуждите му само защото мога. Уважавам хората и това че е дете не значи че заслужава по-малко уважение. Аз не съм била уважавана като човек от майка ми и затова ще я мразя цял живот. Няма да го причиня на децата си - те са човеци точно колкото и аз и имат същите права. 
Ако имаше моите здравословни проблеми щеше и ти да бъдеш зависима. Не критикувай и не се възгордявай защото не знаеш кво и  теб може да те сполети и ще се чудиш от къде ти е дошло.

Честно казано не разбирам чуждите тези. Здрав си, децата ти са здрави / дори и да е относително здравето/, пари имаш, нахранен си, защо зорлем трябва да се чудиш как да си нещастен, не мога да разбера, даже и да искам.
Единственото, което и на мен, а явно и на Скрек и липсва е време за нас си.

Това е, че нито аз нито детето ми е здраво. Бих дала всичко за да сме здрави, но никой не може да помогне. Обиколила съм къде що има специалисти - и платени и безплатни. Никой нищо не открива, не знае и не разбира. Дори не ми вярват и мислят, че си внушавам. Е то как ще помогнеш на пациента като не му вярваш.
Все едно да ида на лекар, да кажа, че ме боли глава, да не може да открие причина и да заключи: Нищо не те боли - внушаваш си.
Е това е положението.

Скрит текст:
Здрав си, децата ти са здрави / дори и да е относително здравето/, пари имаш, нахранен си, защо зорлем трябва да се чудиш как да си нещастен, не мога да разбера, даже и да искам.
Защото някои хора май наистина обичат да им е гадно. Скучно им е някак си, ако няма драма. И като нямат реален проблем, се постарават да си го създадат. Обаче не търсят решение, а сума време на воля се тръшкат и вайкат, сякаш се наслаждават на собственото си нещастие. Някаква форма на мазохизъм ще да е. А ти си напълно права, подкрепям те.

къде ги намираш. Аз такива не познавам. Само един де - майка ми. Ама тя си е психопат по начало.

# 82
  • Мнения: 10 995
Скр2к, ти си постъпила правилно, като си го оставила да си играе фортнайт, вместо да го влачиш насила във Франция.
Аз обаче, защото съм отявлен егоист, щях да прецакам мъжа ми да стои с него, а аз отивам да си лекувам Депресията в Дубай. Просто ти си по-свестен човек от мен. Форумът обаче няма да те разбера.

# 83
  • Мнения: 3 865
Мъжът ми не може да бъде прецакан - той си беше решил да ходи до Франция за вино - с нас или без. Няма как да го спра - сам си решава

# 84
  • Мнения: 10 995
И моят е такъв, не мога да го спра. Но щях да се договорим, тоя уикенд ти за вино, другият уикенд аз на плаж.

# 85
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Мъжът, съобразява ли се с желанията и проблемите на децата? Трябва да потърсите специалисти за детето.

# 86
  • София
  • Мнения: 17 836
Аз за пореден път се изумявам как в тоя форум и живот вечните депресари, които нямат кой знае какви реални проблеми, получават погалване по кратунката и дундуркане, че животът ще стане по- добър, а някой като авторката като сподели, без да реве, получава "абе излизай повече, движи се, ще се оправиш.
Ми сори, ама като загубиш дете в някои страни безплатно ти насрочват час с психолог или те добавят към някаква група. Това си е травма. И авторката има пълното 'право' да е в депресия. Нека потърси специалист и поговори. А това, че само си потиска чувствата и се прави на щастлива, още повече ѝ вреди.

Последна редакция: нд, 11 окт 2020, 14:08 от The Catcher in the Rye

# 87
  • Мнения: 3 865
Мъжът, съобразява ли се с желанията и проблемите на децата? Трябва да потърсите специалисти за детето.

Не, не се съобразява. Затова и не искам да го оставям сам с децата задълго.
За детето сме били по лекари - обездвижване било, да прави упражнения. Той не ги прави щото вика че не помагат и съм сигурна че не помагат и че проблемът е в главата а не във врата

# 88
  • Мнения: 3 865
Аз за пореден път се изумявам как в тоя форум и живот вечните депресари, които нямат кой знае какви реални проблеми, получават погалване по кратунката и дундуркане, че животът ще стане по- добър, а някой като авторката като сподели, без да реве, получава "абе излизай повече, движи се, ще се оправиш.
Ми сори, ама като загубиш дете в някои страни безплатно ти насрочват час с психолог или те добавят към някаква група. Това си е травма. И авторката има пълното 'право' да е в депресия. Нека потърси специалист и поговори. А това, че само си потиска чувствата и се прави на щастлива, още повече ѝ вреди.

Не знам кого визираш с "вечните депресари", но ако наистина смяташ, че депресията изобщо може да е личен и доживотен избор, значи си тотално невежа по темата и е добре малко да се ограмотиш преди да правиш такива грозни изказвания, че едва ли не депресията е оправдана само ако ти е умряло дете, а всичко останало е глезотия.
Имам дългогодишен опит с борба с депресия - и психолози, и лекарства, и спорт и съм споделила това, което на мен ми помага. Няма да поя авторката с лекарства или да я пращам да си харчи парите по психолози щото на мен тия не ми помогнаха и грам. А ако се поразровиш ще установиш, че точно движение официално се препоръчва за депресия, защото то действа на физиологично ниво (както и лекарствата, но го прави по най-естествен и целесъобразен начин, а лекарствата просто объркват биохимията). Депресията винаги е физиологичен проблем, който може да е резултат както от първично объркване на нормалната биохимия (при мен го има тоя елемент), но може и да е вторично разстройсво в следствие на психологичен проблем. Но само със сладки приказки с психолог ти гарантирам, че няма да се оправи или най-малкото ще отнеме прекалено много време и средства. А спортът подобрява състоянието на момента.

# 89
  • София
  • Мнения: 17 836
Нямам идея защо се разпозна непременно. Доколкото чета, имате здравословни проблеми, което си е тъжно.
Знам, че спортът подобрява нещата, имах предвид отношението- абе тичай там и ще се оправиш. Рядко се получава.

Но честно казано ми допадна този път изказването на Христина- здрав си, близките ти са здрави, имаш покрив над главата, важните хора за теб са живи. Не теб конкретно, Скрек, но ей сега един познат- скучно ми е, самотно ми е, с някаква не се получило, депресиран бил. Както всеки има право да дърпа чергата и да си изжиява нещата, колкото му дълбоко душа иска, така и околните имат право да си имат критерии и да не правят реверанс на всьо и вся.

# 90
  • Мнения: 5 297

Принудена съм от обстоятелствата да се съобразявам - по-добре живо дете отколкото наложила се майка. Освен това най-важното в живота му е Фортнайт. Решил е, че с това ще си изкарва парите. Звучи ви несериозно, но за него е сериозно и аз съм длъжна да уважа интересите му. Това, че ми е дете не ми дава право да злоупотребявам и да игнорирам нуждите му само защото мога. Уважавам хората и това че е дете не значи че заслужава по-малко уважение. Аз не съм била уважавана като човек от майка ми и затова ще я мразя цял живот. Няма да го причиня на децата си - те са човеци точно колкото и аз и имат същите права. 

Защото някои хора май наистина обичат да им е гадно. Скучно им е някак си, ако няма драма. И като нямат реален проблем, се постарават да си го създадат. Обаче не търсят решение, а сума време на воля се тръшкат и вайкат, сякаш се наслаждават на собственото си нещастие. Някаква форма на мазохизъм ще да е. А ти си напълно права, подкрепям те.

къде ги намираш. Аз такива не познавам. Само един де - майка ми. Ама тя си е психопат по начало.
С подчертаното съм напълно съгласна. Жалко е, когато родителите омаловажават нуждите, интересите и желанията на децата си.

На въпроса, няколко такива познавам. Явно се правят на жертви, за да привличат внимание. След известно време, когато обсъждате същата тема за пореден път, а междувременно той не е направил нищо, за да си подобри положението, ти става ясно, че такъв човек не иска да си реши проблема, просто му е приятно да се жалва.

# 91
  • Мнения: 1 847
С нуждите и желанията на децата е хубаво да се внимава и уважават, но затова хората са "Семейство", всеки прави жертва понякога за благото на тази кауза. Но, според мен това трябва да става в някакви определени норми и граници...а не да се тръшкаме и отстояваме каквото сме си решили, като пренебрегваме останалите.
 Ако децата са по-големи е хубаво да се прави "семеен съвет". Събират се всички налични индивиди правещи тази важна единица и си казва какво що какво го мъчи , какво не му харесва и какви планове има и какви средства и усилия ще се вложат.
 Тъпо ми звучи да се жертвам цял живот за децата си, щото видиш ли майка ми не ме е уважавала или нещо си в миналото. Миналото си е минало, ситуацията друга...ще пренебрегна моите нужди 1, 2, 3 пъти нормално, но в мен ще се породи чувство на неудовлетвореност, нещо като пък "що все аз да се жертвам и да мисля за другите , те да си гледат кефа"....колкото и да обичаме и държим на семейството в един момент потъваме в размисли.
Хубаво е да задоволяваме желанията и капризите на децата, и да се чувстват важни, че мислим за техните потребности, но е хубаво да има граница. Ние няма да сме вечни, хубаво е да ги научим, че понякога трябва да направят жертва и да се откажат от нещо за да направят някой друг щастлив и удовлетворен.

Не се заяждам, уважавам мнението на различните хора, не съм в техните обувки, не знам каква е ситуацията. Без нападки моля, просто размишлявам. Всеки се справя в определена житейска ситуация както сметне за добре и не сме ние хората, които трябва да го съдим.Така постъпил, това е важно за него дори и да не е правилно решението, човекът е уверен , че е постъпил както е решил сам. Затова сме хора да вземаме решения и да си носим последствията от взетите решения....идеята ми е, че трябва да научим на това децата ни....

# 92
  • Мнения: 5 297
Има родители, които мислят, че детето, понеже е дете, няма право на глас. Няма право да харесва и да се интересува от неща, които не вълнуват родителите. Родители, които очакват детето им да има същите интереси и наклонности като тях. Такива случаи имах предвид.

# 93
  • Мнения: 3 865
Скрит текст:
С нуждите и желанията на децата е хубаво да се внимава и уважават, но затова хората са "Семейство", всеки прави жертва понякога за благото на тази кауза. Но, според мен това трябва да става в някакви определени норми и граници...а не да се тръшкаме и отстояваме каквото сме си решили, като пренебрегваме останалите.
 Ако децата са по-големи е хубаво да се прави "семеен съвет". Събират се всички налични индивиди правещи тази важна единица и си казва какво що какво го мъчи , какво не му харесва и какви планове има и какви средства и усилия ще се вложат.
Тъпо ми звучи да се жертвам цял живот за децата си, щото видиш ли майка ми не ме е уважавала или нещо си в миналото. Миналото си е минало, ситуацията друга...ще пренебрегна моите нужди 1, 2, 3 пъти нормално, но в мен ще се породи чувство на неудовлетвореност, нещо като пък "що все аз да се жертвам и да мисля за другите , те да си гледат кефа"....колкото и да обичаме и държим на семейството в един момент потъваме в размисли.
Хубаво е да задоволяваме желанията и капризите на децата, и да се чувстват важни, че мислим за техните потребности, но е хубаво да има граница. Ние няма да сме вечни, хубаво е да ги научим, че понякога трябва да направят жертва и да се откажат от нещо за да направят някой друг щастлив и удовлетворен.
Скрит текст:
Не се заяждам, уважавам мнението на различните хора, не съм в техните обувки, не знам каква е ситуацията. Без нападки моля, просто размишлявам. Всеки се справя в определена житейска ситуация както сметне за добре и не сме ние хората, които трябва да го съдим.Така постъпил, това е важно за него дори и да не е правилно решението, човекът е уверен , че е постъпил както е решил сам. Затова сме хора да вземаме решения и да си носим последствията от взетите решения....идеята ми е, че трябва да научим на това децата ни....

Специално аз не съм казала, че се жервам непрекъснато и за всичко. Жертвам се когато жертвата, която ще направя ще ми донесе повече удовлетворение, че съм направила детето си щастливо, отколкото неудовлетворение за мен самата. Но когато жертвата ще ме направи мен нещастна или ще ме лиши от нещо жизнено важно като същевременно не е жизнено важна за детето ми - НЕ я правя. В никакъв случай не следвам принципа Децата преди всичко. Но е факт, че щастието и добруването на децата ми ме прави и мен щастлива. Защо тогава да се лишавам от него Simple Smile Не виждам нищо лошо в това всички да са щастливи, а не само един. Наистина, щеше да ми е приятно да ида на почивка, но ми е още по-приятно да видя детето си щастливо. Лично аз не губя нищо и намирам позитивите и в това, да си седя в къщи и това хич не ме прави нещастна. Единствено се чувстваме леко странно сега като не сме всички, защото сме си свикнали винаги да сме си заедно и по правило не се разделяме

# 94
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Още по приятно би ти било, мъжа да е солидарен с грижите. И да те радва, дори и с дребни жестове, които те ощастливяват. Всичко останало е преходно.

# 95
  • Мнения: 3 865
Още по приятно би ти било, мъжа да е солидарен с грижите. И да те радва, дори и с дребни жестове, които те ощастливяват. Всичко останало е преходно.

Така е. И той помага колкото може. За мен като помощ ми стига и само това, че сутрин ги буди и изпраща на училище, защото аз не мога да се дигна от кревата както и че печели достатъчно за всички и не ми се налга да ходя на работа

# 96
  • Мнения: 10 995
Скрек, мъжът ти е страхотен. Ако се беше омъжила за моя, да сте се развели сто пъти.
Вземи ми се в ръце, нямаш никакви проблеми или поне не толкова значими. За малкия син бих те посъветвала да дойдеш да му направиш пълни изследвания в бг. Аз съм доволна от лекарите тук, особено като слушам в чужбина какви са.

# 97
  • Мнения: 20 009
То Кристина и Скрек сте малко като един образ със своите едно от поне петте си лица.
Ми разменете си мъжете, па може и да откриете разликите и да се родите.

# 98
  • Мнения: 10 995
Скандинавец не бих взела.
Аз съм малко по-добре от Скрек, защото моите деца са само 2 и вече са една идея по-самостоятелни. Преди много години се чувствах точно като Скрек, но от година на година, нещата стават по-добре при нас.

# 99
  • Варна
  • Мнения: 14 547
"Страхотен" е мъжа. Порка вино, при болно дете. Ясен е генезиса за депресията.

# 100
  • Мнения: 1 606
Още по приятно би ти било, мъжа да е солидарен с грижите. И да те радва, дори и с дребни жестове, които те ощастливяват. Всичко останало е преходно.

Ти, разбира се, само предполагаш какво би било по-приятно, защото ако се съди по злонамерените ти коментари към конкретната потребителка, със сигурност не са те ощастливявали нито с дребни, нито с едри жестове в последните десетилетия, та жилиш като стършел. Усети се най-сетне и просто млъкни, защото не помагаш на никой, който се бори с депресия и не си полезна за темата, а точно обратното.

# 101
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Злобните изрази са само в мислите Ви, госпожо. А с липса на промяна, лек няма. Да бъде уважавана една жена и радвана, с персонална грижа е вид успешна терапия. Надявам се грубия ви тон да не се дължи на противоположния ви начин на живот и липса на човешко внимание.

Последна редакция: пн, 12 окт 2020, 23:54 от Viviana91

# 102
  • Мнения: 107
Магнезий+хоби+някоя хубава книга+някой албум на Чък Бери+непукизъм за хорското мнение=една идея по-малко депресии. И да не ти пука че е 2 лв. лука.

# 103
  • Мнения: 24 467
Магнезий+хоби+някоя хубава книга+някой албум на Чък Бери+непукизъм за хорското мнение=една идея по-малко депресии. И да не ти пука че е 2 лв. лука.

Към рецептата бих добавила и още една задължителна добавка - заетост с нещо полезно - учене, работа. Леността води до извращения.

# 104
  • Мнения: 40
Как се лекува депресията 😔

# 105
  • Мнения: 3 350
Как се лекува депресията 😔
С антидепресанти.

# 106
  • В.Търново
  • Мнения: 6 699
Подтиснатото чувство е предвестник на депресията. Аз мисля, че е депресия състоянието.Трудно се излиза. По принцип е борба до живот, както при анорексиците, наркоманите, алкохолиците...Консултации при психолог като начало, въпреки че таксите им са доста високи.Много бих казала.Не е хубаво да се прибягва до антидепресанти. Те са вече за тежки случаи.

# 107
  • Мнения: 2 204
Заради неволният предразсъдък, че антидепресантите са някакво жигосване и са само за тежки случаи много хора вегетират между приливите и отливите на личния си ад. Вместо с малко външна помощ да си оправят химичният дисбаланс в мозъка, за който нямат никаква вина. Сякаш да си подобриш качеството на живота елиминирайки поне частично непоносимите му фази е някаква глезотия на фона на истински важната кауза да си останеш чист и неопетнен откъм медикаменти, щото те са срам за образцовия гражданин. Освен това като ритнеш камбанката Св. Петър те гледа изпод вежди - ти нали си изяде всичката житейска горчилка, нещо да не си ми чийтвала с хапчета случайно? И ти -  не, не, аз се борих, падах, изправях се, не се предавах (и там всяко друго клише от сорта), а той ще ти каже - браво, айде идвай на хубав климат, ти чистилището си си го изкарала приживе.

# 108
  • Мнения: X
Не е хубаво да се прибягва до антидепресанти. Те са вече за тежки случаи.

Много популярно сред народа мнение. Обаче невярно, дразнещо. Стигматизиращо.


Васко, +1

АД не са само за "тежки" случаи, първо. После, мен често хората имат тежък случай,ама мислят, че е лек или среден, и "искам да се справя сама". Ама успех със справянето Joy , щом продължаваш постоянно да се "бориш".
Трето, абсолютно нищо срамно няма да се пият лекарства, ама нищо. ДиАбетикът дали го е срам, че си бие инсулин?

От друга страна и аз бях така, де.
От доста малка аз имам депресия. Все така мислех - сама,сама. Обидно ми в било да си представя лечение, дори да отида на специалист.

Сега мисля, че е трябвало много по-рано. Ама много по-рано.

Да пиеш лекарства в известен смисъл е грижа за себе си.
А от друга страна, тази болест хронифицира като всяка друга. Може да се влоши, ако няма навременно лечение. Може да стане по-зле ей така от нищото, защото дълго време е "вилняла", но страдащият се е автостигматизирал.

# 109
  • В.Търново
  • Мнения: 6 699
Имам близки, които са вземали антидепресанти и се чувстваха много зле, физически при лечението.Много странични реакции, като виене на свят, замъгляване, отпадналост, сънливост,едната беше като дрогирана. Или лечението им не е било точно, или ... не знам.

# 110
  • Мнения: 24 467
По принцип когато могат да се избегнат медикаменти, най-добре е да не се вземат изобщо. За мен лично те са много крайна мярка и се вземат при много тесен кръг от случаи. Смятам, че като с всички останали лекарства и с тях се прекалява. Само че от тях последиците са доста видни и понякога - много съществени.

# 111
  • Мнения: 7 971
На мен ми е жалко като видя млади, хубави хора да се тъпчат с АД, за да си поддържат живота, психиката и поведението в "нормални" за обществото нива..
Когато ги спрат, започват от нулата, дори е по-трудно... при тези, които съм виждала... и да, като надрусани са буквално - спят много, ядат и не могат един разговор да проведат адекватен..

# 112
  • Мнения: 3 350
Аз не мисля, че някой сам може да си самоназначи лечение с антидепресанти. Те се продават само със зелена рецепта и се предписват само от доктор. Така че, това какво мисли някой си по въпроса, неговите фантасмагории за дрога, зомбиране и други тям подобни, няма никакво значение, освен да внушава неверни твърдения и с това да навреди на хората, нуждаещи се от лечение.

# 113
  • Мнения: X
На мен ми е жалко като видя млади, хубави хора да се тъпчат с АД, за да си поддържат живота, психиката и поведението в "нормални" за обществото нива..
Когато ги спрат, започват от нулата, дори е по-трудно... при тези, които съм виждала... и да, като надрусани са буквално - спят много, ядат и не могат един разговор да проведат адекватен..

Странно, мен хич не ми личи, че се "тъпча с АД",  нито се държа ненормално. Simple Smile Никой не знае, освен ако не кажа.


buttercake, с бяла са. Зелена са бензо- , антипсихотици, епилептични и др. много сериозни лекарства.

# 114
  • Мнения: 7 971
Дано не ти проличи и като ги спреш, ако ги спреш...

# 115
  • Мнения: X
Излишно груба си за човек, който няма явно никакъв практически опит с тях, но знае да плюе и да стигматизира и да говори с клишета.

Един от добрите психолози в София е пил 3год и след това е спрял и всичко си му е наред. Споделено в личен разговор.

Но който иска да си се бори сам, това е избор, и то такъв, който гали егото. Само дано не стане късно, а заболяването - от нещо временно, да стане хронично и/или хронифициращо.

Но всеки си избира. Всеки избор има и последствия.

*ПС. Не агитирам всеки да взима лекарства за щяло и нещяло. Тезата ми е, че  такъв тип изказвания "Само за най-тежки случаи", "Не се тъпчи с лекарства" и т.н. доста често са глупави, почиващи на стереотипи или необосновани страхове, а често и на стигма. Интересно дали човек би казал на някого с мигрена да не си взема лекарството. Или на диабетика да не си бие инсулина.

И още нещо, но бг-мама няма как да е авторитет, независимо че всеки си пише каквото си иска и се мисли, че е хванал Господ за шлифера. Има изследвания научни, които показват, че АД помагат. Статистически данни. А не мнения в нета. Където пак е доказано, че недоволните са по-склонни да пишат в нета, отколкото доволните. Ама здраве да е.

# 116
  • Мнения: 3 350
Едно време преди 20 години бяха със зелена, май, ако правилно си спомням. На мен доктора ми ги изписваше и си ги пиех 10 години, защото лекувах депресия и постравматично стресово разстойство. Интересно, явно не ми е личало че съм дрогирана, щом завърших университет редовно, 5 год не съм пропуснала нито едно упражнение, колоквиум и лекция, защитих магистратура, ходих на интервю в САЩ и спечелих мястото срещу 8 човека от всички краища на Европа, че даже и се омъжих. Спрях ги след като забременях с 1-то си дете. Брей, явно пак не са разбрали, че съм дрогирана нито 9 месеца на женската консултация, нито по време на раждането- норнално, без никаква упойка.
Сега в работата съм над доста хора, които не са пили антидепресанти, очевидно съм по-успешна от тях.
Най-важното от моят разказ за моят живот е, че аз нямаше изобщо да го имам или постигна всичко, ако не се бях лекувала и не бях пила антидепресанти. За да се лекува успешно депресията трябват антидепресанти, защото те ти дават време за психотерапия.
Антидепресантите не са дрога ! Изобщо не работят по този механизъм в мозъка и затова не водят към привикване. Хората, които твърдят обратното си измислят и никога не са пили антидепресанти, камо ли пък да са лекари, щом пишат тези глупости.

# 117
  • Мнения: 7 971
подсетихте ме за вица -
Еврейски учени установили, че най-голяма полза от лекарствата имат производителите им.. Joy

akoiskash-vqrvai, някой писал тук, че има депресия и веднага го агитираш за хапчета..ти как разбра диагнозата на непознат човек от един ред?! Психиатър ли си?
..това е по-безумно от това, което аз писах и срещу, което не разбирам защо толкова скачаш...не е нужно всеки да е на твоето мнение, или..?

всеки да си решава сам как да се справя и определено да потърси специалист - да, но според мен е добре да се избягват такива, които след 40-минутен разговор, ти поставят диагноза и изписват хапчета, които не са леки ...

не съм съдила, никой, който взима такива медикаменти, но интересното е, че тези хора често почват да ме убеждават колко хубаво им действат, как наистина помагат и агитират околните (и мен се е случвало) -  колко нормално е да пиеш такива, когато просто се чувстваш зле или нещо ти тежи в живота и как, ако не го правиш, едва ли не - не се грижиш за себе си адекватно ...

знам, че всички, които са пили такива лекарства започват много да разбират от мозъци и процесите в него.. това е мисля, безспорен факт ..  Joy

# 118
  • Мнения: 3 350
Anonymiss,
А как така хем слушаме докторите, хем обаче не си пием лекарствата, които ни изписват ? Ако не слушаме тях, кого трябва да слушаме ?
Никой не може да те накара насила да пиеш антидепресанти, казах ти, че се изписват само с бяла рецепта от доктор. Кое не разбра ?

Аз пиша за другите, които страдат от тази болест, за да съм от полза. Ти защо си в темата ? Какво общо имаш с депресията и психиатрията ?

# 119
  • Мнения: 7 971
buttercake, специалист не означава непременно доктор изписващ хапчета, когато е свързано с психичното състояние, доколко знам и имам опит, наблюдения също...
няма правило тук да списват само депресирани хора с поставена официална диагноза от доктор или такива, които имат позитивни отзиви от АД май?
и защо реши, че ти си много полезна с мнението си, а аз не?

# 120
  • Мнения: X
Защото явно има диагноза, както и аз имам. И винаги съм била по-различна от околните, по-малко весела и тн. Естествено, имам и доста неприятна семейна история, но това е съвсем отделен въпрос. Аз също съм била много против лекарства, психиатри и тн.

От сегашна перспектива оценявам, че съм била повлияна от стигмата, която съществува както за психичните болести, така и за лекарствата, които се изписват за тях. Сигурно думите "Ама остави ги тези хапчета" са абсолютно добронамерени, но просто са необосновани, невежи да не кажем. Психиката влияе и на химията. Не е невъзможно до толкова да ти повлияе, че да ти обърка мозъка и той да не работи никак добре, вече говорим на физиологично ниво.

Виж, ако ти имаш някакви симптоми и отклонения от нормалното функциониране (наистина говоря "ако"), твой избор е дали ще се лекуваш с лекарства, йога, хранителен режим и тн.

Доколк сме учили в университета, лека и средна депр може да се преодолее само с терапия, спорт, разговори и тн.

Някой път обаче Хората си страдат баш от тежки състояния, обаче не го възприемат, че е така, нищо, че са развалини.

Аз може би бях груба с теб, сигурно си добронамерена, но те уверявам, че понякога наистина не може без лекарства и няма срамно да се пият, не се пият и до живот. Стабилизират те, именно за да можеш да се стегнеш сам, да изплуваш и тн.

Аз не агитирам всеки да пие лекарства при най-малкото, но пък виждам масово подценяване на сериозни състояния, определяни Като "леки" или "средни"
И не искам никой да се срамува, че има нужда понякога от професионалист. Хора сме! Не винаги можем абсолютно сами

# 121
  • Мнения: 3 350
Anonymiss,
Ще ти кажа защо така реших. Защото депресията е много сериозно заболяване, може да те убие. Не е тъй просто да ти е тъжно или нервно. И трябва задължително да се лекува, за да може човекът да продължи да живее. И ако човек, нуждаещ се от такова лечение прочете тези лъжи за антидепресантите, може да се изплаши и да спре лечението, а това вече е опасно. Защото аз пак ти казвам, депресията е много опасна, буквално ти съсипва живота и може да те приключи много бързо. Лекува се с хапчета и психотерапия, но без хапчета не може, защото тя е болест на липсата на серотонин в мозъка, т.е не че нямаш серотонин, а той не отива на точното място.
Притеснителното от твоите мнения, е че очевидно нямаш доверие в докторите, те нямат авторитет, а това може да ти коства живота. Опасно разсъждаваш просто и опасни съвети даваш. Въздържай се, ако можеш, за да не навредиш на друг. За себе си, квот те акъл учи.

# 122
  • Мнения: 7 971
Аз не съм против лекарствата, за хора, с доказана диагноза, които са го избрали като вариант и/или са стигнали дотам като краен такъв за помощ, след като са опитали друго и/или сами не се справят...

Против съм, такива с поставени диагнози, да се опитват да поставят диагнози на непознати и да им казват, че само с лекарства се лекува депресия, без да са наясно има ли такава налична при тях...и да говорят от името на доктори..

buttercake, съвети не съм давала, само си изказах мнението, добито от наблюдения на близки и познати около мен, но дори да бях, не е забранено тук... нито някъде съм писала, че нямам доверие на докторите.. нямам доверие на такива (психиатри), които (дори да симулираш) ти изписват коктейл от АД след първият 40-минутен разговор с тях.. Hands V

# 123
  • Мнения: 3 350
Anonymiss
Ама ти си в голяма грешка, защото
депресията не може да се лекува без антидепресанти. Безсмислено е да ти отговарям повече, очевидно си решила да въртиш едни и същи лъжи до откат.

# 124
  • Мнения: 7 971

Доколк сме учили в университета, лека и средна депр може да се преодолее само с терапия, спорт, разговори и тн.


akoiskash-vqrvai, моля те снимай ѝ учебника, за да спре да се възпалява толкова...Joy

# 125
  • София
  • Мнения: 17 836
Аз познавам няколко човека, които след тежка травма или загуба на близък пиха лекарства + терапия и се излекуваха. Но това продължи година и нещо две.
Какво правим, ако 2-3-5 рунда не помогнат.

# 126
  • Мнения: 2 002
Аз познавам няколко човека, които след тежка травма или загуба на близък пиха лекарства + терапия и се излекуваха. Но това продължи година и нещо две.
Какво правим, ако 2-3-5 рунда не помогнат.

Да - лекарствата за нерви не са като аспирина: пиеш и ти минава. Те се пият с години , действат след натрупване.
 Какво значи 2-3-5 рунда? Всяко преждевременно спиране означава прекъсване на терапията. И се налага започване отначало.
   Просто се иска дисциплина, постоянен контакт и консултации с лекуващия лекар. Съчетанието с психо-терапия(разговори, обсъждан на състояния и ситуации) е желателно, ако не и задължително. Ако намериш психиатър, който съчетава и двете си е 6-ца от тото. и спиране на лекарствата само след лекарско решение.

# 127
  • Мнения: 3 350
Мили хора, страдащи от депресия. Обръщам се към вас, за да ви дам кураж и да ви кажа, че тази гадна болест се лекува, точно както всяка друга, че може да бъде успешно излекувана. Но, запомнете, че основното и най-важното е да отидете на лекар и да се оставите да бъдете лекувани в сигурни ръце. Единствено лекарите могат да помогнат. Само тях слушайте, без значение какво ще ви каже някоя си лелка прочела някъде, чула от някъде, празни приказки и локуми, хората обичат просто да си говорят, колкото да вържат приказка, в България всеки разбира от всичко и всички са номер 1. Страшна болест тресе държавата ни- безверието и нихилизма, а и да лепиш етикети, да омаскариш по-ученият е явно национален спорт. Не знам дали се лекува.

# 128
  • София
  • Мнения: 17 836

Какво значи 2-3-5 рунда? Всяко преждевременно спиране означава прекъсване на терапията. И се налага започване отначало.
Всяка приключена терапия.

# 129
  • Мнения: 2 002

Всяка приключена терапия.

Че това да не е грип? И всяка зима да го караш?
 Едно от нещата, които научих, лекувайки депресията, е да правя разлика: кога се дразня на външни дразнители и кога съм напрегната, защото нещо при мен не е в ред. И изкарах само една депресия. Няма  2-3-5 рунд. Просто сега щом се усетя нервна, напрегната, ядосана търся начини да се разсея, овладея.
  Не си позволявам да си докарам нервите до предишното състояние.
  Научих и урока, че нерви не се лекуват от самосебе си. Не е като обелено коляно, което ще си заздравее и без лекар. При нервите си иска сериозно лечение и то навреме, да не отлагаш. И лекуваш до пълно оздравяване. иначе си е отлагане на проблема и той задълбочава и състоянието се влошава.

# 130
  • Мнения: 3 350
Ми да, точно така. Аз съм приключила лечението преди 10 г и толкоз. Не съм се върнала в изходно състояние, не мисля че е възможно. Дълъг път си извървял чрез психотерапията, бая мускули и механизми за справяне си развил. Като тренировка е.

# 131
  • София
  • Мнения: 17 836
Вие го казахте.
Това се намекваше и в изтритите постове от вчера - никой не обича да му се казва, че проблемите с гаджето или учителката по физическо не са депресия, а характерови проблеми, ако персистират цял живот.
Депресия се лекува, да. Радвам се, че сте се лекували и сте успели, звучи обнадеждаващо за хората с такъв проблем, тъй като не се предполага, че доживот са така.
Не го пиша, за да неглижирам вашия опит, а защото няма как да не отбележа, че освен бич на съвремието много се спекулира с диагнозата.

# 132
  • Мнения: X
В някои случаи може да се наложи да пиеш и по 10 рунда... Някои случаи, разбира се. Не всички, разбира се, както имаме примери от темата.

Както ДиАбетикът си бие до живот инсулина.

В някои случаи винаги има рецидив, който пак се появява, рано или късно - какво да се прави. Следват ремисии, т.нАр. светли периоди, понякога са дълги, друг път не.

Не звучи розово, но има и такива случаи. Просто част от реалността, която трябва да се приеме. В някои случаи е точно така.

Нека не забравяме, че има статистически данни от СЗО. Депресията убива. Това е смъртоносна болест, особено тежка такава с мисли за самоубийство и нараняване. Затова е несериозно да се отписват лекарствата по краен начин.

Може да се наложи и до живот се пият лекарства. Разбира се имаме примери за обратното, както казах, в темата.


Анонимис, няма какво да снимам учебници. Впрочем до Александровска има книжарница, продават учебници по психиатрия, така че ако на някого му е зор, да си купи и тн.
Или да вземе да поговори с лекар той да му обясни. Мен 4год лекции ми стигат Joy
Ами няма да тръгна да си снимам учебниците, някой за да повярва.

Животът си е на всеки и той си преценява. Ако някой се чувства много зле, но държи да се справя сам, няма лошо, то си е за него.

Аз пиша, защото по темата не се говори особено вярно в общественото пространство, но то това е така не само за депресията, но и за ХИВ, за епилепсия, шизофрения и тн.

Не може да очакваме невероятно ниво от всички хора. Както средностатистическия българин няма да може да обясни защо иска или не иска мажоритарна система. Примерно. Ако за нещо не си сигурен има специалисти. Не "ако-искаш-вярвай" във форума, защото все пак тук съм просто потребител, но поговори с психиатър чисто теоретично, някой клиничен психолог и тн. Да ти обясни.

Ще напиша и един малък щрих, но депресия определено не е просто да ти е тъжно за нещо, примерно загубил си си телефона. Това също е голямо неразбиране за нещата. Има си диагностични критерии.

# 133
  • Мнения: 2 204
Човек може да избере да си влачи депресията с години, да се тренира в самозалъгване, че си е променил изначалната реактивност към живота и т.н., но е хубаво поне да знае, че има и друг, по-лесен път.
И това, че е по-бърз или лесен не го принизява. Когато нямаш нещо, което за "нормалните" е даденост, става нормално да си го набавиш, като критерият е не как или за колко дълго, а само - работи ли. Всичко е честно в любов и война.

# 134
  • Мнения: 40
много хубави думи...искамм мнение самомот хора които са взимали Ад...помагат ли...от доста години  съм в това състояние но отлагах лечение...забременях всичко отмина ...около 2 г.нямах тава гадно чувство за безразличие живееше ми се...а сега отново е много зле положението и мисля ,че е времее да се лекувам 😔😔😔не знам как бих се.оправила без лекарства

Последна редакция: вт, 27 апр 2021, 10:58 от nelitedi

# 135
  • Мнения: 24 467
Доколк сме учили в университета, лека и средна депр може да се преодолее само с терапия, спорт, разговори и тн.
akoiskash-vqrvai, моля те снимай ѝ учебника, за да спре да се възпалява толкова...Joy

И аз така съм учила. В университета.
Когато се готвих за изпита по психопатология, учехме не само, че има "депресия", а именно че тя има различни форми и тежест. И изобщо да се говори, че тя е лечима по принцип само с лекарства е наистина една огромна заблуда. Тя не е и толкова често срещана на практика, колкото се смята от обществото. В този смисъл и според реална статискита да решиш, че от 25 ученика в един и същи клас 5 са с депресия е невъзможно и говори за пресилване на диагнозите /дадох реален пример в тази насока/. А това е само един от множеството класове у нас.

Мога да препоръчам в този смисъл всеки учебник по психопатология. Защото във всичките тях пише точно това. Плюс доста подробни разработки върху формите на това отклонение. И да, с диагнозата се спекулира много по-често, отколкото е нужно. И това вреди на хората, защото вместо да се работи с реалния им психичен проблем, се разчита изцяло на химия. Която не го решава непременно и винаги.
Ето, например, статии:
https://insighting.eu/problems/depresija.html
https://ifightdepression.com/bg/za-vsichki/psixologichesko-lechenie
има купища такива.
А ако някой не може да намери учебник, мога да снимам от моите. Вкъщи личните ми са два, на различни автори, но е същото.
Излишно се натягат тук хора и не случайно се трият напълно излишни груби постове - никой не е отрекъл медикаментозното лечение на клиничната депресия в тази тема. Но с него наистина се прекалява и често то не е достатъчно, нито в доста случаи е правилно. Хапчето е лесно "решение", но не винаги пълно и адекватно такова. И у нас, напротив, много хора прибягват лесно до хапчета по какъв ли не повод, но много по-рядко опитват да проведят едно истинско задълбочено анализиране на реалния си личен проблем и да положат усилия да го решат. Защото това е много по-трудно и времеемко от изпиването на няколко таблетки.
При сериозен дълбок психичен проблем е абсолютно наложителна психотерапия - тя работи с проблема, а не с притъпяване на симптоматиката му. Има по-дълготрайни и по-ефективни последици. 
Не виждам ни една причина да се ползва такъв остър тон, какъвто видях вчера и още виждам в тази тема, освен тази, че позващите го наистина имат ... някакви свои лични неразрешени проблеми.

# 136
  • Мнения: 3 350
много хубави думи...искамм мнение самомот хора които са взимали Ад...помагат ли...от доста години  съм в това състояние но отлагах лечение...забременях всичко отмина ...около 2 г.нямах тава гадно чувство за безразличие живееше ми се...а сега отново е много зле положението и мисля ,че е времее да се лекувам 😔😔😔не знам как бих се.оправила без лекарства
Давайте, не отлагайте, заминавайте на психиатър. И да чакате няма да мине от самосебе си. На детето ви му трябва здрава майка. Лекувайте се и отново ще се радвате на живота. Ето, казва ви го жена, майка на 2 прекрастни деца, излекувана успешно вече от 10 години. Докторът най-добре ще прецени състоянието ви и ще назначи терапия. Ако ви изпише антидепресанти, започвате да ги пиете колкото се налага. Това е, болест като всяка друга и се лекува. Но е болест в мозъка, а как функционира той това го знаят само лекарите, това не го пише в тестовете по психология.

Последна редакция: вт, 27 апр 2021, 11:26 от buttercake

# 137
  • Мнения: 40

да просто ме. е. страх дали тези Ад ще ме оправят....имам това състояние от доста отдавна...твжък случей. съм...бях добре 2  години но сега положението е ужасно а вече съм с дете
много хубави думи...искамм мнение самомот хора които са взимали Ад...помагат ли...от доста години  съм в това състояние но отлагах лечение...забременях всичко отмина ...около 2 г.нямах тава гадно чувство за безразличие живееше ми се...а сега отново е много зле положението и мисля ,че е времее да се лекувам 😔😔😔не знам как бих се.оправила без лекарства
Давайте, не отлагайте, заминавайте на психиатър. И да чакате няма да мине от самосебе си. На детето ви му трябва здрава майка. Лекувайте се и отново ще се радвате на живота. Ето, казва ви го жена, майка на 2 прекрастни деца, излекувана успешно вече от 10 години. Докторът най-добре ще прецени състоянието ви и ще назначи терапия. Ако ви изпише антидепресанти, започвате да ги пиете колкото се налага. Това е, болест като всяка друга и се лекува.

# 138
  • Мнения: 24 467
Както има и други случаи на депресия,също успешно излекувана с подходяща психотерапия.
Личният опит е личен затова, защото той може да се сподели само като такъв.
Иначе, както вече дадохме примери, конкретното лечение зависи от конкретната ситуация при конкретния човек. И да се отсича, че то е само с антидепресанти или само с позитивно мислене е нелепо.

# 139
  • Мнения: 2 204
Като имаш авитаминоза не се препоръчва аналитична терапия, а се приемат витамини. При анемия на желязо също не се предписва самонавиване до промяна на кръвната картина, а се приема желязо. АД работят най-добре в комбинация с когнитивна терапия, но при химически дисбаланс в мозъка само терапия без помощ откъм химия прилича на градеж без основа.

# 140
  • Мнения: 3 350
Nelitedi,
Това, от което трябва да ви е страх не трябва да са хапчетата, а болестта. Тя ви мачка и ви прави непълноценна. Помислете за детето си, то е мъничко, има нужда от вас. Не можете да се грижите за него, ако вие не сте добре. Отидете на доктор час по-скоро. Това е болест в мозъка, а как функционира той това го знаят само лекарите, това не го пише в тестовете по психология.

# 141
  • Мнения: 40
тоест с Ад ще се оправя 😔отчаяна съм това е ор години но вече съм с малко бебче к не става да живея така
да точно такаа....просто меме страх ако Ад не ми помогне...какво ще правя....това ми е единственият изход....прпстп това е ужасно наистина тази. болест е пагубна...дъшго време търпях ..мина ми видях какво е щастието спокойстяието но в момента съм много зле...постоянно плача..лоши мисли

# 142
  • Мнения: 24 467
Като имаш авитаминоза не се препоръчва аналитична терапия, а се приемат витамини. При анемия на желязо също не се предписва самонавиване до промяна на кръвната картина, а се приема желязо. АД работят най-добре в комбинация с когнитивна терапия, но при химически дисбаланс в мозъка само терапия без помощ откъм химия прилича на градеж без основа.

Би било вярно, ако можеше по безспоренначин да се установи, че всяка депресия поне корелира с "химически дисбаланс в мозъка", както и да се установи при всеки конкретен случай за какъв по вид дисбаланс става въпрос, но това не е направено до сега.
Да оставим другите болести настрана и да не правим невъзможни аналогии, че ще стигнем до ухапване от анаконда както сме тръгнали. Напълно излишно е.
Иначе споделям изцяло, че когато се налага ползване на АД при депресия, то приложението им наистина следва да се съчетае с психотерапия за установяване и решаване на реалния психичен проблем. Каква ще е тя по вид - зависи. На различни типове хора различните терапии оказват различен ефект.

тоест с Ад ще се оправя 😔отчаяна съм това е ор години но вече съм с малко бебче к не става да живея така
да точно такаа....просто меме страх ако Ад не ми помогне...какво ще правя....това ми е единственият изход....прпстп това е ужасно наистина тази. болест е пагубна...дъшго време търпях ..мина ми видях какво е щастието спокойстяието но в момента съм много зле...постоянно плача..лоши мисли
Нели, едно е ясно - ако не предприемеш активни действия по решаване на проблема си, той от само себе си няма да се реши и най-много да се задълбочи.
Върви първо на психотерапевт, работещ с депресивни състояния. Той може да прецени дали се нуждаеш от медикаментозно лечение и ако прецени така, ще те прати и на психиатър - това не е нещо страшно. Най-често при сериозни състояния се прилага комбинирано лечение с АД и психотерапия. Но дали при теб ще е така и как ще е  - това никой тук не може да ти каже.
Почни от по-лекия вариант поне. Как ще се развият по-натам нещата не знае никой, но поне поставяш начало.

Последна редакция: вт, 27 апр 2021, 11:45 от Judy

# 143
  • Мнения: 3 350
тоест с Ад ще се оправя 😔отчаяна съм това е ор години но вече съм с малко бебче к не става да живея така
Естествено, че ще се оправите с антидепресанти. Само, че докторът ще ви каже точно коя група и само той може да ви ги предпише. Не се безпокойте, това са абсолютни лъжи тук в темата някои си пишат глупости, няма психиатър, който ще назначи антидепресанти на здрав човек. Или пък ортопед да ти отреже здрав крак. Това са лъжи.

Последна редакция: вт, 27 апр 2021, 11:45 от buttercake

# 144
  • Мнения: 40
тоест с Ад ще се оправя 😔отчаяна съм това е ор години но вече съм с малко бебче к не става да живея така
Естествено, че ще се оправите с антидепресанти. Само, че докторът ще ви каже точно коя група и само той може да ви ги предпише.
силно се надявам да сте права чуяствам се ужасно злеее..само плача

# 145
  • Мнения: 3 350
тоест с Ад ще се оправя 😔отчаяна съм това е ор години но вече съм с малко бебче к не става да живея така
Естествено, че ще се оправите с антидепресанти. Само, че докторът ще ви каже точно коя група и само той може да ви ги предпише.
силно се надявам да сте права чуяствам се ужасно злеее..само плача
Плачейки се облечи, излез и иди на доктор. Това е единственият начин, друг няма и 10 учебника по психиатрия да прочетеш, няма да помогне.

# 146
  • Мнения: 40
тоест с Ад ще се оправя 😔отчаяна съм това е ор години но вече съм с малко бебче к не става да живея така
Естествено, че ще се оправите с антидепресанти. Само, че докторът ще ви каже точно коя група и само той може да ви ги предпише.
силно се надявам да сте права чуяствам се ужасно злеее..само плача
Плачейки се облечи, излез и иди на доктор. Това е единственият начин, друг няма и 10 учебника по психиатрия да прочетеш, няма да помогне.
точно стига самомда ми помогнат пак да бъда щастлива...да си върша задълженията и да се радвам на детето а не да плача...направо ме сковава това нещо 😔😔😔

# 147
  • Мнения: 3 350
тоест с Ад ще се оправя 😔отчаяна съм това е ор години но вече съм с малко бебче к не става да живея така
Естествено, че ще се оправите с антидепресанти. Само, че докторът ще ви каже точно коя група и само той може да ви ги предпише.
силно се надявам да сте права чуяствам се ужасно злеее..само плача
Плачейки се облечи, излез и иди на доктор. Това е единственият начин, друг няма и 10 учебника по психиатрия да прочетеш, няма да помогне.
точно стига самомда ми помогнат пак да бъда щастлива...да си върша задълженията и да се радвам на детето а не да плача...направо ме сковава това нещо 😔😔😔
Ще се оправите ! Помнете ми думата. Но, трябва да слушате докторите. Това е всичко, което трябва да направите.

# 148
  • Мнения: X
Както има и други случаи на депресия,също успешно излекувана с подходяща психотерапия.
Личният опит е личен затова, защото той може да се сподели само като такъв.
Иначе, както вече дадохме примери, конкретното лечение зависи от конкретната ситуация при конкретния човек. И да се отсича, че то е само с антидепресанти или само с позитивно мислене е нелепо.

Колега, а къде прочитате, че някой твърди, че депресивен епизод се лекува само с лекарства и нищо друго?
Те са част от лечението, а не панацея. Трябва да се ходи на терапия, да се живее здравословно, да се спи достатъчно, да се обработват мисловни и поведенчески модели и тн.
Със сигурност и вие сте учила за био-психо-социален модел, не случайно е така, с три фактора.

Но това постоянно стигматизиране на лекарствата на мен лично ми идва в повече. Сякаш е дрога, нещо лошо и тн. Дори големият зор за справяне сам, при положение че човекът се влачи.

Моето лично наблюдение е съвсем различно. Към лекарства хич не се посяга, дори да има нужда.

Иначе кой какво трябва да пие/да не пие и тн, естествено, че го преценява психиатъра, а не форумния потребител.

# 149
  • Мнения: 24 467
Както има и други случаи на депресия,също успешно излекувана с подходяща психотерапия.
Личният опит е личен затова, защото той може да се сподели само като такъв.
Иначе, както вече дадохме примери, конкретното лечение зависи от конкретната ситуация при конкретния човек. И да се отсича, че то е само с антидепресанти или само с позитивно мислене е нелепо.

Колега, а къде прочитате, че някой твърди, че депресивен епизод се лекува само с лекарства и нищо друго?
Те са част от лечението, а не панацея. Трябва да се ходи на терапия, да се живее здравословно, да се спи достатъчно, да се обработват мисловни и поведенчески модели и тн.
Със сигурност и вие сте учила за био-психо-социален модел, не случайно е така, с три фактора.


Например тук:
Как се лекува депресията 😔
С антидепресанти.

А другата идеята беше, че не са винаги задължителни. Което си е точно така.
Smile

А "стигматизиране на лекарствата" ти къде видя да има в тази тема?
Напротив, у нас те са дори най-широко разпространени. Защото са най-лесни  - отиваш, изписват ти, вземаш. Нищо друго не трябва да влагаш.

# 150
  • Мнения: 2
Здравей, БГ мама! Нормално е  да се чувстваш така, за да се справиш с депресията трябва да намериш източника на депресията. Примерно, ако е човек, оитай се да прекратиш отношенията с него, ако е заради времето, опитай да си вземеш почивка от работата и да отидеш на почивка. Ако няма причина отиди с твой приятел или приятелка да се забавлявате. Може да помогне.

# 151
  • Мнения: 40
Здравей, БГ мама! Нормално е  да се чувстваш така, за да се справиш с депресията трябва да намериш източника на депресията. Примерно, ако е човек, оитай се да прекратиш отношенията с него, ако е заради времето, опитай да си вземеш почивка от работата и да отидеш на почивка. Ако няма причина отиди с твой приятел или приятелка да се забавлявате. Може да помогне.


може да е нещо от миналото ми не знам...където  и да ида ако ще и на Луната пак ще ме следва това гадно чувство на безразличие заради някаква тъга...е мен нз какво е това нещо

Общи условия

Активация на акаунт