ОКТОМВРИйчето е упорито и инато, пази всичко свое като злато - Тема 17

  • 33 877
  • 218
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 685



16.09.2017
DesGS - Тодор - 2520 кг., 48 см.

21.09.2017
dessince - София, 3420 г., 50 см.

28.09.2017
maldini88 - Адриан, 3230 г., 50 см., много коса
keitihope - Александър, 3470 г., 51 см.

04.10.2017
Незвестна
Peacock-Богомил

09.10.2017
Regalo Mio Piu Grande.. - Калоян, 3630 г., 51 см.

12.10.2017
Toni_sti - Боян, 3750 г., 52 см.

15.10.2017
Ангела

18.10.2017
telly - Габриела

20.10.2017
NikolovaV - Адриана
midnightStar - Елени - 4290 г., 53 см.

23.10.2017
TsvetelinaP - Лорен - 3520 г., 50 см.

24.10.2017
AleksandraT - Симеон, 4040 кг., 53 см.
Августина
Neytiri

29.10.2017
Martss
Жана

30.10.2017
E.M.A - Станислав
Wildpoppy

31.10.2017
Hitrushana - Хитрушка, 3220 кг., 50 см.

01.11.2017
amalinka - София, 3400 г., 50см.

Последна редакция: ср, 22 яну 2020, 10:22 от AleksandraT

# 1
  • Мнения: 766
Хоп, първа в новата тема. Благодаря за темата.

Последна редакция: ср, 22 яну 2020, 10:42 от TsvetelinaP

# 2
  • Мнения: 18 451
Блгодаря, Алекс, за новата тема! Само за хубави неща и здрави деца да си пишем и скоро да мислим ново заглавие!

Дребната пак е в ревлива фаза. Промени си режимът и веднага стана по-емоционална.

# 3
  • София
  • Мнения: 18 700
Благодаря за темта.
От твоите уста в Божите уши Попи.
Елени е в истерични фази сега.

# 4
  • Мнения: 462
Моята днес за първи ден беше на ясла и се е представила доста добре, даже спа там, но ще видим следващите дни, като се осъзнае вече къде отива сутрин. Само се моля да не боледува често.

# 5
  • Мнения: 18 451
Момичета, някой водил ли е децата на куклен театър? Днес взех билети за един мюзикъл на голямата щерка и ми стана гузно, че дребното ще е ощетено. Обаче гледах някакви бебешки представления (подходящи за 2г.) и са само през седмицата. Чудя се на тези за 3+ г. колко бързо точно ще си тръгнем. Joy

# 6
  • София
  • Мнения: 5 617
Цоп и благодаря за темата.
Защо ли се похвалих, че е здрав, като знам, че винаги после ми се връща тъпкано. Днес в яслата му е протекъл носа и е кашлял докато спи. Ударно лекувам с Тобрекс, инхалации, Димекс и витамини. Утре го пращам пак, защото съм на работа, стискайте палци да пресека и да не ме викат по спешност.
Иначе вече е доста осъзнат. Нощно време, ако му се допика, ме буди. Говори много, прави изречения от доста думи, тип: "мамо, айде облечеме якето, ходиме магазина, купиме бонбони". Обаче не използва предлози - на, в, до, и и т.н. не ги признава Joy Вашите ползват ли ги в речника си?

# 7
  • Мнения: 35 110
Момичета, някой водил ли е децата на куклен театър?
Водим Бо всяка неделя на куклен театър откакто е на година и половина. Особено беше впечатлен от историята за Пух.

# 8
  • Мнения: 18 451
Рядко използва предлози, както и 1 л. Обикновено говори за себе си в 3-то. Започна да нацелва обаче минало време. Задава въпроси и някой път сама си отговаря. Любимото изречение (защото се впечатлих и пред нея го разказах на баба ѝ) - “Не иска повече гуши кукли, иска само гуши мама.” Като се умилква, идва и ми го казва.

# 9
  • София
  • Мнения: 5 617
Оо минало и бъдеще време за лукс за моя звяр още. В 90% от случаите говори в 1л, та поне това.
Колко са хитри с умилкването Simple Smile
Онзи ден ми го направи, бяхме в магазина и уж се разбрахме, че може да си избере само 2 неща - в случая кисело мляко и компот (купувам на Мазето), но на касата фокусира шоколадово яйце и изстреля "мамо, много те обичам, купи шоколад ице, ЖЪЖАЛЯВАМ". Касиерката оцъкли очите Joy

# 10
  • София
  • Мнения: 18 700
Ползва рядко,но всичко е Аз,аз ще плувам,аз съм мунка и ей такива.

# 11
  • Мнения: 35 110
Боги като говори за себе си казва Бо Simple Smile
И основно чувам : Бо може Simple Smile Иска всичко да прави сам, не дава нищо да пипам и само повтаря "Бо може"

# 12
  • Мнения: 411
Ехе как се разписахте,нова тема сте чакали май Wink
Теодорче,всичко да върви супер с яслата.
Неизвестна дано да си успяла и да не те викат ,а и май вече да е здравичък малкия.
Нашият също не ползва предлози....,но говори много Simple Smile това ,което ми прави впечатление е ,че когато го питам кой ще направи нещо аз или ти...казва ти...има предвид себе си.  И той иска всичко сам да прави и понякога има драма.
Също момичета ми прави впечатление ,че когато спи и заспива си търка зъбите и си държи някой път устата по усобен начин....това не ми харесва хич Sad и също така си чопли постоянно горната устна точно посредата... Sad
Иначе от вчера пишка в гърнето ,но още не се усеща и първо пишка малко в гащите и тогава ми казва.Но не казва всеки път.

# 13
  • Мнения: 18 451
Как сте, момичета? Отървахте ли грипа? Нас за съжаление не ни пропусна, дребната го гепи, вероятно от един детски рд. Поне болницата отърва, че беше на косъм. После направи от нещо уртикария (от АБ, сусам, шоколад или изяден балсам за устни не е ясно) и като цяло е кисела и ревяща тия дни.

# 14
  • София
  • Мнения: 5 617
Пропуснахме грипа, не смея да се похваля. Имаше хрема преди две-три седмици, но оправих с капки и инхалации.
Водих дребен на уролог, не искам да ви обяснявам какъв рев беше и продължава да е

# 15
  • София
  • Мнения: 685
За какво на уролог? Май го беше водила преди в Пирогов, нали?
И нас ни подмина да чукна на дърво, беше вкъщи 3 дни, че имаше хрема и кашлица, та днес отива. И той много реве и киселее, питам го какво иска, казва ми или показва-правим го и пак рев, че не го иска

# 16
  • Мнения: 35 110
Моето го оставих у дома преди 2 седмици, защото беше с хрема и един ден кашлица. Миналата седмица го оставих превантивно, че беше грипна ваканция така или иначе. Днес го пуснах, но честно казано, със свито сърце.Не знам колко ще изкара този път.
Иначе много щастлив на снега. Миналата година плачеше от него, тази  много му се радва. Не можем да го приберем Simple Smile

# 17
  • София
  • Мнения: 5 617
Алекс, в последното време имаше оплаквания, казваше, че го боли, ставаше през нощта по 2-3 пъти да пишка, но не ми даваше да видя какво се случва. Оказа се, че пак му е залепнала кожичката и му е станало трудно уринирането. Отново го забели, та сега реве от болка и се стиска от страх, че ще го щипе. Ужас е.

# 18
  • София
  • Мнения: 18 700
6 дни с39,5 до 39,7 Тбеше,зарази я брат й.Пи аб,нямаше как.
Не иска да чуезазабавачката,реее ужасно,сега середуваме с мм,но няма да е вечно.Много е упорита и инатлива,не слуша.Къса ми нервите.

# 19
  • Мнения: 35 110
Има ли нещо, което я притеснява в яслата?

# 20
  • София
  • Мнения: 18 700
Не,тя е единствената ревяща.Просто си е крива явно.Grinning

# 21
  • Мнения: 35 110
При нас голям плюс е, че съседското дете е в същата група и двамата ходят заедно и играят там . Но и повечето деца ги познава от площадката.

# 22
  • Мнения: 18 451
Миднайт, същата работа с t. Даже и малко повече.

Иначе и мойта след 10 дни пауза от бабин-дом, днес беше аха да ревне и да не ме пусне. За ДГ не знам как ще свиква. Характер си е. Сестра ѝ навсякъде беше първа писта. А тия дни според мен е взела присърце каузата да ни разведе с баща ѝ. Егати ревовете и нервите.

# 23
  • София
  • Мнения: 685
Малкият от четвъртък е с хрема и кашлица, буха като магаре, лекарката каза, че е от сополите. Давах хустагил, сега Проспан, вече не знам. Аз от снощи съм с ангина, температура, работя на летището и съм ср ошашкала вече с този коронавирус, положението е тегаво

# 24
  • Мнения: 18 451
Алекс, неприятно. Дали ли са ви някакви указания? Предпазни средства?

# 25
  • Мнения: 35 110
Малкият от четвъртък е с хрема и кашлица, буха като магаре, лекарката каза, че е от сополите. Давах хустагил, сега Проспан, вече не знам. Аз от снощи съм с ангина, температура, работя на летището и съм ср ошашкала вече с този коронавирус, положението е тегаво
При Бо помогна Улитус

# 26
  • София
  • Мнения: 685
Ще го пробвам и него, докато уцеля нашето.
Имаме 1 кутия с маски и няколко с ръкавици, големи шишета дезинфектант на гишетата, но маските в държавата са свършили, та не знам...

# 27
  • Мнения: 411
AleksandraT, пожелавам бързо оздравяване . То си е стресиращо.Няма ли как да вземеш отпуска или по дълъг болничен,въпреки че не знам кога ще отмине ...В цялата държава ...няма маски..уау дано скоро направят ваксината за вируса и дано паниката и заплахата да отмине.

# 28
  • Мнения: 411
Ей как сте? Какво става при вас?
AleksandraT оправихте ли се ? Ти по спокойна ли си?

# 29
  • Мнения: 35 110
Моето детенце хвана някакъв вирус, който го държа 24 часа с температура. Беше неузнаваем. Само плаче, не иска да го поглднем, да му говорим. Удря си главата. Много тежко беше.  Беше доста поспалив. Слава Богу мина за ден всичко. Сега само Панцеф пие.
Аз обаче се наредих едно хубавко с бронхит и грип тип А. Такъв парцал не съм била от поне 3 години, когато бях на инжекции. И аз съм на антибиотик. просто е приказка у дома Simple Smile
Иначе расте с часове, речника му с епълни всеки ден с нови и нови думи, понякога ме изумява Simple Smile Иска да е изцяло самостоятелен. Само повтаря " Бо може" и прави всичко сам.

# 30
  • София
  • Мнения: 18 700
Бива при нас.Ходи един път седмично на ясла и това е.Говори с изречения.Всичко е не и не може.Крещи като луда,тропа,катери се и расте ,гони 1м.височина вече.

# 31
  • Мнения: 18 451
И ние сме добре. Във фаза да махаме биберона сме и е по-тегаво заспиването. Официалната версия е, че ги е прибрала феята на бибчовците, за да ги даде на малките бебета. На втория ден започна да се пазари да ходим да купим. Joy Отделно доскоро беше в ревлив период, който поне отшумява.

# 32
  • Мнения: 833
Подготвяме се за градина от следващия месец, уж изявява вече желание. Все ми говори на тази тема. Макар, че и на бабин дом не й е зле. Но поне ще се среща с деца, ще общува със себеподобни, което виждам, че й липсва. Много обича бебето, а и то й отвръща подобаващо.
Взе първи уроци по ски, очарована е. Язди и понита, много обича животните.

# 33
  • Мнения: 35 110
Това за срещата със себеподобните се оказа нож с две остриета... Моето дете прихвана толкова кофти неща от другите деца, че в чудо се видях. То не бе хапане, плюене, удряне. Спокойното ми дете стана нещо страшно за няколко месеца...

# 34
  • Мнения: 833
Хаха, в нашия случай може и да е за добро. Тя не е от спокойните деца. Но напоследък като се прибере имам чувството, че ми говори някоя стара баба. Прихванала е интонацията, изразите, диалекта, абе всичко което ме дразни у баба й... Ако ме разбирате какво имам предвид...

# 35
  • София
  • Мнения: 18 700
Бибата скоро няма да я махне,за пишкането казва от време на време като и е кеф обаче.

Хитруш,как е разбойника?

# 36
  • Мнения: 833
Малкият е такъв разкош! Нищо общо със сестра си. Папка, спинка и само се смее. Много обича да му обръщат внимание.

Последна редакция: пт, 13 мар 2020, 08:30 от Hitrushana

# 37
  • София
  • Мнения: 18 700
Бонбони,живи и здрави да са ви!:heart:

# 38
  • Мнения: 18 451
Да разбирам, че от четвърти опит има шанс да ти се падне хрисимо дете. Joy

# 39
  • София
  • Мнения: 685
Страхотни са, много си приличат, а каката изглежда много голяма, браво!
Малкият си изгриза едната биба, а другата е с няколко дупки, но я премята в уста нощно време, а скъсаната в ръка. Ходи на ясла, но май пак се задава хрема, омръзна ми Confused Родителите от вчера не се допускат вътре, само до външната врата, сборна група са и много малко деца.
Крис, притеснявам се,защото на летището има голямо струпване на хора, когато ги чекирам са ми на метър разстояние-всякакви националности, вкл.и китайци и само се шашкам хаха

# 40
  • Мнения: 35 110
Нас никога не са ни допускали до яслата. Само до шкафчетата , после влизат през една врата. Нищо не знам за яслата. Нито къде яде, къде спи, къде играе. Той нищо не разказва. Добре, ще друго дете от неговата група е по- разговорливо. От нея разбрах, че някакво ударило моето дете.
Когато са на сборни групи не го пускам .

# 41
  • София
  • Мнения: 18 700
Аз купувам биба всяка  седмица,къса ги на две тотално.
Идва и казва,биба къса,мама купи Ени нова.

Последна редакция: ср, 11 мар 2020, 21:26 от midnightStar

# 42
  • Мнения: 833
Хаха, ами не! И второто беше бебе еднорог, но само беше... Сега е нахакана и неразбрана тийнейджърка. А най-голямата беше дивак като малката, но сега е хрисимо и добро “дете”, на 21 г. Сменят си характера по някое време, защо и как не мога да кажа. Само знам, че няма гаранции за нищо.
Елени, виждам, че много е пораснала, на мама е душицата май?!?
Момичета дайте да видим малчуганите, много време мина...

# 43
# 44
  • Мнения: 411
Много яко ,качвайте снимки ,мале колко са пораснали,моя си е един мъник...Иначе няма биба, махна я на 16 август(просто не я поиска за сън и на другия ден я искаше ,но не е било драма) ,помня защото се бяхме зарекли от 19 да я махаме Wink Имам успех и с памперса ,лошото е че много рядко казва ,но не се напуква вече или е много рядко,пуска малко и казва има ако ...Обаче успех само за пишкането имаме.Даже махнах к вечерния памперс ,два дена ми се стори празен памперса ,викам му ти пикаш ли ...той не и му каза,че вече няма да му слагам и така.За сега няколко дни е ок,ще видим натам.

PeacockLove, радвам се ,че при малкия е минало за ден ,да ти минава и на теб бързо.
Midnight ,каква голяма госпожица си имаш,страхотна е Simple Smile
Хитрушке ,многоо си приличат дечицата . Казваш много са различни ,поне сега ти е по спокойно нали Simple Smile ще кажеш като малката тръгне на детска как ще е и там.
Попи недей така...от 4 път...ако е така ,аз се отказвам на 1-вото Wink(шегувам се ,добричък ни е ,но ми взе здравето с неговото злоядство ,почти всеки ден ми се реве)
AleksandraT , радвам се ,че сте добре . Влизаш преобличаш се ..хвърляш дрехите за пране ,къпане или дезинфектант и така. Ще отмине. Предполагам какво ти е ,въпреки,че няма как да се поставя на твоето място ,страшно е .Аз все се надявам да преувеличават .Но съм голямо бъзе.

# 45
  • Мнения: 411
Да се оправят бърЗо всички дечица и да се молим тук са не стане като в Италия ,защото ...не знам как ще се оправим.Не виждам болници и всичко друго ...как ще функционира нормално.

Последна редакция: чт, 12 мар 2020, 20:10 от kris_02

# 46
  • София
  • Мнения: 685
Как сте вкъщи?вие изкукуригвате ли? Кой работи от вкъщи?

# 47
  • Мнения: 766
Аз работя от вкъщи от днес, колкото мога с малката. Гадна работа е тая изолация.

# 48
  • Мнения: 35 110
Ние миналата седмица изкарахме цялата у дома, защото бяхме много болни и тая вече изперкваме ! Направо е някакво мъчение за детето това. Sad Разбирам защо се прави и го одобрявам. Ще избираме някак. Аз съм отпуска, мъжът ми ходи на работа

# 49
  • Мнения: 18 451
И аз работя от вкъщи, а ММ си е вкъщи без да работи. Откачам, но не толкова заради дребната, а защото каката е на някаква пародия на дистанционно обучение, та днес преподавах математика и история. Докато се опитвам да работя и докато занимавах дребното. А готвене и чистене си вървт паралелни. Скапана съм, даже се чудя дали да не ходя чат-пат до офиса да си отдъхвам.

# 50
  • София
  • Мнения: 18 700
Точно Попи,и аз от вкъщи работя.
Мм не ходи на работа и ги гледа.Ученето е пълен смях просто.

# 51
  • София
  • Мнения: 5 617
Тази седмица съм болничен, а другата отпуска. Дано се случи някакво чудо и се поразминат нещата, за да тръгнат от 30.03 на ясла.
ММ е в чужбина, идея нямам кога ще се връща, ще го поставят ли под карантина, въобще ще се видим ли скоро с него, въпреки че не е във високорискова държава.
Иначе полудяваме, аз съм забравила какво е толкова време с детето, честно. Едва пети ден е днес, а съм на ръба. Да живее виното (гледам да е поне от следобяда).

# 52
  • Мнения: 35 110
На нас ни пратиха плана от яслата. какво е трябвало да учат до края на месеца... Макар, че като гледам, моето вече е минало материала. Само една песен имаме да учим Simple Smile

# 53
  • Мнения: 2 396
Аз също за момента работя от вкъщи. Днес сутринта си позволих кратка обиколка в квартала, докато няма много хора. Мислех и до аптеката да отида за спирт, но ме хвана шубето с него и се прибрахме.

# 54
  • Мнения: 422
Иначе полудяваме, аз съм забравила какво е толкова време с детето, честно. Едва пети ден е днес, а съм на ръба. Да живее виното (гледам да е поне от следобяда).
В същото положение съм, едвам изтрайвам. До неделя ще превъртя със сигурност. Другата седмица уж съм на работа (дано!), сега съм в неплатен отпуск.

# 55
  • Мнения: 18 451
На нас ни пратиха плана от яслата. какво е трябвало да учат до края на месеца... Макар, че като гледам, моето вече е минало материала. Само една песен имаме да учим Simple Smile

Ще споделиш ли тук какво се "учи" по яслите. Simple Smile

Дребното се занимава основно с youtube kids през деня, за да мога аз да свърша някаква работа и да преподам уроците от дистанционното училище. Драска, с каквото докопа и където свари и прави къща с лего. Кога къща прави, кога разпилява легото, кога аз събирам след нея.

# 56
  • София
  • Мнения: 5 617
И на мен ми стана интересно какъв е "учебният "план в яслата.

# 57
  • Мнения: 35 110

      * Запознаване с характеристиките на сезона пролет.
      - Пролет – разговор с онагледяване. Активиране на речник: пролет,слънце, птички,цветя радост.
* Включване в подвижна игра.
        - Бягане до определена цел с предмет в ръка.(плюшена играчка)
* Oцветяване на слънце с жълт цвят.
       - Апликиране на лястовичка. (1седм.)
       - Рисуване на дъжд.Усвояване на умения за рисуване на къси линии с пастели.(2седм.)

Това е част от програмата

# 58
  • Мнения: 18 451
Благодаря, Пий! За апликации не се бях сетила. Утре ще хвана каката да рисува и изрязва, а дребното да лепи. Току виж ми се освободили едни 30 минути. Grinning

# 59
  • София
  • Мнения: 18 700
Как сте?По цял ден вътре?
Да попишем тук,сега време има.

# 60
  • Мнения: 35 110
За сега издържа.. има дни, в които е много нервен. Почивните дни, докато баща му беше у дома не спря да реве. Не знам при мен не си позволява толкова капризи , колкото при баща му и баба му. Учим разни неща. Прибрах му половината играчки, защото ме ядоса и рязко започна да измисля игри с тези , с които не е играл отдавна и му останаха. Но... Видимо не му е приятно всичко това. Само иска да имаме гости и ме пита за приятелите си.. Sad

# 61
  • Мнения: 18 451
Ние някак свикнахме с новото ежедневие. Разгеле каката започнаха истинско обучение (по 20-30 мин. часове и после лафче със съучениците до следващия час...), та поне до обяд мога да се отдам "само" на готвене, работа и дребната. Следобяд, докато спи, пък учителствам и работя. След следобедното кафе минавам директно на вино. Време за смислени занимания с малката няма почти никакво. Каквото сама докопа покрай сестра ѝ - лего, да драска, да разглежда учебници, от време на време играе с пластелин.

# 62
  • Мнения: 833
Вчера не ми издържаха нервите и я плеснах. Докато й правя сок беше успяла да омаже цялото бебе с мазен крем, стените, стъклени повърхности де що види... Преди това се беше гримирала като индианка, включая огледало, тоалетка, дрехи и прочие. Много ми дойде и откачих. Телепортирах я мигновено към баба й. Беше се ожалила на всички, че мама я “набила”. Привечер аз гузна я гушкам и тя ми върти ушите, успокоявайки се “Ти много ме обичаш цял ден, нали? Аз искам да слушам вече!”
Какво да го правя, диване голямо е...

# 63
  • Мнения: 18 451
Hitrushana, отдавна нямаме кремове вкъщи. Joy Всички си ги измаза върху себе си. Колко рола кухненска хартия са отишли да я бърша от измазан крем здраве или пък от онзи мазния, макендонския. Вдигнала съм един нависоко за зор заман да има. Онази вечер готвя си аз и тя ентусиазирана готви на нейната кухня. По едно време ММ вижда, че тиганчето ѝ е цялото пълно със ситен бял прах. Отне ми известно време да открия, че ми е гепила една пудра за коса за обем, а тя е супер лепкава. Отворила капачката и ръсила ли ръсила (като солница е), докато не напълнила тигана.

# 64
  • Мнения: 35 110
У дома всичко е на високо. Иначе всичко се отваря, разпилява, омазва..
Мале, другата седмица го дават 20+ градуса. Направо гледам прогнозата и рева, честно!!!

# 65
  • София
  • Мнения: 5 617
И тук е мъка. Сама се оправям, ММ е в чужбина. Издивява, повечето неща му омръзнаха, но любимата му игра остава да ми лази по нервите.
Като е хубаво времето седим на терасата, той като излезе и крещи "ехаа, колко е фубаво" Kissing

# 66
  • София
  • Мнения: 18 700
Елени ми седи в краката като работя,лепнала се.Поне остави бибата сама вече седмица.

# 67
  • Мнения: 18 451
Браво на Елени, че сама се е отказала! Аз нали ви разправях, че майка ми ѝ пробута историята за феята на бибчовците и как ги е събрала и ги е раздала на бебетата. Малко след това разглеждахме книжка и в нея фея. Питам я какво носи феята и тя ми заяви “бибчо”. Joy

# 68
  • София
  • Мнения: 18 700
С памперса е до никъде,не и не.
Много говори,цели изречения прави с по 6,7 думи.И главно,вън не,тината не може..Иска на нунуната да се качи,мама,бати,тати,Ена.

# 69
  • Мнения: 35 110
Моето в повечето случаи се буди със сух памперс и пиша след като стане. И не млъква! Направо ми е надута главата

# 70
  • Мнения: 411
Ей момичета...тъкмо за памперса исках да питам....Моля ако няма има опит или просто да даде акъл или идея...Чакам !!
Без памперс е сигурно поне месец вече...Реших ,че няма да слагам и така ,на обяд изобщо не се напикаваше докато спи...две вечери му казах,че не трябва да пика и се будеше със сух памперс и го махнах направо. Но....идва и но-то Sad Преди поне ако не искаше да седне се напикаваше...Сега започна да се стиска и супер трудно го карам да отидем да пика . Не знам..срам ли го е ,какво е. Ставаше да ходим с играчка,да хвърляме топче...Но сега вече не иска да влиза в банята. Имаме и жабка да пишка прав..имаме и две гърнета ,имаме и седалка.Главно на седалката пишка.Моля ви за съвет Sad Отначало ми казваше ,че има ако (така казва за всичко) ,но като вече е свършил работата. После спря да казва ,само ние го караме да ходи,но не иска Sad Дори сутрин ми коства поне 30 Мин да го обеся да отиде .

# 71
  • Мнения: 833
Крис, за съжаление не мога да помогна, но да те успокоя, че и при нас са тегави нещата... Вие поне имате сериозен напредък... Напоследък с много уговорки се преследваме само заради измиването... При нас трагедията е голяма. Ака по 5 пъти на ден, памперсите ги пълни стабилно отделно. Не разбирам, знае да ме продаде, уж всичко разбира, но е толкова крива... Пие много течности, особено нощем поне литър. Но..., идва пролет, ще става топло, да се надявам че това лято ще се преборим с проблема...

# 72
  • Мнения: 411
Ще се получат нещата.Честно казано,аз пробвах с памперс да е...,защото уикендите използвахме да е с бабите,пък те не съм сигурна как щяха да се справят. Но просто виждах ,че няма да стане и затова изведнъж го махнах изцяло.Бях оставила само нощният памперс .Но всяко дете си е различно .Той акаше само веднъж на ден,сега е на два три дни...Иначе не пие много течности и си е злояд..Може би затова по рядко . Но сега го виждам,че сякаш нарочно не пие течности,за да не му се пика и се стиска.Санонказва вече няма ако...и това е. Пожелавам напредък при всички и лятото са се хвалим  ,че нямат памперс вече Simple Smile Сега идва по топло време и сме повече вкъщи...супер момент . Хитрушке ,а как е сладкото момченце ?

# 73
  • Мнения: 22
Здравейте момичета! Аз съм бодито, мамата на Будичко, не знам дали си спомняте. Реших да  ви чета отново, защото преди много ми помагаше да общувам с мами на деца на сходна възраст, а сега с тази социална дистанция няма с кого да си общувам по детски теми. Будичко вече има малко братче, което върви по-огромно и от него като размери. С братчето имахме някакви преживявания на тема здраве след раждането, но се оправихме, да чукам на дърво.  Иначе нито Будичко е спокоен, нито аз съм с хубава фигура на този етап, доста за сваляне имам този път. така и не успяхме да запишем Будичко на ясла, карахме с детегледачка до моето раждане, а сега пък нито върви детегледачка, нито ясла, гледаме се вкъщи и е леко лудница. Будичко уж говори, но честно казано, много от нещата, които казва, никой не му разбира. Знае много думи, но ги свързва в много странни изречения. Оплаква се от нас на баба си, звъни и по телефона и започва да се жалва възмутено. Засега не си личи да е много привързан към братчето си, нарича го бетето Фел, но по-често плаче за бетето, което е неговата кукла. Взима и играчките на братчето си, иска да го храни с какво ли не...изобщо на тръни съм и не знам как по безопасен начин да общуват. Голям проблем имаме с гърнето. Все още никакъв прогрес в тази посока и, според мен, окончателно сме изпуснали момента. Не знам какво да правя изобщо в тази насока. Момичета, които сте от София, къде разхождате децата? Паркове-градинки са забранени, Витоша забранена...ние ходим много рано сутрин за малко всеки ден  в междублоковите пространства, но всичко е оакано от кучета и има много боклуци...Вие излизате ли изобщо и къде? Отивам да ви чета Simple Smile)

# 74
  • Мнения: 411
Честита радост ,да сте живи и здрави всички!
Ние не излизаме ,само на терасата ,тя е слънчева до към 14 часа и седим на нея Simple Smile 
Хаха нашия калпазанин още не може да звъни по телефона.. сигурно ще успее де ,но са ни заключени и за сега не е звънял на никой Simple Smile иначе знае  на кой да се обади Будичко. Може и да ревнува от малкото си братче и затова да не е толкова привързан или просто да са малки за такава привързаност .
Аз моята фигура ...така се закръглих ,че ми се реве Sad никога не съм била такава .

# 75
  • Мнения: 35 110
Моето дете има собствен детски фотоапарат и сега е на тази вълна. Ходи и снима наред Wink
През деня излиза за 15 Мин, вечерта също за толкова. Иначе сега откри рисуването с боички и са му интересни. С моливи не иска да рисува. Всеки ден ни пращат задачи от яслата. Ама някои неща той вече си ги прави

# 76
  • Мнения: 18 451
Привет, Боди! Радвам се да те "видя". С гърнето и ние сме наникъде. Откосоро поне пак склонява да седне. Чудя се дали от утре да не махнем изцяло памперса и да остане по гащи. Уж тази седмица правихме някаква предварителна фаза. Още го мъдря.

Иначе излизаме в уличките около нас, по обяд, когато няма много хора. Следобедите изкарваме на терасата. Т.е. тя се занимава с нещо, аз доработвам. Килограми си мъкна между 2 и 4, чакам по-добри времена за режим. Сега не мога да се откажа от шоколада, сигурно съвсем ще се чална.

Гледам да измислям интересни занимания, че иначе съвсем никаква работа не мога да свърша. 2 дни изкара да "лови рибки" - сложих купа с вода и вътре всички дребни играчки, които могат да плуват. Връчих ѝ една цедка за чай да ги лови и настана забавата. Само слагах и подменях по една хавлиена кърпа в близост, за да обирам водата преди да наводни наоколо. За съжаление ѝ омръзна. После връчих ножичка и хартия, да кълца. Тия дни поръчах книжка от тази поредица - https://playsmartbooks.bg/play-smart . Много ѝ е интересно, но не става да се занимава сама.

# 77
  • София
  • Мнения: 5 617
Здравей, Боди. Добре дошла отново. Честита радост. Бъдете здрави и щастливи.
Ние се преместихме и не сме в София, но от няколко дни, тоест откакто се затопли, излизаме до магазина и правим едно кръгче около блока-15мин. Преди това не е излизал или е бил само на терасата.
Моят син е без памперс от декември мисля, вече съм забравила. На него най-много му повлия ходенето на ясла, от там се научи за около седмица. Това не значи, че нямаме драми де. Преживяхме същото като детенцето на Крис , имаше един период, в който пишкаше по 3-4 пъти на ден. Насилвах го, убеждавах го, карах се, поощрявах, но той просто не искаше и това е. В крайна сметка отмина май без да правя нещо конкретно, може би му беше интересно сам да си сваля бельото, та започна повече да пишка. Сега са драми с акането, ходи два пъти в седмицата и не помага НИЩО. Луднала ми е главата от това сране, честно, мислех си, че става по-лесно с порастването Joy .
Нямам търпение отново да започнат да работят яслите. Моят син постоянно пита за приятелчетата си, за децата, за госпожите. Усещам, че не мога по никакъв начин да съм толкова ефективна и продуктивна като персонала в градините. Да чукам на дърво, той почти не боледува и рядко пропуска ходенето на ясла.
Похвалих ли ви се, че в цялата тази дандания, хората губят работата си, излизат неплатен отпуск е т.н., аз си смених работата. Започвам след Великден Joy

# 78
  • Мнения: 22
Здравейте мили момичета-майчета, много благодаря за интересните съвети и споделения опит. Това с рибките е гениално, ще го пробвам!
  Лашкам се между отчаяние и оптимизъм, най ми тежи, че няма яснота кога ще отмине тази проклетия.  Блазя на всички, които не са в София!  Ние нямаме двор, нямаме подходящ балкон. Чакаме къщата на майка ми да я отзимят, евентуално да ходим да ползваме двора. 

Това с ловенето на рибки е гениално, ще го пробваме! Дълги забавления наистина няма, защото всичко им писва, но поне някакви периоди можем да ги отвличаме. Това, че яслата изпраща задачки също дава насоки какво да г правим тези деца и как да ги "развиваме".  

 Аз го "развивам" с тези https://cleverbook.net/vsichki-produkti/aktivni-karti , но основно на мен са ми забавни. Много рисуваме и с боички като за съжаление рисуваме и по мебели, килими и прочее. Пластелинът беше много интересен, но май сега ни писна. Редим пъзели. Като сме навън основно ръчкаме с пръчка в калта.

Аз се опитвам да структурирам деня все едно сме на училище -- по предмети.  Това ни е физическото:  https://www.youtube.com/watch?v=goxJlHyKFJA  По математика все още сме на броене, учене на цифри. В часовете по литература четем книжки и учим буквички. По музика пеем песни и тн. Природознанието е по-скоро приложно-- изучава различните агрегатни състояния на водата. Трудовото обучение е на голяма почит, много обича да чисти с четка и прахосмукачка. Рисуването също е любим предмет. Общо взето това е.
Музейко дава научни лекции онлайн за деца и гледаме лекциите, отново основно на мен са ми интересни, но се опитвам поне да има някакъв exposure на наука отсега. Баща му беше много горд, че Будичко гледа лекция за ферофлуиди и той направи една минидемонстрация.

Будичко абсолютно не може да се занимава сам, а беше толкова самостоятелен като по-малък. Сега само се катери по мен или баща си и иска да си играем заедно. Абсолютно сме го изтървали и откъм възпитание. "Не!" му е супер смешно и много го забавлява. Поне не е агресивен, а е нежен и добър, но ужасно глезен. Само да не му уйдисаш и надува гайдите. За работа ходя при майка ми за по няколко часа и ги зарязвам тримцата. Като звъня се чува рев на два гласа, очаквам скоро и мъжът ми да се подвключи в полифонията.  Бебето е много усмихнато и гукащо, но е нонстоп гладно. Будичко беше по-съзерцателен, а сега пък е много важен и пак не се усмихва наляво-надясно...Бебето е и копие на баща си. Почти албинос Simple Smile))))))))  няма мигли, няма вежди, всичко е супер русо...ужас и половина. Будичко е  много аристократично тъмно русо, малкото милото ще залага на чар явно:P  Него ще го обичам още повече за компенсация!

# 79
  • Мнения: 35 110
Нямам никакви амбиции да го правя гений моя син. Смея да твърдя, че си в будно и живо дете. Но нямаме програма за седмицата. Един ден иска пъзели, друг песни, трети балони. Между другото пластилин, рисуване, конструктор. Но не мога да му задържа дълго вниманието на едно нещо. Спускат ни задачи всеки ден от яслата. Половината неща не иска да ги прави. Ядосвах се ама съм го оставила. 15+ години има да учи и да е в час. Сега да си изживява детството, само да ми е спокоен и здрав.

# 80
  • София
  • Мнения: 18 700
Не давам пластилин,бои,моливи и тем подобни.Не знае букви и числа,нито песни.Всичко научава сама или от брат си.Той беше така също,в момента е 2клас,сам пише домашни и говори свободно английски.
Знае си името и на колко години е.
Ена,единствена на дио години.Grinning

# 81
  • Мнения: 766
Здравейте на всички. Моето дете знае много песнички и от мен и от колежките в яслата. Прави изречения от няколко думи, но говори за себе си във второ лице, когато иска нещо е: " Искаш ли вафла"? Все едно аз я питам. Много е ината, не стане ли нейното е тръшкане, рев, не минава номера повечето пъти с отвличане на вниманието. За памперса сме до никъде, седалка взех, не иска да седи повече от 10 минути на нея и само се гоним, но без резултат, хем и обяснявам защо е и какво се прави на нея. На гърнето и по 40 минути седи, ако гледа детски, но пак не. Явно ще става от раз. Много е любопитна, помни много и е любознателна. Аз и четя много приказки още от бебе, обяснявам като на голям човек като и говоря. Не съм амбициозна и смятам, че детето ще покаже към какво изпитва интерес. Определено за сега е много артистична и музикална. Не знам за какви предмети говорите, но на тази възраст всичко е под формата на игра, а пък и навън докато изучава света, също можем да го наречем природен свят. Излизаме зад блока, на едни ливади, при нашите сме в провинцията. Няма шанс да затворя детето си без въздух и слънце, при положение, че се пазим и не се срещаме с други хора.

# 82
  • София
  • Мнения: 685
Христос Воскресе на всички!  Бъдете здрави вие и вашите семейства!

# 83
  • София
  • Мнения: 5 617
Ехо, как сте? Как се справяте със ситуацията - платен/неплатен отпуск, баби и дядовци?
ММ е хоум офис, аз започнах нова работа. Надявам се скоро да приключи всичко и да заработят яслите и градините.
Цвети, имаш ли вътрешна информация? Някъде четох, че сутринта Ананиев е казал, че поне още две седмици няма да отворят.
Вие ще пуснете ли децата? Аз не се притеснявам и веднага бих го пратила.

# 84
  • Мнения: 35 110
Да, сутринта министърът каза, че поне още 2 седмици няма да отварят, но всичко се решава в движение.
Ние сме в баба и аз съм у дома. Майка идва до обяд. Аз много чаках да отворят яслите ама сега, ако това стане вече съм раздвоена... Искам детето да иде, да се разнообрази , да е с децата. Отделно..пак се влиза в омагьосания кръг на болестите..

# 85
  • София
  • Мнения: 5 617
Да чукам на дърво, тази година и сопол не съм виждала, последно боледува декември месец. Чак не смея да се похваля Grinning
Докато ходеше на ясла давах Апетон и когато се сетя сутрин мед и черен бъз.

# 86
  • Мнения: 18 451
Здравейте, момичета! Ние я караме някак с хоумофиса, но положението е трагедия. Толкова много усилия ми коства да си свърша работата, че съм на предела на силите си. Закъсах и здравословно, та и затова ми е притеснено, защото няколко месеца ще съм имуносупресирана и с един дълъг списък странични реакции. Наложила съм си зверски хранителен и тренировъчен режим превантивно, ама като ми се обърне метаболизма, все тая. Отделно влизам рязко в по-рисковата група за коронавируса - и да я хвана, и да я изкарам с усложнения.

Иначе махнахме успешно памперса, май това е единственото, с което мога да се похваля. Кандидатстваме за градина, ще видим другата седмица какво ще стане. Кой друг остана? Миднайт, вие ще се пробвате ли или ще си останете в частната?

# 87
  • София
  • Мнения: 18 700
Попи,прочетох за здравето ти,бързо или поне ефективно да е.
Ще кандидатства Елени,но най няма да я приемат.Аз държа на дг зад блока и няма да ходя през 9 квартала в десети само и само да е на държавна градина.
Тя не желае и да ходи,много е ужасна,инатлива,груба.Ще гледам да остана хоум офис колкото и да е трудно и да я гледам.

# 88
  • София
  • Мнения: 5 617
Успех за градината.
Попи, бързо възстановяване.

# 89
  • Мнения: 766
Офф, то до края на месеца май няма да работят градините, респективно и аз. Откачаме с малката, чудя се с какво да я развличам. При нашите съм в провинцията и излизаме, но стреса за парк и да и откажа люлки и пързалки няма да си го причиня. Никакъв успех с гърне, седи и накрая ме издебне и на земята. Да се стопли още и рязко ще го махам.

# 90
  • София
  • Мнения: 5 617
То май направо есента ще отворят. Не знам откъде ни стигна това чудо, но искам вече да се маха.

# 91
  • Мнения: 35 110
Не знам родителите как ще изкарат до септември. Не всеки има баба или дядо , а и не всеки може да е на хоум офис

# 92
  • Мнения: 766
Моята майка работи, предполагам повечето баби са така. Малоумно е септември да пуснат градините, есента има повече вируси от лятото. Ако ползват този довод, че сега е опасно, не мисля, че септември ще бъде по- безопасно. Вирусът няма да изчезне ей така,  но финансово хората няма да издържат няколко месеца неплатена, за да си гледат децата. Според мен трябва да отворят и който има възможност да си гледа детето вкъщи, да не го пуска, ако толкова го е страх, така поне хората ще имат избор. А относно учителите, тези, които ги е страх да си ползват отпуски и неплатени, ако не да си сменят професията. Целогодишно сме атакувани от всякакви вируси, всеки си преценява риска, но много домакинства ще останат без доходи, държавата няма да ги обезпечи, докато не работят и си стоят вкъщи.

# 93
  • Мнения: 411
Попи ,желая ти бързо възстановяване. Дръж се . Ако можеш мисли положително, то е доста важно според мен,да не се предаваш духом.
Ние също кандидатстваме. Има само една детска в района с 16 места ,като има 11 деца с 13 точки и остават 5 места за 39 деца.. Мисля ,че няма шанс ,но все пак Simple Smile И аз си искам да сме в близката детска ,защото ще има кой да помогне ,в случай че ние с таткото няма да можем да го вземем примерно Simple Smile
Не ми се вярва ,че всичко това ще отмине скоро ,дори мисля,че по зле ще става,но ще видим. Аз съм неплатена , ако всичко това продължи на дали ще искат да ме държат на работа . Ще видим как ще се наредят нещата. Успех на всички с кандидатстването и с всичко.Бъдете здрави !

# 94
  • Мнения: 18 451
То и тия с бабите не сме на кой знае какъв готин хал, да ви кажа, защото си поставяме родителите в доста голям риск, особено с работа, на която щеш, не щеш трябва да общуваш с бая хора. И аз не знам какво да правя. Надявам се да ми разрешат да ползвам хоум офис още време, ама...я камилата, я камиларя.

Днес си пуснах тест за антитела, защото другата седмица няма да се справя с работата без помощ с детето няколко дни, а ММ започва да работи. Отрицателен е, нищо не сме изкарали с моето семейство, или поне аз. Това възпаление, което получих сега, се появявало от прекарана вирусна инфекция в последния месец, ама явно друга ще да е била. Не че съм усетила, каквото и да е през последните месеци.

# 95
  • София
  • Мнения: 5 617
Цвети, а как стоят нещата с учителите и непедагогическия персонал в яслите и градините? Тоест, ако не ви е свършил годишният платен отпуск, то все някога ще свърши. И вас ли ще ви пускат неплатен?
Много е недомислено всичко.

# 96
  • Мнения: 766
Цвети, а как стоят нещата с учителите и непедагогическия персонал в яслите и градините? Тоест, ако не ви е свършил годишният платен отпуск, то все някога ще свърши. И вас ли ще ви пускат неплатен?
Много е недомислено всичко.
Ужас, Криси, изтича платения и сигурно минаваме неплатен отпуск. Кандидатствали сме за 60/40, 2 пъти ни върнаха, сега чакаме 3-ти отговор. Мисля, че и този проект е само за богопомазани, дано не съм права.

# 97
  • София
  • Мнения: 5 617
Така и предположих, но някъде ми беше попаднала статия, че на персонала в държавните градини ще им плащат заплати за срока на извънредното положение, без да това е неплатен. Ти работеше в частно заведение, нали? Не съм сигурна и за тази информация де.

# 98
  • Мнения: 766
Така и предположих, но някъде ми беше попаднала статия, че на персонала в държавните градини ще им плащат заплати за срока на извънредното положение, без да това е неплатен. Ти работеше в частно заведение, нали? Не съм сигурна и за тази информация де.

Да, в частна градина съм.

# 99
  • Мнения: 18 451
На сайта на изд. “Просвета”, в частта с електронните учебници, е наличен и учебникът за 2-3 годишни, вероятно предназначен за яслите. На пръв поглед е интерактивен (поне в частта с песничките), но не съм имала време още да го попрегледам. Мисля да се възползвам точно от песничките, защото български не иска да слуша. Даже ме спира и ми казва да не ги пея. А не пея фалшиво. Joy Иска си и пее много от тези на английски, които гледа я ютюб, което пък мен ме дразни. Ако пеем rain rain go away, се радва, ако запея “дъжд дъжд, отивай си” и следва “мамо, спри да пееш!”. Joy

# 100
  • Мнения: 35 110
Моето дете слуша песни от много отдавна. Сега ги знае почти всички, плюс няколко приказки, но не се престрашава да пее сам. Пеем заедно. Има една колонка с песни, която я разнася вече около 2 години. Взех я точно с цел да не гледа Ютюб, а да слуша . Периодично сменям песните.
Сега е на вълна приказки. Обаче го е страх от вълка. Ако слуша за " Трите прасенца" и дойде вълка направо замръзва, докато не си отиде... Карам го да сменим, да не ги слуша. Не! И не само, че ги слуша Ами ги слуша по цял ден.. уж го в страх и пак..

# 101
  • Мнения: 411
Успех ако има кандидатстващи за градина Simple Smile

# 102
  • Мнения: 35 110
Нашите резултати излизат началото на Юни. Искам да ходи в градината, в която съм ходила аз. Не е лукс, но поне е близо , има двор и добър персонал

# 103
  • Мнения: 411
Дано го приемат Peacock. Ние кандидатстваме за най-близката ,тази която съм ходила аз ,не съществува вече. Аз съм била в апартамент ,но имам хубаво спомени и имах прекрасни госпожи. Имаме 13% шанс...,но все пак опитваме. Още не сме мислили какво ще правим .

# 104
  • Мнения: 18 451
Благодаря, Крис! Успех и на вас! Ние също кандидатстваме в най-близката зада блока и в една малко по-далечна по второ желание за половин ден. Така или иначе изобщо не държа да ходи някъде за цял ден, така че квот-такова.

# 105
  • София
  • Мнения: 5 617
Приеха ли децата? Похвалете/оплачете се Heart Eyes
Моето момче е директно класирано, но ние се преместихме, не сме в София и е в пъти по-добре.

# 106
  • София
  • Мнения: 18 700
Елени е приета.

# 107
  • Мнения: 18 451
Ние не сме. От 39 места, не са приети 10-ина деца с нашите точки, моето е петото под чертата. Ама, квот-такова. Тази есен и зима, докато коронаисторията се разсее - с баба, напролет ще видя за полудневни занимания за деца или частна градина. И от 5 - направо предучилищна в някое училище. Мисля, че е за добро, защото и без това през градински истории не ми се минаваше и едва ли бих реагирала спокойно и на 1/10 от тъпотиите, с които ми се налагаше да се справяме с голямата.

# 108
  • Мнения: 35 110
При нас не са излезли още

# 109
  • Мнения: 411
И ние не сме приети. Честито на приетите Simple Smile

# 110
  • Мнения: 18 451
Крис, как мислиш да я карате? Не знам дали знаеш, но понеже предучилищната е задължителна, могат да го приемат за 3-та група през работната група за детските градини. Далече е, но не този януари, а следващия трябва да подадеш молба до работната група и да посочиш желани градини. Всяка градина е длъжна да приеме май до 2 деца. Хубаво е възможно най-рано да св подаде молба за съответната година, за да има места в желаната градина. Вярно, че е далече и има 2 години, но го имай предвид като вариант.

# 111
  • София
  • Мнения: 5 617
А тези, които ходят на ясла, ще ги пускате ли? Моят син заминава с бодра песен на първи юни.

# 112
  • София
  • Мнения: 18 700
Аз не,септември чак,дори мога да я отложа да направи три години Зависи от ситуацията.

# 113
  • София
  • Мнения: 685
И аз ще го пусна на първи юни.

# 114
  • Мнения: 766
При мен няма кой да я гледа, но и да имаше, пак щях да я пусна. Тръгва от 26.05., дано бързо свикне.

Последна редакция: пт, 22 май 2020, 09:11 от TsvetelinaP

# 115
  • София
  • Мнения: 18 700
Днес имам именичка,жива и здрава да е.Ако има други подобно.

# 116
  • Мнения: 18 451
Честита да е Елени!!! Много здрава и щастлива да расте!

# 117
  • София
  • Мнения: 5 617
Честит празник, Миднайт. Много да те слуша Елени!

# 118
  • Мнения: 833
Жива и здрава да е Елени! Честит празник, Миднайт, много да я слушате! 🤗
Един бисер от снощи: Храня и приспивам бебето, съответно не мога да гушкам каката, а тя е обидена от факта и ми заявява: “Отивам си при тати.” Започвам да я разубеждавам и задавам въпроси, ама защо, стой си при мен, на които отговаря: “Не, отивам и точка. Защото искам. Как така защо, защото имам право!”
Много ме разсмива това момиченце.

# 119
  • София
  • Мнения: 5 617
Пълни са с бисери и сега са най-сладки. Аз няма да забравя преди няколко седмици как ме изтипоса моя син, може и да съм го написала. Влизаме в хранителен магазин и стигаме до хладилната витрина. Той я видя и започна "мамо, моля те, купи ми саламче, аз никога не съм ял". Излишно е да казвам, че вкъщи винаги има колбас, колкото и да е вреден Joy . Умрях от срам.
Онзи ден дойде при мен и ми каза, че искал пак в коремчето ми, защото било много ФУБАБО. Първоначално малко ме шокира, но сигурно от някой е чул нещо.

# 120
  • Мнения: 833
Много са сладки наистина. Нали са като попивателни и много трябва да си мерим приказките пред тях, но не винаги е възможно. Наскоро беше шокирала баба си с някои приказки. Играят си с 10 годишната братовчедка и естествено стигат до кавга заради играчки. Нашата вика на каката “дърта магарица такава”, бабата е в шок, що за речник, откъде знае такива думи.
Тази сутрин отива да се гушка при кака си, от дума на дума, пак, но гальовно “ей, дърта магарице...”, но веднага се поправя: “Не, вече не се говори така, баба не говори така, диво прасе, такова...”
Голямата, прибрала се за ваканцията на Коледа недоумяваше защо докато къпе малката, тя вади един хипопотам от коритото и й вика:”Ето те, како, аз те познах!” Изненадата й беше двойна, когато снощи, пак къпейки я, тя рови, рови и вади същия хипопотам и й вика:”Ето я, кака, аз те помня!”...
Лежим в леглото, пак вчера, баща й държи телефона, за да може тя да си гледа детски и изведнъж тя се обръща към него с думите:”Ох бе, не мога да те търпя!”, при което избухнахме в смях. Явно много не осъзнава някои значения.
Другата й кака я води на детски рожден ден, и после ми я връща. Питам я как е прекарала, а тя ми отвръща “отвратително!”, аз настоявам, е не ти ли хареса, а тя, ааа много беше хубаво, аз “ях”, те имат ядене!!!, това последното с учудващо възклицание...
Трябва да почна да ги записвам, че се забравят...

# 121
  • София
  • Мнения: 5 617
Голяма е щурачка! Браво и на каките, че помагат и са ти отмяна. Малкият мъж на колко стана вече? Изгубила съм представа. Малката кака тормози ли го много? Сигурно е страшен купон при вас.
Колкото до бисерите - наистина се забравят. Аз често и не ги помня, за да ги разкажа на ММ Joy .
Вашите деца лъжат ли? Хващам го моя синковец, че го прави. Онзи ден ми казва "тате ме вози с колата и ударихме каката", а колата беше при майстор. Ще изкара боя на мъжа ми някой ден.
Една приятелка наскоро ми разказва как нейната щерка, малко по-голяма от нашите, казала на баща си, че "мама излиза с чичко Боби". Добре, че не е ревнив Joy

# 122
  • Мнения: 18 451
И мен онзи ден дребната ме застреля със "Стига, мамо, всичко си има граници!" Laughing А няколко дни преди това заради това, че ѝ дадох само 1/2 киндерче, го гледаше невярващо в шепички и с пълни със сълзи очи само каза "Как може?".

# 123
  • Мнения: 2 396
Миднайт, честита именица! Да е здрава и щастлива!

# 124
  • Мнения: 833
Малкият мъж навърши 7 месеца преди няколко дни. Тя много го обича и не спира да го “шняви”, горкото е най-целуваното бебе на света. Истински го обожава. Когато кака му е у дома, обаче няма сън за него. Мрази да пази тишина. И обича да командори каките си. Обикновено ги посреща със “Ставайте поспалани, мързелани!
Лъже като цигане. Все някой й е взел “бобото”.

Последна редакция: чт, 21 май 2020, 15:49 от Hitrushana

# 125
  • София
  • Мнения: 18 700
Ена лъже,че брат й я биел или й взел нещо.
Хитруша,страхотни са,красива Хитруша,

# 126
  • София
  • Мнения: 5 617
Страхотни са малките, Хитрушана.
Това ме подсети за моя син - отива при ММ - "мама ме бие" и тича при мен "тате ми посяга". Никой не го е удрял и добре, че чухме, иначе щяхме да си спретнем скандал.

# 127
  • Мнения: 422
Честити да са именничетата!
Чета ви и не спирам да се радвам колко много и как говорят децата ви. Аз не знам кога ще чуя такива неща от моето дете, сигурно никога.
Да са ви живи и здрави, радвайте им се колко са сладки и оперени, всичко давам и моето да е такова...

# 128
  • София
  • Мнения: 18 700
Защо така Гале,проблем ли има?

# 129
  • Мнения: 422
Да, с предположение за аутизъм е момченцето ми. Няма все още диагноза, надявам се да не получи, а просто всичко да остане лош спомен и детето някакси изведнъж да се отприщи, ако мога така да го нарека.

# 130
  • София
  • Мнения: 5 617
Само заради говоренето ли се съмнявате за аутизъм?

# 131
  • Мнения: 422
Не. Преди точно една година започна стериотипни движения напред-назад като същевременно въртеше очите. Като му правихме забележка се подхилкваше, но не спираше. Въртеше се на геометрични фигури - огради, плочки, ей такива неща. По стечение на обстоятелствата ни хоспитализираха в детско неврологично. Направиха ЕЕГ, нищо не излезе, но все пак изписаха хапчета за епилепсия за всеки случай, които пи три дни. На 4 ден от приема в болницата дойде един прехвален професор, който уредихме с връзки да дойде да го види. За две минути, в които детето, стресирано от болницата, се скъса да реве. Видя какво прави на клип и каза - аутизъм. На 1г7м вече трябвало изречения да прави, а той казваше мама, баба, кака, дядо, айде и ей такива кратки думи.  
Според таткото на детето нищо му няма и категорично ми забрани да го водя където и да е. В интерес на истината детето е доста различно от тогава, казва неща, повтаря, даже се опитва изречения да направи от 2-3 думи. Вярно, много развалено, но все пак. Виждаме напредък, има прогрес. Доста е далече от вашите деца, но важен е напредъка.
Та така, съкратената версия е това. Мъжът ми е твърдо убеден, че детето ни е здраво. Аз - не. Да ти кажат такова нещо е наистина ужасно, не се забравя. От тогава нямам спокоен миг, взирам се в детето, търся маркери, изнервям се, карам му се...кошмар. Детето вина няма. Чудя се с какви добавки да го побутна, какво ли не давам, само и само да се подобри.
И така.
Моля да ме извините, че ви натоварих.
Желая ви здраве!

# 132
  • Мнения: 18 451
Гале, не ти в леко, не че не си знаеш. На твое място ще потърся читав логопед на първо време за проговарянето, за останалото не мога да дам съвет. Звучи притеснително, но може и безобидно да е. Децата обичат да правят дразнещи за родителите действия, за да привличат внимание. Ако е видял, че се връзвате и ето ти игра.

Голямата ми дъщеря също проговори късно, после тъкмо проговори и започна да заеква, та много добре те разбирам.

# 133
  • Мнения: 422
Благодаря.
И според баща му е игра. Беше спрял, сега с това тъпо положение пак започна. Като му кажеш "не така, ще има бой" и започва да се хили и да се върти още повече. И като му кажа, че взимам ножицата да му режа ноктите, рязко спира всичко Simple Smile .
Иначе знае доста неща - брои до 10, знае почти цялата азбука, доста животни, имитира, цветовете знае. Абе не е кой знае колко зле детето така като се замисля. Обаче думата аутизъм яко ми се е набила в мозъка и на нищо не мога да се зарадвам.
Колко късно проговори детето ти, wild poppy?

# 134
  • София
  • Мнения: 18 700
Да ти кажа Ена нито брои,за азбука абсурд.Grinning

# 135
  • Мнения: 422
Да ти кажа Ена нито брои,за азбука абсурд.Grinning
Важното е, че говори и че е социална.
За децата от аутистичния спектър казват, че са изключително умни, та и това, че ги знае тия неща, също ме притеснява.
Ето, аз ви казвам, че нищо не ме радва, нищичко.

# 136
  • Мнения: 18 451
С точност не мога да кажа, защото е процес, който не е с точна дата. Но да кажем, че лятото преди да навърши три години, говореше с бебешкото бръщолевене (като децата на 1.5-2г.) и нищо не ѝ се разбираше. Изоставаше с поне година от речниковото развитие на връстниците ѝ. Горе-долу оттогава започна да проговаря, но не наведнъж, както всички майки на къснопроговарящи се надяват, а си минаваше постепенно през всички етапи. Всеки скок в речевото развитие, пък беше съпроводен със завръщане на заекването. И така някъде до към 6г. Тогава, да кажем вече нямаше ясно изразена разлика с връстниците, а заекването отшумя.

# 137
  • Мнения: 422
Благодаря!

# 138
  • Мнения: 833
Галя, сърцето ми се сви докато те четях...
Искам да ти кажа, да се въоръжиш с кураж и да знаеш, че можеш да се справиш с всичко. Иска ми се, ако можех аз да ти дам кураж, поне да не се чувстваш сама през това, което преминаваш. Разбирам как се чувстваш, толкова добре те разбирам... защото не е минал и миг без да се чувствам по същия начин. И аз се взирам по същия начин, следя за симптоми, тази диагноза с а..., и върху нея се фиксирам понякога. Има дни, в които се успокоявам, че всичко е наред, в други безпокойството ми е свръх. В такива дни се заричам, че ще запиша преглед някъде, после се разколебавам...
Не зная, тръшкането понякога придобива чудовищни размери, хиперактивна е, предполагам с дефицит на внимание. Има някакви епизоди на странно държание. Като искам мама да ме облече, не, тате да ме облече. Не, пак мама, не тате, и така до безкрай. Изправя ни на нокти. И други подобни. Рев до припадък, ако нещо не стане по нейния начин. Иначе за умна, умна е - брои до 20 и на български и на английски, знае и двете азбуки, много стихове и песни. Говори много и от много малка, но има някои неща в поведението, които ме плашат. Знам ли, изчетох сума ти неща, и придобих нещо като синдромът на третокурсникът по медицина, припознавам се във всяка диагноза. И аз давам какви ли не добавки. Обвинявам близките, че я тъпчат със захар. Виня себе си, че не успях да й създам режим и да заспива сама и навреме.!Накрая просто ще повярвам, че е дете индиго. И може би ще се примиря.
Така, че Галя, не си сама! И не всичко е в говора... Историята познава много случаи на проговорили късно. Все давам за пример Айнщайн... Но си мисля, че е важно да знаем с какво се борим. И винаги може да се направи нещо.
Станах многословна, но ще ти пейстна нещо, което най- голямата ми дъщеря ми изпрати неотдавна и ме вдъхнови.
"Един ден малкият Томас Едисон се прибрал от училище и подал на майка си едно малко листче, на което било написано нещо. Той й казал: "Моят учител ме помоли да ти предам това, мамо."
Очите на майка му се насълзили, докато четяла на глас написаното: Синът Ви е гений. Това училище е твърде малко и не разполагаме с достатъчно добри учители за неговото обучение. Моля Ви да го обучавате вкъщи.
След много, много години, след като майката на Едисон починала, а той вече бил един от най-великите изобретатели на века, Томас Едисон разглеждал старите семейни вещи. Изведнъж той зърнал сгъната хартия в ъгъла на едно от чекмеджетата на бюрото. Взел листчето и го разгънал.
На хартията пишело: Синът Ви има умствени проблеми. Не разрешаваме да идва повече на училище.
Едисон плакал в продължение на часове, а след това написал в дневника си: "Томас Алва Едисон беше бавноразвиващо се дете, което благодарение на майка героиня се превърна в гения на века."

# 139
  • Мнения: 462
И на мен ми минава през ума тази диагноза за моето дете, защото е на 2г. 5м.и същи не иска да говори, много рядко, ако е на кеф, ще повтори някоя дума иначе казва само мама, тати, чао, здрасти, и някои животни. Беше много кротко дете, а сега е страхотна дивачка, не и ли се позволи нещо започва един рев, крясъци и трябва да я влача по улиците, докато хората се обръщат и се чудят какво става. Успокоява ме, че е много обичлива. Обожава да се гушка, да я целуваш. Като се разминаваме с някое дете по улицата и тръгва към него, иска да си играе. В къщи сама не желае да си играе, все ме влачи за крачола да и обръщам внимание. Също ме успокоява, че и двамата с баща и сме поговорили късно и може би, ще е като нас, защото не и млъква устата. Постоянно нещо бърбори на бебешки, гледа ме, обяснява си нещо, но нищо не и се разбира. До колкото съм запозната, признаците на тази диагноза са съвсем други. Дай Боже скоро да проговорят и да изчезне това притеснение от нас

# 140
  • Мнения: 422
Това за Едисон буквално ме разрева, благодаря, че го сподели с мен, Хитрушана!
Теодорче, моят син също е много гушлив и обичлив, постоянно ни целува и ни се бута да го гушкаме. И мен това ме успокоява, както и това, че разбира много неща, в смисъл вербален е и комуникативен. Вит. Б 12 изследвала ли си? Аз не, защото в болницата му взимаха тогава венозна кръв и беше наистина кошмарно преживяване, та не искам да му го причинявам пак. Взех едни лепенки метилкобаламин, които му слагам два пъти седмично. Четох, че дефицит на Б12 при малките деца се проявява със симптоми, характерни за аутистичното поведение. От скоро ги слагам, ще споделя ако видя някакъв положителен ефект. Но по принцип явно дефицитър на Б12 е свързан и с късното проговаряне, така четох тук в темата за Б12.
Не знам какво да ви кажа, момичета. Страшно е да имаш такива тревоги, поболяващо и убиващо всякакво желание за каквото и да е. Свалям шапка на всички майки, които се грижат за такива деца. Майки-героини са това.
Още веднъж се извинявам, че пуснах облаци в хубавата ви тема.
Бог да дава здраве на всички дечица, другото  не е важно.

# 141
  • Мнения: 18 451
Хитрушанке, препоръчвам ти горещо една книжка “Toddler taming”. Авторът бяга от сухия стил много успешно и дори съветите му да не са приложими в конкретния случай, те кара да погледнеш от забавната страна на нещата. Аз имам старото издание, ако четеш на английски мога да ти я пратя.

Момичета, които се притеснявате за проговарянето. Сигурно ще се повторя в темата, но най-важното нещо, с което можете да помогнете на децата, е да насърчавате фината моторика. Търсете игри, които я насърчават, пробвайте всякакви варианти, докато намерите такива, които ще са интересни на децата - низане на макарони, на мъниста, ако трябва ги оцветете, игра с пластилин, с тесто, редене на пъзели, всякакви конструктори с все по-малки части, фигурки. Във форума има тема за трудното проговаряне с много, много материали. Ще я потърся по-късно и ще ви дам линк.

# 142
  • София
  • Мнения: 5 617
Не съм компетентна по темата с децата с аутизъм. Мога само да ви кажа да обичате децата си, да ги стимулирате с фина моторика, както е казала и Попи, да ги насърчавате с игри и награди. Понякога децата просто се развиват по-бавно и в това няма нищо страшно.
Племенницата другия месец ще навърши 3г, а не говори. И като казвам, че не говори, имам предвид, че речникът и е от буквално 15-20думи. Обаче пък разбира, също е според мен хиперактивна, но педиатърката е казала, че няма повод за притеснение.
Едно близко дете ще направи скоро 4г, а говори по-зле от моя син. Трудно се съсредоточава, не играе с много играчки, изговаря неправилно и почти по бебешки думите. Обаче пък е социален, комуникативен и прави опити да води диалог.
Та примерът, който давам с тези две деца, е, че и двете може притежават някакви симптоми от аутистичния спектър, ако се взираме прекалено много, но това не ги прави различни или "болни".
Успех, момичета. Моят съвет е да се консултирате с невролог, логопед или какъвто друг специалист е необходимо. И то не само заради здравето на детето, а защото по този начин ще научите реалното състояние. Няма нищо по-лошо от незнанието.

# 143
  • Мнения: 35 110
Една голяма роля в развитието на моето дете имаше яслата. Ходи малко, но честно казано, направо се отприщи откакто ходи на ясла да повтаря, да говори. Явно след непозната обстановка, при себеподобни се стимулират да говорят, за да се разбират. Не знам, и аз не съм компетентна.

# 144
  • София
  • Мнения: 5 617
Да, при моето дете също, но предполагам, че при различните деца влияят различни способи. Масово отричат телевизори и детски предавания, но пък сина ми проговори и разви речта си точно от тях. Е, вярно, чат пат ми казва, че съм "мама прасенце" и иска да "потегляме към базата", ама какво да се прави Joy

# 145
  • Мнения: 766
Аз също не съм особено компетентна за аутизма.  Но си направете консултации с повече специалисти, може просто да прави напук или да приема всичко за игра.
Моето дете е страшно диво, хиперактивно, вика, крещи, все бута нещо. Говори много, някои неща все още на бебешки. Много се пристрасти към сладкото, хем и давах само да опитва по малко. Един ден като и отказах вафла, защото си беше яла вече рева, тръшка се, ужас просто. На следващия ден излизаме навън и тя почва да обяснява "Вафла няма, шоколад няма, солети няма, всичко няма".Направо да я ожали човек, ако я слуша някой, какво ли ще си помисли.
Направо ме изумява думи като "цигари, пари", които чува рядко си ги ползва и то на място. Но е много инатлива и изобщо не слуша, от площадките си тръгваме почти винаги с рев, граничещ с истерия, буйстване, ужас просто.

# 146
  • Мнения: 35 110
Аз му давам рядко да гледа телевизия. Основно слуша песни и приказки от колонката или четем.

# 147
  • София
  • Мнения: 5 617
Ох, да чукам на дърво, тоя бебешки пубертет минава вече при нас. Все още си ги има тия истерии с тръшкането, но е все по-рядко. Онзи ден например, докато аз хълцах, той рева "искам и аз да хълцаам".
Обаче обедният сън е мираж вече. Не е спал от седмица на обяд. Сутрин става към 8-9, вечер ляга около 22ч. Излишно е да казвам, че към 20ч вече е непоносим.

# 148
  • Мнения: 411
За детската мисля ,че ще остане още малко вкъщи. Попи благодаря за съвета ,наистина не знаех,че има такава опция за работна група,много полезно за мен.
Честит имен ден на Елени,нека бъде жива и здрава и всички именници Simple Smile
Хитрушке направо много ме разсмя с малката ,страхотни бисери.
Подхванали сте много сериозна тема, не мога да кажа много ,но имам няколко по близки деца ,който също не са говорили особено ,но тръгването на ясла,детска доста им помогна. Но за всяко детенце влияе различно . Нашият доста говори...също така да кажа ,че доста послъгва...дори се чудя как му минават такива неща през главата да лъже. Но пък...числата и азбуката изобщо не са му интересни и не настоявам ,честно казано. Не знае нито стихове ,нито песни... Смисъл пее хакуна матата и честит рожден ден.. ,но не мога да каже ,че ги знае перфектно и че ги пее перфектно Simple Smile просто по бебешки . Надявам се на всички тревогите ви да са безпочвени . Иначе също така ,когато прави нещо и ако се засмее следва да го повтаря много много пъти...дори да не е смешно вече ,той чака да се смеем. Също така и ако кажем да не прави нещо...често изпробва колко са ни здрави нервите Wink Надявам се всичко да е на игра ,иска ми се да ви кажа да сте спокойни,но знам ,че няма как да се случи това.

# 149
  • Мнения: 462
Галина, не съм изследвала б12, иначе и аз съм чувала, че играе роля в проговарянето. Имам позната, която е логопед и ме увери, че детето ще проговори, да не го мисля толкова. Тренирането на финната моторика наистина е важно, малката обожава да си играе с дребни играчици, тип яйце киндер, постоянно ги разнася, разглобява, сглобява.
И на мен яслата ми беше надеждата, но уви ходи само 2 седмици

# 150
  • Мнения: 18 451
Аз не мисля, че яслата е панацея за говоренето, освен ако няма късмета да попадне в компания на правилно говорещи връстници и персонал. Даже напротив, някои проблеми могат да се задълбочат, защото масовият случай са едва проговорили, всяко с неправилното си произношение. И като се падне персонал с говорни дефекти или диалект, и става олеле. Като цяло си трябва в такива случаи много индивидуална работа, което не предполага да се случва в яслата.

Между другото има онлайн достъп до интерактивния учебник за яслите на Просвета (има само един за 2-3 години, той е). Песнички, стихчета, игри - една част според мен не стават и са страшно дисхармонични, но има и такива, които са ок. Покрай него се оказа, че било много интересно да се учат стихчета.

При дребната бебешкият пубертет не е така силно изразен, както беше при сестра ѝ. Но пък беше изключително емоционално и ревливо бебе, че и до към 2г. И сега има такива периоди, но се тушират сравнително лесно.

# 151
  • София
  • Мнения: 5 617
И да не забравяме, че не можем да сравняваме децата. На моя близка детето и е родено в края на октомври, на 1г6м правеше сложни изречения, но пък махна памперса преди седмица.
За цифрите - моят ги познава до 10, брой до 15. Знае буквите А, Б, В, О, М, Д, К и Щ Joy . Беше ми много трудно да обясня, че буквата 0 е също така нула и кръг.
Снощи ме разби, запя песента на рекламата на бонбони Мерси. От сърце се смях.

# 152
  • Мнения: 833
Съгласна съм, че всичко е много относително. Ние памперса още не сме го махнали. Дали от “немокаетщина” (тази хубава българска дума), дали от чист мързел (мой) или от други фактори, спорно е. Истината е, че малката все върви на някъде и не можем да си позволим да се изцапа в неподходящ момент. Миналият уикенд реших, че докато е у дома ще е по гащички. Тя се радва. Разглежда си ги, мерак да ги обува. Имаше няколко попадения, в които пишка в гърнето и беше много горда от себе си. После се залиса с някоя от каките в игра, забрави и измокри гащите. Това, обаче й хареса, повод да си обуе нови, с друга картинка. Но когато свърши голямата работа на килима всички се втрещихме. Тя ревна, че си иска памперса и повече не пожела гащи. Счетох, че само ще влоша нещата, ако настоявам. Утре ще опитам отново. Мисля да скрия пакета с памперсите, за да няма избор. Дано не се наложи излизане някъде. Попи, чета те в темата за махане на памперса, много полезни съвети даваш.
До дете си е явно. Каките го махнаха на 2,3 г. от раз. Но и аз не съм от тези майки дето ще настояват за ранно махане, защо да си го причинявам.

# 153
  • Мнения: 422
Може ли линк към темата за памперсите?
Благодаря!

# 154
# 155
  • Мнения: 18 451
Това е темата за трудното проговаряне във форума - https://www.bg-mamma.com/?topic=1110428 . Абстрахирайте се от раздела. Пускам я, защото темата е изключително информативна и има много интересни материали (за нашата възраст не чак толкова, но за по-натам). Въпреки че сега открих нещо полезно и за нас - например за звуковете с, з, ш, ж, р упражненията са да духа - глухарче, памуче, закачена снежинка.  http://www.biberonbg.com/info/uprajnenia_govor.htm Дребната от един месец се мъчи да духне глухарче и почти не успява, накрая аз помагам, за да продължим натам. А тези звуци не може да ги казва. Казва “уаба” вместо “жаба”, “байко” вместо “зайко”. Та днес излизаме да търсим глухарчета и да се упражнява. Joy

# 156
  • София
  • Мнения: 5 617
Ооо, значи и ние ще бъдем днес навън за лов на глухарчета. Малкият "фъфли", точно тези съскащи звуци ги произнася, но много плези езика напред. Аз го отдавам на това, че според мен има изкривена захапка. Предните му горни зъби идват една идея по-напред от долните и не се допират. Ужасно го обясних, но не намирам подобна снимка в интернет да ви постна. В тази връзка, ще изчакам още малко да мине истерията с коронавируса и мисля да го заведа на зъболекар. Вие направихте ли вече първи преглед? Малко ме е страх дали въобще ще позволи. Препоръчайте ми лекар в София, ако имате наблюдения.

# 157
  • Мнения: 35 110
Ох, този зъболекар и аз го отлагам. Но ми е в списъка заедно с очния лекар. нямам притеснения , но аз съм с кривогледство и искам да съм спокойна, че е добре той.

# 158
  • Мнения: 18 451
Неизвестна, по принцип горните зъби трябва да покриват частично долните. Ако ги покриват повече от нормата се води дълбока захапка. Това обаче е за постоянните зъби, при млечните не знам как стоят нещата. Допускам, че има по-широки граници преди да се води отклонение. Точно дълбока захапка оправяхме на каката, но след като започна да сменя зъби. Иначе не мога да препоръчам съвсем детски зъболекар, защото я водихме при нашата тогавашна, но ѝ свалихме доверието. От няколко години я водим в Биодент. Мога да препоръчам ортодонт, но също не знам дали работи с толкова малки деца. А и наистина е много рано.

# 159
  • София
  • Мнения: 685
За зъболекар-ЕО дент, малкият падна и му се разклати предния зъб, но не съм го водила, мисля че вече е ок.
Памперса и ние не сме го махнали, не бързам.

# 160
  • Мнения: 35 110
Моя е със счупен преден зъб от падане на бебешка дискотека Wink има да разказва след години какви ги е вършил. А е кротко дете...уж

# 161
  • София
  • Мнения: 5 617
Ще изчакам още малко време и ще го заведа на зъболекар, поне за профилактичен преглед.
Когато го водих на очен като бебе, казаха пак да отидем като навърши 3г, та края на годината ще го направим и това. Сега се сетих, че мед.сестра в яслата ми обърна внимание, че понякога криви едното око. Аз лично не го виждам, ама знам ли.

# 162
  • Мнения: 833
Честит празник на всички октомврийчета 2017 г., на братчетата и сестричетата им също! Да растат весели, засмени и да ни радват с щуротиите си!
Честито и на бременелките ни PeacockLove и Joony, разконспирирани сте! Радвам се, че ще имате нови попълнения в семействата. Редно е да се похвалите и тук, де...
Жалко, че спряхте да пишете в темата, момичета. Мисля, че доста се сближихме тук, и обстановката беше хубава. Някак ми става мъчно, че накрая никой няма да пише.

# 163
  • Мнения: 411
Честит празник на всички дечица...малки и големи! Живи и здрави да бъдат ,засмени и големи късметлии Simple Smile и вие мами пазете детското в себе си Simple Smile
Честито на бременелките ....страхотни новини...Simple Smile Дано още да се пише...наистина беше много хубаво ,на мен лично в много ситуации сте ми помагали..Simple Smile

# 164
  • София
  • Мнения: 5 617
Честит празник на всички деца, да растат здрави и засмени за гордост на всички вкъщи!

Честито и на бременните. Пожелавам пухкави бебета!

Днес моят син се върна в яслата. Сутринта беше здраво дране, едва успях да го вкарам вътре. Такова чудо не е било и първият ден, когато го пратих. Уж празник, а цял ден ми е свито на душата и го чувам как крещи сърцераздирателно "мамо, не ме оставяй"..

# 165
  • Варна
  • Мнения: 917
Честит 1 юни, момичета. Честита бременност и на Joony и Peacock. Как се чувствате при втора бременност? По- малко притеснително ли е? Peacock теб те помня още от групата във фб преди да ме махнат заради неучастие и споделяше много мои притеснения и често ходене на преглед. Поради тази причина аз не мога да се реша на второ дете. Знаете ли, прави ми впечатление напоследък доста жени около мен открито заявяват, че искат детето им да е момиче.... Едната дори беше в дълбока депресия през втората бременност от страх да не е момче. Всяка, която сподели, че е бременна и й каьват " дано да е момиченце". Всъщност досега не съм чула никоя жена да каже, че иска момче. Или казват, че няма значение или много искат да е момиче... Как си обяснявате това?

# 166
  • Мнения: 833
Неизвестна, съчувствам ти! Горкото дете, отвикнало е... Като си спомня моята как ви като куче.... Сърцето ми полудя докато не я взема. И това беше де. Онзи злощастен ден преди коледното тържество... Тъкмо бях решила да я пращам пак на 1-ви април и стана това с вируса. От днес и нашата градина работи, но реших да задържа до наесен. Сега върви всяка сутрин у баба си. Баща й я води, уж с него на работа и  я харизва да я гледат. Когато бърза сутрин я пращам с кака й на обяд да я води, но винаги е дране, не иска да се разделя. И аз страдам гузна цял ден докато не се прибере. Събота и неделя се отрезвявам, когато е цял ден с мен, и обикновено нямам търпение да дойде понеделника де...

# 167
  • Мнения: 18 451
Честит празник на всички деца! Да са здрави и безгрижни, и ние покрай тях!

Мойто пък реве всяка събота, че иска да ходи у баба. После в неделя пак пита, но приема спокойно, като ѝ кажа, че е почивен ден и сме си всички вкъщи. И в понеделник вече не пита. Май масово са страдали децата след двата месеца, днес една приятелка ми сподели, че и нейният син сутринта е бил на границата да ревне. Бързо се адаптират с всичко децата и промяната на ежедневието ги вади извън зоната им на комфорт, нормално е. Пак ще свикнат и с детските заведения.

Jooney пише, ама не в тази тема, в друга я засичам. Жалко наистина, че се поразпуснахме, но и някак няма, като че ли толкова за споделяне покрай тях, поотраснаха и влязоха заедно с нас в ежедневната въртележка.

Иначе сега у нас съм на вълна home schooling. Откакто стана ясно, че градина тази година моето няма да види, хванах да поразгледам програмите на яслите и детските градини, за да не изпуснем някое много важно знание. Laughing Само за да съжаля колко сме изостанали, но това е друг въпрос. Та в момента съм в проучване на материали за забавно усвояване на знания.

# 168
  • София
  • Мнения: 18 700
Честит празник!
Ена не се дели от нас,утре ще съм в офиса и ще е драма,сигурна съм въпреки че е вкъщи с баща си и брат си.

# 169
  • Мнения: 422
Честит празник!
Вие си нямате представа моето как рева миналия понеделник (тогава тръгна на ясла). Всяка сутрин е ад, не иска да тръгва от къщи, само казва на баща си да ляга да спи...а си ходеше спокойно преди това тъпо извънредно положение. Пак един месец ще е пълен ужас сутрин. Иначе все го хвалят, че много слуша, ама сутрините...страшно е.
Аз имам голям проблем с памперса - от гърнето пищи, от тоалетната още повече. Не знам. До септември трябва да съм го махнала, обаче аз наистина не виждам как ще стане това. Sad

# 170
  • София
  • Мнения: 5 617
Моят син днес е обявил бойкот в яслата - пропуснал е закуска и обяд и е ял чак следобяда. Сестрата каза, че не го е виждала такъв. Дано утре е по-добре.

Попи, ще споделиш ли нещо лесно от home schooling? Като за почивни дни и изнервена майка Joy

# 171
  • Мнения: 18 451
Неизвестна, общо взето ровя в такива безсънни нощи (събудих се преди малко и няма заспиване) в Пинтерест за идеи, има ужасно много неща и те заливат едно след друго. Иначе в момента насочвам с игрите към към форми, пространствена ориентация, фина моторика, рисуване. Още, докато се борех с хоумофиса и тя на главата ми, установих, че подобни занимания ми гарантират с малко усилия известно време мир и спокойствие вкъщи и доразвих тенденцията. Joy

https://pin.it/GrOvKst, https://pin.it/O7RKqHo
https://pin.it/3RciPoj
https://pin.it/7Jya46W
https://pin.it/ReO4phW
https://pin.it/4s8SArB

# 172
  • Мнения: 411
Мале Попи дано си заспала после... Много неприятно да не можеш да заспиш. Аз ако не се наспа ,ме съм човек Simple Smile
И аз взимам някакви книжки и се подпитваме с малкия нещата по тях ,като гледам пак са на този принцип . Имам принтер ,но е черно бял . Чудя се дали няма да е хубаво да купим и да принтиран такива игри и да се учим вкъщи и да се занимаваме.Попи супер е ,че поне се занимават малко сами,нашия ако ни остави за 15-30 Мин си е цяло чудо ,винаги иска да сме до него или да ни вкарва в играта Simple Smile
Имаше някое детенце ,което чакаше за прием юни,но забравих кое съжалявам ,като видите ,чакаме добра вест Simple Smile
Съжалявам, за преживяванията с детската ,наистина стягащо душата Sad,дано свикнат бързо .

# 173
  • Мнения: 35 110
Здравейте! Виждам, че ве сте ме разконспирирали. Като цяло, не съм била тъпана, че съм бременна, по свои лични причини. имам дори близки роднини, които още не знаят за  моето състояние. Да не кажа, че едва вчера повече приятели разбраха, защото се показах по центъра. Основно сме д малкото у дома или в квартала. или излиза с баба си или баща си, защото аз съм тромава и само охкам.
Този път съм свела ходенето на прегледи до минимум.  Дори сама си назначавам изследвания, които после консултирам с лекарите ми. Реално се следя при двама лекари и един, който ми е по ЗК, за болничен.
Ние чакаме прием в детската градина в понеделник. Дано го риемат в близката, в която съм ходила и аз.

# 174
  • Мнения: 833
Стискам палци всичко да протече нормално! Кога го очакваш? Баткото вече наясно ли е?

# 175
  • Мнения: 35 110
След 2 юли може да се появи по всяко време. Иначе съм с термин 2.8. Боги уж е наясно , че чакаме бебе, говорим много, но едва ли и той и ние реално сме навън какво предстои. Онзи ден едни хора ни питаха как се казва нашето дете, защото им казал, че е Боги Батко.б

# 176
  • Мнения: 833
Еха, то съвсем наближило! Принцеса ли ще
е този път?
Извинявай ако ти досаждам с въпросите!

# 177
  • София
  • Мнения: 5 617
Привет, как сте?

# 178
  • София
  • Мнения: 18 700
Бива,аз на 4 ч.работя да можем да я гледаме.
Дивее иначе,тича много,яде много,не спи много.Още е с памперс,а голямо момиче.
Вий,моля?

# 179
  • Мнения: 18 451
При нас нищо интересно. Пак навлезе в някакъв крив период, изпитание за нервите на околните и пак захванах тодлърските книги, които ми отлежаваха.

Иначе аз бачкам още от вкъщи, може би другата седмица ще ме призоват обратно в офиса. Аз пък се чудя дали да не избича една дълга отпуска.

# 180
  • Мнения: 35 110
Моето днес го пуснах на ясла , че само за игра с дечицата ми говореше и имам да свърша някои задачи. Колко ще ходи , не знам.
Днес го записах за градина и се успокоих.
Всеки ден е различен, въобще не му знам периодите. Искам и не искам се редуват за секунди. Много говори, много. Направо на моменти не знам от къде му идват тия всичките думи в устата.
Бяхме си на село два дни. Вчера си тръгна с рев. Вика : не искам площадка, искам село. Ми как няма да иска ? То там са животни, игри, цар е. Само цели жабите с камъни, храни зайчетата , играе с кучетата. От време на време долитат щъркели. Абе , и аз да съм, само на село бих стояла Wink

# 181
  • София
  • Мнения: 5 617
Моят е на ясла от първи юни, тогава ги отвориха. Първите три дни беше ужасна драма, на четвъртия се събуди, каза, че ще слезе от кралството му (леглото), ще пика и иска да ходи при децата. Е, разбира се, в петък една майка от неговата група ми писа, че нейното дете е с ангина, но звярът удържа фронта. Пу-пу, дано не боледува.
Напоследък е постоянно на въпроси защо еди-какво си, така, какво е това. Вчера го накарах да си прибере разхвърляните играчки, а отговорът беше "защо? Те са добре, а аз съм малък да прибирам."

# 182
  • Мнения: 35 110
О, моя както много прибираше , сега хитрее. Ама като види , че вадя торбата да изхвърлям играчките на боклука и почва да прибира.

# 183
  • София
  • Мнения: 18 700
Прибира с 200,само като повиша тон малко.
Само на планина иска,ние често ходим и ходи доста.
За деца не иска и да чуе,за градина още повече.

# 184
  • Мнения: 18 451
И дребната хич не харесва връстници  - не обича да ѝ навлизат в личното пространство (не знам на кой се е метнала), а на тази възраст още повечето деца са такива. Търси и осъществява контакт без проблем с по-големи деца, които са минали етапа с целуване, прегръщане, удряне и дърпане на играчки. Като я пита някое като нея как се казва, ще му обърне гръб, но с приятелките на сестра ѝ и едно 5-годишно дете на наши приятели е първа писта да си приказва/играе. Играчки прибира, само когато откажа друго забавление, докато не е събрала.

# 185
  • София
  • Мнения: 18 700
Попи от нас ще иде тая социална "любов",Ени с приятелите на брат й е първа,прегръща,води ги за ръцете ,мята се по тях.

# 186
  • Мнения: 35 110
Моя основно книги разхвърля. Играчки ако играе с тях са колички и конструктор.
Сега е тъжен, че му се счупи колонката, на която слуша песни. Чакам да е добър по- дълго време, за да му дам новата, която съм купила Wink
То да песни, танци... А като е навън е само с тротинетката. Мъжът ми едва го настига. Обикалят града като луди.

# 187
  • Мнения: 18 451
Миднайт, сигурно е от нас. Ама ето голямата никога не е била такава. На нея ѝ дай тълпи и лудница. От малка е супер социална, никога не е правила разлика с кой общува - с връстници ли, с по-малки ли, с по-големи ли, само да общува. Едва наскоро започна да изпитва някакво неудобство и вече не иска да се запознава с непознати "деца". Но все пак е и пубер, време беше. Някой път ми е идвало да я изгоня някъде, защото като се засечем с мой познат и едва съм успявала да вържа две приказки на кръст от нея. Laughing Скоро обсъждахме морето и ми обясняваше колко много ѝ харесва нашето море, защото имало много хора на плажа.

# 188
  • Мнения: 422
Здравейте.
Малкия е на ясла от 26.05. Някакъв ад е, нищо общо с преди. Сутрин като види обувките и направо превърта. Рев, чудо. Учителката сутринта ми се оплакваше - по цял ден мрънкал, преди не бил такъв, странял от децата, каквото си решил, това правил, не искал да излиза навън...а принципно като го изкарвам, едвам го прибирам. Не знам какво е това нещо.
Питах я играе ли с децата, каза, че когато той си реши, но по принцип го дразнят и ги избягва.
Аз и на парка го гледам - децата отиват при него, закачат го, той бяга и се крие, страни.
С двете му каки (първите му братовчедки на 16г. и на 10г.) много си играе, много ги търси и ги обича. С връстници - не или много, наистина много избирателно. Мислих си, че това е защото нали е със съмнения за спектъра, но като ви чета и малко се поуспокоявам, че има и други като него.
Много обича автобуси иначе, постоянно чака да мине автобус, гооям автобус, малък автобус. Сочи по пътя като минават коли, камиони, казва коя кола какъв цвят е...
Записала съм час за една хомеопатка, която много добре работела с деца с дефицити, изоставане и вреди от ваксини. Много надежди влагам, да видим, дано има положително влияние.
Аз наистина не го виждам как ще тръгне на градина. Първо - памперса няма махане, второ - изобщо не е самостоятелен. Сигурна съм, че ще ми надуват главата постоянно, направо като си помисля и ми става лошо.
Хубав ден на всички!

# 189
  • Мнения: 18 451
Как сте, момичета? Отдавна никой не се е разписвал. Как изкарвате лятото?

Ние сме добре, пу-пу. Дребната е в сравнително спокоен период, въпреки че хилядите ѝ въпроси ме докарват от време на време до състояние на съзерцание (седя и гледам мълчаливо в една точка Joy ). Бяхме на почивка с едно детенце, от което за нула време научи как да се бие и как да крещи при спор за играчки. За щастие след почивката не се е изявявала по площадките в тази насока, но и не носим там играчки. Иначе нищо ново при нас.

# 190
  • София
  • Мнения: 5 617
Добре сме. Няма да ходим тази година на почивка, та поръчах от малките басейни, поне на терасата да играе с него. Дребен е добре, от първи юни ходи на ясла, здрав е и няма пропуснат ден. Много съм доволна. Иначе и той е с постоянните въпроси - това какво е, защо, как.. Старая се да не се впрягам, въпреки че понякога се изнервям

# 191
  • Мнения: 35 110
Моето ходи месец и половина и.. температура, сополи,кашлица. И то точно като се роди брат му.
Прибра се и стана...АД!!! Няма да се жалвам, с когото си пишем е в течение.
Ще го държа още седмица в нас и го пускам ако е здрав.
Ние морето ...няма да го видим.

# 192
  • София
  • Мнения: 18 700
Бива,някакви сополи и лека Т от събота,но подозирам,че е от гологъзенето й в четвъртък.Докато се подстригвах си свали памперса и се вееш гола пред салона.

# 193
  • Мнения: 833
Нашата от немокаетщина не може да се раздели с памперса..., дотолкова на никой не му се занимава... То добре, че почна само да си казва детето и да си настоява да сяда на гърне. Лягаме да спим, тя се сеща, аз вече съм капнала от умора, баща й и той вече смазан, не му се става, ми давай нали си с памперс... луда работа. Навън, баща й умира от неудобство да я изпишква в тревичката, и хайде ами пишкай в памперса. Или пък, не може да я водя с гащи сега, ще ми опикае колата, хайде пак с памперса.:.  Абе , има надежда, но то детето не е виновно, ние сме за бой. Иначе ходи да си изсипва гърнето, да го мие, има мерак... Но може би трябва да намаля течностите преди лягане... Има случаи, извеждам я навън и забравям, че
е без памперс, издържа часове, чака чинно да се приберем и тогава действа. Има и тотално омазване понякога...

# 194
  • Мнения: 1 716
Хитрушана, тя е готова от всякъде вече, ако го махнете от раз много малко разправии ще имате. Вечер просто преди лягане я изпишквайте, не мисли течностите, като е жадно детето какво да го правиш.

# 195
  • Мнения: 18 451
Нощният памперс не съм го махнала. На няколко седмици има по няколко дни в серия, в които се буди с мокър памперс. Не ми се занимава с пране на чаршафи, само за да кажа, че го е махнала. Иначе от май месец е без памперс през деня и по време на следобедния сън. Напоследък обаче стиска до последно и отказва да пишка преди това. Понеже да си мие ръцете често и дълго ѝ е любимо занимание, вече 3-4 пъти се случва миейки си ръцете са се напишка. Явно и шума на течащата вода спомага, защото по друг повод няма инциденти.

Хитрушана, за колата вземете да сяда върху еднократна пелена.

# 196
  • Мнения: 833
Имам такова усещане..., да смятам, че е готова. Дертът ми с течностите е, че така се приспива и ме прави луда, ако не ги осигуря. За бадемово мляко с банан и ягоди иде реч... Пиеше по литър, сега ги намалих до 500, но не стигат винаги. Дори и с памперс леглото става на локва по някое време. Сменяме го поне веднъж през нощта... Но и тук май трябва да е от раз...

# 197
  • Мнения: 1 716
Напишкват се няколко пъти и минава нощното пишкане. То не се спи през напикаване, будят се, че им е мокро и студено. Да ви кажа не отнема време изобщо, нито е някакво геройство и постижение. Не се опитвам да ви убедя, че е време да го махнете, всеки си знае положението, просто наистина не е кой знае какво. И аз си мислех, че ще е голяма разправия и чудо, не беше, а Ради дори не говореше тогава, камо ли да си казва, че ще ходи до 00.

Ради иначе е супер, ходи на логопед сега, от септември полудневно на детска. Излизаме из квартала, но тази година не сме и няма да пътуваме лятото по ред причини, та добре се отразяват редовните занимания с някой освен нас - визирам логопедката. Още е злояда, но определено хапва по-добре. Тъжно ми е, че има братовчедка с 1 г. По-малка, а се виждат от дъжд на вятър. Едва ли ще отраснат близки както ми се искаше, но да си кажа усещам, че просто сме много различен тип хора с тези роднини и те просто не ни се кефят много 😁 . Пък аз понеже съм 1 дете и пак без близки роднини, ми се щеше да не е така и с Ради.

Чакаме детенце наесен ние, нпроблемна бременност. Притеснена съм Ради да не свърже тръгването на детска с раждането на бебето. От друга страна, тя е много грижовна към бебета по площадките 😁 и се надявам това да й помогне с адаптацията към новата ситуация. Мислех наесен да спирам логопеда, но ще дойдат твърде много промени както и да го гледам, та ще видя как ще се съчетава всичко- най вече финансово 😁

# 198
  • София
  • Мнения: 18 700
Хитруша и ние като вас даже ме вдига нощем към 02,30 ч.,да я водя до веце.

# 199
  • Мнения: 1 716
Хитруша и ние като вас даже ме вдига нощем към 02,30 ч.,да я водя до веце.
Ехааа, златно дете! Ама сигурно с буденето те побърква 😁 вариант ли е да й оставиш гърне в стаята или пак ще те буди?

# 200
  • София
  • Мнения: 18 700
О Джони не,тя изсипва,пуска вода,бърше се.

# 201
  • София
  • Мнения: 5 617
Joony, стискам палци всичко да е наред. То не останало Simple Smile

Аз съвсем изкуфях, не помня кога махнах памперса, май декември или януари. Не се е напикавал от март, една сутрин се беше изпуснал. Абе по-добре си е. Онзи ден бяхме при племенниците, чак ми беше странно да им сложа памперс Kissing Heart

# 202
  • Мнения: 35 110
И аз махнах памперса. И двата. Прах три дни подред чаршафите, че ставаше по- късно от мехура си и вече няма драма. Идва сутрин и си го изпишквам. Почна да става обаче по- рано заради това.
Джуни, дано при вас лесно мине напасването на дете и бебе! И моя така се радва на другите . Той и на брат си се радва ама ... Ние какво отнасяме. Мен не иска да ме погледне!

# 203
  • София
  • Мнения: 685
Честито, момичета и поздравления за куража. Ние ходихме на море началото на юли, там му го махнах памперса, започна да казва, но отивайки на ясла край, там ги държат с памперс, той отвиква да си казва, те не се сещат да питат и така...ту, казва, ту забравя и така. И той много пита и дърдори.

Последна редакция: нд, 02 авг 2020, 16:45 от AleksandraT

# 204
  • София
  • Мнения: 685
Как сте, прекрасни момичета? Надявам се всички да сте здрави.

# 205
  • София
  • Мнения: 18 700
Крепим се уж.
Пораснали вече,Алекс вие как сте?

# 206
  • Мнения: 35 110
Моя сополанко изкарва по седмица на градина и по 2 вкъщи. Сега чистим една много суха кашлица, която не знам от какво е..

# 207
  • Мнения: 18 451
Пораснали и ние. Сигурно повечето вече са чукнали третата годинка? И тук-там някое ноемврийче скоро ще има рожден ден.

Добре сме. Гледа се дребната с баба си все още. Иначе я приеха на емнайсто класиране на ДГ, но пък аз отново лекувам пролетната история с щитовидната, та вируси не ми трябва да мъкне. Броя тия дни кой е с ковид около мен, че за бая народ разбрах. Голямата вече ходи на училище в кваратала и ми олекна поне, че не пътува.

# 208
  • Мнения: 833
Здравейте, момичета! Малката вече втори месец е на градина и аз вече си поемам глътка въздух. Тя свикна, там се чувства прекрасно, но ей така сутрин за драмата не пропуска да прави сцени. Малкия стана на годинка и го пращам на бабин дом през деня, за да мога да уча. За конкурси, за работа. Решила съм, че ми е време да сменям попрището, но е тегава история. Следващата седмица ще им празнуваме рождените дни заедно, но ковида е на път да ме разколебае. Каката имат болно момче в класа и вече са на дистанционно обучение.

# 209
  • София
  • Мнения: 18 700
Ехе,позамря ни темата.
Как сте?

# 210
  • Мнения: 18 451
Върти ни нас ежедневието като мишки във въртележка. Аз съм хоумофис, дребната е през деня у наште. Приеха я на детска от петнайсето класиране, но засега не ходи (имаме право, докато сме в епидемиологична обстановка). Каката изкара Ковид, но не успя да ни зарази останалите. Чакаме лятото всички с нетърпение и така.

# 211
  • Мнения: 35 110
Върна ли ѝ се обонянието на голямата?

# 212
  • Мнения: 18 451
Тц, Пийк. Няма, не подушва още нищо, 2.5 месеца станаха.

# 213
  • Мнения: 833
Изкарахме ковида преди около два месеца. Всъщност разбрах от многото антитела. Когато правих писиари все отрицателни бяха. Уж и на бебето правих и те отрицателни, но двамата си бяхме зле. Другите леко и по-скоро между другото минаха.
Сега пак сме болни, уж херп ангина... Гледаме се, късат ми нервите и така.

# 214
  • София
  • Мнения: 5 617
Привет, мами, как сте, как са порасналите октомврийчета? Simple Smile

# 215
  • София
  • Мнения: 18 700
Добре.
Вие?
Ена ходи на градина, не слуша, обича да пее.

# 216
  • София
  • Мнения: 5 617
И ние. Много инфо покрай мен - оправихме отношенията си с ММ, ходихме на психолог, вече сме горди собственици на ипотечен кредит и апартамент. Брат ми почина преди 4м и в това отношение хич не съм добре. Ходя на работа - детето на градина. И съм бременна, в почти 6г.с.

# 217
  • София
  • Мнения: 18 700
Радвам се, не за всички аспекти разбира се. ❤️

# 218
  • Мнения: 18 451
И ние биваме. Страшен характер се пръкна моето октомврийче. Едно че и през септември излезе. Joy То не бяха колики, не бяха зъби, накрая се оказа характер. Още не ходи на градина, може би на пролет.  Ако сме си мислели за трето, отказа ни. И каката кара някъв пубертет и тъй. Взехме куче, та си имаме забавление.

Общи условия

Активация на акаунт