Дрескод в училище?

  • 5 745
  • 213
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: X
Трудно е, но като влезеш в подфорум "Училища" и виждаш, че избирането тече с пълна сила.

# 91
  • София
  • Мнения: 28 737
Малко е трудно да си избереш училище. Даже при нас, в Младост, където има много. Всичко е разпределено и няма места. Е, добре, 10 деца може би могат да се преместят. Не повече.
Младост, Лозенец... Проблемни райони са.
Но и в първите класове ключова е учителката. Аз затова не правих никакви опити да записвам сина ми в друго, освен в районното. Което определено не е най-елитното в района – наоколо са 31-во, Испанската...

# 92
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Аз пък нарочно не записах детето в най-елитното в квартала, което ми се падаше и по район.

# 93
  • София
  • Мнения: 28 737
Сеса, тази година една учителка там си махна детето от това училище. Елитен батак е, правилно си преценила.

# 94
  • Мнения: 669
В района има 2 у-ща и другото беше изключено по друг признак. Така или иначе, не всеки има желание и възможност да развозва деца из града и то в началното у-ще. Това е училището наблизо, в което децата да ходят сами, да си имат приятелите от квартала и да стават час преди началото, а не 2 часа. 

И пак казвам, не говорим за вас, успелите, дето имате по 2 коли и можете да возите отрочетата по елитни училища, а за тези хора от квартала, с малките заплати и не особено ориентирано отношение към образованието. Те не избират училището и не е редно да бъдат товарени с амбициите на директорката и комисионните и.

Ще избираме, надявам се, след 7 клас, когато ще пътуват сами и у-щето наистина има значение. Тогава може и да има някакъв престиж за демонстриране... но пък нали не искаме да обиждаме неуспелите за елитно.. хаха... нещо не е в крак тази демонстрация с духа и ценностите на времето.

Последна редакция: чт, 10 окт 2019, 15:06 от aaa73

# 95
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Сеса, тази година една учителка там си махна детето от това училище. Елитен батак е, правилно си преценила.
И аз така преценявам като си говорим с една съседка (децата ни са набори). За сега, пу-пу, съм доволна от нашето училище и от класната им, пу-пу.

# 96
  • София
  • Мнения: 2 849


Ще избираме, надявам се, след 7 клас, когато ще пътуват сами и у-щето наистина има значение. Тогава може и да има някакъв престиж за демонстриране... но пък нали не искаме да обиждаме неуспелите за елитно.. хаха... нещо не е в крак тази демонстрация с духа и ценностите на времето.

Когато си постигнал нещо с труд и постоянство, няма срамно да демонстрираш постиженията си.

# 97
  • Мнения: 669
Няма срамно, но няма и необходимост...

Визирах постоянното старание да не би някой да бъде засегнат, да не се почувства "обиден" или неуспял (което не одобрявам).

# 98
  • Мнения: X
не говорим за вас, успелите, дето имате по 2 коли и можете да возите отрочетата по елитни училища, а за тези хора от квартала, с малките заплати и не особено ориентирано отношение към образованието.
Поставянето на ориентираното отношение към образованието в едно изречение с двете коли и заплатите е меко, казано нелепо. Но, от друга страна, симптоматично.

# 99
  • София
  • Мнения: 62 595
ааа73, не си права за двете коли. Всеки ден виждам в градския транспорт родители и деца от малките класове, които пътуват доста за училище. Неприятно е, но го правят, едва ли всички са от успелите с двете коли. Това е обичайна картина за София. Честно, и аз бих го правила, ако сега имах ученик и можех да го запиша в някое по-сносно училище. Уседналостта от една страна е добре, но от друга хич, ако се паднеш в район с кофти училища. Бавно, но славно вървим към американския модел, в който училището върви с квартала, а кварталът с парите.

# 100
  • Мнения: 669
А как се записва дете до 7 клас в елитно училище в друг квартал? С измама или с подкуп. Отказвам да участвам в това. Както и да влача 7-годишно по автобусите и да го вдигам в 6.
Освен това, за мен е близо до невъзможното, защото съм сама с 2 деца и не шофирам... но не е въпрос в конкретиката.

Училището не е лошо, просто е единствен вариант за повечето хора. И оттам тръгна думата - за престижност и гордост не можем да говорим, когато е принуден избор. Съответно не можеш да рекетираш хора, които не са избирали това училище, с пари за униформи. При условие че няма т.хартия и сапун в тоалетните, дворът е на бабуни и т.н. Става въпрос за достъпност на т.нар. безплатно образование
----
thewishmaster, не разбрах какво не разбра. Има хора, които просто записват детето на училище, в близкото. Ако нямаше такива, нямаше да има квартални училища и елитните нямаше да са елитни, защото същите тези лузърски дечица щяха да са в тях.

Последна редакция: чт, 10 окт 2019, 16:36 от aaa73

# 101
  • София
  • Мнения: 62 595
Помня, че навремето деца от и в класовете на моите се преместиха около месец-два след започването на годината. Явно все пак има някакво движение между училищата.
Униформите нямат нищо общ с престижа, а са чисто печалбарство. Мисля, че навремето бумът беше по проект, училището взема проекта, една офанзива за един срок и толкова, защото сума родители започват да недоволстват.

# 102
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Понеже моето е от първите с уседналост мога да кажа, че истерията е само за първо класиране. След това по прилежащ район няма проблем.
А и училищата по центъра са по-достъпни вече, защото районите по уседналост с малки.

# 103
  • София
  • Мнения: 28 737
Принудителен избор дотолкова, доколкото живееш в даден квартал. Последното, вече, е съвсем реален избор.

# 104
  • Мнения: X

thewishmaster, не разбрах какво не разбра. Има хора, които просто записват детето на училище, в близкото. Ако нямаше такива, нямаше да има квартални училища и елитните нямаше да са елитни, защото същите тези лузърски дечица щяха да са в тях.


Болднатото е ясно, но то няма нищо общо с недоумението ми от поставянето на ориентираността на родителите относно образованието на децата им на едно ниво с парите и колите.

Общи условия

Активация на акаунт