Дрескод в училище?

  • 5 594
  • 213
  •   1
Отговори
  • Мнения: 119
Съгласни ли сте с това, всички ученици да бъдат облечени напълно еднакво? Какво е вашето мнение?

# 1
  • Мнения: 20
Да! Мнението ми е,че ще научим децата да не се делят на бедни и богати! И ще могат да бъдат по-дисциплинирани.

# 2
  • Мнения: 46 518
Не съм. Дрехите ги разглеждам като консуматив и всяко допълнително нещо ми се струва излишно.
Т.е. освен стандартните, не бих дала и 1 лв. за униформа или конкретна дреха.
Това са поне 6 комплекта (3 за топло и 3 за студено време), абсолютно безсмислено хврълени пари. Да не говорим за малките, които растат с часове и за 2 месеца панталоните и ръкавите им са къси или паднат, зачакачат и ги скъсат - айде пак пари. Сега просто отиват в коша и си облича каквото има, не е нужно да се купува точно определен вид.

Иначе нямам против, ако е дрес код, примерно да се уточни какво включва и изключва, но да са дрехи, които всеки може да си купи по избор, не да се шият или купуват от конкретен магазин (който "случайно" е на познат на някой от училището).

Дрехите отдавна са достъпни и не са никакъв фактор за бедни и богати. А и 2-те употреби са пълни с маркови дрехи, които никой не може да различни от нови. Но няма как да се създаде изкуствено равенство, няма как да им забрани да живеят в определен дом, родителите им да ги карат с хубава кола, да ухаят на скъп парфюм или да носят скъп часовник. Отговорност на родителите е да ги научим, че равни няма и ако искат да имат добър живот, трябва да се потрудят в училище и след това. И че никой няма да тича след тях и да изравнява хората около тях, за да се чувстват комфортно. По-хубави, по-умни и по-богати винаги ще има. И какво от това?

Дисциплината също идва от семейството + авторитета на учителя. Дрехите нямат никаква връзка.

Последна редакция: вт, 01 окт 2019, 23:18 от Не се сърди, човече

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Аз не съм съгласна. По няколко причини.
Първо не съм фен на смачкването на индивидуалността и личния вкус чрез носенето на еднакви униформи.
Второ, това няма да спре деленето на бедни и богати изобщо. Пак ще има скъпи и евтини маратонки, телефони, чанти и каквото се сетиш.
Трето не смятам, че униформата има връзка с дисциплината. По-големите имат нужда да се изявяват. В пубертета децата се оформят и пробуждат. И заявяват себе си. Много по-добре и по.безопасно, според мен, е тази заявка да дойде чрез външния вид. Дрехи, прическа... всичко останало. Защото, ако на пубера не му разрешиш да се заяви по този начин ще намери друг отдушник, понякога много по-неприемлив.
Та смятам, че трябва да се спазват някакви норми на обличане в училище. Например напълно неприемливо ми е момчета по къси панталони или 15-16 год моми по изрязани къси гащи, потници и голи пъпове. Приличие трябва да се спазва. Но съм против еднаквите униформи.

# 4
  • Мнения: X
Съгласни ли сте с това, всички ученици да бъдат облечени напълно еднакво? Какво е вашето мнение?
Темата е формулирана "дрескод в училище". Дрескод НЕ значи всички ученици да бъдат облечени напълно еднакво, а да спазват еднакви за всички разумни правила и ограничения в облеклото. За дрескода съм. Относно униформите, мнението ми е силно раздвоено. От една страна, те издават принадлежност към училището, с което детето би трябвало да се идентифицира и гордее. От друга страна, изпълнението на тази идея е потресаващо зле. Ужасни дрехи с още по-ужасно качество на най-ужасни цени. Не. Така не.

# 5
  • Мнения: 1 917
Мисля, че отдавна в училищата имат униформи. Поне в нашия град е така. Едни сладури с еднакви фланелки виждам на групички на групички да отиват към училищата и така е много по-добре, отколкото всеки да се облече както му харесва.
И да, униформата дисциплинира. Да не забравяме, че още Оскар Уайлд е казал: „Добре завързаната вратовръзка е първата сериозна стъпка в живота”.

# 6
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
В нашето училище нямат униформи, което за мен е ОК.
Хич не ми се дават куп пари за некачествени дрехи с емблема на училището.

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
и така е много по-добре, отколкото всеки да се облече както му харесва.
Защо?  newsm78

# 8
  • Мнения: 6 587
Аз пък съм учила по времето, когато униформите бяха задължителни и мога да твърдя, че по никакъв начин това не е дисциплинирало недисциплинираните.
Дрехата не прави човека.

# 9
  • Мнения: 46 518
...така е много по-добре, отколкото всеки да се облече както му харесва.
По-добре е за прибралите комисионните Simple Smile
Иначе за мен няма особена разлика дали са облечени с еднакви фланелки или с различни, все фланелка, парцал, който днес го има, утре е заминал скъсан.

Пропуснах и фактора екология - за да е чиста униформата, трябва да се пуска пералня всеки ден, дори да има 3, зимата 1 чиста, 1 мръсна, 1 съхне. Което значи въртене на празни перални илипланиране на прането по тях, защото е супер важно да иде точно с това Rolling Eyes че си нямам друга работа, ами да робувам на дрехи и да си усложнявам живота.

Преди няколко години приятели организираха ревю на униформи и понеже не им достигаха модели, взеха деца на познати. Дъщеря ми едва изтрая 5 мин. да мине по подуима.
Скрит текст:
Отвратително качество, запарва, неприятно като материя, да не говорим за игра, това са деца все пак. Повечето не става за сушене в сушилня, което усложнява зимните. Въобще...
На някои нашио познати децата учат в училища, в които имат тениски и суичъри. Памучни, дотук добре, но защо да се хвърлят толкова пари, като същите го има примерно в H&M по 10 лв. на промоция?

Последна редакция: вт, 01 окт 2019, 18:44 от Не се сърди, човече

# 10
  • Мнения: 4 009
И да, униформата дисциплинира.

Снимам всяка година ученици за бележници. Всяко второ дете (над 12-13, когато вече не ги водят родителите) не може да си завърже вратовръзката, всяко второ е със смачкана/окапана/разпасана риза, всяка първа девойка над 14 е разкопчана до пъпа и по сутиен, с вратовръзка смъкната до пъпа, като всичко това не зависи от елитността на училището.
Явно дисциплинира някого другиго...

# 11
  • Мнения: 1 195
Като едното дете извади телефон за 200лв, а другото за 2000 идеята да няма разделение отива на кино. От по- големите в 12 клас- едното ходи с градски транспорт на училище, на другото му е купена кола. И пак същото, само дето родителите са хвърлили една шапка пари за униформи.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 10 493
До миналата година купувах униформи, пълна пародия на безумно високи цени.
Тази година имаме точно дрескот, но оринтировачен. Трябва да са с риза синьо-бяло рае, черен дълъг панталон(дънки). Нямаме определено място от където да ги закупим, можем свободно да пазарим като се придържаме към изискванията. Купих му хубави качествени ризи на сносна цена. Доволна съм.

# 13
  • Мнения: 4 204
Преди няколко години приятели организираха ревю на униформи и понеже не им достигаха модели взеха на познати. Дъщеря ми едва изтрая 5 мин. да мине по подуима.
Скрит текст:
Отвратително качество, запарва, неприятно като материя, да не говорим за игра, това са деца все пак. Повечето не става за сушене в сушилня, което усложнява зимните. Въобще...
това е униформата на 22-ро, която от тази година май отпада. Дойде нова директорка и вече за униформи не се чу, и слава Богу!

# 14
  • София
  • Мнения: 38 515
Пази Боже!
Току-що дадох 200 лв за учебници.
Ако трябва да дам още толкова за униформа, ще се гътна!
А те и без това си ходят като униформени - черни маратонки, черни или сини дънки, черно яке, бяла блуза.

# 15
  • Мнения: X
Само 100 дадох за униформа, която обаче НЕ Е задължителна в учебните дни. Била задължителна само на официални празници. Изобщо, идеята е "една близка фирма да усвои едни пари". Пфффффф!!!

# 16
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 210
в училището се учат неща, необходими за в бъдещето. едно от тях е и работното облекло - за учениците униформа. всяко училище може да си определи униформите. не е престъпление.

# 17
  • Мнения: 13 809
Детето ти трябва да е било е
В училища СЪС и БЕЗ  униформа за да може да се прецени обективно. Моите деца са били в училища , където се ходи само с унифирма. Дъщеря ми от 1 до 12 беше  с униформа в различни училища. Синът ми до 4 клас в училище с униформа, сега е в друго училище където няма униформа. И сега задължително е прилично облечен -  панталон / дънки и риза с жилетка. Но това са моите виждания.

Принципно съм  ЗА униформата. Ако децата биваха нормално облечени с някакъв дрескод в училищата нямаше да има значение, но децата ходят масово  с анцузи, шорти, джапанки , потници , девойките просто няма да коментирам .  За мен е неприемливо родителите  да не контролират с какво са облечени децата им с оправданието - не знам с какво се облича или по-скоро му удобно по шорти. А детето трябва да свикне че има правила с които трябва да се съобразява. В живота на големите на работното място , това съобразяване често е ежедневие.

Последна редакция: вт, 01 окт 2019, 22:49 от _re_ge

# 18
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 210
В живота на големите на работното място , това съобразяване често е ежедневие.
не е съобразяване, а задължение.

# 19
  • Мнения: 13 809
Абсолютно съм съгласна , но не исках да звучи толкова крайно.
И честно казано се чудя в последно време на темите в бг мама. Нямало нужда от помагала. Униформите били абсурдни. После защо децата са такива.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Абсолютно съм съгласна , но не исках да звучи толкова крайно.
И честно казано се чудя в последно време на темите в бг мама. Нямало нужда от помагала. Униформите били абсурдни. После защо децата са такива.

Проблема е, че униформите са изключително некачествени на високи цени. В предишното ни училище комплект излизаше над 100 лв., а ризата си беше чист найлон. Е не държа да пълня гушата на нечия шуренайка за сметка на здравето на сина ми.

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
Не мога да повярвам, че още има хора, които наивно вярват, че униформата ще заличи наличието на бедни и богати и ще възпита ценности у учениците...За добро или за лошо хората не са на едно ниво и децата не са глупави, че да им се втълпи изкуствено такава идея и то чрез дрехи.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Не мога да повярвам, че още има хора, които наивно вярват, че униформата ще заличи наличието на бедни и богати и ще възпита ценности у учениците...За добро или за лошо хората не са на едно ниво и децата не са глупави, че да им се втълпи изкуствено такава идея и то чрез дрехи.



Абе няма лошо, нека са прилично облечени. Но като се прави едно нещо да се направи като хората.

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
Аз съм съгласна, че трябва да са прилично облечени. Но приличното облекло не е само униформа, особено със съмнително качество.

# 24
  • Мнения: 20
Не мога да повярвам, че още има хора, които наивно вярват, че униформата ще заличи наличието на бедни и богати и ще възпита ценности у учениците...За добро или за лошо хората не са на едно ниво и децата не са глупави, че да им се втълпи изкуствено такава идея и то чрез дрехи.



Като бъдещ учител мога да кажа, че има доста подигравки, но не само ние учителите можем да спрем някое дете да се прибира разплакано, ако в домашна обстановка детето не е научено да знае,че не всеки може да има като неговия телефон или като неговите маратонки на Адидас - става доста трудно за учителя.

# 25
  • Мнения: 46 518
в училището се учат неща, необходими за в бъдещето. едно от тях е и работното облекло - за учениците униформа. всяко училище може да си определи униформите. не е престъпление.
Никой не казва, че е престъпление.
Относно работното облекло - първо, малко професии имат и при повечето е с цел предпазни мерки или лесно разпознаване за клиентите. Освен това се дава безплатно, не се дават големи суми от страна на работниците.
Също така се носи от всички, т.е. трябва и учителите, и всички в училището да са с униформите. Ама ще ревнат, ние, с нашите учителски заплати как да си ги купим, ами и повечето родители са на тяхното дередже, дори по-зле.

# 26
  • София
  • Мнения: 28 579
Съгласни ли сте с това, всички ученици да бъдат облечени напълно еднакво? Какво е вашето мнение?
Предполагам, имаш предвид униформи, защото, както и Уиш отбеляза, "дрескод" НЕ означава еднакво облекло. Против униформите съм. Като ученичка бях с униформа, сега синът ми е с такава. Не заличават разликите, ако това е идеята. А и съм против такова изкуствено заличаване.
Иначе дрескод трябва да има, и доколкото знам, има. Но, както казах, това не е "напълно еднакво облекло".

# 27
  • Мнения: 12 031
В нашия град има само 2-3 училища без униформа. Като родител на дете в училище нямам против униформата. И да, цените са раздути, затова белите ризи ги купих от Джордж. Излязоха ми около 15 лв два броя + доставката по Еконт (използвах група за пазаруване), вместо суичер на 1/3 от цената му жилетка от Уайкики. За 2 лв й сложиха емблема в един копирен център. От фирмения магазин купих само лятната блузка, че от първи клас й умаляха след две години носене. И вратовръзката, която носи вече трета година. За мен е улеснение, да. Иначе няма ли пак да пазарувате дрехи за в училище? Като чета какви суми се хвърлят за цивилно облекло косата ми настръхва и си казвам "супер, че моето е с униформа".
И понеже работя в гимназия, съм "За" униформата. Дрес кодът може и да не се спази, но униформата е задължителна. И определено има нужда, защото ако видите в какъв вид ходят гимназистите... То не са хавайски гащи, потници и джапанки в топлото "Много горещо", то не са голи пъпове и глезени през зимата, то не са прозрачни блузки, впити клинове по дебели баджаци, бюст, изскачащ от деколтета и въобще визия на попфолк певица... Униформата учи на приличен външен вид. Да, не всяко семейство го може, затова има униформи.
Доколкото ми е известно най-престижните частни училища на запад са с униформи. Или греша? И едва ли възпитаниците им протестират, че не могат да си носят марковите дрехи за по няколко хиляди евро/ долара.

Последна редакция: вт, 01 окт 2019, 21:58 от Mama Ru

# 28
  • Мнения: X
Иначе няма ли пак да пазарувате дрехи за в училище? Като чета какви суми се хвърлят за цивилно облекло косата ми настръхва и си казвам "супер, че моето е с униформа".
Пазарувам дрехи, но не давам 100 лева за сако, колкото струва сакото от униформата на дъщеря ми, нито 40 лева за блузка тип Лакост.

# 29
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
С тези униформи са се наредили поредните фирми на хранилка към училищата.

# 30
  • Мнения: 2 749
Аз съм носила униформа в училище и съм твърдо против! Нито ще премахне финансовите различия, нито ще дисциплинира. Но съм твърдо за дрескод от сорта - забрана на къси панталони и поли, деколтета до пъпа и потници, голи пъпчета. Иначе на дискотека да си ходят както си искат ... и както ги пускат родителите де. Grinning

# 31
  • София
  • Мнения: 38 515
По принцип има дрес код в правилника на училището.

# 32
  • Мнения: 4 762
Синът ми учи в училище с униформи. Не знам в БГ какво означава униформа, но при нас униформата носи отличителните знаци на училището. На мен лично униформата ми улеснява живота - не се чудя какви дрехи да му слагам сутрин, нямаме разправии за ‘искам това - не искам онова’. Не мога да преценя дали е по-скъпа от ‘цивилните дрехи’, защото панталоните и ризите са сравнително евтини, но пък саката и суичърите за спорт са скъпи, но мисля, че средно аритметично излиза същото като цивилните дрехи или една идея по-евтино (аз не купувам от най-евтините дрехи).

Единственият ми проблем е, че като вляза в двора с около 300 деца, всичките са еднакви и ми отнема време да видя моето. Не съм избирала училището заради униформата, но съм доволна, че я има.

Синът ми е намерил начин да си изразява индивидуалността въпреки униформата. Днес след спорт го намерих с панталон, обут наобратно и наопаки, и с две различни обувки (маратонка и обувка за училище) 🤣 Сияеше от радост, че се е направил на клоун, а учителката само ми се усмихна - те се знаят от миналата година 😄

Последна редакция: вт, 01 окт 2019, 22:58 от Nedinka

# 33
  • Мнения: 46 518
.Иначе няма ли пак да пазарувате дрехи за в училище? ...
Не пазаруваме дрехи, специално за училище. Има дънки, тениски и суичъри. Като има промоция в някой от масовите магазини, подменяме износени, скъсани и т.н.
Пералня пускаме като се напълни, не следим дали точно еди кои си дрехи са чисти/мръсни, нито треперим да не се скъса нещо, защото после трябва да поръчваме пак.

Не бих сравнявала с чужбина, друг стандарт, други традиции...

...Не мога да преценя дали е по-скъпа от ‘цивилните дрехи’, защото панталоните и ризите са сравнително евтини, но пък саката и суичърите за спорт са скъпи, но мисля, че средно аритметично излиза същото като цивилните дрехи или една идея по-евтино (аз не купувам от най-евтините дрехи).
Въпросът не е да се сравняват двете неща, а че униформите са + останалите, защото те не заменят цивилните, а са отгоре към основната сума.

# 34
  • Мнения: 12 031
В нашия град част от училищата имат лятна блуза или тениска с определен цвят и емблема на училището и зимна униформа - едноцветна или тънко райе риза определен цвят и вратовръзка, различна за всяко училище и с логото на училището. В някои училища (ОУ) момичетата имат карирани поли към униформата и едноцветен пуловер без ръкави, в други само суичер определен цвят с емблемата на училището. Учениците от всяко училище се разпознават по униформата и емблемата.  Две професионални гимназии  и едно основно училище нямат униформи. Дори в крайните квартали с плеобладаващо ромски ученици имат униформи. На мен ми харесва. И понеже в града ни явно сме свикнали с униформите и сме ги приели не съм чула родителите да роптаят срещу тях. Роптаят някои гимназисти, извън топ 10 гимназиите и идващи от други населени места, където нямат униформи.

# 35
  • Мнения: 4 762
Не се сърди човече, за мен униформата не е в плюс. Заради нея детето има нужда от много по-малко цивилни дрехи. В момента има 2 панталона, 3 долнища на анцуг, 3 суичъра и 5 блузи с дълъг ръкав/пуловера. Носи ги през уикенда и ваканциите.

# 36
  • София
  • Мнения: 6 094
... Униформата учи на приличен външен вид. ...
Ако беше така, всички учили преди промяната щяха да са с приличен външен вид.

# 37
  • Мнения: 12 031
Нединка, същото щях да напиша и аз, ако не ми беше паднала батерията. И тъй като имам щастието или нещастието да имам нестандартна дъщеря, която хем е доста слаба, хем никак не се пази рядко купувам дрехи от мола, повечето са от евтини магазини или втора употреба. Ако трябваше да ходи без униформа на училище щеше да ми се наложи да търся от мола, повечето да й висят като на закачалка и да давам камара пари, които после да хвърля на боклука, защото дрехите са скъсани или лекьосани. Два броя летни блузи са ми 29лв, две бели ризи - 15, една жилетка - 13+2лв за емблемата. Вратовръзката е 10лв, но не се купува всяка година. Все още успява един кат дрехи да ги носи спокойно две години. Вярно летните униформи на третото пране почват да избеляват, може и някое петънце да има, униформа е. Каквото такова. Ако преценя, че е зле ще й взема нова. Определено без униформа щях да бъда принудена да дам много повече пари за прилични дрехи за училище. Сега има униформа и дрехи за игра. Има и някои малко по-официални за рожден ден или театър, но са една-две дрешки на сезон. При нас въпросът е да й стане и да й стои добре, а не като чувал. Не можем да си позволим да избираме, защото с нейното телосложение рядко има избор.  И съвсем не е нужно за една блузка или ризка да въртя пералня. Препирам на ръка (5 минути работа) и до сутринта е сухо и без сушилня. Драми от типа "Нямам какво да облека!", "Не искам товааа!", "Искам като на ...!" просто нямам.

Последна редакция: вт, 01 окт 2019, 23:54 от Mama Ru

# 38
  • София
  • Мнения: 6 094
До седми клас и двете ми деца бяха в училище, в което униформите бях задължителни. Нищо не съм икономисала. Всеки ден ползваха по два ката дрехи - униформата и цивилни извън училище.

# 39
  • Мнения: 46 518
Драми от типа "Нямам какво да облека!", "Не искам товааа!", "Искам като на ...!" просто нямам.
Ами то и аз нямам. Това е нещо, което бих търпяла в градината, нагоре капризи не толерирам.
Цяло студентство съм прала на ръка, сега няма сила, която да ме накара. 5 мин., 5 мин., мога да ги запълня с нещо по-приятно от безсмислени дейности.

Не се сърди човече, за мен униформата не е в плюс. Заради нея детето има нужда от много по-малко цивилни дрехи. В момента има 2 панталона, 3 долнища на анцуг, 3 суичъра и 5 блузи с дълъг ръкав/пуловера. Носи ги през уикенда и ваканциите.
Явно различен режим имат тук и там. Дъщеря ми излиза задължително преди или след училище. Абсурд да излезе с дрехи, които знам, че не мога да заместя. Сядат по пейки, случва се да се закачат на някой пирон, да се скъса и т.н., а и не ми се вижда подходящо да се мотае по площадките с униформа. Т.е. цивилните пак ще са същите като брой.
Има 3-4 чифта дънки, 3-4 панталона, много тениски и 6-7 суичъра с различна дебелина. Ако е с униформа, ще облича нея за училище и отделно още 1 кат дрехи за излизане с приятелите. Сега минава с 1 комплект дневно. По-малко пари, по-малко пране и не ми пука, че нещо ще ѝ стане късо или ще се скъса.

До седми клас и двете ми деца бяха в училище, в което униформите бях задължителни. Нищо не съм икономисала. Всеки ден ползваха по два ката дрехи - униформата и цивилни извън училище.
А, ти ме изпревати, докато пишех, точно това имам предвид. Излишно усложняване и робуване на дрехи.

# 40
  • Мнения: 4 762
Не се сърди човече, синът ми е още малък. На седем години е, така че няма режима на твоето дете. Ще видим, като порасне. Засега излиза само в контролирана среда и въпреки че е буен, повредени дрехи не съм имала - нито от униформата, нито цивилни.

Мама Ру, пера с течен Персил сенситив и слагам кърпички на Ваниш срещу петна и пускане на цветовете. Дори мастилото не им се опира - тукашните пишат с писалки и докато синът ми свикне, имаше мастило и по чорапите. Не ме питай как се е озовало там.

# 41
  • София
  • Мнения: 62 595
Децата по естествен път си правят нещо като дрескод, защото имат своя субкултура. В детските градини няма еднакви дрехи, в много училища също, но ще видите сходна картина - повечето момиченца в градините са в гамата на розовото. При гимназистите обичайно са дънки и някакви фанелки, суичъри и т.н., дори бих казала, че изглеждат доста прилично. В основен курс обичайно дънки и суичъри, някои направо анцузи носят.
Униформите тук са печалбарство. Всички неща, които им се приписват просто им се приписват. Ако не си мерят дрехите си мерят телефоните.

# 42
  • Мнения: 859
В нашето училище униформите са задължителни всеки ден, дори в междучасията има едни специални лели, които носят линийка в ръка, сканират преминаващите ученици и ако си си навил полата и е по-къса от допустимото, получаваш писмена забележка. Дъщеря ми заради къса пола й бяха забранили миналата година изобщо да носи пола, та се кротна. Сега малко си навива крачолите на панталоните...
Униформите са много красиви с добро качество - някои неща си ги носи вече 2-3 години.

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR1otQXeSnw … ACK6V5yrXp9zYSRqP

https://cdsl.qc.ca/application/files/1515/1370/1035/Uniforme.jpg

Последна редакция: ср, 02 окт 2019, 04:34 от Мама Кенга

# 43
  • София
  • Мнения: 62 595
Сори, ама тези хора не са добре! Понякога псевдоморалът е по-опасен от липсата на морал.

# 44
  • Мнения: 859
Защо да е псевдоморал? Не е разрешено да ти е по-къса полата от 4 пръста над коляното и толкова. Деколтета няма как да има. Целта е ученичките да не изглеждат като проститутки в училище. Те вече носят само панталони или бермуди. Не са разрешени и странни цветове коса или ярки лакове и червила.

# 45
  • София
  • Мнения: 62 595
Що, ще са артистични. И понеже стана въпрос в темата за учителката с филърите - защо една учителка да е с татуировки, с филъри и какво ли не, а на ученичките дължината на полата да е проблем и да се мери, което за мен е безкрайно унизително. Това е псевдоморал - да мериш колко пръста е полата на момичетата, утре какво ще им мерят? Малко ли момичетата са били унижавани през цялата история - то са мерене на поли, то са фереджета, то какво ли не. А иначе учителката с филъри и татуировки ще е атрактивна и може да постигне много в учебния процес. Няма как да е двоен аршинът.

# 46
  • Мнения: 859
Момичетата са непълнолетни, като навършат 18 могат и пола да си сменят, ако желаят.
Изпадаш в големи крайности - пластичните хирурзи са достатъчно добре, че да не те направят като Донатела Версаче, татуировки по лицата никой не си прави, учителите се обличат културно, нямат халки на езика или на носа...
Мерят полите на тези, на които са им къси, другите не ги закачат. Ти да не мислиш, че ги строяват в редица и започват да ги мерят?

# 47
  • София
  • Мнения: 62 595
Пластичните хирурзи работят по поръчка на клиента, защото при тях дори пациентите не са пациенти, защото филъри по разни места, които всъщност са сексуални атрибути в нашата култура, не е страдание на пациент, а желание на клиент.

Това да не е католическо училище? Самият факт, че някой казва "Мери, полата ти ми изглежда къса, трябва да я измеря.", вече поставя Мери в унизително положение. А на момчетата мерят ли им крачолите или някоя друга дреха да не би да им е твърде къса или твърде тясна? Унизителното в случая е, че именно на момичетата им мерят полите, а ти веднага казваш да не изглеждали като проститутки. Утре какво ще им мерят? Това е контрол върху момичетата, който няма нищо общо със самата униформа, а с нещо друго.

# 48
  • Мнения: 859
Уф, мерят им предимно акъла, ама ме мързи да ти обяснявам, защото трудно вдяваш.
Сигурно си представяш, че по цял ден се мерят поли...Момчетата също ги санкционират за навити крачоли или блузи дълъг ръкав, гарнирани с къс и изобщо целта е всички да изглеждат като дошли на училище. И да, това е бивш манастир с католическо училище.
Унизително положения на момичетата в Канада? О, я се стегни, тук такива неща не виреят.

# 49
  • София
  • Мнения: 62 595
Не си представям цял ден да мерят поли. Достатъчно е веднъж.
И какво като е Канада, да не е друга галактика!
Като вдявам трудно се постарай да обясниш, ако изобщо искаш да те разбера. Ако искаш да ми обясниш колко съм тъпа вече е друг въпрос.

# 50
  • Мнения: 13 809
Както казах, купувала съм униформи за три училища и дали сега, дали преди 13 години когато купувах за дъщеря ми за пръв път - цените са съизмерими със сегашните спрямо доходите. Винаги е имало такава окомплектовка че зиме лете, празник делник да са в униформа. Само долниците бяха свободни за избор. Съответно имам наблюдения за качеството. Две от фирмите бяха варненски. Там износването ставаше по-бързо. Но то няма как. Ако детето има три блузи и две ризи и е от потливите то за година нещата излизат от употреба. Родителите удължаваха срока на ползване с носене на тениска отдолу. Всички артикули бяха с бродирани отличителни знаци. Последните униформи с които синът ми караше от първи от четвърти клас бяха производство на Софийска фирма, уточнявам ние с е от Вн. Тази униформа нямаше нито скъсване нито износване. След като омалеят родителите ги предавахме на по-малки деца или на училищната домакинка. Ние така получихме някои неща в наследство и предадохме в наследство също. Трябва да споделя че една от блузките пико по стечение на обстоятелствата я носихме три години и отиде да се ползва след нас. Жилетките, поларните горници, елеците и те нямаха мърдане.
В момента детето ми е в училище без униформа и като гледам как се обличат ми става лошо.


Съгласна съм че с  униформите се носят много по малко цивилни дрехи. Има неща които децата са обличали пъти на година защото просто няма кога. Сега детето просто има по десетина ризи, панталони/дънки и жилетки подбрани да се съчетават всяко с всяко и за мен няма разлика нито в обслужването нито в прането. Но все пак бих предпочела да имат униформа.

# 51
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Една тениска, риза и вратовръзка, обща цена 100 лв. изобщо не мисля, че е съезмиримо спрямо доходите при минимална заплата 560 лв.

# 52
  • София
  • Мнения: 38 515
Да мъча дъщерята да носи пола?! Изключено.
Аз оня ден седях половин час пред гимназия в центъра. Нищо шокиращо не видях. Черно и черно. Дънки и това е.

# 53
  • у нас
  • Мнения: 5 716
Съгласна съм да имат униформи в училище. В у-ще децата ми имат униформи. Нооо, смятам, че е редно и учителите да бъдат с униформа. Има някои млади учителки, които ходят на работа, все едно, че отиват на дискотека - с дълбоки деколтета, високи ботуши, къси панталонки и тн. Не може да изискват от учениците определено облекло, а самите те да не дават адекватен пример.

# 54
  • София
  • Мнения: 2 846
В училището на децата ми до 7-ми клас има униформи. Малката още учи там, голямата вече е в друга гимназия. Е сега оцених какво облекчение е униформата. Няма всяка сутрин - какво да обличам? Доволна съм от униформите - от качествена материя са, малката даже износва униформата на кака си в момента. Купувах ги по-големшки и се наложи да купувам само два пъти за целия период. Запазиха се без да се изтъркат и скъсат. Изплатиха си всеки лев.

Голямата ми дъщеря сега е в една от елитните софийски гимназии. Имат униформа, но не е задължителна. Ето това беше един излишен разход - хем я купихме, хем не я носи. Смятам, че елитните училища трябва да имат униформи, да демонстрират принадлежността на учениците си, това че са общност и че се гордеят с мястото, в което учат.

# 55
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Аз нещо генерално не разбирам. Защо очаквате (и родители, и учители) училището да научи децата как да се обличат и кое е редно и кое - не?  newsm78 Училището е академична институция и функцията му е да дава научни знания. Не е възпитателна институция. Възпитанието би трябвало да се случва в семейството. И ако момата осмокласничка ходи на училище по гол пъп или по гол задник, проблемът е в семейството, не в училището. И униформата няма да го реши.
Аз пък не съм съгласна моите деца да носят униформа, защото някой не може да си възпита детето как да се облича прилично.

# 56
  • София
  • Мнения: 2 846
savina_33, не съм съгласна. Университетът е академична институция. Училището има и възпитателни функции, защото в него прекарват по-голяма част от времето си незрели, непълнолетни индивиди. Не казвам, че изземва напълно тези родителски задължения, но ги допълва във всеки случай.

Последна редакция: ср, 02 окт 2019, 14:44 от Клер

# 57
  • София
  • Мнения: 6 094
... Родителите удължаваха срока на ползване с носене на тениска отдолу. ...
Е това нормално ли е? Да си принуден да обличаш детето си така, че да удължиш живота на някакъв парцал.

Това са цените на един от основните производители на униформи. Качеството на продукцията им е ниско и ако не искам детето ми да ходи в поовехтели дрешки, няма как да ги ползвам три години /дори да му стават/. Ако се калкулират необходимите средства, ще излезе, че спретнато дете в униформа е скъпо удоволствие.

Използвах сайта на 51СУ, защото беше първият, в който намерих цените.

# 58
  • София
  • Мнения: 38 515
Аз като жена и майка, съм научила децата си да се обличат. И то добре, смея да твърдя. Това, че някой нищо не разбира от дрехи и кое къде се облича, не е проблем на училището. Освен ако не е гимназия по мода.😉

# 59
  • София
  • Мнения: 2 846
Скъпо е, но компенсира други по-скъпи дрехи. Вярвайте ми, имам база за сравнение - преди и сега.

# 60
  • София
  • Мнения: 28 579
Аз нещо генерално не разбирам. Защо очаквате (и родители, и учители) училището да научи децата как да се обличат и кое е редно и кое - не?  newsm78 Училището е академична институция и функцията му е да дава научни знания. Не е възпитателна институция. Възпитанието би трябвало да се случва в семейството. И ако момата осмокласничка ходи на училище по гол пъп или по гол задник, проблемът е в семейството, не в училището. И униформата няма да го реши.
Аз пък не съм съгласна моите деца да носят униформа, защото някой не може да си възпита детето как да се облича прилично.
Абсолютно!
Слагам униформата на сина ми само при поводи, иначе не.

# 61
  • Мнения: 4 762
А всъщност авторката защо пусна темата? Ясно е, че униформите имат и предимства, и недостатъци. Ясно е, че за някои униформите са отражение на ограничената свобода. Ясно е, че за други това е удобство, а трети пък виждат дори възпитателен ефект. Така че всеки избира според разбиранията си.

Аз лично, когато търсих училище за сина ми, имах следните критерии: да е двуезично, да има строга дисциплина и да се намира на максимум 30 минути от вкъщи пеша. Имах и друг критерий, ама той е много дискриминационен и политически некоректен, така че няма да го кажа. Пък и за България не е от значение. Та училището на сина ми отговаря на посочените три критерия. Между другото е с униформа и също е католическо.

Който е против униформите, избира друго училище за детето си.

Училището има и възпитателна функция. Там децата се учат да живеят в общност. Там виждат, че не всички са като тях, че има различни религии и етноси, че хората имат различни виждания и че тези виждания трябва да се уважават, че когато някой има нужда от помощ, той трябва да я получи, доколкото това е възможно. Това не изключва възпитанието в семейството, но възпитанието в училището е на съвсем друго ниво.

# 62
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Моето дете всеки ден ходи с различни дрехи на училище, защото всеки ден се прибира прашно до ушите. Ако имахме униформи, щях да банкрутирам.
Децата могат да си мерят имането и по обувки, по часовници, телефони и т.н. Сега малките си ги мерят по несесери и подобни.

# 63
  • София
  • Мнения: 6 094
Скъпо е, но компенсира други по-скъпи дрехи. Вярвайте ми, имам база за сравнение - преди и сега.
И аз имам. Нищо не ми е компенсирала тази униформа. Само дето децата ми не искат и да чуят повече за цвета и модела на униформените тениски.


Ceca, както постнах преди малко, имането и по униформите могат да си го мерят. Grinning

# 64
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Скъпо е, но компенсира други по-скъпи дрехи. Вярвайте ми, имам база за сравнение - преди и сега.
И аз имам. Нищо не ми е компенсирала тази униформа. Само дето децата ми не искат и да чуят повече за цвета и модела на униформените тениски.


Ceca, както постнах преди малко, имането и по униформите могат да си го мерят. Grinning
Като разгледах цените и установих, че дрехите, които вземам на детето са по-евтини, ще ми компенсират, ама друг път. 
Дано да не въвеждат униформи в училището на детето.
Иначе съм ЗА някакъв дрескод - т.е. с какъв тип дрехи не можеш да отидеш на училище.

# 65
  • София
  • Мнения: 2 846
Не знам, аз намерих разлика в бюджета, но явно опитът ми не се споделя от други. Вероятно има значение какви и колко дрехи се купуват и от какви магазини. Не знам.

Но в цял свят добрите училища имат униформи. Сигурно има защо.

# 66
  • Мнения: 119
Здравейте мили хора! Пуснах тази тема, с цел да чуя вашето мнение по този въпрос. Просто сестра ми е в Англия и казва, че там всички са с униформа, и ме очуди. Благодаря на всички, които изразиха мнението си, желая ви приятен и усмихнат ден!

# 67
  • Мнения: 4 762
Здравейте мили хора! Пуснах тази тема, с цел да чуя вашето мнение по този въпрос. Просто сестра ми е в Англия и казва, че там всички са с униформа, и ме очуди. Благодаря на всички, които изразиха мнението си, желая ви приятен и усмихнат ден!

И аз така съм чувала за Англия. При нас в Белгия международните училища са със строги униформи, в някои белгийски също има, а други са с дрес код. В трети пък няма нито едното от двете. За всеки по нещо Simple Smile

Но темата е интересна и според мен има хляб за дисертация по социология. Според мен училището е отражение на обществото и всичко случващо се там се предопределя от развитието на обществото.

Слънчев ден и от мен!

# 68
  • Мнения: 46 518
Но в цял свят добрите училища имат униформи. Сигурно има защо.
Има - демонстранция на престиж. Това носи нов наплив на училището и съответно печалба. Разбира се, това е прикрито под високопарни думи за резултати и с "мисъл" за децата. Точно обратното, както някои парадират с коли, такат тях го учат да парадират с училище, което за мен не е ок, все е парадиране.

Иначе униформите са измислени за сираците, шиели са се от дарения и са били с цел да се почувстват обгрижени и че имат семейство. В бедните страни пък се раздават, за да не ходят децата голи на училище.

# 69
  • София
  • Мнения: 2 846
Ами аз не съм против тази демонстрация. Щом едно дете е заслужило да е в такова училище, нека с гордост демонстрира принадлежността си към него.

Сега погледнах в нета за училищните униформи и ето какво казва някакъв английски историк, който ги изследва, по отношение на причината, поради която се налагат в Англия:  "Униформите дават на училищата усещане за идентичност и сплотеност. Когато времената и някои аспекти в обществото са несигурни, униформите показват, че училищата са места, в които хората могат да открият сигурност и ред."

И още интересна информация как стои въпросът по света:

Скрит текст:
В САЩ пък смятат, че наличието на униформи повишава дисципината. Според изследването към днешна дата сред американските градове с най-голям процент държавни училища, в които има въведени задължителни училищни униформи, са Филаделфия (100% от училищата), Ню Орлеанс (95%), Кливланд (85%), Чикаго (80%), Бостън (65%) и Маями (60%), а броят на държавните учебни заведения със задължителна униформа като цяло се е увеличил от 47% през 2000 г. до 57% през 2010 г.

И докато във Великобритания униформата е символ на единност или на престиж и традиция, в САЩ – средство за намаляване на агресията сред учениците и възможен вариант за сигурност, във Франция например ученическата униформа престава да бъде задължителна от 60-те години на миналия век. В държавните училища там обаче е въведена забрана за носене на бурки, забрадки и тюрбани, които се отнасят към категорията на явните религиозни символи. Предложение за въвеждане на училищни униформи през 2006 г. в Германия пък предизвиква огромно обществено възмущение заради асоциации с епохата на нацизма, а в Гана ученическата униформа е задължителна и всеки ученик я получава безплатно.

Последна редакция: ср, 02 окт 2019, 14:42 от Клер

# 70
  • София
  • Мнения: 6 094
Аз съм много резервирана към оповестените изводите от такива изследвания. Да не забравяме, че те се поръчват от някого и обслужват нечии интереси.

За каква индентичност в резултат на униформите може да става въпрос, като те са еднакви. Доколкото зная униформите в София се шият основно от три фирми. Интересно е как са получили поръчките? В редовите училища в Англия какви униформи ползват? Не са ли тези, които се продават в АСДА, Теско и подобни т.е. еднакви?

Какво средство за намаляване на агресията? Ще речеш, че всички англичани, американци са мили и кротки хорица, пък във Франция се избиват. Или че сред по-зрелите поколения няма агресивни?

Скрит текст:
Клер, в последните си постове все теб цитирам, но не е лично. Спорим си просто.

# 71
  • София
  • Мнения: 2 846
Да, бе, ясно. И аз си споря по принцип. Защото и да спорим, и да не спорим, ако в училището има задължителна униформа, носи се. А и никой не избира училище основно заради наличие или липса на униформа.

За обществените поръчки - печели, който се явява. Ако са само 3 фирмите в София, не е чудно, че те печелят. А че им далавера за директорите, има. Особено в случая като на голямата ми дъщеря, дето ни задължиха да купим униформа, ама не било задължително да я носи. Това, ако не е схема, какво е. Хайде, ако ги носят, да речеш, че директорката споделя моите виждания, ама в този случай явно въпросът е да се дадат едни пари и да се облагодетелства някой.

# 72
  • Мнения: 46 518
Ами аз не съм против тази демонстрация. Щом едно дете е заслужило да е в такова училище, нека с гордост демонстрира принадлежността си към него.
Именно. Просто коментирах мотива, че се правело, за да се уеднаквят децата и да не се чувстват някои по-зле. Но няма как да ги уеднакви, едни са по-високи, други по-ниски, едни са по-умни, на други има трябва повечко време за учене или имат дарба в друга насока, едни се подготвят с най-добрите частни учители, другите сами и т.н. Различия винаги ще има, дори всички да са с униформи. Лесното разпознаване по улиците кой къде учи ще е повод за подигравки, защото все още има много предразсъдъци.

След сираците униформите се въвеждат в частните училища и в 90% от случаите демонстрира колко пари имат мама и тате. Много след това навлизат в държавните, за да имитират частните, но като цяло всичко опира до вирене на нос. Затова аргументът с уеднаквяването и възптаването в равенство за мен е нелогичен. Все едно да задължат пожарникарите да си купуват сами екипите и да ходят и да се прибират от работа с тях, за да покажат колко са горди.

А и никой не избира училище основно заради наличие или липса на униформа.
При нас това беше един от основните критиерии. Нямаме против емблема и дрес код, но не толерираме училища, които развиват бизнес, а в България всичко опира до това, имам предвид точно описаното от теб. Не става дума за реална полза, принадлежност или възгледи на екипа от учители, целта е да изкарат малко пари.

# 73
  • Мнения: X
Точно обратното, както някои парадират с коли, такат тях го учат да парадират с училище, което за мен не е ок, все е парадиране.
Ооо, сравнението между колите и училищата е повече от неуместно. Колата може да са ти я купили мама и тате, може да си я купил ти с не особено легални доходи, а в училището, с което ученикът "парадира", той се е озовал благодарение на труда си и постигнатите резултати, които са го издигнали над останалите, които нито са се потрудили толкова, нито са постигнали такива резултати. И точно затова ученикът има основания да се гордее с принадлежността си към престижно училище- защото тя е резултат от неговия труд. Гордост от принадлежността и постиженията се нарича, не парадиране.

# 74
  • София
  • Мнения: 38 515
Гордост от постиженията може да има след 7 или хайде, 4 клас.
Иначе става като Българско школо - имат си униформи, имат си и коли. Останалите квартални училища освен да преглъщаме, няма какво. И да турим униформи, само ще се изръсим едни пари, дето и без това ги нямаме.

# 75
  • София
  • Мнения: 11 710
Детето ми до 7 клас учеше в училище с униформи.Който я видеше в униформа,ахваше и охваше,колко е хубава унииформата /разбирайте със свежи цветове/.
Истината е,че беше боклук.Блузите тип лакоста след третото или четвъртото пране ставаха на дупки около шевовете,което означава некачествени материи,пуловерите се завалваха.Суичерите също не струваха.
И ако мислите,че тези униформи заличават социалните различия,то жестоко се заблуждавате.

# 76
  • Мнения: X
Гордост от постиженията може да има след 7 или хайде, 4 клас.
Да, това имах предвид. Останалите не "парадират", просто си носят униформата, защото трябва.

# 77
  • Мнения: 46 518
Ооо, сравнението между колите и училищата е повече от неуместно. Колата може да са ти я купили мама и тате, може да си я купил ти с не особено легални доходи, а в училището, с което ученикът "парадира", той се е озовал благодарение на труда си и постигнатите резултати, които са го издигнали над останалите, които нито са се потрудили толкова, нито са постигнали такива резултати. И точно затова ученикът има основания да се гордее с принадлежността си към престижно училище- защото тя е резултат от неговия труд. Гордост от принадлежността и постиженията се нарича, не парадиране.
Именно. Затова казвам, че не разбирам аргументите, че така се уеднаквявали децата, напротив, делят се и се подчертава разликата.
За труда е така, но и 2 деца, положили еднакъв труд, но едното с частен учител, другото само, резултатите са различни, защото изпитната система е такава, тук вече задълбаваме в друга посока...

# 78
  • София
  • Мнения: 62 595
Е, хайде сега, ще си мерим униформите! Хайде де, какво значение има дали са частни или не са, или дали са елитни или не са? Доколкото зная АЕГ имат униформи, СМГ и НЕГ нямат униформи. Тези, които нямат по-малко сплотени ли са? Тези три гимназии са от един калибър, а гимназистите са достатъчно големи и точно от тези училища едва ли ще се помъкнат по голи пъпове и смъкнати дънки. Дори са доста обикновени като облекло (просто са Убави, та Убави!). Мерси, сърбали сме попарата с униформите като ученици - не ща!

# 79
  • Мнения: 859
Аз съм доволна от качеството на униформите ни . Тук има една специализирана фирма и изработват дизайна на различните училища. Цените не са нещо особено - като за нормална дреха. Примерно - панталон, пола - 25 долара. Има и дрехи за спорт, пуловери и т.н, и няколко вида обувки, като изискването е да не оставят черно следи по паркета. Струват 80 долара, но се носят само вътре в училище.

# 80
  • Мнения: 4 401
Случи се така, че бях в 10 кл, когато решиха че престилките не са ок и трябвало да се носят униформи. Гимназията беше смятана за елитна и до преди униформите имаше твърд дрескод тъмносин или черен панталон/пола покриваща коляното и пуловер или блуза (тъмносин ,черен ,сив или бял) или престилка .Задължително черни обувки.
Повечето момичета носехме престилки. Те бяха от памук ,струваха 6-7лв и съхнеха бързо. Имах две и ги перях всяка седмица. Бяха много удобни.

Униформата (сако и пола/панталон)струваше около 80 лв  при средна заплата около 200лв и бяха от някакви много неприятни на допир изкуствени материали. Никой не си купи втори комплект.Почистването беше мъка-само химическо ,а  за носенето не искам да си спомням. Не знам какво са си мислели че възпитава дреха ,която ти боде и в която се чувстваш мръсен. А може пък и точно този ефект да е бил търсен.
До ден днешен така и не разбрах кое им беше толкова неприемливо на евтините памучни престилки .

Тук хубаво отбелязаха добрия пример от Англия и Белгия ,но пропуснаха ''дребните'' детайли какви са там доходите/цена на униформите  сравнено с тук и от какви материали са самите униформи.

# 81
  • София
  • Мнения: 38 515
Доколкото прочетох, в Англия раздават униформи на семействата с ограничени възможности.

# 82
  • София
  • Мнения: 2 846
На повечето места униформата е суитшърт и фанелена блуза. Долнищата са по желание, но трябва да са тъмни - черни, сини, графит. Т.е. очаква се униформите да са удобни и да не бодат. Въпросът с качеството на платовете е отделен. Лично аз съм доволна от качеството на униформите на децата ми в училището до 7-ми клас.

# 83
  • София
  • Мнения: 28 579
Когато за пръв път разпечатах униформата на сина ми, ме лъхна миризма на вкиснало. Представям си какви багрила ползват.

# 84
  • София
  • Мнения: 2 846
milenaka, за съжаление едва ли ползват други багрила и в дрехите от мола. Ама там вече са се измирисали на закачалките.Laughing

# 85
  • София
  • Мнения: 28 579
А, на закачалките... Трябваха ми няколко пранета, за да се отмиришат. А самият памук е много некачествен. За същите пари купувам много по-хубав и плътен памук. А ако хвана намаление, излиза съвсем изгодно.
Напълно излишни са. Не водят до промяна в учениците.

Иначе в мола има и скъпи, и евтини буклуци, разбира се. Но никой не ме задължава да ги купувам. Униформата в училището на сина ми е задължителна. След онова "ухание", обаче, отказах да му я слагам. И така вече втора година.

# 86
  • Мнения: 669
Икономисват се пари, ако купуваш скъпи дрехи. На много от нас ни се доставят дрехи от по-големи деца, подарени и т.н. Дори да пазарувам, не виждам смисъл да е от скъпите. Така че униформата е плюс разход.
Мисля, че образованието трябва да е достъпно и да се мисли за тези, които не могат да си позволят разхода, а не за онези, които ще икономисат някоя скъпа дрешка от мола.

Гордост и принадлежност - ако има с какво. Не и с простото квартално основно училище, което изглежда като след бомбардировка. И което никой особено не е избирал, просто е наблизо.

Корупция... няма нужда да пояснявам. Не желая да я подхранвам.

Изравняване на соц. статус... Достатъчно беше казано. На дъщеря ми все пак са отбелязали какви блузки носи под униформата и тя рева да ходим в мола... За вещи, които няма дори да може да носи и "показва".

Екология... отново излишество, пазаруване, пране...

Благоприличие... нека има дрескод.

Останаха ли някакви плюсове?

За мен единственият плюс, е че една габровска фирма е дала работа на хората там. Само това ме спира да се чувствам тотално използвана.

# 87
  • Мнения: X
Гордост и принадлежност - ако има с какво. Не и с простото квартално основно училище, което изглежда като след бомбардировка. И което никой особено не е избирал, просто е наблизо.

Е, само съвсем безхаберен родител не подбира училището на детето си.

# 88
  • София
  • Мнения: 28 579
Училищата са районирани в момента. Има и уседналост, която носи привилегии.

# 89
  • София
  • Мнения: 38 515
Малко е трудно да си избереш училище. Даже при нас, в Младост, където има много. Всичко е разпределено и няма места. Е, добре, 10 деца може би могат да се преместят. Не повече.

# 90
  • Мнения: X
Трудно е, но като влезеш в подфорум "Училища" и виждаш, че избирането тече с пълна сила.

# 91
  • София
  • Мнения: 28 579
Малко е трудно да си избереш училище. Даже при нас, в Младост, където има много. Всичко е разпределено и няма места. Е, добре, 10 деца може би могат да се преместят. Не повече.
Младост, Лозенец... Проблемни райони са.
Но и в първите класове ключова е учителката. Аз затова не правих никакви опити да записвам сина ми в друго, освен в районното. Което определено не е най-елитното в района – наоколо са 31-во, Испанската...

# 92
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Аз пък нарочно не записах детето в най-елитното в квартала, което ми се падаше и по район.

# 93
  • София
  • Мнения: 28 579
Сеса, тази година една учителка там си махна детето от това училище. Елитен батак е, правилно си преценила.

# 94
  • Мнения: 669
В района има 2 у-ща и другото беше изключено по друг признак. Така или иначе, не всеки има желание и възможност да развозва деца из града и то в началното у-ще. Това е училището наблизо, в което децата да ходят сами, да си имат приятелите от квартала и да стават час преди началото, а не 2 часа. 

И пак казвам, не говорим за вас, успелите, дето имате по 2 коли и можете да возите отрочетата по елитни училища, а за тези хора от квартала, с малките заплати и не особено ориентирано отношение към образованието. Те не избират училището и не е редно да бъдат товарени с амбициите на директорката и комисионните и.

Ще избираме, надявам се, след 7 клас, когато ще пътуват сами и у-щето наистина има значение. Тогава може и да има някакъв престиж за демонстриране... но пък нали не искаме да обиждаме неуспелите за елитно.. хаха... нещо не е в крак тази демонстрация с духа и ценностите на времето.

Последна редакция: чт, 10 окт 2019, 15:06 от aaa73

# 95
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Сеса, тази година една учителка там си махна детето от това училище. Елитен батак е, правилно си преценила.
И аз така преценявам като си говорим с една съседка (децата ни са набори). За сега, пу-пу, съм доволна от нашето училище и от класната им, пу-пу.

# 96
  • София
  • Мнения: 2 846


Ще избираме, надявам се, след 7 клас, когато ще пътуват сами и у-щето наистина има значение. Тогава може и да има някакъв престиж за демонстриране... но пък нали не искаме да обиждаме неуспелите за елитно.. хаха... нещо не е в крак тази демонстрация с духа и ценностите на времето.

Когато си постигнал нещо с труд и постоянство, няма срамно да демонстрираш постиженията си.

# 97
  • Мнения: 669
Няма срамно, но няма и необходимост...

Визирах постоянното старание да не би някой да бъде засегнат, да не се почувства "обиден" или неуспял (което не одобрявам).

# 98
  • Мнения: X
не говорим за вас, успелите, дето имате по 2 коли и можете да возите отрочетата по елитни училища, а за тези хора от квартала, с малките заплати и не особено ориентирано отношение към образованието.
Поставянето на ориентираното отношение към образованието в едно изречение с двете коли и заплатите е меко, казано нелепо. Но, от друга страна, симптоматично.

# 99
  • София
  • Мнения: 62 595
ааа73, не си права за двете коли. Всеки ден виждам в градския транспорт родители и деца от малките класове, които пътуват доста за училище. Неприятно е, но го правят, едва ли всички са от успелите с двете коли. Това е обичайна картина за София. Честно, и аз бих го правила, ако сега имах ученик и можех да го запиша в някое по-сносно училище. Уседналостта от една страна е добре, но от друга хич, ако се паднеш в район с кофти училища. Бавно, но славно вървим към американския модел, в който училището върви с квартала, а кварталът с парите.

# 100
  • Мнения: 669
А как се записва дете до 7 клас в елитно училище в друг квартал? С измама или с подкуп. Отказвам да участвам в това. Както и да влача 7-годишно по автобусите и да го вдигам в 6.
Освен това, за мен е близо до невъзможното, защото съм сама с 2 деца и не шофирам... но не е въпрос в конкретиката.

Училището не е лошо, просто е единствен вариант за повечето хора. И оттам тръгна думата - за престижност и гордост не можем да говорим, когато е принуден избор. Съответно не можеш да рекетираш хора, които не са избирали това училище, с пари за униформи. При условие че няма т.хартия и сапун в тоалетните, дворът е на бабуни и т.н. Става въпрос за достъпност на т.нар. безплатно образование
----
thewishmaster, не разбрах какво не разбра. Има хора, които просто записват детето на училище, в близкото. Ако нямаше такива, нямаше да има квартални училища и елитните нямаше да са елитни, защото същите тези лузърски дечица щяха да са в тях.

Последна редакция: чт, 10 окт 2019, 16:36 от aaa73

# 101
  • София
  • Мнения: 62 595
Помня, че навремето деца от и в класовете на моите се преместиха около месец-два след започването на годината. Явно все пак има някакво движение между училищата.
Униформите нямат нищо общ с престижа, а са чисто печалбарство. Мисля, че навремето бумът беше по проект, училището взема проекта, една офанзива за един срок и толкова, защото сума родители започват да недоволстват.

# 102
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Понеже моето е от първите с уседналост мога да кажа, че истерията е само за първо класиране. След това по прилежащ район няма проблем.
А и училищата по центъра са по-достъпни вече, защото районите по уседналост с малки.

# 103
  • София
  • Мнения: 28 579
Принудителен избор дотолкова, доколкото живееш в даден квартал. Последното, вече, е съвсем реален избор.

# 104
  • Мнения: X

thewishmaster, не разбрах какво не разбра. Има хора, които просто записват детето на училище, в близкото. Ако нямаше такива, нямаше да има квартални училища и елитните нямаше да са елитни, защото същите тези лузърски дечица щяха да са в тях.


Болднатото е ясно, но то няма нищо общо с недоумението ми от поставянето на ориентираността на родителите относно образованието на децата им на едно ниво с парите и колите.

# 105
  • Мнения: 669
Охх отказвам се... тук всички са родени на жълтите павета.
Направо да ги взривим кварталите и да не се занимаваме с жалките същества, вегетиращи там.

Пак повтарям. Нормално училище в нормален квартал. Но не е "избрано", а е наличното.

# 106
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Ами да беше пуснала докумети и в друг училища по избор.

# 107
  • Мнения: X
Охх отказвам се... тук всички са родени на жълтите павета.
Че съм родена на жълтите павета е вярно. Но е вярно и че съм била сам родител с ученик и бебе за гарнитура. Но пак повтарям, това няма нищо общо с ориентираността на родителите относно образованието на децата им. Още повече, не всички квартални училища са лузърски и дори в тях има свестни учителки, при които си струва да запишеш детето си,

# 108
  • София
  • Мнения: 62 595
Ами, не, някои, сигурно болшинството в темата, сме родени в прованса.

# 109
  • Мнения: 669
Охх отказвам се... тук всички са родени на жълтите павета.
Че съм родена на жълтите павета е вярно. Но е вярно и че съм била сам родител с ученик и бебе за гарнитура. Но пак повтарям, това няма нищо общо с ориентираността на родителите относно образованието на децата им. Още повече, не всички квартални училища са лузърски и дори в тях има свестни учителки, при които си струва да запишеш детето си,

Именно! Не казах, че училището е лошо, а само че не е избрано. И там образованието следва да е достъпно. Всякакво финансово натоварване и престиж под формата на униформи - нека да бъде за избираните елитни училища, ако изобщо някому е нужно.
------
Ceca, униформите се въведоха в заварено положение. Детето си е в класа, свикнало е, имаше прекрасна учителка. За едната глупост няма да тръгна да го местя. Което не значи, че одобрявам методите (а корупционните практики се увеличават и май наистина ще мисля за местене или за сигнали към институциите).

Последна редакция: чт, 10 окт 2019, 16:59 от aaa73

# 110
  • София
  • Мнения: 38 515
Аз го разбрах. По принцип училищата до 7 клас са по адрес. Така че нямат право да ми налагат да купувам униформа. Пък и нали образованието е безплатно. Уж.

# 111
  • Мнения: X
Всякакво финансово натоварване и престиж под формата на униформи - нека да бъде за избираните елитни училища, ако изобщо някому е нужно.
А, точно болднатото е проблем. Униформите не би трябвало да са  финансово натоварване. За съжаление обаче, точно така се получава.

# 112
  • София
  • Мнения: 62 595
Мерси, елитните също нямат нужда от униформи!

# 113
  • Мнения: 669
Free Agent, благодаря, точно това имам предвид.

thewishmaster... разбрахме се Simple Smile

Andariel, разбира се, че нямат нужда.

# 114
  • София
  • Мнения: 38 515
И като сравняваме с униформите на работа - там ги дават безплатно.

# 115
  • Мнения: 7 418
Какво ли може да се направи, ако някой отказва да носи и да инвестира в униформа в училище със задължителна такава? Какви са правата на несъгласните, освен правото да се преместят в друго училище?
Да ми светне някой...   Thinking

# 116
  • София
  • Мнения: 38 515
Де юре, училището не може да те задължи да купиш каквото и да е от него или за него.

# 117
  • Мнения: 7 418
В такъв случай, доколко е законно децата да бъдат връщани от училището, ако не са дошли облечени с униформи? И как могат да се защитят?

# 118
  • София
  • Мнения: 28 579
Де юре, училището не може да те задължи да купиш каквото и да е от него или за него.
И на мен ми се струва, че е така. Ако ги даваха безплатно, можеха да задължат ученика да ги носи. Униформата на сина ми я слагам само за някакви мероприятия, води се задължителна, но никой нищо не ми е казал.


Селма, при нас има доста ученици, които не носят униформи, не съм чула за някой върнат. Защо не питаш в регионалния ви Инпекторат по образованието дали училището има право да ви задължава да купувате униформи? Писмено.

# 119
  • София
  • Мнения: 38 515
Ами спорно е. Според Конституцията, всеки има право на образование.
Според правилника на училището, може да е разписано да носят униформи.
Проучете как е и пишете на Общината, Министерството, РУО и т.н.

# 120
  • София
  • Мнения: 6 094
Носенето на униформи е заложено в правилника на училището, така че не може да откаже да я носи.

# 121
  • София
  • Мнения: 28 579
Да, но имат ли право да задължат родителите да я купуват?

# 122
  • София
  • Мнения: 6 094
Да, но имат ли право да задължат родителите да я купуват?
Ами правилникът на училището е задължителен. Като не ти харесва, местиш си детето в друго училище, в което няма униформа. Конституцията може да гарантира правото на образование, но не го гарантира в най-удобното за теб училище.

# 123
  • София
  • Мнения: 28 579
Не, аз не попитах дали могат да задължат сина ми да носи униформа, а дали могат да ме задължат да я купя?

П.П. Става въпрос за общинско училище.

# 124
  • София
  • Мнения: 38 515
Знаеш как е и какво казват на родителските. "Ние ме ви задължаваме. Ние не събираме парите. Вие си ги съберете, вие си ги купете."

# 125
  • София
  • Мнения: 28 579
Но ако аз имам правото да не я купя, те как ще задължат сина ми да я носи? Имам право да не я купя, но ако се възползвам от това право, синът ми нарушава правилника. Тук няма ли противоречие?

# 126
  • Мнения: 669
Т.е. забраната да се събират пари в училище се заобикаля, създавайки някакви "доброволни" организации, които го правят. А училището ни задължава да дадем пари на тази организация. Брилянтно!

Това ако не е демагогия!
-------------
И още нещо... Всички директори са надушили далаверата и скоро няма да останат училища без униформи. Ако някой е против, да се бори докато не е късно, защото няма да има и къде да си премести детето.
(Казвам го неслучайно, защото дочух че и другото близко/алтернативно училище в момента обмисля въвеждане на униформи.)
-----------
В нашето училище оняден връщаха деца без униформи.

Последна редакция: пт, 11 окт 2019, 15:34 от aaa73

# 127
  • София
  • Мнения: 2 846
Всеки си решава, разбира се, но аз не виждам смисъл в създаване на конфликт с училището, заради една униформа. Няма да е добре детето да е в такава ситуация, а и каузата ми се струва маловажна.

Когато в нашето училище до 7-ми клас въвеждаха униформи, имаше родители, даже най-голямата активистка беше от активните потребители на бг-мама, които започнаха кампания против. Писаха до общината, до МОН, май до съд стигнаха, ама пак въведоха униформите и като гледам, всички деца си ги носят. За мен това е да риташ срещу ръжен и то за нещо, което не е от фундаментално значение.

# 128
  • Мнения: 12 031
Носенето на униформи и въобще външният вид на учениците са разписани в Правилника за дейността на училището. Записвайки детето в дадено училище, родителят се съгласява с правилника на това училище. На това основание (ПДУ) ръководството, дежурен учител, охрана има право да не допусне в училище и в час ученик, който не е в съответния външен вид според ПДУ. Нещо повече пише се неизвинено отсъствие. Това е. Щом може да се купуват по N на брой помагала по даден предмет, може да се закупят и униформи щом е изискване на училището.
Миленака, не могат да те задържат да я купиш, но те задължават да я осигуриш. Ако можеш да я ушиеш и някой по-голям прехвърли на детето ти, няма проблем. Важното е ученикът да е с униформа през учебното време (от началото на първия час до края на последния час), включително и междучасията.
Ние подписахме на РС декларация, че децата ни ще се явяват в училище с униформа.
Ние пък имаме друг казус - дъщеря ми играе номера и след физическо на няколко пъти отказва да се преоблече. Засега й се разминава само със забележка. А и е със СОП, та минава метър. Все още. Което не означава, че аз вкъщи не давам указания какво и как. Иначе тя проблем няма както и останалите деца в града ни, защото са свикнали от невръстна възраст, че учениците носят униформа. Това виждат и го приемат за нормално, както и за част от това, да си ученик - носиш униформа, имаш раница, учебници, купуват ти майки или телефон...

Последна редакция: пт, 11 окт 2019, 15:35 от Mama Ru

# 129
  • София
  • Мнения: 28 579
Всъщност, не си длъжна да купуваш помагала.

# 130
  • София
  • Мнения: 2 846
Всъщност, не си длъжна да купуваш помагала.

Не си, ама е в полза на детето ти. Защото като дават домашни от помагалата или като работят в клас с тях, детето ти губи.

# 131
  • Мнения: 12 031
Ами контролните на дъщеря ми са тестове от помагалата по БЕ и математика. Късат листа от помагалата (предвидения тест) и попълват страницата на съответната група, според това, как ги е разпределила госпожата. Дава домашни в помагалата, а не в учебника и учебната тетрадка. С ответното пише забележки, че детето е без домашно. Миналата година й беше писала и двойка, защото не успяла да напише всичко (беше отсъствала)- времето в занималнята сутринта не й стигнало да напише и последното домашно за деня, успяла само със старите неща.

# 132
  • София
  • Мнения: 38 515
Говорим не какво е добре, какво ще те натиснат "да си решиш" доброзорно.
А какво е законно и задължително.
Миленака, аз съм се сблъсквала два пъти с такива противоречия.
Сериозно, пиши един мейл на Кастрева.
Или питай Дидева, тя ги знае наредбите.

# 133
  • Мнения: 12 031
Агент, ученикът е длъжен да спазва правилника за дейността на училището. Това е. Длъжен. Родителят е длъжен да осигури съответно облекло и материали - тетрадки, химикали и каквото там се иска. Това е. Задължение. Щом е в ПДУ си длъжен да го спазваш. За нарушение (неспазване) на ПДУ са предвидени съответните санкции.

# 134
  • София
  • Мнения: 28 579
Фрий, на мен никой копче не ми е казал, че синът ми не носи униформата, на другите родители – също. Но ако се наложи ще пишем, да. И няма аз да бъда първата, която ще скочи като познавам някои от останалите родители.

Мама Ру, в случая говорим за друго.
Какво става, ако правилникът противоречи на други закони (най-общо казано)?

Аз имам право да се възползвам от мое право. Но ако го направя, следва наказание. Нещо не е както трябва в тази картинка.

# 135
  • София
  • Мнения: 2 846
Правилник за прилагане на Закона за народната просвета
Чл. 135. (Изм. изцяло - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) (1) Ученикът има следните
задължения:
.......
4. да носят училищната униформа и другите отличителни знаци на
училището, когато такива са предвидени, или да се явяват в училището с
облекло и във вид съгласно изискванията на училищния правилник;

В момента действа Закон за предучилищното и училищното образования.
В допълнителните разпоредби се казва:
 § 30. До влизането в сила на подзаконовите актове, предвидени в
този закон, се прилагат действащите в системата на народната просвета
подзаконови нормативни актове, доколкото не му противоречат.

Т.е. горния правилник не е отменен.

Последна редакция: пт, 11 окт 2019, 15:56 от Клер

# 136
  • София
  • Мнения: 28 579
Да, Клер, с това се съгласих вече няколко пъти. Питам друго.
Синът ми е длъжен да носи униформа. Аз имам право да не я купя. Тези две изречения си противоречат.

# 137
  • София
  • Мнения: 6 094
В правилника на училището има раздел с права и задължения на родителите. Ако там е упоменато, че трябва да осигуриш униформата, значи си длъжен.
Друг е въпросът дали се спазва.

Последна редакция: пт, 11 окт 2019, 19:49 от Спунк

# 138
  • Мнения: 669
Като си записвах децата, училището нямаше униформа. Не съм се подписвала, че искам или че ще носим.

Значи сега ще си замълчим, че каузата е маловажна. Утре, като видят че минава, ще ни хмм... прекарат и по друг параграф (при нас вече го направиха и им се услади), накрая ще ни накарат и да си татуираме емблемата на челото... що пък не... А дотогава ще сме свикнали да си мълчим.
------
Аз все още не съм чула 1 смислена причина да има униформи.
А съм свикнала като правя (плащам за) нещо, да знам защо го правя. Някой?

# 139
  • София
  • Мнения: 2 846
Не си противоречат. Ти имаш право да не купиш с последствията за това - синът ти ще бъде санкциониран според правилника на училището и закона.

Като си записвах децата, училището нямаше униформа. Не съм се подписвала, че искам или че ще носим.

Значи сега ще си замълчим, че каузата е маловажна. Утре, като видят че минава, ще ни хмм... прекарат и по друг параграф (при нас вече го направиха и им се услади), накрая ще ни накарат и да си татуираме емблемата на челото... що пък не... А дотогава ще сме свикнали да си мълчим.
------
Аз все още не съм чула 1 смислена причина да има униформи.
А съм свикнала като правя нещо, да знам защо го правя. Някой?

Аз не съм казала да си мълчиш. Изказах лично мнение, че според мен каузата е маловажна. Ако за теб е важна, не си мълчи. Но не виждам какво може да се направи, след като законът дава право на училищата да въвеждат униформи.

# 140
  • София
  • Мнения: 28 579
В правилника на училището има раздел с права и задължения на родителите. Ако там е упоменато, че трябва да осигуриш униформата значи си длъжен.
Друг е въпросът дали се спазва.
Трябва да го прегледам целия значи – преди го четох по диагонал.

# 141
  • София
  • Мнения: 2 846
milenaka, много ясно е, че в правилника не може да пише точка по точка всичко, което прави родителят, за да участват в децата в учебния процес. Не вярвам да е разписано, че родителят трябва да купува униформи. Пише, вероятно, че учениците трябва да идват на училище с униформа, не е необходимо да се уточнява, че родителят трябва да я осигури. Принципно няма пречка и да я ушие, ако може, никъде в правилник не е указано, че трябва да се купи, още повече от конкретна фирма.

# 142
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Единственото, което биха направили е да мърморят на детето. За неносене на униформа едва ли ще го изключа, а сега с това райониране от първи клас...
Ако повече родители вдигнат джангър за платените униформи, като нищо ще отпаднат.

# 143
  • София
  • Мнения: 2 846
Единственото, което биха направили е да мърморят на детето. За неносене на униформа едва ли ще го изключа, а сега с това райониране от първи клас...
Ако повече родители вдигнат джангър за платените униформи, като нищо ще отпаднат.

В нашето училище има дежурни на входа и връщат без униформи. Подобни ситуации са изключително неприятни за децата. Освен това им се дава за мен грешния знак, че не са длъжни да спазват правилата. Всеки отговаря за детето си, но лично аз не бих искала да възпитавам моите в този дух. Обичаме да се възхищаваме на западните общества, но мисля, че в основата на успеха им е именно спазването на правилата.

# 144
  • София
  • Мнения: 28 579
Ако някой се опита да продаде вонящи на вкиснало униформи на децата на прословутите западни общества, хич няма да го търпят.

# 145
  • Мнения: X
В 1АЕГ на родителската среща преди началото на учебната година изрично заявиха, че ако семейството на някое дете изпитва финансови затруднения, ще им бъде оказана помощ за закупуване на униформата. Насочиха тези родители към канцеларията. Нямам представа в какво се изразява тази помощ и какви са критериите за получаването ѝ, но все пак има начин училището да прояви добра воля и да не товари финансово родителите, които са в затруднено положение.

# 146
  • Мнения: 669
Това е унизително. Кому е нужно?

# 147
  • София
  • Мнения: 2 846
Ако някой се опита да продаде вонящи на вкиснало униформи на децата на прословутите западни общества, хич няма да го търпят.

Вероятно си права. Но има законови средства да се иска отмяната или промяната в униформите в определено училище. Поощряването на ученици да не спазват училищния правилник едва ли е сред тях.

aaa73, защо да е унизително? Има и стипендии на база ниски доходи на родителите и то във всяко училище. Извинявай, ама няма угодия. В предишни постове като аргумент против задължителните униформи беше посочено това, че не ги осигурява училището. Скъпи били униформите, а било унизително да се подпомагат социално слаби родители да ги купят.

В случая с Първа АЕГ порочното е, че трябва да се купят униформи, а не е задължително да се носят. Ето това понамирисва на далавера.

# 148
  • София
  • Мнения: 28 579
Е, то не става на всеослушание, а дискретно. И при нас има помощи. Нямам представа кой се възползва от тях или в какво се изразяват. На една от РД учителката ни беше казала, че ако знаем за дете в нужда от учениците, да ѝ кажем и тя щяла да се заеме.

# 149
  • София
  • Мнения: 2 846
Е, то не става на всеослушание, а дискретно. И при нас има помощи. Нямам представа кой се възползва от тях или в какво се изразяват. На една от РД учителката ни беше казала, че ако знаем за дете в нужда от учениците, да ѝ кажем и тя щяла да се заеме.

Подпомагането на ученици от социално слаби семейства е законово регламентирано. И по принцип става дискретно, права си.

# 150
  • Мнения: 669
Стипендии едно (отпускат се от държавата по регламент), а да идеш в канцеларията да се молиш за парцали е унизително.

Аз не искам училището да ми дава безплатни униформи, а да не ме притиска в ъгъла да купувам или, в лошия случай, да моля за помощ.

# 151
  • София
  • Мнения: 2 846
Стипендии едно (отпускат се от държавата по регламент), а да идеш в канцеларията да се молиш за парцали е унизително.

Аз не искам училището да ми дава безплатни униформи, а да не ме притиска в ъгъла да купувам или, в лошия случай, да моля за помощ.

Ти не искаш, ама други искат униформа. Вероятно преди да я въведат е направено проучване на мнението на родители и ученици. Аз, например, искам униформа, ама в гимназията на голямата не е задължително да се носи. Ако не ми изнася, да я местя, това е.

# 152
  • Мнения: 1 917
Де юре, училището не може да те задължи да купиш каквото и да е от него или за него.
И на мен ми се струва, че е така. Ако ги даваха безплатно, можеха да задължат ученика да ги носи. Униформата на сина ми я слагам само за някакви мероприятия, води се задължителна, но никой нищо не ми е казал.
Скрит текст:

Селма, при нас има доста ученици, които не носят униформи, не съм чула за някой върнат. Защо не питаш в регионалния ви Инпекторат по образованието дали училището има право да ви задължава да купувате униформи? Писмено.

По тая логика би трябвало това да важи и за тетрадки, учебници, химикали и други необходими принадлежности като четки за рисуване, бои, екипи по физическо и т.н. които не се раздават безплатно и ги купуваме за училище.

# 153
  • Мнения: 669
Клер, ти искаш (а защо??). но нямането на униформа не те ограничава, унижава, принуждава, ощетява...
Докато обратното е в сила.

# 154
  • София
  • Мнения: 2 846
Защо искам съм обяснила в по-предни постове.

Не искам да те обиждам, но ми се струва, че малко драматизираш въпроса.

# 155
  • Мнения: 7 418
Аз също досега не съм срещнала убедителни доводи в ползата на униформи.
На фона на нуждите на българските училища и образованието като цяло униформата е последното нещо, в което има смисъл да се инвестира, и като финанси, и като усилия, мисъл, контрол и т.н..

Смешно е! Все едно да сготвиш торта по тъпа рецепта и от мухлясали продукти, и да мислиш, че черешките отгоре ще оправят нещата, като ще хвърляш усилията в търсенето на по-добрите черешки, да губиш време в нареждането и пренареждането им, да се хабиш за тях, без да си даваш сметка, че те по никакъв начин не помагат на качеството на тортата и са пълно излишество за въпросната (такава, каквато е).

# 156
  • София
  • Мнения: 62 595
В такъв случай, доколко е законно децата да бъдат връщани от училището, ако не са дошли облечени с униформи? И как могат да се защитят?

Когато някой родител ги осъди за нарушаване на правото на детето на образование, както и на база, че училищното образование е задължително, тогава ще спрат да връщат деца за униформи. Но в един момент ще се намери такъв.

# 157
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Българският вариант на униформите е нещи за смучене на пари. Особено, ако е за 1-4 клас в квартално училище. Така че няма нужда да се сравнява с училища ма запад с традиции.

# 158
  • София
  • Мнения: 62 595
Искам да допълня - връщането е гадно за децата, поставя ги в кофти положение, обаче дали ще връщат дете, ако родителят стои до него на вратата и настоява, че детето е доставено в училище и те са длъжни да го пуснат в час, ако ще и по бански да е отишло? Какво е наказанието за неносене на униформа? Имат ли изобщо право да връщат, което се отразява като неизвинено отсъствие? Детето отишло до училище и те са длъжни да го пуснат вътре.
Всъщност повечето хора решават, че е по-евтино да платят 200 лева за униформа, отколкото да платят един тон нерви и повече от 200 лева за административни и съдебни битки. Затова точенето на пари за униформи ще продължава с пълна сила.

# 159
  • Мнения: 12 031
Да, Клер, с това се съгласих вече няколко пъти. Питам друго.
Синът ми е длъжен да носи униформа. Аз имам право да не я купя. Тези две изречения си противоречат.
Миленака, имаш право да не я купиш, но трябва да я осигуриш по някакъв начин. Това е твое задължение като родител. На Лъчи в първи клас й подариха две униформени блузи (летни). Не съм ги купувала, но не съм я пращала и без униформа.
Отказах да закупя суичер, който е и неоправдано скъп, не заради парите, а защото не осигуряват нейния размер. Но закупих жилетка в същия свят и суичер от мола пак в определения цвят, на които в копирен център сложиха емблемата. Белите й ризи (от зимната униформа) това лято ги купих от Джордж, но е пак с униформа. Дадоха ми и три ризи, но са й големи и ще ги прехвърлим на друго дете. Ако й ставаха това лято щеше да ми излезе само 13 лв за нова жилетка. Подариха й две летни блузи и три бели ризи. Вратовръзката не се сменя, тя не умалява.

# 160
  • Мнения: X
Това е унизително. Кому е нужно?
Кое е унизително? Подпомагането на родителите, които са финансово затруднени ли? Защо? Прави се дискретно в канцеларията, а не пред останалите. Но ако го намираш за унизително, по тази логика и детските надбавки, и всички социални плащания са унизителни.

# 161
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
За средното образование в някое от т.н. елитни училища съм съгласна да има униформи. Все пак там децата влизат след като са се доказали със знания и е престижно да си там. Също и е тиин възраст децата понякога прекаляват в предизвикателното си облекло и е хубаво поне в училище да са прилично облечени.
Ама на зайците в основното не им трябва униформа.

# 162
  • София
  • Мнения: 28 579
Аз също досега не съм срещнала убедителни доводи в ползата на униформи.
На фона на нуждите на българските училища и образованието като цяло униформата е последното нещо, в което има смисъл да се инвестира, и като финанси, и като усилия, мисъл, контрол и т.н..

Скрит текст:
Смешно е! Все едно да сготвиш торта по тъпа рецепта и от мухлясали продукти, и да мислиш, че черешките отгоре ще оправят нещата, като ще хвърляш усилията в търсенето на по-добрите черешки, да губиш време в нареждането и пренареждането им, да се хабиш за тях, без да си даваш сметка, че те по никакъв начин не помагат на качеството на тортата и са пълно излишество за въпросната (такава, каквато е).
Предвид реалното качество на образованието ни, за нашата държава в момента няма полза от униформите, да. Има полза от тях, когато се явяват вид следствие от качественото образование, добрата дисциплина... Тук са като евтин грим на мръсно лице.

# 163
  • Мнения: 859
Щом не ви харесва децата ви да носят униформа - защо сте ги записали в училища с униформи? Доколкото разбирам в повечето места става дума за някаква блузка и евентуално панталон или пола - не е парадна армейска униформа. Мисля, че това е най-малкия проблем, за да сеи стурва да се хаби толкова енергия. Концентрирайте се върху учебния материал, компетентността на учителите и прочие важни неща.
При нас се подписва правилника на училището от всеки родител - като договор и се спазва до дупка. Дори обувките трябва да бъдат от определен вид. Намирам, че не излиза скъпо, защото за петте години рядко се налага да се купуват нови униформи. Спомням си, че ми струваха около 500 долара първата година, после рядко някоя блуза или панталон, които са си на нормални цени - все едно си купуваш обикновен панталон. Униформени са дори тениските и шортите за часовете по физическо,както и за състезанията на провинциално ниво. Обувки съм купувала два пъти - носят се само вътре в училището.

# 164
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, бе, познай как няма да запиша детето в училище заради униформата! По-скоро ще атакувам връщането на ученици заради неуниформа. Всъщност къде в правилника пише, че за неявяване с униформа на ученика се отказва достъп до учебни часове?
Именно, че на фона на учебния материал и компетентността на много учители всичката Мара втасала, за униформите трябва да връщат и да пишат неизвинени отсъствия!

# 165
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Щото тук не е Канада и първо децата се разпределят по прилежащ район, и второ зависи дали директора ще реши дали да има или няма униформи, на онче-бонче е.
Униформите не вървят с някакво постижение на училището, за малките няма изпит, просто са начин за скубане на пари от родителите. В нашите три квартални няма униформи, обаче в други квартали има, а училищата са си съвсем обикновени и в тях влизат от първи клас по райониране.
Ако детето ми е в Италянски лицей, където се влиза с изпит и е с име това училище, ще му взема униформа.
 П.П. Някои от чиновете тази година в стаята на детето късат дрехи, тоалетните са по всякаква критика и т.н. за базата, така че като стане базата прекрасна може и от мен да искат детето ми да е с униформа

Последна редакция: пт, 11 окт 2019, 18:44 от Ceca

# 166
  • Мнения: 859
Сложете си ръката на сърцето и кажете униформите ли са най-големия проблем, струва ли си битката? Нали все с нещо трябва да се обличат тези деца - по-добре ли е да са като чалга-певици? Пак ще се дават някакви пари за облекло. не ви ли цакат по една камара други показатели - защо да се води такава безсмислена битка, и то за най=маловажното нещо. Нали като я купиш веднъж униформата после пак ще се ползва..Не разбирам яростта и непримиримостта по този въпрос. Атакувате ли неграмотните учители или други случващите се всеки ден безобразия? Не вярвам да имате толкова енергия, време и власт...

# 167
  • Мнения: 7 418
.... Мисля, че това е най-малкия проблем, за да сеи стурва да се хаби толкова енергия. Концентрирайте се върху учебния материал, компетентността на учителите и прочие важни неща...
Точно за това и говорим. Униформата не е нещо, за което трябва да се хабим (по какъвто и да било начин). Но училищата ни занимават с това.

Цитат
Тук са като евтин грим на мръсно лице.
Точно!  Peace

# 168
  • София
  • Мнения: 2 846
Щом не ви харесва децата ви да носят униформа - защо сте ги записали в училища с униформи? Доколкото разбирам в повечето места става дума за някаква блузка и евентуално панталон или пола - не е парадна армейска униформа. Мисля, че това е най-малкия проблем, за да сеи стурва да се хаби толкова енергия. Концентрирайте се върху учебния материал, компетентността на учителите и прочие важни неща.


Точно това имах предвид и аз.

# 169
  • София
  • Мнения: 62 595
Не е редно да извиват на хората ръцете.

# 170
  • София
  • Мнения: 6 094
Кенга, ами обсъждаме униформите /дрескода/, защото за тях е темата. Щом влезли в нея, значи не ни е омръзнало.

Аз съм категорично "за" дрескод и "против" униформите. За съжаление не мога да ги бойкотирам, защото в закона е казано, че трябва да се пазва правилника на училището, а в последния  - че ученикът трябва да е с униформа.

Andariel, ако в правилника е написано, могат да го отстранят от час. С това не се нарушава правото на образование, а се налага санкция за провинение.

Първият правилник, който ми попадна беше на 32СУ
Скрит текст:
(3)     Когато ученикът се яви в училище с облекло или във вид, който е в нарушение на правилника за устройството и дейността на училището, както и когато състоянието му не позволява да участва в учебния процес, той се отстранява от училище до отпадане на основанието за отстраняването му.

# 171
  • София
  • Мнения: 62 595
Мерси.
Много се радвам, че приключихме с училищното образование и се оттървахме само с еднократно купуване на части от униформа - по две фанелки и по един суитчър (фанелките бяха пълна скръб, но суичърите излязоха добри). Но се вдигна пушилка и на следващата година всичко умря. Родителите сами трябва да се противопоставят. Правилникът на е свещена крава, нито е спуснат от Господ, че да не може по искане на родители по законовия ред да се промени в частта за униформата. В крайна сметка става въпрос за държавни училища.

# 172
  • София
  • Мнения: 2 846
Обикновено униформите се въвеждат след допитване с родителите. Може пък повечето да не са против и затова да не вдигат бунтове.Simple Smile

# 173
  • София
  • Мнения: 62 595
Какво допитване! На това да ти бутнат една декларация на РС и да ти обяснят, че има мостри и проект, какво допитване е това? Повечето просто подписват, макар да не им се дават пари. Просто втория път вече хич не им се дават пари и го заявяват открито и така всичко заглъхва.

# 174
  • София
  • Мнения: 6 094
... Родителите сами трябва да се противопоставят. Правилникът на е свещена крава, нито е спуснат от Господ, че да не може по искане на родители по законовия ред да се промени в частта за униформата. В крайна сметка става въпрос за държавни училища.
Съгласна съм с теб. Бих подкрепила такава промяна, но за мен не си заслужава да я иницирам.

# 175
  • София
  • Мнения: 62 595
Аз бях готова за нашия клас да го направя, но като видях физиономиите и чух мълчанието на останалите родители се отказах. Апатията беше пълна за момента и не ми се занимаваше точно в шести клас, защото вече  в ума ми по-важно беше кандидатстването в седми.

Стига, Кенга, откъде ти идват тези приказки! Какви бардами, става въпрос за деца в начален и основен курс! Откъде се извъди по-соц и от соца, че те дразнят дрехите! Дреме ми кой как ходи на училище, просто е гадно да те гледат като куче-касичка.

# 176
  • Мнения: 859
Какво значи апатия? Просто хората са били съгласни да има униформи...

# 177
  • София
  • Мнения: 62 595
Това, което написах - апатия. Знаеш какво означава като изражение на лицето. Съгласният не е апатичен.

# 178
  • Мнения: 12 031
Ами в моя град от десетина години училищата са с униформи. Всички вече са свикнали и ги приемат за нещо нормално. Бунтуват се някои ученици в не най-престижните гимназии, които и не идват в приличен вид на училище. То в този смисъл и дрескод не спазват, просто защото "не ми пука" или "на мен така ми е удобно". Или просто не са свикнали - идват от областта. Но пък и тук вина има и ръководството, че вдига ръце и оставя учениците да нарушават правилника.

# 179
  • Мнения: 13 809
В бг мама почвам да чета все по- странни теми и да се чудя дали живеем в една държава. Имам дежаву, същото чудене ми се случи с темата за извинителните бележки написани от родител и приемани без проблем от училището.
Във Варна униформите ги въведоха преди поне 12-15 години, обхванаха голяма част от училищата и последните 7-8 години са почти всички са униформи от първи клас. С много малки изключения. Следи се децата да с униформи и те са с такива (може ризата да е разкопчана, може да е облечена на входа, след като е изкарана от чантата смачкано на хармоника, но я има) . Не виждам защо цялата тази буря в чаша вода. Имам приятелки в чужбина и техните деца са с униформи.

Когато възрастен работи на място с задължителни униформи (банки, хипермаркет, авиация и прочие) да е би да чете правилника под лупа и да съди съответната фирма. Както и не виждам мнозинството от българи да страда финансово от закупуването на униформата, понеже всеки има пари да купи на детето скъп телефон и маркови маратонки. Че не била много качествена униформата  - такава има конкретното училище. Не всичко което ни поднася живота е качествено. Всеки намира изход от ситуацията.

Вие самите давате на децата си неправилни сигнали а после се чудите защо са такива неуправляеми. Те не са свикнали че трябва да се събразяват с каквото и да е било. Нека се научат че трябва да спазват правила но трябва и да са гъвкави. Че в къщи могат да ходят с хавайска пола но на училище с униформа. Липсата на рамка по мое мнение е дори вредна - днес няма да съм с униформа (няма да купя помагала), утре ще си хвърлям боклука на улицата (нали плащам данъци), вдругиден мога да открадна/сгазя/убия. Утрирам но е факт. Мнозина  от нас във възрастния свят спазват правила почти всички аспекти на живота, малко са дотолкова финансово независимите и влиятелните, които живеят по собствени правила. Това научаване  на рамката се започва от малкото.

# 180
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 210
ако училищата раздават безплатни униформи недоволните от тях ще са повече. може би за това се дава възможност на родителите да купят униформа от най-качествените платове. само се дават насоки какво да бъде и какъв цвят. ЗА униформите съм.

# 181
  • София
  • Мнения: 28 579
ако училищата раздават безплатни униформи недоволните от тях ще са повече. може би за това се дава възможност на родителите да купят униформа от най-качествените платове. само се дават насоки какво да бъде и какъв цвят. ЗА униформите съм.

Joy
Майтапчия.

# 182
  • София
  • Мнения: 11 710
ако училищата раздават безплатни униформи недоволните от тях ще са повече. може би за това се дава възможност на родителите да купят униформа от най-качествените платове. само се дават насоки какво да бъде и какъв цвят. ЗА униформите съм.

Шегуваш ли се?Униформата,която носеше моята дъщеря беше от некачествени материи.Неведнъж съм съм се оплаквала пред представители на фирмата производител.И какво от това!

Беше споменато по-нагоре,че са се допитвали до родителите при въвеждането на униформите.Лично аз не помня някой да ни е питал нас родителите,какво мислим по въпроса.

# 183
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 210
ако училищата раздават безплатни униформи недоволните от тях ще са повече. може би за това се дава възможност на родителите да купят униформа от най-качествените платове. само се дават насоки какво да бъде и какъв цвят. ЗА униформите съм.

Joy
Майтапчия.
ами ако не харесват училищните защо да не се даде свобода да купят каквито си поискат ?

# 184
  • София
  • Мнения: 28 579
Защото тогава няма да изберат правилната фирма.

# 185
  • Мнения: 7 418
..............

Вие самите давате на децата си неправилни сигнали а после се чудите защо са такива неуправляеми. Те не са свикнали че трябва да се събразяват с каквото и да е било. Нека се научат че трябва да спазват правила но трябва и да са гъвкави. Че в къщи могат да ходят с хавайска пола но на училище с униформа. Липсата на рамка по мое мнение е дори вредна ...

Звучи малко като обобщение "децата на тези, които са против униформите са неуправляеми".
Но това далеч не е вярно. Даже имам обратни наблюдения. Най-големите хулигани в класа на моето дете, родителите им и "гък" не казаха по повод униформите. Но това не прави децата им по-разумни, добри, успяващи... Докато онези "против униформите", които познавам лично, имат разбрани и дисциплинирани деца.
Няма пряка връзка между безусловното приемане на приумиците на директора (както и неприемането на такива) и домашното възпитание. Simple Smile

Подкрепям идеята за правилата и рамките. Но те трябва да са нещо, съдействащо и подчинено на идеята за развитие и култура. Ако пък служат само за налагането на волята на власт имащия, защото той е решил така, защото на него му е удобна сделката, защото той иска незнайното му училище да се набива на очите на хората в квартала с униформите си - това не е ок... Това е да направиш човек (ученик) на функция, да задоволяваш нещо свое чрез някой друг, който ти е в подчинение, без да го зачиташ като човешко същество.
А при това училището ти да пищи от много сериозни липси, които твоето внимание удобно подминава, фокусирано върху нещо абсолютно "козметично" .
Това никак не е ок. Ама никак.

Униформата в контекста на българската реалност няма функция на рамка и структура. Тя е грим върху мръсно лице, както каза по-рано Миленака.

Последна редакция: сб, 12 окт 2019, 18:15 от Селма

# 186
  • София
  • Мнения: 6 094
_re_ge, защо смяташ, че щом не одобряваме носенето на униформи в училище, толерираме неспазването на правилата? Аз не прочетох някой да е позволил на детето си да ходи цивилно, защото той е против униформите.
Това, че нещо е рагламентирано по каналния ред обаче, няма да ме спре да разсъждавам има ли смисъл и носи ли полза.

# 187
  • София
  • Мнения: 62 595
Ре-ге, какво означава гъвкавост? Да се примиряват с всичко, само защото са го казали началниците и те рискуват неизвинено отсъствие? Е, сори, ама после искаме мислещи хора! Как да стане тая работа с мисленето като цялата работа с униформите е едно точене на пари от родителите?  
Децата трябва да са в училище и да бъдат допуснати до учебни часове. Значи, ще обикалят отсъстващи по незнайни причини и аман-заман, влизайте в час, а деца, които са отишли сутринта в училище ще бъдат върнати заради някакво парцалче? Сори, ама повечето униформи са точно парцали, направо е обида за личността да бъдат носени. Децата не са тъпи, те много добре различават хубавото от грозното, удобното от неудобното. И далеч не всички деца са с маркови маратонки и маркови телефони. А двеста лева за униформа са си двеста лева, при това за боклучава униформа. Тя с какво помага на ученето? Разбирам да е учебник, а то дори не си заслужава парите тази униформа!
Добре, ще кажем на младежите от някои от най-добрите училища, че са получили лоши послания и не се съобразяват с нищо! Ще падне голям смях.

Последна редакция: сб, 12 окт 2019, 13:09 от Andariel

# 188
  • Мнения: 669
По-напред някой питаше "Струва ли си такава дреболия?"

Аз се бях примирила с униформите, но забелязах, че веднъж като се бръкнеш безропотно, те вече решават, че портфейлът ти им е собствен. Униформата е пробният камък. Като мине - значи масата е готова да вади, да плаща и да си трае. А останалите притежатели на власт (директори) се оглеждат и си казват: "Абе що да не пробвам и аз"?

Затова не искам да си трая.

А посланието, което давам на децата си, не е "Не спазвай правилата", а "Когато смяташ нещо за нередно, изкажи мнение и се бори".
(Те ходят с униформите и са доста дисциплинирани.)

# 189
  • Мнения: X
Как конкретно предлагаш да протече борбата срещу униформите например в 1АЕГ или в друга добра гимназия, в която детето ти е прието след 7 клас? Или ще избираме гимназиите по критерий къде има/няма униформа?

# 190
  • София
  • Мнения: 62 595
Подписка, например, внасяне на предложение на база подписка от учениците и техните родители да отпаднат униформите или да не се връща от час заради липсваща униформа. Демокрация сме все пак, училището не е казарма.

# 191
  • Мнения: X
А, Анди, в 1АЕГ хич не ги връщат за без униформа. Тя даже не е задължителна в учебно време. Само за официални случаи е задължителна. А на подгответата още не са им доставили униформите. По спомен, когато синът ми беше подготве, чак към Коледа им дадоха униформите. Явно, важно е да се дадат едни пари и после все тая. И това е още една причина да съм за дрескод и против униформите.

# 192
  • София
  • Мнения: 62 595
Тя вашата работа е малко като в онази класика на чалгата - човекът взе парите, каза "чакай малко"...

# 193
  • Мнения: X
Най-смешното (или трагично) в цялата работа е, че от вземането на мерките до даването на униформите бяха минали три месеца и синът ми, като си получи сакото, то вече му беше отесняло в раменете. Точно тогава растат най-бурно. В крайна сметка, никога не е носил униформата.  ooooh!

# 194
  • София
  • Мнения: 2 846
Както няколко пъти писах, случаите като този с Първа АЕГ е една от причините хората да се съмняват, че униформите се въвеждат, за да влязат пари в нечий джоб.

Аз съм за униформите, когато трябва да се носят ежедневно. Пак повтарям, че в училището на дъщерите ми до 7-ми клас е така и за мен беше и е голямо улеснение.

Подписки може да се съберат, защо да не може. Само че тук пишем като гледам 5-6 родителя. Половината от тях "за", половината "против". Останалите, дето не пишат, им е все едно. Така че няма как да се направят подписки, защото няма кой да участва в тях, ако се съди по статистиката в настоящата тема и ако приемем, че тя е някакъв разрез на общественото мнение по въпроса.

# 195
  • Мнения: 669
Е защо 1 АЕГ... те са аматьори, "продават" само по 1 бройка.

При нас, със задължителното носене, майките-чистници купуват по 5 тениски и 2 суичъра.
(Това, след като в годината "по желание" оборотът беше слаб.)
Отделно малките ученици често губят, късат, цапат, омалява им... Това е далавера.
---
Дали ще избирам гимназия според униформата? Дай Боже да имам какво да избирам... мога да преглътна униформата заради доказани качества на училището. Но не и да преглъщам униформа, наред с другите проблеми и неуредици на кварталното у-ще.

Последна редакция: пн, 14 окт 2019, 11:48 от aaa73

# 196
  • Мнения: X
Както няколко пъти писах, случаите като този с Първа АЕГ е една от причините хората да се съмняват, че униформите се въвеждат, за да влязат пари в нечий джоб.
Не, не. Изобщо не се съмнявам, че точно това е целта. Което опорочава една всъщност хубава идея.

ааа73, не давай идеи, че ще трябва да купя 5 грозни сака за по стотачка бройката. Simple Smile

# 197
  • Мнения: 13 809
При нас в първа ЕГ варна униформите се поръчват така че от първия до последния учебен ден децата са с униформа.  И не само в това училище. Както казах във всяко от училищата на децата ми те си имаха униформа. Тук рядко произвеждат униформите във фирма , която не е варненска. Има случаи разбира се ,  но са по-скоро изключение. Именно в такива случаи смятам че са замесени финанси и частни интереси, но това е друг въпрос.
В момента синът ми е в училище по изкуства и там няма униформа. Разбирам защо но го намирам за минус защото съучениците на сина ми ходят по анцузи , скъсани дънки и пр,  което смятам за неприемливо. За моето дете няма разлика с униформа или без е в момента  , то е задължително е с риза, панталон ( или здрави дънки ) и жилетка. И аз това го следя специално за училище. Смятам че да ходиш по анцунг или модерни дънки с дупки по крачолите на училище е вид неуважение . В цивилния живот нямам претенции , нека децата следват модата.

Що се касае до подписките - нека родителите които не желаят униформа опитат. Това ще покажа кои са за и кои против, защото несъмнено ще има и такива.

# 198
  • София
  • Мнения: 6 094
Задължителните униформи изобщо не са гаранция за приличен външен вид. Често засичах две девойки с униформа на НУКК, на които полите им са една педя, а ризата е разкопчана до пъпа.

# 199
  • Мнения: 4 401
Останалите, дето не пишат, им е все едно. Така че няма как да се направят подписки, защото няма кой да участва в тях, ако се съди по статистиката в настоящата тема и ако приемем, че тя е някакъв разрез на общественото мнение по въпроса.
Не ми е все едно ,но вече съм опитвала да се боря с наистина абсурдни и  буквално опасни за здравето  нарушения в близкото държавно училище.При наличие на наредби ,които конкретно и ясно са разписали кое как би трябвало да бъде. При наличие на  сериозен брой държавни институции, които би трябвало да упражняват контрол и да се намесят при констатирани нарушения... При наличие на още толкова НПО-та уж борещи се за правата на децата...
Нужни бяха години  и куп съсипани нерви...
Разумния начин е просто да се преместим. В друго училище ,в друг град , ако се наложи  и в друга държава.
Бих подкрепила подписка ,но не виждам как бих могла да убедя някой който поради гол инат или поради природна ограниченост не е способен да  осъзнае ,че наличието на строг дрескод  дава от една страна свободата на избор на  състава на материи ,а от друга решава напълно нечии притеснения ,че децата им биха отишли в неприемлив външен вид.
 Малко ми е странно ''деца'' в гимназиална възраст да не могат да преценят ,но ...разбирам.
Ако оставим естетиката настрана , ежедневното носене на синтетични материи би могло да доведе от неприятен мирис  до гъбички. Възможни са различни по тежест кожни раздразнения .
В тази точно възраст и с този целодневен график ...

Последна редакция: пн, 14 окт 2019, 16:37 от mamamari

# 200
  • София
  • Мнения: 2 846
Скрит текст:
Останалите, дето не пишат, им е все едно. Така че няма как да се направят подписки, защото няма кой да участва в тях, ако се съди по статистиката в настоящата тема и ако приемем, че тя е някакъв разрез на общественото мнение по въпроса.
Не ми е все едно ,но вече съм опитвала да се боря с наистина абсурдни и  буквално опасни за здравето  нарушения в близкото държавно училище.При наличие на наредби ,които конкретно и ясно са разписали кое как би трябвало да бъде. При наличие на  сериозен брой държавни институции, които би трябвало да упражняват контрол и да се намесят при констатирани нарушения... При наличие на още толкова НПО-та уж борещи се за правата на децата...
Нужни бяха години  и куп съсипани нерви...
Разумния начин е просто да се преместим. В друго училище ,в друг град , ако се наложи  и в друга държава.
Бих подкрепила подписка ,но не виждам как бих могла да убедя някой който поради гол инат или поради природна ограниченост не е способен да  осъзнае ,че наличието на строг дрескод  дава от една страна свободата на избор на  състава на материи ,а от друга решава напълно нечии притеснения ,че децата им биха отишли в неприемлив външен вид.
 Малко ми е странно ''деца'' в гимназиална възраст да не могат да преценят ,но ...разбирам.
Ако оставим естетиката настрана , ежедневното носене на синтетични материи би могло да доведе от неприятен мирис  до гъбички. Възможни са различни по тежест кожни раздразнения .
В тази точно възраст и с този целодневен график ...

Не оспорвам твоето мнение, но моето е противоположно. Т.е. предполага се, че има примерно 50% от родителите, които мислят като теб и още толкова  като мен. Не знам защо ти и останалите на твоето мнение приемате, че хората масово са против униформите. Може би униформите съществуват и подписки срещу тях не се правят, просто защото повечето родители ги приемат и са съгласни с тях.

# 201
  • Мнения: 4 401
Това означава, че всички 100% сме против униформите .
Просто някои сме загубили вяра в разума на институциите.

• Стегната вратовръзка – този аксесоар към облеклото затруднява дишането. Стесняването около врата независимо от качеството на дрехата, притиска югуларната вена, което може да стане причина за главоболие и се повишава риска от очни заболявания.

Интересно за материите:
https://mishleta.com/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%82% … 0%BE%D1%81%D1%82/

Последна редакция: пн, 14 окт 2019, 17:17 от mamamari

# 202
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Тук пишат 10на души, не сме представителна извадка.
Обаче пък всеки си казва защо е за или против с доводи.
Само една съ-форумка си изпусна нервите и се опита да обиди останалите, ама да кажем, че тогава й е бил крив деня.Grinning

# 203
  • Мнения: 13 809
Клер
Аз също съм за униформа, но в училището на детето ми в момента няма. Странно ми защото тук сме свикнали с униформа, това и с родителите на другите деца в различните училища  не сме го намирали като минус ...  не съм чула/чела я някое училище да са предприели подобен ход . Знам че в някои училища  направиха подписка срещу това, че цял срок децата са една смяна . И на някои места почнаха пак да ги сменят всеки месец. Значи стига да има сигнал , той може да бъде взет под внимание в зависимост от своята рационалност.


Задължителните униформи изобщо не са гаранция за приличен външен вид. Често засичах две девойки с униформа на НУКК, на които полите им са една педя, а ризата е разкопчана до пъпа.

Това е вече изгъване. Ясно че под униформата може да няма нищо, както и да не си с униформа и пак да си прилежен. За мен повратната точка до голяма степен са родителите. Защото и да влезе прилежно облечен един ученик/ученичка с тоалетната може да бъдат свършени чудеса по преобличане. Тука според мен е важно посланиетои внушението  на родителя  - защото подхвъляните в къщи - вашата  тази скапана униформа, вашата смотана класна , вашето тъпо училище - много добре биват чути от ученика. А от там иди гради авторитет.

# 204
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
То не е гаранция, че като детето ходи 12 години с униформа на училище, като стане голям ще се облича подходящо.
Дали детето ще има усет и вкус за дерхи зависи от много неща.

# 205
  • София
  • Мнения: 62 595
Реге, ти не помниш ли ние какво правехме с униформите? Ако си малка и не помниш, аз съм лелка, която помни - скъсяванетобеше първото нещо, а ако не даваха скъсяване, влизахме с прилежните два пръста над коляното, а в тоалетната я подгъвахме под широк колан и тутакси ставаше къса. Навиване на ръкави, разкопчаване на копчета... Всичко сме опитали. Какво послание да дам като родител, като аз самата съм правила същите магарии, цялата гимназия ги правеше, при това елитната гимназия на града, зубрач до зубрача, мила, моя майно льо. Всичко си е съвсем в реда на нещата - пуберите не искат униформи, а сами да си измислят униформи - хем бунт, хем формиране на субкултура.
Остарявате, другарки, остарявате!

# 206
  • Мнения: 7 418
.... Не знам защо ти и останалите на твоето мнение приемате, че хората масово са против униформите. Може би униформите съществуват и подписки срещу тях не се правят, просто защото повечето родители ги приемат и са съгласни с тях.

Колко още неща (уж) се приемат в държавата по тази логика. Щом няма подписки и протести. Simple Smile

Не-роптаенето не е равно на съгласие и още повече не е равно на разумен избор. Някои (да не кажа, мнозинството) си плуват по течението и не смеят да кажат нещо против какви ли не тъпотии. А и да казват, го правят по малки групички, а после, когато трябва да обсъдят проблема с този, от когото нещо зависи, си мълчат. Наблюдавала съм го неведнъж по родителски срещи. А и не само...

# 207
  • София
  • Мнения: 6 094
Когато избирам да се боря за някоя кауза, преценявам дали постигнатият успех е адекватен на положените усилия и направените жертви. Пирова победа не ми трябва. Когато са ме питали, съм си казала мнението, но подписки и кампании няма да инициирам.
В случая съм преценила, че не си заслужава да водя тази битка. Намерила съм начин да минимизирам купуването на елементи на униформата от посочения производител, където цените са безумни, а качеството - лошо.
Униформите с нищо няма да спомогнат за образованието и възпитанието на децата ми, но няма да им навредят кой знае колко. Отказвам обаче да ги заблуждавам, че те са нужни, само защото така пише в правилника. Стремя се да отгледам мислещи хора.

_re_ge, малко драматизираш. Не може да слагаш равенство между отношението към униформата и това към учител/училище.

# 208
  • Мнения: 2 749
На моето дете не се налага да носи униформа, нито на кака й преди. За това мога само да си кажа мнението, не ми се налага да правя каквото и да било. Ако им въведат униформи, тогава ще обмислям какви варианти бих имала.

# 209
  • Мнения: 7 418
Униформите са вредни с това, че се явяват един изкуствено създаден проблем (разходи за родителите, стрес за децата, инвестиране в организацията и контрол за училищата и т.н.). И това на фона на безброй реалните проблеми на днешните училища и образованието като цяло.

Много лоша идея, много лош пример за децата - "като не можеш да решиш нещо насъщно и трудно, си създай нещо не толкова нужно, но лесно за решаване и ... пускай прах в очите на хората, че уж предприемаш нещо".

# 210
  • Мнения: 2
В живота на големите на работното място , това съобразяване често е ежедневие.
не е съобразяване, а задължение.

# 211
  • Мнения: 2
Моята дъщеря е в 8.клас в частно училище. Макар и съучениците ѝ също да дават същите 10 000 лева на година за училището, ние имаме повече възможности като цяло. Тя ходи с дрехи, които другите не притежават и понякога е ставала обект за заяждане (неща от сорта на “принцесата на мама” и т.н). От скоро въведоха униформа и част от заяждането престана. Може би понякога униформите са за добро...

# 212
  • Мнения: 13 809
В живота на големите на работното място , това съобразяване често е ежедневие.
не е съобразяване, а задължение.

Ако тука , на бг - мамите им напиша че е задължение,  ще ме изядат с парцалите и от девет дола вода ще ми донесат че не съм права. Ама в живота и на работните си места мълчат и изпълняват.

# 213
  • София
  • Мнения: 62 595
независимо дали е на работа или на училище, униформите са принуда. Само че ако за възрастните в част от случаите са защитно работно облекло, за други са корпоративна политика (като при банковите служители, сервитьори и т.н.). При учениците се приписват някакви несъществуващи ползи от униформите, а всъщност са чисто печалбарство.

Общи условия

Активация на акаунт