Дрескод в училище?

  • 5 435
  • 213
  •   1
Отговори
  • Мнения: 119
Съгласни ли сте с това, всички ученици да бъдат облечени напълно еднакво? Какво е вашето мнение?

# 1
  • Мнения: 20
Да! Мнението ми е,че ще научим децата да не се делят на бедни и богати! И ще могат да бъдат по-дисциплинирани.

# 2
  • Мнения: 46 437
Не съм. Дрехите ги разглеждам като консуматив и всяко допълнително нещо ми се струва излишно.
Т.е. освен стандартните, не бих дала и 1 лв. за униформа или конкретна дреха.
Това са поне 6 комплекта (3 за топло и 3 за студено време), абсолютно безсмислено хврълени пари. Да не говорим за малките, които растат с часове и за 2 месеца панталоните и ръкавите им са къси или паднат, зачакачат и ги скъсат - айде пак пари. Сега просто отиват в коша и си облича каквото има, не е нужно да се купува точно определен вид.

Иначе нямам против, ако е дрес код, примерно да се уточни какво включва и изключва, но да са дрехи, които всеки може да си купи по избор, не да се шият или купуват от конкретен магазин (който "случайно" е на познат на някой от училището).

Дрехите отдавна са достъпни и не са никакъв фактор за бедни и богати. А и 2-те употреби са пълни с маркови дрехи, които никой не може да различни от нови. Но няма как да се създаде изкуствено равенство, няма как да им забрани да живеят в определен дом, родителите им да ги карат с хубава кола, да ухаят на скъп парфюм или да носят скъп часовник. Отговорност на родителите е да ги научим, че равни няма и ако искат да имат добър живот, трябва да се потрудят в училище и след това. И че никой няма да тича след тях и да изравнява хората около тях, за да се чувстват комфортно. По-хубави, по-умни и по-богати винаги ще има. И какво от това?

Дисциплината също идва от семейството + авторитета на учителя. Дрехите нямат никаква връзка.

Последна редакция: вт, 01 окт 2019, 23:18 от Не се сърди, човече

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Аз не съм съгласна. По няколко причини.
Първо не съм фен на смачкването на индивидуалността и личния вкус чрез носенето на еднакви униформи.
Второ, това няма да спре деленето на бедни и богати изобщо. Пак ще има скъпи и евтини маратонки, телефони, чанти и каквото се сетиш.
Трето не смятам, че униформата има връзка с дисциплината. По-големите имат нужда да се изявяват. В пубертета децата се оформят и пробуждат. И заявяват себе си. Много по-добре и по.безопасно, според мен, е тази заявка да дойде чрез външния вид. Дрехи, прическа... всичко останало. Защото, ако на пубера не му разрешиш да се заяви по този начин ще намери друг отдушник, понякога много по-неприемлив.
Та смятам, че трябва да се спазват някакви норми на обличане в училище. Например напълно неприемливо ми е момчета по къси панталони или 15-16 год моми по изрязани къси гащи, потници и голи пъпове. Приличие трябва да се спазва. Но съм против еднаквите униформи.

# 4
  • Мнения: X
Съгласни ли сте с това, всички ученици да бъдат облечени напълно еднакво? Какво е вашето мнение?
Темата е формулирана "дрескод в училище". Дрескод НЕ значи всички ученици да бъдат облечени напълно еднакво, а да спазват еднакви за всички разумни правила и ограничения в облеклото. За дрескода съм. Относно униформите, мнението ми е силно раздвоено. От една страна, те издават принадлежност към училището, с което детето би трябвало да се идентифицира и гордее. От друга страна, изпълнението на тази идея е потресаващо зле. Ужасни дрехи с още по-ужасно качество на най-ужасни цени. Не. Така не.

# 5
  • Мнения: 1 902
Мисля, че отдавна в училищата имат униформи. Поне в нашия град е така. Едни сладури с еднакви фланелки виждам на групички на групички да отиват към училищата и така е много по-добре, отколкото всеки да се облече както му харесва.
И да, униформата дисциплинира. Да не забравяме, че още Оскар Уайлд е казал: „Добре завързаната вратовръзка е първата сериозна стъпка в живота”.

# 6
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
В нашето училище нямат униформи, което за мен е ОК.
Хич не ми се дават куп пари за некачествени дрехи с емблема на училището.

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
и така е много по-добре, отколкото всеки да се облече както му харесва.
Защо?  newsm78

# 8
  • Мнения: 6 581
Аз пък съм учила по времето, когато униформите бяха задължителни и мога да твърдя, че по никакъв начин това не е дисциплинирало недисциплинираните.
Дрехата не прави човека.

# 9
  • Мнения: 46 437
...така е много по-добре, отколкото всеки да се облече както му харесва.
По-добре е за прибралите комисионните Simple Smile
Иначе за мен няма особена разлика дали са облечени с еднакви фланелки или с различни, все фланелка, парцал, който днес го има, утре е заминал скъсан.

Пропуснах и фактора екология - за да е чиста униформата, трябва да се пуска пералня всеки ден, дори да има 3, зимата 1 чиста, 1 мръсна, 1 съхне. Което значи въртене на празни перални илипланиране на прането по тях, защото е супер важно да иде точно с това Rolling Eyes че си нямам друга работа, ами да робувам на дрехи и да си усложнявам живота.

Преди няколко години приятели организираха ревю на униформи и понеже не им достигаха модели, взеха деца на познати. Дъщеря ми едва изтрая 5 мин. да мине по подуима.
Скрит текст:
Отвратително качество, запарва, неприятно като материя, да не говорим за игра, това са деца все пак. Повечето не става за сушене в сушилня, което усложнява зимните. Въобще...
На някои нашио познати децата учат в училища, в които имат тениски и суичъри. Памучни, дотук добре, но защо да се хвърлят толкова пари, като същите го има примерно в H&M по 10 лв. на промоция?

Последна редакция: вт, 01 окт 2019, 18:44 от Не се сърди, човече

# 10
  • Мнения: 3 987
И да, униформата дисциплинира.

Снимам всяка година ученици за бележници. Всяко второ дете (над 12-13, когато вече не ги водят родителите) не може да си завърже вратовръзката, всяко второ е със смачкана/окапана/разпасана риза, всяка първа девойка над 14 е разкопчана до пъпа и по сутиен, с вратовръзка смъкната до пъпа, като всичко това не зависи от елитността на училището.
Явно дисциплинира някого другиго...

# 11
  • Мнения: 1 195
Като едното дете извади телефон за 200лв, а другото за 2000 идеята да няма разделение отива на кино. От по- големите в 12 клас- едното ходи с градски транспорт на училище, на другото му е купена кола. И пак същото, само дето родителите са хвърлили една шапка пари за униформи.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 10 493
До миналата година купувах униформи, пълна пародия на безумно високи цени.
Тази година имаме точно дрескот, но оринтировачен. Трябва да са с риза синьо-бяло рае, черен дълъг панталон(дънки). Нямаме определено място от където да ги закупим, можем свободно да пазарим като се придържаме към изискванията. Купих му хубави качествени ризи на сносна цена. Доволна съм.

# 13
  • Мнения: 4 180
Преди няколко години приятели организираха ревю на униформи и понеже не им достигаха модели взеха на познати. Дъщеря ми едва изтрая 5 мин. да мине по подуима.
Скрит текст:
Отвратително качество, запарва, неприятно като материя, да не говорим за игра, това са деца все пак. Повечето не става за сушене в сушилня, което усложнява зимните. Въобще...
това е униформата на 22-ро, която от тази година май отпада. Дойде нова директорка и вече за униформи не се чу, и слава Богу!

# 14
  • София
  • Мнения: 38 209
Пази Боже!
Току-що дадох 200 лв за учебници.
Ако трябва да дам още толкова за униформа, ще се гътна!
А те и без това си ходят като униформени - черни маратонки, черни или сини дънки, черно яке, бяла блуза.

Общи условия

Активация на акаунт