За края не мисли, в 10 клас си вече ти

  • 41 966
  • 739
  •   1
Отговори
# 660
  • България, София
  • Мнения: 1 754
Бети, много неприятно.  Това с коронавируса си е шега, но все пак температурата му си е сериозна и вероятно е грип. Дано бързо да го овладеете. Поне децата са във ваканция и няма да се притеснява с оформянето.
Като каза, че вечер работи, наборката има мерак лятото да работи. Не е лошо, че иска да си изкара пари, но си мисля, че е по - добре да си почива лятото, защото  през годината си има натоварване. А и кога точно ще работи между семейните почивки хич не се сещам. Юли сме на море. После искам на планина да ги пратя с дядо им, да постоят повече на чист въздух, че и без друго през останалото време са основно в София. Ако се отвори възможност да погостува на някоя от лелите в Германия
Скрит текст:
леля ми и сестра ми
за няколко седмици и то ваканцията свършила.
Докато може да избира, по - добре да си почива. Работа ще има после цял живот, иска, не иска.
Вие на какво мнение сте?

# 661
  • Мнения: 1 292
Вие сте във ваканция, а при нас няма такава. Познайте колко е сърдит младежа и не спира да мърмори, че нямал късмет. А вчера на тренировката по футбол се контузил и отпада от подготвителният лагер другата седмица. Така че настроението е още по-гадно. Сега ще почива, но училището няма да пропуска.

# 662
  • Русе
  • Мнения: 11 918
В Русе за сега сме далеч от епидемия казаха. В класа има болни, но явно процентът е малък. Тази събота се навряхме и ние в София баш в епидемията, но се размина безнаказано и се върна здрав, макар и изтощен. Успя да стане втори при мъжете, което е голямо постижение защото конкуренцията е голяма, а той си тренира сам.

Изобщо не се вълнува от край на срока и твърди че е оформен по всичко. Надявам се да няма изненади. При нас 4 е масовата оценка, а аз презагледах всичките си критерии и се радвам на всичко различно от 2 и 3. Даже заби на едната математика 5.

  И той иска да работи през лятото. Но той свикна да си изкарва пари и с интернет активност . Гледам да не прекрачи някои граници и да не се навре в опасни зони, защото не слуша особено.

# 663
  • България, София
  • Мнения: 1 754
Браво за постигнатото място. При положение, че тренира сам, това си е сериозно постижение.
Като чета какво споделяш за вашето училище, сигурно и аз щях да преразгледам критериите. Въпросът е доколко са обосновани тези оценки, които пишат учителите, с качествено преподаване и съпоставимост между изискванията им и това, което дават на учениците. Знам, че е нищено назад във времето за някои предмети, но все пак ...

Наборката вчера си смята уж успеха за срока, макар че още не е оформена по нищо, освен по рисуване.
Май има шанс да хване стипендия.
При малката има срочни оценки почти по всички предмети, а кака й тепърва ще оформят явно. По биология и химия са й сигурни оценките. Особено по биология. На последния тест нямаше нито една грешка. Чак започнах да се чудя дали химията е голямата любов Simple Smile

# 664
  • Русе
  • Мнения: 11 918
Ами критериите не са ниски, но не са и недостижими и зависят от преподавателя. Но и той не учи или пък ако учи не се задълбочава,а кара повърхностно, мисли че нещо му е ясно, а то всъщност не му е толкоз ясно и когато трябва да приложи не му се получава ,речникът му е беден защото не чете. Не може да се изразява и когато мисли, че обяснява нещо и го разбира, всъщност говори глупости, защото подбира грешна терминология, но според него е все същото и не учи определения. Отдавна съм установила че причинно следствените връзки при него губят смисъл и ми се завива свят, като започне да ми доказва нещо с абсурдна логика, но пък за сметка на това категорична. То като гледам баща му, май е от пола, ама се оптивам да корегирам . Не че ми обръща внимание.

# 665
  • София
  • Мнения: 13 206
Докато може да избира, по - добре да си почива. Работа ще има после цял живот, иска, не иска.
Вие на какво мнение сте?
Аз съм на същото Simple Smile Цял живот ще се гърчи после, за какво им е да работят. Хич не обичам приказките за това как било чудесно да работят летните ваканции да изкарвали пари, да се научели на труд и пр. Понеже моята има различни умения приемам да изкарва пари продавайки тези си умения от време на време когато има време, но определено не съм ОК да работи като сервитьорка лятото например. Това важи и за бъдещото й студентство.  Не възприемам тези неща и доколкото зависи от мен не бих я поощрявала. Ако се налага да работи бих искала е да е в сферта на това, което ще учи, за да придобива умения. Аз никога не съм работила преди да завърша университета и не съм загубила от това, нито пък съм по-лош работник. Това си идва от човека, а не от трудовия стаж. Simple Smile Има някои дето от 16 годишни работят и пак за нищо не стават. Но, разбира се всеки си знае, не ангажирам с мнението си никого.. да не стане сега напрежение по тоя повод Wink

Последна редакция: чт, 30 яну 2020, 10:11 от Vache

# 666
  • България, София
  • Мнения: 1 754
E, аз в студентските си години работех, но съм успявала да съчетавам ученето с работата, макар че не винаги ми е било лесно. Избирала съм си, обаче, гъвкави ангажименти.
Иначе за работа в сферата на това което учи не съм твърдо против. Също не ми харесва идеята да работи като сервитьорка лятото. Не искам в никакъв случай да омаловажа професията. И в нея си има хора, които са добри и им личи, че са родени за това, и такива, които са посредствени и го правят, защото нямат възможност или не искат да правят друго, но в това занимание не влагат нищо.

# 667
  • София
  • Мнения: 13 206
Да, и аз не омаловажавам никоя професия, просто не искам детето ми да я работи Simple Smile Това не я прави по-малко важна Simple Smile Моето възприятие на нещата е такова. Същото важи за всички вериги за бързо хранене, където буквално експлоатират 16-17 годишните.

# 668
  • Русе
  • Мнения: 11 918
Предвид академичните му заложби ще се радвам да намери професия, която може да работи и не му е неприятна. за сервитьор не става най-вероятно защото е много разсеян, а ако трябва и да внимава за числа просто е катастрофално. Иначе иска, и мисля че може да се справи да е консултант на фототехника, он не мисля че вземат 17 годишни в тези магазини. Освен всичко най-вероятно ще има наситена програма откъм тренировки през лятото, които сам си планира и дозира,така че това с работата малко ей така да си чешем езика. Но пък той повдига темата.

# 669
  • София
  • Мнения: 13 206
Че защо да не го вземат за консултант? Нека да се пробва. Те като го преслушат и ще преценят колко знае, а той вероятно знае, така че...

# 670
  • Русе
  • Мнения: 11 918
Че защо да не го вземат за консултант? Нека да се пробва. Те като го преслушат и ще преценят колко знае, а той вероятно знае, така че...

 Скъпа техника е, отговорност.Така си мисля де.
    Той напоследък е станал един , сякаш по неуверен и да ес презастрахова навярно казва, аз това не мога, не съм добър. Като тръгвахме аз София повтаряше - отивам само за проба, няма да се справя. Ако се добера до 3то мясот ще е голямо постижение. Обаче ,когато искам да прави нещо, ела да видиш - от девет кладенеца вода ще носи, ама де не прави и че както той казва, така е баш.

# 671
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636

Докато може да избира, по - добре да си почива. Работа ще има после цял живот, иска, не иска.
Вие на какво мнение сте?

И аз съм на това мнение. Хич не ми се иска да си губят летните ваканции в работа, и плюс това им остават още една-две години и после ги поема вихрушката.

Ако си намери нещо, което да прави по няколко часа на седмица, без да й пречи на ученето през учебната година съм ОК, но за ваканциите имаме планове и гледаме да ги използваме пъноценно докато все още можем.

Тук децата масово работят. Работодателите са флексибъл с работните часове и успяват дори по 2 часа вечер децата да поработват малко - по 2-3 дни в седмицата.  Аз съм ОК с това да пробва различни сфери - рестрантьорство, търговия- всичко е от полза след време. Аз като студентка работех като барманка в хотел Морени на Витоша - съботите и неделите. Ами супер си беше. С парите които изкарвах успявах да се издържам спокойно през седмицата, беше ми весело и видях тази сфера - хотелиерството от близо.
Работила съм и да продавам зеленчуци на пазара в Красно Село едно лято. Това пък ми "отвори" очите за всъщност доста трудоемката работа в тази сфера. Продавала съм и сладолед и вестници и какво ли още не- всичко ми е било от полза.

Хубаво е да започнат и от по-ниското ниво, че да оценяват всеки труд и постигнатото нагоре.

Моите шефове тук често водят децата си - студенти или в последните години на Гимназията, да поработват по 1-2 седмици лятото, но по-нискоквалифицирана работа. Добре им се отразява. А иначе ходят в престижни колежи и надали някога ще работят в тази сфера, но е хубаво да имат поглед и над това - какво и как се работи в по-ниско квалифицирания труд - всъщност е много трудно. Добър стимул да драпат нагоре и да се отнасят с уважение към хората, които го работят. Всеки труд заслужава уважение.

# 672
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
A m b e r поздравления на Свтльо! Това си е сериозно постижение, браво!

Бети, дано бързо се пребори Косьо с грипа.  Поне си е в къщи и може да почива спокойно.

И да се допълня, че забравих, за разлика от гимназиалния етап, през студентските им години даже очаквам да работят нещо. Тогава от тях ще си зависи как ще се справят, но определено няма да ми е възможно да ги издържам изцяло. Най-малкото за дневни разходи, ще очаквам да работят и да си ги изкарват.

# 673
  • Мнения: 4 967
Благодаря ви! Гадничък е този грип.
На Косьо работата засега му отнема 1 час вечер, три пъти седмично, но понякога и повече дни. Добавя си пари към джобните. Успя и да поспести. Купи си хубави маратонки, сега си взе телефон на изплащане. По празниците добре им платиха.

# 674
  • България, София
  • Мнения: 1 754
Бети, така съм съгласна. Добър вариант е за изкарване на джобни, а и в неговия случай е нещо, което обича и така или иначе прави.
Бързо да оздравява. Наборката и тя се поразшаля от вчера. Суха кашлица. Дано бързо й размине.

Общи условия

Активация на акаунт