„Zero waste“ и „Plastic-free“ като начин на живот – струва ли си?

  • 33 993
  • 921
  •   1
Отговори
# 885
  • Мнения: 58
Някой може ли да ме насочи къде във Варна мога да предам счупен телевизор (с плосък екран е, не е с кинескоп).
В пункт за вторични суровини ми казаха, че никъде не ги приемат.

# 886
  • Попово
  • Мнения: 329
Някой може ли да ме насочи къде във Варна мога да предам счупен телевизор (с плосък екран е, не е с кинескоп).
В пункт за вторични суровини ми казаха, че никъде не ги приемат.
Потърсете в Интернет. Има телефони, обаждате се и те ще ви кажат кога им е графика във вашия квартал или град, както и в моя случай. Няколко фирми има, които извозват Стара техника. Ако имате късмет може и ваучер за пазаруване да получите срещу стария 📺. Не е голям, но радва... Весели празници!

# 887
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Точно тези дни гледах една жена плете на една кука “дюшек” от найлонови торби, нарязани на ленти. Дарява ги на бездомни хора, изoлирали добре, били леки и издържали много.

От тънките торбички могат да се изплетат по-малки неща.

# 888
  • Мнения: 212
Здравейте!

Знаете ли някъде в София да се продават кашкавал и сирене без опаковка?

Приятен ден!

# 889
  • Мнения: 10 907
По специализираните магазини на различните производители или тези, които са си само за млечни продукти.

# 890
  • SF
  • Мнения: 21 276
Сигурна съм, че на щандовете на големите вериги има колкото искате предложения за сирена, маслини, колбаси всякакви...

# 891
  • Мнения: 6 902
Морската риба - тежки метали и пластмаса.
https://www.dnevnik.bg/sviat/2021/02/10/4173008_stotici_vidove_r … t_sa_zamurseni_s/

# 892
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 798
Ами болно ми е, като гледам какви отпадъци изхвърля морето през зимата. Бях отишла в Ахтопол през май преди две-три години, явно от общината бяха проявили инициатива да изчистят брега преди сезона, стояха чували със събрани боклуци и пластмаса на брега, да бъдат прибрани. Е, някой не си свърши работата, никой не ги прибра, морето се развълнува силно, и пак завлече или разпръсна повечето. Аз нарамих един чувал, който беше оцелял и го замъкнах в близък контейнер. Писах чрез сайта на общината, не знам какво са направили нататък.
Та мисълта ми е, да се опитваме да правим нещо, доколкото можем. Разхождайки се по брега, да хвърлим в кошчето забравената от някой пластмасова чаша или бутилка.
Мисля си, че е добре, че поне големите круизни кораби престанаха да пътуват покрай ковида. Чувала съм, че са големи замърсители. То на някой това му е бизнес, и е приятно да се пътува и да се посещават нови места, но хората започнаха да замърсяват природата безогледно. И за съжаление, тези, които се опитват да минимализират своя отпечатък върху природата, все още са малцинство.

# 893
  • Мнения: 5 262
Гликоза само мога да ти кажа, че с ковида може да има позитиви, но когато наложат нещо на хората насилствено те започват да реагират зле. Забелязвам хора, които преди съвсем стритно и с желание разделяха боклука ... занимаваше им се с това . Сега не им се занимава, чувстват се подтиснат и ... ами разделят колкото да не бие на очи. Питах съседката и тя ми каза @Какво толкова, да си го делят нататък@ . Т.е. както на нея и се отразяват техните решения зле така и тя няма желание да се занимава. Така го разбрах. Отделно тъпизма с вечерния час вечер в 20 часа. Ами така е освинен пешеходния център с кучешки л...а купчини големи и малки страшно гнусно. Никога не е било такова нещо. Никога. Хората си харесват градчето и много се радват на организирани празници, на инициативи ... сега какво им пука.
Та нищо не е добре с насилие. Искам да кажа.

# 894
  • Мнения: 6 047
Колкото и да се опитвам, не мога да разбера хората, които си хвърлят боклуците по планини, плажове или през прозореца докато пътуват. Толкова ли ще те затрудни да си прибереш боклука и да го изхвърлиш после на правилното място?!? Мързи ги да събират разделно обаче ако сложат и тук машини за изкупуване на кенчета, бутилки и т.н. ще има опашка пред тях.
Много ми е трудно, да не казвам почти невъзможно да не потребявам нищо опаковано в пластмаса, но вкъщи всичко се събира разделно - стъкло, хартия, метал, пластмаса. За щастие имаме такива контейнери на улицата и се радвам, че почти винаги са пълни догоре. В дамската чанта си нося платнени торбички и вече не купувам найлонови. Дори и дрехи като купувам казвам да не ми дават пликче. Че понякога и от работа мъкна до вкъщи пластмаси и найлони, само и само да не ги изхвърлям при обикновения боклук.
Понеже с моя мъж обичаме да пътешестваме, съм решила на пролет като тръгнем по планините да си нося плик и да събирам изхвърлените по пътя боклуци.

# 895
  • Varna
  • Мнения: 242
Покрай този измисления вирус замърсяването даже се увеличи.Милиарди се вече изхвърлените в океана маски и ръкавици за еднократна употреба.Освен, че сме малцина тези които разбираме проблема с пластмасата, политиците не правят нищо по въпроса.От тази година уж ще има забрана за продажба на клечки за уши, пластмасови чаши, прибори и др., но съм почти сигурен, че нищо няма да стане и ще ви кажа защо.Смешният европейски съюз не може дори да забрани старите крушки с нажежаема жичка които уж не трябва да се продават от 2012г., просто им смениха името и вече са само за “специално предназначение”.Същото ще се получи и тази година...а не трябва защото положението е страшно и хората не го разбират.Работя в голям магазин и постоянно зареждаме пластмасови прибори, чаши и дори найлонови торбички.Купуват се като за световно и струват жълти стотинки...
Просто тези отгоре си имат някаква цел като не спират да говорят за глобалното затопляне и замърсяването на въздуха като най-голям проблем за околната среда и умело прикриват проблема с боклука.

# 896
  • Мнения: 5 262
Аз гледам да не купувам и да не пера дрехи и нищо, което не е от 100% естествена материя. Четох колко много микропластика отива от изкуствените тъкани при пране.
По тв казаха на маскиете да се прерязват вървите преди да ги хвърляме защото непрестанно попадали на патици и други водни птици заплели крака ... ако са прерязани нямало да се заплетат. А как попадат в моретата ???

# 897
  • София
  • Мнения: 13 844
Е как попадат? Едни такива хора, като нас, ходят по екзотични места и потребяват. Истината е, че в тези екзотични места е мизерия всичко извън вилата, хотела, бара, ресторанта и всичко се излива в океана.
Мъжът ми е ентусиаст и ме е мъкнал къде ли не и никак не ми харесва. Обичам малки, местенца, в които няма навалица.

# 898
  • Мнения: 10 907
А защо е такава мизерия на тези екзотични места дали си се интересувала? Къде отива боклукът на глобалния север например? Или всички свръхпроизведени дрехи?

А ако някой е разделял преди, пък сега не искал, защото го насилвали за нещо, толкова го е правил и преди, защото е осъзнавал какво е.

# 899
  • Мнения: 5 262
Ули може би си права, но може и да не си. И според мен не си. Защото едно е човек да има едно чувство са себестойност в дадена система , друго е друго чувство.
Правя паралел с тази криза и нашата посткомунистическа. Сега при нас взе да се пооправя, но имаше и доста мрачни години в които хората реагираха доста .

Последна редакция: пт, 12 фев 2021, 09:22 от bella_ciao

Общи условия

Активация на акаунт