„Zero waste“ и „Plastic-free“ като начин на живот – струва ли си?

  • 31 778
  • 921
  •   2
Отговори
  • Мнения: 348
Напоследък темата за замърсяването на околната среда е доста актуална и около мен все повече хора гледат да се отърват от пластмасата и да произвеждат възможно най-малко боклук. Съвсем естествено консуматорското ни общество генерира доста боклук, голяма част от който се разгражда много бавно или изобщо. По този повод много хора (блогъри, инфлуенсъри и т.н.) споделят как живеят с по-малко пластмаса и отпадъци и как ако си носим платнена торба в магазина, вземем си стъклена бутилка за вода или се откажем от т.нар. fast fashion, ще спомогнем за по-чиста природа и по-малко морски обитатели с пластмаса в коремите. Даже ЕС ще се включи в начинанието като забрани от 2021г. пластмасите за еднократна употреба.

Всичко това е чудесно, със сигурност трябва да се говори по темата и повече хора да се замислят за начина си на живот. Въпросът ми е - струва ли си? Основно боклукът идва от по-бедните и по-слабо развити страни (в Азия и Африка например), тоест нашите (в Европа) усилия няма да променят особено нещата.

Какво е вашето мнение? Стараете ли се да редуцирате пластмасата и отпадъците у вас и смятате ли, че е важно всички да го правим или усилията ни ще са по-скоро незначителни в морето от световен боклук?

Последна редакция: ср, 05 юни 2019, 09:37 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 28 868
Все повече хора се стараят, така е, но не е достатъчно. Не можем да живеем с нула отпадъци, особено в градовете.
На село е малко по-лесно - хранителните отпадъци се дават на животните, торта от тях - за градината, бурканите се ползват за зимнина, хартията се гори в печките, единствено пластмасата е проблем.

# 2
  • Мнения: X
Разбира се, че има смисъл, всеки един от нас може да допринесе.

Първо, в Африка са доста по-напреднали от Азия, за изминалите 2 години бях в 3 африкански държави на почивка - всичко беше без пластмаса, няма найлонови торбички, сламките са метални или от пшеница, местните осъзнават, че са туристическа дестинация и че е важно природата да бъде чиста и непокътната.

Обикновенните памперси се разграждат за 500 години, а има в България биоразградими памперси на същата цена. Същото е и с перилни препарати и тн. За бързата мода - аз от години не пазарувам от Zara, HM и тн. предпочитам да платя премиум цена, но да имам качествена дреха, която ще я нося с години или пък да си купя местен бранд за същата цена. Пластмасата често е и вредна.

За разделянето на боклука, ние сме една от най-изостаналите страни в това отношение. Когато учих извън бг ми направи впечатление, че само от балканските страни нямаме навици, но те се изграждат лесно.

В днешно време има природосъобразен вариант на всеки един продукт, супер лесно достъпен както в магазините в по-големите градове, така и онлайн. Въпрос на личен мироглед е Simple Smile

# 3
  • Мнения: 6 348
Стараем се да живеем като произвеждаме малко боклук. Почти не ползваме пластмаса.  Платнени торбички задължително.  Пием филтърна вода. Съдовете за съхранение са стъклени. Имаме компост. Рециклираме, преправяме, поправяме. Придвижваме се основно с колела. Имаме малка био зеленчукова градинка. Събираме отпадъците отделно. Внимаваме да не купуваме излишни неща. И въпреки това можем да направим още и още. Капка в морето са усилията ни, знам.

# 4
  • Мнения: 108
Определено си заслужава, но е въпрос на култура. Не съм съгласна, че боклука е основно от третия свят. Част от Африка е много напред. Наскоро Китай спря да внася боклук от цял ​​свят и се концентрира върху рециклирането на собствените си отпадъци. Преди това над 30% от световните отпадъци са били в Китай. В част от супермаркетите там опаковат зеленчуци с листа.Бангладеш е една от страните, които първи забраниха найлоновите торбички, Танзания преди 3 дни. Относно дрехите, само втора употреба, едно заради факта, че е втората най-замърсяваща система, второ заради експлоатацията на хора, трето заради цената.Имам кошове за разделно събиране, както и компост. като пътувам е с термос с кафе или вода,която си нося. Винаги имам торбички в мен за пазаруване, в задния джоб на раницата.

# 5
  • Мнения: 14 504
Предвид избора на зелени в европарламента явно темата е много актуална в момента,но само между простосмъртните.
Не,не си струва  старанието,но който има желание нека го прави.Аз лично не полагам никакви усилия.Разчитам на зелените глави,които протестират в момента,те да спасят света.Аз като някои други,само ще се възползвам от това на
готово. Mr. Green

Последна редакция: вт, 04 юни 2019, 22:15 от Silverstone

# 6
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 372
Предвид избора на зелени в европарламента явно темата е много актуална в момента,но само между простосмъртните.
Не,не си струва  старанието,но който има желание нека го прави.Аз лично не полагам никакви усилия.Разчитам на зелените глави,които протестират в момента,те да спасят света.Аз като някои други,само ще се възползвам от това на
готово. Mr. Green


Без думи...

# 7
  • Мнения: 163
От както събирам капачки и аз гледам да се ограничавам от пластмасата или да събирам разделно.С моя приятел много спорим относно това дали след като ги изхвърлим в кошовете на Екопак наистина се рециклират или не.Вие как мислите?

# 8
  • Мнения: 10 965
С моя приятел много спорим относно това дали след като ги изхвърлим в кошовете на Екопак наистина се рециклират или не.Вие как мислите?
Ако не ги изхвърлите в разделното събиране, със сигурност НЕ СЕ рециклират Stuck Out Tongue

# 9
  • Мнения: 28 868
От както събирам капачки и аз гледам да се ограничавам от пластмасата или да събирам разделно.С моя приятел много спорим относно това дали след като ги изхвърлим в кошовете на Екопак наистина се рециклират или не.Вие как мислите?

https://www.youtube.com/channel/UCXUiGlTagHCL9-5LA2H8_Eg

# 10
  • София
  • Мнения: 38 201
Не ми харесва как насочват вината към потребителя.
Аз произвеждам боклук? Аз?
А в магазина какво ми продават?
Аз ли произвеждам и продавам опаковките?
Даже няма къде да си върна бутилките. Ще ги хвърля в зеления контейнер де.

# 11
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 372
По радиото преди 3-4 години министърката на околната среда каза, че в България не може да се въведе немската система на изкупуване на амбалажа...

# 12
  • София
  • Мнения: 38 201
Да, тъй като пия бира и също много ме е яд, че не мога да връщам кенчетата. Алуминият е много ценен и изцяло рециклируем.

# 13
  • Мнения: 6 348
По радиото преди 3-4 години министърката на околната среда каза, че в България не може да се въведе немската система на изкупуване на амбалажа...

Която система работи безотказно, между другото.

# 14
  • Мнения: 14 504
Да си дойдем на думата.Крайният потребител е виновен.Не ползват найлонови торбички.Смятате ли да изхвърлите хладилниците,тв приемници,мобилни устройства,компютри или ще ги замените с дървени и стъклени? Mr. Green
''Загрижените'' за природата и климата търговци на дрехи ВУ продават залежалите парцали на циганите,които ги горят,за да се отопляват зимата.Живеещите около тях не си отварят прозорците.ЕС ще ни глоби за мръсен въздух и ние данъкоплатците ще си платим глобата.На всичкото отгоре масово НЕизползващите найлонови торбички не слизат от автомобилите си.Моето семейство се радва на удобството всичко да ни е на пешеходно разстояние,а гр.транспорт до местоработата използваме за 2-3спирки.Колата я използваме,когато излизаме извън града.Не плануваме да си купим кон и каруца,защото няма как да се грижим за животинчето в центъра на столицата.Нито пък знаем как да се грижим за добитък,освен котки и кучета.Четири поколения сме живели тук и тепърва няма да се изнасяме от града,докато цялата страна приижда насам.Оказва се,че столицата можела да побере още 1млн.души. hahahaДано са еко настроени.

Общи условия

Активация на акаунт