„Zero waste“ и „Plastic-free“ като начин на живот – струва ли си?

  • 33 996
  • 921
  •   1
Отговори
# 870
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 798
Ясно, но в София последно съм била преди 10години.
А графика за Варна ми показва, че е бил на една дата в определни часове, работен ден.
Не зная защо реших, че аптеките приемат, очевидно съм прочела някъде грешно.
Да, не знам защо, все пак в големите градове има възможност кметствата да са по-екологични, но то е част от общата картинка на безхаберието на управляващите, това между другото.
Имаше някакво такова разпореждане преди време, че неизползвани и изтекли лекарства се предават в аптеките. След като аптеките се възпротивиха, после излезе друго разпореждане, изхвърляйте ги в боклука, няма проблем.  Като човек, който иска да остави възможно най-малък отпечатък (както му се вика на английски, footprint) Simple Smile с вредните си за планетата действия, ги предавам в София на тези пунктове, там приемат всичко.
Но наистина е безобразие, че общинарите в такива големи градове като Варна  просто си измиват ръцете, като слагат една дата в работно време. Тази земя не е ли на децата им също?

Последна редакция: нд, 06 дек 2020, 23:41 от Glikoza

# 871
  • София
  • Мнения: 2 498
Има много аптеки, в които целогодишно приемат лекарства.

# 872
  • Мнения: 3 732
Намерих човек който е съгласен да ми ушие торби от плат за многократно пазаруване. И аз мразя найлоновите торбички. Какъв плат да търся?

За плодове и зеленчуци ползвам предлаганите от супермаркета. Там пък какво и как да ползвам?



Това за аптеките ...
Вкъщи почти не изхвърляме хапчета. Но наредбата и правилата са ... недомислени.
Гуми ще изхвърлям скоро. Къде?
В Гугъл ми излезе пунктове в Нови Искър и Мировяне без точен адрес. Май ще ги оставя до кофата.

# 873
  • Мнения: 2 118
За София има пунктове за гуми на доста места.

# 874
  • Мнения: 10 907
Торбите за пазаруване е хубаво да са от здрав плат, който да издържа на товарене.
Тези за плодове и зеленчуци от лек плат, при който да се вижда какво има вътре (старо дантелено перде, воал, тюл и подобни).

# 875
  • Мнения: 13 349
Намерих човек който е съгласен да ми ушие торби от плат за многократно пазаруване. И аз мразя найлоновите торбички. Какъв плат да търся?

За плодове и зеленчуци ползвам предлаганите от супермаркета. Там пък какво и как да ползвам?



Това за аптеките ...
Вкъщи почти не изхвърляме хапчета. Но наредбата и правилата са ... недомислени.
Гуми ще изхвърлям скоро. Къде?
В Гугъл ми излезе пунктове в Нови Искър и Мировяне без точен адрес. Май ще ги оставя до кофата.

Зависи какви точно искаш да са ти торбите. От всичко можеш да направиш торба. За тежки неща може да ползваш от тънките дамаски, брезент или нещо от този сорт.
Обикновени памучни торби не съм купувала, всичките, които ги има са подарък от разни промоции.
В Слънчоглед продаваха преди време черни и бели по 3 лв, децата ги рисуваха подарък за бабите. Ако търсите стандартен размер небрандирани съм виждала на доста места и не са скъпи.

За зеленчуци без дръжки - канава, тюл.

# 876
  • Мнения: 5 085
Момичета, имате ли любими местенца за козметика? Говоря за твърди шампоани, таблетки за зъби (или пудри), от този род. С менструалната чашка беше лесно, но ми се ще да сменя тези от DM, които ползвам. Същевременно ми се ще да не поръчвам, а да ида на място и да си взема. За София ми е въпросът...

# 877
# 878
  • Мнения: 102
Момичета, имате ли любими местенца за козметика? Говоря за твърди шампоани, таблетки за зъби (или пудри), от този род. С менструалната чашка беше лесно, но ми се ще да сменя тези от DM, които ползвам. Същевременно ми се ще да не поръчвам, а да ида на място и да си взема. За София ми е въпросът...

Zoya.bg, Рефилница Simple Smile

# 879
  • Варна
  • Мнения: 3 415
И аз доскоро плодовете и зеленчуците, от които купувах по 1-2 бройки ги слагах направо на лентата. Обаче напоследък се замислям, че касиерката ги пипа, а все пак и пари пипа...после тези продукти отиват в торбата при другите. За сега единственото, което съм успяла да минимализирам е ползването на торбички. Когато ходя да пазарувам си нося платняна голяма и няколко найлонови използвани. Вчера даже видях, че 2 от тях са с малка дупка и ги завързах, за да си прибера продуктите и да не ползвам нови...

# 880
  • Мнения: 5 085
Добра алтернатива са тюлените торбички или тези от органза - хем са леки, хем прозрачни. Е, трябва си малко работа, докато се ушият. Пак не са plastic free, но като се ползват многократно, все пак се пести пластмаса.

# 881
  • САЩ
  • Мнения: 666
Минавам да събера идеи - приложения на найлонови торбички, от еднократните?
При нас повечето магазини вече не разрешават торбички за многократна употреба (вируса), боклука трябва да хвърлям в чували за боклук по цветове (с оглед рециклиране) и съм се затрупала с найлонови, нерециклируеми торбички напоследък и се чудя дали не мога да им намеря някакво приложение. Иначе имаме пунктове, които събират точно такива торбички за рециклиране и нося отвреме навреме, ама се дразня какво количество се хаби просто

# 882
  • Мнения: 19 324
И аз се чудя какво да правя найлоновите торби за пазаруване. Взехме да пазаруваме онлайн, защото ММ беше болен и се затрупахме с торби. Толкова не сме ползвали за всички години назад сигурно. А нямам никакво желание да ходя по магазини в момента.

# 883
  • Мнения: 10 907
Огледайте си ежедневието и вижте къде може да ги използвате: аз например преизползвам торбичките от замразени зеленчуци за замразяване на остатъци от зеленчуци за бульон, за съхранение на хляб/кекс и подобни и т.н.
Просто понаблюдавайте навиците си и може да ви хрумне нещо, на мен ми отне малко време докато открия начини за преизползване.

# 884
  • SF
  • Мнения: 21 276
Аз в тях си изхвърлям обелките.
С плътни найлонови се сдобивам, когато купувам дрехи или обувки. Ползвам ги, за да изхвърлям в тях пластмасовите отпадъци.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт