Етажната собственост - такава, каквато си я направим

  • 30 563
  • 836
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 4 572
Слиза да ги посреща домакинът, който ги е поканил. Ако е инкасатор - свързва се домоуправител и се разбират - ако трябва директно да се качи на висок етаж. Иначе аз имам впечатление от няколко дела на познати, сравнително бързо са минали и в нито един от случаите не са платили на длъжника, напротив, осъждат си го и си плаща всичко. Може би много зависи при какъв състав попадаш.

# 61
  • Мнения: 2 298
Има един "хитрец" при нас в блока, който е натрупал сметка от 330лв към касата! Как може да си я вземем?По какъв начин

В заповедно производство става бързо. Районния съд издава заповед за изпълнение на парично задължение. Ако не възрази в 14 дневен срок, заповедта влиза в сила и подлежи на принудително изпълнение.  Ако обаче възрази, заповедта не влиза в сила и можете в 1 месечен срок да предявите иск относно вземането си, където ще се точи дълго.

# 62
  • Варна
  • Мнения: 1 885
При нас възразяваха. Лошото е, че всички, които не искаха да плащат, всъщност имат пари. Не съдихме някакви бедни пенсионери. Просто преди мен касиерката не ги е гонила и са си свикнали да минават да между капките. Сега да стриктни.

# 63
  • Мнения: 9 876
Оф, мн ги мразя които не плащат. Лепиш съобщения, с идеята да се засрамят. Те ги късат и ти крещят. Мразя такива неуредици.
Имаме в блока едни глупаци, които на втория етаж не щат да плащат 3 лв за ток за стълбището. А бяха 6 човека в 2 стаи с кухня.

# 64
  • BG
  • Мнения: 2 217
Има един "хитрец" при нас в блока, който е натрупал сметка от 330лв към касата! Как може да си я вземем?По какъв начин

В заповедно производство става бързо. Районния съд издава заповед за изпълнение на парично задължение. Ако не възрази в 14 дневен срок, заповедта влиза в сила и подлежи на принудително изпълнение.  Ако обаче възрази, заповедта не влиза в сила и можете в 1 месечен срок да предявите иск относно вземането си, където ще се точи дълго.

Не разбирам, кое ще се точи дълго? Отново трябва да се издаде заповед от Районния съд ли?

# 65
  • Мнения: 68 654
Трябва да заведете вие дело...ако той възрази. А делата се точат...

# 66
  • София
  • Мнения: 10 825
Здравейте! Имам въпросче за заплащаните месечни такси.
Моя приятелка има магазин в партерно помещение в кооперация. Магазинът си е точно с това предназначение, не е преустроен апартамент или гараж. Той е със напълно отделен вход и тя няма никакъв достъп във входя на кооперацията. Тези дни от кооперацията са я заплашили със съд, защото не заплаща месечна такса за чистачка и асансьор. В право ли са да изискват подобни такси от нея?

# 67
  • Мнения: 68 654
Чл.51, ал.5 ЗУЕС


В допълнителните разпоредби се съдържа легална дефиниция на:


Значи - да, дължи такса. Размерът е по ал.1...тоест не е завишен, а е колкото плащат и останалите собственици в блока, защото обектът е с отделен вход.

Все пак по проект това помещение част ли е от сградата?

# 68
  • София
  • Мнения: 10 825
Значи дължи такса за асансьор и за почистване на входа? Въпреки, че изобщо няма достъп до него.
Тя си плаща месечните такси за фонд ремонт, за тях е абсолютно наясно, че ги дължи.
И аз бях толкова сигурна, че не дължи такси за почистване... и така и ѝ казах.
Добре де, в повечето кооперации обитателите на първите етажи не плащат за асансьор... а излиза че външен обект трябва да плаща такса асансьор.

# 69
  • Мнения: 68 654
Тези режийните в чл 51 са общо назовани. В тях влизат:



ЕС може да реши и да освободи някои от собствениците от тяхното заплащане. Законът е една рамка...но ЕС взема решения.
А има ли решение на Общото събрания в насока че и тя трябва да плаща?

А, виж и ал 1 какво казва -независимо от етажа



По закон дължи. На практика-както се договорят.

# 70
  • София
  • Мнения: 10 825
Нямам представа какво са решили на ОС. Аз бях толкова сигурна, че не дължи такива такси, че въобще не се сетих да я питам за това имали ли съ събрания и т.н. Но предполагам, че тя не е присъствала на тях, дори силно се съмнявам, че е била уведомявана по някакъв начин. В крайна сметка те ако свикват събранието с бележка на табло във входа, а тя няма достъп до него няма как да разбере.
Ще ѝ кажа, че принципно са в правото си да ѝ търсят подобни такси, де. То това беше основния въпрос.

# 71
  • Мнения: 9 186
Да попитам, ако някой знае: До кога е крайния срок да се регистрират в общината сградите по един от двата вида у-ние (етажна собственост-управление; или като юридическо лице )

# 72
  • Мнения: 68 654
Виж в ЗУЕС..в преходните и заключителни разпоредби.

# 73
  • Мнения: 9 186
Еми.. изчетох го НО никъде не видях краен срок за  регистрация.

# 74
  • Мнения: 68 654
Срокът е изтекъл. Инструктивен е според мен, а не преклузивен.
 Но това не е пречка сега да регистрирате своята ЕС.
Има едномсечен срок, в който ако сега избирате управител, трябва да уведомите общината, за да впише вашата ЕС в регистъра.

Общи условия

Активация на акаунт