Етажната собственост - такава, каквато си я направим

  • 30 277
  • 836
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 6 268
Включете си и други точки, само ги опишете в дневния ред на поканата, която ще поставите.

# 46
  • Мнения: 539
Как съм пропуснала точно тази алинея в закона.....Frowning Благодаря! За домовата книга-каква е процедурата там? Трябва ли да носят на събранието нотариални актове ,за да се вписват данни, или изчисляват идеални части от общите( и как става това)? Правилник за вътрешния ред- кога и как се приема?



Задължително по нот.акт се описва всичко след което се носи в общ.за заверка.

# 47
  • Варна
  • Мнения: 1 885
Здравейте. Включвам се и аз. Бях домоуправител,  а сега съм контрольор на ЕС. Скоро очакваме една съседка да ни съди.  Не й харесва таксата за фонд Ремонт. Имаме професионален домоуправител и е сметната по закона - процент от МРЗ на месец и според идеалното число. Въпросната госпожа е с по-голям апартамент и трябва да плаща повече. Вие имали ли сте такива случаи? Съдът може ли да отмени това наше решение?

# 48
  • Атина
  • Мнения: 258
Предполагам, че ако имате протокол от събрание, на което сте решили да събирате такса за фонд Ремонти, в който са се подписали повечето собственици - няма защо да се отменя това решение от съда. Друг вариант, който можете да предложите на съседката си е - да не дава такса за фонд ремонти, а да плаща нейната си част при всеки ремонт. Стига да са съгласни и другите съсобственици.

# 49
  • София
  • Мнения: 3 444
Днес отидох да купя книга за етажната собственост.Предложиха ми няколко варианта Купих този.И сега де чудя дали е ок....

# 50
  • Мнения: 2 298
Разликата между новите и старите домови книги е в полетата за личните данни. В  сегашните няма такива. На сайта на МРРБ има образец, който може да се разпечата и да си попълните отделен лист за всеки апартамент, кото след това да са ви домовата книга. Старите е редно да бъдат унищожени по реда си.

# 51
  • София
  • Мнения: 3 444
Не разбирам тази, която съм показала стара ли се води?

# 52
  • BG
  • Мнения: 2 217
Не разбирам тази, която съм показала стара ли се води?

Какво те притеснява в тази домова книга? Коя година е издадена?

# 53
  • Мнения: 2 298
Няма как да знаем така дали е стара. Изтеглете си образеца на МРРБ и сравнете с тази, която имате.

# 54
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 723
Има един "хитрец" при нас в блока, който е натрупал сметка от 330лв към касата! Как може да си я вземем?По какъв начин

# 55
  • Варна
  • Мнения: 1 885
Единият начин е с водене на дела, но трае дълго. Минахме по този път. Платиха накрая с лихвите, но отиде 3-4 години /че и изпълнителни дела водих/. Сега си плащат чинно тези хора, но винаги има и нови собственици и т.н., които да не спазват. Вече си мисля за по-ефективни методи - чипиране на асансьора, както и на тока за ползване /на стълбища, гаражи и т.н./. Изисква голяма първоначална инвестиция, но пък ми се струва по-хитро.

# 56
  • Бургас
  • Мнения: 5 617
Има един "хитрец" при нас в блока, който е натрупал сметка от 330лв към касата! Как може да си я вземем?По какъв начин
Аз и такъв съсед имам. От сума време се молим. Писах предупреждение. Не. Има някакви съображения човека, но те не са равносилни на това да не плаща.

gpym4e, не може ли направо да се изиска изпълнителен лист от районен съд?

# 57
  • Мнения: 4 321
Чип на асансьора, ако е на по-висок етаж. Може и да мине по-бързо делото. Стига да имате редовни събрания и редовно вписани решения, с добър адвокат не е сложно. Пък нека да стигне до изпълнително дело, ще плати още повече с разноските.

# 58
  • Варна
  • Мнения: 1 885
Не. Завежда се дело. Дори ми се случи трима собственика да заведат насрещни дела спрямо моите относно решенията на ОС, с което стопираха моите за 2 години. След което ме дебнеха и завеждаха дела на всяко ОС и имам и отменени решения, докато накрая си взехме професионален домоуправител и всичко ни е по конец. Та като минат делата /в Софийският съд се мотат най-много/, почва изпълнително дело и там отиде 1 година. Суми от 2010-3013 си ги получихме 2016 г.-2017 г. И имайте предвид, че на думи другите собственици уж са съгласни за делата, а като стане дума за адвокатски хонорари, изчезват и бях давала лични пари. Успях да докарам нещата докрай и си възстанових парите, но повече не се хващам на: "те ще ти ги върнат после". Случвало се е да не ни присъждат някои разноски, а по едно дело дори ние плащахме на длъжника. Не мога да разбера как въз основа на едни и същи протоколи, всеки съдебен състав решава различно, но и това го има. No Mouth

# 59
  • Мнения: 22 867
И ние си имаме неплащащи с натрупани сметки над 300 лв, но си ползват асансьора и хич не им пука. Дори се засякох с жената от семейството, отворила вратата на асансьора, аз тъкмо влизам във входа, и ми казва :",айде да те возя!". Не е за вярване, ама онемях и не можах да реагирам......Изнаглява народът! Ако асансьорът се направи с чип, как стои въпросът с идващи, не живущи, в блока?

Общи условия

Активация на акаунт