Етажната собственост - такава, каквато си я направим

  • 30 273
  • 836
  •   1
Отговори
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 932
1 тема
2 тема
3 тема

4 тема

5 тема


ЗУЕС
 
НАРЕДБА ЗА БЕЗОПАСНАТА ЕКСПЛОАТАЦИЯ И ТЕХНИЧЕСКИЯ НАДЗОР НА АСАНСЬОРИ


Правилата са ясни  Hug

Споделяме опит!
Помагаме си!
Не правим реклама на професионални домоуправители!

за домоуправителите с либоф Mr. Green

Цитат
отговорностите са ясно разписани в ЗУЕС

а минусите ...  Stuck Out Tongue
да ти звъннат в 2 през нощта за да ти кажат, че в мазето има вода... от два дена   Crazy
същото, но защото някой е откраднал виното от мазето.  Rolling Eyes  без да разбие двете ключалки  Whistling
че на някой му липсва фикуса от междуетажната площадка, по паднали листа е проследен до изтривалката на апартаментХХХ, да съдействам да им го върнат  Satisfied в апартамента нямаше фикус.
общуването с институциите си е също голяма "тръпка";
а колко пъти трябваше да доказвам, че входа ни е на 6 етажа и има партерен етаж с магазини дори не ми се припомня   ooooh! !

Какъв е добрият домоуправител?
Със сигурност той е един от нас. Човек, който има нашето доверие и уважение. Готов
да посвети свободното си време на общите ни проблеми.
Домоуправителят знае:
кои са собствениците в етажната собственост;
какво е състоянието на общите части;
кои са наемателите в сградата;
как да разпредели различните вноски и задълженията между обитателите;
колко има в общата каса;
какви са изискванията за сигурност и безопасност в сградата;
към кого да се обърне, ако възникне проблем.
Домоуправителят умее:
да разговаря с всеки от нас;
да балансира между различните интереси в етажната собственост;
да ни представлява и защитава пред администрацията и операторите на обществени услуги.
Домоуправителят прави животът ни заедно:
по-подреден;
по-малко конфликтен;
по-защитен.


Ако искате в първи пост да се включи нещо друго, имаме 24 часа  Hug

Последна редакция: пн, 03 юни 2019, 09:54 от Редактор*

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 3 972
Здравейте, търсим си нова фирма за почистване отново. Нещо не можем да намерим читава фирма или чистчка, винаги пропускат почистване или не се чисти добре, а при нас си личи много, когато идват само за да кажат, че са дошли, мият понякога без да метат или не мият на всички етажи. Моля за отзиви за фирма или жена в района на Борово които могат да предоставят услугата качествени. Също какви суми плащате за почистване на вход?

# 2
  • Мнения: 1 747
Писах ти на лични за нашата чистачка.

# 3
  • Атина
  • Мнения: 258
Благодаря за новата тема, St. Dobri, записвам се да следя. Аз също съм домоуправител, но в Атина и ще ми е интересно да обменим опит.  

# 4
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 932
не познавам гръцкото законодателство, но мисля за всички ще е полезно да сравним изискванията и законите. Simple Smile
ако не друго - ще видим кое е по-добро и ще можем да се борим за него. Simple Smile

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 5 617
Здравейте и от мен. Радвам се, че открих тази тема.
От няколко месеца си блъскам главата с извършване на неотложен ремонт на комин.
Казуса е следния:
В 8 етажа, ЕПЖС. В коминното тяло в кухните са включени печки на дърва:една директно в главното тяло /т.е. са направени нови отвори, което си е нарушение/, една където трябва и за капак в същия комин, на етаж над печките има и аспиратор.
Проверих наредбите за безопасност и се оказа, че е забранено комина да се ползва и като вентилация и за отвеждане на димни газове. Т.е. или едното или другото.
Това на страни, ами има и огромна дупка в коминното тяло и долепената до него Вик шахта. Т.е. когато се запали печка през тази дупка се пъли цялата шахта и всички етажи над тези с печките са ад. Не се живее.
Знаем къде е дупката, защото е търсена с камери. Имам заповед от пожарната, комина да не се ползва, докато не се оправи. Та поне няма да се издушат хората.
Има две събрания, с взети решения да се прави неотложен ремонт, парите са налични в касата, ще се възстановят всички "щети" по време на ремонта.
Та сега проблемите:
1. Дупката в коминното тяло е на етаж, където собствениците отказват достъп за ремонт. Една година не позволяват. Правиха си ремонт у тях и пак не позволиха достъп.
2. Има спор коминното тяло /то е само едно за кухните/ дали служи за вентилация или за димни газове.

Как да разреша проблем 1?
Разговор е невързможен. Обяснено им е, че няма да им стурва нищо. Ремонта ще е за сметка на ЕС. Все пак у тях ще се изкърти малка дупка, редно е всичко да се възстанови. Ще трае не повече от ден цялата работа.
Не зачитат нито видео експертизите, нито становища на ОВК проектанти, нито заповедите на пожарната. Не и това е.

За проблем номер 2 също търся решение. Ако в един момент поправим този комин всички ще го ползват както им е кеф и пак ще се докараме до старото положение. Търсих документи /архитектурни проекти, част ОВК/ - не се пазят нито в архива на общината, нито в свързана с архива фирма. Т.е. няма документална база за становище.
Едните считат коминното тяло за комин за димни газове, другите за вентилация.
Абсолютно невъзможно е да се гласува предназначение на обща част на събрание....


Тотална хамалогия и не виждам изход.
Единте ми казват да не ги занимавам с ремонти, другите ме плашат, че палят печките, третите, че няма да си извадят аспиратора.




# 6
  • Мнения: 4 321
Жалба до пожарна и община, че не осигуряват достъп?

Щом е забранено за димни газове, това дали включва съседите, които пушат и дима минава през комините, които по принцип са само за кухненски абсорбатори?

Иначе във форумите за строителство и ремонти често има такива оплаквания и най-честият съвет към такива съседи е просто да се затвори с лека преграда и монтажна пяна отвора надолу. Така димът ще им се връща и искат-не искат, ще поправят.

# 7
  • село в ямболско
  • Мнения: 6 182
Извинете, ако въпроса не е за тук. Преди 2 години закупихме апартамент, но никой не живее там. Домоуправителя иска да му се плати такса поддръжка , при условие че не живеем там . Прав ли е ? Има ли някакъв документ за това ? Благодаря за отговора !

# 8
  • Мнения: 68 368
Дължите вноски за фонд ремонт.
Вноска за управление на общите части не.
Виж чл.51-53 ли беше от ЗУЕС...има го на 1 стр.

# 9
  • Мнения: 11 444
Извинете, ако въпроса не е за тук. Преди 2 години закупихме апартамент, но никой не живее там. Домоуправителя иска да му се плати такса поддръжка , при условие че не живеем там . Прав ли е ? Има ли някакъв документ за това ? Благодаря за отговора !
Да, прав е. Дължите ги за цялото време от както сте собственици.
https://www.mrrb.bg/static/media/ups/articles/attachments/%D0%97 … 164b5798680b6.pdf

# 10
  • Варна
  • Мнения: 36 471
Това не се ли решава на общото събрание? Ние също имаме два апартамента, в които никой не живее постоянно, както и един, който се обитава за по 6 месеца и после 6 месеца седи празен, но плащат дори и като ги няма, така сме гласували.

# 11
  • Мнения: 68 368
В чл.51 е казано кога е без решение, ex lege, и кога с решение на ОС. Зависи от броя дни в които се обитава за кал.година.
До 30 дни...по силата на закона.
Но това касае разноски за управление само. Не за фонд ремонт!!!
В ДР на ЗУЕС е уточнено кои са разноските за управление.

# 12
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 723
Ако има заявление към УС ,че няма да се живее в следващите месеци, може да се освободят от такса за пребиваване!

# 13
  • Мнения: 539
Здравейте и от мен. Радвам се, че открих тази тема.
От няколко месеца си блъскам главата с извършване на неотложен ремонт на комин.
Казуса е следния:
В 8 етажа, ЕПЖС. В коминното тяло в кухните са включени печки на дърва:една директно в главното тяло /т.е. са направени нови отвори, което си е нарушение/, една където трябва и за капак в същия комин, на етаж над печките има и аспиратор.
Проверих наредбите за безопасност и се оказа, че е забранено комина да се ползва и като вентилация и за отвеждане на димни газове. Т.е. или едното или другото.
Това на страни, ами има и огромна дупка в коминното тяло и долепената до него Вик шахта. Т.е. когато се запали печка през тази дупка се пъли цялата шахта и всички етажи над тези с печките са ад. Не се живее.
Знаем къде е дупката, защото е търсена с камери. Имам заповед от пожарната, комина да не се ползва, докато не се оправи. Та поне няма да се издушат хората.
Има две събрания, с взети решения да се прави неотложен ремонт, парите са налични в касата, ще се възстановят всички "щети" по време на ремонта.
Та сега проблемите:
1. Дупката в коминното тяло е на етаж, където собствениците отказват достъп за ремонт. Една година не позволяват. Правиха си ремонт у тях и пак не позволиха достъп.
2. Има спор коминното тяло /то е само едно за кухните/ дали служи за вентилация или за димни газове.

Как да разреша проблем 1?
Разговор е невързможен. Обяснено им е, че няма да им стурва нищо. Ремонта ще е за сметка на ЕС. Все пак у тях ще се изкърти малка дупка, редно е всичко да се възстанови. Ще трае не повече от ден цялата работа.
Не зачитат нито видео експертизите, нито становища на ОВК проектанти, нито заповедите на пожарната. Не и това е.

За проблем номер 2 също търся решение. Ако в един момент поправим този комин всички ще го ползват както им е кеф и пак ще се докараме до старото положение. Търсих документи /архитектурни проекти, част ОВК/ - не се пазят нито в архива на общината, нито в свързана с архива фирма. Т.е. няма документална база за становище.
Едните считат коминното тяло за комин за димни газове, другите за вентилация.
Абсолютно невъзможно е да се гласува предназначение на обща част на събрание....


Тотална хамалогия и не виждам изход.
Единте ми казват да не ги занимавам с ремонти, другите ме плашат, че палят печките, третите, че няма да си извадят аспиратора.









Принципно тези комини са точно за печки не за абсорбатори и не виждам защо е проблем .Голяма част от населението се отоплява по този начин .Но когат в един комин има и печка и асорбатор тогава става димна завеса по етажите .

# 14
  • Мнения: 1 747
А да питам, собственици на апартаменти, които не живеят в тях трябва ли да плащат за портиер както другите, които си живеят в блока?

Общи условия

Активация на акаунт