След депозитите накъде? - 2 тема

  • 37 773
  • 245
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 15 960
Стойността на 1 дял е в лева.
Как ще се плаща от твоето УПФ в случай на всеобщ срив? Пак в лева. За какъв актуален курс става дума, че не схващам аз, малко съм недоспала, ама все пак не разбирам.
Аз го разбирам така - аз и ти сме вложили в УПФ 10 000лв. Получили сме общо 5 000дяла, спрямо стойността за деня на вложението ни. Фонда е купува акции на Дисни, Кока-кола и Новартис за 5 500долара(приемаме че това е еквивалента на вложената сума). България фалира, нашите ср-ва в НОИ ги няма Wink, в болниците няма лекарства, държавата иска помощ от МВФ, но и е отказана защото и сега не си връща дълговете. Подхвърлят на пенсионерите по 10тина лева и приемат план за 5годишно затягане на коланите. Нашите ср-ва в Дисни и Кока Кола, управлявани от ПФ, все още си струват около 5 500-6 000долара, но всеки ден се преизчисляват спрямо текущия курс на девалвиращия лев и позицията му на световните форекс пазари. Да кажем че утре на 07.01. са равни на 100 000лв(обезценка 10пъти)...
От тези 10 000 лв. в УПФ за теб ще е определено, че ще ти плащат примерно по 100 лв. на месец. По толкова и ще получаваш, единият месец ще са равни на 50$, следващия на 10$ и т.н., спомни си 1997 год. Пък ти си представяй за по-удобно, че си акционер на Епъл и Кока-Кола.

# 196
  • София
  • Мнения: 4 192
Имах детски влог с близо 3000лева в него като съм се родила в края на комунизма (почти една нова лека кола). Ами след като се случи девалвацията, навърших 18 и изтеглих 50лв и си купих едни дънки. Ето това ще стане и със събраните суми по ДПФ при случай на инфлация, никакви превалутирания и застраховки няма. вложителят поема риска, правата се използват в момента от хора със шестцифрени заплати  Wink

# 197
  • Мнения: 480
Така е Chiana 2003 и това се е случвало винаги с парите държани кеш в банка или под дюшека. То се случва и в момента, просто инфлацията е много слаба. Когато обаче с тези пари си купил дял от кошница с активи на компании и държави не би трябвало да е така, защото парите не стоят в брой в касата на Даниела Петкова - директорът на ПОК Доверие. Все едно да твърдим че който си е купил апартамент с левчета при хипер инфлация ще получи срещу него  10долара . Вие сте си купили актив и той си е там и ви носи доход. Това че местната валута се е сринала, ок просто тогава ще го оценим на местната валута по 10 или по колкото се е сринала спрямо световна такава, защото в главата на Дева той си струва 100хил евро без значение че еврото вече не е 2лв а 20лв и пак ще си прибира наем, който няма да е 500лв а да кажем 5 000лв.  Капиталовия стълб взима парите ви и ги инвестира в активи, а не ги държи в брой. Голяма част от активите често са извън БГ, като с това предпазва клиентите си точно от локални сривове и кризи. Това е и една от разликите му с НОИ.

Последна редакция: вт, 07 яну 2020, 09:42 от kokopapa

# 198
  • Мнения: 2 478
Кокич, Grinning, никой не спори, че да имаш инвестиционен портфейл е зле, нехубаво, или "набутвация", даже в една от темите, не помня тук ли беше, съм дал за пример едно видео на един канадец как се прави, което се подмина и много не се коментира, но няма значение, и как си струва, въпросът е, че си трябват пари. Със 100-200 лв. месечно нищо не правиш. Това са жълти стотинки и не си струва галимацията. Другото, което е, трябва постоянно да следиш, да си "на тръни", и да ти се превърне в ежедневие, за да си в крак с тенденциите, и постоянно да движиш активи, което не е за всеки. Години ще минат, докато създадеш такъв портфейл, който наистина да те храни, гарантирайки ежемесечно пасивен доход от дивидентите, без "да си мърдаш пръста", което всеки иска, особено в БГ.

След това, без кеш не може, aka пари в банка. Въпросът е да не е прекалено много. Един от начините за борба с инфлацията знаем е индексацията. Това на прост език за обикновен "спестяващ" човек, означава всяка година да вдига с около 3-5% размера на "влога", спестяванията". Аз това го "прехвърлям" и към тези със спестовните застраховки по възможност, но почти никой не го прави, много е далеч българинът от това.
Oтносно застраховките има и нещо друго - да, има леко надвнасяне, но аз гледам и по друг начин на него - освен цената на риска и разходите на застрахователя, тук се плаща и за гаранцията на парите. Реално една застраховка в EUR, добре направена, при "бял" застрaховател, презастрахована, е желязна, и каквото и да се случва, договорителят ще си вземе парите, просто обезпечението е много добро, и освен обезпечителния фонд и презастраховането на застрахователната сума, имаш и резерви по всяка една полица.

Обаче, няма как да ме убедиш, както и всеки адекватен, че системата ни не е в колапс, изкуствена, мутро-олигарска и търгашка, "струваща" си да се "инвестира" в нея, всеки момент в "готовност" да е "нулирана", за да се удовлетворят интересите на определени хора, всичко е за "изпиране" на едни парици, визирам ти БФБ, всички пенсионни компании на пазарчето ни, опериращи в БГ.
Кой, каквото иска да прави, аз си казвам мнението. Hands V

P.S. И стига с това "ви". Смешно е и дразни, не си на пангара, изпънал се, като струна, опакован във възтесен костюм, зализал перчем, опитвайки се да "впечатли" поредния клиент. Форумът е неформална, приятелска среда за обмяна на инфо и взаимопомощ, забавление и т.н. Peace

Последна редакция: вт, 07 яну 2020, 10:51 от FragranceFanatic

# 199
  • Мнения: 480
FragranceFanatic бих казал, че са малко по-големите набутки от продукта за който говорите.

Как точно ги бърка Алианц, Виена Иншурънс, НН или ОТП мутрозапушването на БФБ и в БГ, като едва 5% от активите им са там? И с последните промени на качената от мен наредба, дори ги притиснаха да държат основно компании от Софикс. И въобще защо извъртате разговора към БФБ, като дискусията бе съвсем друга?

# 200
  • София
  • Мнения: 3 160
Има някои фондове, които много ги бърка БФБ. Онези със свързаните компании, например.
Освен това при една хипотетична криза, срокът за теглене от ДПФ и УПФ който може, е в състояние да стопи и малкото останало - пускаш заявката на една стойност, обаче реално получаваш сумата по "курса" след няколко дни, който може да е хвръкнал до небето или съвсем да нямат стойност левовете.
Много ми е интересно господинът със застраховките да разкаже как се случват там нещата. Празни приказки колко е яко сме чели достатъчно, но ако например утре отпадне валутния борд и еврото стане 5 лв, какво ще се случи с левовите застраховки? Или ако стане 1 лев? Хипотетично, очевидно е чудесен консултант и би трябвало да запознава клиентите си и с този риск.

# 201
  • София
  • Мнения: 4 192
Никой не оспорва, че с нашите левове се влагат в активи- нискорискови, високорискове, във валута и къде ли не. Простият въпрос е като си вкарал 10 000лв при курс 1 към 2 (т.е. 5000 евро) при една хиперинфлация какво ще получиш. Ако твърдиш, че ще получиш левовата равностойност на еврото (да кажем) по курс към деня, жестоко, ама жестоко се бъркаш.
По-нагоре дори те помолиха да покажеш къде в договора ти е упоменато, че ще получиш нещо друго освен едни девалвивани хартийки  Wink
А тази на Доверие не беше ли станал някакъв скандал с нея че взима шестцифрена сума месечна заплата?

# 202
  • Мнения: 54 445
Абе какви активи с по 5-10-15 хиляди лв. в партидата???

Доверие бяха на косъм да ги продадат на някаква съмнителна УК фирма, но се размина работата.

https://www.mediapool.bg/upravata-na-pok-doverie-hvarli-ostavka- … a-news208814.html

# 203
  • София
  • Мнения: 4 253
Ако вноските са около максималния осигурителен доход, натрупаната сума до момента е доста по-голяма.
А ако вноските се правят през целия осигурителен стаж, картинката с втората пенсия ще е доста по-различна, но затова трябва време.
Нямам решение за себе си по въпроса - не вярвам на правителствената пропаганда в полза на НОИ, но и нямам доверие в ПФ. Работя по въпроса да не завися от тях.



# 204
  • Мнения: 480
Абе какви активи с по 5-10-15 хиляди лв. в партидата???

Доверие бяха на косъм да ги продадат на някаква съмнителна УК фирма, но се размина работата.

https://www.mediapool.bg/upravata-na-pok-doverie-hvarli-ostavka- … a-news208814.html

Преди 15 г. когато стартираха вноската ми е била 20лв. месечно и в момента имам 15К. Остават ми още 20г. до времето когато ще тегля(ако не вдигнат още възрастта по КСО) и вече на месец влизат по 100лв(5 пъти повече), така че спокойно поне ще удвоя или утроя до 65г..  Надявам се след 10-15г. да ни управляват по-мъдри и истински десни политици, кито да не искат да национализират ЧЕЗ, ПФ и т.н., да има вече мултифондове или поне европейския ПФ да е стартирал, а дупката в НОИ едва ли ще е само 4млрд., както 2019. Но определено и аз не разчитам само на НОИ и УПФ.

За продажбата - така беше и тогава си изтеглих доброволното, но изчаках с УПФ-то. Ако бяха направили тази глупост просто щях да ги преместя в ДСК Родина, Алианц или НН. Всъщност сега имам доброволно в ДСК Родина и съм доволен - справят се добре и информацията ми е под ръка доста удобно.

Последна редакция: ср, 08 яну 2020, 06:48 от kokopapa

# 205
  • Мнения: 350
Направих си труда да сметна как биха изглеждали нещата за прословутия УПФ Доверие за последните 5 г. Сметнати са по цени на дялове към 3. Януари за всяка година. Може и по-точно, но основното допускане е - за всяка година от 2014 до 2018 вкл. внасяме по 1200 лв. (100 лв. на месец), като последните престояват цялата 2019-та. Условно купуваме срещу събраните за 2014-та 1200 лв. дялове по цена на 3 януари 2015 и така 5 последователни години.
Накрая сумираме всички дялове и ги умножаваме по цената на дял към 3 януари 2020.  Получава се следното:

Т.е. имаме на внесени 6000 лв. доходност от 372,71 лв., което прави около 2.37% средна доходност (като се има предвид размера на сумарните вноски) на година или 12,4% сумарно за периода.
Инфлацията за периода е 8,4% или 1.63% средно на годни (официално).
Чисто е около 4% за 5 години увеличението.

Сега сравнете с колко се повишиха пенсиите за изминалите 5г. в НОИ
Пак по официални данни средната за 2018 (все още няма данни за 2019) е 363,82 лв. срещу 294 лв. през 2013-та

Т.е. НОИ е индексирало пенсията ви за 5г с 23.75%, докато УПФ - само с 12,4%.

Разликата е 2 пъти в полза на НОИ.

# 206
  • Мнения: 54 445
Браво, hrs, много хубав разбор си направила.

# 207
  • Мнения: 480
Здравей Hrs,
Чудесна и нагледна табличка - ето че можело да има и градивни коментари.
Явно след, като оборих с факти твърденията ти в каква валута стоят парите ни в ПФ и какви са таксите на ПФ, си се постарала този път - браво!  
Какво доказваш сега - приемаш, че пенсията се е повишавала(с чисто политически решения и без връзка с БВП) и че заплатата на внасящия в УПФ не е нараствала през последните 5години - може. Аз не споря и никога не съм поставял на изпитание популизма на политиците - 2021 е година на избори и може да вдигнат пенсиите с 15%, което няма как да бъде догонено от капиталовия стълб. Това обаче не доказва, че всеки човек е добре да е диверсифициран(което бе основата на спора ни) за старините си след 15-20-30г., защото никой не знае какви ненормалници ще ни управляват и в какви блата ще вкарат държавата и бъдещите пенсии от НОИ.

Поздрави и успех!

п.п. няма да проверявам и да вадя моя табличка, че стана интересно на БФБ - искам само да напомня за една пловдивска политичка и видна счетоводителка Менда Стоянова, която искаше да взима парите на ПФ, защото изкарвали по-малко от депозит. Еми оказа се че не всичко е толкова простовато, колкото винаги го обясняват от ГЕРБ - ето сега ПФ носят по 7-8% , а депозитите нъцки Wink

п.п.п.Никой не спирам да се гмурне към морето от доволни граждани от пенсията си в НОИ, просто споделям и друга гледна точка Wink. За мен обаче е най-правилно всеки да получава каквото е внесъл, а не да чака от бъдещите поколения - най-близо до тази логика е капиталовия стълб.

Последна редакция: ср, 08 яну 2020, 15:06 от kokopapa

# 208
  • Мнения: 350
Какво доказваш сега - приемаш, че пенсията се е повишавала(с чисто политически решения и без връзка с БВП) и че заплатата на внасящия в УПФ не е нараствала през последните 5години - може. Аз не споря и никога не съм поставял на изпитание популизма на политиците - 2021 е година на избори и може да вдигнат пенсиите с 15%, което няма как да бъде догонено от капиталовия стълб.

Първо - повишаването на пенсиите в НОИ е свързано съвсем пряко с ръста на БВП, то е азбучна истина.
Второ - какво общо има нарастването на заплатата в случая ?  - Нищо ! Таблицата разкрива как УПФ управляват парите ти. Доходността се смята за внесените средства. Ако ти се увеличи заплатата и почнеш да внасяш повече, това няма да доведе до увеличаване на доходността - тя ще си остане все същите (мижави) 4% след инфлацията за 5 г. или бруто 12.4%

Колкото до 7% доходност - не знам какво се пъчиш с тях, при положение, че миналата година е имало загуба и то солидна. Затова е сметнато за 5г. Мога да го сметна и за 10, и от самото начало, но няма смисъл да си губя времето. Който иска - разбра. Не съм почитателка на инвестициите в апартаменти, но само за сравнение - от 2003-та до 2018-та цената на кв.м е скочила от около 330 евра на 1100 за София. Хич нищо да не е правил човек, щял е да се предпази от инфлацията и отгоре. За времето от основаването на УПФ цената на дяловете е скочила от 1,00 на 1,90 лв. Както се  казва - почувствай разликата. (И тук не броим 5% загуба на входа). Колкото до депозитите, не бе далеч времето, когато имаше по 6-8%, а 2009-та имаше банка (не е фамозната КТБ), която предлаше над 12%, макар и за кратко. Говорим за депозити (по името на темата), които са гарантирани от държавата. УПФ изобщо не са гарантирани и са твърде далеч по доходност за произволно избран 10 годишен период. Ти упорито отбягваш въпроса какво се случи с ППФ (професионалните ПФ). Защо бяха закрити, кой плати сметката там - все неща, които по мое скромно мнение предстои да се повторят и с УПФ. (Справка - Виктор Орбан в Унгария)
Единственото смислено решение(според мен), е УПФ да се пренасочат или към НОИ или като ДПФ. Но доброзорни частни фондове по дефиниция са пълен абсурд. Държавата ме задължава да си "инвестирам" парите при някого, без право на "спасение", изключая прехвърляне в НОИ. Ако утре някой УПФ реализира 50% загуба (инвестирайки например парите ни в акции на поредното КТБ или в ААА облигации от които тръгна кризата в САЩ през 2009-та) какво правим, освен да пием студена водица ? Нищо ! Робърт Редфорд в "Шпионски игри" бе казал да не си играем с парите за пенсия. Водете се от здравия си разум и добрия стар консерватизъм, алчността е от лукавия.

# 209
  • Мнения: 480
Сложих ти поредния лайк Wink
Редфорд едва ли е чакал на американското НОИ Wink
С ППФ не знам какво се е случило - сигурно хората са внасяли прекалено кратък срок и са излезли в пенсия и не е имало достатъчно голяма сума в партидата - това и е хубаво на пустата партида - има колкото внесеш = малко бонус от инвестиции Wink Гледам че ДСК Родина обявяват че имат ППФ - щом казваш че ги няма ОК, не ми се рови. Успех!
Орбан е най-лошия популиски пример и след като афишираш него като светъл пример - отказвам се да дебатирам.
Сравняваш несравними модели, които са за да се допълват а не противопоставят. Сравняваш доходността от продукт с НОИ който няма доходност а дава колкото гласуват  Волен и другарите му. Каквото има съм го казал последните 3 страници, няма смисъл да продължаваме с този спам - като искаш старините ти да са на едно място и да разчиташ на политиците - ОК, аз не искам.

Дори през Револют си купувам акции и си ги забравям там - парите не са в БГ, могат да се изтеглят в над 130страни по света, валутата не е БГ и данък дивидент за NYSE  ми е само 10%.

Успех и на всички фенове на НОИ! Гледам  БДЖ и Български пощи и виждайки как управлява държавата аз ще оставя 5% настрана, ей така за всеки случай Simple Smile

Последна редакция: ср, 08 яну 2020, 16:01 от kokopapa

Общи условия

Активация на акаунт