След депозитите накъде? - 2 тема

  • 37 885
  • 245
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 350
А и още нещо - примерът с Венецуела е супер - колко пари биха дали на пенсионерите УПФ-тата във Венецуела, ако изобщо има такива ? Това да не е перпетум-мобиле Simple Smile Държавата фалира, а УПФ-тата стоят непоклатими и плащат... хахахахаа

# 181
  • София
  • Мнения: 3 176
Разликата е никаква ако тръгне да фалира държавата, но съм убедена, че и без фалит до 10 години ще измислят начин да ги национализират. Без разбира се НОИ да поддържа индивидуални партиди, за да могат да играят с години и коефициенти както сега.
Едно време имах ДПФ, даже още ми се мотае някаква работодателска партида, без проблем изтеглих каквото можеше, а останалото съм го прежалила.

# 182
  • Мнения: 54 626
Това абсолютно не е вярно, че който пие на пейката и който е внасял осигуровки на макс ще вземат еднакви пенсии.
Точно ти не го казвай, заблуждаващо е.

# 183
  • Мнения: 481
Някои участници или са много глупави или се правят на неразбрали.
В каква валута са спестяванията в УПФ-тата ? В левове.
Ако при някакви обстоятелства държавата фалира, което се е случвало доста често в последните 100 години, какво става ? Първо излиза от валутния борд, че и от еврозоната (ако е там). Гърците се бяха подготвили да връщат драхмата. После - държавата почва да печата левчета - достатъчно, за да върне за 1 г. всички натрупани дългове. УПФ-тата продължават да ви плащат в същите левчета.
Колкото до това, колко би взел вложител от УПФ - чакам да видя сметка - колко пари са влезли бруто (с входната такса от 5%), колко пари са взели (под фОрмата на 1% такса управление) и колко е останало чисто. После смятаме инфлацията за последните 15-20г. откак има УПФ и откриваме тъжната истина. Питам се само защо трябва да си давам парите да ми ги харчи някой друг, като мога и сама да го свърша Simple Smile Всъщност защо трябва да чакаме толкова дълго, какво се случи с ППФ, когато миньорите се пенсионираха Simple Smile Не ми отговаряйте, вече знаем всички.
И ако някой си мисли, че еврозоната е супер, нека си представи за момент Италия в гръцкото положение отпреди 10г.

Нямах желание в началто на годината да влизам в спорове и се намесих само защото според мен, когато задавате грешни условия на задачата е много верятно да достигнете до грешни решения и отговори (изводи).

Ето валутната експозиция на моя УПФ към 2019г.  Видно е че едва 14% са в лева - вероятно депозити. И да фалира държавата и да се срине местната валута, компанията като изплаща ще превалутира по бъдещия курс 1евро към 200лева например и за всеки мой дял ще имам друга стойност на партидата.


Така, хайде сега ми обясни как при БГ фалит мойте средства, които са превалутирани в голямата си част в евро - може би защото са инвестирани в десетки компании през франкфуртската борса, ще станат 10долара, колкото твойте от НОИ през 1997г.? Явно не разбираш, че с мойте левчета са купени акции на Нестле, Новартис, Шел и т.н. те си дават дивиденти в евро и акциите им са в съответната валута. Ако мутрите бутнат пак нашата държавица, например за да занулят дълговете на Пеевски в ПИБ и ББР, то лева и НОИ отиват по дяволите. Но инвестициите в Нестле ще са си същите акции просто ще се равняват на в пъти повече левчета или там какъвто еквивалент ще получаваш от фалиралия НОИ.  Не знам как да ти го обясня по-ясно - дано сте ме разбрала, защото не ми се спори повече по темата.

Също искам да добавя, че УПФ Доверие ми удържа ЕДНОКРАТНО от всяка вноска по 3,6%, а таксата за управление(инвестиционната такса) е 0,75%.

И в заключение ще те цитирам:"Някои участници или са много глупави"  или надценяват знанията си пишейки и давайки акъл по теми вместо да почетат повече Wink
Успех и без лични нападки моля!


п.п. Дева  - това което искам да кажа е че политиците с популиски обещания съвсем развалят и без това загиващата с-ма. Майката на мой приятел цял живот е бачкала в БТК и се пенсионира на да кажем около 290-300лв(явно не е била на висока заплата жената). И онзи ден казва -  "е аз за какво чинно внасях цял живот, като тия дето ту работили ту укривали доход и взимащи минимална пенсия взимат от 2019 почти колкото мен. Помагайки на тези които нямат голям принос към с-мата дали заради мързел или други причини, демотивират другите които са спазвали правилата и са внасяли.

Както и да е, сигурно аз греша щом всички сте на противното мнение!
Хубава вечер момичета, направете мъжете до вас щастливи!

Последна редакция: пн, 06 яну 2020, 19:18 от kokopapa

# 184
  • Мнения: 15 960
Kokopapa, аз само не разбрах откъде си сигурен, че в случай на фалит и девалвация УПФ ще ти изплащат пенсия по някакъв  актуален курс, след като пенсията поначало ще ти е фиксирана на сума в лв. Някъде го пише ли?

# 185
  • Мнения: 2 478
Иска му се да е сигурен.
Аз не вярвам на никой за нищо, и на нищо. Сигурно няма. Утре може САЩ да удари Иран и да стане III-та световна война. Въпреки че, като се замислим няколко може да са причините за тези "репчения". Нулиране не ни се иска да се случи всеки случай, aka 1997-ма година.
Аз съм против Еврозоната все още. Не сме готови, като стандарт, и като икономика.

Много ми е симпатична hrs.
Чудесно разсъждаваш. Hands Thumbsupbouquet

# 186
  • Мнения: 481
Kokopapa, аз само не разбрах откъде си сигурен, че в случай на фалит и девалвация УПФ ще ти изплащат пенсия по някакъв  актуален курс, след като пенсията поначало ще ти е фиксирана на сума в лв. Някъде го пише ли?

Wink Здравейте, Нина.
С отговора си искам да поставя край на този безмислен спор.
Като сте сигурни и вярвате в избора си ОК - вървете в НОИ няма лошо, аз също съм там, но имам и УПФ, което си е някаква диверсификация за мен. Защото след 20г. Избирателите от Столипиново може да изберат бат Сали за премиер и той да реши че всичко от НОИ ще ходи за златни зъби на младоженците в Столипиново, така както сега Волен и Каракачанов решават друго. Simple Smile

Дали сумата ще е фиксирана в лева или след 3год. в евро няма значение, защото логиката е друга.

С 5% от заплатата си( да кажем 100лв) купувам дялове от ПФ (50бр.). Това са 50 парченца от кошница инвестирана в стотици активи. Така в момента имам да кажем 8 200дяла и всеки от тези дялове днес има една ст-ст 2лв. След време или при срив на местната валута, този дял може да се оцени на  200лв или на 3евро след 3год.(защото пак казвам в него има стотици международни активи). Къде го пише ли, ами в правилника на фонда:
"Оценка на  активите и пасивите на  УПФ „Доверие"  се  извършва на ежедневна база, по утвърдени, от Управителния съвет наПОК „Доверие" АД, Правила за оценка на активите и пасивите на ПОК „Доверие” и на управляваните от нея фондовете за допълнително пенсионно осигуряване. Ежедневно се изчислява стойността на един дялна УПФ „Доверие“,който се публикува на електронната страница на ПОК „Доверие"АДи на страницата на Комисията за финансов надзор(КФН)."

Хубава вечер на всички!

Последна редакция: пн, 06 яну 2020, 20:15 от kokopapa

# 187
  • Мнения: 15 960
Щом казваш, че ги проверява КФН, значи всичко е наред и ще се успокоя и аз.Sunglasses

# 188
  • Мнения: 2 241
КФН проверяваха и КТБ Grinning

# 189
  • Мнения: 2 478
Не знам как да "изофкам". Какво означава "да ги проверява КФН"?
Нищо не проверява. Това какво пише в закона, нищо не значи.
Това е една фиктивна "маша", разчистваща сметки, пълнеща гуши на определени хора, даваща работни места на стринки, укьовци, щерки и т.н.
Всички "надзори" са така.
Дайте по-сериозно.

Нина, ама грам недей да си спокойна.

Абе, Коко, ква е тая "мека китка" дето си сложил за аватар, преди беше по-добре.
Добра ни е вечерта иначе.

# 190
  • Мнения: 481
Simple Smile  пак ви казвам щом сте по спокойни с НОИ ок. Днес как да се харчат парите казва Волен утре някой бат Сали и така...
Няма лошо и аз имам там ...

Последна редакция: пн, 06 яну 2020, 20:58 от kokopapa

# 191
  • Мнения: 54 626
Стойността на 1 дял е в лева.
Как ще се плаща от твоето УПФ в случай на всеобщ срив? Пак в лева. За какъв актуален курс става дума, че не схващам аз, малко съм недоспала, ама все пак не разбирам.

# 192
  • София
  • Мнения: 16 103
Прочетете си договорите и ситния текст - това, което е във валута ще се изплаща или начислява по курс от преди избухването на кризата. Че нали я чакаме и се оглеждаме от къде ще дойде.  Thinking
Четете внимателно hrs  и FragranceFanatic - разбират какво и защо пишат.
Нещото kokopapa поне за мене е ясно, че  дращи от името на някои фонд. Уж се пробва да зарибява кърмачки и подобни. Дано не го отразят.
Наясно съм, че ще се оплаче, ще ме заметат и ще ме предупредят за възможен бан. Който прочел - прочел. Важното е да мислите.

# 193
  • Мнения: 481
Стойността на 1 дял е в лева.
Как ще се плаща от твоето УПФ в случай на всеобщ срив? Пак в лева. За какъв актуален курс става дума, че не схващам аз, малко съм недоспала, ама все пак не разбирам.

Здравей,
В момента всеки дял ежедневно се изчислява и се определя стойността му спрямо местната валута - в случая лева(ако след 3г. приемем еврото, вероятно ще е спрямо него).
ето я Наредбата: https://www.poc-doverie.bg/web/files/documents/Document/57/file/ … za_dopylnitel.pdf

Аз го разбирам така - аз и ти сме вложили в УПФ 10 000лв. Получили сме общо 5 000дяла, спрямо стойността за деня на вложението ни. Фонда е купува акции на Дисни, Кока-кола и Новартис за 5 500долара(приемаме че това е еквивалента на вложената сума). България фалира, нашите ср-ва в НОИ ги няма Wink, в болниците няма лекарства, държавата иска помощ от МВФ, но и е отказана защото и сега не си връща дълговете. Подхвърлят на пенсионерите по 10тина лева и приемат план за 5годишно затягане на коланите. Нашите ср-ва в Дисни и Кока Кола, управлявани от ПФ, все още си струват около 5 500-6 000долара, но всеки ден се преизчисляват спрямо текущия курс на девалвиращия лев и позицията му на световните форекс пазари. Да кажем че утре на 07.01. са равни на 100 000лв(обезценка 10пъти)...

# 194
  • Мнения: 18 612
Прочетете си договорите и ситния текст - това, което е във валута ще се изплаща или начислява по курс от преди избухването на кризата. Че нали я чакаме и се оглеждаме от къде ще дойде.  Thinking
Четете внимателно hrs  и FragranceFanatic - разбират какво и защо пишат.
Нещото kokopapa поне за мене е ясно, че  дращи от името на някои фонд. Уж се пробва да зарибява кърмачки и подобни. Дано не го отразят.
Наясно съм, че ще се оплаче, ще ме заметат и ще ме предупредят за възможен бан. Който прочел - прочел. Важното е да мислите.


Не. Служител на най-ниско ниво в мобилен оператор.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт