След депозитите накъде? - 2 тема

  • 37 770
  • 245
  •   1
Отговори
# 210
  • София
  • Мнения: 4 192
Здравей Hrs,
Чудесна и нагледна табличка - ето че можело да има и градивни коментари.
Явно след, като оборих с факти твърденията ти в каква валута стоят парите ни в ПФ и какви са таксите на ПФ, си се постарала този път - браво!  

Я пак поясно, че аз не ти видях отговора  Mr. Green
Ама не в каква валута се инвестират, а в каква валута ще ти ги изплатят. Защото разликата е като между Канада и Канализация  #Cussing out

# 211
  • Мнения: 54 445
Kokopapa, права е леля ти Менда. Simple Smile
Преди 2 години един общ приятел ми предлагаше да си направя ДПФ. Simple Smile
Понеже и УПФ-то ми е в същата ПОК, реших да проверя как са ми управлявали парите досега.
Нанесох си всички вноски по месеци и години, като си добавих и графа за лихви, ако бяха ми стояли в банка, при тогавашните лихви.
И ето резулатът, таблицата не претендира за професионалност, но все пак е прегледна.

Скрит текст:

Обобщено - УПФ не само, че не са ми управлявали сносно парите, ами съм на сериозна загуба.
Ти си вярвай, че имаш дялове в международни компании, аз с очите си виждам, че ако си ги бях внасяла в БГ банки, щях да съм на плюс почти 1700 лв.

Това е от 2017.
Не съм я актуализирала, няма и нужда.

Последна редакция: ср, 08 яну 2020, 21:04 от DeVa®

# 212
  • Мнения: 480
Щом всички смятате, че патката е лебед - ок прави сте, явно аз греша!
Ще изложа на риск свойте пари, така че благодаря за загрижеността и моля за край на безмисления спор!


Хубава вечер и идете да направите мъжете си щастливи!

# 213
  • София
  • Мнения: 4 192
Еееее, не врътвай опашка сега. Въпросът ми е съвсем прост.
В каква валута са деноминирани инвестициите. Може да са инвестирани и в кенгурско сирене, ама тук ще ти изплатят левове. И вложителят поема целия валутен риск. Без да има какъвто и да е избор!

# 214
  • Мнения: 480
Еееее, не врътвай опашка сега. Въпросът ми е съвсем прост.
В каква валута са деноминирани инвестициите. Може да са инвестирани и в кенгурско сирене, ама тук ще ти изплатят левове. И вложителят поема целия валутен риск. Без да има какъвто и да е избор!

забавно, имаш лайк.
Може да се изплащат и в динари ако след хипотетичен апокалипсис се откажем от лева. Важното е че по време на катаклизЪмa(като 1997) ще си стоят скрити на сухо в много чужди страни и валути и бизнеси. Посочил съм дословно опорната точка на Hrs:"В каква валута са спестяванията в УПФ-тата ? В левове.""
Хубава вечер!

# 215
  • София
  • Мнения: 4 192
т.е. ще ти ги върнат като те защитят от инфлацията? Не може да го извъртиш. Въпросът е прост  Wink

# 216
  • Мнения: 15 960
Те може и да си седят, и Кока Кола да ни изкарва пенсиите, ама черно на бяло в някой документ пише ли колко € например си внесъл в УПФ? Пише само лева, и толкова и ще получаваш, ако въобще остане нещо дотогава. Ако случайно нещо се спечели, то ще е за онези с шестцифрените заплати, не за Ганьо и неговата пенсия.

# 217
  • Мнения: 480
Въпреки високото ниво на пишещите в темата, ще си позволя да публикувам прогнозите на незначитените брокери за топ 3 на акциите за 2020 на мизерната БФБ.


    - "Фонд за недвижими имоти България" оглави класацията на брокери и анализатори пред "Капитал"
    - Анкетираните залагат SOFIX да се покачи средно със 17.5% през тази година и нито един не предвижда понижение
    - Катализатор се очаква да бъде и очакваното приемане на България във валутния механизъм ERM II"



№1 ФНИ България АДСИЦ

"Цената на акция е далеч под нетната стойност на активите, което ще има все по-голяма тежест предвид записания краен срок на съществуване на фонда. Имайки предвид, че бизнес сградата в "София Тех Парк" е най-големият проект на компанията, то развитието му по план ще е важна компонента за оценката на акцията. Потенциална заплаха е възможното свръхпредлагане на бизнес имоти. Също така трябва да се има предвид, че основната заетост на бизнес имотите идва от IT сектора."
Божидар Тодоров, риск мениджър в "Алфа асет мениджмънт"

"Очакван по-висок дивидент през 2020, а с построяването на новата сграда на компанията и доближаващия срок за първи дивиденти от нея инвеститорите ще са по-активни по позицията."
Натали Илчева, "Елана трейдинг"

"След успешното увеличение на капитала с 27.5 млн. лв. през 2018 г. дружеството получи официално разрешение за строителство на офис сграда в "София тех парк" на стойност 33 млн. евро. Компанията отчита добри положителни резултати, като през 2020 г. се очаква допълнителен ръст, свързан с повишените приходи от наеми на инвестиционни имоти, сред които са магазини, които са отдадени под наем на веригата Mr. Bricolage, офис сграда в "Камбаните" в гр. София и офис сграда в "Бизнeс Парк София".
Красимира Паунина, "Селект асет мениджмънт"

№2 Доверие обединен холдинг

Въпреки че акциите на дружеството поскъпнаха значително през 2019 г., перспективите пред холдинга все още не са изчерпани, защото ръководството му тепърва ще стартира развитието на придобитата молдовска банка Moldindconbank. Също така активите на "Доверие обединен холдинг" включват застрахователни дружества, болница в България, както и успешната ритейл верига "Мосю Бриколаж" в страната. Тяхното развитие е предпоставка за сравнително добри бъдещи финансови резултати, които биха подкрепили положителното представяне на акциите на холдинга на пазара.
Красимира Паунина, "Селект асет мениджмънт"

"След придобиването на ефективен контрол върху Moldindconbank би следвало да видим солиден ръст на консолидираната печалба, както и реализация на обявената стратегия на холдинга. Дивиденти не са изключени в средносрочен план след намаляване на задлъжнялостта на холдинга. Част от дълга за сделката беше рефинансиран с 20 млн. евро от Международната инвестиционна банка при привлекателни условия, което трябва да допринесе към възвращаемостта от транзакцията. Подкрепата на Софарма също дава сигурност относно бъдещето на холдинга."
Екип на ПФБК

"Допълнителен тласък от сигнергията с придобитата в Молдова банка."
Натали Илчева, "Елана трейдинг"

№3 Софарма

"Резултатите на компанията ще зависят главно от износа, като предвид основните пазари имаме съществен геополитически риск. Интригуващо е как ще продължи опитът за пробив в САЩ с продукта табекс (cyclistin). На консолидирана база очакваме да видим влиянието на последните инвестициите, които бяха направени от "Доверие Обединен Холдинг" и "Софарма трейдинг". Компанията продължава да разпределя дивидент, което е важно за немалка част от инвеститори."
Божидар Тодоров, "Алфа асет мениджмънт"

"След не толкова силни резултати през първите месеци очакваме продажбите да се повишат."
Галина Зайцева, "София интернешънъл секюритиз"

"Топ акцията на БФБ в порфейлите на всички."
Владислав Панев, "Скай управление на активи"

https://www.capital.bg/moiat_capital/investments/2020/01/09/4014 … _akcii_na_2020_g/

# 218
  • Мнения: 14
Снощи си гледах УПФ-то. С тези 10600 не знам за колко месеца ще ми плащат 2-ра пенсия?! Rolling Eyes
Твърдо ще се местя е НОИ. Naughty

То май вече не може, DeVa...Само 5 г преди пенсия, мисля.

# 219
  • Мнения: 14
Истината за НОИ и УПФ-тата е много проста.
1. За НОИ - НОИ никога няма да фалира, защото зад него е държавата. Дори да има дупка от вноски, държавата ще я покрива с данъци и бюджетни трансфери. Може да не растат пенсиите, но няма и да изчезнат.
2. Зад УПФ-тата не стои нищо и е факт, че дори сега се промъква тревожна информация за състоянието там и бъдещите пенсии. Истината вероятно е още по-потресаваща.

Да разгледаме лошия сценарий - повторение (условно) на 1997-ма.
В НОИ пенсиите стават 10$, в УПФ - също 10$. Обаче след 1-2-3 г. в НОИ пенсиите възвръщат една базова покупателна способност - главно поради солидарни вноски, но и поради държавни трансфери. Пита се - откъде ще се дойде всичко това в УПФ ? Какво би станало с "индивидуалните" партиди там ? Кой ще ги попълва ?

Най-вероятният сценарий като цяло е държавата в един момент да ги национализира както ППФ-тата. Или класическата българска схема - едни пият (персоналът и най-вече управителите на УПФ-тата), всички данъкоплатци плащат. Този филм сме го гледали.
Отдавна избягах от УПФ-тата в НОИ и мнението ми не е препоръка за никого.

Абсолютно подкрепям, и аз избягах от Алианц в НОИ. Пък поживем, увидим. Wink

# 220
  • Мнения: 54 445
То май вече не може, DeVa...Само 5 г преди пенсия, мисля.

Да, до 5 години.
Аз имам повече от 5, значи може.

# 221
  • Мнения: 480
Не се заяждам с никого, но какво си мислят тия тъпи румънци?!?!
Не стига, че са толкова след нас във всичко, а гледай какви безмислици говорят! Бързо им пратете линк към съветите в бгмама и да се успокоят, да знаят че държавата ще се погрижи за тях, даже нашето НОИ ще ги поеме - при нас е сигурно! И вода от Перник ще им пратим - СТАБИЛНА ДЪРЖАВА  Simple Smile

"Пенсионната система в Румъния трябва да бъде реформирана, защото в противен случай поколението, родено през 70-те години на 20 век, ще остане без пенсии, заяви министърът на финансите Флорин Къцу, цитиран от вестник Adevarul."


"Днешната пенсионна система функционира като благотворително дружество - докато има хора, които правят вноски, всичко е наред, но като се има предвид демографското положение на Румъния, на онези, които са родени през 70-те като мен, няма да има кой да плаща пенсиите, коментира финансовият министър."

"Министърът на финансите Флорин Къцу заяви, че реформата на пенсионната система ще започне през 2021 г., включително чрез увеличение на вноската във втория пенсионен стълб."

Поколението от 70-те в Румъния рискува да остане без пенсии, предупреди министър

https://www.dnevnik.bg/evropa/2020/01/10/4014854_pokolenieto_ot_ … va_da_ostane_bez/

Последна редакция: пт, 17 яну 2020, 09:18 от kokopapa

# 222
  • София
  • Мнения: 4 192
Това никой не го оспорва. Просто отбелязахме, че оня, любимия ти стълб,  е не по-малко опасен от НОИ и при една криза, по всяка вероятност, пръв ще гръмне от инфлацията и виновни няма да има, защото така си е замислен Wink
Иначе в темата доста диверсифицираха кошницата, никой не е опрял до НОИ...

# 223
  • Мнения: 6 555
То май вече не може, DeVa...Само 5 г преди пенсия, мисля.

Да, до 5 години.
Аз имам повече от 5, значи може.
А има ли начален срок? До 5 години ясно...но това значи ли, че и утре човек може да си премести вноските, ако реши, а има примерно още 8 години до пенсия?

# 224
  • Мнения: 54 445
Няма. ММ има 10 години, прехвърли се скоро.
На място става, трябва и аз да отида.

Общи условия

Активация на акаунт