Нова печка с вентилатор!

  • 34 158
  • 69
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 100
Такаааааааааа първо да се похваля
МъжЪт ми ми купи нова готварска печка, та дано се амбицирам и се науча да готвя Wink!
Новата ми фурна е с вентилатор/ старият неработеше и си печах само на стандартна програма/
Сега може ли да ми помогнете, за какво се ползва този вентилатор и какво пиготвяте  с неко!
И най-важното КАК?

# 1
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Здравей Ybag, първо - ЧЕСТИТО, със здраве да си я ползваш!

Имам такава фурна вече 5 години и много съм доволна. Всъщност откакто я имам не използван въобще варианта на печене горе и долу, само вентилатора. В моята има книжка в която е написано какво колко дълго и на колко градуса се пече(ако нямаш, мога да ти напиша таблиците). Изпълнявам препоръките от там и всичко става супер. Никога преди не съм имала толкова равни кексове, например. Вентилатора движи въздуха във фурната и всичко се пече равномерно. Няма загаряния, няма недопечено. Още по-хубавото е, че могат да се пекът по две тави наведнъж, което много улеснява при печене на пици, сладкиши и други.

Ако имаш въпроси - насреща съм!

# 2
  • Мнения: 1 771
Здравей Ybag, първо - ЧЕСТИТО, със здраве да си я ползваш!

Имам такава фурна вече 5 години и много съм доволна. Всъщност откакто я имам не използван въобще варианта на печене горе и долу, само вентилатора. В моята има книжка в която е написано какво колко дълго и на колко градуса се пече(ако нямаш, мога да ти напиша таблиците). Изпълнявам препоръките от там и всичко става супер. Никога преди не съм имала толкова равни кексове, например. Вентилатора движи въздуха във фурната и всичко се пече равномерно. Няма загаряния, няма недопечено. Още по-хубавото е, че могат да се пекът по две тави наведнъж, което много улеснява при печене на пици, сладкиши и други.

Ако имаш въпроси - насреща съм!


Сестра ми има печка с вентилатор, но не го е ползвала, защото в книжката й не е много добре обяснено  как става. Би ли дала таблицата за да й я дам. Благодаря предварително.

# 3
  • Мнения: 1 708
Аз също пека всичко на вентилатор.Става по-вкусно и равномерно опечено.Също използвам грил реотана за запичане на сандвичи,докато не си купих сандвич-мейкър Laughing

# 4
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Сладки и сладкиши:      Предварително загряване:       температува в C°:         минути:

Кекс и сладкиши,                          не                                      160-170                                60-70
блатове за торта,                         да                                      160-170                                30-40
плодови сладкиши,                       не                                      160-170                               40-60
платки за руло и торта                  да                                     160-170                                10-15
баница                                          не                                       180-190                                35-55
козунак                                          да                                      170-180                                25-35
pizza                                            да                                       190-210                               30-45
хляб(пита)                                     да                                       170-180                                50-60

Дребни сладки:
Целувки, ореховки                        не                                          100-110                               60-90
масленки, меденки                        не                                        150-160                                10-20
шприцовани сладки                      не                                        150-160                                10-25
Малки сладки с мая                       не                                          160-170                               20-35
От многолистно тесто                   не                                         160-170                               15-30
Еклери                                           не                                          170-190                               25-45
 
Месо:                      Маса в г.                           Температура в C°             минути:

Телешко Ростбиф             1000                                   180-200                     30-45
Свинско(котлет)                1000                                   170-180                     120-140
Мусака, пъл. чушки и др.  1000                                   170-180                     40-60
Пиле                                   1200                                   180-190                     70-90
Патица                              1700                                   160-170                     120-150
Пуйка                                 5000                                   160-170                     180-240
Риба цяла                          1000                                   170-180                     40-60
Риба-филе                         1000                                   150-170                      40-60

Температурата зависи от количеството и големината на това което печем. По-добре е да се сложи първо по-ниската температура и ако не се зачервява, може да се увеличи. Времето за печене е също индивидуално и е добре, да се сконтролира около първите посочени минути. Аз обикновенно при месото давам темп. около 190-210, Ами това е, мисля, че след няколко опита, се свиква и дори няма нужда от таблици.

Успех!


ПС. Не знам как са вашите копчета, но аз имам едно, което показва начина на печене
(в случая) вентилатор, а другото показва температурата.

# 5
  • Мнения: 1 771
Сладки и сладкиши:      Предварително загряване:       температува в C°:         минути:

Кекс и сладкиши,                          не                                      160-170                                60-70
блатове за торта,                         да                                      160-170                                30-40
160-170                     180-240
Риба цяла                          1000                                   170-180                     40-60
Риба-филе                         1000                                   150-170                      40-60

Успех!


Много ти благодаря  bouquet, а като и дам схематаще видя за какво става на въпрос

# 6
  • София
  • Мнения: 2 708
Мойта печка е с вентилатор, но не съм подозирала до сега какво може  Mr. Green Добре че споделихте че и аз да си разгледам по - подробни книжката и да започна да я използвам по - пълноценно   bouquet

# 7
  • София
  • Мнения: 2 100
Мноооооооооооооого ти благодаря! Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile
В събота ще пробвам фурната и ще ви споделя резултатите!

# 8
  • Мнения: 3 360
И аз съм с такава фурна от 2 години и най-използваната ми програма за печене е точно  с вентилатора!Освен че се пече равномерно,става и по-бързо!
А пиленцето печено така,става като на грил,само че го поливайте отвреме на време за да не изсъхне прекалено Naughty

# 9
  • sofia
  • Мнения: 1 606
И аз от 2 седмици имам фурна с вентилатор. В книжката и за употреба има подобна таблица. Още не съм я пробвала с вентилатора, но ми прави впечатление че има 3 варианта на печене с него. Единият е инфрачервен нагревател с вентилатор. Препоръчват го за печене на големи парчета месо на едно ниво във фурната, когато искаме месото да получи хрупкава коричка. Другия вариант е долен нагревател с вентилатор за печене на пица или кейкове и суфлета на две нива. Третия вариант е вентилатор с топъл въздух за печене на повече от едно ниво във фурната. Фурната е Горение. А, има още един вариант пак на долен нагревател с вентилатор за печене на сладкиши и консервиране на плодове и зеленчуци.
Мисля утре да пекна едно пиленце на вентилатора, казаха ми че ставало много хубаво newsm78

Ние май сме се сдобили по едно и също време с еднакви печки Wink Аз вече пробвах с пилето и стана страхотно

# 10
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
И аз се присъединявам към благодарните мами  Hug
И да питам, табличката за печене само с вентилатор ли е или за горно+долно+вентилатор?

# 11
  • Мнения: 6 167
Хей! Много полезна информация за мен, тъй като отскоро съм с печка с вентилатор -нова, черничка и много мотивираща да се готви... много си я харесвам, но така и не съм прочела книжката  Blush
но си готвя с вентилатор, но сега осъзнавам, че имам всъщност 3 венитлаторни програми:

при мен има един ключ за температура и друг за програмите, а те са:

вентилатор
горе долу
вентилатор
горе
вентилатор
долу

тоест, някой може ли да ми обясни това или ще трябва да търся инструкцията.....

благодаря)))   chef

# 12
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Незнам, при мен на копчето с програмите са показани горна фурна, долна фурна, долна и горна(при тез програми, вентилатора не работи), вентилатор и грил. Аз ползвам само последните две. Може би по-новите модели имат още функции, незнам - аз казах, че мойта е на повече от 5 години! Най-добре прочетете в книжките!

# 13
  • Мнения: 1 685
Аз също имам моята печка с вентилатор от около 5 години и не ползвам печенето горе и долу,а само с вентилация.
Моята има 5 функции на вентилация,та искам да попитам някой от тук дали знае точно за какво са,че повечето не ги използвам от незнание.Значи има:
-горе+студен въздух
-долу+топъл въздух (това го ползвам почти за всичко-кексове,манджи,всичко минава на тази програма)
-топъл въздух (това знам,че е за когато готвиш повече от едно ястие,за да се изпече всичко равномерно)
-студен (казаха ми, че може би е за размразяване на продукти)
-долу+студен

# 14
  • Мнения: 1 002
като я купихме ,
и за да го пробвам тоя вентилатор - какво да опека - ами какво - картофи на фурна ..
да не ти разправям как всичкото олио ( с водата ) се разхвърча и полепи по стените ...чисто новата фурна се омаза за 20 минути в олио .....
та така приключих с вентилатора ...
после разбрах за какво е ...
може и да го пробвам пак някой ден Simple Smile

# 15
  • Мнения: 1 685
Егааати вентилантора!
Е защо така?
Аз в мойта ако ще и супа да сложа,пак няма да постигна този ефект.

# 16
  • Мнения: 1 002
защото върти въздуха - и като има течност я завърта и нея из фурната Simple Smile

# 17
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Нали не се гъбаркаш с нас, защото си мисля, че това е невъзможно - вентилатора да не е витло на самолет? Смисъла е да върти топлия въздух, ама чак да лети мазнина... Незнам, тук около мен има доста хора с подобни фурни, различни марки, ама за такова торнадо, не съм чувала! Каква е печката ти?

Поздрав!

# 18
  • Мнения: 5 178
А сега като стана дума за вентилаторните фурни как ги чистите
Аз съм маниячка и я чистя на седмицата 1 , което значи на 2-3 готвения маx, пробвам какво ли не и все не съм доволна от резултата. Все някъде остават мазни капчици, които така са засъхнали че не мога да ги махна  newsm78

# 19
  • Мнения: 1 685
...вентилатора да не е витло на самолет? ...
hahaha
Пазете сееееееее!Ще готвя.

# 20
  • Мнения: 1 685
quote author=natalyna link=topic=64873.msg1193007#msg1193007 date=1137138055]
 Незнам, тук около мен има доста хора с подобни фурни, различни марки, ама за такова торнадо, не съм чувала!
Цитат
Чакай,че като прочетох това за витлото и ми стана много смешно и си пуснах поста набързо набързо,обаче то имало и друг бисер.
Торнадо... rotfImao rotfImbo

# 21
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
А сега като стана дума за вентилаторните фурни как ги чистите
Аз съм маниячка и я чистя на седмицата 1 , което значи на 2-3 готвения маx, пробвам какво ли не и все не съм доволна от резултата. Все някъде остават мазни капчици, които така са засъхнали че не мога да ги махна  newsm78



Затова при печене на месо и яденета в тава, се слага на вентилатора филтър, който поглъща мазнината. Иначе чистя със специален спрей за фурни.

Kami7, радвам се че съм те разсмяла, ама така както white_r, го е написала точно по подобен начин си го представих.  Embarassed  Rolling Eyes Абе смях да става!   Mr. Green  Hug

# 22
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
az imah v bg takava brandt i pechah tri neshta ednovremnno na neia bez problemi  nito se smesvat mirizmite, a se izpichat dobre. ikonomichna e.

# 23
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 739
az imah v bg takava brandt i pechah tri neshta ednovremnno na neia bez problemi  nito se smesvat mirizmite, a se izpichat dobre. ikonomichna e.

Тъкмо и аз това исках да напиша  Laughing На една приятелка майка й, която е голяма кулинарка почти винаги пече във фурната си с вентилатор по 2 неща - основно и десерт например - и стават супер чудни без да се смесват миризмите.
Обаче за да спретваш по няколко ястия наведнъж май се иска и талант, а не само фурна с вентилатор ..... поне според мен  Wink

# 24
  • Мнения: 5 178
Затова при печене на месо и яденета в тава, се слага на вентилатора филтър, който поглъща мазнината. Иначе чистя със специален спрей за фурни.

От къде ги купуваш тези филтри и как точно ги закрепваш на вентилатора. Аз ръчкам мъжо да я разглоби отзад и да го извади за да го измия като хората, но не всеки път ми се връзва (моята не е вградена в кухнята и това е предимство в този случай)

# 25
  • София
  • Мнения: 2 708
Моят филтър е вътре в самата фурна, метален е и много лесно се сваля

А да ви попитам с какви препарати чистите самата фурна от вътре? Какво ли не съм пробвала и си имам едно загоряло петно на дъното, което не може да се махне ...

# 26
  • Мнения: 7 640
а аз мразя моято фурна с вентилатор!!! #Cussing out. Печката е малко стара и може да пече само, когато е включен и няма други реотани.
Почти не готвя но фурна вече, з-то всичко става адски бавно и изсъхва, а стои сурово. Вариаттът е да покривав с фолио, ама то не е печене, а задушаване. Отврат!
Някой даде може да даде съвет?

Последна редакция: нд, 15 яну 2006, 17:53 от PolarFox

# 27
  • Мнения: 1 685
И моята има голямо петно на дъното и не мога да го изчистя.
А за филтрите- не знам за други филтри освен този металния, който се сваля и мие.Може би Nаtalyna говори и за някакви други като на фритюрниците сигурно.

# 28
  • Балчик-Сливен
  • Мнения: 1 058
А някой готви ли на печка BEKO?Вече две години не мога да намеря упътване на български ,а е с таймер,който аз не мога да ползвам.Досега не беше проблем,но с бебо е по-удобно да настроя минутите.Когато я купувахме от Технополис обещаха да изпратят,но колкото пъти потърся ,все нямат .Аз по принцип знам,че не би ктрябвало каквато и да е стока да се продава без упътване на български,та голяма чуденка са за мен Rolling Eyes
BEKO -фурна за вграждане,модел 4700.Моля ви,ако някой ползва такава фурна,да сподели опита си  bouquet

# 29
  • Мнения: 1 685
Моята не е Беко,но също е с таймер,даже с два (интересно защо).На единия си настройваш след коко време фурната да изключи,а другият пък,можеш да го настроиш в колко часа.Напълно излишно според мен е да имаш два.Или пък аз нещо не разбирам.Та значи си включвам таймера и когато фурната изгасне не можеш да я пуснеш преди да натиснеш копчето с ръчичка.Твоята има ли такива неща?

# 30
  • Мнения: 410
И аз имам печка Горение, от 2000 година и вентилаторът е супер. Почти не ползвам другите реотани. Инфрачервеният е много силен и много трябва да се внимава с градусите, когато се ползва. Най-добре е в края на печенето, когато трябва да се запече от горе, също за препечени филийки ( при липса на тостер ), въобще за запичане отгоре.
Филтъра, въобще не го махам. само когато чистя печката.
Чистенето - с разни спрейове, един Израелски в черен флакон най-помага, но трябва идеално да се измие. Също като сваля страниците за закачане на скарата, самата ската и филтъра, ги слагам в по-голяма тава и напръсквам с препарата. до 10тина мин, стават метални до блясък. Стъклото напръсквам със същото и остъргвам с шпатолата за керамичния плот. Също и самата фурна след напръскване и престой, поостъргвам.
Сега сме у свекърва ми и категорично заявих, че условие да живеем заедно е да махнем техния бронтозавър от преди....години и сложим нашата печка. В началото мрънкаше, но сега им харесва, само дето ве кипват млякото и не ползват вентилатора. Навици, какво да се прави.
За по-лесно представяне как деиства вентилатора, техника ми обясни, че ако обикнов. реотани са 200 W ( kW ),  което и да е от 2те, то вентилатора увекичава с още 100 W (kW) мощността на собствения си реотан, и създава илюзия, че този реотан е по-мощен. А този реотан ние вече дори го сменяхне, намира се отзад, зад филтъра, кръгъл, навит на вид.

# 31
  • София
  • Мнения: 2 100
аз в събота пеках пица на новата фурна! Имам специална програма за пици с вентилатор!Запече се добре отгоре и птдолу, но в дредата стоеше някак глетава! Може и от тестото да беше!
Сега съм решила да пробвам месо в плик!!
Дайте рецепти и начин на печене!

# 32
  • Мнения: 410
идея! Отдавна не съм го правила!
Аз обичам да "омазвам" месцата в подправки! Пилешкото най-вече с къри, а свинскот с мащерка и риган. Солчица и черен пипер, разбира се! Поливам със зехтинче. И рибата става хубава. Може да сложиш нещичко вътре в нея.

Не забравяй да направиш дупчици на плика! И печи на умерена фурна!
От опит, при силна фурна, става печено месо с найлонова заливка, или коричка! Laughing!

# 33
  • Мнения: 7 640
аз в събота пеках пица на новата фурна! Имам специална програма за пици с вентилатор!Запече се добре отгоре и птдолу, но в дредата стоеше някак глетава! Може и от тестото да беше!
Сега съм решила да пробвам месо в плик!!
Дайте рецепти и начин на печене!

и аз искам, освен в плик и под фолио - не става нищо свесно Close

# 34
  • Мнения: 1 269
Момичета, страхотни сте! Днес си купихме нова печка и благодарение на вашите мнения сега ще се пробвам нещо да пекна за вечеря с вентилатор Grinning. Моята е NEO, комбинирана с газ. Не съм ползвала газ досега заради детето, ама той вече е 7 клас та се престрашихме. Посъветвайте ме как се почистват газовите котлони? Има и два бързонгряващи с ел. ток. Изобщо - приемам всякакви съвети и препоръки! Hug

# 35
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Ох, туку-що останах за пореден път разочарована от моята печка с вентилатор SadВсички тестени изделия остават в средата сурови.От долу и горе се изпичат страхотно, а средата им е глетава SadА няма как да изключа вентилатора Sad

# 36
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Ох, туку-що останах за пореден път разочарована от моята печка с вентилатор SadВсички тестени изделия остават в средата сурови.От долу и горе се изпичат страхотно, а средата им е глетава SadА няма как да изключа вентилатора Sad

Пробвай да ги печеш на по-ниска температура и по-дълго време. При вентилатора по принцип температурите са с около 20-30° по-носки от обикновенната фурна. Погледни таблицата, която съм дала - може да ти бъде ориентир.

# 37
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Ох, туку-що останах за пореден път разочарована от моята печка с вентилатор SadВсички тестени изделия остават в средата сурови.От долу и горе се изпичат страхотно, а средата им е глетава SadА няма как да изключа вентилатора Sad

Пробвай да ги печеш на по-ниска температура и по-дълго време. При вентилатора по принцип температурите са с около 20-30° по-носки от обикновенната фурна. Погледни таблицата, която съм дала - може да ти бъде ориентир.
Видях таблицата, много благодаря Heart Eyes Heart Eyes Heart EyesОказа се, че съм пекла на много по-високи температури, посочени в книгите с готварски рецепти!

# 38
  • Мнения: 1 269
Наистина, с вентилатор се пече по-различно. Правих за по-набързо кашкавал на фурна по рецепта от този форум. Трябваше да включа таймера за още 10 мин. та да стане както трябва. Отгоре се препече, а отвътре стана точно. С всяка нова печка се свиква постепенно, а с вашите съвети приключенията в кухнята  са по-приятни Grinning!

# 39
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Ybag, погледни какво съм писала на Биляна - печете на по-ниски температури и по-дълго време!

И въобще, струва ми се че много от вас, дори на са прочели упътването към тези печки (това е другарска критика, хей да не се обидите  Wink ).

PolarFox, при теб явно проблема е обратен - печеш на по-ниска от необходимата температура. Или на неправилно ниво. Пробвай нещо различно!

Последна редакция: ср, 25 яну 2006, 10:52 от natalyna

# 40
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


И въобще, струва ми се че много от вас, дори на са прочели упътването към тези печки (това е другарска критика, хей да не се обидите  Wink ).


Не сам, признавам Simple SmileНо тук живеем под наем и не сам ми оставили книжката с инструкции за печката ConfusedНо благодарение на теб вече ще знам как да пека Heart Eyes

# 41
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Не сам, признавам Simple SmileНо тук живеем под наем и не сам ми оставили книжката с инструкции за печката ConfusedНо благодарение на теб вече ще знам как да пека Heart Eyes

На теб ти е простено в такъв случай - да му мислЪт тези девойки с новите фурни  Naughty Mr. Green

# 42
  • Хасково
  • Мнения: 995
В допълнение към таблицата която беше описана тук ще добавя и това, че е важно кое печиво на кое ниво е сложено:
 Продукти:
 Дълго готвещи се печива/220-250С с вентилатор/ 2-ро ниво, бавно готвещи се печива/2-ро ниво / с вентилатор,
птици - 1во ниво,  с вентилатор
дивеч 1-во ниво 200-220 С с вентилатор
Риба 1. во ниво 180С  с вентилатор
Кейкове - на основата
Кифли - 2-ро ниво
Сладкиши кито трябва да бухнат 1-во ниво

Котлети за 1 кг. на 3-то ниво

Това е описано в моята книжка /която естествено има всякакви езици, но не и български/ Аз имам фурна Nardi и съм много доволна от нея.

Например баниците ги пека на средата с вентилатор комбиниран с реатани отгоре и отдолу. Пека е на 200 С

Пицата я правя на 1- во ниво малко да се понадигне/да не става длетава вътре/ 180 С после я вдигам на средата до пълно готовност - не е имало издънки.

В общи линни всички препоръки и таблици в книгите  не ги прилагаме а всичко с опити и откриваме какво е най-добре, но като начало са полезни.

Някой питаше с какво си чистим фурните. Аз я чистя с Апта фурнет /спрей/ и тайната е колкото по често толкова по-добре. Защото като не напръскат разни неща при следващите печения загаря и така стават много трудни за изчистване.



# 43
  • Мнения: 7 640
natalyna, пък моята е наследство от свеки  Mr. Green.
Моля те обясни ми малко по-подробно за нивата и какво е значението им, явно Т е по-висока по-нагоре, но свеки каза, че не е местила тавите нагор-надолу, а е готвила много успешно и то не по нейни данни Rolling Eyes.
Освен това нямам написани градуси, а само е градуирано от 1 до 10. По средата между 6 и 7 има нарисувана перка и там явно е 100 градуса, з-то печивата врят.

# 44
  • Мнения: 81
Момичета, разочарована съм от печка Горение. За три години (колкото й беше гаранцията), фурната изгни и се проби. Добре, че бяха сръчните ръце на моя  съпруг, който отряза изгнилата част от фурната и нитова нова ламарина. Зарадвах се, че отново ще готвя на моята хубава печка Горение (с керамичен плот и вентилатор), която закупихме за огромната сума от 720 лв., но уви, след половин година нагревателя на вентилатора изгоря. Отново разочарование. Сменихме и нагревателя. Да видим след това какво ще последва! Жалко за рекламите и големите надежди!!! Ще започна да се оглеждам за друга печка, защото не зная тази до кога ще ми върши работа!!! Пишете, ако имате мнение по въпроса!!!

# 45
  • София
  • Мнения: 581
защото върти въздуха - и като има течност я завърта и нея из фурната Simple Smile

това предполагам го казваш на шега нали Joy

# 46
  • София
  • Мнения: 2 521
Момичета, разочарована съм от печка Горение. За три години (колкото й беше гаранцията), фурната изгни и се проби.

Лелеее, ти ме разтрои!   Shocked
И моята е Gorenje и още малко и ще стане на 3г.
Аз я чистя с CIF cream или Frosh cream, дали не бъркам? Да не би да изгниват от препаратите?

# 47
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Моята не е Беко,но също е с таймер,даже с два (интересно защо).На единия си настройваш след коко време фурната да изключи,а другият пък,можеш да го настроиш в колко часа.Напълно излишно според мен е да имаш два.Или пък аз нещо не разбирам.Та значи си включвам таймера и когато фурната изгасне не можеш да я пуснеш преди да натиснеш копчето с ръчичка.Твоята има ли такива неща?

И моята е с такъв таймер, ама аз като голяма готвачка не съм го ползвала до сега. Иначе до сега се е представяла безупречно и съм много доволна.

# 48
  • Мнения: 81
Каква ти шега! Казвам самата истина. Погледнете си фурните, и ако забележите някакви издутинки ги натиснете. Така се появяват дупките. Поставяла съм металния филтър пред вентилатора, за да го пазя от мазнини, почиствала съм фурната, но не с абразив, почиствала съм керамичния плот със специален препарат "Domax". Подмяната на фурната във сервиз на Gorenje струва 140 лв. с труда. Не е много, но нервите, които късаш са големи. На всичкото отгоре, техника искаше да му занесем печката в сервиза. Това означава местене, превоз и т.н. Въобще, голяма реклама на Gorenje по телевизията, но е боклук. Съжалявам, че се подлъгах по думите на една позната, която ми каза, че тези печки били "супер"! #2gunfire

# 49
  • София
  • Мнения: 2 521
Лена, а била ли е изложена печката на голяма влага?

# 50
  • Мнения: 1 685
Стига бе!Моята е Горение и я ползвам 5-6 години.Нямам проблем никакъв.Мои познати също.
Късмет е това, кво да правиш.Печката на позната ти е добра, както и на нейни познати с такава марка техника.Явно късмета ти е изневерил.

# 51
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Аз имам същия проблем с печка Индезит, цялата е надупчена на дъното- не е на влага, да поясня. Освен това има и други проблеми с дръжката и стъклото, но нееднократно съм изказвала поздрава си към Индезит, да не се повтарям- #2gunfire

# 52
  • Силистра
  • Мнения: 288
Момичета, какво имате предвид "пека само на вентилатор", т.е. само вентилатор, без реотани или включвате и реотаните с вентилатор?
Моята печка има:
размразяване
вентилатор
горен долен
горен и долен с вентилатор
и т.н.

# 53
Момичета, разочарована съм от печка Горение. За три години (колкото й беше гаранцията), фурната изгни и се проби. Добре, че бяха сръчните ръце на моя  съпруг, който отряза изгнилата част от фурната и нитова нова ламарина. Зарадвах се, че отново ще готвя на моята хубава печка Горение (с керамичен плот и вентилатор), която закупихме за огромната сума от 720 лв., но уви, след половин година нагревателя на вентилатора изгоря. Отново разочарование. Сменихме и нагревателя. Да видим след това какво ще последва! Жалко за рекламите и големите надежди!!! Ще започна да се оглеждам за друга печка, защото не зная тази до кога ще ми върши работа!!! Пишете, ако имате мнение по въпроса!!!
Лена, и ние сме решили точно такъв тип печка да си купим. Горение с керамичен плот. Но като прочетох проста ти направо се разубедих и сега незнам какво да правя.
Аз знам, че ГОрение са едни от най-добрите печки, именно затова държа точно такава марка да си купим.
Момичета пишете отзиви за тези печки.

# 54
  • Мнения: 1 685
Ами ето, то пише :)0,.Аз имам Горение и съм доволна, Джема е с Индезит и има проблем.Гаранция - Франция Mr. Green.Взимай каквото си намислила и това е.

# 55
  • Мнения: 5 178
Аз имам същия проблем с печка Индезит, цялата е надупчена на дъното- не е на влага, да поясня. Освен това има и други проблеми с дръжката и стъклото, но нееднократно съм изказвала поздрава си към Индезит, да не се повтарям- #2gunfire
Подкрепям на 100% това мнение за Индезит, и аз си бия главата с такава печка, но на мен ми е подарък и знаете приказката за зъбите на дарения кон

# 56
  • София
  • Мнения: 3 816
Момичета, разочарована съм от печка Горение. За три години (колкото й беше гаранцията), фурната изгни и се проби. Добре, че бяха сръчните ръце на моя  съпруг, който отряза изгнилата част от фурната и нитова нова ламарина. Зарадвах се, че отново ще готвя на моята хубава печка Горение (с керамичен плот и вентилатор), която закупихме за огромната сума от 720 лв., но уви, след половин година нагревателя на вентилатора изгоря. Отново разочарование. Сменихме и нагревателя. Да видим след това какво ще последва! Жалко за рекламите и големите надежди!!! Ще започна да се оглеждам за друга печка, защото не зная тази до кога ще ми върши работа!!! Пишете, ако имате мнение по въпроса!!!
Моят проблем е подобен,изгни перката и падна,само че марката на печката е Бранд.Сега пека без вентилатор,а бях много доволна.При нас проблема е,че няма както на повечето фурни степени на отваряне на вратата на фурната.Седи или отворена до долу или е затворена, друго положение няма,а това е проблем,защото когато изключа фурната докато изстине се получава изпаряване и ако не е отворена вратата тази влага остава вътре.А не мога да оставя отворена широко горещата фурна с малко дете в къщи и така лека полека се съсипа вентилатора. #Cussing outИ при нас стана след горе долу 3 години ползване,а не беше никак евтина и се чудя как са могли да направят така тази врата,знам че повечето фурни имат няколко степени на отваряне на вратата. ooooh!Това е, човек се учи докато е жив,при следваща покупка някой ден ще  оглеждам много.

# 57
  • Мнения: 81
Eli mar - аз споделям това, от което съм си изпатила с печката Горение. Ти сама прецени. Съжалявам, че майка ми се подлъга и тя по тази марка и малко преди нашата да даде такъв дефект си купи Горение, само че с газови котлони и фурна с вентилатор. 

Карамелена - никога не залагам на късмет, а на дълъг подбор.

Alpfa beta - печката не е на влага. Вратата й има две положения на отваряне. След като съм използвала фурната, съм оставяла вратата полуотворена, за да не се задържа влагата вътре. С две думи какви ли не мерки, но уви. Споделям, че преди това имах печка "Мечта" - наша българска, която ме изкара 20 години, а фурната имаше само една малка дупчица. Според мен всичко опира до качеството на ламарината, а не от влага, късмет или нещо подобно!   bouquet

# 58
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
аз пък съм със самсунг,и за сега съм повече от доволна.Има 6 програми,с 2 вентилатора е,Има отложен старт и край на печене,аларма,заключване на бутоните,с дисплей,и всичко на вентилатор става адски бързо.До сега не съм я ползвала без вентилатор,но съм сигурна ,че ще е добре.Когато я изключа се получава вентилация през вратата поне още 15 мин,докато изстине,така,че не оставя никаква влага вътре!По принцип вентилацията и когато работи фурната става през вратата отгоре,и не ми загрява страничните плотове.Чувала съм ,че има и такъв проблем при някои фурни...а цената е повече от смешна,за това което има фурната само 480 лв Heart Eyes

# 59
  • Мнения: 6 461
Такаааааааааа първо да се похваля
МъжЪт ми ми купи нова готварска печка, та дано се амбицирам и се науча да готвя Wink!
Новата ми фурна е с вентилатор/ старият неработеше и си печах само на стандартна програма/
Сега може ли да ми помогнете, за какво се ползва този вентилатор и какво пиготвяте  с неко!
И най-важното КАК?
Честита ти нова готварска  печка  Wink
Със сигурност ще я използваш по предназначение.. Mr. Green   ,...понеже няма начин да не се амбицираш и разбира се че ще се научиш да готвиш Peace.

# 60
  • Мнения: 1 685
Лена, как ще направиш подбора, като за всяка една марка ще се намери някой, който не е доволен?!

# 61
  • София
  • Мнения: 2 521
аз пък съм със самсунг,и за сега съм повече от доволна.
И аз съм фен на тази марка, много ми харесват всички продукти на Samsung!
Като дойде време да сменяме пералнята преди 1г. си бях харесала Самсунг Silver nano, обаче мъж ми рови, чете, търси, проучва и реши да е Korting - това е немското Gorenje. Много съм доволна, но и сега все още като зърна в магазина тоя Samsung Silver Nano и ми трепва сърчицето - любов от пръв поглед. Moжех да настоя и да купиме Samsung-a, но ме беше страх че не ми върви да избирам техника а пък на него му върви и се доверих на избора му!

# 62
  • София
  • Мнения: 3 816
аз пък съм със самсунг,и за сега съм повече от доволна.Има 6 програми,с 2 вентилатора е,Има отложен старт и край на печене,аларма,заключване на бутоните,с дисплей,и всичко на вентилатор става адски бързо.До сега не съм я ползвала без вентилатор,но съм сигурна ,че ще е добре.Когато я изключа се получава вентилация през вратата поне още 15 мин,докато изстине,така,че не оставя никаква влага вътре!По принцип вентилацията и когато работи фурната става през вратата отгоре,и не ми загрява страничните плотове.Чувала съм ,че има и такъв проблем при някои фурни...а цената е повече от смешна,за това което има фурната само 480 лв Heart Eyes
От къде и кога я купихте на тази цена?

# 63
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
От Техномаркета я взехме,този в Сити център София...Купихме я ноември 2006,но беше мострен модел,още я няма в другите Техномаркети Grinning

# 64
  • Мнения: 81
Карамелена, говоря за подбор от търговската мрежа! Подлъгах се от  мнение на моя позната, но това повече няма да се повтори! Ще отида да видя печката с марка Самсунг, за която писаха!  newsm78

# 65
  • Мнения: 513
Наистина, с вентилатор се пече по-различно. Правих за по-набързо кашкавал на фурна по рецепта от този форум. Трябваше да включа таймера за още 10 мин. та да стане както трябва. Отгоре се препече, а отвътре стана точно. С всяка нова печка се свиква постепенно, а с вашите съвети приключенията в кухнята  са по-приятни Grinning!

  baby_neutral Извинявам се за отклонението, но може ли тази рецепта за кашкавала, може и на лични.
  newsm78 Относно печката не мога да взема отношение, защото моята е Шолтес и няма такива - включваш изключваш вентилатор. Всяка програма си е програмирана на колко градуса да се пече, и кога да се включва и изключва вентилатора, а аз мога да си подам само вида програма и   температурата и времето да си регулирам по мое усмотрение и дали ръчно и ли автоматично да става печенето

# 66
  • Мнения: 513
аз в събота пеках пица на новата фурна! Имам специална програма за пици с вентилатор!Запече се добре отгоре и птдолу, но в дредата стоеше някак глетава! Може и от тестото да беше!
Сега съм решила да пробвам месо в плик!!
Дайте рецепти и начин на печене!

Каква дебелина ти е тестото-не трябва да бъде повече от 1/2 пръст дебелина, когато е сурово. Ако я правиш по-дебела ясно, че няма да се опече. Аз затова си харсвам моята, че си има и сензори , които определят кога ястието е опечено/е само при автоматичното печене де/ и си ме вика сама.
 Thinking Що се отнася до чистенето, нямате ли  функции за автоматично почистване, моята има пиролиза/почистване чрез всока температура-кат се включи съответната програма,понеже те са три и   вдига висока температура даже печката се самозаключва за определеното от програмата време и след това като е почти изстинала се почиства с гъба-има  само пепел и отново светва/, бях чела из форумите, че има и с водно почестване-погледнете си инструкциите.
 Peace А за почистване бих предложила ЛОК-на майка ми стара  Мечта направо светна, е трябваше да я оставя намазана 20-30 минути и след това с финното телче пак на същата фирма стана  неузнаваема. Между другого ЛОК+това телче/понеже то не драска  повърхностите/ става за почистване на керамични плотове, вместо с тези шпатули, които има и към някои печки.

# 67
  • Мнения: 513
Момичета, разочарована съм от печка Горение. За три години (колкото й беше гаранцията), фурната изгни и се проби. Добре, че бяха сръчните ръце на моя  съпруг, който отряза изгнилата част от фурната и нитова нова ламарина. Зарадвах се, че отново ще готвя на моята хубава печка Горение (с керамичен плот и вентилатор), която закупихме за огромната сума от 720 лв., но уви, след половин година нагревателя на вентилатора изгоря. Отново разочарование. Сменихме и нагревателя. Да видим след това какво ще последва! Жалко за рекламите и големите надежди!!! Ще започна да се оглеждам за друга печка, защото не зная тази до кога ще ми върши работа!!! Пишете, ако имате мнение по въпроса!!!

Виждам, че си от Шумен, ако още не си купила нова печка разходи се до магазините  за бяла техника с транспортни дефекти и се огледай там-има много хубави и с последни новости, а са само на почти половин цена, даже моята за която писах по-горе реално струва 2400 лв, а аз от там я взех за 520лв. и вече 1 година съм много доволна, хем и плота ми не е обикновен керамичен, а керамичен, но индукцион, със сензорно управление. Ако искаш  пиши ми на лични ще ти дам повече информация.

# 68
Купих нова печка горение с венилатор - боклук. Както пише и друга "колежка" пече отгоре и отдолу, а вътре тесто. Kакво да я правя?...

# 69
  • Мнения: 1 041
Конкретно за пици при моята фурна се препоръчва печене на първо ниво - темп. - градуса с предварително затопляне и футкция "традиционно готвене" т.е. горен и долен реотан. Ротационно готвене /грил, горен реотан ивентилатор/ се препоръчва  за повечето видове меса. Професионално готвене/ горен, долен и заден подгряващ елемент + вентилатор/ - за печене на /до три нива  - за дребни сладки , руло , макарони и др. Много е дълга таблицата, за да изброя всичко. Питайте в някои от големите магазини да ви пуснат на e-mail упътване. Аз при почти всяко готвене си го ползвам.

Общи условия

Активация на акаунт