мами в Италия?

  • 30 222
  • 385
  •   1
Отговори
# 30
Zaj4enze, da popitam, kato kazvash izkarah italianska, imash predvid che
izkarala nanovo kurs za shofjor, izpit. etc...? ili ima po-prjak put?

Ами преведох си я и после чрез AUTO SCUOLA ми я признаха Peace
Разбрах че сега пак може да се прави така newsm44
Само трябва да идеш да питаш в ACI Peace

# 31
Hii otnovo,
suzalljavam che na latiniza pisha..
ami az opredeleno shte potursja tva sirene, vupreki che nie tuk maj njamame INS , obache ima edno LIDL, koeto e super zapadnalo, no puk e pulno s gotini raboti, kato turshii razni...namerih az edno kiselo mljako, koeto go dokarva na kiselo mljako. kazva se naturis i e cjalata sinja i zelena kutijka.

 v obshti liniii ostava ni da izjasnim ot kude da vzemem fini kori i sme ja opekli banizata))))))  chef

Blagodarja za info'toi za zdravnoto osigurjavane.

Iskam da popitam verno li e che ot 70ìtte godini tuk ne se vzima familiata na muza ??? kak stoi tozi v-s.
kazvat che ako vzema negovata familia shte imam problemi v BG???   bouquet

Аз като се жених ми обясниха че мога да имам само едно фамилно име newsm78 и не мога да взема фамилията на съпруга ми  newsm78но ако искаш можеш да я полжваш  след твойто фамилно име  Whistlingнапример аз се казвам Ghinka Stoeva и прибавяш in Chinnici
A кори за баница има в COOP ИМА ГРАЦКИ поне тик в Триест Tired
ciao

# 32
Bella, da znaesh az sum spec po tija dokumenti, ako iskash utre shte ti kaza vsichki steps.
Dobrata novina e che v Milano stava za edin den Nulla Osta'ta.
no sum zapisala step by step vsichki steps plus na vseki 2 krachki davash marca da bollo 14,62....
bjurokrazijata e velika.  #Cussing out

Да, lenilaf, пусни, моля те, какво, къде и как трябва да се прави, преди да си си загубила записките Simple Smile
Имаш ли представа как седи въпроса с църковния брак? Има ли проблеми, ако и двамата сме християни, но все пак аз православна, а той католик?!? Confused

Bella13, как така ще ти е само за 1 година пермесото? Shocked Аз не говоря като най-добре осведомена, ама до колкото знам имаш право на постоянен престой и право на работа в Италия до 18 годишнината на детето, което, ако е признато от бащата, е 100% италиански гражданин! Не че след 1 година ще ти откажат ново, ама явно са решили да те занимават да си го подновяваш честичко Thinking
Не нещата вече са променени (legge Bossi #2gunfire) нямаш прaво на пермесо трябва да сте женени и ти дават permesso per motivi famigliari. Whistling
А за църковните бракове нa мен ми казаха че няма проблем  Tiredако подпишеш че вашите деца ше са католици Crossing Arms

# 33
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Хайде пак да се обадя от коневръза  Wink
Само за протокола: моя мъж мусака не яде,нито таратор,нито сарми или миШ маШ или Шкембе 4орба  Twisted Evil Оби4а сирене по Шопски,баница,но не в промиШлени коли4ества,кЮфтета ( но тях и тук ги има ) и оЩе едно две наШи типи4ни ястия. Ама те италианците са си бая капризни4ки ,де  Wink
Та след лири4ното отклонение да карам по съЩество...
1. за това дали може или не може да се конвертира бг. Шоф книжка след разните промени в закона е най_добре да се пита в някоя scuola guida или ACI. Така полу4ената информация Ще е достоверна и от извора  Wink

2. документите за склЮ4ване на брак тук не са 4ак толкова много ( аз го направих през 2002 ) даже сега е много по_лесно,4е възстановиха Консулския отдел в Милано,4е преди какво летене до Рим падаШе  ooooh!
Ако не ме лъже паметта аз си бях приготвила:
nulla osta,която се взима от бг.посолството тук,представяйки българския вариант на долното и акта за раждане
certificato di stato di famiglia от обЩината по местоживеене в Бг,преведен,легализиран ( за апостила не съм сигурна),но вси4ко се прави от Агенцията,която движи превода
акт за раждане,преведен,легализиран ( за апостила ....не помня )
certificato di residenza тук ако има такава
carta d'identita' ако има такава
permesso di soggiorno
passaporto
Със целия този наръ4 от бумаги се отива в италианската обЩина и там се прави първо pubblicazione del matrimonio и след това се склЮ4ва брака
За по сигурно пак съветвам да се попита в обЩината,Ufficio dello Stato civile и в бг.посолството/Консулския отдел за необходимите документи

3. по отноШение на приемане фамилията на съпруга както казах тук не е възможно,но ако някой държи на документите за самоли4ност ( carta d'identita',за паспорта не мисля ) може да бъде записан например Ivanka Ivanova in Rossi или Ivanka Ivanova,coniugata Rossi. Това не се взима под внимание при образуване нa codice fiscale,който се съставя само от буквите на собствените имена

4. за 1000та евро не съм се интересувала,но мисля,4е е логи4но да се дават на всеки роден италиански гражданин, независимо от националността на майката  newsm78 Отивам да потърся инфо по въпроса

5.permesso di soggiorno per motivi famigliari се подновява. В слу4ая на Белла тя е майка на италиански гражданин и дори и да и го дават за по 1 година това не озна4ава,4е при изти4ането му няма да го подновят. Вярно е,4е е само ти4ане всяка година след като спокойно биха могли да и го дадат пет годиШно като при брак ама какво да ги правим,и тяхната бЮрокрация е една  ooooh!

Друго за сега не се сеЩам  newsm78 като се сетя Ще допълня/поправя  Wink

# 34
  • Мнения: 714
момичета, по въпроса за шофьорските книжки аз се осведомявам редовно във форума на сайта www.bulgaria-italia.com
доколкото чета там, българското правителство още миналата година е направило постъпки за да може българските книжки да се признават в италия.
всичките му там вербални ноти и т.н. са изпратени, очаква се окончателното потвърждаване от страна на италия.
което ще означава че, всеки постоянно пребиваващ тук ще може, с един набор от документи дето пак иска търчане, преводи и медицински, да си конвертира книжката в италианска, тоест да има и италианска книжка без да е карал наново курсовете.
аз се правя на ударена, като десита и си карам с българската книжка от две години тука. Досега не ме бяха спирали и не щеш ли вчера ..... хоп, палката .... документи за проверка .....  Shocked
изприщих се ....
е, размина ми се глобата, обясних че в момента правя всички документи, ама тъй като са много се бавя ....
с две думи номера още минава ....  Crazy  Crazy

# 35
  • Italia
  • Мнения: 4 492
И мен за по4ти 8 години тук никога не са ме спирали полицаи за проверка,ама то си е въпрос на късмет  Thinking И аз про4етох това за книжките във форума на България_Италия а преди време и тук се беШе писало по въпроса но как на практика стоят неЩата може най_сигурно да се рабере от съответните органи т.е ACI  Wink

# 36
  • Мнения: 6 167
Ето ме и мен)))
Желая на всички слънчев ден !

И така, моята сватба е следващия месец , и както казах записах всичко, за да го публикувам във форума на бг-ит.ком, тъй като там има много инфо, и аз от там се информирах, но мисля, че има нужда от ... опресняване!

Значи, решавате че ще се омъжите за италианец и сте в България ( т.е моя случай)

В България изваждате:
[

- дубликат от акта за раждане ( от общината по местоживеене) - около 4 лв.
- свидетелство за сключване на брак с чужденец в чужбина ( в общината по местоживеене) - 4 лв. 
Там, се подписва една декларация, че не сте омъжена и те срещу нея издават документа.  С документа, преди да е готов се ходи при зам. кмета ( на София в моя случай) - чакате пред кабинета за да се подпише и после пак се връщате на гишето да ви го оформят.
- превод и легализация на двата гореописани документа ( във фирма - по 36 лв. на документ) - 72 лв
ВАЖНО Е ДА ГЛЕДАТЕ ДАЛИ ОТЗАД НА ЛЕГАЛИЗАЦИЯТА ИМА АПОСТИЛ!

- когато са готови отивате в посолсвото  и на забравяйте да носите: копия от документите, както на паспорта ви - всички страници.Там те веднага ви правят допълнителна легализация на документите  - 60 лв.

В това време женихът в Италия;
- копие от Личната му карта
- свидетелство за гражданско състояние ( 0.23 цента)

Когато успешно се съберете в Италия окомплектовате докумените И ИМ ПРАВИТЕ КОПИЯ ( на всички страници и марки).
Отивате в Милано в консулството на БГ * работят до обяд и никога не отговарят на телефоните. Там:
1. пише се една молба свободен стил ( има пример на стената) , че искате да се ожените за лицето Х с номер на пасрпорт.. и тн
2. подавате всичко събрано до момента и получавате документ, който се казва НУЛА ОСТА. - 9 евро. 

Като е готова НУЛЛА-та отивате в Префектурата ( по местоживеене)
Носите копие от нуллата, паспортите и една марка да боло - 14.62.
В префекрурата НУЛЛАТА се Легализира още веднъж.

С легализираната Нулла ( не забравяйте копия!) отивате в общината , в службата за бракове. Носите 2 марки да боло по 14.62.  Там се прави т.нар публикационе ( това е док, който виси на стената на общината за 10 дена, че ако има някой да протестира срещу брака да си каже).  Определяте дата и час на сватбата.

 И готово.

Искам да поясня и още една процедура, която е напълно необходима и това е разрешението за престой за туризъм. То е за срок най-много 3 месеца. Важно е да имате такова разрешение в срок от 8 работни дни след като сте влезли в страната.  Пермессо-то се издава в куестурата, където носите:

- копия от всички страници на паспортите ви ( вашия и на канещия)
- 2 снимки паспортни
- марка да болло 14. 62 евро
- копие от либретиното с депозит от минимум 2000 евро в банка  на ваше име ( ние искаме 2 месеца и ни казаха 2000 т.е варира тази сума), но като  че ли е около 50 евро на ден * важното тук е, че нямате право на банкова сметка, защото нямате кодиче фискале. Та, може само депозит
- копие от платена комунална сметка * или акт за собственост* или бележка, че жениха си е платил наема...
- здравна застраховка! ( за 1 месец е моята, до сватбата , и  се застъпва с тази от България. 51 евро е на месец)
- една бланка, която се попълва на място от канещия, къде живее и тн ( взима се на място)
- попълнена бланка за пермессо ди соджорно за туризъм ( взима се на място)

Та)) Като сте готови с всичко гореобяснено можете спокойно да седнете, да изпиете едно кафе и да помислите ... Какво ще облека на сватбата??? 

# 37
  • Мнения: 6 167
За църковен брак... ами незнам. Там колко марки да боло трябват Mr. Green
Аз си мечтая църковен да имаме в София... около любими хора.
Тук... не.

# 38
  • Мнения: 3 425
Момичета,мерси за инфото....Аз в сайта българия-италия съм KALA,но съм по скоро в 4ата,отколкото във форума  Flutter

Иначе инфо черпя от  http://www.poliziadistato.it/pds/index.html,но най-вече и на място,че и тук все ги измислят едни!

Чао засега  Flutter

# 39
  • Мнения: 1 545
Лени, успех в ходенето по бюрократичните служби! И после спокойно се наслаждавай на сватбата си!

# 40
  • Мнения: 6 167
Хехе))) Аз мисля, че днес вече приклчихме с докиментите. имам и пермессо
така, че в момента си почивам и мога да си мисля за хубави неща.

Може ли някой да ми каже учебници за италиано пер страниери, със СД - кои са добри, защото местата в курсовете тук са заети за една година напред.

аз съм учила италиански 4 години в училище, но сега съм на 31, а бях ученичка на 17 и не съм ползвала езика.. ...тоест, разбирам много добре какво ми се говори, но трудно аз говоря. 

а сега съм изправена и пред факта, че трябва да се оправям сама. засега ме сложиха в някакъв списък на чакащите за курс, та ако някой китаец се откаже....  Tired

Не се тревожа, стига да имам добър учебник, СД, а и вкъщи вече говорим на италиански - т.е аз си раазвалям английския, защото в едно изречение говоря на итлиански и слагам и английски думи там където не знам италианската... та сега и английския ми се разваля)))  bouquet

# 41
  • Мнения: 1 545
Според мен не ти трябва много-много курс, след като си го учила навремето, много лесно и бързо ще си възстановиш знанията. И аз бях като теб, само че дойдох тук на 27 - 9 години не го бях ползвала италианския, но като ти говорят всички наоколо на италиански - нямаш избор.
Ти в кое училище си учила?

# 42
  • Мнения: 6 167
105 то при синьора Милчева))) Laughing

# 43
  • Мнения: 1 545
Значи нямаш проблем, който при Милчева е учил, не може да забрави езика! Аз съм випуск 93, А-клас, а ти?

# 44
  • Мнения: 6 167
Ha)) Ami az sum 92 vipusk))
Mislja che znam koja si...
kak ti e familiata)?
koj ti e bil klasen. malina lazarova li? Hug
maj shte se razpoznaem
ti imash li prijatelka reni?

Общи условия

Активация на акаунт