Астма, информация, странични ефекти от лекарствата - тема 9

  • 52 955
  • 738
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 646
здраве,............ здраве и от мен на всички ви  Hug

# 46
  • София
  • Мнения: 2 901
Аз днес се обадих в Социлани грижи. Казаха ми че няма пари, и че ако не успеят да ги преведат до утре, което не вярвам да стане, ще ги изплащат другият месец на куп.

Ехе хе, че то ако няма пари този месец, откъде ще има двойно за другия месец?!? Нали от едно и също място идват, ако са спрели да идват, хич да не ги чакат в тая криза...

# 47
  • Мнения: 1 649
Днес звъних по телефона,да си потвърдя часа за алерголога.Оказа се,че сме запазили час не за Мустаков,а за д-р Рачева.Моля за мнения относно работата и като специалист.Много ще сте ми от полза.Благодаря ви предварително.Ще посещаваме за пръв път алерголог.Детето ми е на почти 7 години.Правим пристъпи и веднага след това вирусна инфекция.Искат ни ПКК и направление 33.Ще ни правят тест за алергии.

Последна редакция: ср, 31 мар 2010, 10:21 от viviqn

# 48
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
viviqn съжалявам, но аз лично нямам никаква информация за тази лекарка. Дано другите момичета да се включат.

Иначе ще ви разпитват, ще погледнат изследванията, ще прегледат детето. Напиши си на един лист всичко което се сещаш за протичането на пристъпите. За обриви от храни... изобщо каквото се сетиш. За теб може да няма връзка и да пропуснеш нещо. Подготви си въпроси, които да зададеш и си вземи нещо да си записваш. Аз от опит вече само така действам. Иначе все нещо забравям или пропускам да кажа.

# 49
  • Мнения: 175
Привет,
не знам дали сме точно за тази тема,
но тук намирам някои отговори на въпросите, които ме вълнуват.

Дъщеря ми е на 2,2г.
С алергия към млечни продукти-получава леки уртикарии около устата.
Тест не съм правила, умишлено.
Изключително здраво дете-допреди 6м., когато тръгна на ясла.
Почти тогава започна и кашлицата и.
От тогава сме неспирно по доктори, махнахме трета сливица/писала съм тук в темата за алергичната кашлица/.
Ходихме при пулмолог, отскоскоро съвместно с алерголог.
Проблем при Кали е кашлицата-ту влажна, ту суха и лаеща. През повечето време е ужасно по време на сън.....
предната седмица нощно време е кашляла по час и половина.
Изписан ни е Вентолин при нужда, но той не действа.
Пие Ериус от почти месец.
Спрях я от ясла, поне за 3 м., докато не видя същинско подобрение.

Та пиша тук, защото пулмоложката и алерголожката настояват детето да започне прием на Сингулер.
Няма поставена диагноза Астма, а по-скоро кашлицата е от секрет с алергичен произход.

Та всички деца, които приемат Сингулер ли са с астма, или има подобен на нашия случай!?
Попрочетох за този медикамент...но решаващо е мнението на лекарите, на които съм се доверила.
Ще приема препарата за начало 3-6м.

Ще съм благодарна да чуя мнения!  bouquet

# 50
  • Варна
  • Мнения: 957
Мая, така както описваш нещата, при момиченцето ти нещата са предимно алергични. Тази постоянна меняща се кашлица, най-вероятно е причинена от постоянна алергична задна хрема. Особено щом е по-често нощем, когато детето е легнало. Герганди беше постнала по-напред информация, че Сингулера е изписван в началото именно, за да се бори с постоянните алергични ринити, а след това започва да се прилага и при астма с алергичен компонент. Много често се пише диагноза астма, за да могат да ти изписват Сингулера по здравна каса, много е скъп. Пробвайте, дано има подобрение! Нашата лекарка се въздържа от сингулера, защото хремите и спазмите на моята щерка са все около вируси, не са така постоянни. Но започне ли с постоянен ринит, който предизвиква кашлица, ще включваме Сингулера. И моята вероятно е с АБКМ. Хапне ли нещо, което не е "изчистено" от белтък и соя, се изприщва, първо около устата, а после и другаде.

# 51
  • Мнения: 3 146
maia4444, привет!

Първо, преди да напиша основните неща, питам те - какво значи, че Вентолинът не действа - не спира да кашля, не се намалява кашлицата или? Как го приема детето - сироп, инхалер или с небулизатор?

Ще ти напиша няколко неща. Прочети ги и сравни спрямо твоето дете и се опитай да видиш дали има някаква специфика. Но по принцип, единствената разлика се установява от добър диагностик - трябва да се чуе откъде е кашлицата - дали от гърдите или от носа, или от ларинкса. Това е работа на лекаря!
Само да спомена - и трите неща, изредени долу, се третират по подобен начин, просто защото се потискат симптомите, а те са твърде подобни и едни и същи неща в различни места в тялото ги причиняват, тъй като няма как да се лекуват причините - те или са външни и трябва да се отстранят, ако може, или са свързани и с генна предразположеност, която към момента няма как да се третира. И за трите едно от общите неща е Сингулер. В България Сингулер се изписва по ЗК само за астма, по света и трите се изписват мигновено, когато се установи едно от тези състояния, за да не се стига до кортикостероиди, ако е възможно. (За самия Сингулер съм писала по-напред в темите много подробно какво представлява и каква е разликата му от вентолина и кортикостероидите).

Така, първо - няма разлика между "алергия" и астма, просто първото е по-широко от второто. Астмата е вид алергично заболяване в огромния процент от случаите (двата основни вида са неинфекциозно-алергична и инфекциозно-алергична). Алергия означава единствено и само - реакция на организма спрямо невредни вещества за организма така, сякаш са вредни. Нищо повече. Това просто си е сбъркано действие на имунната система. Има и астма, причинена от трайно физиологично увреждане (вродено или например бронхоскопия). Също така, има астма с неустановен произход и т.н. (За подробно разграничение ето един официален документ: http://www.uni-hospital.government.bg/download/nzok/kp/95.doc)

Астмата е алергия, при която проявленията са белодробен спазъм, затруднено дишане, свиване и/или задръстване със секрет, непричинен от вирус или бактерия, на лигавицата на долните дихателни пътища (което се проявява като кашлица - суха и/или влажна, свирене, задъхване, захласване; долните дихателни пътища са трахеята, бронхите, бронхиолите). Когато е кашлечен еквивалент, най-вече се проявява в кашлица (обикновено първо суха, после откъртваща, но може и направо влажна да бъде), която продължава непрекъснато с часове при пристъп и води до болки в гърдите, повръщане, почевреняване на лицето, посиняване на устните, но общото състояние е бледност, сенки под очите, понякога отпуснатост. Ако това продължава с дни, се нарича "астматичен статус". Кашлицата е най-често през целия ден, но спастичната е най-често нощем, също така при физическо усилие (скачане, тичане, силен смях).

Алергичният ларингит е когато се свива  лигавицата на горните дихателни пътища (най-вече ларинкс) и/или тя задръства със секрет, непричинен от вирус или бактерия, което се проявява по същия начин (разлики с астмата - не се установява удължено издишване, няма белодробен спазъм и няма хрипове в белите дробове, няма сирене, но може да има суха и/или влажна кашлица, също така задух, трудно дишане). Кашлицата може да е през целия ден, но много често е нощем и при усилие.

Алергичен ринит е когато се свива  лигавицата на горните дихателни пътища (носът най-вече) и/или тя задръства със секрет, непричинен от вирус или бактерия. Проявява се с хрема (задна и/или предна), кашлица (влажна или суха), но кашлицата е предимно сутрин след раздвижване и/или непосредствено след лягане, спорадична е, не е задушаваща и не продължава непрекъснато (т.е. вдишването или издишването не съвпадат с кашлянето) и не толкова продължително (например постоянно кашляне в продължение на часове, което води до почервеняване, посиняване и болки в гърдите).

Drina, не зная дали да не напишем с дружни усилия всички някакви подобни на този, дето сега съм написала, текстове, понеже тези неща сигурно за 10-ти път ги пиша в темата, понеже хората са притеснени и нямат време да изчитат всичко назад, та да ги лепнем на първа страница и да си е ясно? За лекарствата, за действията им, за страничните ефекти, за видовете астма, за ринитите и за рефлукса, например? Аз лично бих събирала текстовете (то аз самата вече няколко такива описания съм писала, ама за рефлукса и за алергията към мляко не мога много да кажа, други мами имат опит повече), но понеже ти администрираш темата, питам какво мислиш. Момичетата, ако са съгласни, да направим нещо такова? Вече станаха много теми, а гледам, другите теми си имат такива общи описания.

# 52
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
gergandi, тъкмо гледах поста ти и се възхищавах на търпението и доброжелателността  да отговаряш изчерпателно на всеки въпрос! И аз самата, уж отдавна чета, съм ти благодарна за  информацията, която споделяш. В този смисъл, предложението ти  ще е от полза на всички нас. Аз имам опит с хранителни алергии, включително мляко, и мога да понапиша нещо, но не знам дали те не са малко извън темата.

Искам да пожелая на всички ви хубави празници и да няма никакви болни!

# 53
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
Поздрави от Сандански! Добре сме, супер даже. Пепи търчи по цял ден в парка.

gergandi абсолютно съм съгласна. Ще издиря предните ти постове и ще добавя информацията на първа страница.
Ще стане след като се приберем обаче.

Весело изкарване на празниците момичета! И много здраве на дечицата!

# 54
  • Мнения: 3 146
pirinka, просто си спомням ужаса, който преживях, когато се опитвах да се оправя с информацията и как ровех в темите напред, а те бяха само 2 или 3 тогава, а сега са 9... просто не виждам как човек ще изчете всичко...

Drina, радвам се, че сте добре! Само така!!! newsm10

Аз имам и една стабилна колекция от линкове с листовки на лекарствата, които взимат дечковците, както и към официалните сайтове. Може и за инхалаторите, и небулизаторите да направим...

Светли празници на всички! И без болести!

# 55
  • Мнения: 175
gergandi,
благодаря за изчерпателния отгвор.
Ще потърся старателно за разликата в различните медикаменти-конкр. Сингулер и Вентолин.

Вентолинът ни го изписа алерголожката-"при нужда", т.е. ако много се закашля. Предната седмица имаше една ужастна поредица почти от 5 дни, в които детето нощем кашляше по час и половина, а денем спеше едва по половин час, през който не спираше да кашля и накрая просто се събуждаше.
Та тогава съм давала и преди съня и нощем при кашлица Вентолин-никакъв ефект.Очаквах , че като дам преди обедния сън В. ще спи по-добре - скъса се от кашляне. Алерголожката каза да не го даваме ,щом няма ефект, пулмоложката-на същото мнение.
Каза да даваме калциев глюконат-три пъти по 2,5 мл. паралелно с Ериуса-но си мисля че май се обрина от него/или просто съвпадна с едно нахапване/, а и съм предубедена към Калциевия глюконат.
Сега има обрат в кашлицата-предимно денем/преди беше предимно по време на сън-дневен и нощен/ и много по-рядко по време на сън-и то не пристъпно, а инцидентно. Сигурно е в резултат на това, че започнах да я слагам да спи на две калъфки-щом заспи дълбоко и я издърпавм ,така че главичката  и гърдичките да са нависоко, с надеждата че секретът ще се стича.
Кашлицата и се мени - както влажна и къртеща, така и много суха и свиреща...............
Ще изчета темите за Астмата във форума.

# 56
  • София,
  • Мнения: 4 267
gergandi страхотно си го обяснила, и аз много ти благодаря и се чудя на старанието и търпението ти най - вече.  Hug Незнам, аз май го изгубих и ми омръзна да обяснявам. Който му трябва инфо да чете назад, има толкова подробни теми, аз също съм ги чела и то по няколко пъти. newsm78
Идеята ти да съберем такива описателни постове и по скоро да ги направим като линкове към обясненията е страхотна. Също и за инхалаторите.
Един ден една приятелка ме пита да и намеря инхалатор втора употреба и то по евтин Shocked. Търсих и по нета - пусках и линкове, но аз втора употреба не съм видяла засега да се продават, а и толкова евтини, колкото те искат Rolling Eyes, ядосах се накрая. Абе какво да ви разправям няма смисъл  - лекар им казал да си купят инхалатор, че детето им е склонно към астма - вече е с два бронхиолита - лекувано в болнични условия. Да ама на тях не им се вярва - не било така и не им трябвало нещо, дето после да се чудели какво да го правят, то - детето - щяло да го израсте. Естествено че ще го израсте, но кога, си зависи от самото дете. А те си мислят горките, че всичко с магическа пръчка се оправя, и то ей така без нищо да правят. Ами на никой не му се иска детето му да е с каквато и да е диагноза, но понякога е неизбежно. Close
Исках да кажа и за Вентолина - това е лекарство, което действа с натрупване - подобно е на АБ и затова се дава винаги през точно определен период, като за да има действие е нужно схемата да се спазва и да се дава продължително време, поне десет дни. Като най ефективното приемане поне за мен е чрез разпрашаване и вдишване с небулизатор. Пиенето на сироп е много често нефикасно и затова ви се струва че няма ефект от приемането му. Това се получава защото - при малките деца дозата е малка, и чрез пероралното приемане тя се абсорбира първо в стомаха, от там отива в кръвта, по кръвта минава през цялото тяло и последно стига до белия дроб и бронхите, където трябва да действа, но до там вече  дозата е останала супер минимална. Така се натоварва много сърцето и черния дроб. Когато определената доза се вдишва тя отива директно в бронхите и белите дробове и действието е мигновенно както се казва. И моята дъщеря, когато го пиеше на сироп въобще не се повлияваше и си кашля в продължение на цели два месеца. Но сега като го приемаме инхалаторно - положението е съвсем различно, подобрява се още на втория ден.  Peace
Дрина да си изкарате хубаво, и аз вече нямам търпение, но като гледам как ще се развали времето пак зругата седмица и ще стане студено и ще вали, още от сега ме хваща яд Sick, какво ще правим ако вали по цял ден и е студено Embarassed

Последна редакция: сб, 03 апр 2010, 10:27 от Семирамида

# 57
  • Варна
  • Мнения: 957
gergandi, и аз ти благодаря. За съжаление ще доуточна, че понякога статусът е една много неприятна смесица от трите състояния.
А Семирамида е много права за механизма на действие на вентолина! И на мен (не на малката) ми го предписаха "за всеки случай, при силно спастична кашлица", и се забатачиха нещата - няма "за всеки случай", в стига ли се до спазъм на бронхите, трябва да се приема на равни интервали, в строго назначени дози, за определен период. Спира се също по определена схема.

Весели празници на всички, с много смях на здрави дечица!

# 58
  • Мнения: 175
За Вентолина-умишлено упоменавам, че ни е изписан "при нужда", а не по схема..., като аз задавах уточняващи въпроси на лекарката, но тя упорито настоява да е "При нужда"!

# 59
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
Семирамида не се притеснявай за времето. Тук си е направо друг климатичен пояс. Днес бях навън по потник.
Миналата година като бяхме тук слезнахме от планината направо. Там с грейки и якета, в София студ, а тук ходехме по суичери. Наложи се да купувам на Пепи дрехи, защото в багажа ни имаше само пуловери и термо панталони.
Не се притеснявай. Тук дори да не пече е доста по-топло.

Момичета направо ще се върна с 5 кила отгоре. То не е ядене и мързел в парка. Децата карат колела и тичат, а ние с приятелката ми (тя чака бебче) подпираме пейките.
Иначе е гмеч. Хотелите са пълни, парка също. Деца за компания бол.
Искам да остана тук... не искам да се връщам на работа...

Общи условия

Активация на акаунт