СТРАСТИ - градините в СОФИЯ - текущи класирания, преместване, записване

  • 51 721
  • 1 433
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 120
И аз отново с въпроси...Някой знае ли как и на какъв принцип се генерират входящите номера?Имам предвид това, че в момента съм се регистрирала и съм подредила градините си за предварителното класиране, което не генерита вх. номер и е само за статистиката. Та се чудя и не разбирам, когато почне реалната кампания(за набор 2009 имам предвид) трябва отново да редя градини и да вписвам информация ли и от този момент нататък по реда, в който съм го направила ще ми даде вх. номер или...За по-ясно: щом съм вече в системата, но съм без входящ номер по какви правила по-късно ще получа такъв?

# 151
  • София
  • Мнения: 6 011
Зипи, значи системата е следната - избираш дадени градини когато започне същинската кампания и се нареждаш на опашката. От градината обявяват определени бройки за 2009.
Да кажем, че свободните места са 10, на опашката сте 20 деца. 5 от тези деца имат по много точки и на тях приема им е сигурен. За останалите 5 места се борите 15 деца с равен брой точки /нарича се гранична група/.
Всички имате еднаква входяща дата, независимо в кой ден преди класирането сте избрали тази градина. Генератор на случайни числа ви тегли на всичките деца от граничната група случайно число. Децата с най-малки числа попълват свободните 5 места.
Ако не ви приемат, това изтеглено число продължава да си валидно за всички останали класирания в тази градина.
Това е в общи линии, питай още ако се сетиш нещо.

# 152
  • Мнения: 395
Ника, така добре си го обяснила, че чак и ма мен ми стана ясно   bouquet 
Но ако на едно дете му се падне голям номер ще е винаги прецакано newsm78. Обсъждано ли е, да е възможно генериране на число при всяко класиране?

# 153
  • Мнения: 104
Синът ми е набор 2008. Значи мога вече да рзчитам, че въпреки, че съм добавила кандидатури след 22.05.2009 г., за кампания 2010/2011 ще се нулират и ще са с еднаква дата с всички други?

# 154
  • София
  • Мнения: 6 011
Ника, така добре си го обяснила, че чак и ма мен ми стана ясно   bouquet 
Но ако на едно дете му се падне голям номер ще е винаги прецакано newsm78. Обсъждано ли е, да е възможно генериране на число при всяко класиране?
Ами излиза, че е прецакано в тази градина, да. Искрено се надявам да не е завинаги, но май точно така се получава на практика - появяват се нови деца в граничната група, на тях им се генерират числа и винаги е възможно да им се падне по-малко число, а детето с голямото число да си виси ли виси....

И пак напомням нещо - датата, която ще получите всички на първото класиране е много важна! Така че кандидатствайте във всички що-годе удобни градини около вас, нищо, че ще стоите на опашката с 5т. примерно, ще получите заветната ранна дата.  Peace


Синът ми е набор 2008. Значи мога вече да рзчитам, че въпреки, че съм добавила кандидатури след 22.05.2009 г., за кампания 2010/2011 ще се нулират и ще са с еднаква дата с всички други?
Да, по-напред на Ария82 точно така са и отговорили от ИСОДГ, точният цитат е добавен в първият пост на темата.

# 155
  • София
  • Мнения: 6 011
Обсъждано ли е, да е възможно генериране на число при всяко класиране?
Тук в темата е обсъждано със сигурност миналата година когато се въвеждаше тази система, обаче вече нямам спомен защо решиха това "присъдено" число да е "присъда" един вид, и нямам идея кой би прокарал идеята за евентуална промяна и дали изобщо е възможна на този етап. На всички пожелавам малки числа, благодарение на такова малко число приеха сина ми със стандартните 8т.

# 156
  • Мнения: 104
Мерси много, ще чакам вече с по-голяма надежда за късмет!

# 157
  • София
  • Мнения: 17 592
Кати, независимо от допуснатата грешка, мисля, че смисълът на това което съм написала е ясен. Но когато няма за какво да се хванеш, обикновено ти гледаш да намериш някоя правописна грешка, типично в твой стил. Както и да е.
Ще ти кажа как може да пострада някой от това, че друг е решил да нацвъка всички възможни градини. Много просто - опашките стават огромни и човек може да се заблуди, че в дадено ДЗ няма шансове. И да предпочете друго, не толкова удобно за него. А после да се окаже, че всъщност проблем с местата не е имало и много хора кандидатстват за спорта. Казвам го, защото имам личен пример.



Тц. В конкретния случай поправката имаше съвсем добронамерен характер. За разлика от други, в които не е било така - признавам. Помня, баба ми (м/у впрочем, завършила френски католически лицей... което е било по нейно време доста сносно за момиче образование. Особено пък - за момиче - еврейче...  Joy) казваше - като говори, не съм я виждала да го пише - безмислен. Стана ми... ами, някак мило, като го прочетох. И най- вече - помислих, че може и да не знаеш правилното - по някаква причина. Аз лично бях студентка, когато разбрах, че се казва и пише полИлей, не полЮлей. Идвало било от поли-елей, не от полюляване. Ми от де да знам - и двете ми звучаха смислено... И "без-мисъл" би могло да се възприеме като логичен произход на думата. Просто не е той. Ако си го възприела като заяждане - извинявай, в случая наистина НЕ беше замислено като такова (както често - признавам - наистина е...  Mr. Green).

По същество - едва ли много хора съобразяват действията си с присъстващите на опашката деца с 5 и по- малко точки.

# 158
  • София
  • Мнения: 17 592
И аз отново с въпроси...Някой знае ли как и на какъв принцип се генерират входящите номера?Имам предвид това, че в момента съм се регистрирала и съм подредила градините си за предварителното класиране, което не генерита вх. номер и е само за статистиката. Та се чудя и не разбирам, когато почне реалната кампания(за набор 2009 имам предвид) трябва отново да редя градини и да вписвам информация ли и от този момент нататък по реда, в който съм го направила ще ми даде вх. номер или...За по-ясно: щом съм вече в системата, но съм без входящ номер по какви правила по-късно ще получа такъв?


Генерират се от случаен генератор - или генератор на псевдослучайни числа - или рандомизатор.

# 159
  • София
  • Мнения: 17 592
Ника, така добре си го обяснила, че чак и ма мен ми стана ясно   bouquet 
Но ако на едно дете му се падне голям номер ще е винаги прецакано newsm78. Обсъждано ли е, да е възможно генериране на число при всяко класиране?


Да, прецакано е докато всички пред него се махнат - през цялата година.
Числата се теглят за всяка градина, в която е кандидатствало детето, поотделно.

# 160
  • Мнения: 120
Ника,наистина много добре обяснено  bouquet. Разбрах,че и тук приципът е лотариен. Но сега пък изниква въпросът каква е тази дата, която ще ни дадът и за какво служи пък тя  и няма ли да сме старшно много хора с една и съща дата? Извинявам се за непрекъснатите въпроси,ама това кандидатстване цяла нова наука....

# 161
  • София
  • Мнения: 211
Ника, мерси и от мен - наистина много добре си го обяснила....   bouquet
Ох, защо бе, Боже, трябва всичко да е толкова сложно (риторичен въпрос)?!?

# 162
  • София
  • Мнения: 320
Въпрос: чак сега детето ми, което е набор 2007 г. и септември ще се бори за градина, е прието за ясла /не ОДЗ, а чиста ясла/, и докато направим необходими изследвания и тръгне, реално ще е февруари.  Това означава ли, че няма да получа точка по критерия за яслата, тъй като няма да има реални 6 месеца до записването /което предполагам ще е около май-юни/?

# 163
  • София
  • Мнения: 6 011
Ника,наистина много добре обяснено  bouquet. Разбрах,че и тук приципът е лотариен. Но сега пък изниква въпросът каква е тази дата, която ще ни дадът и за какво служи пък тя  и няма ли да сме старшно много хора с една и съща дата? Извинявам се за непрекъснатите въпроси,ама това кандидатстване цяла нова наука....
Значи преди първото класиране всички получавате една дата - миналата година получихме 22.05. Това дава равен шанс на всички.
След това ако някое дете се появи на вашата опашка и има равни точки с вас, но не е било на опашката преди първото класиране /а е могло да си стои назад с 5т. например/ - това дете получава реална дата, например 01.07. и се нарежда най-отзад в граничната група - т.е. цялата гранична група трябва да влезне преди него, за да дойде неговият ред, т.е. почти невъзможен прием за него.
Номера е да стоите на повечко опашки преди първото класиране, независимо, че нямате шанс заради малкото точки, поне получавате ранната дата. Някой ден може да се обявят още места в тази градина и да ви излезне късмета защото сте стояли на опашката преди първото класиране, независимо с колко точки.

# 164
  • Мнения: 2 024
Класирахме се!
Но еуфорията от радостта ми бързо се замени със страхове и притеснения!
Първото, за което се хванах, е, че за разлика от досегашните текущи класирания вместо да ни дадат 2 седмици срок за записване, имаме срок само от 1 седмица (всъщност - само 5 работни дни!) ЗАЩО?
Това е първата несправедливост, която забелязвам...! И, съвсем откровено ще се аргументирам с пропускането на нещо важно ИЗОБЩО при определяне на срока за записване. Става дума за добиването на единия от нужните документи за представяне при записване на детето. Това е Служебната бележка от работодателя. Е, ето какво намерих в Кодекса на труда към 2009 г.:

"Задължение на работодателя за издаване на документи
Чл. 128а. (Нов - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) (1) По писмено искане на работника или служителя
работодателят е длъжен да му издаде и предостави необходимите документи, удостоверяващи факти,
свързани с трудовото правоотношение, в 14-дневен срок от искането.

Моят конктретен и реален трън - обтегнати отношения с работодателя, който с пълно законово основание (на база горния цитат) може да забави повече от 5 дни поисканата  от мен служебна бележка още в първия работен ден след класирането. И какво следва - аз няма да успея да вляза с пълен комплект документи за записване в дадения от ИСОДГ срок от 5 работни дни! Резултатът - детето ми въпреки, че най-после е класирано (след понасянето на "балтията" с квотите от генералната есенна класация) сега ще отнесе и следващия удар  - този на безумно краткия срок за записване, и пак няма да влезе в ясла!

Моля, коментирайте, посъветвайте, помогнете!
Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт