СТРАСТИ - градините в СОФИЯ - текущи класирания, преместване, записване

  • 51 710
  • 1 433
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 2 024
Най-добре изчакай, за да видиш за конкретните ДЗ какви свободни места ще се обявят. А и ако пак има точка за ясленчета имай предвид, че тя важеше само за ЦДГ-та.
Анна, важеше си навсякъде за първа група, и в ОДЗ.  Peace
Да, важи за кандидатстване само за група Детска градина - назависимо дали тя е в ОДЗ или в ЦДГ. Самото условие за посещаване за ясла в предходните месеци показва и че този критерий важи само за децата от текущия набор сменящ ясленска група с градинска група.
Това в интерес на истината съм го забравила, но ми се вижда адски несправедливо. Нали с тази точка се целеше да се компенсира точно това предимство на посещаващите яслена група в ОДЗ, които автоматично се прехвърлят?
Мен ако питаш този критерий е абсолютно несправедлив! Защото не компенсира предимството на деца от ясла на ОДЗ влизащи директно в градинска група на същото ОЗД, а ТОЛЕРИРА старата система, която все още важи за записване на дете в самостоятелна ясла (денонощното висене по опашки пред яслата!).
Моето мнение, е, че ако детето е влязло в ясла на ОДЗ, то то вече е влязло по новата система (интернетската) и е редно да не бъде изхвърляно от друго (външно) дете при преминаването му към градинска група в същото ОДЗ. Още повече, че градинските групи принципно са повече от ясленските групи в почти всички ОДЗта.
Става дума както за критерий К2, така и за критерий ДК7 (въпреки, че касае само  2-3 градини в София) – принципа си е принцип

# 226
  • София
  • Мнения: 6 011
Сисислава, дете, което е прието в яслена група към ОДЗ няма как да бъде изхвърлено от никой, то съвсем автоматично и без никакви бумащини си преминава в първа група в ОДЗ-то. Ако останат някакви свободни места в първа група след като преминат ясленчетата от конкертното ОДЗ - тогава за тях се борят външни деца.
Ясленчетата хич не са застрашени. Peace

# 227
  • София
  • Мнения: 6 676
Но пък ясленче от чиста ясла ще бъде с предимство пред дете, което не е било прието на ясла, и в ОДЗ, и н ЦДГ - правилно ли разбирам?

# 228
  • София
  • Мнения: 6 011
Но пък ясленче от чиста ясла ще бъде с предимство пред дете, което не е било прието на ясла, и в ОДЗ, и н ЦДГ - правилно ли разбирам?
Да. И мисля, че миналата година де факто всички ясленчета от чисти ясли бяха приети, благодарение на тази доп. точка.

# 229
  • София
  • Мнения: 2 658
Olive , благодаря!   bouquet

# 230
  • София
  • Мнения: 816
Още един въпрос от мен.Мои приятелки добавят в системата децата си които са вече ученици, не виждам логика в това, все пак нали затова де добавят първите деца в семейството заради доп.точка при породени.А моя син е на 14год #CrazyИли бъркам??

# 231
  • София
  • Мнения: 270
Току що успях да кандидатствам за ЦДГ, в което е по-голямото ми дете. Това е някакво предварително кандидатстване, но все пак не разбирам защо не ми излиза автоматично 0.1 точка, която ми се полага. ЦДГ-то има такъв допълнителен критерий.

# 232
  • София
  • Мнения: 6 011
misLinka, пиши в обратната връзка, на мен ми оправиха липсващите точки веднага.  Peace

# 233
  • София
  • Мнения: 1 370
Няма как да следят форума на работната среща поради това, че те имат дбевен ред и нещата които обсъждаме не се разглеждат особено много освен ако мамите там не ги поставят на въпрос.Поне така беше на тази работна среща на която присъствах.Другата пречка е липсата на компютър в залата или лаптоп Simple Smile

# 234
  • София
  • Мнения: 8 932
Току що успях да кандидатствам за ЦДГ, в което е по-голямото ми дете. Това е някакво предварително кандидатстване, но все пак не разбирам защо не ми излиза автоматично 0.1 точка, която ми се полага. ЦДГ-то има такъв допълнителен критерий.
Moже би ще се появи след проверка, дали това е вярно.
Още един въпрос от мен.Мои приятелки добавят в системата децата си които са вече ученици, не виждам логика в това, все пак нали затова де добавят първите деца в семейството заради доп.точка при породени.А моя син е на 14год #CrazyИли бъркам??
И аз бях добавила дете ученик, просто защото системата го иска. Иначе това не дава никакво предимство, освен ако става въпрос за многодетно семейство.

# 235
  • Мнения: 2 024
Сисислава, дете, което е прието в яслена група към ОДЗ няма как да бъде изхвърлено от никой, то съвсем автоматично и без никакви бумащини си преминава в първа група в ОДЗ-то. Ако останат някакви свободни места в първа група след като преминат ясленчетата от конкертното ОДЗ - тогава за тях се борят външни деца.
Ясленчетата хич не са застрашени. Peace
Съгласна съм - не се изразих правилно. Исках да кажа, че идеята за  компенсация на ПРЕДИМСТВОТО едно дете влязло в ОДЗ още в ясла да може АВТОМАТИЧНО да минава в градинска група  да се прави с критерия К2 и ДК7 е нескопосано измислена. Смятам, че не бива да се определя като предимство самото преминаване от ясленска в градинска група на едно и също детско заведение, след като за влизането в ОДЗ или ЦДГ за която и да е група правилата са еднакви. Т.е изобщо не се налага никаква нужда от каквато и да е компенсация! Още повече че така измислената за сега компенсация (критериите К2 и ДК7) толерира старата система, от една страна, а от друга дискриминира всички онези деца дето не са имали шанс да влязат в самостоятелна ясла дори само заради причината, че местата там не стигат (още повече и с Много!).

# 236
  • София
  • Мнения: 6 011
Сиси, май говорим за едно и също - децата в ОДЗ си преминават автоматично в първа група, тях системата не ги касае изобщо вече, щом веднъж са приети повече не кандидатстват, мястото им е сигурно за първа група.
Целта на тази допълнителна точка беше да се толерират само ясленчетата от чистите ясли, защото били свикнали с режима в ДЗ, родителите им били почнали вече работа и т.н.

# 237
  • София
  • Мнения: 537
Няма как да следят форума на работната среща поради това, че те имат дбевен ред и нещата които обсъждаме не се разглеждат особено много освен ако мамите там не ги поставят на въпрос.Поне така беше на тази работна среща на която присъствах.Другата пречка е липсата на компютър в залата или лаптоп Simple Smile

И освен това, родителите не може да присъстват свободно, както на раб група миналата година. Аз исках да ида на 2 заседания - когато се обсъждаше моя жалба и днес. Но и в двата случая не разрешиха, защото се обсъждат жалби с лични данни. Така че за днешното заседание може да разчитаме на новини само от мама Сання или Ели (Хриса), ако е била там.

Но пък експертката от общината беше любезна и ме покани да ида да обсъдим забележките ми към системата, така че ще отида тази седмица.

# 238
  • Мнения: 2 024
Току що успях да кандидатствам за ЦДГ, в което е по-голямото ми дете. Това е някакво предварително кандидатстване, но все пак не разбирам защо не ми излиза автоматично 0.1 точка, която ми се полага. ЦДГ-то има такъв допълнителен критерий.
Moже би ще се появи след проверка, дали това е вярно.
Още един въпрос от мен.Мои приятелки добавят в системата децата си които са вече ученици, не виждам логика в това, все пак нали затова де добавят първите деца в семейството заради доп.точка при породени.А моя син е на 14год #CrazyИли бъркам??
И аз бях добавила дете ученик, просто защото системата го иска. Иначе това не дава никакво предимство, освен ако става въпрос за многодетно семейство.
Така, както ДК6 е обяснен, то, например ако кандидатстваш за по-малкото си дете (за подготвителна група в детска градина), и имаш до 2 години по-голямо дете (реално ученик), то добавянето на баткото/каката в системата, би трябвало да ти даде допълнителната 0,1 точка по ДК6.

# 239
  • София
  • Мнения: 6 011
Сиси, ето в сайта какво е обяснението на К5 от миналата кампания:
За кои набори важи тази точка по К5?

Внимание! Точката по К5 важи само за кандидатстване в 1-ва група от септември, т.е. за набор 2006! Това предимство няма за цел да улесни преместване от една ясла в друга, а да даде по-близки шансове на деца, посещаващи самостоятелна детска ясла за прием в 1-ва градинска група с тези, които са в яслени групи в ОДЗ и преминават автоматично.

http://kg.sofia.bg/?page=faq#5

Т.е. целта е да се приравнят чистите ясленчета към ясленчетата от ОДЗ, а тези, които не са били на ясла /защото например в нашия квартал чисти ясли няма, места в ОДЗ-то е ясно, че също нямаше/ - да се спасяват поединично, дет се вика.

Общи условия

Активация на акаунт