Тровят ни с генномодифицирана царевица! Докога ще спим? Няма време!

  • 31 895
  • 700
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 734
Спорните моменти ще бъдат изчистени благодарение на протеста, със сигурност. Сведения за това, обаче, към момента не намирам никъде, освен в постовете на Звездичко.

Като няма да се отглеждат ГМО в защитените и буферните зони, тогава защо махат забранителния текст?

Що се отнася до експериментите с розата, тютюна и лозите - за тази цел си има лаборатории и опитни полета. Няма благородна цел, която оправдава пускането им в природата като глада в Африка, затова - да не излизат от опитните станции, че заради едната криворазбрана цивилизация ще останем без нормална роза, тютюн и лози...

ПП: velikolepni i janet - аз лично, за да повдигам настроението на гласуващите, а също така и си разсъждавам с надежда утре полемиките да са по-малко и на по-друго ниво.  Peace
newsm10  Успявяш!

# 676
  • Мнения: 734
Я, още един борец за правда и за свобода...
Мнение анонимно, кой гарантира, че баба Пенка от Суйчук знае арендаторите с какви семена сеят земята й. Кой ще гарантира, че ще я уведомят преди да й я съсипят?

Вносът на ГМО-храни е разрешен, така че всеки може да консумира свободно. Но трябва задължително ДА ЗНАЕ какво съдържа храната и ако не желае - да си купи такава, която не съдържа ГМО.
Не трябва да позволяваме безценната българска земя да бъде завинаги опропостена и затова настояваме за забрана. Що се отнася до "привържениците на ГМО" в Китай, бъдете сигурен, че там партията решава.

# 677
  • Мнения: 8 769
Пак от форума на в-к "Сега" за информация:

Народните представители от ГЕРБ и Атака които са членове на Комисията по околната среда и водите към 41-вото обикновено Народно Събрание на Република България. С партийна принадлеждост и специалност.
ИВАН АТАНАСОВ АЛЕКСИЕВ ГЕРБ инженер
ОГНЯН АНДОНОВ ПЕЙЧЕВ Атака инженер
ДАНИЕЛ ГЕОРГИЕВ ГЕОРГИЕВ ГЕРБ икономист
ЙОАНА МИЛЧЕВА КИРОВА ГЕРБ педагогика
КОСТАДИН ВАСИЛЕВ ЯЗОВ ГЕРБ инженер
МИРОСЛАВ НИКОЛОВ ПЕТКОВ ГЕРБ машинен техник
МИТКО ЖИВКОВ ЗАХОВ ГЕРБ инженер строителен
НИКОЛАЙ ХИНКОВ РАШЕВ ГЕРБ инженер
ОГНЯН ДИМИТРОВ ТЕТИМОВ Атака минен техник
ПАВЕЛ ИЛИЕВ ДИМИТРОВ ГЕРБ юрист
ПЛАМЕН ГЕОРГИЕВ ЦЕКОВ ГЕРБ лекар
ФАНИ ИВАНОВА ХРИСТОВА ГЕРБ юрист
Самоцитирам се, за да допълня и другите членове на тази комисия, състояща се общо от 19 човека:
ИСКРА ДИМИТРОВА МИХАЙЛОВА-КОПАРОВА - ДПС - библиограф; ПРЕДСЕДАТЕЛ на комисията
ГЕОРГИ ТОДОРОВ БОЖИНОВ - КОАЛИЦИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ - инжежер-химик
ДЖЕВДЕТ ИБРЯМ ЧАКЪРОВ - ДПС - лекар
КРИСТИЯНА МЕТОДИЕВА ПЕТРОВА - РЗС - юрист
ЛЪЧЕЗАР БЛАГОВЕСТОВ ТОШЕВ - СИНЯ КОАЛИЦИЯ - биолог
ПЕТЪР АТАНАСОВ КУРУМБАШЕВ - СИНЯ КОАЛИЦИЯ - инженер, журналист
ТУНДЖАЙ ОСМАНОВ НАИМОВ - ДПС - инженер (агроинженер)

# 678
  • Мнения: 2 652
Цитат
ЛЪЧЕЗАР БЛАГОВЕСТОВ ТОШЕВ - СИНЯ КОАЛИЦИЯ - биолог
- Машалаах! Простете за чуждицата.

Доня, я сега извади и комисията по земеделието, че и те са замесени Simple Smile

# 679
  • Мнения: 2 386
Боже, страх ме хваща като гледам какви неграмотници и недомисляци има в опозицията, каквото и да означава това в случая!

Аз закъснях с редакцията и публично се изивинявам, но одобрявам много модела на Тео. Ако има нещо друго - този път съм тук.

# 680
  • Мнения: 7
Цитат
Боже, страх ме хваща като гледам какви неграмотници и недомисляци има в опозицията, каквото и да означава това в случая!

Съжалявам, но това не мога да го приема. Познавам лично г-н Тошев, срещал съм се по митинги и инициативи с него и мога да кажа, че е страшно интелигентен човек, колкото и да му вадите името тук.

# 681
  • Мнения: 2 386
Аз не говоря с имена. Сещай се.

# 682
  • София
  • Мнения: 5 203
Цитат
Боже, страх ме хваща като гледам какви неграмотници и недомисляци има в опозицията, каквото и да означава това в случая!

Съжалявам, но това не мога да го приема. Познавам лично г-н Тошев, срещал съм се по митинги и инициативи с него и мога да кажа, че е страшно интелигентен човек, колкото и да му вадите името тук.
Joy

Царевичко, ти изби рибата с тоя Брюксел! синята коалиция ти е намалила обаче телесното тегло - като че крилца вече ти никнат....

# 683
  • Мнения: 2 652
Цитат
Боже, страх ме хваща като гледам какви неграмотници и недомисляци има в опозицията, каквото и да означава това в случая!

Съжалявам, но това не мога да го приема. Познавам лично г-н Тошев, срещал съм се по митинги и инициативи с него и мога да кажа, че е страшно интелигентен човек, колкото и да му вадите името тук.
Joy

Царевичко, ти изби рибата с тоя Брюксел! синята коалиция ти е намалила обаче телесното тегло - като че крилца вече ти никнат....

ОП, стига с тая риба, демоде си. "Разцепи мрака и въздухът премаля" се казва Joy
А Царевичко па не е разбрал, горкия  Joy

# 684
  • Мнения: 65


ОП, стига с тая риба, демоде си. "Разцепи мрака и въздухът премаля" се казва Joy
А Царевичко па не е разбрал, горкия  Joy

бе знаеш ли го дали не е с гени на дроздофила...имплементиран, че и на светулка, да го намират по-лесно в тъмното,  ако се загуби   Mr. GreenFlutter

http://www.gzt.ru/science/2006/01/16/210820.html
http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/asia-pacific/4605202.stm
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B5%D0%BB%D1%91%D0%BD%D1%8 … D1%8F%D1%82%D0%B0

Последна редакция: ср, 06 яну 2010, 01:02 от wandering

# 685
  • Мнения: 7
Не, просто съм развил телепатично възприятие. Да усещам кога в темата се пише за мен, че да знам кога да седна на компа

# 686
  • Мнения: 58
Статията дадена от Звездичко: http://www.gerb.bg/bg/events/eventsdetail/cat_id/6/id/7748
Цитат
Фокус: Но ако се допуснат един път семена на генетично модифицирани организми, ще можем ли да се отървем от тях, защото те ще се смесят с всички останали семена?
Иван Алексиев: ...В Румъния се развива такава дейност, в Словения също. По този начин, чрез вятър или пчели, ГМО може да се внесе в България...
Фокус: Защо трябва да се позволява отглеждането на ГМО в защитените и в буферните зони?
Иван Алексиев: За отглеждане на ГМО в защитени зони не сме коментирали. Защитените зони са 35 % от цялата територия на страната. По сега действащия закон забраната е за защитените зони и 30 километровите буферни зони. Никога не сме коментирали да се отглеждат такива култури върху защитени зони. Предложението на министерството е да се премахне тази буферна зона.
Последно, не разбрах - буферните зони помагат ли или не (или пречат)? От Румъния, чак до южна България ли ще ги отвее вятъра? Всъщност има ли смисъл от защитени зони - те ще бъдат ли реално защитени? (или това е само за замазване на очите)

Цитат
Фокус: ...Естествено е, че трябва да се съобразим с някои евро директиви, но защо трябва...?
Иван Алексиев: ...Иначе България ще бъде принудена да плаща изключително големи глоби, а те пак ще бъдат плащани от всички нас. Точно по тази причина се тръгва към една либерализация на този закон. Пак казвам, всеки случай ще бъде разглеждан сам по себе си на принципа на предпазливостта. Ще се прави оценка на риска.
Иван Алексиев: ...Другото, което е много интересно, е, че в шест страни ГМО е забранено отглеждането на ГМО. А 80 % от фуража, който е внос за тяхното животновъдство, са ГМО...
Не разбрах - в тези 6 страни по-глупави ли са от нас? Те глоби плащат ли? Защо там може да е забранено, а тук не може? И те ли нямат етикети на храните?

Цитат
Фокус: Значи според вас това е тенденция, която ще се развива на световно ниво и скоро няма да остане нищо друго освен ГМО?
Иван Алексиев: Не, но ГМО е една стъпка напред в развитието на земеделието. Все пак това е съвременно земеделие и в България има хора, които искат да го развиват. Защо трябва да се пречи на тези хора? Освен това се дава възможност и на българската наука да се развива. Учени от БАН казват, че за тези 5 години, голяма част от науката в тази област е спряла да се развива.
Не разбрах - как са защитени тези, които не искат ГМО? Разбрах само, че са защитени само Онези, които искат. За науката и опити само на определени за това опитни полета - някой вече писа по-горе - но не разбирам, защо в закона не може да пише ясно и точно: "забранено, освен за опити и само след специално разрешително от...".

Цитат
Фокус: В закона е предвидено на етикета на всяка една храна, да бъде отбелязано, ако съдържа ГМО. Вие като потребител забелязвали ли сте такива етикети? Не смятате ли, че хората трябва да знаят дали храните, които купуват, са генномодифицирани и сами да направят избор дали искат да ги консумират?
Иван Алексиев: За това ви казвам, че пазарът сам ще контролира производството на ГМО. Ако потребителят не иска да употребява такива продукти, той няма да го прави.
Моля, някой да ми обясни, какъв точно е отговорът по въпроса с етикетите. Благодаря.
Аз бих ви казал на какъв въпрос съответства този отговор - на въпросът за повече контрол, който е засегнат по-долу.

Цитат
Фокус: Има няколко филма, направени по повод на американски производители на ГМО семена. В тях се споменава, че много често компаниите предлагат подкупи на правителства, за да легализират процеса на използване на такива култури. Възможно ли е тази либерализация, която правите в момента, да е под такъв някакъв натиск?
Иван Алексиев: Не. Казвам го съвсем отговорно. Никакъв лобизъм няма в решението за прокарването на този закон. Част от бившите управляващи казаха, че натискът от страна на американската компания върху тях е бил огромен, но те са одържали. ...
Фокус: Не смятате ли, че контролът е занижен и в момента можете да видите такива етикети на много малко продукти, а в действителност са повече храните с ГМО.
Иван Алексиев: С приемането на новия закон контролът ще бъде изключително завишен. Той беше занижен от предното управление. Контрол въобще нямаше. Те си решиха проблема като създадоха един рестриктивен закон, забраниха абсолютно всичко и „няма проблеми”.
Последно, не разбрах - предишните управляващи са одържали геройски или само са си измили ръцете? (или и двете, което само в политиката е възможно)

Цитат
Иван Алексиев: ...Друг е въпросът, че по този начин с контрола, който ще се наложи (от само себе си???) наистина може да се определя кои култури и територии да се засяват с такива ГМО.
Иван Алексиев: ...Уточнихме се с колегите да направим една работна група между трите комисии – по околна среда и води, по земеделие и по здравеопазване. Ще огледаме всички неща около този закон. Ще имаме срещи с неправителствени организации с министъра на околната среда и водите и с министъра на земеделието, за да направим един добър закон, който да удовлетворява всички страни...
Фокус: Но промените ще отворят пазара за отглеждане на ГМО. За какви култури по-точно става дума?
Иван Алексиев: Работната група ще бъде свикана точно заради това. Тя ще разисква какви култури ще могат да се модифицират, кои да се забранят частично. Има много предложения. Това вече е въпрос на разговори. В момента е представена само философията на закона.
Фокус: Значи в момента не е ясно какви ГМО култури ще се отглеждат?
Иван Алексиев: Да, но тъй като ние правим по либерален режим, искаме да дадем възможност за отглеждането на такива култури, но напрежението е много голямо. Тази работна група ще направи срещи и ще обсъди всички положения, между първо и второ четене. Така ще можем да направим един наистина добър закон.
Фокус: Въпросът е, че в момента ядем ГМО без да знаем. Не е ли така?
Иван Алексиев: Дали ги ядем или не, аз не мога да ви кажа. Така или иначе контролът ще бъде завишен. С издаването на разрешителни по отделно ще се знае какво се произвежда и откъде...
Фокус: Биотехнологиите са вид бизнес и е важно да се развиват. Въпросът е как ще се отрази това на хората и тяхното здраве? В момента не се знае как влияят ГМО върху здравето на хората.
Иван Алексиев: В тази връзка ние изискахме от здравното министерство становище по въпроса. В изготвянето му ще участват и колеги от комисията по здравеопазване. Ще се прецени какъв е рискът, а с отделно становище ще излязат Министерството на здравеопазването съвместно с комисията по земеделието. Мисля, че се отнасяме съвсем отговорно към този закон... но такива крайни изказвания за апокалиптични картини, едва ли не светът ще загине след ГМО, са смешни.
Ами не. По скоро, този отговор е смешен. Трябва ли да се срамувам, че съм смешен, че си мисля, че света ще свърши? Или трябваше да науча нещо от това интервю?
Не успях да разбера - как новия либерален закон, ще повиши контрола? Какво пречи да има контрол днес и сега?

Предполагам, че този журналист е информиран повече от мен и интервюто е с информиран политик. Четох, за да науча нещо. Това, което научих е, че искат нов закон, който ще е по либерален и ще позволява всичко. Реално разрешенията ще се издават от някого, (а цената ще бъде според-зависи). Разрешенията се издават с цел "да се знае" и от тях няма да се получи повече контрол. Контролът, който днес липсва, ще се появи, защото всичко ще е разрешено (няма забрана, няма нужда от контрол). Друг вид контрол ще се самогенерира и саморегулира от пазара и ще бъде уникален с това, че потребителят ще упражни правото си на контрол, чрез своята интуиция - няма значение дали може да чете, защото етикети няма и няма да има.

Звездичко, ти разбра ли нещо повече от мен от тази статия? Тенденциозно ли съм я прочел? Можеш ли да ми обясниш, от последния цитат, какво е направено, какво се прави сега и какво ще се прави - изглежда, като че всичко е "ще" и е оставено за времето между първото и второто четене и след това.

Последна редакция: ср, 06 яну 2010, 01:10 от winter_wolf

# 687
  • Мнения: 7
winter_wolf : Съжалявам, лягам си, прочетох поста ти по диагонала и само това ще коментирам:

Цитат
Не разбрах - в тези 6 страни по-глупави ли са от нас? Те глоби плащат ли? Защо там може да е забранено, а тук не може? И те ли нямат етикети на храните?

Същото мога да кажа и за: тези 6 страни имат ли ядрена енергетика? Защо те не бяха задължени да затворят АЕЦ-овете, а ние трябваше да закриваме блокове в Козлодуй?

Компромиси, милички... компромиси. В политиката такива неща се налагат.

Иначе бих искал да коментирам повече някои аспекти от казаното -  "само след специално разрешително от...", за етикетите, но просто нямам нуждото време, уморен съм и нямам мотивация

# 688
  • Мнения: 2 652


ОП, стига с тая риба, демоде си. "Разцепи мрака и въздухът премаля" се казва Joy
А Царевичко па не е разбрал, горкия  Joy

бе знаеш ли го дали не е с гени на дроздофила...имплементиран, че и на светулка, да го намират по-лесно в тъмното,  ако се загуби   Mr. GreenFlutter


 Joy Или да фосфоресцира виртуално по форумите за майки.


winter_wolf, у мен статията постави същите питанки едно към едно. Но ме домързя да пиша. Добре, че поне ти го направи.

# 689
  • Мнения: 65
Не, просто съм развил телепатично възприятие. Да усещам кога в темата се пише за мен, че да знам кога да седна на компа

развий и флоурисценция и ни бъди "сияйна пътека" ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт