Бременност и епилепсия?

  • 88 637
  • 230
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 3 540
Това  с бременността и раждането звучи много обнадеждаващо.
Аз също съм пациентка на доц. Алексиев от 2013 -та, когато ми се върна епилепсията след около 10 год. отсъствие ...
В момента се опитвам да забременея и имах силни притеснения от приема на Депакин Хроно, въпреки че доцента ме успокои, че с тази доза няма проблем за забременяване и кърмене ...

От миналата седмица имам подновяване на пристъпите и влошено ЕЕГ, поради което ми увеличиха дозата ... дано всичко скоро се успокои, че да работим спокойно по другата тема ...

Консултирай се непременно с гинеколог, който да те следи и да е във връзка с лекуващият те невролог. Peace

# 211
  • Мнения: 1
Бремена съм и съм болна от епилепсия.Имам ли право да изляза в болничен веднага.И ако не кога най-рано.

# 212
  • Мнения: 3 540
Бремена съм и съм болна от епилепсия.Имам ли право да изляза в болничен веднага.И ако не кога най-рано.


Няма установени норми относно ползването на болничен.
Зависи, конкретно от Вашето здравословно състояние и даденият специалист, невролог или гинеколог, решават.

# 213
  • Мнения: 106
Споделете гинеколог от София или Пловдив

# 214
  • Мнения: 3 540
Може да се консултирате с д-р Виолета Паскалева работи във ВМИ Пловдив.

# 215
  • Мнения: 106
Мерси Ванче. Тя работи ли с хора с епи

# 216
  • Мнения: 3 540
Много е добра както като специалист така и като човек.

# 217
  • Мнения: 106
Здр.  искам да се обърна за  малко информация от всички жени, които са с епилепсия и са раждали или им предстои това събитие. Дъщяря ми е бременна, и лекарката и каза, че няма да се спират хапчетата, че е много по-опасно да получи гърч и че няма причина да не роди здраво бебе. Все още е рано да се ходи на изследвания- след 1 мес.

# 218
  • Мнения: 1 765
Бременна съм в 4 месец, мъжът ми има епилепсия! Много съм притеснена за развитието на плода и евентуални усложнения. Дали ще наследи забуляването му или ще има някакви други усложнения? Моля ако някой е бил в същото положение или е наясно да ми пише. Благодаря!
Доколкото си спомням има около 10 процента вероятност да се унаследи. Все пак процентите не са много големи.
Намерих статия "Епилепсия и бременност"
http://kenguru.bg/%D0%95%D0%BF%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D0%BF%D1%81%D0% … rMpWLQtiLcZm3Y5e3

# 219
  • Мнения: 106
Засега вичко е наред с бебето. Лекарствата си ги пие.

# 220
  • гр.Гоце Делчев
  • Мнения: 758
Здравейте момичета,моята дъщеря е с епи малки пристъпи и на три вида лекарства,като прочетох ,че има мами,които са родили нормални дечица,се моля и при нас всичко да е наред,нашият невролог също ни каза да пие фолиева киселина 2 пъти дневно,някой ако знае координати на добър генеколог в рахона на Благоевград ,ще съм много благодарна да сподели,ясно е че трябва да следим бебчо да няма малформации иначе сме правили изследвания епито не е вродено ,а е вследствие след менингит на 12 годишна възраст.

# 221
  • Мнения: 9
Здравейте, момичета!

Включвам се и аз в клуба на кандидат-мамите с епи. Peace Пожелавам здрави бебечета на всички, които мечтаят за това, въпреки предизвикателствата на диагнозата ни.
 
Моята епилепсия се отключи когато бях на 15год., получавах по 1-2 големи припадъка годишно. В последствие припадъците се разредиха и преди няколко години на своя глава реших да спра лекарствата (Трилептал 600), което по-никакъв начин не се отрази на честотата на припадъците. Припадъците ми винаги са се случвали след недоспиване и стрес, последният беше преди година и половина.

Сега съм едва в началото на бременността - 5-та седмица, затова искам да ви помоля за съвет за проследяващ гинеколог в София, който има опит с майки с епи. 

Искам естествено раждане с колкото може по-малко медикаменти и съответно търся лекар, който да ме подкрепя в тази посока.

Единственото ми притеснение е, че ако раждането се окаже дълго и изтощително има голям шанс за припадък по време или след него. Другото ми притеснение е недоспиването по време на първите месеци кърмене, но живот и здраве ще намерим начин да се справим с това, когато му дойде времето.

# 222
  • гр.Гоце Делчев
  • Мнения: 758
Vessita Z едно силно палцестискане от мен,желая ти лека и безпроблемна бременност,дано се включи някоя от мамите да ти даде съвет за добър  генеколог  Hug Hug Hug

# 223
  • в града на атомното слънце :)
  • Мнения: 399
Веси, аз съм с епи, но моят доктор - доц. Алексиев категорично забрани нормално раждане. Каза, че огнището може да се възбуди. Не съм чела по темата и не съм търсила инфо. От години съм се примирила със секциото. Сега съм 6 месец. Другото,което ми каза е, че  Ривотрила, който пия не е изследван дали попада в кърмата. И в Бг няма къде да се изследва кърма и да се провери. Каза да следя бебето дали се унася. Но аз ще ги спра в началото на 9 месец. Щом разбрах, че съм бременна, спрях хапчетата. Общо за пет месеца. Не съм имала припадъци. Но при последното изследване нещата не бяха ок и той каза, че един пристъп може да доведе до аборт. И почнах малки дози. Почти никакви по негови думи. Аз не смятам да рискувам с естествено раждане. Съветът ми е да проучиш хубаво нещата. Леко бременеене. И се пази.

# 224
  • Мнения: 9
pepi1963, благодаря за подкрепата!  Hug

атомче, стискам палци всичко да е ок при теб до края на бременността и по време на раждането.bouquet
 
Като цяло в чужбина идеята за естествено раждане с епи се възприема съвсем нормално от лекарите, но в България невролозите не са толкова отворени за това. Разбира се, ако има някакви усложнения по време на раждането, веднага ще пристъпя към план Б, но в контролирана среда епилепсията не пречи нещата да се случат по естествен път. Затова търся невролог, който поне да е готов да дискутира варианта за естествено раждане преди да ми го откаже служебно.

Общи условия

Активация на акаунт