Бременност и епилепсия?

  • 88 625
  • 230
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 1
Здарвейте на всички жени и момичета с този проблем наречен епилепсия. Sad И аз като доста от вас много искам да имам бебе, но и доста се страхувам тъй като от доста години пия различни лекарста, но пристъпите ми така и не изчезват напълно. На 31г. съм  от Варна и вече съм решена да имам дете, направих си доста изследвания, в момента пия леветирацетам и тевалептин и лекуващата ми невроложка ми каза че мога да продължа да ги пия и по време на бременност, но аз доста се страхувам да остана на тях, понеже четох доста и нявсякъде пише че не трябва да се пият по време на бременност. Прочетох почти целия форум и видях че повечето от вас са приемали конвулекс хроно и  са имали безпроблемна бременност. Честно да си кажа,можеби това е едно от малкото лекарства които не съм пила. Смятам да започна да пия фолиева киселина. Безкрайно ще съм благодарна ако някой е приемал тези лекарства по време на бременност или поне има някакво инфо по този въпрос.  Също така ще съм и безкрайно благодарна ако може да ми препоръча добър невролог и гениколог който се занимава с бременност при жени с епилепсия. Много ми се иска да чуя мнението и на друг лекар, за да съм малко по спокойна и да мога да си имам живо и здраво бебче, да мога да сбъдна мечтата на живота си. Sad  ако някой може да ми даде съвет ще съм благодарна да пише тук или на мейла: sisi_andreeva@yahoo.com

# 196
  • Мнения: 2
Здравейте Момичета,
в началото аз също пиех депакин. Губят ми се първите два месеца след като го започнах. Имах отлична памет и супер бърза мисъл. Първата година след като започнах да пия депакин не можех да кажа повече от три изречения и то с огромно усилие. Не помня много от познатите си или не мога да се сетя от къде ги познавам. Ужасно беше. Освен това постоянно ме болеше всичко, разходка от типа до кафето и обратно ми отнемаше поне половин час- нещо което изминавах за 5 мин. Надебелях с 20 кг и всеки ден ми ставаше ужасно зле - трябваше да полегна за половин час и ме обземаха паник атаки. Сърцебиенето също ме нападаше. Мога спокойно да заявя че докато пиех депакина животът ми беше едно празно съществуване. Оплаках се на лекаря ми и той разбра какво става. Веднага смени лекарството с Трилептал.
Всичко описано до сега изчезна до месец и започнах да се чувствам все едно някой повдига завеса от пред очите ми всеки ден малко по малко. Сега спокойно мога да заявя че отново съм себе си. Все още 15 кг по-дебела, но себе си. Насочих се към здравословен живот(който не се оказа такава 'тъпня' както си мислех), вместо любимия ми фитнес и 20км разходки на ден, сега се наслаждавам на тай чи и медитация. Разходки не повече от 10 км на ден и никога на жегата. Позитивно мислене и приемане на света какъвто е.

Много бих се радвала да се срещна с някоя от вас, момичета. Иска ми се да си направим някаква групичка за подкрепа, където да обсъждаме тези неща и да се подкрепяме морално и дъховно. Ако някой би искал да пийнем едно чайче да ми пише ЛС.

Прегръдки на всички  Hug
п.с. От София съм

Последна редакция: ср, 16 юли 2014, 12:36 от gret4o

# 197
  • Мнения: 106
Моля споделете мнение за доктори, как протича бременността,за приема на хапчета. Благодаря

# 198
  • ВАРНА
  • Мнения: 44
Ако има някой от Варна и желае  да обменим опит и информация моля да ми пише на лични

# 199
  • Мнения: 276
Здравейте!Аз вече от няколко месеца приемам Депакин Хроно 500.Паралелно съм на 90ДД.За втори път я правя.Появиха ми се някакви смущения в цилъла  Sad  ,което е много изнервящо и притеснително.Ето-и този месец вече ми закъснява със шест дни.А имам ПМС... Това нормално ли е?Някой друг има ли подобни оплаквания?

# 200
  • Мнения: 3 540
Здравейте mena805 !
При прием на депакин хроно, един от страничните ефекти е смущение в цикъла.
А неврологът, предписал Ви депакин хроно, запознат ли е, че сте с ПМС!

# 201
  • Мнения: 276

Йоана Vanq 66,пред ПМС имам предвид предменструален синдром,т.е.болки в гърдите,подуване на корема,задържане на течности,изнервеност и разсеяност.Абе с две думи яхнала съм метлата вече от 2 седмици  Simple Smile ,но все не идва пустият му цикъл  Sad Имам симптоми,а нямам цикъл...

# 202
  • Мнения: 276
И да попитам още нещо.Това смущение само временно ли ще е или постоянно.Т.е. в един момент,когато организма ми привикне към медикамента,ще изчезнат ли смущенията в цикъла,или ще съм на нокти всеки месец,докато го приемам?Пия го вече от четири месеца.Благодаря!

# 203
  • Мнения: 3 540
При дъщеря ми беше постоянно всеки месец Sad
А също не може да се вземат хормонални за да предизвикат цикъл, защото са несъвместими с депакина, разграждат се взаимно  ooooh!

Последна редакция: пт, 23 яну 2015, 11:52 от Йоана Vanq 66

# 204
  • Мнения: 276
Благодаря много за бързия отговор.Ще го имам предвид за останалия период на лечението.Моя невролог ми каза,че ако три години не направя пристъп ще спрем лечението. Praynig Ама то пък след някоя и друга годинка по други причини ще стане нередовен цикъла...  Mr. Green

# 205
  • Мнения: 3 540
Само споделям, че при дъщеря ми първият ден от цикълът беше много болезнен и се налагаше да взема нош па или в по късен етап неоробекс. И веднъж по липса на тези медикаменти беше ми звъннала плачейки и в бързината я посъветвах да пие имахме у дома алое с боровинка на ФЛП, което в последствие я успокои и на 3тият месец, цикълът и беше без болки и навреме.

# 206
  • Мнения: 276
 Hug  Още веднъж много благодаря!   bouquet И аз имам напоследък едни бодежи в яйчниците,като някоя тийнейджърка съм станала.Дали е от медикамента? newsm78 А към днешна дата дъщеря Ви вече излекувана ли е,ако не е тайна?

# 207
  • Мнения: 3 540
При дъщеря ми историята е дълга, беше на 9г., когато разбрахме, че отнесеният поглед са така наречените апсанси, последва 9годишно лечение, тъкмо бяхме почнали да намаляваме медикаментите и след стрес се върна в изходно положение, после ходене по лекари, и на 19г. когато направихме ЯМР, се устонови, че има поражения на мозъка и трябва да приема постоянно медикаментите. В момента е на Ламиктал и Кепра, от 5г. е с овладени пристъпи. И си е като един напълно зрял човек.

Бодежите може и да са от медикамента.
Ако имате гинеколог при когото ходите на профилактични прегледи е добре да минете един видиозон, в какво състояние са яйчниците.

# 208
  • Мнения: 3 091
Моля споделете мнение за доктори, как протича бременността,за приема на хапчета. Благодаря

Много е опасно да се обобщава, тъй като има много различни видове епилепсия - причинени от различни неща, наследствени или придобити! факт е, че всички тук пием различни медикаменти...
Аз лично съм изключително доволна от доц. Алексиев в неврологията на МА. С негова помощ имах повече от 8 години без лечение и припадъци. За съжаление след силен стрес преди 3 години припаднах отново, на лечение съм с минимални дози Трилептал, което съвсем скоро ще се спре.
Но пак казвам, причината при мен не е изяснена, не се касае за наследствено заболяване, самите припадъци са били много редки, единични за всичките години, с малки промени в ЕЕГ, които отшумяват почти за седмица.
Когато бях бременна, съм ходела всеки месец на ЕЕГ и консултации с доцента, за да следим изкъсо нещата. Имам 7 годишно здраво момиченце, което съм кърмила 1 година.
Много е важно да ходите на лекар, да не взимате еднолично решение. Когато се правят сериозни констатации - търсете винаги и второ мнение. Епилепсията е лечима, има огромен набор от медикаменти и е важно да се избере най-щадящия и съответно най-ефективния за болестта. Важно е и да запазите качеството си на живот - да сте свежи, да можете да работите, да живеете както останалите!

И още нещо, важно според мен - не е лошо да четете в Интернет, но се опитайте да не подлагате на съмнение решението и съветите на лекаря си! спирането или увеличаване на дозата на някакво лекарство, самоволния прием на друго - са риск, който не бива да се допуска.
успех и кураж!

# 209
  • Мнения: 46
Това  с бременността и раждането звучи много обнадеждаващо.
Аз също съм пациентка на доц. Алексиев от 2013 -та, когато ми се върна епилепсията след около 10 год. отсъствие ...
В момента се опитвам да забременея и имах силни притеснения от приема на Депакин Хроно, въпреки че доцента ме успокои, че с тази доза няма проблем за забременяване и кърмене ...

От миналата седмица имам подновяване на пристъпите и влошено ЕЕГ, поради което ми увеличиха дозата ... дано всичко скоро се успокои, че да работим спокойно по другата тема ...

Общи условия

Активация на акаунт