Eто моята любима питка, покажете и вашите! - 4-та тема

  • 87 294
  • 365
  •   1
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
Мариета, страхотна питка. Аз скоро не съм правила, но нито имам повод, нито време.

# 16
  • Мнения: 1 394
Суха Мащерка  ,ще ти кажа рецептата-много е лесна и простичка.
около 1.3кг брашно,малко повече от половин кубче мая,1ч.л.сол,1с.л.захар,1с.л.оцет,3с.л.олио,около 600гр хладка вода,малко повече от половин пакетче краве масло, счукан чесън-5-6 скилидки/по-големички/,подправки по желание(аз слагам ронена чубрица и смес от билки и градинска чубрица ,която си правя сама)
Приготвяне:Брашното го пресяваш два пъти,правиш кладенче в средата ,слагаш по ред-солта,захарта,оцет,олиото и накрая разтворената в хладката вода жива мая.Месиш гладко и меко тесто,докато започне да пука,трябва хубаво да го месиш.След като го омесиш го разделяш на седем топки.Разтопяваш маслото,даже е добре да го препържиш и като поизстине леко,но не да се втвърди-слагаш счукания чесън и подправките и бъркаш за да се смеси добре.От всяко топче разточваш кора,около 20см в диаметър,мажеш я /но не обилно/ с ароматното масло.Завиваш на руло и правиш възелче.Така правиш всичките топки и ги нареждаш в намазана леко с олио тава.Оставяш да втаса докато удвои обема си.Печеш в предварително загрята фурна на 180 градуса.Като се зачерви и е вече опечена,вадиш я и я намазваш с четчица с останалото масло и я завиваш с кърпа.
Забележка:Внимавай с мазането на питките,както отвътре,така и след като я изкараш,за да не стане много мазна.Това ти го казвам,защото първият път ,когато я направих ,сложих много масло ,след като я опекох,като не се съобразих,че и тавата е мазана и в отделните питки също има масло.Така,че имай това предвид и се съобрази,за да не допуснеш моята грешка.Внимавай и чесъна ти да не е много,особено отвътре.Гледай отвътре да я мажеш сповече от маслото и подпровките,а да оставиш повечето чесън за отгоре,за да си запази вкуса.Ами в общи линии е това.Хайде направи я и ни я покажи.Със сигурност ти казвам,че ще се получи страхотна питка.Вкъщи я обожават!

# 17
  • Мнения: 668
записче  да не изпускам.

# 18
  • Мнения: 22 867
То не е питка, а цяло хлебище, но днес се сетих, че отдавна не съм я правила и я спретнах набързо - Короната на готвачката. Grinning

# 19
  • Русе
  • Мнения: 620
Страхонти питки сте сътворили. Браво!  Hug  bouquet

На мен как ми се меси и как ми се хапва питка само аз си знам, но няма кой да гледа малкия - с баща си от сега си правят номера и през 5 мин. ми правят проверка  ooooh! май само с гледането ще си остана за сега на вашите питки и ще си преглъщам... много вкусни изглеждат   bouquet

# 20
  • Мнения: 1 394
labrex,страхотна питка  Hug някой ден и аз ще се пробвам да я направя тази прословута корона.Изглежда невероятно пухкава и вкусна.Абе да си кажем честно,всичко,което си предложила и съм го направила се е харесало в къщи и с успех е влязло в редовното меню на семейството.Питката е страшна! smile3501

# 21
  • Мнения: 920
И аз да се запиша Flutter Heart Eyes

# 22
  • Мнения: 1 589
с какво ги мажете питките отгоре за да имат мека и хрупкава коричка след като се изпекат? Днес  за пореден път питката ми стана с твърда кора.Разбих жълтък с малко олио и я намазах,пекох около 50-55 мин.,поръсих с вода,покрих с кърпа и резултата-твърда кора.

# 23
  • Мнения: X
На мен обикновено ми омеква,като я напръскам и завия...Опитай другия път ,като я извадиш да я намажеш с маргарин или масло,пак би трябвало да омекне.

# 24
  • Мнения: 1 523
  bouquet Да ви следя . Blush

# 25
  • Мнения: 1 485
labrex ,страхотна е питката!
И само като се сетя колко е вкуснааааааааа newsm22

# 26
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
с какво ги мажете питките отгоре за да имат мека и хрупкава коричка след като се изпекат? Днес  за пореден път питката ми стана с твърда кора.Разбих жълтък с малко олио и я намазах,пекох около 50-55 мин.,поръсих с вода,покрих с кърпа и резултата-твърда кора.

Обилно с разтопен маргарин или краве масло веднага след изваждане от фурната и не завивам с нищо - става златиста, мека и леко хрупкава коричка Peace, виж на 1-ва стр. последната ми питка.

# 27
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Здравейте момичета, аз не съм много по питките, но имам мерак да се науча. Днес направих опит за плетената пита на Пина и сега втасва, но нямам жълтък да я намажа преди изпичането, мога ли да я пека така ненамазана, видях че в друга тема че Алекс слага парчета малко върху втасващата питка и после пече така. Въобще какво да правя, да я пека с или без масло и после след изпичане да я намажа с разтопен маргарин по съвет на Мари ета  newsm78

# 28
  • Мнения: X
Lindita , спокойно можеш да я опечеш и така.Ако имаш прясно мляко,може да я намажеш с него,но и да нямаш не е фатално.А като се изпече и я изкараш от фурната,тогава я намажи с масло или маргарин.И я покрий с къра,ако искаш да омекне.

# 29
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Lindita , спокойно можеш да я опечеш и така.Ако имаш прясно мляко,може да я намажеш с него,но и да нямаш не е фатално.А като се изпече и я изкараш от фурната,тогава я намажи с масло или маргарин.И я покрий с къра,ако искаш да омекне.

Благодаря ти   bouquet
По принцип по рецепта се пече 50 мин на 150 гр. ама нещо гледам не се надува, дали да не увелича градусите на 180/190, но не знам дали няма да сгреша, защото вече 15 мин се пече на 150  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт