Питка за начинаещи

  • 7 221
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 365
Здравейте, мили дами! Знам, че има страшно много теми за това и се извинявам, че пускам още една, но съм съвсем начинаеща в правенето на питки  Embarassed(за Бъдни вечер правих за пръв път в живота си най-проста содена питка, но като чета тя няма нищо общо с тези, които вие правите).
Нямам време да изчета подробно всички теми, а в тези, които успях да прочета вие си говорите на "език', който ми е непонятен Simple Smile, т.е. знаете си основните неща и обсъждате само подробности и тънкости в правенето.
За това моля да ми кажете как да направя хубава питка, но стъпка по стъпка, още от самото начало - продуктите, месене, втасване, оформяне, печене и т.н. Как да стане така хубаво оформена на розички например? И да уточня, че нямам машина за хляб, а трябва да меся на ръка.
Ще съм благодарна на всички, които се включат   bouquet

# 1
  • Мнения: 0
Здравей от мен,ето една рецепта за питка стъпка по стъпка:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=260129.msg14062066#msg14062066
а ако имаш време,следи тази тема:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=522962.0

# 2
  • София
  • Мнения: 18 679
За тестото наистина има много вариации, така 4е аз няма да ти давам рецепта, само ще кажа какво основно ми е направило впе4атление. Най-много ми бухват питките, които са хем с мая, хем се слага и малко сода/обикновено маята е с вода или прясно мляко, а содата - в малко кисело/. Щом ще месиш на ръка, е добре да си пресееш брашното преди това. Питките с вода остават по-меки4ки на следващия ден, отколкото тези с прясно мляко - зву4и странно, но е така. Маята винаги си я активирай предварително в малко води4ка с брашно и захар/ на това му казват квас/. Тайната на многопластовите рози4ки е в разто4ването на тестото. Праявят с 3-4 питки. Разто4ват се на кръг и се слагат една върху друга, като между тях се маже с разтопено масло - стотина грама за една питка. Този кръг се реже на триъгълни сектори, като торта, нали се сещаш? И всяко пар4е се навива от широката 4аст към тясната като кифли4ка. Слагаш в средата примерно две кифли4ки една срещу друга, останалите подреждаш околовръст като листа на цвете. И ето ти рози4ки Simple Smile За втасване трябва да си предвидиш тава, поне два пъти по-голяма от тестото. За пе4енето - ами според фурната си е. Аз пека дълго и бавно, на ниски градуси - към 170, даже по някое време намалям, ако питката е по-големи4ка, за да се изпе4е хубаво и отвътре.

# 3
  • Мнения: 365
Благодаря ви много, дами   bouquet  belinda, особено на теб, за подробните разяснения.

А колко трябва да е дълбока тавата? Защото моята май е доста плитка и не став за тази цел  Rolling Eyes

# 4

Общи условия

Активация на акаунт