Отговори
# 615
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
Здравейте!Дъщеря ми е на почти 2 години,последната година не съм получавала детски поради висок доход.Въпросът ми сега до кога трябва да подам документи-родена е 25.06.2007год. и какви точно?
Много благодаря!


В моментът, в който придобиеш право. т.е. отговаряш на изискуемия максимален доход подаваш и от следващия месец започваш да получаваш. Подава се декларация и сл. бележка за доходите.
Еми през последната година съм получавала по 220-240 лева значи отговарям.Но до коя дата трябва да подам документите?
И от къде да си взема бележка,че съм била по майчинство демек как да докажа тези 240 лева,бележка от банката ли ми трябва?Защото от работата си аз реално не съм получавала нищо.


От работата ти издават сл. бележка, че си била в отпуск за гледане на дете, а сумите се виждат случебно в ДСП. Може ако имаш ПИК да си извадиш от сайта на НОИ и да си ги впишеш в декларацията.
Това, че ти си бола на 240 лева, не означава автоматично, че имаш право на обезщетение, защото доходът е пределен 350 на чл. от семейството, а не твоя личен. Ако съпругът ти взема например 2000 лева заплата пак няма да вземаш детски.
Ако отговаряте на изискването за доход, то може и веднага да си подадеш декларация.

# 616
  • Мнения: 2 374
От работата ти издават сл. бележка, че си била в отпуск за гледане на дете, а сумите се виждат случебно в ДСП. Може ако имаш ПИК да си извадиш от сайта на НОИ и да си ги впишеш в декларацията.
Това, че ти си бола на 240 лева, не означава автоматично, че имаш право на обезщетение, защото доходът е пределен 350 на чл. от семейството, а не твоя личен. Ако съпругът ти взема например 2000 лева заплата пак няма да вземаш детски.
Ако отговаряте на изискването за доход, то може и веднага да си подадеш декларация.
Да,да знам,че е на член от семейството и,че искат и неговият доход за това и не получавах детски надбавки 1 година,но тъй като не взема 2000 лева. (за нещастие) предполагам,че тази година ще ни одобрят.
Благодаря за отговора!

# 617
  • Мнения: 84
здравейте,момичета в дохода на семекството включва ли се това че съм вземала 4 месеца обезщетение за безработица Hug

# 618
  • Мнения: 8 242
здравейте,момичета в дохода на семекството включва ли се това че съм вземала 4 месеца обезщетение за безработица Hug
Да, включва се.. Всякакви обезщетения и помощи.. с изключение на детските  Peace

# 619
zdraveite,zakasnqx s dokomentite za detskite za6toto ot firmata koqto rabotix minalata godina ne mi izdadoxa beleeejka za doxodite kakvo da pravq

# 620
  • Мнения: 8 242
zdraveite,zakasnqx s dokomentite za detskite za6toto ot firmata koqto rabotix minalata godina ne mi izdadoxa beleeejka za doxodite kakvo da pravq
Какво значи закъснях?
Можеш да ги подадеш по всяко време - стига да отговаряш на дохода за съответните 12м. назад Simple Smile - броиш от момента на подаването Simple Smile

# 621
  • София/Люлин
  • Мнения: 61
Здравейте. Моят казус е следният и ако имам някой, който да ми отговори ще бъда много благодарна. През април се роди моето бебче. Не знам какви документи трябват за детски, а и къде да ги подам, тъй като моят постоянен адрес е в родното ми градче близо до Варна, живея в София, където е настоящият ми адрес. Та се чудех дали по постоянен адрес се подават документите или? С таткото нямаме брак и за това си мисля, че не се нуждаем от бележа с неговите доходи или греша? Моля ви помогнете ми.

# 622
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте. Моят казус е следният и ако имам някой, който да ми отговори ще бъда много благодарна. През април се роди моето бебче. Не знам какви документи трябват за детски, а и къде да ги подам, тъй като моят постоянен адрес е в родното ми градче близо до Варна, живея в София, където е настоящият ми адрес. Та се чудех дали по постоянен адрес се подават документите или? С таткото нямаме брак и за това си мисля, че не се нуждаем от бележа с неговите доходи или греша? Моля ви помогнете ми.
Молба декларация се подава в Дирекция "Социално подпомагане' по постоянен адрес. Щом нямате брак се взима предвид само твоя доход, не е необходима бележка за неговия доход.

# 623
  • София/Люлин
  • Мнения: 61
 Hug благодаря ти за бързия отговор.

# 624
  • Мнения: 4
Aniita, видях че си доста компетентна, моля за съвет за моя позната мама: родила е Ноември 2008 , има 12 месеца осигурителен стаж, но с прекъсвания , през това време е била и регистрирана в БТ, а последния месец преди излизане в майчинство са я осигурявали на 450лв. Болничните, които е получила, са били 90% от МРЗ . Не би ли следвало да се изчисли средната сума от всичките 12 месеца  и на тази база да се плащат 90%? А какво става ако няма 12 месеца осигурит. стаж, а примерно са само 5 ? Благодаря предварително за консултацията.

# 625
  • София
  • Мнения: 1 352
Aniita, видях че си доста компетентна, моля за съвет за моя позната мама: родила е Ноември 2008 , има 12 месеца осигурителен стаж, но с прекъсвания , през това време е била и регистрирана в БТ, а последния месец преди излизане в майчинство са я осигурявали на 450лв. Болничните, които е получила, са били 90% от МРЗ . Не би ли следвало да се изчисли средната сума от всичките 12 месеца  и на тази база да се плащат 90%? А какво става ако няма 12 месеца осигурит. стаж, а примерно са само 5 ? Благодаря предварително за консултацията.
Обезщетението се изчислява на база 12 кал. месеца назад преди месеца на излизане в болничен. Ако в тези 12 месеца има месеци, които не е работила в базата се взима МРЗ. Обезщетението е 90% от среднодневното брутно възнаграждение за 12 калн. месеца преди месеца на излизан в болничен, но не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за същия период, и по-малко от минималната дневна работна заплата.
Ако няма 12 месеца осигурителен стаж, но към момента на излизане в болничен е осигурена т.е. работи ще започне да получава обезщетение когато придобие 12 месечен осиг. стаж. Докато придобие 12 мес. осиг. стаж може да получава помощи по Закона за семейните помощи за деца - еднократна за бременност и месечна помощ за гледане на дете до 1 година, при условие че доходът на член от семейство е по малък или равен на 350 лв.

# 626
  • Мнения: 4
Aniita, благодаря ти много за експресния отговор Simple Smile

# 627
  • София; Дружбето
  • Мнения: 2 208
Здравейте, имам и аз въпросче към компетентните момичета. Четох за видовете помощи и за първи път чувам за помощ за бременност. Интересува ме какви са изискванията за тези помощи. Мерси

# 628
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте, имам и аз въпросче към компетентните момичета. Четох за видовете помощи и за първи път чувам за помощ за бременност. Интересува ме какви са изискванията за тези помощи. Мерси
Eднократната помощ за бременност се дава за периода от 45 дни реди раждане на неосигурени майки и на майки, който са осигурени, но нямат необходимия 12 мес. осигурителен стаж, за да получават обезщетение за бременност и раждане по КСО.

# 629
  • варна
  • Мнения: 74
Момичета, болничния ми за 45 дни преди раждането е от 18 май - кога най-рано мога да очаквам някакви пари от нои

Общи условия

Активация на акаунт