Отговори
# 600
  • Мнения: 1 241
Елфита, благодаря ти!  Hug

# 601
  • Мнения: 6
Привет,момичета. Мога ли да получавам месечна помощ за дете при положение,че съм получавала средно около 1300 лв. обезщетение , а съпругът ми има доход от 500 лева на месец.
Включва ли се и моето обезщетение. Ако е така няма смисъл да подавам молба-декларация. Grinning

# 602
  • Мнения: 6
Не не може. току-що говорих със специалист от АСП. Хубав ден на всички мами. Sunglasses

# 603
  • Мнения: 126
Здравейте на всички. Искам да попитам нещо ако някой знае, не знам дали мястото на въпроса ми е за тази тема.
Някой знае ли дали се прие закона и от кога действа - помощи от 120 лв. за деца, записани в частни детски градини  и неприети в държавните. Мерси предварително!

# 604
  • Мнения: 245
Здравейте момичета , а някой дали знае утре 30.05 -събота дали ще работят службите за социално подпомагане . Че е последн срок за детските да пускам , а днес няма да успея или някакъв телефон да знаете

# 605
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте момичета , а някой дали знае утре 30.05 -събота дали ще работят службите за социално подпомагане . Че е последн срок за детските да пускам , а днес няма да успея или някакъв телефон да знаете

да,ще работят

# 606
  • Мнения: 12
Обръщам се към майките, които имат опит със социалните служби. Случаят ми е малко особен - поради високи доходи до сега не съм подавала молби за детски, имам 2 деца - бебе на 10 месеца и момиче на 9 години. На 28.05.2009 ми беше подписано и официално влезе в сила ТЕЛК решение с 50% за голямото дете. Средата на май ходих в Дирекция Социално подпомагане и питах какво трябва да се приготви като документи за да може да получавам двойните детски за болното дете. Отговориха ми, че трябва първо да влезе в сила решението, а останалото е каквото е по закон т.е. при определен такъв процент не се гледа доход на член от семейството.
Така, вече решението е на лице, но след като отидох с всички документи в службата, служителите ми казаха, че било необходимо да нося удостоверение за брутните доходи за да можели те да откажат детски на бебето. Аз съм в майчинство в момента, фирмата в която работя е извън града и не ми е възможно изобщо да получа такъв документ за 2 дена. И така голямата ми дъщеря ще изгуби правото си на детски за този месец по простата причина, че служителите не могат да откажат детски на сестра и. Измъчих се и успях от НОИ да изкарам справка за осигурителните доходи на мен и съпругът ми. Средно месечният доста надхвърля прословутите 350 лева на член от семейството.... Обаче понеже не било както те са свикнали и не било брутен доход, не желаят да приемат молбата ми.
Моля, посъветвайте ме как да ми откажат детски на бебето утре, така че голямата ми дъщеря все пак да си ползва правата - за мен това че не ми позволяват да подам изобщо документи е дискриминация.

# 607
  • София
  • Мнения: 1 352
gospodinovas
Изрових това от Закона и Правилника, мисля че могат да ти приемат молбата и след това да занесеш бележките.
Чл. 5. (1) (Изм. - ДВ, бр. 93 от 2004 г.) В случаите, когато е приета молба-декларация с нередовни или липсващи документи, на лицето се дава 14-дневен срок за отстраняване на допуснатите нередовности.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 93 от 2004 г., доп. - ДВ, бр. 34 от 2009 г., в сила от 08.05.2009 г.) Когато в срока по ал. 1 лицето не отстрани нередовностите, директорът на дирекция "Социално подпомагане" или упълномощено от него длъжностно лице отказва исканата помощ, за което лицето се уведомява писмено.

Чл. 19. (1) (Изм. - ДВ, бр. 93 от 2004 г.) Месечните помощи за деца до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст се отпускат от началото на месеца, през който е подадена молба-декларацията с необходимите документи и са налице условията по чл. 7 ЗСПД.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 93 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 71 от 2006 г.) Месечните помощи за деца с трайни увреждания по чл. 7, ал. 8 ЗСПД се отпускат от началото на месеца, следващ месеца, през който е издадено експертното решение на ТЕЛК/НЕЛК, ако молба-декларацията е подадена в 3-месечен срок от датата на решението. Когато молба-декларацията е подадена след този срок, месечните помощи се отпускат от началото на месеца, през който е подадена.
(3) (Нова - ДВ, бр. 93 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 71 от 2006 г.) В случаите на преосвидетелстване на дете с трайни увреждания месечната помощ се отпуска от началото на месеца, през който е прекратена, при условие че няма промяна в датата на инвалидизиране.
(4) (Нова - ДВ, бр. 93 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 71 от 2006 г.) Месечната помощ по чл. 7, ал. 8 ЗСПД се изплаща до навършване на 20-годишна възраст на лицето с трайни увреждания.

# 608
  • Мнения: 12
Огромни благодарности!!!!
  bouquet

# 609
  • варна
  • Мнения: 74
От коя дата се изискват доходите на двамата родители - ако например бебето е родено на 20.5 - и ако се изисква дохода от май до май - това означава, че декларацията може да се подаде чак юли - и как се изчислява - сумарно : 12 - Благодаря

# 610
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
От коя дата се изискват доходите на двамата родители - ако например бебето е родено на 20.5 - и ако се изисква дохода от май до май - това означава, че декларацията може да се подаде чак юли - и как се изчислява - сумарно : 12 - Благодаря

месеците,които фигурират в служ бележката зависят от това кога се подава молба за детски.
ако бебето е родено на 20 май ще подадете молба за детски през юни,защото до края на май няма да имате акт за раждане.в служ бележка трябва да фигурира дохода от юни08 до май09.
сумирате дохода за 12 те месеца,делите на 12.Получената сума делита на броя членове в домакинството

# 611
# 612
  • Мнения: 2 374
Здравейте!Дъщеря ми е на почти 2 години,последната година не съм получавала детски поради висок доход.Въпросът ми сега до кога трябва да подам документи-родена е 25.06.2007год. и какви точно?
Много благодаря!

# 613
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 441
Здравейте!Дъщеря ми е на почти 2 години,последната година не съм получавала детски поради висок доход.Въпросът ми сега до кога трябва да подам документи-родена е 25.06.2007год. и какви точно?
Много благодаря!


В моментът, в който придобиеш право. т.е. отговаряш на изискуемия максимален доход подаваш и от следващия месец започваш да получаваш. Подава се декларация и сл. бележка за доходите.

# 614
  • Мнения: 2 374
Здравейте!Дъщеря ми е на почти 2 години,последната година не съм получавала детски поради висок доход.Въпросът ми сега до кога трябва да подам документи-родена е 25.06.2007год. и какви точно?
Много благодаря!


В моментът, в който придобиеш право. т.е. отговаряш на изискуемия максимален доход подаваш и от следващия месец започваш да получаваш. Подава се декларация и сл. бележка за доходите.
Еми през последната година съм получавала по 220-240 лева значи отговарям.Но до коя дата трябва да подам документите?
И от къде да си взема бележка,че съм била по майчинство демек как да докажа тези 240 лева,бележка от банката ли ми трябва?Защото от работата си аз реално не съм получавала нищо.

Общи условия

Активация на акаунт