Примерна схема на захранване (9)

  • 76 524
  • 596
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 6 713
Здравейте Hug,
Имам следните въпроси:
Относно готовите пюрета, които не съдържат мляко. Колко АМ се слага в 1 бурканче пюре? И как се слага - първо се разтваря във вода или директно се размесва сухата смес? newsm78

Може ли едно бурканче пюре да бъде дадено на два пъти като престои в хладилника 1 нощ или не е препоръчително? Защото беба сега не яде по 1 бурканче, и не съм сигурна, че в скоро време ще почне да го прави newsm78

Много благодаря предварително! Kissing Heart Flowers Bouquet Hug

# 61
  • Мнения: 300
Здравейте. Първо и аз да благодаря на всички майчета в темата и специално на Косе Босе, от която научих много.
Имам нужда от помощ относно организацията на храненията през деня. Бубчо е на 6 м. и 25 дни. Започнах захранването на 5м. и 15 дни. Въведох 5 зеленчука. На обяд изяжда около 200 мл., като аз го спирам. Въпреки внушителното количество, нямаме заместено кърмене и нямам намерение да заместваме. Кърмим се на поискване. Преди седмица започнахме оризовата каша. В началото я давах сутрин, за да проследим евентуална реакция, но вече я изместих следобед. След няколко дни имам желание да започнем с въвеждането на ябълка, а след това и други плодове, които да добавям към кашата. И въпросът ми е кога да предлагам новия плод? Нали нови храни се дават сутрин, а ние имаме едно хранене на обяд и второ хранене с каша следобед и то съвсем от скоро, и сега ако започна да давам и плод сутрин, това ще стане трето хранене с твърда храна. Или да ги добавям към кашата? Но така пък въвеждаме нова храна следобед.
Имам притеснения и относно максималните количества твърда храна, които трябва да поема бебе на почти 7 месеца, тъй като моя юнак е доста ящен (роден е 4 080 гр., на 6 месеца беше 8 710 гр., засега добре, но като сравнявам с наборчетата количеството пюре, което поема и се притеснявам занапред как ще сме.) Помогнете ми.

# 62
  • Мнения: 112


Може ли едно бурканче пюре да бъде дадено на два пъти като престои в хладилника 1 нощ или не е препоръчително? Защото беба сега не яде по 1 бурканче



Може, но трябва да си вземеш толкова количество пюре от бурканчето, колкото ти е нужно. Бъркаш в бурканчето с чиста лъжица, по която  няма слюнки от детето.

# 63
  • Мнения: 384
Здравейте, редовно чета темите с примерните схеми на захранване и намирам много ценна информация, но сега имам конкретно питане - може ли да ми кажете дали пъпки, като от комар може да са вид реакция на храна. Днес дадох за пръв път на сина ми фин пащърнак и след няколко часа видях пъпките (три от тях са на лявата бузка, близо една до друга, три са на ръчичката, една на крачето). Досега рових с търсачката - навсякъде пишат, че пащърнакът е слаб алерген, но какво да направя, за да се уверя дали не е реагирал така от него? Да изчакам ли няколко дни, преди да му дам отново 2-3 лъжички? Само на кърма ли да го оставя, докато изчезнат пъпките? Благодаря предварително!


# 64
  • Мнения: 1 449
Косе Босе кога може да се дадат пюрета,които съдържат ананас,сок от портокал и киви?

Ананас
- пресен: след 1 год. (тропически плод, но е киселинен подобно на цитрусите)
- пюре: най-рано 8-10 м., най-добре 12 м.
- сок: в много малко количество може преди възрастта за цитруси (напр. няколко капки)
- не е често срещан алерген, но се счита за такъв заради киселинността
- при въвеждане: добре е да се смесва с други слабокиселинни плодове
- доста целулозен
- богат на витамин С, както и магнезий

Киви
- след 10-12 м.
- срещат се и някои препоръки около 8-10 м.
- при алергична обремененост след 12 м.
- не е цитрус, но тенденцията е към по-късно въвеждане (проучвания от последните 10 години отбелязват повече деца с проблемна консумация)
- не е силен алерген, но може да предизвика непоносимост (заради киселината)
- термично обработено не е подходящо (губи витамин С и е киселинно)
- семките не са проблем за стомахчето и небцето след 8 м.
- сравнително богато на фибри (разхлабващ ефект)

Сок от портокал
- след 12 м. (няма разлика между плода и сока, проблемът е киселинността)
- има някои официални препоръки от 6-8 м. (френски, гръцки и други схеми):
   * предлага се разреден с вода или смесен с други плодове или сокове
   * предлага се задължително заедно/след друга храна (напр. на закуска)
   * предлага се в малко количество (до 80-90 мл, един път дневно)
   * високото съдържание на витамин С подобрява усвояването на желязото от храната
- няколко капки от лимон, портокал и подобни, добавени в храна, не би трябвало да са проблем (може преди 12 м.)

# 65
  • Мнения: 2 111
Косе Босе благодаря  Hug

# 66
  • Мнения: 100
 #Crazy #Crazy  chefще питам докато някой отговори. Няма ли да се задави бебо от кускуса. Трябва ли да го пасирам??? Thinking

# 67
  • Мнения: 100
и пак от кога давате кис. мляко. На Верея 0,1% с фолиева кис. и Ca подходящо ли е?

# 68
  • Мнения: 112
и пак от кога давате кис. мляко. На Верея 0,1% с фолиева кис. и Ca подходящо ли е?

Момичета от кога започнахте да давате кисело мляко и по колко.  Смесвате ли го с нещо (плод, бисквити, каша  и др.)или го давате чисто,  с каква масленост и ако може препоръчайте марка.
Благодаря предварително!

valen кисело мляко давам от към годинката, може и малко по-рано да е било  newsm78 Смесвам го /особено сега/ с плодове, в началото го предлагах с бисквити, никога не съм го давала с каша. Петър вече го яде и чисто, но това е от скоро. Маслеността трябва да е 2% или 3.6% - децата на тази възраст имат нужда от пълномаслени продукти. Аз купувам Бор Чвор - харесваме го всички в къщи

# 69
  • Мнения: 307
И аз се записвам да следя. Темата е много полезна. Намирам отговори на всичко което ме интересува.  Hug

# 70
  • Мнения: 179
Косе Босе моля за съвет дали менюто ни към момента е добро-бебчо е на осем месеца без пет дни и е захранен на пет и половина месеца:
нощно кърмене около 2 часа
ранно кърмене около 6 часа
малко кърмене около 8.30 часа
плодово пюренце 125 гр. към 10 часа
малко кърмене към 11.30 часа
обедно хранене със зеленчуково или месно(от една седмица) пюре 130 гр. около 13 часа
чиста безмлечна каша с изцедена кърма към 16.30 часа около 130-150 гр.
малко кърмене около 19 часа
вечерно кърмене към 21.30-22 часа
От една седмица ми отказва храна-да суче, да пие изцедено мляко и твърдата храна. Надявам се, че е от горните зъби, които май сега пробиват. Но до преди това изяждаше всичко с апетит и то почти до 180-200 грама, което не му пречеше и да суче. Дали не го прехранвам?  Ако мислиш, че нещо не е както трябва те моля да ме коригираш. И още една молба-кога при този режим смяташ, че е подходящо да въведа и твърда закуска?  bouquet

# 71
  • Мнения: 1 449

Режимът е чудесен.
Най-важният показател все пак е, че детенцето има желание да суче и същевременно приема разнообразна твърда храна безпроблемно.

А временният отказ вероятно е заради зъбките, щом не иска и кърменето. Дано не пропуска нощните кърмения, в такива случаи повечето дечица все пак сучат в просъница, а денем отказват всичко.

Много стабилен режим на кърмене.
Чудесно е, че всяко твърдо хранене е млечно, поздравления.
Количествата храна са достатъчни, като се има предвид хубавото кърмене. Ако трябва да се цитират стандарти – например според СЗО на кърмените дечица на възраст 8 месеца са нужни не повече от 160 г при хранене 3 пъти дневно. Разбира се има и други препоръки, но конкретно СЗО отчита факта, че на тази възраст приоритет е честото кърмене. На 8 м. плодовото пюре може да се счита като хранене, освен това има и мляко преди него. На по-късен етап обаче няма да е достатъчно калорично - ако детенцето има желание, може да се включи закуска някъде в периода 9-11 м. Ако обаче не е склонно да хапва твърда закуска – няма проблем, когато пожелае, може дори на 1 година. Въвеждането на още едно твърдо хранене зависи и от момента на захранване с продукти като сирене например - при сегашния режим е трудно да се включи към някое хранене, но в един момент мястото му логически идва със сутрешната закуска.

# 72
  • Мнения: 1 449
Здравейте. Първо и аз да благодаря на всички майчета в темата и специално на Косе Босе, от която научих много.
Имам нужда от помощ относно организацията на храненията през деня (...)
Нали нови храни се дават сутрин (...)
Имам притеснения и относно максималните количества твърда храна (...)

Стандартната препоръка е да се дава нова храна сутрин или на обед.
Все пак, ако кашата се предлага около 16 ч., може и тогава да се въвеждат нови плодове. Така е най-логично и най-удобно за детенцето на тази възраст.

За количествата храна – наистина не е добре да се дава повече от 180-200 г на възраст 7 м. Дохранване с кърма е най-доброто решение. Или пък обедното пюре да се вмества 20-30 мин. след някое обедно кърмене - вероятно часовете варират щом детенцето е на поискване, но едва ли е с много. Между другото, въпреки добрия старт с количествата, може още дълго време да останете на около 200 г – все пак от чисто физиологична гледна точка стомахчето си има вместимост. Едва след 1 год. достига обем над 300 мл.

Сравненията с другите нямат смисъл – на 1 год. може да се окаже, че детенцето хапва по-малко от връстниците си. Добрият старт не означава нищо - от опит. С напредване на захранването може евентуално да се мисли дали режимът не е прекалено калоричен, но засега на 7 м. няма никакви причини за безпокойство. 200 грама е достатъчно, стомахчето не трябва да се претоварва. Приоритет остава честото хранене (с твърда храна или кърма) на интервали не повече от 3-4 часа.

Захранването върви много добре - обмислено и разумно.


Само на кърма ли да го оставя, докато изчезнат пъпките?
Няма нужда само на кърма.
Предлагат се вече въведените храни, докато изчезнат пъпчиците.
Пащърнак може да се пробва пак след седмица например - изглежда малко вероятно той да е проблема, иначе се изчаква повече. 



ще питам докато някой отговори. Няма ли да се задави бебо от кускуса. Трябва ли да го пасирам???
Ти познаваш детенцето най-добре.

Теоретично, на 8 м. е добре да се започне с предлагането на фина зърнеста консистенция или намачкана храна.
Обаче много дечица предпочитат гладко пасирана храна до 12 м. и това не е проблем. Разбира се, има връзка между стимулирането на дъвкателните способности и развитието на речевите умения, но това не е определящо.

Добре е да се пасира все пак - но с малко вода от варенето или с пюре. Иначе ще стане лепкав.
/Киселото мляко и маслеността са обсъждани в предишните две теми./

# 73
  • София
  • Мнения: 1 834
Смятам да дам кус - кус за закуска. Искам да ви питам какъв давате - специално детски или обикновен. И изобщо дали има разлика между двата (освен в цената).

# 74
  • Варна
  • Мнения: 1 180
Аз давам звездичките на Плазмон. Коко много ги харесва. С малко сиренце и масълце стават много мекички и изобщо няма опасност да се задави. Стига да му се дъвче разбира се  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт