Примерна схема на захранване (9)

  • 76 445
  • 596
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 111
butterfly* как правиш кисела?Ще ти кажа аз как го приготвям и Симона въобще не го усеща.Каши на прах въобще не яде.
1 с.л. непълна царевично нишесте и 100 мл вода се вари на котлона 4-5 минути.Това нишесте няма никакъв вкус и мирис.След като се охлади прибавям плодово пюре около 100 мл и тя го изяжда веднага.Пюретата,които слагам са праскова на Хип,манго на Семпер,манго и банан на Семпер и сливи на Гербер.Това са ароматни пюрета и прикриват вкуса много лесно.Може да пробваш ако не си го правила така. Peace
Косе Босе кога може да се дадат пюрета,които съдържат ананас,сок от портокал и киви?

Последна редакция: нд, 07 сеп 2008, 17:00 от erota

# 46
  • Мнения: 79
Кисела и аз го правя така както erota е писала. Даже вчера пробвах с пюре от шипка и Рая много го хареса. В повечето случаи ползвам плодовите десерти на Хип те са по 100гр. и изсипвам цялото. До сега не ми е отказвала кисел.

Аз да попитам пак за тези каши на Нестле "Сладки сънища" кога мога да ги давам пробвах да и давам вечер и правя 60гр. , но си мисля дали не и става много и дали не и се товари стомахчето  така. Уж пише че действат успокояващо, но се чудя дали да не и ги давам след обед.

# 47
  • Мнения: 1 100
Виви, ти нали доскоро кърмеше /ако не греша/? Нали това защитава в известна степен? Дано да грешат в диагнозата!

# 48
  • София
  • Мнения: 51
Косе Босе, имам още един въпрос, имам домашни патладжани може ли да ги замразя сложих им сол да се отцедят и смятам утре да ги измия и след като изсъхнат във фризера. Ако някой е замразявал да ми каже дали така се  прави. Мерси предварително  bouquet

# 49
  • Мнения: 1 449
Косе Босе интересува ме какви са + и - за започване на захранването с морков, картоф или тиква и освен това , кое е по-добре при въвеждането: да се смесват с кърма или да се дават чисти.

Картоф, морков или тиква

Няма значение. Повечето схеми, които се придържат към захранване със зеленчуково пюре, препоръчват като равностоен избор и трите зеленчука. (Има някои схеми като френските например, в които картофът не е на почит, обаче това е въпрос по-скоро на кулинарни традиции).

Картофът е добър първи избор, защото почти не се срещат случаи на алергична реакция към него. Вареният морков също не е типичен алерген, но все пак има повече случаи на реакция (обриви) в сравнение с картофа. Същото се отнася за тиквата.

Другото предимство на картофа е, че има по-неутрален вкус. Морковът и особено тиквата са по-сладникави. Хубавото е, че детенцето привиква от самото начало към по-неопределен вкус и не опитва веднага по-привлекателните и по-ароматни сладникави зеленчуци.

Като целулоза и смилаемост трите зеленчука са сходни. Реално няма разлика. И трите не са леки от тази гледна точка, така че се захранва бавно и лъжичка по лъжичка.

Трите зеленчука имат различно регулиращо действие. Морковът често запича, тиквата се счита за разхлабваща. Картофът е с неутрално действие – но най-вече ако пюрето е нормално разредено с вода/кърма/АМ и не е прекалено гъсто. От друга страна обаче, в началото на захранването не може да се очаква, че запичащите зеленчуци ще действат точно така и обратното, стомахчето все още не ги разпознава като типични храни, така че от тази гледна няма толкова голямо значение с какво се започва. Хубаво е морковът и тиквата да се въведат един след друг, за да може все пак да се комбинира запичащ с разхлабващ зеленчук.

Смесване с кърма

В началото е по-добре пюрето да бъде с кърма. Вкусът е по-познат. Освен това пюрето трябва да бъде по-течно, така че трябва да се разреди (с вода или кърма, но с кърмата става по-хранително). Колко време се разрежда – може например първите 7-10 дни или по преценка. След това е добре да се премине към чисто пюре, за да усети детенцето истинския вкус на храната.

Ако се предлага кърмене преди/след хранене, няма смисъл от добавяне на кърма (освен през първата седмица като презастраховане за по-лесно захранване). От друга страна, ако с течение на времето се замести кърмене по някаква причина, това не изключва добавянето на кърма в пюрето (например замразена – за да бъде използвана). По този начин храненето остава заместено+млечно.



Първо консултация с лекар за обривите.

Може да е реакция към самото сирене и състава му. Сиренето често съдържа и други съставки освен млякото и маята (допълнително прибавени мазнини, добавки за поддържане на твърдостта, някакво сухо мляко и т.н.). Някои сравнително скъпи марки сирена откровено имат миризма като на лекарство, когато се изкиснат добре.

Може да пробваш отново – с друга марка сирене или например био-сиренето. Така поне ще се провери дали е реакция към белтъка и дали трябва основателно да се лиши детето на този етап от една хубава храна като сиренето.

# 50
  • Мнения: 2 641
Ето ме и мен в кюпа на захранващите Simple Smile

Аз го давам доста бавно и леко по обективни причини - бебо имаше проблеми с коремчето - изкарахме 2 пъти летния вирус и доста дълго бяхме с раздразнена лигавица на стомахчето. До момента съм въвела в следната последователснот оризова каша, морков, картоф, тиквичка, тиква, круша а от днес 1 ч.л. броколи.

Имам 2 въпроса на които не успях да намеря отговор в нета:

*преди седмица дадох 1 ч.л. суха смес елда +кърма, на другия ден 2 и бебко изака малко слуз. Дали би могло да е от елдата? Кога да я пробвам пак? Когато се казва 1 л каша, това 1 л сухо вещество ли е или 1л готова смес?
Също и 1 л от еднокомпонентно пюре не е равна на 1л от пюре в което има само 20-40 % от новия продукт.
*Дали има някаква схема за захранване за по чувствително коремчета? Притестявам се да не раздразним лигавицата отново.

Благодаря ценната информация която систематизирате тук Simple Smile  Hug

Не успях да си редактирам поста, но тъй като не получих отговори питам пак  Praynig

Косе Босе, аз ли нещо не разбрах или може да се въвеждат паралелно каша и зеленчук? Днес ще дам за 3ти ден броколи с ориз, мисля още 2 дни да го давам и след това се чудя с какво да продължа  newsm78 дали да започна да вкарвам глутена или месо.
Косе Босе е писала че е добре да се вкарват храни от една група. Та ако започна с овесена каша и след това продължа с елда и грис, няма ли да отложа много месото.  ама пък ако започна и с месото, няма ли да закъснея много с глутена?

Отдаван се каня да ви питам и още неща - как правите кашите с кърма? На кутията пише 4 с.л. оризова каша + 200 мл течност!!! Ами аз като сложа 60 мл кърма и тя става доста редичка. няма начин да сложа по вече. Та как процедирате? Слагате по вече сухо вещество или оставяте до консистенция "на око"?

Последна редакция: пн, 08 сеп 2008, 09:27 от Nivea :)

# 51
  • Бургас
  • Мнения: 675
Отностно кашите, приготвени с кърма - със сигурност няма как да сложиш толкова кърма, колкото мл течност /вода/ пише на опаковката. Аз съм давала и други безмлечни каши, не само оризова и пак е така. Салгаш на око, докато добие желаната консистенция. Понякога докато бебка го изяде, става още по-течно, което е нормално, но мъжо все ме закача, дали зная какво давам - каша или супа.

# 52
  • Варна
  • Мнения: 1 180
ВиВи, много съжелявам. Дано да не излезе цьолиакия  Praynig Ти на колко месеца въведе глутена ?

# 53
  • Мнения: 100
ще пробвам кускус за закуска. обай4е пасирате ли го, защото си мисълта 4е на Алекс ще му дойде твърдо.

# 54
  • Мнения: 2 111
Nivea на каква възраст е детето?
По принцип се въвежда първо месото,а след него глутена.Можеш да въведеш 2 вида месо/пуешко,пилешко или заешко/за около 20 дни и после да продължиш с глутен/овес,пшеница/.И след това можеш вече паралелно да въвеждаш останалите видове месо/телешко,агнешко,свинско/ и другите зърнени култури с глутен/ечемик,ръж/.Ще ти напиша аз как съм ги въвела да се ориентираш:
елда-7 мес. и 28 дни   
пуешко месо-8мес.и 3 дни
пилешко месо-8мес.и 17 дни
глутен-овес-8мес.и 25 дни
глутен-пшеница-9мес.и 6 дни
телешко месо-9мес.и 23 дни
жълтък-9мес. и 26 дни
сирене-10мес. и 5 дни
заешко месо-10мес. и 10 дни
глутен-ечемик,ръж-сега ще въвеждам
Относно приготвянето на кашите-кърмата съдържа вещества,които бързо втечняват кашата.Иначе инструкциите на кутиите са ориентировъчни и най-добре е да се правят на око според това какво се харесва на детето-едни обичат да са по-редки,други-по-гъсти.

# 55
  • Мнения: 336
Момичета педитатърката ме посъветва да започна да давам месни пюрета, но от зеленчука съм въвела само картоф, морков и тиквичка. Дали не е рано за месо? И още нещо препоръчайте ми каши с които да започна. Взела съм оризова (безмлечна и без глутен)  на Хип и на Милупа от ябълка и морков (без глутен, млечна, но пише, че е с АМ дали е редно да я давам?).

# 56
  • Мнения: 2 641
Nivea на каква възраст е детето?
По принцип се въвежда първо месото,а след него глутена.Можеш да въведеш 2 вида месо/пуешко,пилешко или заешко/за около 20 дни и после да продължиш с глутен/овес,пшеница/.И след това можеш вече паралелно да въвеждаш останалите видове месо/телешко,агнешко,свинско/ и другите зърнени култури с глутен/ечемик,ръж/.Ще ти напиша аз как съм ги въвела да се ориентираш:
елда-7 мес. и 28 дни   
пуешко месо-8мес.и 3 дни
пилешко месо-8мес.и 17 дни
глутен-овес-8мес.и 25 дни
глутен-пшеница-9мес.и 6 дни
телешко месо-9мес.и 23 дни
жълтък-9мес. и 26 дни
сирене-10мес. и 5 дни
заешко месо-10мес. и 10 дни
глутен-ечемик,ръж-сега ще въвеждам
Относно приготвянето на кашите-кърмата съдържа вещества,които бързо втечняват кашата.Иначе инструкциите на кутиите са ориентировъчни и най-добре е да се правят на око според това какво се харесва на детето-едни обичат да са по-редки,други-по-гъсти.

Благодаря ти ерота
  bouquet
Детето е на 8 месеца и 6 дни. Ама Косе Босе е писала че може паралелно да се въвеждат каши и плодове. Това как се прави? В един ден и нова каша и нов плод ли?

# 57
  • Мнения: 277
не видях някъде изрично да се говори за шипката. днес направих попара с чай от шипка, не че дребният я яде, но дали е ок да му въведа сега и шипката с пюрета, които съм закупила или е рано

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854

Детето е на 8 месеца и 6 дни. Ама Косе Босе е писала че може паралелно да се въвеждат каши и плодове. Това как се прави? В един ден и нова каша и нов плод ли?

Nivea Simple Smile, може би има предвид да започнеш с една каша - даваш си я всеки ден, като след няколко дни започнеш да въвеждаш плодовите пюрета, които може да добавяш към кашата.

Относно кашите и кърмата - докато цедях за кашите правех на око, сега с вода - пак на око Simple Smile
1 с.л. каша се има пред вид една лъжица от брашното Simple Smile

# 59
  • Мнения: 1 449

Режимът е добре балансиран – откъм мляко и разнообразни храни.
Осигурява се достатъчно храна от всеки вид – зеленчуци, плодове, месо, зърнени, АМ.
Броя на храненията също е подходящ за 9-10 м. (3-4 пъти дневно твърда храна).
Количествата също са разумни за възрастта – няма смисъл от повече от 200 г твърда храна на едно хранене.
Плодовото пюре следобед са пресни плодове, предполагам. Хубаво е това хранене да се запази и да се дават един път дневно сурови плодове без други храни. 

Предлагай различни каша, щом това харесва детенцето – овесени ядки и нишесте по-нататък, не са задължителни, нито са незаменими. Ако се редуват каши с различни зърна в комбинация с различни плодове, защо да не си продължавате само на каши (за тази възраст е хубаво все още да са с добавено АМ или готови млечни).

В интервал от 4 часа т.е. от 13:30 ч. до 17:30 ч. се събират 2 основни хранения (зеленчуци и каша) и 1 едно междинно (плодово пюре). Да не би детенцето да не огладнява достатъчно и затова да отказва понякога храната в 17:30-18:00.



Ама Косе Босе е писала че може паралелно да се въвеждат каши и плодове. Това как се прави? В един ден и нова каша и нов плод ли?

Паралелно с кашите (един, два или три вида) се въвежда нов зеленчук или плод.
Идеята е основните видове каши да се изредят за около 3-4 седмици.
В това време се предлагат и други нови храни отделно от кашата, но разнообразието им не е приоритет.

Един общ пример:
7 дни каша от елда --> после 5 дни ябълка --> едновременно с въвеждането на ябълката се предлага елдата, с която стомахчето продължава да свиква т.е. елда с ябълка --> после 5-7 дни царевичен грис или нишесте (с ябълка или друг въведен плод преди елдата) --> после 3-7 дни банан --> после 3-7 дни пъпеш или 5-7 дни каша от просо, овес и т.н.

Вместо нови плодове (които дават възможност за по-разнообразни комбинации каша+плод) може да се включват нови зеленчуци между някоя от кашите (които обогатяват обедното меню, особено ако целта е да се използват сезонните зеленчуци).

Косе Босе е писала че е добре да се вкарват храни от една група. Та ако започна с овесена каша и след това продължа с елда и грис, няма ли да отложа много месото.  ама пък ако започна и с месото, няма ли да закъснея много с глутена?

Понеже захранването оправдано върви бавно и предпазливо, няма как съвсем директно да се прилага препоръката за серия от храни. Единият вариант е да се продължи с месо и да се въведат 2 вида месо за 2 седмици например. Края на 8 м. остава за глутена. Но това означава, че първите плодове и другите каши се отлагат и детенцето ще бъде основно на зеленчуци+месо, оризова каша и круша до 9 м. Другият вариант е да се въведе още един вид каша (напр. елда) и два плода за около 2 седмици (7 дни каша + 4-5 дни плод + 4-5 дни плод). Или две каши (елда и/или царевица и/или просо) и един плод. После се започва с първия вид месо на 8 м. 3 седмици, втория вид месо остава за 9 м. На 9 м. 1 седмица се започва глутена, не е късно в конкретния случай.

Дните за въвеждане може да се скъсят и да се вмъкне още някоя храна, но след като детенцето е с чувствително стомахче - няма смисъл да се вкарват нови неща за 3 дни например.

Не е задължително съвсем стриктно да се спазват правилото за серия от храни. Достатъчно е да се знае каква е логиката и съответно каква е връзката със специфичната детска физиология и защо все пак е необходима предпазливост. Оттам нататък захранването "се скроява" спрямо самото детенце.

Последна редакция: пн, 08 сеп 2008, 20:20 от Косе Босе

Общи условия

Активация на акаунт