Примерна схема на захранване (9)

  • 76 447
  • 596
  •   1
Отговори
# 30
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Здравейте. Използвам възможността да се запиша в новата тема и същевременно да задам въпроса, който ме вълнува.

Преди няколко дни по гърдите и гърба на дъщеря ми се появи обрив – дребни пъпчици с бледо червен цвят, които по-късно избледняха и постепенно изчезнаха.

В същия ден бях дала за пръв път пюре със заешко месо на обяд и попара със сирене за четвърти път – съответно сутринта. Тъй като всичко, което съм чела и чувала за заешкото (описвано като потенциален слаб алерген), ме навява на мисълта, че обривът, (ако въобще е причинен от храна), се дължи на натрупалото се в организма сирене от попарата. Вече не я предлагам.

Въпросът ми е: как да постъпя от тук нататък – да я предложа ли по-късно и може ли това да е сигнал за евентуална алергия към кравето мляко?

# 31
  • Мнения: 2 111
amarinova тук Косе Босе подробно е обяснила за замразяването и трайността на замразените продукти  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=312876.msg8041099#msg8041099

# 32
  • Мнения: 1 449
amarinova тук Косе Босе подробно е обяснила за замразяването и трайността на замразените продукти  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=312876.msg8041099#msg8041099

Това се отнася за сурови зеленчуци - цели/пасирани и замразени, но без да са варени или задушени на пара.

Ако става въпрос за термично обработени и замразени зеленчуци - времето за съхранение е по-кратко, около 3-4 месеца.
За малко дете е най-добре да се консумират преди този краен срок т.е. до 2-3 месеца.

Замразени зеленчуци - сравнение на трайността:
Сурово замразени: 8-10 м.
Термично обработени: 3-4 м.
Термично обработени и месо: 1-2 м.
Зеленчуков бульон: 1-2 м.



За въвеждането на глутена по-скоро трябва да се отчита не самата възраст като месеци, а колко време е изминало от началото на захранването. Препоръката да не се закъснява с въвеждането на глутена е свързана с факта, че едно дете на 10 м. например (т.е. захранено преди поне 4 месеца) вече поема големи дози храна и поне 2-3 пъти дневно. Съответно въвеждането на глутена може да стане доста прибързано и в доста големи количества.

Няма проблем да се въведа на 10 м. (или 3.5 месеца след захранването), стига да е внимателно в началото. Ако детенцето приема и кърма по това време, още по-добре. Освен това теоретично глутен може да се въвежда от 6 м. нататък т.е. тогава се счита, че се приема безпроблемно от стомаха. Оттам нататък едни школи предпочитат 6-7 м. като възраст за въвеждане (или 1-2 месеца след захранване), а други 8 м. като презастраховане (или 2-3 месеца след захранване). При коригирана възраст около 8 м. се получава точно подходяща възраст за глутен от физиологична гледна точка (или 3.5 месеца след захранване).

Месото може да се въведе за по-малко от месец. Първия вид месо може за 10-14 дни – дозата се достига за по-малко дни, но после се предлага още известно време през ден или всеки ден. Втория вид месо се въвежда за 3-7 дни. Това прави общо 2 или 3 седмици, така глутенът може да се включи половин месец по-рано. След това ще се включат други видове месо, 2 вида са достатъчни на първо време.

# 33
  • Мнения: 2 111
Да,объркала съм се Косе Босе  Hug

# 34
  • Мнения: 2 132
Косе Босе интересува ме какви са + и - за започване на захранването с морков, картоф или тиква и освен това , кое е по-добре при въвеждането: да се смесват с кърма или да се дават чисти. Мерси Simple Smile

# 35
  • Мнения: 6 713
Здравейте отново!  bouquet
Косе Босе, много ти благодаря за подробната информация!  Hug
Евгенита, и аз имам от тези, ама някой трябва да се сети да ги ползва Blush

Имам въпрос отново... За часа, в който се дават пюрета. Embarassed Embarassed
Беба има горе-долу такъв режим - сутрин в 5-5.30 кърма Rolling Eyes, после към 8-8.30 и съответно огладнява към 11... Не е ли рано 11-11.30 за пюре, обаче пък следващото папо е чак към 14.30, тогава пък ми се струва късно. Кое време е по-подходящо за зеленчуковото пюре? newsm78

Благодаря ви предварително! Flowers Bouquet Kissing Heart

# 36
  • Мнения: 112
За часа, в който се дават пюрета. Embarassed Embarassed
...
Кое време е по-подходящо за зеленчуковото пюре?
.....

Давай пюретата когато детето е гладно, часовете са ориентировачни. Няма да го тъпчеш когато скоро е яло  я,  и после да се чудиш защо не иска да яде.

# 37
  • Мнения: 2 641
Ето ме и мен в кюпа на захранващите Simple Smile

Аз го давам доста бавно и леко по обективни причини - бебо имаше проблеми с коремчето - изкарахме 2 пъти летния вирус и доста дълго бяхме с раздразнена лигавица на стомахчето. До момента съм въвела в следната последователснот оризова каша, морков, картоф, тиквичка, тиква, круша а от днес 1 ч.л. броколи.

Имам 2 въпроса на които не успях да намеря отговор в нета:

*преди седмица дадох 1 ч.л. суха смес елда +кърма, на другия ден 2 и бебко изака малко слуз. Дали би могло да е от елдата? Кога да я пробвам пак? Когато се казва 1 л каша, това 1 л сухо вещество ли е или 1л готова смес?
Също и 1 л от еднокомпонентно пюре не е равна на 1л от пюре в което има само 20-40 % от новия продукт. Тогава?
*Дали има някаква схема за захранване за по чувствително коремчета? Притестявам се да не раздразним лигавицата отново.

Благодаря ценната информация която систематизирате тук Simple Smile  Hug

# 38
  • Мнения: 360
Косе Босе, благодаря ти!
 
  bouquet

# 39
  • София
  • Мнения: 389
Косе Босе, от време на време се съмнявам в себе си относно правилното хранене на моето детенце. той е на 9м и 23 дни и ето как го храня в повечето дни:
7.30 - 200 мл. АМ
10.30 - 200 мл. АМ /със 2 бишкоти/ или малко каша с въвеждане на нов продукт например ново плодово пюренце или друго/
13.30 - 200 пюре /зеленчуково или месно/
16.00 - 130 плодово пюре
17.30/18.00/ - 180 каша или 200 мл. АМ
20.30 - 200 мл. АМ
Сега въведох глутена с каши и в момента вкарвам сиренето, което означава, че скоро ще опитам в 10 часа да предложа попара, но какво е мнението ти за останалите часове и видовете храна. Следобед в 17.30 не винаги давам каша и остава на мляко, опитах да редувам например с овесени ядки, но не му харесват, опитах кисел, съвсем не му допада.....как е схемата ми според теб.

# 40
  • Мнения: 19 310
Да ви се оплача на нас май ни откриха непоносимост към глутена. 3месеца ще бъдем на диета. Правиха кръвен тест за цьолиакия и беше отрицателен, но въпреки това някакъв друг тест не излезе много добър.
Чудя се дали късното въвеждане на глутен е причината. Въпреки че не съм й давала големи количествата първите 2месеца след въвеждането Sad

# 41
  • Мнения: 2 111
В_и_В_и много съжалявам,цьолиакията е доста сериозно заболяване.Как я открихте,в смисъл какви бяха проявите ?

# 42
  • Мнения: 19 310
Детето не наддава, няма апетит, има желязодефицитна анемия, изпражненията винаги са като гъста каша и с лоша миризма, крачета и ръчичките й са много слаби.
Сега като се поразчетох из форума съвсем ми настръхнаха косите. Бързият тест, който са ни правили, май не е достатъчен, а аз толкова се бях зарадвала, че е отрицателен.

# 43
  • Мнения: 840
erota, Косе Босе Hugзнаех че е обсъждано някъде, но просто идея си нямах къде. Мерси,  bouquet че ме насочихте

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854
В_и_В_и, много съжалявам. И дано излезе, че не е цьолиакия и скоро детенцето да се оправи  Praynig  Hug

Общи условия

Активация на акаунт