ИЗРАЕЛ 10

  • 26 744
  • 278
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 952
Здрасти, unik !

Абе в Израел сме свикнали на малко бюрокрация и да сме олеснени , знаем го това. Simple Smile Всичко за минути става и без муцки дето викаш меко казано..."канят " ни и ни подсещат за всичко, евала ...Аз ще пътувам на отиване сама с децата и ако се  запънат там да ме мотат ще ми е притеснено малките да не се размрънкат и аз  сама с двете почти бебета да кажа , багаж и колички ...аман ...Все ще се случат усложнения мамка му  баш като съм сама...Хем да ми е по-притеснено за бонус така ...Дали пък преди 3 г. и сега няма разлика все пак ...  newsm78 Тук за нов  БГ паспорт в Израел от посолството трябва да се чака  4 м..Аз септември пътувам , нямам време и избор  - заминавам  така и ще се разправям , какво да правя , ще се оправям и аз не съм малка майна.

# 46
  • България-София
  • Мнения: 573
Петя, мисля че може би нещата са се променили... Всепак обади се още веднън в БГ-посолството да ти обяснят пак. Най-много да кажеш на летището тука, че си се отказала от БГ гражданството  -те няма как да проверят  Crazy тъпо ама ако опреш до това...

# 47
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Аз бих поискал документ (дори и по имейл-а) от посолството, че не са в състояние да извадят БГ-паспорт за по-кратък срок от тези 4 месеца.

# 48
  • Мнения: 2 952
  Ти си прав , тигър  ама може да кажат -  ами защо не сте си изкарали по-рано като живеете в Израел.Аз мога да отговоря , че посещението ми е  спонтанно.Това си е така наистина.Решихме и така..... Добра идея иначе.Отдолу да се подпише длъжностното лице , а не само на приказки и несъответствие  в информацията после ....но то си е законно положение ....

  Мале , unik ... да не ме проверят някак бе , как да няма , нали седян на компютри и си е баш паспортна проверка.....  ooooh! Де да знам.. Тук на израелска земя като и дадеш паспорта  на влизане   на компютъра им излиза цялата ти фамилия  до 10 - то коляно , кога ставаш и кво кафе пиеш ...   Mr. Green

  Ще видим тая работа.Айде оставям ви за  сега .Довечера може пак да вляза ако не се изкуша по-рано   Crazy Mr. Green

  Лек ден!

# 49
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Е колко по-рано!?! То в наши дни всеки срок по-дълъг от 7 дни е смешен вече... Интернет има, секретни канали за кореспонденция също - да се размърдат. Ще се научат когато изискваме от тях. Ако не е официална позиция на посолството това, значи могат и по-бързо но не искат.

# 50
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Не спорете за глобите при закъснялото подновяване на паспорт - не съм чувала на някого да взимат, а познавам няколко човека, които са влезли в страната с изтекъл паспорт, в това число и аз закъснях веднъж... (миналата година срокът на паспорта ми изтече месец преди да вляза в страната). На влизане се показва израелския, питата за български, обяснява се и толкоз - най-много се попълва една бланка, но и нея не винаги я дават... Wink

Ако сравняваме бюрокрацията, имам един много пресен пример с апостил. В Израел сложихме апостил на справката от регистъра на населението, доказваща семейното положение на мъжа ми - не ни струва пукната стотинка и стана за една минута - толкова бързо, че охраната на министерството ни посъветва само единия от нас да влезе, защото проверката за сигурност на придружителя (моя милост) отнема повече време, отколкото слагането на апостил Mr. Green. В България за апостил на акт за скл. брак ни предложиха тарифи според срока на извършване на услугата (обикновена, бърза, експресна), като дори след плащане на немалка сума за бърза услуга, пак се чака (или се разкарваш още веднъж)  ooooh! Иначе и в Израел не липсва бюрокрация, за някои неща могат да ти скъсат нервите, особено Битуах Леуми (Социалното осигуряване - много са леви), но в някои отношения разликите са астрономически  Thinking

Още веднъж мерси за поздравите, пожеланията и добрите думи   bouquet
Тали, младоженеца облякохме в Izak - много красив костюм, а и ни впечатли присъствието на дизайнера в магазина - даваше съвети, гледаше какви поправки трябва да се направят;  Simple Smile много внимание вложиха в продажбата  Peace

Карол, съжалявам за пропуска  Sad

Желая всичко най-хубаво, אושר ועושר, честичко да пътуваш насам и все по хубави поводи и с положителна нагласа и, разбира се - 120 עד !!!

# 51
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Относно рециклирането - самата държава прави някакви усилия, но проблемът с найлоновите торбички не е решен все още  Sick

Иначе има клетки за пластмасови бутилки:


И контейнери за хартия/вестници (отворът им е такъв, че друго не влиза):
http://www.emk.co.il/INDEX.files/image005.jpg

Децата ги карат да събират в определени дни, посветени на рециклирането и чистата околна среда, раздават и стикери, които призовават да не се цапа и пр., но разделно прибиране на боклука, за мое огромно съжаление, не е приоритет тук - всичко зависи от собствената съвест на хората, тя не липсва, но би било добре да се поощри и с държавна политика  newsm78
Има и нещо, което се казва Хирия (до Тел Авив) - представлява хълм от боклук, сега го превръщат в образователен център с парк, посветен на екологията и рециклирането на боклук:


# 52
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Пете, за българския паспорт изобщо не го мисли. Аз влязох в България с двата паспорта (израелски и български),като Бг паспорта беше с изтекъл срок, не са ме глобявали само ме накараха да попълня декларация,че ще си извадя нов паспорт и тогава ще напусна страната.Мъжът ми също беше с нередовен паспорт, само на дъщеря ми беше с валиден, а брат и беше без  български паспорт само с израелски. Нямахме никакви проблеми с митничарите.

Карол, на патерица   bouquet

# 53
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062
И аз благодаря още веднъж за поздравите   bouquet

Мисля че няма да имаш никакъв проблем на митницата, Петя, наистина много хора като теб влизат с изтекли паспорти. И аз съм чувала за някакви предписания, но не и за глоби за това. На митницата задължително искат и двата паспорта, защото им излиза, че имаш двойно гражданство. Но АКо случайно някой митничар е станал на криво, може да те побърка. Ти си "вземи" израелския манталитет, забрави че си българка за момент и ако се и поскараш, много бързо ще ти оправят нещата, ама мисля че няма да имаш проблем.   Peace

За рециклирането, аз за пръв път виждам контейнер за хартия, честно. Тези за бутилките ги има навсякъде, ама други не съм виждала.  Thinking

# 54
  • Мнения: 558
Има и нещо, което се казва Хирия (до Тел Авив) - представлява хълм от боклук, сега го превръщат в образователен център с парк, посветен на екологията и рециклирането на боклук:
ето им идея на италианците,как да се справят с над 100 000-те тона боклук около неапол, а не да ни го пращат тук..
днес за това говореха по радиото...че тукашните заводи за преработка на отпадъците са с разделен боклук, а този от италия не се знае точно какъв е... разчитат на документите, но пък и там корупция, като си платиш и лесно получаваш какъвто ти трябва печат и т.н. и т.н.... нивото на токсини в проблемния регион било не знам си колко над нормата... и там като в бг...пари за друго се намират, ама станции за преработка на боклук нямали в цяла южна италия...до скоро го пращали към албания..горките хора, с какво ли са ги заринали..ама сега и те вече не го искат...

вие не казахте нищо за водата..чиста ли идва от езерото или циркулира като в германия?
а и някъде май четох, че имате проблем за някаква река със съседна страна...

тук апостил също се плаща

# 55
  • T"A
  • Мнения: 2 515
pepelja6kaSimple Smile

сега точно нещо ми се губи за водата  Thinking Тази, която идва от Галилейското езеро е чиста, но е много твърда израелската вода - високо съдържание на варовик/котлен камък. Като миеш чинии и около сушилката за съдове всичко побелява от варовика. Питейната си я пречистваме с филтър на Брита, а много хора пият само минерална вода  ooooh!

В Ейлат и в аграрните зони се ползва морска вода, която е обезсолена - но пак леко ти насолява, де, не е като без хич  Crazy

За поливане ползват пречистена (втора ръка вода), мъжът ми е казвал, а и някъде по телевизията съм гледала, но не знам подробности. Blush Все пак си мисля, че в Германия тези неща са по-добре уредени, изобщо рециклирането там се слави с добро име  Peace

"Конфликтната" река е река Йордан, която се влива в Мъртво море и е свята за християните (заради Йоан Кръстител). Тя напоява и Сирия и "къпе" йордански и палестинки брегове... Израел някак я ползва като я свързва с Кинерет (Галилейското езеро), но нали няма достатъчно вода в този регион и ето ти допълнителен повод за спор  ooooh!

# 56
  • Мнения: 160
как сте момичета и тигър  Simple Smile

ние се тръшнахме болни цялото семейство, първо малката изкара една малка настинка( имало вирус сега някакъв), после мъжа ми и от снощи и аз  Tired проблема с мен е че ако ме удари в гърлото веднага го правя гнойна ангина много рядко се разболявам но трудно ги изкарвам болестите. Броени дни останаха до нашето пътуване трябва да се стегнем! Сега лежа пък моите са на разходка сами довечера пак мъжа ми ще се грижи за малката да не я заразя , че тъкмо оздравя милото.

лек ден на всички   bouquet

# 57
  • Мнения: 323
hand оздравявайте по-бързо мен ме хвана кожен вирус,който се получава от стрес и алергия,лекарката каза да не се безпокоя и да не мажа с нищо,минавал по само себе си,но по краката и ръцете съм в безобразно състояние.Толкова петна,че ме срам да си покажа носа  навън.
Такъв вирус имали децата лятото.Пък аз ходих на басейн и нищо чудно да съм пипнала там.
И аз мисля да си ходя до Бг ,ама не знам кога,а паспорт доста бързо миналата година извадих без проблем.От днес имам без лимитен нет и си чата на скайпа до безкрай,и готини канали и то предимно научно-популярни.Голям кеф,докато ми омръзне да ги гледам.

# 58
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Hand, бързо оздравяване! И аз се върнах с настинка и болно гърло от България, неприятно е  Sad

Карол, бях навън за малко и снимах контейнерите за хартия за рециклиране на нашата улица.
За съжаление, преди мен мъжът ми е снимал и е сложил някакъв филтър за светлина, който доста промени моите снимки, но същественото се вижда... Може би наистина в различните квартали и градове са сложили различно количество контейнери, не знам...
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=242014&pid=6572099&lp=-445
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=242014&pid=6572206&lp=-445

# 59
  • Мнения: 1 410
Да не си помислите ,че съм родила след като цял ден не се включвам.Просто темата за паспортите ми е непозната.И само чета.А за боклуците  - интересна тема и ми се иска в БГ да е така.Но кога ли? newsm78Сина ми тази учебна година работеше върху някакъв проект за опазване на околната среда и дори беше приложил клип.Спечели награда!Предполагам,че ще му е интересно да види тази темичка.
Лека вечер,симпатяги!

Общи условия

Активация на акаунт