ИЗРАЕЛ 10

  • 26 749
  • 278
  •   1
Отговори
# 30
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
  ... Гледам аз морето и си мисля как миналата година  го  гледах , преди 5 години пак го гледах ...То си е същото , а ние сме различни....Сякаш да напомни , че има и неща по-големи от нас , непроменливи като нас , необятни.....

  Гледам паспорта ми (българския) с изтекъл срок.Ще се обаждам до посолството на БГ да ми го удължат.Ха да видим..как не съм видяла бе ..миналата година щях да си изкарам от БГ  ooooh!

Мда, и преди 15-16 години си беше същото...
А за паспорта - гледай да не ти излезнат с номера, че трябва да те глобяват понеже е изтекъл... Понякога правят такива простотии тук в България.

# 31
  • Мнения: 558
А за паспорта - гледай да не ти излезнат с номера, че трябва да те глобяват понеже е изтекъл... Понякога правят такива простотии тук в България.
що да са простотии Thinking  естествено,че ще си плаща глоба! ние сме задължени да имаме валидни документи! или в израел (и другите държави) сме изрядни, пък в бг дай да минаваме метър..пък после се чудим, защо сме на тоя хал #Cussing out

# 32
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
А за паспорта - гледай да не ти излезнат с номера, че трябва да те глобяват понеже е изтекъл... Понякога правят такива простотии тук в България.
що да са простотии Thinking  естествено,че ще си плаща глоба! ние сме задължени да имаме валидни документи! или в израел (и другите държави) сме изрядни, пък в бг дай да минаваме метър..пък после се чудим, защо сме на тоя хал #Cussing out

Ти да си видяла някъде в паспорта, че си ДЛЪЖНА да си го подновиш? Ако намериш - честито! Може да не знаеш, но подлежиш на глоба ако пропуснеш да си го подновиш или върнеш в районното...
Ако държавата иска да ми каже нещо - да го запише в паспорта и аз ще го спазвам (Щото разни други работи точно там прилежно ни ги е вписала като задължения!). Ако не го е записала - да си гледа работата! Аз не мога да гадая утре какво ще й скимне да измисли. Да, законите трябва да се спазват на 100%, но когато държавата ги увърта и прави така, че да не е удобно за гражданите й, а само за нея - плюя аз на такава държава! Държавата съществува заради хората, а не хората заради държавата!
Защо Държавата Израел не ме глоби, когато ми беше изтекъл паспорта, а за 2 минути ми издаде нов и то в посолството в София? Ето това имам предвид като уважение към гражданите!

И в крайна сметка - аз си плащам данъците, ако искат да съм изряден, толкова ли е трудно или скъпо 3 месеца преди изтичането да паспорта да ми изпратят писмо на адреса с което да ме уведомят, че този срок наближава и или трябва да го върна, или да го продължа? Но за писма няма да се намерят пари, нали... а за нови мерцедеси - има!

Последна редакция: нд, 20 юли 2008, 23:21 от tigar-migar

# 33
  • Мнения: 558
Ти да си видяла някъде в паспорта, че си ДЛЪЖНА да си го подновиш? Ако намериш - честито! Може да не знаеш, но подлежиш на глоба ако пропуснеш да си го подновиш или върнеш в районното...

..И в крайна сметка - аз си плащам данъците, ако искат да съм изряден, толкова ли е трудно или скъпо 3 месеца преди изтичането да паспорта да ми изпратят писмо на адреса с което да ме уведомят, че този срок наближава и или трябва да го върна, или да го продължа? Но за писма няма да се намерят пари, нали... а за нови мерцедеси - има!
ами след като има срок за валидност и това ти е документ, с който се идентифицираш в чужбина, значи си длъжен да ти е валиден...ако си в бг, ти е достатъчна валидна лична карта... и тук има глоба за лична карта с изтекъл срок...5?..като колкото по-голям е периодът от дата на изтичането,и сумата расте.

а ти представяш ли си какво ще стане,ако тръгнат на всеки да пращат писма...ти си гражданин на тая държава и имаш разни задължения...никой не е длъжен да те уведомява. тук например ме засипват по пощата с реклами, обаждат ми се по телефона за какви ли не глупости, но ако пропусна някой срок за нещо, рядко някои служби пращат писма, че някой срок изтича...директно писмо с първата глоба.. не платиш ли в 7-дневен срок- 2-ра глоба и т.н.
и масово агитират да пращат сметки по електронната поща...пестят се средства..разбираемо е!
и да мисля,че е ужасно скъпо да следят на кой кога какво му изтича...сякаш си нямат друга работа...
и де мерцедесите да им бяха проблема на управниците Sad


# 34
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062
Благодаря за поздравленията   bouquet  Грешката е вярна, днес е моя, а преди седмица точно беше на Ерик  bowuu а седмица преди това племенника ми, а след седмица е брат ми, седмица след това майка ми  #Crazy и няма да продължавам да изреждам, щото ще стане огромен поста. В нащо семейство се шегуваме, че е добре че не обичаме много алкохола, че иначе Юли и Август нямаше да можем да изтрезнеем  Joy  Имаме на някои дати по двама от семейството  Crazy  и на мойта дата имам  Party  costumed034   Drunk .
Аз си изкарах чудесно за два дена извън София в планината и сега сме в очакване, какво ще измисли слевдащия рожденник  Mr. Green
Тука чета, засягате теми все много близки до моите интереси и това което правя.
За рециклирането и учебните занимания в Израел нямам много наблюдения, НО знам и се ужасявам всеки път като си ходя там, колко много торбички се използват в израел. Значи само за плодове и зеленчуци, сигурно едно 4 членно семейство се прибира в къщи с около 20 торбички на седмица, отделно за другите неща. Майка ми например, въпреки че не ги хвърля направо, а ги използва за боклука и се налага да изхвърля от време на врем голямо количество. Това се отнася не само за торбичките, а и за всякакви други опаковки от хранителни продукти. Направи е Ужасно. И въпреки че малко или много Израел има някаква политика по въпроса, ежедневното количество синтетични отпадъци е огромно за тази територия и население, а разделянето на боклука не е токова ефективно, да кажа че в повечето градове няма контейнери за такова. По улиците има предимно контейнери за пластмасови бутилки  ooooh!.

А темата за насилието, децата с увреждания и за децата по българските домове също ми е много вътрешна  Sick
В ИЗраел има напоследък точно толкова насилие колкото и у нас, просто там никой не си позволява да бие или тормози детето си публично, защото все някой ще му прати полиция или социални. То и в БГ по закон е така, ама социалните се сещат за даден случай, чак като детето попадне пред ТВ камерите, за нещастие в повечето случаи поради трагичен инцидент.
В Израел съм работела като доброволец в дом(по точно център) за деца които са отнети от родителите им чрез полицията. В този дом те пребиваваха до 3 месеца, докато трае някакво съдебно производство и след това обикновенно ги пращат в приемно семейство, което е най-разпространената социална грижа в Израел. В този дом попадаха всякакви деца и на по-богати и на по-бедн родители, имаше и изнасилени и пребити и такива които са видели баща им да убива майка им.  Sick Ужасно и гадно. Истина е че по-голям процент от тези деца са на имигранти от бившите СССрепублики, но има и от други семейства. За щастие в Израел обикновенно системата сработва преди да е станало твърде късно, докато в БГ е обратното. В Израел, в този дом на имаше едновременно окло 10 деца и имаше 3 психолози за тях, а в България в домовете за "оставени" деца има по един максимум, понякога на 60, да не говорим че в момента пък и понякога нямат защото заплатите са им уникално ниски #Cussing out

За децата с увреждания и въобще за тези хора Израел е на светлинни години пред БГ, както в социален така и в образователен смисъл. В ИЗраел даже много тежки инвалиди се интегрират исоциализират, докато в БГ има някои които с години не виждат слънчева светлина ил друг човек освен този които се грижи за него.  #Cussing out
Сега във фондацията (ДБМ) имаме проект точно в тази насока, в който работим с деца с увреждания в домовете за "оставени" деца, там състоянието е много трагично.  Иначе като цяло в БГ положението се размърдва, не от към социален план, а откъм учебен, все повече деца с увреждания се интегрират в обикновенните училища.Но тук няма достатъчно центрове, то и в Израел съм чела и слушала, че недостигат, но тук пък съвсем са само няколко.

Поствам това,че стана много дълго, а пък и РД ще м мине  Mr. Green

# 35
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Не става дума за лична карта, а за международен паспорт - има разлика! ОК - по електронна поща става, ама те в полицията не знаят как...
Абе лесно ви е на вас извън страната - хората са си уредили държавите. Тук в БГ бюрокрацията е страшна сила и постоянно си измисля нови и нови срокове и задължения. На вас колко пъти ви смениха задължително номерата на колите в Германия?

# 36
  • Мнения: 1 410
Цитат
"ми то при вас в Мароко без подкупи не става!"
Втасала Мара ,че и на другите кусури търси.От къде пък значт как е в МАроко.Може и да не е с подкупи?Брей ooooh! не се научихме да си вадим гредите от нашите очи.А и това
Цитат
"е свършиха ли българите?"
- това ли и влиза в работата на юристката?Тцтцтц

# 37
  • Мнения: 558
ама те по ел. поща пращат сметки за мобилен и стационарен телефон, ток, вода..такива работи..не за пропуснати срокове...
мисля,че навсякъде държавата гледа да прибира пари от гражданите...не само в бг е така..поне на това се научих от живота в чужбина...навсякъде има бюрокрация...просто понякога имаш късмет и не се сблъскаваш с нея... а пък и когато плюсовете са повече от минусите, разни неща не ти правят така голямо впечатление... 
това с номерата на колите го намирам за пълен абсурд...има и други абсурди де... и като прибавим и че народа в по-голямата част мизерства, е разбираемо това недоволство..

уредили са си хората държавите, ама нещо много им се насъбраха чужденците, дето си правят каквото си искат,скътават се и чакат социални, не могат 5 изречения да кажат на немски,все някакви права им били нарушени и щото тук са мн. социални  и мн. толерантни, та сега се чудят какво да правят...ако бяха като канадците- да си избират какви хора да пуснат на територията си, май по-лесно щеше да им е...въпреки че и там май вече не е китка положението

# 38
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Че навсякъде държавата взима такси за административните услуги които извършва е така, но в БГ е малко криворазбрано. Положението е малко в стил: "Ей сега ще замаскираме неясно тук едно срокче и ще събираме след това едни глобички."
Неясно, защото ако е ясно повечето хора ще го знаят и опитват да го спазват. А така държавата прави умишлено нарушители над 90-95% от хората. С една единствена цел - парите.
Наскоро се разбра, че пак щели да сменят май задграничните паспорти - нов тип... А тези, които издават сега нямало да важат - трябвало да се върнат и отново да се издадат нови. Срещу такса, естествено... Е, ти това как го наричаш? Добър ден, 50 кинта..., добър ден - 50 кинта..., добър ден - 50 кинта... Ами то само за държавата трябва да работиш... А накрая - тя пак недоволна...

Хайде стига че много се разплямпахме на философски теми... Ще стане скучно и тегаво...  ooooh!

# 39
  • Мнения: 32
Добрутро!  Интересни теми се нищят , че пак ме привлякохте за вашата кауза bouquet
Ерик и Карол, честит празник   bouquet  bouquet  bouquet
За мен, не е проблема дали ще ме известят че ми изтича паспорта. Ама много ме удря финансово че не мога да обновя паспортите в чужбина. Confused  Четири билета са си това, 1,5-2 месечни дохода ни струват Confused Пък за новороденото, трябва да юркам до България и мъжа ми, да им се разпишел лично... Значи и неплатен отпуск ще се ползва! /такава им е фирмената политика/
Защо вече не приемат пълномощно от бащата, и защо имаме посолства, като на практика им се отнеха правомощията? Тигър Мигър, ти сигурно си лойър, просветли ме какви са причините за тези хмм...стратегически ... управленски действия ... хм..
Кате Ахял , не ме учудва че спонсора ви не е от ЕС. Това ми напомня подобния случай с медицинските сестри в Либия. Мота се, мота се ЕС-то да подкрепи България, та накрая Катарския шейх плати на онзи куку Кадафи че да ги пусне  Thinking Само дето се измъчиха милите, осем години далеч от семействата си ....
Петя ,  и аз почувствах романтиката на морето и тишината ... без деца... голем късмет  сте имали с мъжа ти вчера Hug

# 40
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
...Тигър Мигър, ти сигурно си лойър, просветли ме какви са причините за тези хмм...стратегически ... управленски действия ... хм..

Тц! Прост инженер... ама се опитвам да мисля нормално. Ядосвам се обаче, когато се опитват да ми обясняват, че черното е бяло... Е, не съвсем бяло - малко по-тъмно бяло, малко по-така наситено някак си...  Twisted Evil

# 41
  • Мнения: 2 952
    Абе , с две думи  в разни отенъци ....да....  Simple Smile Но ние сме им свикнали. Обадих се в посолството днес и ми казаха , че не могат да подновят  паспорта(по принцип  е паспорт за 5 г.  и не се подновява , а трябва от новият  вид) , а да ми издадат нов  ще ми отнемело много време.Да съм си влязла в БГ с израелския паспорт (имам двойно гражданство)  , а да си изляза от там с новия вече направен там на място в БГ. Март гледам ми изтекъл срока ... сега в БГ кой знае колко  глоба ще платя за това .Пепеляшка , аз не съм го направила умишлено, не съм искала да пресрочвам или пък да не си платя глобата.Вчера забелязах .На глоби в България  сме свикнали за какво ли не.Виж  - за други неща не се сещат толкова ,но за глоби - бива , сещат се.И това ще платим щом трябва , па ха дано се оправи хала на държавата. Simple Smile

 Колко трябва да е  глобата в БГ ?Тука  ако си го подновя  (ако имах достатъчно време де) ....струва 50 $.Предполагат  от посолството тук , че и в БГ ще е толкова.

  Здраве да е !  Който е  залисан и не гледа кога му изтекъл срока ....Ялла, капара! (хайде , здраве да е , нещо от  сорта....така се казва и като счупиш нещо , та да не те е яд ....за късмет демек било ... Simple Smile ).Хем миналата година обиколих паспортните служби в БГ , че правихме паспорти на малките след като им уредихме БГ гражданството .... Simple Smile

  Карол (и не само ) , 1/3 от отпадъците на Израел са памперси !  Crazy Тук и до късно ползваме памперси - гледам до 3 та и до 4 г. някои ...за по-лесно..Малкия скоро ще става на 3 и  сме на прага да свалим памперса ...Пишка  в тоалетната и после пак иска да го слагаме , че  щяло да му падне пилето и да му е студено ...стиска си го и крещи ..мамо....   мамо..пилето ...  Joy Heart Eyes Да са живи и здрави! Напоследък го е страх от пяната  на  сапуна .... Crazy Вдига краката да  изтече пяната във ваната и да не я докосва и във корито не ще  заради пяната ...  Whistling ooooh! Детски ти му работи ....Само не бива да се вземат на дълбоко и да се насилва детето към някаква промяна, лека полека ... леат - леат


 Хайде да ви разведря  с някоя морска снимка от нашия плаж  , сладури :

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3d/Rishon-beach01.jpg

Ей така ходят арабките на плаж (повечето) :

http://helloyahoomail.net/en/wp-content/uploads/2008/01/muslim-b … h-arabs_large.jpg  На нашия плаж рядко се виждат , в Ришон  почти няма арабско население.

Това  е  известна картина , която се  асоциира с плажа в Ришон Лецион , тези  птици са символът :



Ето идея  за ново строителство (Натания) :

http://www.netanyarealestate.com/images/projects/sb/Royal%20South%20Beach3.jpg

http://gobmby.com/image.php?f=1173348639.jpg&w=500&h=500

Плажа привечер :

http://gallery.tourism.gov.il/Pages/..%5CImageUploads%5C/Normal1527.jpg

Ей така изчакахме да видим залеза и после вкъщи , че мъниците искат да спинкат ...Тук се стъмнява  към 8 ...., а в Бг още слънце  пече в 8 лятото...Майка все вика как така легнаха бе , то слънце пече още ...Майко...тука е тъмно ...Оф , да бе ..такива работи  Simple Smile

Лек ден днеска!Ние  сме от 8  сутринта на климатик , ужас!










  

# 42
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Е, ако е изтекъл през март, може и да се разминеш без глоба... все пак живееш извън страната! Само таксата за издаване на новия. Ами да - БГ е по-назапад а една и съща часова зона с Израел, затова и е така. Ама при вас пък слънцето изгрява отвратително рано...  Laughing И хората са на работа още от 6 и половина... Тук сладко сладко спим до 8 дори...

# 43
  • Мнения: 2 952
Купонджии   Mr. Green

# 44
  • България-София
  • Мнения: 573
Привет на всички, отдавна не съм влизала и докато изчета всичко....
Първо Честито на Мента! Дълъг щастлив семеен живот ви пожелавам!
Второ за паспортите: Петя провери тази работа с българския паспорт защото преди 3 години съпругът ми имаше неприятно "посрещане" на летището в БГ. Оказа се, че преди два дена от влизането му изтекъл срока и лелката се пънеше, че не можело да влиза с израелския, щом като е и БГ гражданин, излязъл бил с БГ-то ... /От друга страна нали вече няма визи между двете страни...може да няма проблем/. Сумати време и нерви струваше това недоглеждане от страна на мъжа ми. Ми той свикнал да го "канят" да си продължава или сменя паспорта. Защото в Израел е точно така - пращат ти уведомление и даже последния път свършихме работата по пощата - без да си губим времето с МВР-то. Сега понеже се стягаме да отскочим до Израел септември моя от сега си прегледа документите и се оказа че от две години му е изтекъл израелския. Коства му точно десет минути да го продължи в посолството, при това без глоби и муцки на служителките...

Общи условия

Активация на акаунт