"Парите следват детето"

  • 16 158
  • 138
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 107
И аз подкрепям!!!
Ето вчера по новините съобщиха,че учебниците от 1 до 7 клас ще са безплатни! Дори и за тези,които учат в частни училища!

# 121
  • Мнения: 3 869
Ами нали всички си плащаме данъците - и местните, и общодържавните. Значи всички имаме право да се възползваме от съответните "услуги", които се предлагат срещу тези данъци - образование, здравеопазване, социална система. Частните ДГ и У-ща са с програми удобрени от МОН, регистрирани по съответния закон и пр., т.е. Ако едно дете учи там, следва и парите предвидени за него, да отиват там, а не някъде другаде. Иначе защо плащаме данъци?! От солидарност?! Ами то хубаво нещо е солидарността, но не е несъвместима с по-отворени модели.

# 122
  • Мнения: 295
Гласувах с "да".
Работила съм в ЧДГ и ЧУ в провинцията. Не останах с много добро впечатление и даже бях твърдо решена моите бъдещи деца да учат в държавно училище, просто там нещата изглеждаха по-добре. Колегите бяха страхотни, много всеотдайни, но смятам, че трябваше да се инвестира повече в библиотеката и материалната база. Също тогава за първи път разбрах, че на учениците в ЧУ не се полагат безплатни учебници и че изобщо ЧУ и ЧДГ нямат право на държавна субсидия и това ми се стори безкрайно нередно.
Знам, че в Япония, например, е държавна политика да се субсидират както държавните, така и частните учебни заведения.

# 123
  • Мнения: 1 144
Има ли някакво развитие по тези проблеми?

Извинявайте, скоро не съм следила темата.

# 124
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Твърдо "ЗА" и от мен!

# 125
  • Мнения: 4 877
Има раздвиждване по темата "Парите следват детето" - видях на сайта на БАЧУ
http://www.bachu.dir.bg/izminali.html

ПРЕДЛОЖЕНИЯ ДО ИНСТИТУЦИИТЕ
До Народното събрание

    * За законодателно уреждане на статута на частните училища и на принципа “Парите следват ученика”- представени са предложения до Комисията по образование и наука към 40-то Народно събрание за изменение и допълнение на Проектозакона за училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка.

     До МОН и МФ

    * Прилагане на принципа „Парите следват ученика” и спрямо учениците в частните училища- представени са писмени предложения за получаване на издръжката по единния държавен стандарт от учениците в частните училища.
    * Получаване на безплатни компютри и софтуер и включване на частните училища в националната мрежа за високоскоростен интернет.
    * Предоставяне на безплатна размножителна и мултимедийна техника на частните училища.

   До СОС и СО
          От БАЧУ са представени искания за:   

    * Определяне на свободни общински терени и учредяване на безвъзмездно право на строеж на училищни сгради със собствени инвестиции на частните училища.
    * Оптимизиране и по-ефективно използване на училищната мрежа в столицата.
    * Въвеждане от СО на публичен регистър на свободната общинска база и отдаването й под наем на частни училища.

# 126
  • Мнения: 4 877
подобна инициатива
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=399294.0
"Ваучер за деца, ходещи на частна градина"

# 127
  • Мнения: 562
Гласувах с "Да"!  Peace

# 128
  • Мнения: 7 263
подобна инициатива
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=399294.0
"Ваучер за деца, ходещи на частна градина"


подкрепих и тази инициатива, дано само не остане и тя само във вид на анкета в Web пространството Peace

# 129
  • Мнения: 711
и аз гласувах "ЗА"  Peace

# 130
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Добре де, като гласуваме ЗА и после какво правим? Само с едното гласуване, ще продължаваме да плащаме таксите в ЧУ и ЧДГ и да си плащаме данъците или??

# 131
  • Мнения: 458
и аз гласувах "ЗА"

# 132
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Разбира се, че сам ЗА.

# 133
  • Мнения: 15
Не съм съгласна, че всички родителите с по-високи доходи плащат по-големи данъци, просто е логично да не си ги декларираш.
ето с такова мислене се поддържа сива икономика ... по темата - с две ръце съм "за" държавата да подсигурява равни условия за образование, независимо от доходите на родителите

# 134
  • Мнения: 2 154
И да допълня - относно детските надбавки всяко дете трябва да ги получава,а тези които не желаят - да бъдат дарение.
Твърдо ЗА!

Общи условия

Активация на акаунт