Раждането: Не бутай реката – тя си тече сама

  • 14 988
  • 62
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 069
Каквото и да се изписва важното е да се слуша акушерката!!!
Тя е човека който вижда какво става по време на родовия процес и понякога се налага да се напъва и без да имаме позиви за това.
По логиката на тази статия никога в процес на раждане не би се стигнало до секцио......нали реката си тече сама...да, ама понякога трябва да се отбие!

# 16
  • Мнения: 2 807
Iva_D , благодаря за информацията!   bouquet

И при все, че пак ми се иска да съм бременна  Heart Eyes, се надявам да не се налага да (не)напъвам поне в следващите 5 години  Laughing

Мери, да знаеш, че сме отделили място и за теб в Пълна къща  Wink Hug

# 17
  • Мнения: 2 746
Много удачно заглавие!!! Важи особено в случаите, когато лекарите се опитват да предизвикат раждането, за да си нагласят графика в удобно за тях време  Twisted Evil

# 18
  • Мнения: 4 242

Мери, да знаеш, че сме отделили място и за теб в Пълна къща  Wink Hug
Ааа Маминка, мерси много, чакайте ме, идвам Hug

# 19
  • София
  • Мнения: 6 258
към раждалите мами - когато ти сложат упойка - епидурална или спинална - това пречи ли да усещаш тялото си дотолкова, че да се окаже, че не можеш сама да прецениш кога е "момента"  newsm78

P.S. хм, всъщност щом и в пълна упойка се получава нормално раждане, както пише в статията, сигурно  местните упойки не пречат
Ами при мен като стигнах пълно разкритие докторът каза на анестезиологът да спре да ми влива, че е време вече. И след малко започнах да усещам контракциите, но не и напъни.

# 20
  • Мнения: 2 051
когато напъните станат толкова силни че болката вече се губи на фона им, тогава е време за раждане. Изтърпях си до точния момент и действително всичко се разви по различно и доста по естествено.
Дано имам късмет третия път да родя наистина естествено!  Praynig Много съм ви благодарна за всяко инфо момичета!  Hug  [/color]

Подписвам се с две ръце под това.
Преживявах го точно по същия начин при двете ми първи раждания и то не защото имах внимателен екип, а тъкмо поради обратното - претоварени акушерки и лекари някъде в околностите, но не точно при родилката.
Просто дочаках момента, в който болката прелива в напън и спира да е болка, акушерката се включи тогава и двата или три напъна си бяха съвсем достатъчни за да родя без разкъсвания.

Късмет Мери, ако е до късмет  bouquet

# 21
  • Мнения: 705
Може ли статията да отиде в сайта bg-mamma.com?

# 22
  • Мнения: 7 418
Аз също усетих какво е естествен напън.


  И аз усетих същото,обаче след 2 часа на неестествено напъване.Напъвах -напъвах къде  ooooh!,какво  ooooh!и аз не разбирах!Цялото ми лице се беше покрило със спукани капиляри!
  Чак по изтечение на тези 2 часа изведнъж усетих напън,като при диария и ,така да се каже,не можах да го спря!Просто от раз усетих кои мускули да напъна и то взе ,че стана!
  А 2 часа преди това какво правих?В резултат на тях бебето получи родова травма(слава на Бога се оправи в последствие).Горкото  Cry,бая го натисках в родовите пътища през цялото това време!

# 23
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Много интересна статия - благодаря и аз Hug
И при мен с първото раждане изобщо не стигнах до фазата на естествени напъни - при пълно разкритие контракциите ми почти спряха и нямах никакво усещане за напън. Отидох в родилна зала без контракции и без никакви усещания Laughing Там ме караха да напъвам, но тъй като не усещах нищо, камо ли пък да мога да напъвам `3 пъти по време на контракцията` ме натиснаха 2х по корема и бебето излезе.
Чак с раждането на дъщеря ми разбрах какво са напъни и че е почти невъзможно да им се противопоставиш Grinning Не съм спряла да мисля, че ако ме бяха оставили да раждам в позата, която ми беше удобна и в която се чувствах добре и в контрол на ситуацията - клекнала с разтворени крака - напъните нямаше да се усещат толкова нетърпимо и гадно (защото до преди да ме качат на магарето, когато стоях както искам, усещането беше съвсем различно).

# 24
  • Мнения: 3 161
На моето доста естествено раждане единственият кусур му беше именно виковете "Напъвай" на финала. Ако бях изчакала естествено да си излезе детенцето, сигурно и хемороиди и разкъсвания нямаше да имам (отказах епизиотомията и не съжалявам). Но пък при тази неестествена поза, в която ни слагат, по гръб и с краката нагоре, те сигурно имат основание да се притесняват и да бързат.  Laughing

# 25
  • Мнения: 2 051
  И аз усетих същото,обаче след 2 часа на неестествено напъване.Напъвах -напъвах къде  ooooh!,какво  ooooh!и аз не разбирах!Цялото ми лице се беше покрило със спукани капиляри!

След статията и след този постинг би трябвало на всички да стане ясно на какво се дължат повечето разкази (особено на по-възрастни жени) за чудовищни мъки по време на раждането, за раждането като "ужас" и тн....

А ако на някой все още му е смътна ситуацията, ще поясня, пак и пак:
На неадекватни лекарски и акушерски съвети, на пасивната роля, в която родилката е задължена "по традиция" да влезе и да предовери всичко на трети човек, като се изключи напълно от връзката със собственото си тяло.

Като се замислим още малко, че този трети човек-лекарят в близкото минало е бил най-често мъж, който по даденост няма никаква възможност да  преживее случката лично и да предаде личен опит на другите  Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

# 26
  • Мнения: 96
Звучи невероятно добре,дано да съумея да го направя като му дойде времето. Praynig

# 27
  • Мнения: 526
Статията наистина е много интересна и полезна.

# 28
  • Мнения: 27 524
Скоро я четохме тук. Подкрепям я  Peace

# 29
  • София
  • Мнения: 1 235
Браво, много хубав пост! дано повече бъдещи майки го прочетат.
Трябваше на го напишеш преди около месец.  Joy
Щеше много да улесниш раждането ми, защото и аз съм от майките, които доста време са напъвали безсмислено благодарение на лекарския екип.
Но най-важното е, че след всичко, което майката преживява дали по-леко или по-тежко се появява на този свят едно малко човече, което е най-милото и най-обичаното. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт