Почитатели на руската кухня

  • 29 515
  • 79
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 906
Предлагам да си направим и тема за руската кухня.
Вече има испанска и италиянска, защо да не направим и руска? Аз съм голям нейн почитател и имам над 150 готварски книги на руски.

# 1
  • Мнения: 1 951
Аз не съм много добре запозната с руската кухня, но ще съм ти благодарна ако можеш да ми препоръчаш хубава рецепта за пелмени.

# 2
  • Мнения: X
Съпругът ми е от Москва и обичам неговите гозби. Ще се радвам да науча нещо с което да го изненадам пък аз   bouquet

Макарони с яйца
Сваряваме макароните (още по- добре става със спиралки) в подсолена вода с малко чубрица ( и без нея може), след което леко запържваме в тефлонов тиган. Щом придобият лека коричка чукваме няколко яйца ( с 3 става много хубаво) и бъркаме както когато правим бъркани яйца за около минута-две.
Сервираме в чиния, поръсени с настърган кашкавал.
Много вкусно става ако добавим и доматен сос.

# 3
  • Мнения: 784
.............имам над 150 готварски книги на руски..........

  #Crazy

# 4
  • Мнения: 27
Предлагам да си направим и тема за руската кухня.
Вече има испанска и италиянска, защо да не направим и руска? Аз съм голям нейн почитател и имам над 150 готварски книги на руски.


Много обичам руска кухня,само че в къщи руската кухня не на особен почит #2gunfire

# 5
# 6
  • Мнения: 3 268
От руската кухня любими са ми пелмените.Тъй като не мога да ги приготвям сама,купувам си ги готови замразени от Билла.Има няколко вида и винаги стават страхотни.Правя им сос по желание,или със сметана или доматен .Тях ги сварявам според указанието,отцеждам,заливам с разтопено масло и поливам със соса.Много по-вкусни са от равиолите.

# 7
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Пелмени

Тесото за пелмени се прави от 1 яйце, чаша вода, сол и брашно до твърдо тесто. Остава се да почине 1/2 час. Важна е плънката,която за хубавите пелмени е смес от телешко, свинско и агнешко, сол , черен пипе и повечко лук. Пропорции не мога да кажа, правя на око.


Вареники

Приготвят се като пелмените, но плънката е от извара със захар или от пресни вишни със захар

Салата от репички със сметана

Репичките се режат на тънки кръгчета,посоляват се и се разбъркват със сметана.  Вчера правих такава, ама нямам снимка.

Последна редакция: вт, 15 май 2007, 17:08 от Джемма

# 8
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Пресносолни краставички

НА дъното на 3 литров буркан се слага 2 скилидки чесън, 2-3 дафинови листа,копът и магданоз. Слагат се краставички до средата на буркана, повтаря се отново подправки и се запълва догоре с краставички. Сварява се 1 литър и 150 мл вода, 2 с.л сол, заливат се краставичките и се оставят за 2-3 дни на слънце. Ядат се веднага, не са трайни, но с амного вкусни за салата.

Манная каша ( грис)

1 литър мляко се сварява, на тънка струйка се сипва 1 каф.чаша грис, вари се 10-ина минути. Подслажда се и се слага бучка масло.

# 9
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Борщ

В 2 литра вода се сварява 1/2 кг св. месо, изважда се месото, слага се настъргано на едро ренде 1/4 глава червено цвекло, след известно време- 5-6 картофа,нарязани, 1/4 глава нарязано зеле. Като се свари се сваля от огъня.Прави се запръжка от 2-3 с л олио, 1 глава лук , 1 морков, 1 пипер, домати -1/3 буркан, 1 с.л брашно. Прибавя се към борща и се кипва за 5 минути, докато ври се слага сол, дафинов лист, запържена до златисто дребно нарязана сланина  и копър.
Това е рецептата на баба ми, облизваме чиниите направо.

Бонбони "Вкусная тянучка"

0,5 кг сметана (не заквасена !), 400 гр захар, 50 гр масло, 1 ч.л нишесте

Всичко се разбърква и се вари на умерен огън като непрекъснато се бърка с дървена лужица, докато капка капната в чаша със студена вода застине нако мекото на хляба (така твърдост да добие). Сместта се изсипва по възможност в дървено сандъче или тава в краен случай. Като изстине се реже на бонбонки. 

Последна редакция: вт, 15 май 2007, 17:37 от Джемма

# 10
  • Мнения: 7 474
 Laughing Супер, голяма част ми рецепти са от руската кухня или поне майка ми и баба ми са ми ги правили като дете , някои малко изменени, но все пак с руски привкус.  Wink

Златните картофки са руска рецепта

Сладки кюфтета с извара- там ги правят със сметана , аз с кисело мляко

Сладките охлювчета от бутер тесто също    Crazy

Варениките ги обожавам с вишни, зеле и яйца и с варени картофи с лук и пирожки с пълнеж   Crazy Crazy


Като се сетя още, ще добавя   newsm78

Борща съм го побългарила леко  Laughing




400 гр. свинско  месо , може и пушено ребърце да добавите за аромат
половин не много голяма  зелка
1 малка глава червено цвекло
1 морков
1 червена чушка
2 картофа
50 гр.дом. пюре (или домати от буркан)
2 бульона или сол, дафинов лист
1 шепа сварен бял боб (по желание)

Червеното цвекло и моркова се рендосват на едрото ренде и се задушават в тенджерата, добавят се доматите и чушките. Нарязвате зелката на тънки ивички и картофите на кубчета, добавяте и месото също нарязано на не много едри кубчета+ вода+ бульоните. Аз го варя в тенджера под налягане 45 мин. , в обикновена ще е повечко. Поднася се с лъжица заквасена сметана или кисело мляко. Бон Апети!!

Последна редакция: вт, 15 май 2007, 17:50 от L е о

# 11
  • Мнения: 22 867
Страшно добър почитател съм и - всичко омитам и все ми е вкусно. Embarassed Та в тая връзка, ако може изпитана рецепта за беляши.

# 12
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Я да се позапиша тук аз....  Hug

# 13
  • Мнения: 1 951
Свекърва ми е рускиня и почти всички рецепти, които Джемма е дала съм ги яла. Тя ни прави пелмени в големи количества и ги слагам в пликове в камерата на хладилника.Има обаче една формичка, с която се изрязват топченцата направо с пълнежа.
Джемма, карставичките са най-вкусните кисели краставички, които съм яла   bouquet

# 14
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Беляши

500 гр брашно, 250 мл мляко,15 гр. захар и 15 гр. прясна мая

За плънката :
800 гр телешко, 150 гр лук, 100 гр вода или мляко, сол, черен пипер
олио за пържене

Замесва се тесто, разделя се на топки по 40-50 гр.
Месото се смила, омесва се с подправките и лука.
Топките тесто се разточват, в средатас е слага от плънката и краищата се защипват,като по средата остава каймата непокрита.Придава им се кръгла форма. Изпържват се в сгорещено олио или масло, като първо се слага с месото надолу, а после се обръща от другата страна.


Чебуреки

1 кг брашно,1и 1/2 чаши вода, 2 яйца, 1 ч.л сол
Плънка: 700 гр кайма, 500 гр лук, сол, черен пипер, 2 с.л мляко прясно

Замесва се тесто, оставя се да почине за половин час. Каймата се омесва с останалите продукти. Правят се топчета от тестото, разточват се,слага  се от каймата , прегъва се на две и се защипват краищата. Формата е като полумесец.Пържат се в маслена баня.

# 15
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
дикси , и аз не съм яла по-вкусни краставички. Това са рецепти на баба ми и нали се сещаш, че като деца тоооолкоав ни беше вкусно всичко. Laughing За съжаление баба вече я няма, та грижливо си пазя нейните рецепти. Странното е , че и майка ми прави тези рецепти- но не е като на баба вкусно. На майка и харесвам пък други неща. Peace
И а зимам формичка за пелмени, но не ми е удобно с нея, винаги си ги правя на ръка и също замразявам във фризера.

# 16
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Салата винегрет

нямам пропорции, на око:
варено червено цвекло, варени картофи, кисели краставички, кисело зеле,лук- нарязани на ситно, варен зрял фасул, сол, олио, оцет.


Мариновани червени малки доматчета (не Черри, а просто по-дребни домати)

Кипва се 4 л вода, като изстине се прибавя 1 бутилка 9 % оцет. В три литрови буркани се нареждат доматчетата, слага се по 1 с.л сол във всеки буркан и се залива с маринатата.

Последна редакция: вт, 15 май 2007, 19:30 от Джемма

# 17
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Тесто за пирожки

1 кг брашно
2 1/2 ч мляко или топла вода
2 с.л захар
2 яйца
4 с.л олио
1 ч.л. сол
50 гр мая


Плънки за пирожки

1.Зеле
Зелето се реже на ситно, потапя се за няколко минути във вряла вода, слага се да се отцеди. Загрява се масло и се запържва леко зелето ,прибавя се сол и малко прясно мляко. Задушава се докато се изпари млякото. Плънката е нежна, бяла и вкусна.

2.Кисели краставички с лук
Реже се на ситно лука, задушава се, прибавят се нарязаните краставички, черен пипер и се задушава още малко. Много е вкусно, макар и малко странно.

3.Оризена плунка с риба
варен ориз,запържен лук и 1 консерва риба в собствен сос

4.С ябълки
1 кг ябълки, 300 гр захар, 5 гр канела
Ябълките се почистват, режат на парчета и се задушават със захарта до извиране на водата, слага се канелата

5.Картофена
ВАрени картофи се смесват с изпържен лук, масло. Поп желание може да се сложат и гъби.

# 18
  • Мнения: 187

И а зимам формичка за пелмени, но не ми е удобно с нея, винаги си ги правя на ръка и също замразявам във фризера.
м
Много хубава тема! Почитател съм на руската кухня. Благодаря за хубавите рецепти. newsm78 Имам едно питане за пелмените - сурови ли ги замразявате?  Grinning

# 19
  • Мнения: 1 951
Салата винегрет

нямам пропорции, на око:
варено червено цвекло, варени картофи, кисели краставички, кисело зеле,лук- нарязани на ситно, варен зрял фасул, сол, олио, оцет.


Ааа, като прочетох тази салата се сетих за една друга - пак с червено цвекло, картофи и пушена риба. Нея не я знам, но ще я питам.

И аз да си дам приноса към темата с две торти, които правих и съм доволна, че лесно се приготвят.Ето :

"Мъжка торта"

150 гр. маргарин
1,5 ч.ч. захар
3 яйца
2 с.л. мед
2 ч.ч. брашно
2 ч.ч. ситно нарязани орехи
1 ч.л. сода за хляб и 1 ч.л. оцет

Захарта, яйцата и меда се разбиват до побеляване.
Към тях се добавят содата, маргарина, брашното и орехите.Брашното се добавя постепенно.Тестото става течно.Пекат се 3 блата върху хартия намазана с олио.След изпичането всеки блат се увива в мокра хартия докато изстине.

Крема се прави като 150 гр. краве масло се разбива с една кутия кондензирано подсладено мляко, което предварително е сварено на водна баня до сгъстяването му.
Ето и снимка на моята
http://s65.photobucket.com/albums/h227/diksi/?action=view&cu … rent=DSC01737.jpg


"Прага"

За блата:

1 ч.ч. смлени орехи
1/2 или 1 ч.ч. захар
1ч.ч. смлени бели сухари
100-150 гр. масло
1/2 или 1 ч.ч. настърган натурален шоколад
4 яйца
1 ч.л. сода за хляб и 1 ч.л. оцет

Тестото се получава средно гъсто (като сметана).Пече се един блат, който се разрязва на 2.
Крема е маслен - 1 пак. масло и 1/2 или 1 ч.ч. захар
Отгоре глазурата по желание.

# 20
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Патица с гъби и елда

Патицата се реже на парчета,слага се във фурната да се пече,гъбите се режат на ивички и се слагат върху месото,когато то вече е пуснало мазнина, слага се и елдата отгоре, посолява се, долива се вода и се задушава до пълна готовност. И трите продукта имат специфични вкусове, но комбинацията от тях е много вкусна. Рецептата я взех не знам от кой руски сайт точно, но вкъщи я харесаха.

Последна редакция: вт, 15 май 2007, 19:35 от Джемма

# 21
  • Балчик
  • Мнения: 9 220

И а зимам формичка за пелмени, но не ми е удобно с нея, винаги си ги правя на ръка и също замразявам във фризера.
м
Много хубава тема! Почитател съм на руската кухня. Благодаря за хубавите рецепти. newsm78 Имам едно питане за пелмените - сурови ли ги замразявате?  Grinning

Да, сурови, полуфабрикат. После само вадиш и сваряваш за няколко минути. Аз ги обичам със сметана, но моите в къщи ги ядат с майонеза.

# 22
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Селедка под шубой

Нарежда се на пластове в следния ред, като всеки пласт се маже с майонеза :
- ситно нарязан изкиснат във вода лук, за да не люти много
- ситно нарязана риба- аз ползвам пушена скумрия
- настъргани варени картофи
- настъргани леко сварени моркови
- настъргано варено червено цвекло
- настъргани варени яйца

По желание може да се сложи и пласт настъргани ябълки.

Последна редакция: вт, 15 май 2007, 19:31 от Джемма

# 23
  • Мнения: 22 867
Беляши

500 гр брашно, 250 мл мляко,15 гр. захар и 15 гр. прясна мая...................


Джемма, благодаря! Горе-долу и аз така правя беляши, но все си спомням в Москва, в стола на института Пушкин колко ми харесваха беляшите. На вид и големина приличаха на старите български понички с мармалад, големите. Бяха много бухнали, равномерно зачервени отвън и страшно вкусни. Все имам чувството, че не ги пържеха, а ги печаха, защото ги вадеха в едни големи тави. Затова все разпитвам за рецепти с надеждата да попадна на тяхната. Иначе пържени правя, пак са ми хубави, но не като онези. Нещо като с бабините ти неща. Кой знае, може да е било и от младите ми години - затова да ми са се стрували толкова вкусни. Wink

# 24
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Беляши

500 гр брашно, 250 мл мляко,15 гр. захар и 15 гр. прясна мая...................


 Кой знае, може да е било и от младите ми години - затова да ми са се стрували толкова вкусни. Wink

Да и на мен все ми се въртят в главата беляшите и чебуреките до жп гарата в Константиновка, е няма друга такава вкусотия. И аз не мога да ги докарам същите. Абе да знаеш- от носталгията ще да е. Laughing

Правя и квас, но не занм дали да давам рецептата, тъй като е необходимо квасно сусло. На мен ми го носят от Украина. Все пак ако има интерес, ще я пусна.

Последна редакция: вт, 15 май 2007, 19:43 от Джемма

# 25
  • Мнения: 22 867

Правя и квас, но не занм дали да давам рецептата, тъй като е необходимо квасно сусло. На мен ми го носят от Украина. Все пак ако има интерес, ще я пусна.


Пиши, и това ми е любимо нещо, да не разказвам какви варианти / мои си измишльотини!/ съм правила тук с мая. Няма ли нещо, което да замени суслото?

# 26
  • Countryside
  • Мнения: 11 631
Ммм, дали сте супер рецепти  Mr. Green
Аз съм голям почитател на руската кухня  Mr. Green
Любими са ми блините (като нашенските катми, особено с черен или червен хайвер и намазани с малко масълце, мммм  Whistling ) , салата винегрет разбира се, другата класика бьоф Строганов, борша и пелмените. Тук в една от темите бях писала и една от моите рецепти "риба под шуба" тя е руска разбира се Mr. Green
Аааа виждам Джемма я е дала като сельодка под шуба - аз я правя с пушена скумрия или пушен паламуд, еееех Джема изпревари ме  Blush
Само да добавя руският сладолед е разкошен, имат много хубави торти и въобще сладки неща  Mr. Green
Тук http://www.gotvetesmen.com/recipes/categories/INTERNATIONALE/Russian_cook/ има малко от най-известните рецепти. Имам и едно списание Бон Апети с тематика руска кухня ще го изровя и ще понапиша някои неща  Flutter

# 27
  • Мнения: 1 691
Дай и аз да се запиша тук Simple Smile Правя пелмени, винегрет, салата от червено цвекло, борщ, пирожки и ватрушки, блинчики, картофки с лук... но се ослушвам и за други манджи. 
Ето я моята рецепта за пелмени:

1 яйце
1/2 чаша вода
брашно до твърдо тесто

500-600 гр кайма
1 глава ситно нарязан или настърган лук 
черен пипер
кимион
индийско орехче

Имам си форма за пелмени, но научих и по-лесен начин: разточва се тънка продълговата кора, в единия й край се слага плънката, навива се на руло, добре се прищипва в края и се режат охлювчета. Ако е добре прищипано, плънката изобщо не излиза при варенето.
И последен номер - варя във вода със сол, няколко дафинови листа и цяла шепа зърна черен пипер.
Моите хора най-много ги ядат с майонеза или със сос от кисело мляко, олио, яйце, чесън и копър (нещо като млечна майонеза).

# 28
  • Мнения: 1 951
Морковена салата

Настъргани на едро  моркови, нарязани орехови ядки, чесън и майонеза.
Всичко правя на око.Много е вкусна.

Витаминозна салата

2 връзки магданоз
2 връзки копър
1 връзка зелен лук
2-3 яйца
заквасена сметана
сол

# 29
  • Мнения: X
За морковите...мъжът ми ги яде настъргани, със захар - така  ги ядял в Русия  Shocked

# 30
  • Мнения: 1 906
Аз много харесвам салатите с цвекло. Според мой много скъп приятел руснак, цвеклото се вари или се пече задължително. Аз си го харесвам и сурово. Въпрос на вкус  Laughing.

Лесна рецепта:
Рендосвам сурово цвекло и моркови 1:1. После сол, оцет и олио. Разкошне е!

Цвекло със сметана:
Варено или печено цвекло се рендосва на едро ренде. Осолява се и се разбърква със заквасена сметана. По желание може да се сложи и маринована риба.

Друга:
Рендосват се сурово цвекло, половин ябълка и моркови. Кисели краставички нарязани на ситно. Всичко се разбърква. По желание се слага олио. Сол и оцет има от краставичките. (може да се обърка с майонеза)

# 31
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
За морковите...мъжът ми ги яде настъргани, със захар - така  ги ядял в Русия  Shocked

Да и на мен ми харесва салата от настъргани моркови, ябълка нарязана на кубчета, захар, сол и оцет. Peace

# 32
  • Мнения: 349
Селедка под шубой

Нарежда се на пластове в следния ред, като всеки пласт се маже с майонеза :
- ситно нарязан изкиснат във вода лук, за да не люти много
- ситно нарязана риба- аз ползвам пушена скумрия
- настъргани варени картофи
- настъргани леко сварени моркови
- настъргано варено червено цвекло
- настъргани варени яйца

По желание може да се сложи и пласт настъргани ябълки.

Джемма,    bouquet
Това е една от любимите салати на нашето семейство /без лука/, като за разнообразие заместваме рибата с  пилешко, колбас или без месо, а майонезата олекотяваме с мляко и копър. Някъде из форумите се подвизава като "въздушна". Hug

# 33
  • Мнения: 7 091
Много хубава тема! Почитател съм на руската кухня. Благодаря за хубавите рецепти. newsm78 Имам едно питане за пелмените - сурови ли ги замразявате?  Grinning

Неличка, не знам дали някой ти отговори, сурови се замразяват.
Аз съм върл фен на руската кухня Simple Smile Каквото съм могла, съм взела като рецепти от свекърва ми и свекър ми ( свекър ми е руснак), и пелменница си имам ( Джемма, как издържаш да ги правиш на ръка не знам , от моята пелменница по 40 пелмена наведнъж излизат, аз правя по около 200 и замразявам, направо не знам ако на ръка трябваше да ги правя как бих се справяла ooooh!), и сельодка обожавам, и пироги, боршове и т.н .Simple Smile

# 34
  • Мнения: 1 209
страхотна тема, благодаря моми4ета  bouquet. специални благодарности на джемма , 4е така ме изкушава. тук са едни от любимите ми ястия, а ве4е съм в стил и обеми на  "барьІшня" , не ви е срам и аз душа нося   chef

# 35
  • Стара Загора
  • Мнения: 82
Пирог с ябълки
5 яйца
5 с.л.захар
10 с.л.брашно
ябълки белени и нарязъни на резенчета да покрият тавата
В намаслена тавичка нареждаме резенчетата едно до друго(хубаво е да са по големки ,за да не изплуват. отгоре сипваме разбърканите яйца,захар и брашно,може и ванилия.И печем на 180 градуса.
Салатата винегред я знам ,но без фасул.А плънката с кайма за пирожките я запържвам първо преди да я сложа в тестото.
оххх текнаха ми лигите.

# 36
  • Мнения: 1 426
Мясо под шубой

300 г кашкавал
2 яйца
200 г майонеза
150 мл прясно мляко
1 глава кромид лук
500 г свински шол

• Лукът се реже на ситно. Кашкавалът се настъргва на ренде.
• "Шуба": Яйцата се смесват с млякото, майонезата и солта на вкус.
• Месото се нарязва на дребни кубчета и се запържва до златисто.
• В една йена се нареждат месото, лук, кашкавал и се залива с "шубата".
• Предварително загрята фурна на 180 С за около 20-25 минути.

# 37
  • Мнения: 1 426
Уха

Главите, опашките и перките на 4 скумрии (може и костите) като отделите филетата напр. за това ястие тук
За бульона:
1 средно голям морков
1 глава лук с люспите (за по-красив цвят)
2 зърна бахар
7-10 зърна черен пипер
1 дафинов лист
дръжките на 1/2 връзка копър
дръжките на 1/2 връзка магданоз
2 скилидки чесън
1 стрък целина

Зеленчуците нарязани на едро и подправките се варят ок. десет минути в 1 литър вода. След това се слагат перките, опашките и главите, изчистени от очите и хрилете. Вари се на слаб огън, докато месото започне да се отделя. Бульонът се прецежда, месото се отделя.

За супата:
1 морков
1 глава лук
3 картофа
2 с.л. ориз
1 с.л. доматено пюре
1 с.л. вино (може бяло или червено)

Междувременно се задушава моркова и лука. Добавят се нарязаните на кубчета картофи и ориза. Залива се с бульона и когато поомекнат картофите се добавя доматеното пюре, месото и виното. След 5 мин се маха от котлона и се поръсва с магданоз.

# 38
  • Мнения: 331
А рецепта за "Квашеные" краставички имате ли? В тях има и корени от хрян, люти чушлета и листа от касис - само това успях да различа - много вкусни и пикантни. Моля ви - ако някой има рецептата - да помага  Praynig
Мъжо е учил в Москва - и няма да казвам с какво възхищение говори за руската кухня. Благодаря за рецептите - ще го изненадам

Последна редакция: пт, 18 май 2007, 12:49 от Nadya K

# 39
  • Мнения: 23
Пелмени

Тесото за пелмени се прави от 1 яйце, чаша вода, сол и брашно до твърдо тесто. Остава се да почине 1/2 час. Важна е плънката,която за хубавите пелмени е смес от телешко, свинско и агнешко, сол , черен пипе и повечко лук. Пропорции не мога да кажа, правя на око.


Ооооо да, това е за мене. Освен руските пелмени, харесвам и кавказките пелмени. В "Мис Каприз"(до Плиска) много добре ги правят. Не знам точната рецепта, но са пържени, леко подлютени, абе ... супер. Като цяо обичам руската кухня.   chef

# 40
  • на втория етаж
  • Мнения: 248
    Ох,темата ви е супер!Да се запиша и аз.Мама правеше селёдка от нашенска замразена скумрия,едвам я дочаквахме да узрее и ...нападение,за нула време нямаше и следа.А кой помни вкуса на пряниките?Лимонные,ваниловые?Мога да дам рецепта.

# 41
  • Мнения: 22 867
    Ох,темата ви е супер!Да се запиша и аз.Мама правеше селёдка от нашенска замразена скумрия,едвам я дочаквахме да узрее и ...нападение,за нула време нямаше и следа.А кой помни вкуса на пряниките?Лимонные,ваниловые?Мога да дам рецепта.

lina kaz , моля за рецептата на пряниките. Преди години пробвах да правя по рецепта от нета, но нещо не ми се получиха. Може пък по твоята да успея. Страшно ги обичам!

# 42
  • на втория етаж
  • Мнения: 248
     Ето рецептата:
брашно-3ч.ч.,
захар-1ч.ч.,
мед-3с.л.,
масло или маргарин-100г.,
1 яйце,
хлебна сода 1ч.л.
и аромати каквито имаш-канела,карамфил,мускатово орехче,по малко слагай,че са с много силен аромат.
За лимоновите -настъргана кора и малко от сока.
Замесва се бързо тестото,разделя се на топчета колкото голям орех и се пекат в продължение на 8-15мин.при 220-240градуса.
    След като изстинат покривам със захарна глазура-
1ч.ч. захар,
1/2ч.ч. вода
и настъргана кора от лимона или 1п.ванилия.
Вари се докато се посгъсти,но не много и нанасям с четката.Като престоят един ден стават още по вкусни.
   А кой помни едни малки гевречета - сушки-много твърди и трайни,обожавах ги.
   А леля ми работеше в сладкарски цех в Москва,носеше такиииива ТОРТИЧКИ....намам думи да ви опиша,да ти е жал да ги разрежеш.А пък вкуснииии....мммм,покапах се.

# 43
  • Мнения: 22 867
Много, много благодаря!!!  bouquet  bouquet  bouquet

# 44
  • област Софийска
  • Мнения: 1 719


Вареники

Приготвят се като пелмените, но плънката е от извара със захар или от пресни вишни със захар

Салата от репички със сметана

Репичките се режат на тънки кръгчета,посоляват се и се разбъркват със сметана.  Вчера правих такава, ама нямам снимка.
Ммммммммм, майка ми е рускиня и много обичам руската кухня. Тя пък прави варениките с пюре от варени картофи с пържен лук. Страхотни са, но отдавна не съм яла. А тази салата с репичките и сметаната наскоро ядох, като бяхме на гости у баба ми и дядо ми (на майка ми родителите). От две години вече са в България и много им харесва.

# 45
  • Мнения: 331
Хайде още едно въпросче - рецепта за Солянка и Солянка по Ленинградски  omm

# 46
  • Мнения: 27
Салата винегрет

нямам пропорции, на око:
варено червено цвекло, варени картофи, кисели краставички, кисело зеле,лук- нарязани на ситно, варен зрял фасул, сол, олио, оцет.


Мариновани червени малки доматчета (не Черри, а просто по-дребни домати)

Кипва се 4 л вода, като изстине се прибавя 1 бутилка 9 % оцет. В три литрови буркани се нареждат доматчетата, слага се по 1 с.л сол във всеки буркан и се залива с маринатата.

# 47
  • Мнения: 331
Eхо няма ли кой да ми отговори - моля Ви - солянка и солянка по Ленинградски  newsm17

# 48
  • Мнения: 1 951
Eхо няма ли кой да ми отговори - моля Ви - солянка и солянка по Ленинградски  newsm17

Ето каква рецепта за Солянка по Ленинградски намерих, но е на руски  Rolling Eyes

# 49
  • Мнения: 331
дикси Благодаря ти   Hands Clap

# 50
  • Мнения: 446
И аз ще съм от тези с молбите.  Praynig
Моля за рецепта за сладолед, такъв като руския не съм яла никъде другаде, и не е от носталгията, защото преди 2-3 години в Пикадили продаваха санктпетербургски, но вече няма. Ще ме прощават Дарко, Делта, Нестле и т.н., но за мен техните сладоледи са продукт на химическата индустрия, не на хранително-вкусовата.
Също така да ми споделите с каква сметана от наличните на пазара го правите.
Като сложа машината за сладолед във фризера и отпред ще се нареди на опашка домочадието, въоръжено с лъжици.  Flutter

# 51
  • Мнения: 4 380
И аз ще съм от тези с молбите.  Praynig
Моля за рецепта за сладолед, такъв като руския не съм яла никъде другаде, и не е от носталгията, защото преди 2-3 години в Пикадили продаваха санктпетербургски, но вече няма. Ще ме прощават Дарко, Делта, Нестле и т.н., но за мен техните сладоледи са продукт на химическата индустрия, не на хранително-вкусовата.
Също така да ми споделите с каква сметана от наличните на пазара го правите.
Като сложа машината за сладолед във фризера и отпред ще се нареди на опашка домочадието, въоръжено с лъжици.  Flutter

Ето ти оригиналната рецепта, но веднага ще ти кажа, че няма да можеш да го направиш същия ако нямаш руско сухо мляко. Вкуса на сухото им мляко е несравним с нищо. Никъде по света на съм срещала по-вкусно и по-ароматно.

Цитат
Пломбир сливочный:
Молоко цельное 250 гр
Сливки 370 гр
Молоко сгущеное обезжиренное 102 гр
Молоко сухое цельное 50 гр
Крахмал картофельный 10 гр
Ванилин 0,1 гр
Вода (минеральная) 108 гр
Сахар 105 гр
Электронный термометр
Електромороженница
Выход 1000 гр
__________________________

Смешать воду, молоко и сливки (при этом оставить 50 гр смеси для растворения крахмала). Нагреть смесь до +40...45Ц. Развести крахмал с оставленной холодной смесью. А теперь все смешать и довести до +60Ц. (Температурные условия необходимо исполнять неукоснительно!!!). Затем пастеризовать смесь до +92...95Ц. Отфильтровать! Быстро охладить до +2...6Ц и оставить "созревать" смесь от 2 до 24 часов в холодильнике при температуре +5...6Ц (оптимальное время - это 24 часа, но не более). Заливаем в электромороженницу на 45 мин (в зависимости от модели).

# 52
  • Мнения: 446
Благодаря, Ксения, ще ме затруднят температурните условия, както и да намеря подходяща сметана, но ще се опитам. Поне няма да е пълен с емулгатори, набухватели и т.н.

# 53
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
Тъкмо в момента бъркам едно боршче Flutter Малко го обърках, сложих повече зеле и май клони към зелева чорба   Embarassed Иначе мъж ми го готви обикновено, той е с руска кръв и става страхотно  Peace Слага много подправки, черен пипер, дафинов лист, копър, магданоз, чесън и го сервира със сметана. Добре, че беше тази тема да видя, че съм забравила дафиновия лист!
За пелмените, от както се познаваме ми е обещал да ми прави, около 15 години  Crazy и още не е! Дали ако го изненадам с машинка за пелмени, най-накрая ще мога да ги опитам  Laughing
От свеки, само салатата винегрет съм научила, но вместо боб тя слага грах  newsm78

# 54
  • Мнения: 4 380
Никога не слагам в борша чесън. Shocked И не съм виждала някога някой да прави честнов борш. newsm78

Пелмени с машинка се правят по-трудно от пелмени на ръка. Едва ли с машинка ще го накараш, ами си спретвай ръкавите сама. Laughing

Винегрета се прави с грах разбира се. Но някои хора си умират да префасонват класически рецепти. В София веднъж се сдърпах с главния готвач на ресторант Москва заради този винегрет. Донесоха ни някаква помия абсолютна. Crossing Arms

# 55
  • Мнения: 22 867
Да сложа и тук тази рецепта, все пак е от руски източник, а и много ми хареса.
Това е един много лесен и вкусен сладкиш, по рецепта от руски форум. Понеже руските пряники са ми любими, а  това нещо прилича на тулски пряник. Така се казва и рецептата "Похоже на Тульский пряник". Дали прилича е спорен въпрос, но е вкусно и бързо. Особено, когато ти се яде сладкиш, пък нямаш кой знае какви продукти вкъщи.

Продукти:
1 ч.чаша сладко /аз използвах останало от ягоди в две бурканчета/
1 ч.чаша захар
3 яйца
Всичко това се обърква хубаво в купа и се добавят:
3 ч.чаши брашно
бакпулвер или сода, угасена с оцет, или дом.бакпулвер - 1/2 ч.л. сода + 1/2 ч.л. лимонтозу.

Всичко се разбърква хубаво, слага се в намазана с олио тавичка и се пече. Аз пека в ненагрята фурна на около 150-160 град. 30 мин. Печенето вече си зависи от фурната. Проверява се с клечица или с каквото си проверявате кексовете и др. сладкиши дали са опечени.


# 56
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
Никога не слагам в борша чесън. Shocked И не съм виждала някога някой да прави честнов борш. newsm78

Пелмени с машинка се правят по-трудно от пелмени на ръка. Едва ли с машинка ще го накараш, ами си спретвай ръкавите сама. Laughing
Да, свеки не слага чесън, но задължително сервира борша освен със сметана и с пресни скелидки чесън, да си хрупаш  Flutter
Моят борш беше одобрен, само картофите били по-малко, а не зелето в повече   Wink
Аз пелмени никога не съм яла и се съмнявам да започна да правя нещо, на което не познавам вкуса, а ако чакам на половинката да му дойде музата  Crazy Опитвам се да ускоря процеса някак си  Laughing

# 57
  • Мнения: 22 867
Никога не слагам в борша чесън. Shocked И не съм виждала някога някой да прави честнов борш. newsm78

Правят xenia, аз съм яла борш с чесън в Украйна, като студентка, и го предпочитах, защото по не се усещаше вкуса на цвеклото. Тогава ми беше непривичен вкусът на цвеклото, в България не бях яла такова нещо. Сега мога да ям борш и само от цвекло Grinning,т.е. искам да кажа, че харесвам всякакви видове борщ. Има доста голямо разнообразие от рецепти.

# 58
  • на втория етаж
  • Мнения: 248
Тези дни сме на квас - ябълков,а днес сложих и от ръжен хляб,надявам се да стане бързо,нямам търпение да го вкуся. Crossing Arms

# 59
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
     Ето рецептата:
брашно-3ч.ч.,
захар-1ч.ч.,
мед-3с.л.,
масло или маргарин-100г.,
1 яйце,
хлебна сода 1ч.л.
и аромати каквито имаш-канела,карамфил,мускатово орехче,по малко слагай,че са с много силен аромат.
За лимоновите -настъргана кора и малко от сока.
Замесва се бързо тестото,разделя се на топчета колкото голям орех и се пекат в продължение на 8-15мин.при 220-240градуса.
    След като изстинат покривам със захарна глазура-
1ч.ч. захар,
1/2ч.ч. вода
и настъргана кора от лимона или 1п.ванилия.
Вари се докато се посгъсти,но не много и нанасям с четката.Като престоят един ден стават още по вкусни.
   А кой помни едни малки гевречета - сушки-много твърди и трайни,обожавах ги.
   А леля ми работеше в сладкарски цех в Москва,носеше такиииива ТОРТИЧКИ....намам думи да ви опиша,да ти е жал да ги разрежеш.А пък вкуснииии....мммм,покапах се.

Оххх, руските торти не мога да сравня с нищо, особено с тези изкуствени кремове и сметани, дето сега продават у нас. Липсват ми много, особено торт с белковым кремом.ММММММ.

Последна редакция: пн, 30 юли 2007, 17:18 от Джемма

# 60
  • Балчик
  • Мнения: 9 220

Винегрета се прави с грах разбира се. Но някои хора си умират да префасонват класически рецепти.

Защо така си мислиш ? Това е като раличните български гозби, приготвяни в различни краища на България. В цяла Донецка и Мариуполска област, където съм ходила на гости го правят с боб. Peace

http://www.kuking.net/1_119.htm

http://www.good-cook.ru/salat/salat_021.shtml

Последна редакция: пн, 30 юли 2007, 17:26 от Джемма

# 61
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Пирожки с ябълки

За тестото:
30 гр. мая се разбрърква с 1 с.л сол и 1/4 чаша вода. Като втаса се прибавят 70 гр. маргарин, 1 яйже и 1 жълтък,1/2 чаша пр. мляко, щипка сол, 1/2 чаша захар и 3 чаши брашно. Меси се меко, еластично тесто. Оставя се да втаса. След това се разделя на 10-12 топки. Всяка се разточва на кръг, слага се плънка, защипват се краищата хубаво и се обръща със защипаното на долу. КАто втасат пирожките се мажат с белтъка и се пекат на умерена фурна.

Плънка:
2 ябълки се настъргват на едро ренде , прибавя се 1/2 чаша захар. Разбърква се и веднага се използва без да престоява.

# 62
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
За сега само се записвам, после ще напиша рецепти.

# 63
  • Мнения: 294
Много се зарадвах, като видях, че има толкова много почитатели на руската кухня Grinning. Аз също харесвам някои от рецептите, които си спомням от детството и ги правя. За съжаление, някои продукти просто ги няма в България и съответно няма как да си ги приготви човек... Sad. Видях, че повечето обичате цвекло и ще напиша следващата рецепта за салата, която ми е любима:
Салата с цвекло:

Продукти (за съжаление, не мога да дам грамажи, слагам на око):
Цвекло, чесън, майонеза (или сметана) и сол.

Цвеклото се сварява и се настъргва на едро ренде. Смесва се със солта, майонезата и пресования чесън. Всички подправки слагайте на вкус. Получава се ефектна и вкусна салата.

Това е. Приятен апетит.  chef

Майка ми прави един много вкусен вид Разсолник с перловая крупа (която я няма в България), кисели краставички и маслини, за съжаление не знам рецептата, но е много вкусна.

# 64
  • Мнения: 24
момичета и аз да се запиша!
перловая крупа има я тук, мисля че е булгур, но ще проверя и ще ви напиша момичета!

# 65
  • Мнения: 6 017
И аз имам доста рецепти за руската, както и за много дреги кухни, но специално за руската ще кача утре малко рецепти...обещавам, но сега нямам никакво време.  Joy

# 66
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Перловая крупа
(Ячмень)
Перловая крупа - это очищенное, отполированное зернышко перловки без наружной оболочки, чтобы она быстрее варилась. Растет в более разнообразных климатических условиях, чем другие крупы. Перловку хорошо добавлять в супы и гуляши, так как она не только добавляет блюдам аромат и текстуру, но и сгущает их. Можно готовить самостоятельно (одна часть зерна к трем частям воды - варить 45-60 минут) как альтернатива рису, макаронам или картофелям. Солодовый ячменный экстракт делают из проросших зерен перловки.

# 67
  • Мнения: 2 381
извинете ме за глупавия въпрос, но как варите цвекло? Във вряща вода, студена вода, подсолена??? Искам да си направя една салатка по украински, но последният ми опит за сваряване на цвеклото се оказа безуспешен - с две думи стана каша.

# 68
  • Мнения: 22 867
извинете ме за глупавия въпрос, но как варите цвекло? Във вряща вода, студена вода, подсолена??? Искам да си направя една салатка по украински, но последният ми опит за сваряване на цвеклото се оказа безуспешен - с две думи стана каша.


Зависи дали е цяла глава или нарязана на парчета. Заливаш със студена вода, слагаш на огъня, вариш 10-15-20 мин /зависи от големината/  и пробваш с виличка. Като започне да омеква е готово. Ако е голяма глава, може и до 40 мин да се вари. Най-добре е нарязана на парчета.

# 69
  • Мнения: 2 381
labrex, благодаря. Ами малки са главите - колкото голям картоф. Май съм ги предОбрила Simple Smile

# 70
  • Мнения: 22 867
labrex, благодаря. Ами малки са главите - колкото голям картоф. Май съм ги предОбрила Simple Smile

Ами може да ги срежеш по на две - по-бързо ще се сварят.

# 71
  • Мнения: 7 106
Еййй, как съм я изпуснала тази тема до сега?!
Голям фен съм на руската кухня, особено на супите им и пирогите   chef!
С огромно удоволствие следя руските форуми и съм изпробвала доста неща.

Относно червеното цвекло - аз го варя винаги цяло (когато е за салати, за борша си го режа  Simple Smile) после се бели много лесно и бързо. Проверявам го дали е готово, като го боцкам с вилица.

# 72
  • област Софийска
  • Мнения: 1 719
Спомням си, че като ходех на гости при баба ми в Русия, много обичах "песочное пирожное". Бяха пастички някакви, но беше някаква абсолютна разкошотия, хем не съм много-много по сладкишите. Някой случайно да е чувал или ял? Или пък рецептичка?

# 73
  • Мнения: 22 867
Спомням си, че като ходех на гости при баба ми в Русия, много обичах "песочное пирожное". Бяха пастички някакви, но беше някаква абсолютна разкошотия, хем не съм много-много по сладкишите. Някой случайно да е чувал или ял? Или пък рецептичка?

Записала съм си тези два линка:

http://kuking.net/4_2689.htm

http://www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=3370
Пробвала съм тези от втория, много са вкусни и ефектни.

Ето и още една съвсем лесна и проста рецепта. И бърза.

Песочное пирожное

250 г сливочного масла, 2 яйца, 2 столовые ложки сахара, 25 столовых ложек муки, 400 г конфитюра из вишни или абрикосов.

Смешать компоненты для теста, отделить от него примерно 1/3. Выложить тесто на противень тонким пластом, наколоть вилкой. Сверху намазать конфитюром и посыпать остатком теста, натертого на крупной терке. Запекать в предварительно нагретой духовке около 25 минут. Пирожные нарезать квадратиками и подать к столу.

Не знам дали някоя от рецептите ще прилича на тази на баба ти. Обикновено бабините неща са неповторими.............

# 74
  • Мнения: 1 818
Записвам се ,защото обожавам руската кухня  Heart Eyes

# 75
  • Мнения: 6 017
Ето обещаните от мен рецепти....
Руска салата
Необходими продукти:
250-500г варени обелени картофи
250г варено (или печено) говеждо (или свинско) месо
2 яйца
1 ябълка
2 кисели краставички (160г)
1 малък, изкиснат, обезкостен, солен херинг и пожелание 250г сварено и нарязано на кубчета червено цвекло, сос- малко повече от 1/8 заквасена сметана
1с.л. настърган хрян
2с.л. оцет
1ч.л. горчица
1/2ч.ч. ситно нарязан магданоз и копър
за гарниране:
4 листа зелена салата
1-2 домата
1 яйце
няколко резенчета краставица
Приготвяне: Ябълките се обелват, изчистват се от семето и заедно с картофите, краставиците, месото, яйцата и херинга се нарязват на дребни кубчета. От сметаната, хряна, горчицата, оцета и зелените подправки се приготвя сос и се смесва със салатата. Сервира се върху листа от зелена салата, гарнира се с домати, нарязани за четири, резенчета яйца и краставици.

Сметанов сос
1/2ч.ч. заквасена сметана, 1с.л. брашно, 1ч.ч. месен бульон, 1с.л. масло. От 1/2с.л. масло и брашното се прави запръжка, разрежда се с месния бульон и се долива заквасена сметана. Вари се на слаб огън 5-10 минути. Подправя се с щипка сол и черен пипер и се разбърква с 1/2с.л. масло.

Рецептите са много...ще спомена какви са заглавията на рецептите, и ако някой се интересува ще записвам самата рецепта....
Закуска от Рига
Хайвер от бяла риба
Украинска солянка
Рибена солянка
Украински борш
Московска солянка
Холодник по белоруски
Литовска картофена кремсупа
Ростовска уха- рибена чорба
Тесто за пирожки
Плънки за пиражки
Бьоф строганов
Блини
Литовски пирожки с извара
Котлети "Пожарски"
Пирожки от маслено тесто с плънка от месо
Цепелини- пълнени картофени кюфтета
"Литовски яйца" с извара
Шчи- зелева салата
Сибирски пелмети
Пелмети с масло и сирене
Киевски котлет
Гогол- могол- украински сладкиш
Кулебяка с мая- голям пълнен пирог
Плънка с риба за колебяка
Азербай- джанско пити
Пълнени риби по азербейджански
Печена пъстърва по арменски
Спанак по грузински
Чахохбили- рагу от птиче месо по грузински
Сациви от птиче месо
Сациви от риба
Сос "Сациви"
Кюфта- арменска оризова супа с кюфтенца
Салата от тикви, ябълки и пъпеш
Кавказки шашлик
Пиле табака
Манти с плънка от овнешко месо
Месо по казахски
Салата от ряпа
Нухат Шурпа- таджикска супа от месо и грах
Плов по узбекски
Сира Пийес- салата от лук
Чалоп- студена узбекска супа
Занза

# 76
  • Варна
  • Мнения: 10 791
Ето обещаните от мен рецепти....


Рецептите са много...ще спомена какви са заглавията на рецептите, и ако някой се интересува ще записвам самата рецепта....


Всичките ли рецепти си ги изпробвала?!?

Щото ако не са изпробвани, няма смисъл да ги пускаш - има толкова много руски кулинарни форуми, откъдето да си ги прочетем сами.  Wink

# 77
  • Мнения: 6 017
Ето обещаните от мен рецепти....


Рецептите са много...ще спомена какви са заглавията на рецептите, и ако някой се интересува ще записвам самата рецепта....


Всичките ли рецепти си ги изпробвала?!?

Щото ако не са изпробвани, няма смисъл да ги пускаш - има толкова много руски кулинарни форуми, откъдето да си ги прочетем сами.  Wink
Голяма част от тях са изпробвани. Записах заглавията на всички които имам, ако някой иска да му запиша рецептата.... Съжалявам ако с постинга си, само съм спамила и няма да са от нужда на никои.  Confused

# 78
  • област Софийска
  • Мнения: 1 719
Спомням си, че като ходех на гости при баба ми в Русия, много обичах "песочное пирожное". Бяха пастички някакви, но беше някаква абсолютна разкошотия, хем не съм много-много по сладкишите. Някой случайно да е чувал или ял? Или пък рецептичка?

Записала съм си тези два линка:

http://kuking.net/4_2689.htm

http://www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=3370
Пробвала съм тези от втория, много са вкусни и ефектни.

Ето и още една съвсем лесна и проста рецепта. И бърза.

Песочное пирожное

250 г сливочного масла, 2 яйца, 2 столовые ложки сахара, 25 столовых ложек муки, 400 г конфитюра из вишни или абрикосов.

Смешать компоненты для теста, отделить от него примерно 1/3. Выложить тесто на противень тонким пластом, наколоть вилкой. Сверху намазать конфитюром и посыпать остатком теста, натертого на крупной терке. Запекать в предварительно нагретой духовке около 25 минут. Пирожные нарезать квадратиками и подать к столу.

Не знам дали някоя от рецептите ще прилича на тази на баба ти. Обикновено бабините неща са неповторими.............


Мерси, Labrex! Ще пробвам. А това "песочное пирожное", по което толкова въздишам, не беше на баба ми, а се продаваше в сладкарничките.

# 79
  • Мнения: 784
А знаете ли някаква рецепта за печени чебуреки - в темата има рецепта, но тя е за пържени такива и сигурно има някаква разлика в тестото (едни мои близки ми разказваха за тези чебуреки, като спомените предизвикаха у тях силно слюноотделяне).

Общи условия

Активация на акаунт