Deutschland kocht ( Немска кухня)

  • 57 822
  • 193
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 610

Според мнозина НЕМСКАТА  кухня не е немска- тя е франкска, швабска, мюстерландска, райнска или различна във всеки регион. Хайде в тази тема да презентираме региона, който населяваме.

Отворете готварските тефтери  и споделете своя опит!
На  посетители на Ресторант "Германия" пожелаваме

Последна редакция: чт, 22 мар 2007, 08:20 от Morena

# 1
  • Германия
  • Мнения: 8 099
хихих, Тюрингийски братвурст!
Време за приготвяне: макс. 1 час
Начин на приготвяне: купува се от доверен месар наденичката ири пържолката, пали се грила, раздухва се, гаси се само с бира и като остане жаравата се мятат вурстовете.  Mr. Green
Консумира се с картофена салата или малки питки и..бира Mr. Green
Другата "известност" са клосовете, но....рецепта не мога да дам, защото едва ли не всяка фамилия си има "запазени марки" и не се издават всекиму Wink

# 2
  • Мнения: 3 927
Цитат
Отворете готварските тефтери немски мами и споделете своя опит!!ТАЗИ ТЕМА Е САМО ЗА НАС!
На всички ОСТАНАЛИ-  посетители на Ресторант "Германия" пожелаваме


Ама че дискриминация Mr. Green

# 3
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Супа от праз и шмелц кезе
Бранденбургска супа за 6 порции

Продукти: 3 стръка праз, 200гр. гъби (пресни или от консерва), 4  опаковки шмелц кезе/ 2 обикновенни и 2 с кройтер, всяка по 200гр/ , 1ч.л. зеленчуков бульон , 500гр кайма, черен пипер, вода около 1.5 л.Сол не се слага!!!! Продуктите са достатъчно солени.


Приготвяне: праза се нарязва на шайби и се прибавя към  предваритерно  завряла вода с зеленчуковия бульон.В отделенен  съд се запържва каймата,  като се пуска в тигана и в момента се оформят топчета с различна горемина.След увирането на праза се прибавя каймата...врят заедно около 15мин и се прибавя шмелц  кезето.Сервира се гореща с препечен хляб

 За бгмамите да поясня: шмелц кезе е като топен кашкавал.В Германия се продава  в кутийки по 200гр и се маже на филийка. Има варианти с подправки, с вкус на гъби, шунка и т.н.

Последна редакция: пт, 16 мар 2007, 19:45 от L е о

# 4
  • Мнения: 7 914
rien
  Joy
 ще разделим и този форум на темички Mr. Green Mr. Green Mr. Green

жалко , че холандците нямат кухня  Crazy Mr. Green

# 5
  • Мнения: 1 610
Windbeutelkranz mit Lachscreme

Венец от парено тесто, фарширован с крем от лакерда

 
предложение>вместо венец, могат да се шприцират целувки от парено тесто

Порции   6-8
Време за приготвяне   1 час
Време за изстудяване   1 час
Енергия / kcal/   560
Въглехидрати / в грам/   21
Белтъчини /гр/   21
Мазнини /гр./   41
Подходяща напитка:   Шампанско


Продукти:

Тесто
125 мл   Мляко
125 мл   Вода
½ ч.л.   Сол
75 г   Масло
150 г    Брашно
5   Яйца

Крем
300 г   Пушена лакерда
100 г   Заквасена сметана/ крем фреш/
   Сол
   Черен пипер
1с.л.   Копър
4 лист   Желатин
6 с.л.    Месен бульон
250 г   Течна сметана


Начин на приготовление:

1.   Покриваме тавата с хартия за печене и очертаваме кръг с помощта на чиния
2.    Тестото: Млякото и водата се кипват, прибавя се солта и маслото, цялото количество брашно се изсипва в кипящата течност. Разбърква се на ниска температура, докато се отлепи от страните на тенджерата.Смъква се от котлона и се прибавят при постоянно бъркане едно по едно яйцата. Тестото трябва да е гладко.
3.    Фурната се загрява до 200°C
4.   Тестото се поставя в шприц и се шприцира по очертания кръг във формата на два кръга/венеца/ един до/ в/  друг.Двата венеца се съединяват с помощта на гъсто шприцирани “целувчици”.
5.    Пече се 40 мин, до златист цвят, на средно ниво.
6.     Кремът: Заквасената сметана и рибата се пюрират с миксер или кухненски робот заедно със солта и пипера. Добавя се копърът.
7.    Желатинът се подготвя студен и се разтваря в горещия бульон, разбърква се с крема от лакерда преди да е стегнал. Сметаната се разбива и се прибавя към крема.
8.   Венецът се разрязва през средата на две части/ горна и долна/ . Върху долната част се шприцира крем, доокрасява се с копър и внимателно без притискане се поставя горната част.
9.   Изстудява се един час в хладилник. Преди сервиране се нарязва на 6-8 части , които не се  отделят една от друга и се запазва формата на венеца.

# 6
  • Мнения: 592
Риенски, ако трябва да опиШа лйубимите си рецепти, то край нямя да има  Mr. Green
Майтапа на страна но Ше се раzпиШа и аz с неЩо.
А Ще ми кажеШ ли под секрет , как да вмъкна снимки към рецептата? Аz си ги снимам и ако могат да се прииложат в Бг условия ги побликувам понякога в кулинарни страници.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 6 330
Иска ми се да ви питам как се приготвя гарнитурата от задушено кисело зеле .Предполагам,че има нещо специфично като подправки.

На мен лично много ми хареса немската кухня,за разлика от повечето ми колеги ,с които заедно я дегустирахме.Единствено не можах да преглътна едни  филийки с мас .Запомнила съм и една страшно вкусна зелена салата от листенца / нищо общо с нашата зелена салата/ ,но какви  newsm78 и някакъв сос ,с който беше полята.

# 8
  • Мнения: 1 610
Feldsalat.Ще ти дам опции по-късно.
Киселото зелр ще го потърся в някой стара книга, понеже тук го купува свекито.  bouquet

# 9
  • Мнения: 2 591
живяла съм няколко години в Германия, но така и не харесах тази кухня  Sick особено прословутите им кнедли  Sick Sick Sick

е, имат и хубави неща, признавам си  Embarassed, но повечето се разминават с моя (и на съпруга ми) вкус

# 10
  • Мнения: 1 495
И аз искам да помоля за рецепти на кнедли и също така ако не се лъжа имат традиционна гарнитура от червено зеле, която също много харесвам.

# 11
  • Мнения: 592
Бърzо , лесно и вкусно, става винаги успеШно.

Römertopf mit Schweinelämchen und Ananas

Свинско с ананас  под похлупак

Продукти
Свинско месо ( рибицата или от врата, 4ее по_крехко
1 жълтък от яице
1/2 лимон
Ананас от консерва
малко браШънце
Sosebinder ( zа БГ условия, да се иzполzва браШно zа сгъстяване)
Томатенмарк ( доматено пйуре)
Вегета
Къри

Приготвяме
от лимона, жълтъка, браШно и малко сок от ананас
се приготва  тесто толкова рядко колкото zа пала4инки

Месото се реже на тънки флейки
потапя се в тестото подобно на пала4инки и се пържи до по4ти готово
Готовите пар4ета се слагат в керами4ния съд ( може и йенаглас ако нямате керами4ен)

Ананасът се реже на куб4ета и се слага към месото.

Пиготвяте булйон от вегетата, къри, доматеното пйуре и сосебиндер ( zа да се сгъсти при готвене)
Вода горе долу 3/4 литър, вегета поне 1, 2 суп лъжици, къри на вкус, доматено пйуре пак на вкус.

С това се zалива месото с ананаса , zахлупва се и се па4а във фурната на 180 гр. мин  половин 4ас.


За гарнитура  само сварен бял ориz.


Няколко съвета и тънкости от мен zа олесняване .
Ако не приготвите тестото, то овалвайте месото само в браШно и пържете.
Иzполzвайте йенска купа с похлупак, така виждате как гоzбата си клока и zгъстява
За ориzа иzполzвайте острия нелепеЩ ориz в плик4ета ( така ориzа си поема толкова вода, колкото му трябва и няма бъркане)


Добър апетит   chef



# 12
  • Мнения: 592
Пълнени кошнички от мнoгoлистно тесто


Продукти:

400 гр. мнoгoлистно тесто ( бутер тесто)
200 гр. кайма
1 глава лук
250 гр. гъби
сол, пипер, червен пипер
2 яйца
200 гр. заквасена сметана

Начин на приготвяне:


Запържват се гъбите. Каймата и лука се запържват заедно както за муска и се подправя по желание или със сол, черен и червен пипер.


Тестото (да се купи на лента замръзнало или прясно) се разстила и се реже на квадрати, поставя се във форма на малки кексчета (Muffens). Попълва се рехаво с кайма, гъби.

Сметаната и яйцата се разбиват с виличка и се сипва по 1- 2 лъжици в кошничките.
Отгоре може да се поръси малко настърган кашкавал.

Пече се на 180-200 градуса по преценка на домакинята.

Може да се гарнира с листо от маруля и подлучен сос или майонеза.
Използвайте подръчни материали и вашата фантазия.
По избор може да се приготвят с вегетарианска планка или всякакви продукти, с които разполагате.



Може да се гарнира с листо от маруля и подлучен сос или майонеза.
Използвайте подръчни материали и вашата фантазия.
По избор може да се приготвят с вегетарианска планка или всякакви продукти, с които разполагате.











Последна редакция: пн, 19 мар 2007, 22:31 от niko_leta

# 13
  • Мнения: 1 610
Semmelknödel
   
Кнедли /от хляб/

Порции   6
Време за приготвяне   35 мин
Време за варене   20 мин


Продукти:


6   Хлебчета или дебели филии заводски хляб
250 мл   Мляко
1   Лимон
½    Лук
2 с.л.    Магданоз нарязан
1 с.л.   Масло
2-3   Яйца
1 с.л.   Брашно
   Сол, Пипер, Индийско орехче




Начин на приготовление:

1.   Хлебчетата се нарязват на големи кубчета/ 2 см/ , в една голяма купа се заливат с млякото.Оставя се да поеме поне 30 мин
2.   В това време се настъргва кората на лимона
3.   Лукът се нарязва на ситно или се настъргва на ренде, смесва се с магданоза и леко се запържва в маслото.Оставя се да изстине.
4.   Заедно с яйцата и брашното се прибавя към хлебчетата.
5.   Овкусява се със сол, пипер и индийско орехче/ Внимавайте с орехчето- много , много малко/
6.   Оформя се кнедли с формата на топка с диаметър 8 см
7.   Голямо количество подсолена вода се кипва,изключва се котлона,оставя се тенджерата отгоре,  прибавят се кнедлите, които потъват и се оставя да “изплуват”.Около 20 минути
8.   Кнедлите са гарнитура към шницел и се ядат задължително със сос. Най-добре със гъбен , по известен като йегерсос.


# 14
  • Мнения: 1 610
Галхен, Рецепта за приготвяне на киселото зеле в качето нямам. Но като обсъдих със свекито , начина е  идентичен. Само дето не се мие зелето.
При  приготвянето на гарнитурата видях из книгите, че се добавя настъргана ябълка, ябълков сок, сок от ананас, захар, дафинов лист, 1-2 лъжици мармалад/сладко от кренбъри - боровинки ли се превежда това ? Към края на приготовлението на зелето, може да се прибави един сварен картоф за сгъстяване.
Аз лично  на картофа не бих се доверила.  Laughing

# 15
  • Бургас
  • Мнения: 6 330
Мерси    bouquet , знаех си ,че има нещо повече от захар .Обаче сега като чета продуктите  ooooh!  ,направо не знам дали бих се осмелила да го направя  Simple Smile

# 16
  • Мнения: 1 610
Естествено, продуктите са "или".Пробвай с ябълката, настъргана или сок,не е супер зле. Peace

# 17
  • Мнения: 4 138
за зелето -ако ще е българско, режете го с ренде. май имаше някакво вьорнер. ако ще се слага в каче, не съм наясно, ама си мисля, че се прави кат нашето кисело горедолу. обаче майсторлъка е после. в една тензухена торбичка се слага дафинов лист, вахолдерберен, зърна черен пипер. една ябълка се нарязва на ситно. може да се сложат малко свински цици са вкус. всичко това се поставя със зеленцето на котлона и се оставя да заври. и така 10 пъти. оставяш да изстине, пак топлиш. на финала вадиш торби4ката със подправките. става наистина много добро. ако цялата процедура се прави 2 дни вкусът е божествен. лепи се директно на дупето, особено ако е гарнитура към някоя мазна мръфка hahaha

# 18
  • Мнения: 592
на мен неЩо не ми стана ясно zа какво кисело zеле говрите? Тмно 4ервеното дето е съсъ zахар и пар4енца ябълка или zа българско си кисело zеле?

Матакосмата, не е ли малко сложна таzи про4едура? Свекито прави ка тъмно4ервеното с то тенzухене торби4ка с подправките, но тя тогава каzа, 4е го купила съЩата сутрин от паzара  newsm78 Ще вzема да я питам, да не би аz да се бъркам, но като вкус беШе като това тъмно4ервеното в бурканите.

# 19
  • Мнения: 1 610
За Sauerkraut говоря аз. Другото е Rotkraut. Поздрави   bouquet

# 20
  • Мнения: 592
Как да си приготвим българско кисело zеле на вкус , с немско нали4но

Продукти

2 кутии кис. zеле Mildesa
4ервн пипер
4ерен пипер
КИМИОН, не копър ( греШката емоя  sorry Stop
вегета
дафинов лист
мас
пуШени свинки гърди или всякъкъв друг пикантен вурст дето му приляга

Приготвяне

Иzплакваме zелето,
поставяма го в тенджера под налягане
слагаме вси4ките подправки в zелето,
Вегетата я раzреждаме с води4ка, дас е плу4и брйуе
и добадяме и нея.
Раzбъркваме добре, поставяме месото и маста ( може или олио).
Затрявряме тенджерата и варим около 20 мин.
Като първо на силен огън докато zавки и после  на слаб.


 Tipps:
Ако слагагате каслер, го сложете към края, 4е ина4е става твърд като подметка.
Или слагате каслера в баратШлаух и го скагате във фураната, така хем фурната 4иста, каслера со4ен.
Иzполzвам тенджера под налягане zаЩото става по_брzо, не вдига пара и малко смърди.


  chef

Последна редакция: чт, 22 мар 2007, 08:22 от Morena

# 21
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Цитат
Отворете готварските тефтери немски мами и споделете своя опит!!ТАЗИ ТЕМА Е САМО ЗА НАС!
  Shocked

Объркахте отчетния подфорум ли?

Само немски майки могат да пишат и споделят немски рецепти тук, така ли?

# 22
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 358
Цитат
Отворете готварските тефтери немски мами и споделете своя опит!!ТАЗИ ТЕМА Е САМО ЗА НАС!
  Shocked

Объркахте отчетния подфорум ли?

Само немски майки могат да пишат и споделят немски рецепти тук, така ли?
Подкрепям.
Тема за немска кухня е едно, а тема само за готвене на немски майки - съвсем друго. Темата за немските мами е в "Чужбинския" ето я

Последна редакция: ср, 21 мар 2007, 13:30 от Зелена мамба

# 23
  • Мнения: 373
Както сте я подкарали "немски мами", темата ви завря от рецепти.... newsm10

# 24
  • Мнения: 592
Знам Ласкова, не сме много активни zа сега, но това се дължи на това, 4е от готвене не остава време zа вписване на рецептите. А при мен проблемът е друг, аz искам да вкарам и снимки, а все оЩе не съм си ги вкарала в албум.

Риен, един ?
Ние само немски рецепти ли трябва да вписваме или просто всякакви, каквито zнаем?
Аz например оби4ам немската кухня, но не готвя гут бйургерлихе кйухе. И ако е само zа такива рецепти, доста см го zакъсала.

# 25
  • Мнения: 1 610
Зауър братен със сос от червено вино от сърфлайн

800 гр. телешко от Унтершале(нямам идея коя част е таzи  при българското теле )
1 морков
1 корен от магданоz
1/4 глава целина(селери)
1_2 дафинов лист
1 клонка тамян или 2 щипки сух
3/8 л. бургундско червено вино
1/8 л. винен оцет
1/4 л. вода
1 ч.л. сол
1 ч.л. черен пипер
50 г. сланина(феттер шпек)
4 с.л. олио
2 с.л. доматено пЮре

Миеш месото и го подсушаваш и оставяш настрана, накълцваш zеленчуците на средно големи парчета и с другите подправки ги иzсипваш в дълбока и тясна тенджера(аz полzвам таzи zа варене на аспержи). Слагаш месото и го поливаш с виното, слагаш водата и оцета да zаврят, иzчакваш да иzстинат да можеш спокойно да си държиш вътре пръста и ги ливваш и тях в тенджерата. Затваряш тенджерата и оставяш zа 1_2 дни(2 е по_добре) в хладилника като чат пат обръщаш мръвката да се накисне добре от всякъде.
Преди да печеш zагряваш фурната до 200 градуса, подсушаваш пак месото и до натъркваш със солта и пипера. Наряzваш на кубчета сланината и я слагаш да се поzапържи с олиото в дълбок тиган, когато стане роzова слагаш и месото и пържиш от всички страни хубаво, иzсипваш маринатата и zеленчуците в тигана и добавяш доматеното пЮре. Като се раzтвори хубаво прехвърляш всичко в една тава, покриваш с фолио и слагаш във фурната. Минимум 2ч. му трябва, но отива към 3 обикновенно. Когато е готово пасираш соса и zеленчуците, режеш мръвката на филии и поливаш с пасираната смес. За гарнитура си zнаеш_кльос, мльос или брат картофелн

Отговор на мопси> surfline , виж какво намерих: " Die Unterschale ist ein Teilstück aus den Aussenseite der Keule vom Rind. Zu den Unterschale ist ein weiteres Teilstück zuzurechnen, die Rolle. Die Unterschale  hat nicht so feinfasriges Fleisch  wie die Oberschale  und eignet sich daher zum Schmoren oder Braten." http://www.lebensmittellexikon.de/u0000030.php
 
 

Последна редакция: ср, 21 мар 2007, 21:02 от rien

# 26
  • Мнения: 1 610

 
Момичета, Ласкова, Бу и Мамбата...Добре дошли сте в тази тема, както и в немската. Hug  Няма значение къде живеете... Предположих , че няма да е така интересно на останалите да се присъединят към нашия приятелски кръг.
Мамба,похвално и много услужливо менние, но ние си знаем темата в чужбинския  Mr. Green . Отворих тема ,за да си намираме по-лесно рецептите, които си даваме именно в чужбинската тема. Понеже там изписваме една тема на 3-4 дни и е абсурдно да откриеш еди кое си тирамису, например. Wink  А този сладкиш не е немски нали?  Party  И тъй като обичаме да има основна идея, макар никога да не я спазваме, темата я започнах като немска кухня от различните региони.
Ласкова, готварски рецепти не се пишат за норматив.  Wink А и аз искам снимки да сложа.   Grinning И да изпробвам на другите идеите.  Flutter
Ники, аз ще си напиша доматите шмеркезе, а те не са немска кухня. Нали се сещаш, почваме една тема на един принцип, а после ни идват идеите. Peace Пиши , каквото ти сърце сака!

# 27
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Тема за немска кухня е едно, а тема само за готвене на немски майки - съвсем друго.
Tired

По-добро и със сигурност - по-полезно ще е темата да е за немска кухня - просто. Вярвам, че любовта към готвенето е достатъчна за образуване на приятелски кръг, ако и кухнята в дадена тема да е национална.
Иначе, как да го кажа... да не се обиди някой, но даже да имам интерес към немската кухня, надали ще ми е интересно да чета тема, която е озаглавена и с ясна таргет-аудитория, от която не съм част и в чието начало пише ТАЗИ ТЕМА Е САМО ЗА НАС!...

# 28
  • Мнения: 3 423
Може ли и аз да се включа.
На мен ми е по-изгодно да разбирам
темата като "ето, баш като за нас е
таз тема, дайте да споделим някоя и
друга рецепта, та да сме си полезни
една на друга, пък ако някоя колежка
зажаднее за айсбайн, тук да надзърне".
Даааа, така разбирам аз.
Обаче други разбират друго.

Аз ям френска кухня предимно, немската
не я уважавам особено, затова няма да
се включвам тук редовно, но искам само
да вметна, че има разлика между айсбайн
и айс ам щил. Едното е джолан, другото
сладолед, тип ескимо. Ако поръчвате, не
се подлъгвайте. Та така. Сетя ли се за
нещо, ще пиша пак.

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 21 636
Темата може да остане като Немска кухня и както някой беше питал по-горе да се пишат наистина само немски рецепти и разбира се от всички, така би била полезна и на останалите потребители.
За останалите рецепти, моля действайте не като немски мами..., а като всички нас! Simple Smile

Последна редакция: чт, 22 мар 2007, 08:21 от Morena

# 30
  • Мнения: 3 927

Отворих тема ,за да си намираме по-лесно рецептите, които си даваме именно в чужбинската тема. Понеже там изписваме една тема на 3-4 дни и е абсурдно да откриеш еди кое си тирамису, например. Wink 

А какъв е проблема да си записвате рецептите на харда? Например..........То май всички теми вече се дублират по няколко пъти........

Аз също правя рецепти от немската кухня, дори съм поствала няколко тук. Но няма пък да взема да ги поствам и в чужбинския форум, я  Simple Smile

# 31
  • Мнения: 4 138
на мен проблема ми е там, че съм със 2 лаптопа и 3 ПЦта и никога не знам на кой хард какво имам. форума е все пак за удобство, а и като искам да пратя на някоя приятелка рецепти, целият хард ли да и пратя, щото линк е доста по удобно май Mr. Greenто по тази логика няма нужда и от форум за рецепти-направо всичко на харда.
другото е, че дадена кухня е най-автентична там където се готви, тоест в самата държава. факта че готви обаче българка я прави така да се каже по-разбираема. аз бих се радвала ако има италианска готварска тема, китайска и японска Peace

# 32
  • Мнения: 3 927
ОК, ама дай тогава всички да си съхраняваме всичко във форумите  Wink

Ето една немска рецепта

Frankfurter Kranz


За форма с дупка, фи 22 см

Продукти:

За формата: малко мазнина

Тесто:
100 гр меко масло или маргарин
150 гр захар
1  пакетче ванилия
4 капки лимонова есенция (Dr. Oetker Natьrliches Zitronen-Aroma (aus klassischem Rцhrchen) oder
Ѕ klassisches Rцhrchen Dr. Oetker Rum-Aroma )
1 щипка сол
3 яйца размер М
150 гр бяло брашно
50 гр нишесте (Dr. Oetker Gustin Feine Speisestдrke)
2 равни ч.л. бакпулвер

Крокан:
10 гр масло
60 гр захар
125 гр обелени нарязани бадеми

Маслен крем:
1 пакетче оригинален пудинг Dr. Oetker ванилия
100 гр захар
500 мл мляко
250 гр масло меко

Освен това:
3 с.л. конфитюр от касис, ягоди или друг червен

Време за печене:
около 40 мин.


Приготовление:

Тесто:
Мекото масло се слага в купа и се разбива до пухкавост. Дбавят се захарта, ванилията, аромата и солта. Разбива се добре. Всяко яйце се добавя отделно и се разбива по 1/2 минута. Брашното се смесва с нишестето и се добавя набързо на две порции. Тестото се изсипва във формата за печене, заглажда се и се пече в предварително загратя фурна.
Нормална фурна: 180 С
Горещ въздух: 160 С
Сладкишът се оставя 10 мин във формата и след това се обръща.

Крокан:
Маслото, захарта и бадемите се загряват при непрекъснато бъркане докато захарта покафенее - отне ми около 15-20 минути. Изсипва се върху фолио да се охлади.

Крем:
Пудингът се приготвя според упътването, но само със 100 гр захар. Оставя се за изстине като от време на време се разбърква. Мекото масло се разбива и пудингът се добавя лъжичка по лъжичка. Внимава се двете смеси да са на стайна Т, за да не се пресече маслото.

Конфитюрът се разбива с вилица и се претрива през сито. Сладкишът се разрязва два пъти по хоризонтала и получилите се два долни блата се намазват с конфитюр. Същите два блата се намазват с половината от масления крем и се поставят един върху друг. С останалият крем венецът се намазва отвън. Посипва се с крокана. Оставят се 2-3 с.л. крем за украса - шприцоват се розички отгоре.
Оставя се поне 2 часа в хладилника.
Много подходящ за приготвяне предходния ден.

Ето какво се получава:

http://www.bgphoto.net/photos/2105/o633101600175746250.jpg

http://www.bgphoto.net/photos/2105/o633101600139340000.jpg

Отнема повечко време отколкото приготвянето на обикновен сладкиш, но си струва  Simple Smile

# 33
  • Мнения: 373
Зауър братен със сос от червено вино от сърфлайн

800 гр. телешко от Унтершале(нямам идея коя част е таzи  при българското теле )
1 морков
1 корен от магданоz
1/4 глава целина(селери)
1_2 дафинов лист
1 клонка тамян или 2 щипки сух
3/8 л. бургундско червено вино
1/8 л. винен оцет
1/4 л. вода
1 ч.л. сол
1 ч.л. черен пипер
50 г. сланина(феттер шпек)
4 с.л. олио
2 с.л. доматено пЮре


 


Предполагам същата като при немското теле, ако разбира се немските не са мутирали до неузнаваемост.  Thinking

# 34
  • Мнения: 4 138
добре, ласкова. кажи как се казва унтершале на български щото и аз не знам коя част на телето е

# 35
  • Мнения: 592
Тоя форум zаприли4ва пове4е на дискусионен отколкото на готварски, zабележете по постингите.  Joy
Аz Ще впиШа теzи дни Reiskuchen наместо Тирамисуто, което днес направих и снимах.
А дали Раискухена е ´немски????  newsm78

# 36
  • Германия
  • Мнения: 8 099
оффффф това теле още ли не е разфасовано Crazy

Давай Райскухен, че ме подгони любопитството. Blush

# 37
  • Мнения: 2 292
мен ме интересува как се приготвя тестото за фламкухен и също тесто за вафелн. Купувам готови смески, но искам сама да направя? знае ли някой?  И към вафелите хайсе киршен? Как?
 

Последна редакция: сб, 24 мар 2007, 12:03 от vivita

# 38
  • Мнения: 592
Reis-Kirsch -Kuchen

Ориzов сладкиШс 4ереШи

Продукти zа пода ( боден)


250 гр браШно
1 лъжи4ка бакпулвер
1 пакет4е Ванилия ( ванилин Цукер )
90 гр. малсо
75 гр. zахар
1 яйце

Продукти zа пълнежа

1 пакет4е Milchreis ( мляко с ориz)  / zа бГ ориz толкова колкото , колкото бихте вzели zа 500 гр мляко с ориz/
1 пакет4е Vanille Puding ( непремено на Др. Йоткер)
80 гр zахар
1/2 литър мляко
1/2 литър те4на сметана
4ереШи от  компот ( вси4ките)

Приготвяне

продуктите zа пода  се смесват вси4ки zаедно, като сме иz4акали маслото да омекне. ( в на4алото ви се струва, 4е браШното е впове4ено  и тестото става като Щройzел, но после става хомогенно)
2/3 от тестото се поставя на дъното на форма zа торта и се притиска с ръцете докато покрие цялто дъно.
 с 1/3 от естото се прави ранд около 3 см ( иzпоzвам 26 см Шпрингформ)
Слагат се 4ереШите и пригитвяме пълежа

zахарта и пудинг пулвера се смесват, добавя се малко мляко.
Останалото мляко, както и сметаната се поставят на котлона да zаврат.
Към zавираЩото мляко слагаме ориzа ( пакет4е Миlchreis von RUF), раzредения с мляко пудинг и
раzбъркваме постоянно около 1 мин.

това цялото се иzсипва внимателно във формата, но по_бавни4ко zа да оатанат 4ереШите на дъното.
Пе4те около 45 мин. на 200 гр.


Добър апетит   chef

специално zа немските мами
рецептата я вzех от опаковката на Milchreis von RUF. Но вzемете пудинга на Др. йоткер


Снимки Ще побликувам по_късно

# 39
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Пълнени кошнички от мнoгoлистно тесто
Много благодаря за идеята! Направих ги с малко по-различна плънка и станаха чудесни Grinning

Дали може да пишете нещата като основни съставки не само на немски, но и на български? Както нико-лета прави примерно (Milchreis ( мляко с ориz)  / zа бГ ориz толкова колкото , колкото бихте вzели zа 500 гр мляко с ориz/)?
Защото мога да се сетя, че вафелн евентуално са вафли, но какъв точно сладкиш е фламкухен си остава мистерия за мен с първо ниво немски...а има и други, които още по-малко разбират  Grinning

# 40
  • Мнения: 2 292
фламкухен
http://www.flammkuchen-konzept.de/zubereitung/index.php#033dae988f0097d0a
много вкусен  Wink има го и вегетариански с овче сирене и пеперони има и сладък с ябълки , калвадос и канела. Тестото е много по тънко от това за пица и е хрупкаво.  Ако някой пусне рецептата за тестото , останалото не е трудно.
Също много вкусни са брецелите. Аз за сега ползвам също само готова смеска, защото нямам добра и бърза рецепта  Sad ако някой знае , няма да е зле.

# 41
  • Мнения: 1 610
Waffeln
   

Гофрети




Време за приготвяне   20 мин
Време за печене във форма за гофрети   2-3 мин


Продукти:


250 гр   Масло
100 гр   Захар
1 пак.     Ванилова захар
4    Яйца
125 гр   Бяло брашно
125 гр.   Густин/ Speisestärke
2 ч.л./ 6гр.   Бакпулвер
250 мл   Сметана




Начин на приготовление:

1.   Маслото се разбива на пяна, прибавя се захарта постепенно. Смесва се с ваниловата захар
2.   Жълтъци и белтъци се отделят.
3.   Жълтъците се прибавят в маслото. Белтъците се разбиват на сняг с малко сол
4.   Смесват се брашно, густин и бакпулвер.  Пресява се в маслената смес. И се разбърква.
5.   При бъркане отгоре надолу се прибавят сметаната и белтъкът.
6.   Гофретите се пекат във форма за гофрети след омасляването й -  2-3 минути, до златисто.


Бележка: Аз  не ползвам густин. Може да се прибави половин лъжица ром и/или кора от половин лимон

# 42
  • Мнения: 2 292
риенка мерси. аз ползвам готовите смески (за по бързо уж) с голямо неудоволствие. Освен , съставките, коитоси изброила, ако знаеш колко много овкусители и какви ли не боклуци са изброени  ooooh! ooooh! ooooh! взех последно смеската на Руф за Санкухен (става и за гофрети) и като погледн съставките ми стана лошо, та затова попитах  Hug ще я пробвам твоята рецепта.Уикендите сутрин правя гофрети. Малкия и баща му много ги харесват  Hug

# 43
  • Мнения: 11 315
Пу, дойде и моя ред да се разпиша тук.
Вивита, с рецепти за гофрети мога да те засипя. Една от любимите домашни закуски напоследък - откак се сдобих с желязото Joy (нали се води вафелайзен).
Имам няколко изпробвани, кажи коя да пусна?

# 44
  • Мнения: 2 292
и при нас е така с zакуските  Wink и стават по лесно от палаЧинките.
как правиш хайсе киршен? имаш ли рецепта zа фолковн вафелн и вместо zахар с малко мед?
Лесно ли се правят мъфинЧета? До сега не съм пробвала, но сигурно и това ще е любима zакуска  Wink

# 45
  • Мнения: 11 315
Горещи череши ги правя като горещи малини - завирам ги и толкоз.
Последно правих с динкелмел, станаха разкошни.
С мед не съм пробвала, но с кафява захар да.
За мъфините - любима закуска, особено ако са  с малини или шоколадови стърготини Joy

# 46
  • Мнения: 1 610
Вивита, харесаха ли ти?
Вечернице дай рецептата за вафли, в която се прибавят яйцата направо в сместа и въпреки това гофретите бухват. Най-мързеливата.Имах една норвежка такава, но я изгубих някъде.
А за тези фламкухен имаш ли идея ?
Вашето желязо тефлоново ли е? Нашето е от преди балканската война и наистина е айзен.  Даже пише Made in West Germany  hahaha  bowuu

# 47
  • Мнения: 2 292
това иzнамерих и мисля да го тествам


Elsässer Flammkuchen

200 g Mehl 
2 EL Öl 
125 ml Wasser 
  Salz 
200 g Crème double 
200 g Zwiebel(n) 
100 g Speck 
 etwas süße Sahne 

Zubereitung

Grossansicht schliessen 4/26 

von gonzo79
» Eigenes Bild hochladen Aus Mehl, Öl, Wasser, Salz einen Knetteig herstellen; er darf sich nicht klebrig anfühlen. Zwiebeln in dünne Scheiben schneiden; Speck ebenfalls in dünne, schmale Streifen schneiden. Teig sehr dünn ausrollen, mit Crème double oder Crème Fraîche (mit etwas süsser Sahne vermengt) bestreichen. Zwiebeln und Speck darauf verteilen.

Im vorgeheizten Backofen auf höchster Stufe ca. 15 bis 20 Minuten backen, bis der Boden knusprig ist.

**************

Pizza-/Flammkuchen-Teig
4 mittelgroße Portionen

Zutaten:
500 g Weizenmehl
 
1 Pckg Trockenhefe
 
1 EL Salz
 
2 EL Öl
 
250 ml Wasser (nicht mehr!)
 

Zubereitung:
Mehl, Hefe uns Salz mischen. Das Wasser nach und nach zugeben. Den Teig intensiv durchkneten.

Teig an einem warmen Ort mindestens eine Stunde aufgehen lassen.

Teig nochmals kurz durchkneten und in 4 Portionen teilen. Jede Portion sehr dünn ausrollen und erneut ca. 15 Minuten aufgehen lassen.

Nach belieben belegen und bei 250° C Umluft ca. 5 Minuten backen.

******************

тук даже има и със яълки калвадос и канела . ммммм
http://www.tarte-gourmet.de/


# 48
  • Мнения: 1 610
Вивита, на тези фламкухен май тарикатлъка им е тънко разточване, umluft и тесто без яйца  newsm78
Хайде като изпробваш ще се помъча и аз.
Ники, и аз направих кошнички. Добро, добро!

# 49
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Rolling Eyes

# 50
  • Мнения: 3 927
Бу, сядай да учиш немски  Simple Smile

# 51
  • Мнения: 11 315
Да го преведем ли искаш? Няма проблем.
Риен, моето си е дюс желязо, ама не залепват.
Имам една рецепта с бакпулвер и една без.
Към желязото си имаше и няколко рецепти - даже за солени.
Тия дни ще пробвам и с брашно от елда - на немски е Buchweizen.
Сама си го смилам. Има го по реформхаусите и по рафтовете за био продукти

# 52
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Да го преведем ли искаш? Няма проблем.
Да, ако може Grinning Да е немска кухня, а не кухня на немски - с първо ниво немски не се наемам да готвя Laughing

# 53
  • Мнения: 11 315
200 g брашно
2 EL олио (мазнина)
125 ml вода
  Сол
200 g заквасена сметана 
200 g лук
100 g шпек (пушена сланинка) 
малко сладка сметана

От брашното, олиото, водата и солта се замесваметко тесто, не трябва да лепи по бъркалките. Лука се нарязва на  тънки резени, сланинката се нарязва на тънки ленти. Тестото се разточва на много тънко, намазва се със заквасената сметана, отгоре се нареждат лука и сланинкакта.. В предварително силнонагрята фурна се пече 15-20 мин,докато блата стане хрупкав

# 54
  • Мнения: 4 138
буквално преведено е Елзаски огнен сладкиш Twisted Evil
друг въпрос е КУХЕН дали аджеба е само сладкиш

# 55
  • Мнения: 2 292

ами не знам ... нещо като елзаска палаЧинка   ... или пърленка  newsm78 
истината е , Че ако се приготви както трябва е страшно вкусно  Hug

# 56
  • Мнения: 592
ОбеЩаните ми снимки zа Reiskuchen









# 57
  • Мнения: 592
Ха егати мъненките снимки, то с лупа да ги гладаШ  hahaha

# 58
  • Мнения: 4 138
чудя се, кое е най типичното немско ядене Thinkingна един мой пациент майка му правеше коолкрапфен, лилиииииииииии тва беше трепач. от франкен е манджата. нещо като тортелини обаче пълнени със зеленце. ако някой знае рецептата, да я дава тутакси. питайте свекитата

# 59
  • Мнения: 11 315
По нашия край типичните манджи са Leberknödel mit Sauerkraut und Specksosse, Dibbelappes и Sauerbraten.
Мога да пусна рецептите, ако искате. Да не забравя, че се тачат тез пусти пърленки, щото сме в граничния район.

# 60
  • Мнения: 2 292
Мата Maultaschen със zеле ли имаш в предвид? Аz мног ообичам със спанак. мммммммммммм.
Рецепти?

# 61
  • Мнения: 4 138
не са маулташен въпреки че и те хич не са са пренебрегване Crazyна онова му казват коолкрапфен. кръглички са. вътре има кисело зеленце и сланинка.

# 62
  • Мнения: 11 315
не са маулташен въпреки че и те хич не са са пренебрегване Crazyна онова му казват коолкрапфен. кръглички са. вътре има кисело зеленце и сланинка.
Е те таквоз чудо не съм яла.
Явно само по вашия край го има.
Маулташен хич не любя. Равиоли също.Предпочитам само тортелини, ама и те не са ми първи избор.

# 63
  • Мнения: 3 927
друг въпрос е КУХЕН дали аджеба е само сладкиш

Ами не е. Иначе тогава какво ще е моя Zwiebelkuchen:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=167298.0

# 64
  • Мнения: 2 292
друг въпрос е КУХЕН дали аджеба е само сладкиш

Ами не е. Иначе тогава какво ще е моя Zwiebelkuchen:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=167298.0


zа мен цвиебелкухена е киш.

# 65
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Може би е хубаво да има преведени имена до оригиналните? За ориентир, защото цвиебелкухен на мен нищо не ми говори Simple Smile
Досадно ви е сигурно, ама така е в общите теми Simple Smile

# 66
  • Мнения: 3 927
Не се усещат бе, Бу.  Simple Smile
виж линка, който дадох - там пише: това е лучена пита (мой си превод).

# 67
  • Мнения: 2 292
Може би е хубаво да има преведени имена до оригиналните? За ориентир, защото цвиебелкухен на мен нищо не ми говори Simple Smile
Досадно ви е сигурно, ама така е в общите теми Simple Smile

ами киш лорен как се превежа  newsm78
това е едно тестено проиzведние, което по мое мнение много наподобява киш  (виж френските рецепти, киш не е преведено, киш си е киш) . много е вкусно, особено с ноервайн (шира  Wink )

# 68
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Добре, киш си е киш и на български, но ето, че цвиебелкухен си има превод Simple Smile Все пак не мога да кажа на хората - заповядайте, сготвила съм цвиебелкухен. Ще ме погледнат ей тъй Shocked

# 69
  • Мнения: 2 292
Добре, киш си е киш и на български, но ето, че цвиебелкухен си има превод Simple Smile Все пак не мога да кажа на хората - заповядайте, сготвила съм цвиебелкухен. Ще ме погледнат ей тъй Shocked

тоzи превод обаче не е точен. пита не може да се нарече определено. по скоро е нещо като печиво с лук. де да zнам и аz. но не е пита. тя не е толкова маzна   Wink

# 70
  • Мнения: 3 927
Може да се каже, че е киш, добре. Ама защо спорите, като гледам че и вие не сте специалисти по немската кухня, нищо че живеете там - щом ни предлагате рецепти полуфабрикат от опаковките на РУФ или Йоткер.  Simple Smile

По американски цвибелкухен може да се преведе тогава пай  Simple Smile

# 71
  • Мнения: 2 292
именно пай е. а как се превежда сега пък пай на български?

# 72
  • София
  • Мнения: 2 060
Добре, киш си е киш и на български, но ето, че цвиебелкухен си има превод Simple Smile Все пак не мога да кажа на хората - заповядайте, сготвила съм цвиебелкухен. Ще ме погледнат ей тъй Shocked
На български на цвибел кухен му се вика лучник  Joy Joy Joy

# 73
  • Мнения: 2 292
Добре, киш си е киш и на български, но ето, че цвиебелкухен си има превод Simple Smile Все пак не мога да кажа на хората - заповядайте, сготвила съм цвиебелкухен. Ще ме погледнат ей тъй Shocked
На български на цвибел кухен му се вика лучник  Joy Joy Joy
ей ги поред на номерата ги разшифроваме всичките  Hug

# 74
  • Мнения: 3 927
На български на цвибел кухен му се вика лучник  Joy Joy Joy

Еееее, не, тук с лучника не позна!
Българският лучник няма нищо общо с цвибелкухен  Naughty

# 75
  • Мнения: 1 610
Ама защо спорите, като гледам че и вие не сте специалисти по немската кухня, нищо че живеете там - щом ни предлагате рецепти полуфабрикат от опаковките на РУФ или Йоткер.  Simple Smile
Много си мила!  bouquet

# 76
  • Мнения: 592
А Риен, къдес е губиШ бе 4овек, zаЩо не наминаваШ към наШата си тема?

# 77
  • Мнения: 592
Може да се каже, че е киш, добре. Ама защо спорите, като гледам че и вие не сте специалисти по немската кухня, нищо че живеете там - щом ни предлагате рецепти полуфабрикат от опаковките на РУФ или Йоткер.  Simple Smile

По американски цвибелкухен може да се преведе тогава пай  Simple Smile

Тане, това, 4е полzваШ пакет4е ориz или пулвер пудинг на Др. Йотер, не те прави по_малка майсторица на някакво ядене или сладкиШ. ПО тоzи на4ин само улеснявам доамкините тук в Германия, а zа български условия се 4удех какво да иzполzват zа да им се полу4и лесно и вкусно.
Аz не zнам някой в България да приготвя сам пудинг, като има помагалото на Др. Йоткер zа ванилов пудинг.  #Crazy
И да ти кажа, моят ориzов сладкиШ стана zа то4но половин 4ас плйус пе4ене и троха не остана от него.
А ти като си маисторица си прави пудинга отделно и млякото с ориz отделно  newsm78
Това просто е zагуба на време, поне zа мен, тъй като аz имам мъж, деца, бебок и гледам и дома да ми е 4ист и аz да съм нагласена, и да ми е сготвено и..... вси4ко да ми е тип топ.

# 78
  • Мнения: 260
Може да се каже, че е киш, добре. Ама защо спорите, като гледам че и вие не сте специалисти по немската кухня, нищо че живеете там - щом ни предлагате рецепти полуфабрикат от опаковките на РУФ или Йоткер.  Simple Smile

По американски цвибелкухен може да се преведе тогава пай  Simple Smile
Като искаш специалист по немка кухня - пусни си предаването на Тим Мелцер по VOX.
Само че и той ползва доста готови неща, тъй като за домашни нужди не се изплаща да си приготвяш всичко сам.
Има и нещо друго, не всички, които са в Германия са женени за Българи, а това предполага приготвяне на местната кухня не като в ресторант, а по начина по който се приготвя от хората тук, и с вкуса с който са свикнали. Ралзиката е, че не става въпрос за пробване на ново ястие, което никой от семейството не е пробвал досега и няма база за сравнение, а за обмяна на рецепти, които са типични за този район.
От коментара ти се разбира, че не ти се е налагало да живееш в чужбина и да се опиташ да се пригодиш към начина на живот на местните жители.

# 79
  • Мнения: 4 700
Еи, еи, 4ак сега я виждам тая теми4ка!!! Ама 4е съм... ooooh! Да ви питам сега някои zнае ли иzпитана рецепта zа Bärlauchsuppe (супа от див 4есън маи се каzва на български) Тук в на6е село в гората е иzникнал тоя Bärlauch и ме вика да го обера, ама като няма рецепта.....

П.П. 4естит имен ден на вси4ки именици. Да сте живи и zдрави и вси4ко наи добро.  Hug  Hug  Hug

# 80
  • Мнения: 11 315
Грами, дори по ресторантите ползват Маги и Д-р Йоткер. hahaha
Не се опитвай да убеждаваш дамата в нещо, в което тя си вярва.
Много е лесно да се раздават квалификации.
Аз бих се радвала например да споделяме и също продуктите в кой от местните магазини са най-подходящи за тази или онази рецепта.,
А за Тим Мелцер не съм сигурна, че може да го гледа - едва ли кабелните пускат тази телевизия по трасето. Те едва един Про7 пускат ooooh!

# 81
  • Мнения: 4 700
хеи, супер danke, danke, danke. Ве4ерта ми е спасена  Party

# 82
  • Мнения: 2 292
е хайде сега в супата има масло, сметана, брашно, сол, пипер , лук, телешки бульон и див чесън ... кое го няма в супермаркетите в БГ и какво точно ти пречи таzи тема повече от темата zа тортите и глаzурите?
айде , като ще си говорим zа неподходящи теми, след като форума допуска, бг майки в чужбина да четат иz всички теми и подфоруми ... ами тогава да не се допуска да се публикуват рецепти , в които фигурират продукти, които не могат да се намерят в супермаркетите по цял свят  Hug какво ще кажеш? пипер , ОК, ама джоджен? Ами овче сирене? Ами кори zа баница? А къде да намеря например чубрица? Какви са теzи продукти , какво е туй чудо?

Последна редакция: пн, 02 апр 2007, 11:40 от vivita

# 83
  • Мнения: 4 138
Тането, има ги..........
див чесън има колкото щеш, това че ти не си информирана своевременно си е твой проблем. аз лично, когато считам една тема за глупава, неуместна или безинтересна, просто не влизам в нея. виж ако искам тенденциозно да се заяждам-влизам и пиша Twisted Evil
това с марш у вашата си тема бавно но сигурно започва да ми лази по нервите Twisted Evil
ти регулировчик ли си или наблюдаваш ресурсите на форума или имаш нещо против жените, които живеят извън българия. темата е за хора, които или са там, или се интересуват от немска кухня и тук могат да питат за конкретна рецепта. някои неща, които няма по магазините в бг могат да се заместят с други, стига човек да има желание. все пак живеем на един континент, а както са ни учили в началното училище повечето растения и животински видове са идентични или малко, но много малко различни.
в тази тема става дума за немска кухня мамка му, а не да си ги мерим. заяждането ти е открито и неприятно и вземи излез от позицията на учителка от детска градина която казва на кой къде му е мястото #Cussing out

Последна редакция: пн, 02 апр 2007, 12:10 от matakosmata

# 84
  • Мнения: 2 292
ами да, то и форума се каzва "бг мамма", а не "бг мамма в бг" ...

# 85
  • Мнения: 3 927
Момичета, не се заяждам, спрях да го правя отдавна. Написах ви само директно как изглежда темата ви в очите на другите. Тя и Мус Бу го направи, но малко по-тактично от мен.

matakosmata, знам и за дивия чесън, представи си. Коментарът ми беше за рецептите, които давате с полуфабрикати в готови опаковки. Четеш по диагонал  Simple Smile Аз самата съм почитател на немската кухня; имам куп копия на немски издания; правя немски рецепти, които наистина побългарявам (кезекухен-а го правя с извара, 'щото филаделфията ми е скъпа); публикувала съм и във форума такива; айсбайн няма да сготвя обаче  Sick, нищо че някои в немско се гордеят с него  Simple Smile

Хайде сега ви черпя един немски кезекухен по български с немско Jakobs Kroenung



защото за мен немската кухня е силна по-скоро в сладкарството, отколкото в готварството  Simple Smile

# 86
  • Мнения: 4 138
дай и рецептата към него де Crazyас йакобс не пия, и изобщо немско кафе. наблягам като страхотен кулинар на нескафе Mr. Green
аааааааааа, не бива така със солените неща в немската кухня танче, убави са си. аз 30 кила как мислиш качих за 18 години. просто наистина кухнята по мое мнение е много мека. подправки малко, пикантните неща са сведени до минимум. за сметка на това има мнооооооооооого сметанка и картофки. и много зелени подправки, които са обаче по неутрални като вкус.
за дивият чесън да ви кажа. внимавайте с него. може да се обърка с момина сълза и става много страшно. по-добре е да се купят семена, има вече по магазините и човек да си засее сам. в германия имаше много отравяния именно с див чесън.
мен в момента много ме мързи, обаче ще изровя от моите дебели готварски немски книги някоя рецепта в скоро време. баварската кухня ми е много любима Crazy

# 87
  • Мнения: 11 315
Тането, рецептата ти за кезекухена не е оригинална немска щом е с филаделфия (или фришкезе).
Оригиналната немска рецепта си е точно с извара! Naughty
Поне моята и на всички останали в района, в който живея.
Англичаните са я "облагородили" с фришкезе и са направили чийзкейк от нея.
Но има една малка подробност - тукашната извара повече прилича по консистенция на Крема сиренето в България, отколкото на истинската извара ooooh!

# 88
  • Мнения: 3 927
Добре, чакам баварски рецепти......

ето го моя кезекухен:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=17328.msg327660#msg327660

рецептата е от немска книга. Единствено съм сменила филаделфията с извара, всичко друго си е по немски.

И ще спра да пиша критики, ако ми донесеш 1-2 пакета немско якобс кафе  Heart Eyes

# 89
  • Мнения: 11 315
Тането, следобед ти обешавам да ти пусна моята рецепта.
Това, което си взела от немски сайт си е някаква чиста измишльотина.
Имам страхотна книжка с оригинални сладкарски рецепти, мъжа ми я подари.
От нея се научих да правя тукашните вкуснотии.
Ако пишеш в Гответе с мен, там съм пускала един местен сладкиш Wink
За 2та пакета Якобс нямаш проблем - само кажи от кой вид да е, че са амнайсет Laughing

# 90
  • Мнения: 3 927
Вечерница, права си, но у нас нямам с какво да сравня немските меки сирена. Рецептите ми са оригинлни, изданията, които имам са на Weltbild и там си пише какво е сиренето.....ама как да го направя с такова в БГ  Rolling Eyes

п.п. не пиша в други форуми, един ми стига.....

# 91
  • Мнения: 4 138
 

И ще спра да пиша критики, ако ми донесеш 1-2 пакета немско якобс кафе  Heart Eyes
[/quote]

е на тва му викам аз отркита корупция и просене на подкуп Twisted Evil Mr. Green Crazy
обаче бива, ще донеса  bouquet

аз иначе в момента съм полудяла по суши. даже съм решила да патентовам баварско суши с вайсвурст hahaha

аааааааа, да ви кажа. в една селска кръчма в айзенхерц, малко селце до кимзее ядох виндбойтел. което в буквален превод е ветрена торбичка Mr. Greenправи се от парено тесто, пече се и се пълни с крем. та носят ми я, аз не бях гладна и казаха че порцията е малка Crazyпредставете си една двойно по-голяма чиния от тези, които ползвате за нормалното ядене вкъщи. в средата сложено нещо, което прилича на кулата в пиза и е високо почти 30 сантиметра. отдолу пода на виндбойтела, по средата кило сметана смесена с плодове, отгоре капачето и всичко това залято обилно с ягодов сироп Mr. Greenстрахотия. напънах се, но го изядох. после търкаляйки се тръгнах към колата Twisted Evil

ако ходите в германия на всяка цена яжте в кръчми в малки села. порциите са огромни, нещата ужасно вкусни. принципа е, колкото по-евтино е в един ресторант в провинцията, толкова по-големи са порциите. ква е логиката не ми е ясно, но го намирам за много добра идея.

ето и от мен една супа от чесън. ядох я пак някъде на кимзее, както му викат-баварското море

за 4 порции
4 глави белен чесън, две шалоти, нарязани на ситно, 4 големи картофа, 250 мл сметана, една супена лъжица масло, крутони подправени с чесън и магданоз.
шалотите се кавърдисват Twisted Evilда придобият стъклен цвят, добавя се зеленчуков бульон, картофите и се вари докато им омекнат кокалите Joyвадим картофите, слагаме чесъна, варим и него докато стане мек, пасираме с бульона. намачкваме картофите с вилица, така че да останат много дребни парченца, прибавяме към супата, прибавяме и сметаната. водата за картофите не трябва да е много, за да не стане после рядка крем супата.
в още топлата супа добавяме една скилидка чесън, може накълцана, може мината прес преса за чесън. разбъркваме. сол и черен пипер на вкус. отгоре може да се поръси освен с крутоните и с бадемови люспи, има ги в бг в хит и в някой други магазини.
супата е убиец  chef
аз съм фен на кресона, много добра подправка, много полезна, расте бързо в домашни условия. и тя пасва на супата

шалоти са малки лукчета, но не арпаджик. и тях ги има в хит

Последна редакция: ср, 04 апр 2007, 11:21 от matakosmata

# 92
  • Мнения: 2 292
тането невероятен сладкиш  Wink и аz zнам, че се прави с иzвара .

Последна редакция: ср, 04 апр 2007, 10:54 от vivita

# 93
  • Мнения: 4 700
Супер сладки6чета си правите вие coolcool ам не са zа такива като мен, дето са с няколко килца в повечко и се опитват да ги смъкнат  Confused

А zа дивия чесън е вярно че много се бърка с момината сълzа и с о6те едно май бе6е ахорн. Ама аz чак толкова не правя, та си го ду6а листо по листо, та да не го объркам. Само той мири6е на чесън, а двойниците не. И все пак внимавайте, ако го берете сами.   bouquet

# 94
  • Мнения: 533
Немски мами, имам питане към вас - как се приготвя гъстия червен сос, който сервират в ресторантите за поливане на месото?
Благодаря   bouquet

# 95
  • Мнения: 3 927
Немски мами, и не само  Simple Smile
Имам приятни спомени от един Zwiebelbrot, който ядох преди години. От 10 дни имам машина за хляб и ровя немски рцепти за нея. Ако случайно някоя от вас е правила този хляб, може ли да сподели рецепта.....аз намерих една в един сайт, но все пак......

# 96
  • Мнения: 4 392
А за Тим Мелцер не съм сигурна, че може да го гледа - едва ли кабелните пускат тази телевизия по трасето. Те едва един Про7 пускат ooooh!
Пускат, пускат. Wink
Фенка съм му аз отдавна.  Grinning
Лошото е, че у наше село ми спряха любимите канали и ги замениха с други, които не са ми толкова любими Confused, но във Варна едва ли е така. Peace

# 97
  • Мнения: 11 315
Немски мами, и не само  Simple Smile
Имам приятни спомени от един Zwiebelbrot, който ядох преди години. От 10 дни имам машина за хляб и ровя немски рцепти за нея. Ако случайно някоя от вас е правила този хляб, може ли да сподели рецепта.....аз намерих една в един сайт, но все пак......
Тане, знам за цвиебелфлют, ама за брот не знам.
Поне по нашия край така го правят. Много ги обичам за скара. Не съм правила, но мога да попитам в пекарната.
Рецептите, които обещах, съм ги приготвила, ама пусти празници... не сколасах по-рано Embarassed

# 98
  • Мнения: 3 927
Вечерница,
яла съм пакетиран и донесен от немско лучен хляб, без да помня нито марка, нито нищо.
Аз ще спретна тези дни ето този : Zwiebelbrot
надявам се да се получи......попаднах на рецептата в издирване на рецепти за машина за хляб.....

# 99
  • Мнения: 1 771
Вечерница,
яла съм пакетиран и донесен от немско лучен хляб, без да помня нито марка, нито нищо.
Аз ще спретна тези дни ето този : Zwiebelbrot
надявам се да се получи......попаднах на рецептата в издирване на рецепти за машина за хляб.....
Ще очаквам отзиви за рецептата да споделиш.

# 100
  • Мнения: 3 927
ОК, само да ми доставят ръженото брашно, че в магазините, които обиколих се намираше само типово и грахам......

# 101
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Здравейте немски мами,

отдавна съм установила, че чешката кухня е много подобна на немската и австрийската. Хваля темичката ви, но моля ви превеждайте рецептите на български, защото немския ми е много слаб, а ми е интересно какво готвите(предполагам и на другите). А не се знае - може да се намери някакъв заместител на немските продукти(тук в Чехия дори е почти сигурно)!

ПС. Кезекухена е една от любимите ми рецепти(имам страхотни спомени за него от Пасау и Хамбург) - прявя го също с извара.

Поздрав за хубавата темичка, която ако превеждате рецептите, ще бъде и много полезна!  bouquet

# 102
  • Мнения: 1 679
Поздравления за темата! 
Ще я следя с интерес. Като студентка бях за няколко месеца в Германия и тяхната кухня ми допадна много. Особено супите и сладкишите им - леки и приятни на вкус.
Моля ви, превеждайте рецептите и ако имате възможност, добавяйте и снимки. newsm51

# 103
  • Мнения: 3 927
goldenova,

направих го онзи ден, с брашно грахам и ръжено. Но вкусът на лук е много леко доловим. Пак ще го направя и ще сложа поне още 2 пъти повече лук и ако се наложи при месенето ще добавя малко брашно. Всъщност се получи много приятен много пълнозърнест тъмен хляб - доволна съм. Пекох с ФИФ, на програма пълнозърнест, но май програмата няма кой знае какво значение........Ето как изглежда нарязан: 

филийка лучен хляб

Zwiebelbrot - лучен хляб
Le Caf, Programm "Französisch"

Zutaten:
Продукти:

280 g Weizenvollkornmehl - сложих грахам
120 g Roggenvollkornmehl - ръжено брашно
270 ml Wasser - вода - точно толкова сложих
1 TL Salz - 1 ч.л сол
1 EL Öl - 1 с.л. олио
4 EL geröstete Zwiebeln - 4 с.л. запържен лук - една средна глава запържих аз
1/2 gr. ML Trockenhefe (bei Zeitvorwahl, nur 1 kl. Meßbecher) - около 1/4 кубче бг мая



# 104
  • Мнения: 1 242
Мадами,
обещанието си е обещание! По-добре късно, отколото много късно. Затова те ви тука и сега
 Български козуначени кифли ала мамунската

Продукти:
4 яйца + 2 жълтъка (за намазване)
3 кафени чашки захар
3 кафени чашки прясно мляко
2 кафени чашки разтопено кравe масло
25 гр мая
850 гр. брашно
настъргана кора от един лимон
ванилия
бадеми
голяяям буркан "Нутела" (евентуално и с накълцани бадеми) Mr. Green
стафиди

Изпълнение: Mr. Green
Като за начало може леко да попарите и посварите бадемите. По желание се изстудяват и се връчват на съпрузите да ги "излюпят" от обелките. Разрешава се да се ядат само ненасилствено нaчупените. Ако мъжът не се противопостави да продължи в същия дух, може да му връчите следното поетапно напътствие:

Разтворете маята в 2 к.ч. леко затоплено мляко. Прибавете 1 лъжичка захар и 1 лъжичка брашно. Оставете да престои 5 - 10 мин.

Разбийте яйцата, захарта, 1,5 к.ч масло, останалото мляко, ванилията и лимоновата кора.

В пресятото брашно направете кладенче, изсипете маята и с яйчената смес замесете тесто. Ако го месите с ръце, то те да са намазани с масло. Добавете стафидите.
Намажете тестото с масло и го оставте да почива (пред телевизора).

Когатото тестото увеличи двойно обема си, разделете го на 4 - 5 топки, разточете всяка на кора, разрежето го диаметрално на парчета. В най-широката част слагате "Нутела" (на вкус и разсъдък) и увивате кифла по кифла. Закривете малко краищата. (Тогава съвсем докарват на Карлсоновите). Наредете ги под строй в приготвената вече тава. Овкусете или украсете с останалите обелени бадеми. Намажете с жълтък (+ няколко какпки лимонов сок). Поръсете със захар. Оставете ги пак малко да си починат.

Включете фурната на 150°С и веднага сложете тавата. Десет минути преди да извадите кифлите, изключете фурната.

След което кифлите се консумират. С чаша какао или просто топло мляко. Grinning
Бон апетú!

Последна редакция: ср, 26 мар 2008, 13:18 от Мамунката

# 105
  • Мнения: 4 138
4 хлебчета
2 супени лъжици масло
4 пар4ета бекон
1 голяма глава лук
половин червена чушка
250 грама телешка кайма
половин лъжичка босилек
половин лъжичка мащерка
една четвърт лъжичка сол
чаена лъжичка черен пипер

приготовелние
от хлебчетата се изрязват капачета, трохите се остъргват за да остане само коричката на капачетата.. трохите се запържват с половината масло. бекона се запържва леко.
лукът се нарязва на тънки кръгчета, 4ушката на тънки ивици. саедно с каймата се запържват с останалото масло. смесват се със запържените трохи, подправя се с подправките и със сместа се пълнят хлебчетата. покриват се с бекона и кашкавал на ивици. пече се на 220 градуса 12 до 15 минути на горна фурна.
превода е малко свободен.

# 106
  • Мнения: 2 292
Мата, благодаря zа превода  Hug   

# 107
  • Мнения: 3 521
Такааа...и аz да ще дам приноса си към таzи велика тема Mr. Green (освен с полураzфасованото теле Rolling Eyes)

Скампи(Кралски скариди) по селски

600 г. Скампи(ако са от zамраzените, оставете ги zа час да се отпуснат иzвън найлоновата опаковка)
1 връzка магданоz
сокът на 1/2 лимон
4 с.л коняк
4 скилидки чесън
1 щипка сол
1 глава(по_голяма) кромид лук
1 червена лЮта чушка (Пеперони)
1.с.л бял пипер
1 с.л. соев сос
по една щипка ситно наряzани преzни селим(liebstökel) , кервиz, мащерка
1 с.л олио, 1/2 ч.л сол
3 с.л масло

Сложете да zаври 1л. подсолена вода, прибавете наряzаната връzка магданоz и скампите. Оставете zа минута, две и свалете от котлона. Иzвадете скампите с решетеста лъжица, а "магданоzената" вода предкарайте преz цедка. Раzбъркайте  лим.сок, конякът, соевия сос и белият пипер, раzбъркайте скампите с така получената марината и оставете под похлупак да починат 30_40 мин. Нарежете на ситно, лукът, чесъна, лЮтата чушка(иzчистете и семките, че става огИн Sick), раzбъркайте със селима, кервиzа и мащерката, иzсипете в zагрятото олио и zапържете кратко(2_3 мин., zа да не zагори часъна и подправките), "огасете" с магданоzа и 2_3 с.л. от "магданоzената" вода. Дръпнете на стана, но оставете на топло, в сгорещен тиган иzсипете маслото, когато се раzтопи добавете скампите, максимално отцедени от маринатата и пържете до zлатисто, маринатата прибавете към zеленчуковата смес и хубаво раzбъркайте, полейте скампите със соса. Сервира се с препечен бял хляб, върху канапе от ориz или със zадушени пресни картофи и бейби царевички. 


Снимка zабравих да направя, но ще прибавя след ден два, когато пак ги готвя Embarassed.

# 108
  • Мнения: 3 521
И понеже гледам, че никой не е отворил дума zа сладки кнедли ще иzпльоскам още една рецепта Mr. Green.

Сладки кнедли с кайсии(Marillenknödel)

половин кг. малки кайсии(или Marillen)
zа всеки плод по половин ч.л. zахар или по парче zахар на бучки
30 гр. масло
150 гр. брашно
2 яйца (М)
2 л. вода, 1 ч.л. сол
100 гр. готова панировка (Semmelbrösel)
3 с.л. пудра zахар

Иzмиите, подсушете и иzчистете кайсиите от костилките, половинките наръсете със zахар от вътре или поставете бучката и слепете 1 с друга половинките. Оставете ги zа 1 ч. в хладилника.
Кипнете 1 1/2 ч.ч. вода, прибавете 2 с.л масло, иzсипете брашното НАВЕДНъЖ във водата и бъркайте силно с дървена лъжица, zа да не стане на бучки, раzбърквайте докато тестото zапочне да се отлепя от стените на съда. Оставете да иzстине и когато придобие стайна температура прибавете яйцата едно след друго, пак раzбъркайте докато ги поеме иzцяло. От тестото се оформя роло и се наряzжа дна толкова парчета, колкото цели кайсии имате. С ръка понатиснете малко тестените парчета, zа да станат удобни и zавийте във всяко по една кайсия. Направете ги на хубави топчета. Сложете да zаврят 2 л. подсолена вода, пуснете кнедлите, иzклЮчете печката и оставете беz да дърпате от котлона zа 10 мин. да се "сварят". иzвадете ги, отцедете и добре ги овъргаляйте в панировката. Сложете останалото масло да се zапържи и пуснете кнедлите в него докато придобият zлатис цвят, още топли ги поръсете с пудра zахар. Страхотно се допълват с ванилов сладолед и zаливка от горчив шоколад.

# 109
  • Мнения: 1 771
goldenova,

направих го онзи ден, с брашно грахам и ръжено.

Благодаря ти много Hug. Непременно ще го пробвам.
Имам само една рецепта за палнозърнест хляб и тази ще ми дойде добре, още повече, че е за машина за хляб.

# 110
  • Мнения: 1 951
Въпрос към немските мами-готвачки: имате ли идея как се превежда Dinkelmehl на български?
И изобщо предложете нещо което мога да направя с него, имам цял пакет в къщи. Мерси  Grinning

# 111
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Въпрос към немските мами-готвачки: имате ли идея как се превежда Dinkelmehl на български?
И изобщо предложете нещо което мога да направя с него, имам цял пакет в къщи. Мерси  Grinning

да ти кажа незнам как се казва на български, но аз с това брашно правя хляб Wink

# 112
  • Мнения: 4 700
Погледнах в речника. Превеждат го като лимец.

# 113
  • Мнения: 1 951
Погледнах в речника. Превеждат го като лимец.

Да, това и аз го видях, но не съм чувала за брашно от лимец, а всъщност даже и не знам какво е лимец  Embarassed

# 114
  • Мнения: 1 817
Торта  "Елементарна"

Взимаш 500-700 грама ягоди, слагаш ги в някаква купа и ги поръсваш с около 2-3-4 препълнени лъжици захар (според вкуса). Разбъркваш хубаво. Оставяш купата с ягодите да престои в хладилника 12 часа (от вечерта до сутринта най-добре). Купуваш си блат за торта и 2-3-4 кофички зауеррам (според вкуса). След като ягодите са престояли и са пуснали сок, взимаш блата, режеш го на 2 части и заливаш едната част от него равномерно с половината сок от ягодите. Разделяш рама и ягодите на 2 равни части. Върху първия блат мажеш зауеррама и върху него слагаш ягодите. После слагаш 2рата част от блата, заливаш го с останалия сок, мажеш с останалия рам, слагаш останалите ягоди и си готова! Тортата се слага в хладилника за няколко часа, за да се стегне. Това е. Само гледай да не прекалиш със сока от ягоди върху първия блат, че да не се разкашка. Идеята е блата леко да се навлажни, не да стане мокър! Той после попива и от рама!



# 115
  • Мнения: 22 867
Торта  "Елементарна"

............. и 2-3-4 кофички зауеррам................ (според вкуса).


Може би съм пропуснала някъде, но какво е това зауеррам? Embarassed

# 116
  • Мнения: 1 817
Sauerrahm = квасена сметана

# 117
  • Мнения: 11 315
Sauerrahm = квасена сметана
Кисела сметана. Такава в България няма, Зима.
Квасената е кремфреш, шманд и още нещо.

# 118
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
да се разпиша и аз, макар че немската кухня не ми е любима:

Bienenstich

тесто:
 1 пак. суха мая
120g захар
125ml прясно мляко
2 яйца
500g брашно
100g масло
щипка сол

за намазване:
 100g захар
100g масло
4 с.л. течна сметана
200g бадеми нарязани на филийки

пълнеж:
125ml прясно мляко
250g масло
1 пакетче крем на прах
1 ванилия


маята заедно с 1 ч.л. захар и 125гр пр.мляко се разбърква и се оставя да втаса за около 15 мин.
с брашното, вече втасалата мая, захарта и разтопеното масло се омесва тестото. маслото не трябва да е вряло.
меси се докато започнат от тестото да излизат балончета. остава се да втаса, докато си удвои обема. после пак се меси и се слага в кръгла, подмаслена форма за печене.
за намазване отгоре: захарта и маслото се разтопяват на котлона, когато захарта се разтопи се слагат бадемите и добре се разбърква, после се добавя и сметаната. с тази смес се маже тестото отгоре.
тестото втасва отново.
пече се до готовност на 200 - 220 градуса.
продуктите за крема се смесват до получаването на кремообраза маса.
изстиналият сладкиш се разрязва на 2 и се пълни с крема.
добър апетит


# 119
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
сладкиш със сини сливи - zwetschgenkuchen

тесто:
500 g   брашно
30 g   мая
80 g   захар
¼ литър прясно мляко
1 щипка сол
4 с.л. олио
1    яйце
1 щипка канела
    
пълнеж
5с.л. фини овесени ядки
1.5 kg   сини сливи
1 ч.л. канела
сметана за разбиване

от продуктите за тесто се омесва меко тесто и се остава да втаса. после се разточва тънко в намаслена тава (плитка, голяма, колкото фурната). наръсва се с овесените ядки и се остава да втаса.
през това време сините сливи се измиват, срязват се на две по дължината и се маха костилката.

сливите се нареждат плътно върху тестото, като керемиди.поръсват се със захарта и канелата.
пече се в загрята фурна 45 минути при 200градуса.

сервира се всяко парче с разбита сметана.

# 120
  • Мнения: 1 817
Sauerrahm = квасена сметана
Кисела сметана. Такава в България няма, Зима.
Квасената е кремфреш, шманд и още нещо.

Вечке, мерси за поправката! Аз от речника го извадих  Wink . Сигурна съм обаче, че има таква в България, защото свеки там ни я прави и рецептата е нейна. Но 2-1 сметана в кофичка и кисело мляко правят същата смес  Peace . А може и вместо зауеррам, да се направи с изцедено кисело мляко. НО оригиналът си остава със зауеррам!

# 121
  • Мнения: 2 292
елда. доколкото знам динкел е тстар сорт пшеница (елда) има свойството да слепва естествено и няма нужда от много добваки при правене на хляб. ДАва се на бебета при захранване, зада се избегнат алергии към добавките.

# 122
  • Мнения: 592
Хаиде помагайте, как най_то4но да преведа Quark дали е иzвара или иzцедено мляко. Първото май е вярно, второто май по приляга.

Пеовод Ще последвя, но няма да се сърдя ако якой ме иzпревари и преведе  Joy Joy

# 123
  • Мнения: 1 817
Хаиде помагайте, как най_то4но да преведа Quark дали е иzвара или иzцедено мляко. Първото май е вярно, второто май по приляга.

Пеовод Ще последвя, но няма да се сърдя ако якой ме иzпревари и преведе  Joy Joy

izwara  Peace

# 124
  • Мнения: 592
Käsekuchen mit Mandarinen

СладкиШ с иzвара

Тесто
200 гр. браШно
1 4аена лъжи4ка бакпулвер
75 гр. маргарил или масло
75 гр, zахар
1 ваниля
1 яйце

Плънка
мандарини от консерва ( може да се zамени с други плодове 850 гр
500 гр иzвара 40%
100 гр zахар
3 жълтъка
1 пак ванилиев пудинг ( например Др Йоткер)
200 мл сметана те4на или 250 мл мляко

раzбити белтъци
3 белтъка
100 гр zахар


С иzброените горе продукти се умества тесто. 2/3 от него се поставя на дъното на форма zа торта и се приска с дланите zа да покрие дъното. Останалата една трета полепваме по стените на формата и притискаме с пръстите, така 4е да се полу4и контакт и слепване с тестото от дъното.

Продуктите от плънката съЩо се смесват zаедно, като предварително раzреждаме пудингпулвера с млекце да се раzвори и да не се полу4ат брунки. Може да се иzполzва и миксер.

Пе4е се около 4ас на предварително zагрята фурна на 180 градуса. Пе4е се в средата. ( аz пекох на досла трета и пак стана)

Белтъците се раzбиват във висок и тесен съд на снаг, като постепено се добавя zахарта на ситна струя.
Раzбитите белтъци се поставят върху сладкиШа и се пе4е оЩе около 15 мин.

Добър апетит




# 125
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

OBERHESSISCHER SALZEKUCHEN Солен сладкиш от Оберхессен

тесто:
около 600 гр. хлебно тесто или по тази рецепта: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=121404.0

плънка:

400g сварени картофи
200g сирене
300g квасена сметана или изцедено кисело мляко
3 яйца
2-4 стръкчета пресен лук
сол, черен пипер, кимион

Тестото се разточва тънко в намаслена тава и се остава да почине.

Лукът се запържва леко, картофите се смачкват на пюре и всички продукти за плънката се смесват.
по желание може да се наръси с нарязан на ситно бекон.
Пече се 30-40мин. на 200 градуса.

с тестото с кисела закваска става по-вкусно.

# 126
  • Мнения: 1 584
Вивита, елда е Buchweizen.

Dinkel го гледах преведено в хартиения речник на Габеров, но не го помня  Embarassed Сега е затрупан като по-ненужна вещ след преместването.  Embarassed Ако не е спешно - обещавам до края на седмицата да го изровя Peace

Хаиде помагайте, как най_то4но да преведа Quark дали е иzвара или иzцедено мляко. Първото май е вярно, второто май по приляга.

Пеовод Ще последвя, но няма да се сърдя ако якой ме иzпревари и преведе  Joy Joy

izwara  Peace

Извара е, само че не познатата в България дето я слагат в баничките вместо сирене. Подобна извара се продаваше преди години в кутийките като за майонеза и се правеха тулумбите с нея.

# 127
  • Мнения: 11 315
Майра, динкел, ако не ме лъже паметта е дива пшеница. Или негрухана. Нещо от сорта.
Един вид праисторическо жито. Joy

# 128
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Майра, динкел, ако не ме лъже паметта е дива пшеница. Или негрухана. Нещо от сорта.
Един вид праисторическо жито. Joy

не съм хич наясно с пшениците нито на български, нито на немски, ама един колега ми обясняваше колко хубава въглавница си намерил - пълна с динкел  Joy

сега още една рецептичка ще пусна, за да не заслабнем...

# 129
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Nusseckchen ъгълчета с ядки

основа:
300 g брашно
1 равна ч.л. бакпулвер
150 g маргарин
80 g захар
1 п. ванилия
1 яйце

омесва се тесто, разточва се в правоъгълна тава и се намазва с около половин бурканче мармалад от кайсии

плънка:
200 g маргарин
200 g захар
1 п. ванилия
400 g смлени лешници
5 с.л. вода
Водата с маргарина и захарта се слагат да заврят. довабят се ядките и ванилията и се оставя да се охлади леко.
докато сместа е още топла се намазва върху тестото.

пече се 30 минути при 200 градуса.
още топъл сладкиша се нарязва на триъгълници. оставя се да изстине напълно. на всяко парче трите върха се потапят в разтопен шоколадов кувертюр.

това ми е любимата рецепта. аз май от немската кухня само сладкишите ям. hahaha


# 130
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
топла картофена салата от Хессен

салатата е подходяща за грил гарнитура
 
1кг сварени картофи (Pellkartoffeln,Salatkartoffeln)
1ч.л. бульон на прах
олио, оцет
1 с.л. средно люта горчица
1 глава лук

картофите се сваряват и се нарязват още топли на тънки шайби. бульонът се разтваря в около половин чаша вряла вода, добавя се малко оцет, 2-3 с.л. олио, черен пипер, горчицата и нарязания наситно лук.
картофите се заливат и се разбърква добре. салата се остава да почине 10 минути да поеме ароматите.

по желание може да се добави и около 100 гр. запържен бекон и наситнен магданоз и schnittlauch.

# 131
  • Мнения: 22 867
Sauerrahm = квасена сметана
Кисела сметана. Такава в България няма, Зима.
Квасената е кремфреш, шманд и още нещо.

Вечке, мерси за поправката! Аз от речника го извадих  Wink . Сигурна съм обаче, че има таква в България, защото свеки там ни я прави и рецептата е нейна. Но 2-1 сметана в кофичка и кисело мляко правят същата смес  Peace . А може и вместо зауеррам, да се направи с изцедено кисело мляко. НО оригиналът си остава със зауеррам!

Момичета, благодаря за разясненията!  bouquet  bouquet  bouquet

# 132
  • Мнения: 1 951

Dinkel го гледах преведено в хартиения речник на Габеров, но не го помня  Embarassed Сега е затрупан като по-ненужна вещ след преместването.  Embarassed Ако не е спешно - обещавам до края на седмицата да го изровя Peace
 

Мен ме интересуваше превода защото исках да питам за рецепти. Рецепти си намерих, но продължава да ме гложди, макар че не е спешно.

# 133
Dinkel или на латински Triticum spelta се нарича спелта ( рядко шпелта) на български и е вид пшеница.

# 134
  • Мнения: 592
Топлата картофена салата непремено Ще я пробвам, zву4и страхотно. Вкусна Ще стане усеЩам по слункоотделянето в устаата си  Joy

# 135
  • Мнения: 2 292
сори zа обърквацията.
спелт, а не елда било. английско немския превежда динкел , като спелт, но не успях да го преведа на български, освен като вид пшеница.
ето нещо на руски
Вкусный и полезный, спелт был одной из первых зерновых культур, ... Спелт имеет насыщенный цвет сенны, ярко-выраженный "ореховый" вкус и является хорошим  источником клетчатки....

"Спелт - это древний родственник современной пшеницы. Вкусный и полезный, спелт был одной из первых зерновых культур, выращиевымых фермерами за 5000 до Н.Э. Спелт имеет насыщенный цвет сенны, ярко-выраженный "ореховый" вкус и является хорошим источником клетчатки...."

Последна редакция: ср, 13 юни 2007, 08:59 от vivita

# 136
  • Мнения: 1 610
Мацки, май най-добре тук да питам как се превежда на български Speisestärke. Тук съм метнала една готварска книга с 426 торти и все му се пуля. Иначе си го купих. Но не пише състав, а че било Maisstärke. Казах си> мерси за разяснението!
  chef  bouquet

# 137
  • Мнения: 1 242
Без да имам претенции за абсолютен превод, бих ти казала нишесте. Mr. Green

# 138
  • Мнения: 592
И аz  си го превеждам като ниШесте, беz да съм търсила в ре4ник.

# 139
  • Мнения: 1 610
Малеее, голяма излагация! Нишесте било.... Sick

# 140
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Oktoberfest започна, всеки се натиска и никой не пише някоя рецепта.

от мен брецела, чакам рецепта за Obazda.
аз правя от камамбер и лимбургер, водела се хесенска Wink. искам оригинална от Байерн  Sunglasses

Laugenbrezel

30 гр Натриев хидрооксид(NaOH) от аптеката
1000 мл. вода
от тези 2те съставки се получава 3% разтвор.

500 гр. пшенично брашно тип 405 или 550
и малко за поръсване
2 ч.л. сол
1 ч.л. захар
1/4 л. топла вода
1 кубче прясна мая
40 гр. маргарин или масло
едра сол за поръсване

Приготвяне на разтвора за потапяне.
Водата се сипва в огнеупорен стъклен съд. Добавя се натриевият хидрооксид и с бъркалка за яйца се бърка докато се разтвори. Течността се загрява, затова съдът трябва да е огнеупорен!!!
Тесто:
Разбъркваме брашното със солта, оформяме кладенче и слагаме захарта, после сипваме водата, в която е разтворена маята. Месим и после оставяме около 15 минути да втаса.

После добавяме маслото или маргарина, омесваме много добре и оставяме да втаса отново за 30 мин.

От тестото могат да се оформят около 12 брецела. Прави се червейче около 50 см дълго и се оформя.

Оформените брецели се слагат в хладиника за 1 час без да се покриват. Така получават коричка и по-лесно задържат разтвора за потапяне.така стават гладки и лъскави.

После брецелите се потапят в разтвора.
Да се ползват гумени ръкавици!!!!
Да се внимава да не попадне в очите!!! Ако попадне се изплаква обилно с вода.

Всеки брецел се потапя за 30 сек. в разтвора.

Нареждат се в тава, покрита с хартия за печене и се поръсват с едрата сол.
Печат се при  200 С за около 15-20 мин.



# 141
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Обазда Obatzter,  Obatzda oder Obazda в хесенски вариант

200 г зрял Камамбер или Бри, не направо от хладилника
200 г Лимбургер, също не от хладилника
3 с.л. сметана
50 г. масло, оставено да омекне
1 малка глава лук
сол
прясно смлян черен пипер
червен пипер (сладък)

Сирената се нарязват на малки кубчета, след което се добавя сметаната и всичко се мачка с вилица, докато се омеси добре. Лукът се нарязва на ситно и се добавя към сместа. След това се примесва и маслото. Добавят се сол и пипер на вкус. Оставя се в хладилник за поне час. Преди сервиране се поръсва с червен пипер и се сервира с брецел.

ако част от баздата се остави за следващия ден, то е добре лука да се сервира отделно, а не да се смесва със сирената, защото после се получава горчив вкус.
аз бъркам сместта с бъркалките за тесто на миксера.

сместта може да се съхранява макс. ~2 дена.


Последна редакция: пн, 01 окт 2007, 11:25 от asyalein

# 142
  • Мнения: 4 380
Отдавна съм фенка на немската кухня- каквото да пробвам, все интересни, лесни и много вкусни рецепти.
Напоследък се пристрастихме към шпецле и реших, че трябва да се сподели. Направо "мързелива" рецепта, а става много вкусно.

Шпецле (Spaetzle)

3 яйца
1/2 ч.л. сол
50 мл. вода
200 гр. брашно

 Разбиваме мокрите части с тел и добавяме постепенно брашното до получаване на гъсто кексово тесто.

Поставяме тенджерка с вода да кипне. Водата осоляваме. До нея си приготвяме една тенджера със студена вода. След като закипи започваме да пускаме нашето шпецле да се вари. Гребваме с лъжица от сместта и слагаме върху гладка дъска за рязане. С обратната страна на ножа "отрязваме" тънки парченца от тестото и отправяме директно в кипящата вода. Намокряме ножа във врялата вода и повтаряме процедурата докато не свърши тестото на дъската. След втората лъжица тесто, аз изваждам варящото се шпецле с решетъчна лъжица и го слагам в тенджерата със студена вода. Така повтарям докато свърши тестото.
След това отцеждам в гевгир. Разтопявам парче масло в тиганче и изсипвам шпецлето в горещото масло. Запържвам леко за няколко минути, осолявам на вкус и сервирам като гарнитура към месо (гешнетцелтес).

# 143
  • Мнения: 1 817
А за кезешпецле /Käsespätzle/ някой има ли рецепта  newsm78 ?  Her damit! Laughing

# 144
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
А за кезешпецле /Käsespätzle/ някой има ли рецепта  newsm78 ?  Her damit! Laughing

сварените spätzle ги слагаш в огнеупорна тавичка или auflaufform като редиш на редове и помежду им слагаш настърган ементалер или гоуда.

най-отгоре да е сиренето.

запичаш до готовност и поливаш с наситнен лук запържен в масло.


друг вариант:

запържваш лyка в масло, добавяш гъби, като станат готови слагaш spätzle-тo.
слагаш в тавичката порасваш с ементалер и печеш.

кäsespätzle на мен ми е доста тежко, аз ги готвя със зеленчуци.

# 145
  • Мнения: 4 700
А моя мъж zапича свареното спецле в тигана zаедно с ементалер или какъвто каШкавал имаме в момента. Слага и едно яйце. Не става лоШо, но аz не съм фен на спецле.

# 146
  • Мнения: 1 817
Мерси за идеите!  bouquet
Аз обаче си търся автентичната немска рецепта от баден-вюртенберг за кезешпецле в тиган, в което има само лук, кашкавал, подправки (какви?) и шпецле.
Ако някой има идеи, да не се срамува и да си каже! Peace

# 147
# 148
  • Мнения: 1 817
  chef Миле,   bouquet !

# 149
  • Мнения: 1 610

Muahaha! Зиме, как какви подправки, бе душо.Германците и Маги правят чудеса.  Mr. Green Ей, ти рецепта Laughing

Майтапа настрана. Мъжът ми каза, че се правят така. Ръгаш в тигана шпецлето с масло, слагаш настъргано сирене,от което най-обичаш, той би сложил и пушен шпек."Би сложил" му казах , "ама пак сам ще ядеш".   chef Той казва , че няма оригинална рецепта. Всеки си ги готви както му кефне.
За протокола, аз шпецле не ям.

# 150
  • Мнения: 3 880
Zime, виж виж тук рецепта от една оригинална швабка, може да ти хареса, и тук. Не видях по-нагоре какви рецепти са ти давали, може да се повтарям, днес сефте влизам в тази тема, срамота Embarassed


Той казва , че няма оригинална рецепта. Всеки си ги готви както му кефне.
Ай, ай, ай ooooh! Ако швабите чуят това изказване на този невеж баварец ще го изядат с парцалите Wink Няма такова животно, което да се води "швебиш" и да няма оригинална рецепта за него Laughing

# 151
  • Мнения: 1 893
Някой знае ли как се приготвя гарнитурата от червено цвекло?

# 152
  • Мнения: 1 817
Бибке,   bouquet !

# 153
  • Мнения: 4 138
Някой знае ли как се приготвя гарнитурата от червено цвекло?

салата или гемюзе. не съм го яла топло. но виж студеничко, със сос от орехи, квасена сметана и чесън е убиец.

# 154
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Някой знае ли как се приготвя гарнитурата от червено цвекло?

 това и аз го ям само сурово или студено.  Rolling Eyes
ти си си купила цвекло и искаш да го мариноваш ли?
или си го купила вече мариновано?

ако е мариновано, то само се затопля, аз го хапвам студено Sunglasses

ето ти как се прави, ако си си взела сурово и искаш да го мариноваш:

500 гр. червено цвекло
     за маринатата
4 с.л. вода
4 с.л. оцет
½ ч.л. захар
 прясно смян кимион
1 малка глава лук
2     карамфилчета
1     дафинов лист
     сол
     чер пипер
     олио.

сваряваш цвеклото цяло (проверяваш с върха на ножа кога е готово), после поливаш със студена вода и обелваш.
нарязваш на шайби, може и с къдрав нож.
разбъркваш продуктите за маринатата без олиото и заливаш цвеклото.
оставяш го добре да отлежи и преди сервиране слагаш олиото.

може да нарежеш цвеклото на дребно и да го мариноваш сурово.
може да добавиш и ябълка на ситно.
може да замениш оцета с балсамико и захарта с кафява захар.
може да добавиш смлени семена от кориандър, става по-пикантно
може да сложиш и Pinienkerne или орехи при сервирането.

добър апетит

# 155
  • Мнения: 1 893
Благодаря ви, момичета   bouquet
Ние ядем много червено цвекло на салата, по-често сурово, но и варено. Ще взаимствам и от вашите предложения.
Гарнитурата, за която питам, съм я яла преди време в Германия. Беше по-скоро като готвено/задушено или може би пържено цвекло  newsm78 Ако се сещате за нещо подобно, моля да споделите.

# 156
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Благодаря ви, момичета   bouquet
Ние ядем много червено цвекло на салата, по-често сурово, но и варено. Ще взаимствам и от вашите предложения.
Гарнитурата, за която питам, съм я яла преди време в Германия. Беше по-скоро като готвено/задушено или може би пържено цвекло  newsm78 Ако се сещате за нещо подобно, моля да споделите.

пържено червено цвекло за гарнитура не съм яла. Rolling Eyes

тук го продават в буркани направо готово мариновано Wink, само се слага за гарнитура.


# 157
  • Мнения: 592
Здарвейте моми4ета,

някой може ли да ми каже еквивалент на Quark i Schmand ? Т.е. какво бих мoгла да иzполzвам при български условия?

А някой zнае ли какво олио е Rapsöl?


Последна редакция: пн, 03 мар 2008, 22:36 от niko_leta

# 158
  • Мнения: 22 867

А някой zнае ли какво олио е Rapsöl?

Рапично олио. /от рапица/

# 159
  • Мнения: 592
Мерси Лабрекс   bouquet
това раzстение не ми е поzнато, н си спомням да съм го 4увала или виждала. Затова не можах да го раzпоzная и от картинката.

# 160
  • Мнения: 1 610
Здарвейте моми4ета,

някой може ли да ми каже еквивалент на Quark i Schmand ?
кварк/ цедено кисело мляко или на баба млякото с най-високия процент масленост, както и всякакви 5 % кисели млека
шманд / заквасена сметана на Данон
Ники, ти в бг ли си пак? newsm78 или превеждаш рецепта за някой

# 161
  • Мнения: 3 880

Кварк е иzвара...

# 162
  • Мнения: 1 610
Вервай ми , сестро, в България изварата не е кварк  Laughing
Ники, как не си виждала raps. По вашия край го сеят на огромни жълти полета. Аз за първи път като видях си помислих,че е жълт кантарион.Викам си :Брей тез'германци к'ви билкари! Пък то...тц тц

# 163
  • Мнения: 592
Тук съм Риенски, превеждам рецепта на кеzекухен zа български условия.
Рапс не съм виждала, само жълт кантарион дето каzваШ, но него си го поzнавам и раzли4авам.
Иzварата наистина не може да стане zаменител на кварка. Ти каzваШ 5% кисело мляко, а дали Ще стане??? newsm78
Все пак кварк е 20% и 40%.

# 164
  • Мнения: 1 610
ХИхихи, значи не съм сама. Мацкааа, жълтия кантарион не е никакъв жълт кантарион , ами е тази велика рапица. Мъжът ми ме светна, нищо, че и аз го познавах.Да не ти казвам как на магистралата сме спирали да го гледаме отблизо Peace
Няма друг особен избор в България освен 5 процентното. Или да им занесе някой от тук..

# 165
  • Мнения: 3 880
Рапс не съм виждала....


Няма начин да не си виждала, жълтите полета се набиват на очи, а жълтия прах от него на пролет, който посипва всичко- вън и вътре - направо няма как да се пропусне Wink. Ето тук да го разгледаш отблизо

# 166
  • Мнения: 592
Еврикааа, отрих рапицата  Embarassed
да, Биба, права си, виждала сам и дори съм ги брала като малка.

линк на Биба в български вариант

# 167
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

някой може ли да ми каже еквивалент на Quark i Schmand ? Т.е. какво бих мoгла да иzполzвам при български условия?


Николета, питай Сердика за еквивалент на quarka, тя скоро каза, че е намерила в БГ...

днес смятам да се опитам да направя онези гъби със сметанов сос, дето ги има на всеки Fest.   chef

# 168
  • Мнения: 592

днес смятам да се опитам да направя онези гъби със сметанов сос, дето ги има на всеки Fest.   chef

Пусни снимка, ако не сте ги ве4е иzяли

# 169
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Пусни снимка, ако не сте ги ве4е иzяли

aмии хапнахме, ама останаха, съжалявам, но са в тенджерата  Blush

ето ги

ядахме ги с Kräuterbaguette, аз ги харесвам, но от тези по Fest-овете ме боли после стомах и си ги правя в нас  Peace

# 170
  • Мнения: 1 610
Йегерсосе ли е това? Има ги на всеки неделен обяд, не само на фест.
Приготвя се много лесно - гъбите от буркана /предлагам на летече/ се отцеждат мятат се в тигана с маслото, поливаш със сметаната. И мяташ някакъв гевюрц. После консумираш върху всякакъв шницел задължително със шпецле или кльосе. Накрая се чудиш защо си надебелял

# 171
  • Мнения: 3 880
Йегерсосе ли е това? Има ги на всеки неделен обяд, не само на фест.
Приготвя се много лесно - гъбите от буркана /предлагам на летече/ се отцеждат мятат се в тигана с маслото, поливаш със сметаната. И мяташ някакъв гевюрц. После консумираш върху всякакъв шницел задължително със шпецле или кльосе. Накрая се чудиш защо си надебелял

Риен, Ася има предвид онези гъби, които ги правят в едни голееееми, кръгли тави и се хапват само те с биричка(може и с хляб), но без шницел Wink
Асе, само дето ги видях на снимката сигурно качих едно кило Wink Laughing Много блажничко изглежда, няма ли някоя по-диетична рецепта? Hug

# 172
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Риен, обиди ме  Crossing Arms нито ям гъби от буркан, нито шницел, хеле гевюрц фертиг мишунг  Naughty, за тютхен да не чувам...

Биба е напълно права!!! точно за тез гъбки думам. Sunglasses
та Бибе, не е толкова страшно. аз мазно не ям често, ама сега захладня и хапвам по-блажко...

та слагам шманд, но доливам и прясно мляко, ако правя 50:50 шманд и прясно мляко до добавям и малко нишесте, да се сгъсти.

за подправки: Thymian (все забравям какво е на бг), Kräuter de Provance, малко розмарин и накрая малко индийско орехче. става супер  Peace

# 173
  • Мнения: 1 610
Поднасям извинения,не съм те засегнала с намерение. Аз само споделям впечатления от това, което свекървата нарича "Кухня"
Тези гъби нямам идея какви са

# 174
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Аз само споделям впечатления от това, което свекървата нарича "Кухня"
Тези гъби нямам идея какви са

явно и твоята готви колкото моята...  hahaha
аз от 1 година като й ида на гости ям разварени картофи със сол.  Shocked
понякога и салата.  Wink

за сметка на това ме тъпче с мазни и несладки сладкиши. не че ги ям де... Sick

тези гъби дето сам ги снимала ги има на всеки Fest или Weihnachtsmarkt. продават ги в тарелка с Brötchen. не е сос, поне при нас се яде като отделно ястие.
прави се или с Schmand, или Creme fraiche, понякога слагат чесън или Schnittlauch.
аз нямах дребни гъби и ги рязах, но по принцип се слагат цели дребни печурки.

Jägersoße мисля, че е по-тъмен, или се лъжа... newsm78

# 175
  • Мнения: 592
Ася, всусни иzглеждат.  Аz отдавана съм те приzнала теб.  PeaceИ аz така ги приготвям с Шманд и раzреждам с прясно мляко, но освен сол и 4ер пипер друог не им слагам.  Ще пробвам с тйуман.
По наШия край  по Fest или Weihnachtsmarkt ги пиготвят само пържени с лук, мисля, 4е не слгат сметанка.

# 176
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Ася, всусни иzглеждат. 


мерси.

днес си купих Belugalinsen. надявам се ВЕ да имам време и да направя нещо, ако е успешно ще пусна рецептата.  Peace

иначе Mittelhessenküche  е ужасна  Sick, с дни мога да се оплаквам какви гадости ядат. опитвам се да ги ограмотя малко, ама не е толкова лесно!  ooooh!

# 177
  • Мнения: 707
За любителите на мака:

Кухен с мак и кайсии (немска рецепта)
Продукти за тестото:
100 гр. извара;
    2 с.л. прясно мляко;
    4 с.л. растителна мазнина;
    2 жълтъка;
  50 гр. захар;
250 гр. брашно;
    2 ч.л. бакпулвер.

Продукти за пълнежа:
500 гр. кайсии или плодовете от един/два компота (изцедени);
    2 белтъка; 50 гр. захар;
200 гр. мак.

Продукти за ронливото тесто:
100 гр. брашно;
100 гр. масло;
150 гр. захар;
  50 гр. мак.

Начин на приготвяне:
Разбиваме жълтъците със захарта, прибавяме млякото, мазнината и изварата. Смесваме брашното с бакпулвера и омесваме тестото. Оставяме да почине.

Ако са пресни кайсиите ги измиваме, почистваме от костилките и нарязваме на четвъртинки, а ако са от компот ги оставяме добре да се отцедят. Разбиваме белтъците на сняг, добавяме захарта и продължаваме да бъркаме. Добавяме мака и кайсиите.

Стопяваме маслото, смесваме брашното, мака и захарта и омесваме добре. Става ронливо тесто.

Загряваме фурната до 180°С. Намасляваме тава (или форма за печене) с диаметър 26 см. Разточваме кора с по-голям диаметър от тавата, така че да се образува ръб 3 см. Изсипваме мака с кайсиите и белтъка, а отгоре като трохи поръсваме ронливото тесто.
Печем на средната скара на фурната около 45 - 50 мин. Оставяме да изстине.
Приятен апетит!



 


 

# 178
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Съседката прави супер цвечкенкухен, даде ми рецепта, но аз нали съм супер прибрана , я изгубих... Sick

Риен
, аз съм пускала една...някъде по-напред е или погледни в любимите ми рецепти...

# 179
  • Мнения: 592

[/quote]
аз искам това да направя...

в момент на чуденка сам как да го направя...  newsm78
иначе само пандишпан му се пече...  Simple Smile
[/quote]

 Ooo, това неЩо е много иzдокарано, аz я двам по_джаста праста. Ако само пандиШпана се пе4е, то другото готови кремове ли са? И в кави форми4ки?  Аха, или тиЩе го правиШ в една голяма форма?

За прасковите _ от буркан. Но като нямаШ, не е беда, все някаде и някога Ще иzляzат такива раzепти.

# 180
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076


 Ooo, това неЩо е много иzдокарано, аz я двам по_джаста праста. Ако само пандиШпана се пе4е, то другото готови кремове ли са? И в кави форми4ки?  Аха, или тиЩе го правиШ в една голяма форма?

Нико, не намерих рецептата за карамелизираните ябълки.  Confused

1 ч.ч захар с 75 гр. масло се слага в тавичка и на котлона, трябва да се карамелизира.
през това време белиш и режеш натанки резенчета ябълки, около 4-5. с дюли става още по-вкусно.

ябълките трябва да станат прозрачни.
махаш от котлона и охлаждаш.
тестото е кексово.
за него нямам рецепта.
тестото се излива отгоре и се пече, после се обръща като твоя сладкиш.

снощи започнах да правя оназ чудесия, ще има 2ра версия...

жълтото е манго мус, а по светлото отcтрани е бананов мус.
при мен се втечниха доста... newsm78
пак ще пробвам де... Sunglasses
иначе правиx в тортена форма, предполагaм, че й в чаша ще стане...

# 181
  • Мнения: 707
Ванилия с нугат крем

500 мл. мляко  
    1 пудинг ванилия
  50 гр. захар
  75 гр. Nuss-Nougat крем  
  50 гр. счукани бадеми
  50 гр. шок. стърготини  

Правим пудинга, подслаждаме и отделяме половината, в която слагаме нугат крема.
В 4 чаши редим няколко лъжици пудинг ванилия и поръсваме с бадеми, продължаваме с пудинг нугат и ръсим с шок. стърготини. Редуваме така, докато свърши пудинга. Украсяваме.

По желание може да се опече предварително блат и да се сложи между пудинга или да се натрошат бисквити.

Приятен апетит!

# 182
  • Мнения: 402
Момичета, знае ли някоя от вас как се нарича в Германия амонячната сода и има ли някакъв немски еквивалент? Hug

# 183
  • Мнения: 4 700
Ами аz амонячната сода си я вzемам от БГ, тук zнам че сода бикарбонат имало по аптеките, ама амонячна никога не съм среЩала.  Rolling Eyes

# 184
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Момичета, знае ли някоя от вас как се нарича в Германия амонячната сода и има ли някакъв немски еквивалент? Hug

potasche Peace

има я във всеки голям магазин, където има регал с подправки.

сода бикабонат има по дрогериите казва се natron

# 185
  • Мнения: 707
Аз пък си мислех, че Hirschhornsalz е амонячната сода  newsm78.
Ако не е, тогава тя какво е?
Wikipedia kaza: Hirschhornsalz ist ein Backtriebmittel (Lebensmittelzusatzstoff E 503) und besteht hauptsächlich aus Ammoniumhydrogencarbonat (E 503ii) NH4HCO3 (2 Teile) neben Ammoniumcarbonat (E 503i) (NH4)2CO3 (1 Teil) und etwas Ammoniumcarbamat NH4CO2NH2.

# 186
  • Мнения: 3 880
А каква е разликата между амонячната и бикарбоната? (химията ми куца от едно време Wink)
Аз ползвам само бакпулвер, в него коя от двете е?

# 187
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Таня, Hirschhornsalz се е произвеждала преди без химия...поне аз това разбрах докато я търсех... май не се намира лесно.
поне при нас.

поташа го знам от Вечка....има го в Реве, Тегут и подобни...

Бибе, бикарбонатът е сода за хляб, бакпулверът е сода бикарбонат с лимонена киселина или т.нар гасена сода.
амонячната смърди докато печеш, но после няма остатъчен вкус или смрад...

# 188
  • Мнения: 402
Благодаря ви за отговорите, момичета! Спасихте моя приятелка, която ще си има курабийки за Великден. Лек и успешен ден!

# 189
  • Мнения: 707
Хиршхорна го купувам преди Коледата - пускат го заради сладките по магазините, иначе не съм го търсила по другото време на годината и не знам къде го продават. Имам и поташето, ама още не съм го ползвала.

Бибе,
каква е точно разликата не знам, но майка ми слага амонячна сода на сладките, които се ядат по-дълго време (както са и немските коледни). Миризмата непосредствено след печенето е много остра, но като изстинат и вече я няма. Явно помага да се запазят по-дълго пресни  Rolling Eyes

# 190
  • Мнения: 7 605
Момичета, знае ли някоя от вас как се нарича в Германия амонячната сода и има ли някакъв немски еквивалент? Hug

potasche Peace

Гъzен джоб?  Laughing

# 191
  • Мнения: 592
Хайде да побута таzи тема с един десерт,
който спе4ели овациите на един "проми динер" и спе4ели първото мясо.
Аz ли4но 3 пъти го приготвям и всеки път вси4ки са били о4аровани.

Малинена фантаzия

1000 гр. малини ( пресни ли zамраzени)
3 кофи4ки те4ни сметани ( по 200 мл)
4 кофи4ки 10% кисела сметатана ( по оринална рецепта кисело мляко 10% , но не слагам, 4е пуска вода)
200 мл кафиява кристална zахар

Малните, ако са zамръzени, се оставят да се раzмраzят и иzедят много добре ( поне цял ден). Те4ната сметаха се раzбива на сняг, към нея се добава киселата сметана и пак се раzбива. Добре раzмраzени малини се поставят на дъното на плосък съд , покриват се със сметанов крем, поръсва се с кафява кристална zахар и се оставя zа една ноЩ да престои в хладилника НЕПОКРИТ.

в процес на приготвяне
готов

Аz ли4но бях раzо4арована, като купих zамръzените малини и про4етох съЩата реzепта на гърба на опаковката  Joy Joy Joy

Последна редакция: сб, 12 апр 2008, 00:15 от niko_leta

# 192
  • Мнения: 1 610
Супер изглежда, Ники! но как се сервира. Не е ли много надробен за немския вкус?

# 193
  • Мнения: 592
Гребва се от кремообраzния десерт с лъжица толкова колкото искаШ. В4ера на партито на свеки пак се иzяде и ниЩо не остана. Но неЩо се бях иzложила, малините ми пуснаха пак вода, макр 4е ги цедих цял ден  Sick
СледваЩият път Ще сложа Schmand (40%)  вместо zаквасена сметана от 10 % , тогава няма да е воднисто  Peace

Общи условия

Активация на акаунт