Deutschland kocht ( Немска кухня)

  • 57 879
  • 193
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 2 292
сори zа обърквацията.
спелт, а не елда било. английско немския превежда динкел , като спелт, но не успях да го преведа на български, освен като вид пшеница.
ето нещо на руски
Вкусный и полезный, спелт был одной из первых зерновых культур, ... Спелт имеет насыщенный цвет сенны, ярко-выраженный "ореховый" вкус и является хорошим  источником клетчатки....

"Спелт - это древний родственник современной пшеницы. Вкусный и полезный, спелт был одной из первых зерновых культур, выращиевымых фермерами за 5000 до Н.Э. Спелт имеет насыщенный цвет сенны, ярко-выраженный "ореховый" вкус и является хорошим источником клетчатки...."

Последна редакция: ср, 13 юни 2007, 08:59 от vivita

# 136
  • Мнения: 1 610
Мацки, май най-добре тук да питам как се превежда на български Speisestärke. Тук съм метнала една готварска книга с 426 торти и все му се пуля. Иначе си го купих. Но не пише състав, а че било Maisstärke. Казах си> мерси за разяснението!
  chef  bouquet

# 137
  • Мнения: 1 242
Без да имам претенции за абсолютен превод, бих ти казала нишесте. Mr. Green

# 138
  • Мнения: 592
И аz  си го превеждам като ниШесте, беz да съм търсила в ре4ник.

# 139
  • Мнения: 1 610
Малеее, голяма излагация! Нишесте било.... Sick

# 140
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Oktoberfest започна, всеки се натиска и никой не пише някоя рецепта.

от мен брецела, чакам рецепта за Obazda.
аз правя от камамбер и лимбургер, водела се хесенска Wink. искам оригинална от Байерн  Sunglasses

Laugenbrezel

30 гр Натриев хидрооксид(NaOH) от аптеката
1000 мл. вода
от тези 2те съставки се получава 3% разтвор.

500 гр. пшенично брашно тип 405 или 550
и малко за поръсване
2 ч.л. сол
1 ч.л. захар
1/4 л. топла вода
1 кубче прясна мая
40 гр. маргарин или масло
едра сол за поръсване

Приготвяне на разтвора за потапяне.
Водата се сипва в огнеупорен стъклен съд. Добавя се натриевият хидрооксид и с бъркалка за яйца се бърка докато се разтвори. Течността се загрява, затова съдът трябва да е огнеупорен!!!
Тесто:
Разбъркваме брашното със солта, оформяме кладенче и слагаме захарта, после сипваме водата, в която е разтворена маята. Месим и после оставяме около 15 минути да втаса.

После добавяме маслото или маргарина, омесваме много добре и оставяме да втаса отново за 30 мин.

От тестото могат да се оформят около 12 брецела. Прави се червейче около 50 см дълго и се оформя.

Оформените брецели се слагат в хладиника за 1 час без да се покриват. Така получават коричка и по-лесно задържат разтвора за потапяне.така стават гладки и лъскави.

После брецелите се потапят в разтвора.
Да се ползват гумени ръкавици!!!!
Да се внимава да не попадне в очите!!! Ако попадне се изплаква обилно с вода.

Всеки брецел се потапя за 30 сек. в разтвора.

Нареждат се в тава, покрита с хартия за печене и се поръсват с едрата сол.
Печат се при  200 С за около 15-20 мин.



# 141
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Обазда Obatzter,  Obatzda oder Obazda в хесенски вариант

200 г зрял Камамбер или Бри, не направо от хладилника
200 г Лимбургер, също не от хладилника
3 с.л. сметана
50 г. масло, оставено да омекне
1 малка глава лук
сол
прясно смлян черен пипер
червен пипер (сладък)

Сирената се нарязват на малки кубчета, след което се добавя сметаната и всичко се мачка с вилица, докато се омеси добре. Лукът се нарязва на ситно и се добавя към сместа. След това се примесва и маслото. Добавят се сол и пипер на вкус. Оставя се в хладилник за поне час. Преди сервиране се поръсва с червен пипер и се сервира с брецел.

ако част от баздата се остави за следващия ден, то е добре лука да се сервира отделно, а не да се смесва със сирената, защото после се получава горчив вкус.
аз бъркам сместта с бъркалките за тесто на миксера.

сместта може да се съхранява макс. ~2 дена.


Последна редакция: пн, 01 окт 2007, 11:25 от asyalein

# 142
  • Мнения: 4 380
Отдавна съм фенка на немската кухня- каквото да пробвам, все интересни, лесни и много вкусни рецепти.
Напоследък се пристрастихме към шпецле и реших, че трябва да се сподели. Направо "мързелива" рецепта, а става много вкусно.

Шпецле (Spaetzle)

3 яйца
1/2 ч.л. сол
50 мл. вода
200 гр. брашно

 Разбиваме мокрите части с тел и добавяме постепенно брашното до получаване на гъсто кексово тесто.

Поставяме тенджерка с вода да кипне. Водата осоляваме. До нея си приготвяме една тенджера със студена вода. След като закипи започваме да пускаме нашето шпецле да се вари. Гребваме с лъжица от сместта и слагаме върху гладка дъска за рязане. С обратната страна на ножа "отрязваме" тънки парченца от тестото и отправяме директно в кипящата вода. Намокряме ножа във врялата вода и повтаряме процедурата докато не свърши тестото на дъската. След втората лъжица тесто, аз изваждам варящото се шпецле с решетъчна лъжица и го слагам в тенджерата със студена вода. Така повтарям докато свърши тестото.
След това отцеждам в гевгир. Разтопявам парче масло в тиганче и изсипвам шпецлето в горещото масло. Запържвам леко за няколко минути, осолявам на вкус и сервирам като гарнитура към месо (гешнетцелтес).

# 143
  • Мнения: 1 817
А за кезешпецле /Käsespätzle/ някой има ли рецепта  newsm78 ?  Her damit! Laughing

# 144
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
А за кезешпецле /Käsespätzle/ някой има ли рецепта  newsm78 ?  Her damit! Laughing

сварените spätzle ги слагаш в огнеупорна тавичка или auflaufform като редиш на редове и помежду им слагаш настърган ементалер или гоуда.

най-отгоре да е сиренето.

запичаш до готовност и поливаш с наситнен лук запържен в масло.


друг вариант:

запържваш лyка в масло, добавяш гъби, като станат готови слагaш spätzle-тo.
слагаш в тавичката порасваш с ементалер и печеш.

кäsespätzle на мен ми е доста тежко, аз ги готвя със зеленчуци.

# 145
  • Мнения: 4 700
А моя мъж zапича свареното спецле в тигана zаедно с ементалер или какъвто каШкавал имаме в момента. Слага и едно яйце. Не става лоШо, но аz не съм фен на спецле.

# 146
  • Мнения: 1 817
Мерси за идеите!  bouquet
Аз обаче си търся автентичната немска рецепта от баден-вюртенберг за кезешпецле в тиган, в което има само лук, кашкавал, подправки (какви?) и шпецле.
Ако някой има идеи, да не се срамува и да си каже! Peace

# 147
# 148
  • Мнения: 1 817
  chef Миле,   bouquet !

# 149
  • Мнения: 1 610

Muahaha! Зиме, как какви подправки, бе душо.Германците и Маги правят чудеса.  Mr. Green Ей, ти рецепта Laughing

Майтапа настрана. Мъжът ми каза, че се правят така. Ръгаш в тигана шпецлето с масло, слагаш настъргано сирене,от което най-обичаш, той би сложил и пушен шпек."Би сложил" му казах , "ама пак сам ще ядеш".   chef Той казва , че няма оригинална рецепта. Всеки си ги готви както му кефне.
За протокола, аз шпецле не ям.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт