Хайде Коледата идва дайте своите идеи!

  • 51 812
  • 387
  •   2
Отговори
# 45
  • Мнения: 966
Аз си записах рецептата за снежните топки Grinning

# 46
  • Мнения: 5 877
Ето някои шаблони за къщичка от меденки - разпечатваш, разточваш, изрязваш, печеш.
Символика кой знае каква няма, освен че е сладко и децата припадат от кеф.
http://home.comcast.net/~frankysattic/members/patternsmember.html

а ето с тухли от кубчета захар:
http://www.marthastewart.com/page.jhtml;jsessionid=T1ERGU5C0CRK5 … &id=tvs5275ab

Последна редакция: вт, 28 ное 2006, 13:15 от Анда

# 47
  • Русе
  • Мнения: 410
Зори, страхотни сладки  Hug Тъкмо преди два-три дена си рових из старите списания и ги видях на корицата на "Къщовница" и си мислех тази година да ги направя, че ми се видяха много красиви. А и на вкус ли са толкова добре колкото на вид?

# 48
  • Русе
  • Мнения: 410
Ето някои шаблони за къщичка от меденки - разпечатваш, разточваш, изрязваш, печеш.
Символика кой знае каква няма, освен че е сладко и децата припадат от кеф.
http://home.comcast.net/~frankysattic/members/patternsmember.html

а ето с тухли от кубчета захар:
http://www.marthastewart.com/page.jhtml;jsessionid=T1ERGU5C0CRK5 … &id=tvs5275ab


Анда, а за неразбиращите английски - като мен, къде точно трябва да отворя за тези шаблони  newsm78

# 49
  • Мнения: 3 271
Анда, а за неразбиращите английски - като мен, къде точно трябва да отворя за тези шаблони  newsm78

Не съм Анда, но да кажа. Отварят се  PDF файлове, най-отдолу са шаблоните. Няма нужда да знаеш английски, просто разпечатваш, режеш и печеш (както Анда е написала  Heart Eyes )

# 50
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Здравейте! Simple Smile

Тук по Коледа се правят поне 10 вида сладки(печени и непечени) и смятам тази година да пусна рецептите на няколко вида, обичани от нас.
Днес ви предлагам рецептата на най-известните коледни сладки в Чехия - ванилкови рохлички(ванилови кравайчета). Тази рецепта е отново от тетрадките на бабата на мъжа ми(страхотна кулинарка  Heart Eyes) и е изпитана с годините.

Сладките се правят поне 2 седмици преди Коледа( аз ще ги правя тази събота и неделя). Това е нещо като масленки, но с ядки.

Ванилени кравайчета

Продукти за една доза(една тава, защото са малки и не се надуват):

150г брашно
70г картофено нишесте
70г пудра захар
80г орехи или лешници - смилат се
150г масло със стайна температура
1-2 жълтъка(зависи от големината)

За след изпичането, си пригответе една купа с около 150 - 200г пудра захар, в която сте сложили 2-3 пакетчета със ванилова захар.

Приготвяне:

На дъската за месене пресяваме брашното, прибавяме нишестето и захарта, смлените орехи. Отгоре нарязваме на късчета маслото и прибавяме жълтъците. започваме да месим, докато тестото стане гладко. Оставяме тестото за една вечер на хладно място да отпочине. На другият ден правим от тестото цилиндър и режем еднакви по големина колелца, които правим на пръчици 6-7 см. дълги и 1 см дебели и завиваме на кравайчета (под формата на буквата С). Печем върху ненамаслена тава, на умерена температура до порозовяване (не ги правете много кафяви, за да не се втвърдят). Още докато са горещи ги овалваме в предварително приготвената пудра захар с ванилия.
Съхраняват се в картонена кутия, на хладно място. Издържат поне месец, месец и половина. Могат и да се замразят.
Снимки ще пусна през weekendа! Peace

Последна редакция: вт, 28 ное 2006, 14:34 от natalyna

# 51
  • Мнения: 7 106
Зори, страхотни сладки  Hug Тъкмо преди два-три дена си рових из старите списания и ги видях на корицата на "Къщовница" и си мислех тази година да ги направя, че ми се видяха много красиви. А и на вкус ли са толкова добре колкото на вид?

Да  Hug, рецептата съм я преписвала много отдавна и не помня точно от кое списание са. Но са хубави сладките, а най-хубавото им е, че от едно тесто си правиш 4-5 вида съвсем различни сладки  Grinning.

# 52
  • Мнения: 266
Ето моето сладко предложение за тази година! Медени пастички с орехов крем

Снимката по-нататък, че още е рано за тях:)
Много ми се ще да ги направя,но ако може да ми разясниш в каква последователност слагаш продуктите за тестото.Маста разтопява ли се?Благодаря предварително!

# 53
  • София
  • Мнения: 245
Наистина тук видях страхотни идеи. Със сигурност ще опитам някои от тях.
Поздравявам всички за уменията им  Hug

Ето две рецепти и от мен:
(Съжалявам, но нямам снимков материал. Следващият път, когато ги приготвя, ще ги снимам и ще ви ги покажа)

ПИЛЕШКО С БРОКОЛИ И СИНЬО СИРЕНЕ

1кг. пилешки гърди (филе, бонфиле)
1 гл. лук
150 гр. синьо сирене (аз слагам и повече - всички много го обичаме)
5-6 с.л. прясно мляко
50 гр. масло
250 гр. броколи
сол

Лукът и броколите се нарязват на ситно и се задушават в маслото и прясното мляко. Сместа се бърка, докато се сгъсти. Поръсва се със сол на вкус. Когато броколите омекнат се добавя синьото сирене, също нарязано на ситно. Маха се от котлона, преди сиренето да се размие из сместа (да остане на парченца).
Месото се посолява (аз слагам малко соев сос) и се разрязва през средата (ако е на филенца не е необходимо). Филетата се начукват, за да се изтънят.
Тавата се намазва с масло. Слага се един ред от месото. Отгоре се разпределя леко охладената плънка. Върху нея се слага останалото месо. Пече се  около 15 мин. при 220 градуса.
Когато се изпече по желание може да настържете кашкавал и да го върнете във фурната за още 2 мин - да се запече и кашкавала.
Ястиети е наистина превъзходно!

Другата рецепта е за ШОКОЛАДОВО - СМЕТАНОВА ТОРТА

За блатовете:
6 яйца
80 гр. брашно
170 гр. масло
260 гр. течен шоколад (Финети или Милка)
80 гр. ситна захар

За шоколадовия пълнеж:
200 гр. течен шоколад (Финети или Милка)
150 гр. течна сладкарска сметана
1 ч.л. захар
1 ванилия

За сметановия пълнеж:
150 гр. заквасена сметана
2и1/2 с.л. пудра захар
1 белтък
плод от сладко (от ягоди е най-вкусно)

За кувертурата:
250 гр. течна сладкарска сметана
1 ч.л. захар
1 ванилия
по 50 гр. бял и кафяв шуплест шоколад (аз слагам от шоколадите на LZ)

ПРИГОТВЯНЕ

За блатовете:
Маслото трябва да е със стайна t. Слагаме го в дълбока купа, прибавяме захарта и бием с миксер до побеляване. Като продължаваме да бием прибавяме едно по едно яйцата, като след всяко поръсваме по малко от брашното, докато го поеме всичкото. Продължаваме биенето и прибавяме течния шоколад. В тавичка разполагаме лист хартия за печене, върху която разстиламе 1/4 от сместа тънко, почти като палачинка. Печем 7-8 минути. Блатът отгоре трябва да остане леко влажен на пипане, не трябва да пресъхва, защото става чуплив, но дори и да се счупи лесно се залепва  и не се забелязва след това. Така се изпичат 4 блата.

За шоколадовия пълнеж:
Шоколадовият пълнеж се приготвя като към течния шоколад се прибавят ванилията, захарта и вече разбитата сметана.

За сметановия пълнеж:
Квасената сметана се разбива със захарта с миксер. Белтъците се разбиват на гъст сняг отделно и се съединяват с леко разбъркване. Може да се добави една ванилия по желание.

С половината от първата смес мажем първия блат. Захлупваме го с втория блат. Върху него мажем сладко, след което върху сладкото слагаме сметановия пълнеж и върху него отново сладко. Захлупваме с третия блат. Върху него изсипваме другата половина от шоколадович пълнеж. Покриваме с последния 4-ти блат. Най-горния блат намазваме само с бита сметана със захар и ванилия. Поръсваме богато с натрошен бял и кафяв шуплест шоколад.

Тортата може да се сервира веднага, но става по-стегната, ако престои поне около 1 час в хладилник.

ДОБЪР АПЕТИТ  Simple Smile


# 54
  • Мнения: 332
Наталина чакам снимки на тези кравайчета.От това тесто могат ли да се правят и други по форма сладки?Какво е това картофено нишесте?Дали ще го има при нас?Страхотна тема следя я с интерес.Мисля тази година да се постарая.

# 55
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Най-сетне имам малко време да седна и отговоря! Rolling Eyes

Бъхи, маста е със стайна температура - мека за да се омеси добре. Иначе първо пресявам брашното, прибавям содата, захарта, правя кладенче, чуквам яйцата, маста и меда и по малко от млякото. Тестото не трябва да е много лепкаво и да става за разточване.

kassi, от това тесто е добре да се правят сладки, които не се изрязват, защото ако направиш кора, изрежеш и опечеш, сладките ще са твърди. Затова са и кравайчета, но сега като си мисля, може да станат и гъбки - нали знаеш - правиш топче и с малко кръгче(майка едно време използваше шишенца от пенецилин), топнато в какао, леко притискаш и правиш пънчето. Топчета, жълъдчета и подобни си мисля, че също ще са подходящи форми.

Снимките обещах в събота Simple Smile

# 56
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Не мога  и тук, да не се похваля с първите за тази година меденки и медена елха(Джемма е виновна - миналата година ме запали за нея)! Поради мъника, който постоянно щука около мен, тази година ще украсявам чак до самата Коледа, та затова и така се радвам на първите готови меденки Simple Smile А и да  ви подсетя, че е време за меденките, пък и да получите малко вдъхновение Simple Smile




# 57
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
 Peace Прекрасно, както винаги.   bouquet

# 58
  • Мнения: 1 679
Днес Иван Звездев ще готви тиквеник - ако ви интересува, гледайте предаването

Аз за Коледа винаги приготвям тиквеник 

# 59
  • Мнения: 71
Зори, Тане.....как милички намирате време и за сладки?
Аз все не успявам  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт