Фертилно хранене - съвети, идеи, въпроси, рецепти

  • 16 179
  • 163
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 147
Здравейте, момичета, включвам се и аз в полезната темичка, за която благодаря на Inferiya.

Тези дни попаднах на минисериала  "Not so pretty" по HBO. Става въпрос за ежедневната козметика, която ползваме и наличието на безброй доказани канцерогени или антифертилни съставки в тях. И как трябва да избягваме продукти с парфюм, защото под "fragnancе" се крие най-опасната съставка.

Нещо, което аз открих като "работещо" за мен е алкалното хранене. Идеята му е, че в резултат на окислителното фосфорилиране в клетките (което е източник на АТФ=енергия), ставаме кисели (богати на протони) и че консумирайки храна, богата на електрони, балансираме тази киселинност. Не става въпрос за промяна на pH кръвта, а за здраве на ниво клетка/митохрондии. За някои е шарлатанщина, но истината е, че това си е почти Средиземноморска диета и нищо нелогично няма в нея. Смятам, че благодарение на този режим вторият ми трансфер е успешен, защото храненето беше нещото, което коренно промених след първия ми неуспех.

Припомнянка за хранителните добавки, които са есенциални за здрава мама и здраво бебе.
На първо място това е Омега-3, минимум 1000 мг дневно. На второ място са витамините от група В (ФК, В12) за предпочитане метилирани, дори да нямате открита мутация. И на трето място - витамин Д3 (аз предпочитам спрей, защото е мазен), дозиран в зависимост от  серумните му нива. Много важни минерали за мама и бебе са магнезий, калций и желязо. Ще отдам почит и на фибрите (подобно на Inferiya), защото за мен здрава бременност без здрави черва няма. Комбинирам ги с пробиотик и понякога с храносмилателни ензими, защото имам хранителни непоносимости.

И последно искам да ви споделя за комбинираните зеленчукови и плодови фрешове, които открих във Витафикс/Пловдив. Любим ми е миксът от целина, цвекло, джинджифил, морков, ябълка и лимон.
Та, вече поприключвайки дългия си пост, се сетих дали някоя от вас не си прави такива вкъщи и може ли да ми препоръча добър уред?😄

# 151
  • Мнения: X
Апропо, безалкохолни коктейли, да се включа с едно предложение. Simple Smile
Половин диня, половин ананас + 1/4 лимон се миксират в блендера, коктейлът се сервира охладен. Доста сполучлива комбинация се оказа, особено подходяща за летните жегички заради динята!

# 152
  • Мнения: 5 142
Ананаса обичам да го комбинирам с ягоди за лимонада Simple Smile Но сега ми докарва киселини -.-

С диня правим следното: диня + краставица + лимон + стръкчета мента Simple Smile Краставицата помага да не е много сладко.
Но! Имайте предвид, че динения сок ферментира много бързо - стои в хладилника или навън с непрекъснато добавяне на лед Simple Smile

За соковете писах назад защо съм против за редовна консумация. Реално вкъщи правим само, ако примерно ще пътуваме и имаме много неща за консумация, които няма как да вземем или замразим. Но я ползваме доста за правене на сорбе Simple Smile
https://www.amazon.de/ES-3571-attachment-included-stainless/dp/B … %2C128&sr=8-5 Това се използва вкъщи, купихме го на черен петък за по-тънки парички. Важно е сокоизтисквачката да е тип бавна, за студено пресоване или там, както се води Simple Smile

# 153
  • Мнения: X
Ох, ягоди! Много обичам, но откакто колабирах на алергия към ягоди не съм вкусвала от повече от 10+ години!
Комбинацията с диня и краставица ще се изпробва, обаче Simple Smile
Нещо ми е дошла музата за безалкохолни сокове / коктейли, пинтерест и форуми помагат с идеи, че традиционната студена лимонада с по-малко захар взе да омръзва!

За соковете и аз не пия много по принцип - това са си чисти килокалории без фибрите, човек може без да усети как да погълне голямо количество, които да се "залепят" където не трябва. Още повече не си струва да се изхвърля пулпата с фибрите, които остават при сокоизтисквачките. Те са най-полезната част от плодовете, заедно с витамините.

Сокоизтисквачката на Северин е супер иначе. Simple Smile И аз имам подобна, до преди години я ползвах редовно, но откакто се пообразовах за ползите от храните, консумирам плодовете цели с коричката. Ако процесирам плод и зеленчук, то е в блендера във формата на смути, като добаям вода за по-течна консистенция Simple Smile

# 154
  • Мнения: 147
Благодаря за идеите за сокоизтисквачка. 🤗Съгласна съм, че прясно изцеденият плодов сок е фруктозна бомба и заради последвалата хиперинсулинемия наистина калориите отиват за складиране в мастните депа. Обаче при зеленчуците нещата не стоят така, не водят до нежелана хипергликемия, богати са на алкализиращи продукти и имат собствени храносмилателни ензими. Така че даже като фреш са идеални за фертилно и като цяло за здравословно хранене.

# 155
  • Мнения: 1 604
Привет! По темата с вредните съставки ми попадна статия, пускам в скрит текст за който е интересно.

Скрит текст:
за козметика




Източници на токсини в кухнята


Ии тези дни правих сок от ананас и краставица, много свежо се получи. 😋  споделям с какви съставки - ананас, краставица, магданоз и маалко джинджифил.

# 156
  • София
  • Мнения: 101
Здравейте,
да поизтупам малко прахта на темата Blush Зарових се, за да видя хранене при хормонални проблеми. Прочетох интересни неща и искам да Ви споделя една рецепта за хлебчета които видях в Тик-ток Grinning , но се оказаха много сполучливи и вкусни. Прилагам снимка на съставките:
Скрит текст:

Лещата се накисва от вечерта за другия ден. Измиваш, отцеждаш и слагаш всички съставки в блендер, за да стане хомогенна смес. Правиш си питчици колкото големи искаш и в каквато форма решиш. 25 мин на 180 градуса.
Бяха мекички дори и на следващия ден когато вече бяха студени.

# 157
  • Мнения: 5 142
Хоп-троп, я да подновим споделянето Simple Smile Все се каня да напиша нещичко и вятъра ме отвява Simple Smile НО! Днес ми попаднаха тези домашни сладоледи без до болна познатите Е-та и подобни Simple Smile Разбира се, те са само за вдъхновение! При такова изобилие от плодове е повече от лесно да се направи нещо по ваш вкус Simple Smile
https://i.pinimg.com/564x/20/54/8f/20548f8ea02f3374b89588afd841731c.jpg

# 158
  • Маями
  • Мнения: 58
Някой ила ли в PDF  формат книгата ,, Всичко започва с яйцето,,?

# 159
  • село в ямболско
  • Мнения: 6 428
Някой ила ли в PDF  формат книгата ,, Всичко започва с яйцето,,?
и да е на Бг

# 160
  • Мнения: 71
Здравей, видях, че я търсиш и в друга тема и там отговорих. Имам я, но е на английски. Напиши ми на лично мейла ти, ако прецениш, че ще ти свърши работа 🍀❤


 
Някой ила ли в PDF  формат книгата ,, Всичко започва с яйцето,,?

# 161
  • Маями
  • Мнения: 58
Много благодаря, но на английски я имам, но не всичко разбирам 😆

# 162
  • Мнения: 100
Привет!
С много месеци закъснение виждам и все пак отговарям! Simple Smile

Крем за лице:
Използвам Naturschoen Olive или Крем за чувствителна кожа Етна Био

Слънцезащитен крем, отново на Етна Био.

Препарите - всичко вземам от ДМ, гледам да не са от най-конвенционалните, с парфюми и т.н.
- Гел за пране от сапунени орехчета YELLOW&BLUE
- Течен перилен препарат за цветни тъкани Pomegranate
- Прах за пране Ultra Sensitive, 20 изпирания
- Препарат за пране на фини и вълнени тъкани Ultra Sensitive
Вземала съм и от Зоя, но не съм доволна как изпират и спрях.

Дезедорант използвам само на Salt of the Earth. Продават и големи опаковки, за да ти излезе по-изгодно и да има по-малко пластмаса. Много съм доволна - ухаят прекрасно и дори в жегите ме спасяват.

Кремове за тял:
- тези на Оrganic Shop от Зоя са ми любими
- Wooden Spoon (от тях вземам и пръскало за комари лятото)

Ако се сетя за друго, ще допълвам. Ще ми е интересно и вие да споделите вашите начини за по-безвредни продукти за тялото и дома Simple Smile

Здравейте, момичета! Изключително полезна тема! Страхотни рецепти споделяте! Можете ли да споделите какви препарати , козметика и парфюми използвате, които да не съдържат вредни съставки? Обожавам парфюми и ми е изключително трудно да подбера такива .

# 163
  • Мнения: 1 326
penny_ , какви ензими и пробиотик приемаш?

Общи условия

Активация на акаунт