Отговори
# 60
  • Мнения: 4
Майка ми работи в детска градина в кухня.Имала е спор с домакинката на детската градина къде е мястото на рецептурника-в кухнята при готвача или при домакинката.Търсих в МОН някаква информация за този проблем.При проверка на РИОКОЗ в същата детска градина е казано,че мястото на рецептурника е в кухнята в отговор на това домакинката е заявила,че няма да и се слага ред на работата и че трябва да е при нея.Ако някой може да ми помогне да пише.Моля ви.

# 61
  • под тепетата
  • Мнения: 9 308
Домакинът изчислява продуктите според дадения грамаж в рецептата и в зависимост от бройката на децата за деня.
Готвачът пък ползва рецептурника, за да спазва технологията за приготвяне на храната.
 И двете имат нужда от рецептурника, и ако се брои за помощ -или да го преснимат( за да има и за двете) или да си закупят още един(макар ,че е скъпичък).

# 62
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
А някой има ли рецептурник за детски ясли? Майка ми работи към детски ясли и търси такъв рецептурник одобрен от МНЗ.

# 63
  • Мнения: 502
  Моля,мами,кажете,какво трябва да е  количеството храна от държавна детска кухня?Струва ми се,че слагат много малко-супата едва покрива дъното на канчето...

# 64
  • Мнения: 1 541
Не знам защо съм била така блажено заблудена, че храната в детските кухни минава доста строг качествен контрол и можем да сме сигурни поне в нея  Confused След прочетеното до тук от утре ще спра да взимам храна от там- дъщеря ми не ходи на градина, но взимахме за обяд от люлинската кухня до сега.
Бях пробвала частните кухни, но храната там дори аз не можех да я ям. Тази беше страшно вкусна, но.....ще се лишим от супите и основните им.

За жалост не мога да съм полезна по темата, но пък вие ми бяхте страшно полезни на мен, за което благодаря   bouquet

# 65
  • Мнения: 798
Няма да имам нерви да изчета целия рецептурник, при положение, че знам детето ми какво яде в яслата и от какво не съм доволна. В същото време има разлики в предлаганите храни в различни ОДЗ-та, което ми говори, че рецептурника е една доста обща база, на която може всеки да твори.
Аз доста се разправях вначалото с директорката, че за мен е неприемливо в яслена група децата да ядат маргарин (който принципно е по-добре да се избягва във всяка възрастова група), вафли, шоколад, готова кайма и т.н. , а пък плодовете и зеленчуците в суров вид да са сведени до веднъж седмично. В отговор - парите не стигат. И аз от своя страна: овесените ядки, елдата и качамака не са никак скъпи закуски. Един банан и една вафла са горе-долу на една цена.  Маслото и маргарина също са съпоставими. Ръжения хляб може и по-евтин да е от пшеничния. Сокчета тип "степ" са просто пълен боклук. Един билков чай е далеч по-полезен. И така... 
явно аргументите са само за да няма диалог, а не за да има градивен диалог. От друга страна на родителската среща видях, че не повече от 5% от родителите се интересуват конкретно какво ядат децата им, което е една друга тема...

# 66
  • Мнения: 7 640
  Моля,мами,кажете,какво трябва да е  количеството храна от държавна детска кухня?Струва ми се,че слагат много малко-супата едва покрива дъното на канчето...

на канчето или на БУРканчето newsm78
 По норма супаатаа е 150 мл, т.т. по-малко от основното от 190. Но в някои кухни- примерно в Дружба- всички порции са по цяло бурканче.

# 67
  • Мнения: 46 518
  Моля,мами,кажете,какво трябва да е  количеството храна от държавна детска кухня?Струва ми се,че слагат много малко-супата едва покрива дъното на канчето...

Трябва да е:
Първо: 100 гр.
Второ: 150 гр.
Трето: 250 гр.

Освен, ако няма някаква промяна от скоро, но се съмнявам.

Общи условия

Активация на акаунт