Отговори
# 45
...
Почваме от менюто - има ли го разлепено на видно място във всяка градина? за колко дни напред? дали не е добре да се изготвя месец предварително и да се дава в писмен вид на родителите (както е в нашата градина, напр.). Спазва ли се?
Имат ли родителите възможност да участват в изготвянето му? Алергичните деца? Децата вегетарианчета? ...
...

За културата на хранене, това едва ли може да влезе в някакъв рецептурник. Аз може да съм против маргарина, кренвиршите, солетите и пакетираните сладкиши, да искам всеки ден топло мляко и пресни плодове, но на родителят Х да не му дреме. И след като парите заделяни за ДГ и в частност за храната там са толкова малко, едва ли имам право да изисквам, а и да го направя, от въздуха ли ще завалят. Тук обаче може да се помисли за различно финансиране на градините и за различен статут. Пак чужбинските майки да кажат колко типа градини имат - само държавни и частни ли, или някакви междинни варианти. Защото със сигурност има хора, които не искат всички екстри на частните градини, но са съгласни да плащат не 30 (всъщност каква е таксата в държавна ДГ?), а да кажем 60-100 лв, но да знаят че децата им се хранят качествено.

Детето ми има непоносимост към някои храни.
Менюто в градината стои на табло до входа и го сменят в петък за следващата седмица. От там виждам и преценявам какво ще трябда да нос за храна. Държат проба от всяка донесена от мен храна 48 часа в хладиник - заради ХЕИ. Спазват менюто и, защото в противен случай детето повръща, а на тях не им се чисти повръщано  Mr. Green
Оносно културата на хранене - правим това в къщи и в магазина, когато има избор, иначе е безпредметно.В градината се учат как да държат правилно филията, приборите - маниерите на хранене.
За таксите - и 200лв да станат пак ще е същото.

Всяка есен роднини ми носят от село ябълки, голямо количество. Но  в градината нямат право да ги вземат от мен за да ги дадат на децата. Доколкото ми е известно трябва да пазаруват от магазини за хранителни стоки, които имат контрол и разрешение от ХЕИ (първото не е много сигурно)

# 46
  • Мнения: 636
Защо? Какво му е на месото?

Иначе искам да ви питам нормално ли е да се дава като трето ястие кифла с кремвирш, със сладко, тулумбичка, козунак и други такива? Не ходим на ясла, но вземаме от там храна. При това ме карат да нося и белина, за да бъдело чисто?!!!!!
Имам чувството, че като не могат да измислят трето и купуват разни измислени кифли, баници и т.н. Това не е нормално според мен.

Molq, spodeli za koq qsla i v koi kvartal stava duma...   bouquet
Кварталът е Хаджи Димитър, по-точно Стефан Караджа. Яслата/има и детска градина/ е близо до крайната спирка на автобус 85. А защо питаш? Моля, сподели.

# 47
Цитат
Samo supite ne struvat . Opitaite gi i kajete bihte li si sipali takava .Drugoto e dobre napraveno i e redno da ima celi kartofki i orizceta zashtoto niakoi decica sa po-golemicki. Na manicite da im se pasira v kashti .
Само супите не струват . Опитайте ги и кажете бихте ли си сипали такава .Другото е добре направено и е редно да има цели картофки и оризчета защото някои дечица са по-големички. На мъниците да им се пасира в къщи .

--------
Моля, пишете на Кирилица!

Последна редакция: пт, 05 яну 2007, 13:19 от Ellypr

# 48
  • Мнения: 2 242
Наскоро си купих лично от авторката ‘Детска кухня’ на Свиленка Пантелинова (инструктор по хранене в комплекс по детско хранене с Банка за майчина кърма-София). Книгата я няма по книжарниците и до колкото разбрах за сега само тя си я разпространява. Та по нейни думи държавната детска кухня в София работела по тези рецепти. Вътре всяка рецепта е с грамажи, химичен състав (белтъчини, мазнини, въглехидрати, калории), има таблици за прием на витамини, вещества според възрастта и т.н. В книгата има доста инфо взето от основите на нутрициология, но пък захранването се почва със сокове в нач.на втори месец hahaha. Уж е щадяща технология на готвене, а почти всяка рецепта е със сол и захар (количества достатъчни за дневната доза само от едно хранене) newsm78.

Аз също бих предпочела по-високо заплащане, но възможност за избор. Родителят да може да избира по някакъв начин качеството и вида на храната. Ей го на Зори тръгна от 3 дни на градина и цялото ми четене и старание да се храни здравословно отидоха по дяволите. Разбира се че ще платя допълнително, вместо да яде кюфтета, лютеници, колбаси (чудя се дали това последното може да го видя), че и всеки ден месо Shocked! А това е само от менюто за тази седмица! От горе на всичкото явно Зори си има вече изградени вкусови предпочитания (готвя с мин.сол и пектинова захар) и вече три дни си стои гладна и набива хляб Sick... е предполагам скоро ще прояде, но това ли трябва да е решението ?

Vache за 73 ли става въпрос в твоя постинг?

# 49
  • софия
  • Мнения: 379
баща ми доставя хранителни продукти за детска кухня. за да спечели търга трябваше цената да е най-ниска. и затова децата ни ядат кайма от 3лв кг! да продълга ли с храните? кремвирши от 2лв кг?! има ги, но не ги яжте!

# 50
  • Мнения: 2 242
баща ми доставя хранителни продукти за детска кухня. за да спечели търга трябваше цената да е най-ниска. и затова децата ни ядат кайма от 3лв кг! да продълга ли с храните? кремвирши от 2лв кг?! има ги, но не ги яжте!
че то това си е закон, нашите законодатели са над тия неща като качество, здравеопазване, международни норми, държавни изисквания ... и тям подобни дивотий
 
"ЗАКОН ЗА ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОРЪЧКИ
Чл. 37. (1) (Предишен текст на чл. 37, изм. - ДВ, бр. 37 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) Възложителят определя изпълнителя на обществената поръчка въз основа на оценка на офертите по един от следните критерии, посочен в обявлението:
1. най-ниска цена;
2. икономически най-изгодна оферта
. "
 hahaha

би ли споделила повечко за качеството на храната  Praynig

# 51
  • софия
  • Мнения: 379
храната не е толкова лоша, колкото очаквах. готвят ги вкусно, не знам как го правят с такива продукти. имам подозрения, че слагат вегета или нещо подобно за вкус. иначе за доставките - аккто казах, най-евтиното сирене, кашкавал, макарони и т.н. наистина всичко се провярява за годност, но проблема е според мен в производителите.

# 52
  • Мнения: 2 534
наистина всичко се провярява за годност, но проблема е според мен в производителите.

точно така
проблемът не е в менюто , а в това какво е качеството на храните , от които то се приготвя
Когато говорихме с д-р Абаджиева (педиатър-алерголог) се стигна точно до този извод ... не е проблем да има сандвич с колбас , стига той да е качествен , нито пък да има мусака за обяд , ако е приготвена от смляно месо

# 53
  • Мнения: 5 178
Имам един въпрос към майките запознати с рецептурника за млечна кухня 3-6м Първа група
- с какво мляко се приготвят млечно-зеленчуковите пюрета и кисела
- кисела с пшенично или царевично нишесте се приготвя
В кухнята при нас съм сигурна, че се готви стрикнто по рецептурника, но не знам какво точно съдържат рецептите

# 54
  • Мнения: 2 242
В рецептурника на Свиленка Пантелинова храната е разделена за над 4м, над 6м, над 10м. Рецептите от първата група са с ‘Пр.мляко/сухо мляко’.
Ако можеш питай по кой точно рецептурник готвят или най-добре какво мляко слагат Wink

# 55
  • Мнения: 712
В яслата на Боян (75-то ОДЗ - Младост 1а) менюто се обявява от петък. Разписано е за седмицата, но по думите на директорката не винаги го спазват стриктно. Тя обясни, че понякога в зависимост от доставките на продуктите, може да се разменят ястията за отделните дни.
Не знам как успяват да ги нахранят 3 пъти на ден за 1 лв.... Аз в къщи не успявам. Е, вярно, че то и количествата им са миниатюрни, но все пак.....
Боян яде всичко, което се предлага и не проявява капризи, макар че повечето от ястията у нас никога не са готвени (домати с ориз, леща яхния). Интересно, че в къщи не яде зелен боб и други ястия със сос, а в яслата яде.

Прави ми впечатление, че често се яде леща и боб. Няма да ви обяснявам каква пукотевица настава после, но детето се оплаква от болки в корема все по-често. Не съм забелязала да се дава толкова много месо - най-много 3 пъти в седмицата. За десерт на обяд се дава плод или компот. Не ми харесва, че дават плода за десерт. Аз никога не давам плод заедно с основно ястие. Винаги е отделно, поне 2 часа преди или след яденето.
Помолих мъжа ми да вземе днес рецептурника и да видим какво ще ми донесе.

# 56
  • Мнения: 712
Сещам се, че има едни овесени ядки с плодове, които са българско производство и са 3-4 лв за 1 кг опаковка. Има няколко разновидности, но тези с плодовете и стафидите са добри.

# 57
  • Мнения: 7 391
Сещам се, че има едни овесени ядки с плодове, които са българско производство и са 3-4 лв за 1 кг опаковка. Има няколко разновидности, но тези с плодовете и стафидите са добри.
          А пък аз се сещам,че децата в ДГ изобщо не ги ядат.Като има мюсли с мляко или крем така си отиват в боклука. Mr. Green А и не бяха от българските т.с. счита се ,че са с по-добро качество.
баща ми доставя хранителни продукти за детска кухня. за да спечели търга трябваше цената да е най-ниска. и затова децата ни ядат кайма от 3лв кг! да продълга ли с храните? кремвирши от 2лв кг?! има ги, но не ги яжте!
Не винаги най-ниската цена е най-лошото качество.Аз съм засичала агнешко на пазара струва 6 лв ,а от такъв като баща ти 8.50 лв за кг и познай качеството къде беше по-добро.А КАК се печели търг в БГ знаем всички. Mr. Green/Не се шокирайте от цените,които споменавам - инфото за тях е от преди няколко години /.
              И още един въпрос  - къде са директорките и мед.сестрите в ДГ,които зарежда баща ти - те имат право да връщат ВСИЧКИ некачествени продукти и ако не успеят по този начин да повишат качеството - има докладна до кмета и смяна на доставчика.

# 58
  • софия
  • Мнения: 379
              И още един въпрос  - къде са директорките и мед.сестрите в ДГ,които зарежда баща ти - те имат право да връщат ВСИЧКИ некачествени продукти и ако не успеят по този начин да повишат качеството - има докладна до кмета и смяна на доставчика.
[/quote]
храните не са развалени, не може и да се види какво има в каймата или в кремвиршите с просто око, а за вкуса е въпрос на производител и дори да се смени доставчика ще се намерят пак други евтини гадни колбаси.

# 59
  • Мнения: 7 391
храните не са развалени, не може и да се види какво има в каймата или в кремвиршите с просто око, а за вкуса е въпрос на производител и дори да се смени доставчика ще се намерят пак други евтини гадни колбаси.
   Ами не е точно така при нас като върнаха няколко пъти некачествени продукти /има и родители в комисията,която ги приема/ и сега няма проблеми.Опитва се от време на време ,но не минават номерата и сега и колбасите и шунките са от качествено месо и не са само кремвирши  Mr. Green Така,че пробвайте и после ще си говори
                Аз не говоря за развалени храни,а за колбаси с по-ниско качество.Една наденица не е шунка,или едно пиле и съответни обезкостени разфасовки са различни неща.И се оказа както навсякъде в живота,че ефтиното излиза по-скъпо - като почистиш месото  от кокали и кожи,тлъстини /зависи от месото/ и остава почти нищо,а едно обезкостено месо ,което е по-скъпо си е чисто месо.
               Пробвайте и после ще спорим.А навсякъде си има отговорни за приема на продукти ,говорете с тях и директорите и пробвайте първо с плодовете - при тях лошото качество си личи най-лесно.Върнете ги 1-2 пъти и ще си говорим дали ще носи изсъхнали мандарини  Mr. Greenbouquet Peace

Общи условия

Активация на акаунт