Отговори
# 30
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
Лошото е, че няма как във всяко ДЗ да стои всеки ден човек от ХЕИ. А ако се правят проверки в началото при избора на доставчик в последствие често качеството се влошава.
Но си мисля, че тези фирми трябва да се проверяват често от ХЕИ и ДВСК, но не знам дали не се прави, а ако се прави колко често. Нека се включат хората които са в час с тези неща.

# 31
  • В офиса
  • Мнения: 4 018
По темата за храните няма да кажа нищо ново, но основното ми желание би било прозрачност.

Почваме от менюто - има ли го разлепено на видно място във всяка градина? за колко дни напред? дали не е добре да се изготвя месец предварително и да се дава в писмен вид на родителите (както е в нашата градина, напр.). Спазва ли се?
Имат ли родителите възможност да участват в изготвянето му? Алергичните деца? Децата вегетарианчета? Тук подвъпрос към чужбинските майки: в техните градини има ли алтернативни менюта и опция за избор. Те могат ли да участват в съставянето на менюто?

Минаваме през доставчици, цени, качество. Това с Агенцията е малко бошлаф работа. Кой да се оплаче, когато родителите не знаят кои са доставчиците, нито някакво друго инфо, а съответните пък обикновено са силно нечии хора на директорките. Така че силно 'за' публични интернет регистри, където се вижда за всяка градина кой на какви пари какво доставя.
Качеството не знам как може да се следи, но това не е работа на директорките. Санкциите за фирмите доставчици какви са?

За културата на хранене, това едва ли може да влезе в някакъв рецептурник. Аз може да съм против маргарина, кренвиршите, солетите и пакетираните сладкиши, да искам всеки ден топло мляко и пресни плодове, но на родителят Х да не му дреме. И след като парите заделяни за ДГ и в частност за храната там са толкова малко, едва ли имам право да изисквам, а и да го направя, от въздуха ли ще завалят. Тук обаче може да се помисли за различно финансиране на градините и за различен статут. Пак чужбинските майки да кажат колко типа градини имат - само държавни и частни ли, или някакви междинни варианти. Защото със сигурност има хора, които не искат всички екстри на частните градини, но са съгласни да плащат не 30 (всъщност каква е таксата в държавна ДГ?), а да кажем 60-100 лв, но да знаят че децата им се хранят качествено.

# 32
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Но си мисля, че тези фирми трябва да се проверяват често от ХЕИ и ДВСК, но не знам дали не се прави, а ако се прави колко често. Нека се включат хората които са в час с тези неща.

Да именно нещо такова имах предвид.
Не често, а ежедневно да се знае каква храна заминава за градините и това да не се вменява като отговорност на директорите.
Те може да са отговорни за това как се приготвя храната на място, но не и за доставките.

# 33
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Защото със сигурност има хора, които не искат всички екстри на частните градини, но са съгласни да плащат не 30 (всъщност каква е таксата в държавна ДГ?), а да кажем 60-100 лв, но да знаят че децата им се хранят качествено.

Пълната таксата е 40 лв.

Градините се финансират от държавата.

В линковете, които бях пуснала в темата за камерите пише, че за един ден храната е разчетена (ако не се лъжа, но ще проверя и ако трябва ще поправя) за 1.25 лв.
В група с 30 деца това прави по-малко от 40 лв на ден.
Малко ли е....достатъчно ли е, може да се каже само ако се видят цените за доставка.

На мен ми се струва, че трябва да си факир, за да успееш да нахраниш децата като хората за тези пари.

# 34
  • Мнения: 2 070
Здравейте и в тази тема. На работната група предложението фирмите производители да се проверяват преди сключване на договорите беше мое. Първоначално директорките не ме разбраха особено, защото така или иначе храните, които се купуват са одобрени от ХЕИ и се гледат за годност. Добре, че представителката от общината, която ръководи групата ни подкрепи и застана зад нас, каза, че лично ще настоява да има проверка преди това, справка с агенцията за защита на потребителите и т.н. И точните и думи бяха, че трябва да има прозрачност. Не знам някоя от вас чете ли черния списък в Готварски рецепти, но то там си е шок и ужас.

# 35
  • Мнения: 2 534
Градините се финансират от държавата.

В линковете, които бях пуснала в темата за камерите пише, че за един ден храната е разчетена (ако не се лъжа, но ще проверя и ако трябва ще поправя) за 1.25 лв.
Общината отпуска парите за ДГ
За детските ясли - Министерството на здравеопазването и там сумите , за които се изготвя менюто са доста по-високи от тези , които са отделени за ДГ от общината .

# 36
  • Мнения: 30
Някой по-горе писа, че е против шоколада. Защо не мога да разбера сте против шоколада (говоря за деца на 4, 5 и повече години)? И как си го представяте това с по лъжица на дете  Rolling Eyes , някой ще ги порежда или как?
За плодовете между храненията съм съгласна, но както писах и в друга тема с овесените ядки  Sick  Wink.
Всъщност големия проблем с храната е при ОДЗ-тата и това, че на бебета сервират същото което и на 7 годишните. По това трябва да се работи.
Иначе с някой дребни забележки аз харесвам храната в градината на децата, те също.
Ето веднага се появяват различия в начина на хранене на децата.
Нашето дете например шоколад, вафли, кремвирши салами прояде в ДГ - няма как. Така или иначе вече са на достатъчно голяма възраст. Но аз роптая срещу даването сутрин на една изцяло въглехидратна закуска, каквато се предлага в нашата ДГ - филия с шоколад и чай, като добавите следобед вафла - ами то физически не остава възможност детето да си набави необходимите белтъчини и витамини. В крайна сметка в къщи яде само вечер.
Овесени ядки - има чудесни миксове с овесени ядки, сушени плодове, ядки - с прясно или кисело мляко са си вкусна закуска.
В чест на истината предпочитам да увеличат таксата на градината, но да я вида вложена в по-качествена храна за децата.

По-горе прочетох идея за създаване на единно меню за ДГ- също съгласен, не виждам проблем чрез ХЕИ например да се оформят няколко варианта на ежемесечни менюта, да има самата градина по-малко възможност за вариране в менютата, ще може и по-лесно да се следят разходите на градината за храна - отговарят ли на предлаганото меню.
Също да се проверява качеството на приготвяне на храната, не само бактериологично, но и като вкусови качества, като форма на поднасяне - съобразено с възрастта.
Но си мисля, че тези фирми трябва да се проверяват често от ХЕИ и ДВСК, но не знам дали не се прави, а ако се прави колко често. Нека се включат хората които са в час с тези неща.

Да именно нещо такова имах предвид.
Не често, а ежедневно да се знае каква храна заминава за градините и това да не се вменява като отговорност на директорите.
Те може да са отговорни за това как се приготвя храната на място, но не и за доставките.
Също Peace .

# 37
  • Мнения: 2 534
Когато говорихме с алерголожката точно това обсъждахме ... не е проблем да се дава по няколко блокчета шоколад , проблемът е в това , че филия с течен шоколад не трябва да е следобедна закуска ... все въглехидрати ...
abcd , дори и да увеличат таксата , парите няма да отидат за храната на децата , те отиват в републиканския бюджет

# 38
  • Мнения: 2 070
Има много скъпи мюслита, но съвсем спокойно може да се направи микс от най-обикновени бг овесени ядки със стафиди и други нещица вътре и готово. Друг е въпроса дали децата ще искат да ядат това. Жени и сутрешна закуска не трябва да е според мен филията с шоколад. За маргарина сто процента съм съгласна с вас. И за кремвиршите /справка - в черния списък в готварски рецепти, за който има време и нерви да се ужасява/

# 39
  • Мнения: 3 810
Не знам каква е практиката в Сф, но в ДГ на дъщеря ми беше така:
Общината осигуряваше само най- необходимите продукти- олио, брашно, малко месо...
Всички родители доплащаха към 7-8лв. месечно(зависи от дните, коите детето е посещавало Дг) за плодове и месо. Парите се събираха от родител, както и закупуване и контрол на продуктите.
Нямам наблюдения да са давали кренвирши(чета "черния списък в готварски рецепти")
Пак имаше недоволни родители, защото им идвало скъпо.
Но мисля, че това е добро решение- златната среда. Родителите преценяват и ако им идва скъпо си записват децата в друга ДГ. Те избират.

# 40
  • Мнения: 2 534
  Жени и сутрешна закуска не трябва да е според мен филията с шоколад.
Не съм се изразила правилно ...
Алерголожката имаше предвид да не е самостоятелна храна , без значение дали е сутрешна закуска или следобедна , а да е като десерт , ако го има изобщо . Каза че това дали да се дава трябва да е решение на родителя и да не е включено в менюто на ДГ и ясли  (по възможност )

# 41
Аз съм работила в детска кухня.Откакто напуснах, щото не издържах, не взимам храна от там.Не мога да подложа детето си на това. Предпочитам да готвя вкъщи. Смятам, че децата се хранят непълноценно в детските градини, а здравето на детето е най-важното нещо в първите 7 години.Ако то се развива добре физически в началото, после ще се усъвършенства и интелектуално. Не съм съгласна децата да се тъпчат с месо-в повечето градини всеки ден има месо в менюто.Има и куп други неправилни неща.

# 42
  • Мнения: 2 885
Аз съм работила в детска кухня.Откакто напуснах, щото не издържах, не взимам храна от там.Не мога да подложа детето си на това. Предпочитам да готвя вкъщи. Смятам, че децата се хранят непълноценно в детските градини, а здравето на детето е най-важното нещо в първите 7 години.Ако то се развива добре физически в началото, после ще се усъвършенства и интелектуално. Не съм съгласна децата да се тъпчат с месо-в повечето градини всеки ден има месо в менюто.Има и куп други неправилни неща.

Дай ни повече информация. За нас тя е особено важна. Благодарим предварително.  bouquet

# 43
  • Мнения: 636
Защо? Какво му е на месото?

Иначе искам да ви питам нормално ли е да се дава като трето ястие кифла с кремвирш, със сладко, тулумбичка, козунак и други такива? Не ходим на ясла, но вземаме от там храна. При това ме карат да нося и белина, за да бъдело чисто?!!!!!
Имам чувството, че като не могат да измислят трето и купуват разни измислени кифли, баници и т.н. Това не е нормално според мен.

Последна редакция: пн, 11 дек 2006, 17:38 от terra

# 44
  • Мнения: 2 070
Защо? Какво му е на месото?

Иначе искам да ви питам нормално ли е да се дава като трето ястие кифла с кремвирш, със сладко, тулумбичка, козунак и други такива? Не ходим на ясла, но вземаме от там храна. При това ме карат да нося и белина, за да бъдело чисто?!!!!!
Имам чувството, че като не могат да измислят трето и купуват разни измислени кифли, баници и т.н. Това не е нормално според мен.

Molq, spodeli za koq qsla i v koi kvartal stava duma...   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт