Работа и живот в Пловдив

  • 61 788
  • 35
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 308
Здравейте Мами,

През последните две години забелязвам как Пловдив излиза напред в доста класации за добър за живеене град. Има ли някой, който да живее в Пловдив и да иска да сподели как е животът там? Има ли достатъчно работа и добре платена ли? Как се справят родителите с малки деца? Rolling Eyes

# 1
  • Мнения: 598
Работа има, зависи какви са очакванията за ниво на заплащане. Не е високо, но това не означава, че масово хората са бедни. Има много хора, които имат допълнителни доходи например от наеми или нещо друго. Разбира се, има и хора, чието заплащане е високо, но това не е масовото. За децата има много детски градини, не толкова много ясли. Училища има всякакви. На мен лично ми харесва да живея в Пловдив.

# 2
  • Мнения: 10 421
Здравейте Мами,

През последните две години забелязвам как Пловдив излиза напред в доста класации за добър за живеене град. Има ли някой, който да живее в Пловдив и да иска да сподели как е животът там? Има ли достатъчно работа и добре платена ли? Как се справят родителите с малки деца? Rolling Eyes
Има от всичко по малко Simple Smile Simple Smile Не виждам нещо по-специално.. но не бих живяла в друг град!
Имам за близко сравнение София и Бургас - не са моите градове това..
Работа има.. Ясли, градини училища също.
Ама така общо въпроса - не знам какво конкретно очакваш като отговор  newsm78

# 3
  • София
  • Мнения: 1 213
Не съм майка все още  Rolling Eyes , но мисля, че Пловдив е по-добър за живеене град от София, където за съжаление съм в момента... Някак много удобен ми е, за разходки, за забавления, училища и университети има всякакви...  Simple Smile
Разбира се, има си и проблеми...например липсата на паркоместа  Mr. Green
Мои приятели с мънички деца в Пловдив доста по-лесно им намериха детски градини в сравнение със София...където няколко приятелчета увиснаха и мамите им взеха 3-та година майчинство Simple Smile

# 4
# 5
  • София
  • Мнения: 22 948
Израснала съм в Пловдив, сега живея в София, а така искам да се върна.  Sad Heart Eyes

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 3 624
Израснала съм в Плевен,учих в София,от 93 година живея в Пловдив.
Хубав град,но като всеки голям град има и много недостатъци и предимства.Първите неща за ,които се сещам са проблемите с паркирането/не ,че в София не е проблем/.Последното с което се сблъсках е че трудно намерих учител на детето по испански.Това в София не е проблем например.Никоя школа няма курсове за малки деца-като казвам малки -8 години.

# 7
  • Мнения: X
Зависи  кой град,село или държава сменяш за Пловдив.
 В него всичко си е пълен "айляк".

# 8
  • Мнения: 308
Много благодаря на всички за включването! В момента живея в малко градче, но поради липсата на работа (единствено) сме принудени с мъжа ми да се местим. И основната ни дилема е София или Пловдив. Не искам да се влияем от това кой къде има повече приятели...Аз съм с икономическо висше образование и знам, че най-лесно бих си намерила работа в София, ама като ги слушам хората, дето живеят там, силно се разколебавам. Аз лично като ходя и доста мръсно и неприятно ми се вижда и ако имаме начин бихме предпочели в Пловдив. Само че пък там основно това ме притеснява, да не останем без работа. Не знам и квартирите как вървят. Rolling Eyes Ще трябва все пак да решим, защото искаме да е дългосрочно решението  newsm78

# 9
  • Мнения: 598
Квартирите в Пловдив са съвсем достъпни като цена, ако човек работи. Гарсониера извън центъра струва към 200 лв.

# 10
  • София
  • Мнения: 22 948
Квартирите в Пловдив са съвсем достъпни като цена, ако човек работи. Гарсониера извън центъра струва към 200 лв.

А в София, както може да се досетиш цените са много по-високи.

Четох,че нямало къде да се паркира в Пловдив,  hahaha не знам за София какво да кажа в такъв случай. Също така задръстванията в София - не могат изобщо да се сравняват с тези в Пловдив.

# 11
  • Nice
  • Мнения: 946
Тъй като съм от региона около Пловдив това ми беше градът в който щях да уча и да живея. Съвсем на другаде ме отвя вятарът, но повечето ми познати са там така или иначе.
И от всички не познавам един който в момента да е без работа. Някои от тях в началото решиха да пробват в София. Разбота намериха, но не им допадна там и си се прибраха в рамките на година.
Наемите са си съвсем прилични, наиситна можеш да намериш гарсониера за 200 лева. Имам приятели които наемат апартамент с 3 спални за 400 лева съвсем близо до центъра. Заплатите не са като в София, но и стандартът не е.
Според мен Пловдив предлага повече позитиви на големия град от колкото негативи. Има места в яслите, добри училища, извънкласни дейности за децата, развлечения за родителите, разнообразие, без да е претъпкано, някои централни квартали дори ги намирам за спокойни.

# 12
  • Мнения: 22
Живея в Пловдив от около 15 години, също съм с икономическо образование, като не си работя по специалността. Детето ни е на 4 години, проблем с приемане в ясла и градина сме нямали. От една година обаче започнах да следя обявите за работа и се оказва, че 99% от фирмите, които търсят кадри без ръководни функции, с икономическо образование и чужд език предлагат около 600 лева нетна заплата, а аз в момента работя за повече. Естествено има и фирми с по-високи заплати, но не са много. Така, че със сигурност работа има колкото искаш, въпросът е при какви условия и на каква заплата. Всеки си преценява какъв стандарт на живот иска да постигне и с какво е склонен да направи компромис. Моят съвет е, ако имате физическа и финансова възможност, да кандидатствате за работа и в София и в Пловдив, и в зависимост от предложенията, които имате да прецените какво ви устройва. Иначе смятам, че за семейство с деца Пловдив е по-добър вариант за живеене от София, а още по-добър вариант е къща в близките съседни села около Пловдив и работа в Пловдив.

# 13
  • Мнения: 10 421
къде 200 лв наем  newsm78
От личен опит преди година - по-малко от 350 лв абсурд. И то не нещо перфектно, нито близо до центъра..
Надолу имаше безкрайно малко предложения и всичко беше като след бомбандировка, пълна мизерия  Sick

Заплати - зависи какво икономическо - 600-800 е съвсем нормално за стартова.
А той какво работи?

.. за наем - по-добре си харесайте жилище с ипотека, ако целите дългосрочно  newsm78

А имате ли дете/деца или хипотетично?

В София не бих се завряла  Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 308
За сега хипотетично, но искаме точно за това да е дългосрочно, за в близките години да помислим  Praynig...И на мен в Сф не ми се иска, но ако не можем да се издържаме в Пловдив...Той е НСИ

# 15
  • Мнения: 10 421
Ами щом е хипотетично Simple Smile Защо да не?

НСИ (Национален статистически институт?) - това не е ли в София?

# 16
  • Мнения: 308
Опс - НС - национална сигурност  Laughing

# 17
  • Мнения: X
НСО го пишеш по форуми?!

# 18
  • Мнения: 308
За мен няма проблем в това - както казах, тук няма особено работа и двамата до сега не сме си работили по специалностите дори...    Laughing

# 19
  • Мнения: 508
И аз мисля, че е хубаво да си търсите работа и в София, и в Пловдив, пък където сабя покаже Simple Smile
А иначе Пловдив е хубав град. Само дето много се пренасели. Всичко живо от Родопите се спусна тук. Но предполагам урбанизацията е световна тенденция. Неизбежна работа. Но ми е мъчно като гледам някои села как  замират.

# 20
  • Мнения: 742
Не съм забелязала липса на работа в Пловдив.Нямаше ме 2 години и сега забелязвам ,че от към инфраструктура доста се е променил в положителна насока.Аз винаги съм харесвала уютността ,която ми предлага този град.В който и квартал да се живее е удобно.Навсякъде има магазини,детски градини,училища,пазар.Някой горе споменаваше наемите..Ние до преди 3 седмици търсихме квартира и не мога да се съглася с посочените цени.Наемите са по-високи от тези във Варна например.За 400-450 лв.може да се наема апартамент с две спални ,със старо обзавеждане ...За 3-стаен нормален ,не луксозен ,но обновен 500 лв. е добра цена...Двустайните жилища с що-годе добро обзавеждане на цена около 400-450 лв.е възможно.Гарсониера под 350лв. може и да има,но едва ли ще е приятна за живеене...Наемите са скочили ужасно заради многото чуждестранни студенти,а и отварянето на новите китайски заводи предполага голямо търсене.Брокерите се оплакват,че предлагането е много слабо и не могат да си покриват клиентите...Притеснявам се,че градът ни,ще се пренасели и ,ще стане подобие на София съвсем скоро.За сега е спокоен и предпочитан град за живеене от мен.

# 21
  • Мнения: 1 375
Използвам темата за да попитам дали дали сте се възползвали от обявеното намаление за данък сгради с 50% при положение,че жилището ви е основно...Аз лично не знаех за тая опция,че има такава възможност и случайно попаднах на тази статия.http://www.gustonews.bg/?page=article&instanceID=39532
А всъщност решението за това е от няколко години.Ако някой е запознат или е ползвал това намаление при плащане на данъка нека сподели кога и как се попълва въпросната декларация за отстъпка-дали при самото плащане става или по-рано се ходи(до края на предходната година).
От статията разбирам,че само за освобождаване от данък смет(ако не живееш в един имот) се попълва до края на предходната година....Но нищо не се споменава за данъка сгради при положение,че ти е основно жилище кога и как се подава-само пише ,че се подава декларация в 2 екземпляра.Някой да знае нещо?

Последна редакция: сб, 07 яну 2017, 00:09 от Zhani

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
в темата най-полезни са отговорите на хора, родом от други градове. Защото майничките трудно си сменяме града за някой друг в България и винаги тъжим.
В софия има много пловдивчани и всички, които познавам, са там само за бачкане. Завъдят ли семейство почват да мисля за пътя обратно.
Ако съм от някое село или по-малък град и трябва да избера по-голям град все пак, бих избрала Пловдив или Стара загора. Винаги някак тези градове и климатично остават скрити и по-облагодетелствани от столицата и от морските големи градове - да чукна на дърво (ама едни порои, снегове, студове и т.н като почнат да дават по тв и Пловдив, току виж като от друга държава и помен няма от тях)...
Имам роднини в софия, харесва ми да отида за 2 дни и дотам. В този хаос и то не благоприятен като в западните големи градове, аз няма да се чувствам добре, камо ли деца, семейство и котка...

Относно заплащането - аз съм смятала горе долу, защото имах вариант: ако съм си в Пловдив и взимам хиляда лв и съм ок, в сф ми трябват 2 хил поне да взимам , за да съм ок. Наем, стандарт, заведения, разстояния, таксита, - всичко е по-скъпо в столицата.
600 лв ...аз преди 100 години почнах на повече, сега някакво занижение на заплатите ли има!? Много зависи от образованието и сферата, но точно икономист - има си реален шанс за много от чуждите фирми, заводи и прочие, ако знае език, там администрациите не взимат под хиляда лв, особено за мъж.
То управител на заведение се рекламират заплати от по 1500 база + процент от оборот, чудих се дали да не ставам ресторантьорка  Laughing

# 23
  • Мнения: 308
Много благодаря за отговорите!  bouquet

# 24
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Темата е малко стара, но да я избутам.
Аз съм от Пловдив родом. 33гю си живях там и университет и всичко.
От декември 2015 живея в Сф. И, боже, как искам да се върна в Плд. Засега не мога. А даже не съм отишла на работа там.
Относно работата в Плд. Вече много производствени предприятия отвориха. Заплати има и по 1000, 1200, че дори и 1,500 лв. Разбира се това са за админ.позиции.
Климатът е в пъти по-добър от този в Сф. Разстоянията са по-малки. По-красив град е от Сф.Родопите са по-близо от Сф. Simple Smile
Гърция е по-близо. Това за почивките, де.
Само общественият транспорт е пълна скръб.

# 25
  • Мнения: 308
fam те разстоянията щом са по-малки, може и да не се налага толкова често обществен транспорт...Аз докато учех 4 години във Варна, да ми се е налагало 20-тина пъти най-много...Не знам има ли обаче база за сравнение...
Също и заплатите да са по-ниски, но ако квартирите и другите услуги са по-евтини от тези в София, мисля че се балансират нещата.
А за климата, не е ли твърде горещо и сухо лятото?  newsm78

# 26
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
fam те разстоянията щом са по-малки, може и да не се налага толкова често обществен транспорт...Аз докато учех 4 години във Варна, да ми се е налагало 20-тина пъти най-много...Не знам има ли обаче база за сравнение...
Също и заплатите да са по-ниски, но ако квартирите и другите услуги са по-евтини от тези в София, мисля че се балансират нещата.
А за климата, не е ли твърде горещо и сухо лятото?  newsm78



Разстоянията са малки, но все пак някои квартали не са за пеша. Аз там редовно си бях с градски транспорт.
Но, ако отидеш, например, на театър, до 21 -21.30, забрави за рейс. Трябва да хващаш такси.

Да, по-горещо е. Но аз съм си свикнала. Топлолюбива съм. В Сф непрестанно духа от някъде.
Иначе със заплатите и квартирите, да, малко се балансират нещата.
Но, определено Пловдив е по-спокоен град от Сф.

А вие, избрахте ли, в крайна сметка, преместихте ли се?

# 27
  • София
  • Мнения: 22 948
И аз искам да се върна в Пловдив. Дано се случи някой ден.

# 28
  • Мнения: 308
fam за сега не сме се местили...Случиха се някои непредвидени неща, които ни задържат в близката половин до една година, но въпросът така или иначе стои...Засега по-скоро решихме да пробваме директно с интервюта и така където успеем да намерим нещо по-подходящо, все пак в един момент финансовото състояние ще си каже думата, като трябва да се купуват памперси за бебета..

# 29
  • Мнения: 3 905
Относно работата в Плд. Вече много производствени предприятия отвориха. Заплати има и по 1000, 1200, че дори и 1,500 лв. Разбира се това са за админ.позиции.
Много дълго време съм си блъскала главата над заплащането в града, по някое време дори усилено търсех работа в София. Ще дам мнението си за заплати, производства и общо начин на живот. Разбира се субективно.
Относно производствата
Скрит текст:
Истина е, има много нови производства в Пловдив. Няколко индустриални зони. В самото производство могат да достигнат около 1000 лв. нетно но…  изключително рядко и то обикновено са със специализирано образование. Примерно електро техникум (Либхер). Истината е, че тези индустриални зони дават много работни места, но в огромния си процент  става дума работа на поточни линии. Без изисквания за специално образование заплащането е с мъка 600-700. Наскоро говорих с Шнайдер Електроник по една обява за работа за моя приятел. Жената подробно обясни всичко. Нетно понякога се достигало до 650, да. С извънредния труд и купоните.  Да не забравяме – все пак това е работа без изисквания, в производството.
Административен тип работа.
Скрит текст:
Администрации всички тези многобройни производства почти нямат тук. Повечето са с централи на управление в столицата, на местно ниво е максимално обрано (с изключение на мастодонти като КЦМ или EVN, които са си местни. Но за там трябват връзки като корабни въжета)
Общо заплащането и разходи
Скрит текст:
Извън големите производства е доста по-ниско от София. Но пък и разходите са по-малко. Да, храните навсякъде в големите вериги (Лидл, Метро, Кауфланд) са с еднакви цени. Но в Пловдив разходите за транспорт са наистина драстично по-малко. Има значение. С две думи – тук парите се въртят около 600-800. Над 1000 се вземат от тесни специалисти или късметлии
Приказките за Меката на програмистите.
Скрит текст:
Програмисти има малко каквото и да се опитва да ви излъже кметът. Тук НЕ Е Меката на програмирането. За страната ни това винаги ще си бъде София. Просто някои фирми отварят тук офисчета за програмисти, разчитайки именно на по-ниското заплащане в града. Информирали са се хората, знаят и използват това, за да привличат млади кадри

Наемите
Скрит текст:
Не са чак 250. Гарсониера може… но неугледна. Тук хората печелят по-малко от заплати и тези, които имат недвижими имоти за под наем, гледат да се компенсират с наемите. Понякога ми се струват твърде завишени спрямо заплатите. И все пак са сериозно по-ниски от софийските наеми, където за 450 се взема отремонтирана и все пак панелна гарсониера.
Респективно и цените на жилищата са по-ниски значително. А оттам и вноските по кредита за тях ако си изтеглил такъв.

Всички тези индустриални зони с производства станаха предпоставка в Пловдив да се намали значително безработицата сред хората със средно образование (или по-ниско).  Има добри заплати разбира се. Но не са така масово.  Както днес казвах в друга тема… тук хората помагат до късни години на децата си с каквото могат. Така пловдивчани живеят сравнително добре макар с по-скромни доходи.

Ако си млад човек без семейство забавленията в Пловдив може и да ти се сторят недостатъчно. Няма чак толкова много клубове, в които начинаещ може да отиде да се учи да танцува примерно латино, рап и пр. София изобилства от клубове за какво ли не. Под клуб не разбирам заведение, а периодичното събиране на групичка хора с общи интереси.
 
Но за семейни хора е… чудесно място.  Simple Smile Пловдив e смесица между голям град и провинция, което му придава чар. Тук можеш да не бързаш. Можеш да ходиш на работа и пеш с малко повечко късмет. Някак всичко ти е на приемливо разстояние.  Красиво е по един трудно описуем лежерен начин.  И в същото време си е голямо градче.

Има мек и топъл климат. Което автоматично ви води към по-ниски разходи за отопление зимата. Е, лятото е друга бира. Но и с това се свиква.

# 30
  • София
  • Мнения: 22 948
Ех, липсва ми Пловдив...  Heart Eyes

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
Какви хубави думи на "Защо ме търсиш" , че ми се ще да остана в Пловдив  Joy
 Heart Eyes

# 32
  • Мнения: 3 905
Абе хубави, хубави, но обърнете внимание и върху цифрите. Защото градът си има свой чар. Но заплати няма добри. С целия този роман се опитах да обясня как са нещата в тази сфера. Тиражираните приказки за множеството производства (при това чуждестранни) леко заблуждават хората. Производства има, но друга работа... малко. За съжаление градът от години е замръзнал в диапазона 600-800 като най-често срещано заплащане.

Впрочем прочетох, че масово от Родопите слизат да живеят тук. Има причина. Пловдив е несравнимо по-мъничък от София (около 4-5 пъти) и на хората им е някак по-лесно да се адаптират в него. Няма толкова рязка смяна на темпото на живот. София в това отношение същисва и плаши някои хора.

София дърпа всичко към себе си и Пловдив винаги е с леко периферни офиси със затихващи функции. Знаете ли доказано е, че 90% от трудовата заетост в столицата ни е именно административна. Ще рече някой - и какво от това? Ами нищо. Само дето административните длъжности са по-добре платените, с опции за развитие и т.н. Не поточните линии.

Така че човек трябва добре да прецени приоритетите си и в какъв темп на живот може да се влее. Подчертавам може, не иска. Едно е как си представяш нещата, повлиян от едно-две посещения в центъра на София в някой хубав есенен ден. Друго е можеш ли наистина да прехвърляш две превозни средства, за да идеш сутрин на работа. Или да пътуваш 40 минути с колата до нея. Отделно вечер още толкова. Ако си лежерен спокоен човек София няма да ти хареса. За амбициозните пък Пловдив определено не предлага много възможности. Просто хубаво трябва да си прецени човек какъв темперамент е и какви цели гони.

# 33
  • Мнения: 10 421
Не бих си причинила по час пътуване в посока, след като всичко ми е на 15 мин. пешеходно разстояние - и работата, и градината на детето, и училището на другото, и центъра, и МОЛа ако щете Simple Smile и големия магазин..
И какво ако взимаш 2000 в Сф и плащаш квартира, транспорт и детегледачка да събира децата след градина.. Или 1000 в Пловдив и горните неща са излишни? Примерно. Същото, но без хаоса на столицата.

# 34
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Защо ме търсиш?, много добре си го описала.

Аз лично съм в София не за работа, а по любов Wink
Напуснах си в Плд работата (административна, в производство). Да, там не съм взимала пари, колкото сега взимам, но в Плд си имам жилище. В София - не. В Сф разходите за наем, транспорт и забавления са доста по-големи. Даже, ако щете, и цените по пазарите - за плодовете и зеленчуците.

Отначало ми беше много трудно с града. Такъв един забързан и, честно казано, грозен и сив.  Но вече посвикнах.
Но тук ми липсва този особен чар на Плд между по-голям град и провинция, тази лежерност и безвремие. И всичко ти е на ръка разстояние.

А, също, ми липсва тук и близостта до Родопите.

Откровено, не си представям да си прекарам живота в Сф, но времето ще покаже.

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Много благодаря на всички за включването! В момента живея в малко градче, но поради липсата на работа (единствено) сме принудени с мъжа ми да се местим. И основната ни дилема е София или Пловдив.

Ако водещият мотив е работата (заплатата), разбира се, че София.
Пишеш, че си икономист. Ако си в банка, не знам колко е разликата в заплащането в Пловдив и София.
Но например за счетоводител в Пловдив, мисля че 1000лв няма начин да вземаш. В смисъл, че са по-малко.

Общи условия

Активация на акаунт