Работа и живот в Пловдив

  • 61 667
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 10 194
Ами щом е хипотетично Simple Smile Защо да не?

НСИ (Национален статистически институт?) - това не е ли в София?

# 16
  • Мнения: 308
Опс - НС - национална сигурност  Laughing

# 17
  • Мнения: X
НСО го пишеш по форуми?!

# 18
  • Мнения: 308
За мен няма проблем в това - както казах, тук няма особено работа и двамата до сега не сме си работили по специалностите дори...    Laughing

# 19
  • Мнения: 508
И аз мисля, че е хубаво да си търсите работа и в София, и в Пловдив, пък където сабя покаже Simple Smile
А иначе Пловдив е хубав град. Само дето много се пренасели. Всичко живо от Родопите се спусна тук. Но предполагам урбанизацията е световна тенденция. Неизбежна работа. Но ми е мъчно като гледам някои села как  замират.

# 20
  • Мнения: 742
Не съм забелязала липса на работа в Пловдив.Нямаше ме 2 години и сега забелязвам ,че от към инфраструктура доста се е променил в положителна насока.Аз винаги съм харесвала уютността ,която ми предлага този град.В който и квартал да се живее е удобно.Навсякъде има магазини,детски градини,училища,пазар.Някой горе споменаваше наемите..Ние до преди 3 седмици търсихме квартира и не мога да се съглася с посочените цени.Наемите са по-високи от тези във Варна например.За 400-450 лв.може да се наема апартамент с две спални ,със старо обзавеждане ...За 3-стаен нормален ,не луксозен ,но обновен 500 лв. е добра цена...Двустайните жилища с що-годе добро обзавеждане на цена около 400-450 лв.е възможно.Гарсониера под 350лв. може и да има,но едва ли ще е приятна за живеене...Наемите са скочили ужасно заради многото чуждестранни студенти,а и отварянето на новите китайски заводи предполага голямо търсене.Брокерите се оплакват,че предлагането е много слабо и не могат да си покриват клиентите...Притеснявам се,че градът ни,ще се пренасели и ,ще стане подобие на София съвсем скоро.За сега е спокоен и предпочитан град за живеене от мен.

# 21
  • Мнения: 1 368
Използвам темата за да попитам дали дали сте се възползвали от обявеното намаление за данък сгради с 50% при положение,че жилището ви е основно...Аз лично не знаех за тая опция,че има такава възможност и случайно попаднах на тази статия.http://www.gustonews.bg/?page=article&instanceID=39532
А всъщност решението за това е от няколко години.Ако някой е запознат или е ползвал това намаление при плащане на данъка нека сподели кога и как се попълва въпросната декларация за отстъпка-дали при самото плащане става или по-рано се ходи(до края на предходната година).
От статията разбирам,че само за освобождаване от данък смет(ако не живееш в един имот) се попълва до края на предходната година....Но нищо не се споменава за данъка сгради при положение,че ти е основно жилище кога и как се подава-само пише ,че се подава декларация в 2 екземпляра.Някой да знае нещо?

Последна редакция: сб, 07 яну 2017, 00:09 от Zhani

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
в темата най-полезни са отговорите на хора, родом от други градове. Защото майничките трудно си сменяме града за някой друг в България и винаги тъжим.
В софия има много пловдивчани и всички, които познавам, са там само за бачкане. Завъдят ли семейство почват да мисля за пътя обратно.
Ако съм от някое село или по-малък град и трябва да избера по-голям град все пак, бих избрала Пловдив или Стара загора. Винаги някак тези градове и климатично остават скрити и по-облагодетелствани от столицата и от морските големи градове - да чукна на дърво (ама едни порои, снегове, студове и т.н като почнат да дават по тв и Пловдив, току виж като от друга държава и помен няма от тях)...
Имам роднини в софия, харесва ми да отида за 2 дни и дотам. В този хаос и то не благоприятен като в западните големи градове, аз няма да се чувствам добре, камо ли деца, семейство и котка...

Относно заплащането - аз съм смятала горе долу, защото имах вариант: ако съм си в Пловдив и взимам хиляда лв и съм ок, в сф ми трябват 2 хил поне да взимам , за да съм ок. Наем, стандарт, заведения, разстояния, таксита, - всичко е по-скъпо в столицата.
600 лв ...аз преди 100 години почнах на повече, сега някакво занижение на заплатите ли има!? Много зависи от образованието и сферата, но точно икономист - има си реален шанс за много от чуждите фирми, заводи и прочие, ако знае език, там администрациите не взимат под хиляда лв, особено за мъж.
То управител на заведение се рекламират заплати от по 1500 база + процент от оборот, чудих се дали да не ставам ресторантьорка  Laughing

# 23
  • Мнения: 308
Много благодаря за отговорите!  bouquet

# 24
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Темата е малко стара, но да я избутам.
Аз съм от Пловдив родом. 33гю си живях там и университет и всичко.
От декември 2015 живея в Сф. И, боже, как искам да се върна в Плд. Засега не мога. А даже не съм отишла на работа там.
Относно работата в Плд. Вече много производствени предприятия отвориха. Заплати има и по 1000, 1200, че дори и 1,500 лв. Разбира се това са за админ.позиции.
Климатът е в пъти по-добър от този в Сф. Разстоянията са по-малки. По-красив град е от Сф.Родопите са по-близо от Сф. Simple Smile
Гърция е по-близо. Това за почивките, де.
Само общественият транспорт е пълна скръб.

# 25
  • Мнения: 308
fam те разстоянията щом са по-малки, може и да не се налага толкова често обществен транспорт...Аз докато учех 4 години във Варна, да ми се е налагало 20-тина пъти най-много...Не знам има ли обаче база за сравнение...
Също и заплатите да са по-ниски, но ако квартирите и другите услуги са по-евтини от тези в София, мисля че се балансират нещата.
А за климата, не е ли твърде горещо и сухо лятото?  newsm78

# 26
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
fam те разстоянията щом са по-малки, може и да не се налага толкова често обществен транспорт...Аз докато учех 4 години във Варна, да ми се е налагало 20-тина пъти най-много...Не знам има ли обаче база за сравнение...
Също и заплатите да са по-ниски, но ако квартирите и другите услуги са по-евтини от тези в София, мисля че се балансират нещата.
А за климата, не е ли твърде горещо и сухо лятото?  newsm78



Разстоянията са малки, но все пак някои квартали не са за пеша. Аз там редовно си бях с градски транспорт.
Но, ако отидеш, например, на театър, до 21 -21.30, забрави за рейс. Трябва да хващаш такси.

Да, по-горещо е. Но аз съм си свикнала. Топлолюбива съм. В Сф непрестанно духа от някъде.
Иначе със заплатите и квартирите, да, малко се балансират нещата.
Но, определено Пловдив е по-спокоен град от Сф.

А вие, избрахте ли, в крайна сметка, преместихте ли се?

# 27
  • София
  • Мнения: 22 887
И аз искам да се върна в Пловдив. Дано се случи някой ден.

# 28
  • Мнения: 308
fam за сега не сме се местили...Случиха се някои непредвидени неща, които ни задържат в близката половин до една година, но въпросът така или иначе стои...Засега по-скоро решихме да пробваме директно с интервюта и така където успеем да намерим нещо по-подходящо, все пак в един момент финансовото състояние ще си каже думата, като трябва да се купуват памперси за бебета..

# 29
  • Мнения: 3 822
Относно работата в Плд. Вече много производствени предприятия отвориха. Заплати има и по 1000, 1200, че дори и 1,500 лв. Разбира се това са за админ.позиции.
Много дълго време съм си блъскала главата над заплащането в града, по някое време дори усилено търсех работа в София. Ще дам мнението си за заплати, производства и общо начин на живот. Разбира се субективно.
Относно производствата
Скрит текст:
Истина е, има много нови производства в Пловдив. Няколко индустриални зони. В самото производство могат да достигнат около 1000 лв. нетно но…  изключително рядко и то обикновено са със специализирано образование. Примерно електро техникум (Либхер). Истината е, че тези индустриални зони дават много работни места, но в огромния си процент  става дума работа на поточни линии. Без изисквания за специално образование заплащането е с мъка 600-700. Наскоро говорих с Шнайдер Електроник по една обява за работа за моя приятел. Жената подробно обясни всичко. Нетно понякога се достигало до 650, да. С извънредния труд и купоните.  Да не забравяме – все пак това е работа без изисквания, в производството.
Административен тип работа.
Скрит текст:
Администрации всички тези многобройни производства почти нямат тук. Повечето са с централи на управление в столицата, на местно ниво е максимално обрано (с изключение на мастодонти като КЦМ или EVN, които са си местни. Но за там трябват връзки като корабни въжета)
Общо заплащането и разходи
Скрит текст:
Извън големите производства е доста по-ниско от София. Но пък и разходите са по-малко. Да, храните навсякъде в големите вериги (Лидл, Метро, Кауфланд) са с еднакви цени. Но в Пловдив разходите за транспорт са наистина драстично по-малко. Има значение. С две думи – тук парите се въртят около 600-800. Над 1000 се вземат от тесни специалисти или късметлии
Приказките за Меката на програмистите.
Скрит текст:
Програмисти има малко каквото и да се опитва да ви излъже кметът. Тук НЕ Е Меката на програмирането. За страната ни това винаги ще си бъде София. Просто някои фирми отварят тук офисчета за програмисти, разчитайки именно на по-ниското заплащане в града. Информирали са се хората, знаят и използват това, за да привличат млади кадри

Наемите
Скрит текст:
Не са чак 250. Гарсониера може… но неугледна. Тук хората печелят по-малко от заплати и тези, които имат недвижими имоти за под наем, гледат да се компенсират с наемите. Понякога ми се струват твърде завишени спрямо заплатите. И все пак са сериозно по-ниски от софийските наеми, където за 450 се взема отремонтирана и все пак панелна гарсониера.
Респективно и цените на жилищата са по-ниски значително. А оттам и вноските по кредита за тях ако си изтеглил такъв.

Всички тези индустриални зони с производства станаха предпоставка в Пловдив да се намали значително безработицата сред хората със средно образование (или по-ниско).  Има добри заплати разбира се. Но не са така масово.  Както днес казвах в друга тема… тук хората помагат до късни години на децата си с каквото могат. Така пловдивчани живеят сравнително добре макар с по-скромни доходи.

Ако си млад човек без семейство забавленията в Пловдив може и да ти се сторят недостатъчно. Няма чак толкова много клубове, в които начинаещ може да отиде да се учи да танцува примерно латино, рап и пр. София изобилства от клубове за какво ли не. Под клуб не разбирам заведение, а периодичното събиране на групичка хора с общи интереси.
 
Но за семейни хора е… чудесно място.  Simple Smile Пловдив e смесица между голям град и провинция, което му придава чар. Тук можеш да не бързаш. Можеш да ходиш на работа и пеш с малко повечко късмет. Някак всичко ти е на приемливо разстояние.  Красиво е по един трудно описуем лежерен начин.  И в същото време си е голямо градче.

Има мек и топъл климат. Което автоматично ви води към по-ниски разходи за отопление зимата. Е, лятото е друга бира. Но и с това се свиква.

Общи условия

Активация на акаунт