Работа и живот в Пловдив

  • 61 671
  • 35
  •   1
Отговори
  • Мнения: 308
Здравейте Мами,

През последните две години забелязвам как Пловдив излиза напред в доста класации за добър за живеене град. Има ли някой, който да живее в Пловдив и да иска да сподели как е животът там? Има ли достатъчно работа и добре платена ли? Как се справят родителите с малки деца? Rolling Eyes

# 1
  • Мнения: 598
Работа има, зависи какви са очакванията за ниво на заплащане. Не е високо, но това не означава, че масово хората са бедни. Има много хора, които имат допълнителни доходи например от наеми или нещо друго. Разбира се, има и хора, чието заплащане е високо, но това не е масовото. За децата има много детски градини, не толкова много ясли. Училища има всякакви. На мен лично ми харесва да живея в Пловдив.

# 2
  • Мнения: 10 195
Здравейте Мами,

През последните две години забелязвам как Пловдив излиза напред в доста класации за добър за живеене град. Има ли някой, който да живее в Пловдив и да иска да сподели как е животът там? Има ли достатъчно работа и добре платена ли? Как се справят родителите с малки деца? Rolling Eyes
Има от всичко по малко Simple Smile Simple Smile Не виждам нещо по-специално.. но не бих живяла в друг град!
Имам за близко сравнение София и Бургас - не са моите градове това..
Работа има.. Ясли, градини училища също.
Ама така общо въпроса - не знам какво конкретно очакваш като отговор  newsm78

# 3
  • София
  • Мнения: 1 213
Не съм майка все още  Rolling Eyes , но мисля, че Пловдив е по-добър за живеене град от София, където за съжаление съм в момента... Някак много удобен ми е, за разходки, за забавления, училища и университети има всякакви...  Simple Smile
Разбира се, има си и проблеми...например липсата на паркоместа  Mr. Green
Мои приятели с мънички деца в Пловдив доста по-лесно им намериха детски градини в сравнение със София...където няколко приятелчета увиснаха и мамите им взеха 3-та година майчинство Simple Smile

# 4
# 5
  • София
  • Мнения: 22 887
Израснала съм в Пловдив, сега живея в София, а така искам да се върна.  Sad Heart Eyes

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 3 624
Израснала съм в Плевен,учих в София,от 93 година живея в Пловдив.
Хубав град,но като всеки голям град има и много недостатъци и предимства.Първите неща за ,които се сещам са проблемите с паркирането/не ,че в София не е проблем/.Последното с което се сблъсках е че трудно намерих учител на детето по испански.Това в София не е проблем например.Никоя школа няма курсове за малки деца-като казвам малки -8 години.

# 7
  • Мнения: X
Зависи  кой град,село или държава сменяш за Пловдив.
 В него всичко си е пълен "айляк".

# 8
  • Мнения: 308
Много благодаря на всички за включването! В момента живея в малко градче, но поради липсата на работа (единствено) сме принудени с мъжа ми да се местим. И основната ни дилема е София или Пловдив. Не искам да се влияем от това кой къде има повече приятели...Аз съм с икономическо висше образование и знам, че най-лесно бих си намерила работа в София, ама като ги слушам хората, дето живеят там, силно се разколебавам. Аз лично като ходя и доста мръсно и неприятно ми се вижда и ако имаме начин бихме предпочели в Пловдив. Само че пък там основно това ме притеснява, да не останем без работа. Не знам и квартирите как вървят. Rolling Eyes Ще трябва все пак да решим, защото искаме да е дългосрочно решението  newsm78

# 9
  • Мнения: 598
Квартирите в Пловдив са съвсем достъпни като цена, ако човек работи. Гарсониера извън центъра струва към 200 лв.

# 10
  • София
  • Мнения: 22 887
Квартирите в Пловдив са съвсем достъпни като цена, ако човек работи. Гарсониера извън центъра струва към 200 лв.

А в София, както може да се досетиш цените са много по-високи.

Четох,че нямало къде да се паркира в Пловдив,  hahaha не знам за София какво да кажа в такъв случай. Също така задръстванията в София - не могат изобщо да се сравняват с тези в Пловдив.

# 11
  • Nice
  • Мнения: 946
Тъй като съм от региона около Пловдив това ми беше градът в който щях да уча и да живея. Съвсем на другаде ме отвя вятарът, но повечето ми познати са там така или иначе.
И от всички не познавам един който в момента да е без работа. Някои от тях в началото решиха да пробват в София. Разбота намериха, но не им допадна там и си се прибраха в рамките на година.
Наемите са си съвсем прилични, наиситна можеш да намериш гарсониера за 200 лева. Имам приятели които наемат апартамент с 3 спални за 400 лева съвсем близо до центъра. Заплатите не са като в София, но и стандартът не е.
Според мен Пловдив предлага повече позитиви на големия град от колкото негативи. Има места в яслите, добри училища, извънкласни дейности за децата, развлечения за родителите, разнообразие, без да е претъпкано, някои централни квартали дори ги намирам за спокойни.

# 12
  • Мнения: 22
Живея в Пловдив от около 15 години, също съм с икономическо образование, като не си работя по специалността. Детето ни е на 4 години, проблем с приемане в ясла и градина сме нямали. От една година обаче започнах да следя обявите за работа и се оказва, че 99% от фирмите, които търсят кадри без ръководни функции, с икономическо образование и чужд език предлагат около 600 лева нетна заплата, а аз в момента работя за повече. Естествено има и фирми с по-високи заплати, но не са много. Така, че със сигурност работа има колкото искаш, въпросът е при какви условия и на каква заплата. Всеки си преценява какъв стандарт на живот иска да постигне и с какво е склонен да направи компромис. Моят съвет е, ако имате физическа и финансова възможност, да кандидатствате за работа и в София и в Пловдив, и в зависимост от предложенията, които имате да прецените какво ви устройва. Иначе смятам, че за семейство с деца Пловдив е по-добър вариант за живеене от София, а още по-добър вариант е къща в близките съседни села около Пловдив и работа в Пловдив.

# 13
  • Мнения: 10 195
къде 200 лв наем  newsm78
От личен опит преди година - по-малко от 350 лв абсурд. И то не нещо перфектно, нито близо до центъра..
Надолу имаше безкрайно малко предложения и всичко беше като след бомбандировка, пълна мизерия  Sick

Заплати - зависи какво икономическо - 600-800 е съвсем нормално за стартова.
А той какво работи?

.. за наем - по-добре си харесайте жилище с ипотека, ако целите дългосрочно  newsm78

А имате ли дете/деца или хипотетично?

В София не бих се завряла  Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 308
За сега хипотетично, но искаме точно за това да е дългосрочно, за в близките години да помислим  Praynig...И на мен в Сф не ми се иска, но ако не можем да се издържаме в Пловдив...Той е НСИ

Общи условия

Активация на акаунт