Голден ретривър

  • 6 658
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 54
ами аз през по голямата част от живота ми съм имала котки и само един път куче но го отровиха Sad много плаках за него и след това не исках друго животно но вече с времето си промених мнението и съм твърдо решена да си взема голдън ретривърче .. но мога да кажа че определно знам как да се грижа за едно животно независимо какво е котка или куче .. вярно че по голям опит имам с котките но мисля че и с кученцето ще се справя

# 16
  • Мнения: 8 952
 Бела Шиварова, сигурна съм, че ще се справиш!  Peace

Само гледай да си уредиш нещата и с останалите членове на семейството!!!  Crazy
Аз съвсем сериозно ви казвам, че с моя мъж направо щяхме да се разведем заради кучето първата година. Хем му бял обяснила 100 пъти какво предстои и какво да се очаква - приучване към хигиена, безчетни разходки, гризане на разни неща, доста дивеене  като беше малко. Не мога да не спомена и хапането - докато не изникнаха всичките постоянни зъби, си беше проблем. Хем силничко, хем му се играе, хем налита да хапе - буквално съм се притеснявала за пребиваването вкъщи на голямата ми дъщеря /тогава 14г./ и кучето сами.

По повод темата обаче със сигурност мога да заявя позицията си ЗА голдън ретривър.
Хъскитата и на мен ми се струват доста глупавички. А и не всички стават красиви. Аз често срещам доста дребнички...  Rolling Eyes

# 17
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 400
Здравейте,

В неделя си взехме нашия голдън ретривър. Женска е, на 1 година и се казва Алис. Страхотна е и всички вкъщи, включително и детето, което изпитваше голям страх от кучета, сме влюбени в нея.  Heart Eyes Имам въпрос - как да я приуча да пишка навън, защото сега не го прави? И възможно ли е такова голямо куче да се научи? Разхождаме я и сутрин и вечер, но докато се разхожда не свършва тази работа.

# 18
  • Мнения: 8 952
Може да се научи, но ще отнеме време.

От къде я взехте? Как е живяло кучето до сега?
Не е обичайно на тази възраст да няма хигиенни навици, ако е живяла в апартамент.  newsm78

Разхождайте я по-често, за да я научите. Сутрин и вечер не е достатъчно. В периода на учене поне 5 пъти трябва да я извеждате. Постепенно ще намалите разходките.

Нашата е на година и половина и все още не сме пробвали да я извъждаме само по 2 пъти, задължително я разхождаме и по обяд.

# 19
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 400
От къде я взехте? Как е живяло кучето до сега?

Ами първите 8 месеца е живяла в апартамент, но по инфо от стария собственик и там е имало такива "проблеми". След това 4 месеца е живяла в двора на вилата им. Дефакто ние от там я взехме сега. Ясно ми е, че в момента тя е свикнала да върши всичко, където и падне. Както и че сега може би е в период на лек стрес от смяната на обстановката и хората около нея.
За съжаление в момента нямаме възможност да я извеждаме повече от два пъти дневно. Когато детето стане достатъчно уверено с нея, ще може той да я извежда за малко след като се прибере от училище.
Тази сутрин примерно свърши абсолютно всичко още преди да излезем на разходка, докато вчера сутринта и онази вечер се изпишка след като се бяхме прибрали от разходка и тя се нахрани.

# 20
  • Мнения: 8 952
Ако наистина имате силно желание за това куче, знайте, че няма невъзможни неща и то ще се научи да ходи навън до тоалетната. Но вие трябва да сте наясно, че ще отнеме време и че за известен период ще бъдете извънредно ангажирани с приучаването му. В никакъв случай няма да стане като с вълшебна пръчица, нужно е постоянство и търпение. Подгответе се психически, че няма да стане бързо, въпреки че на тази възраст кучетата разбират повечко и може да ви изненада и да схване по-бързо от очакваното.

Според мен трябва да действате както при малко кученце, което сега се учи на хигиеннни навици. Щом като до този момент кучето не е имало изградени такива. Осем месеца е възрастта, на която най-сетне може да се каже, че кучето е научено да ходи навън до тоалетна, но ако не е било учено правилно и не е имало достатъчните разходки, може да не се е научило и до тази възраст.

Хубавото е, че за разлика от малките кученца, на тази възраст способността за стискане вече е по-голяма.

Аз бих действала така :
Сутрин кучето да се извежда незабавно след събуждането му. Който ще го извежда веднага да скача в едни обувки и да излита, за да няма време да се изходи в апартамента. Човешкият тоалет, кафета и други моля да се оставят за след разходката на кучето.  Peace

Вечер не се бавете след края на работното време. Поне на този етап кучето трябва да ви е приоритет. Особено след като няма навици и след като е седяло цял ден без тоалетна. От входната врата, разхождачът да му слага каишката и да побърза да го изведе навън.

Кучето трябва да се извежда по-често, за да свикне на пишка навън. И за да разбере, че там се очаква да си върши нуждите. След като нямате възможност по обяд, наистина не се бавете след работа и побързайте да го изведете. И не само това - вечер го извеждайте по 2 и дори 3 пъти докато си легнете. Не е толкова трудно след основната вечерна разходка някой да слезе да го изведе пред блока за малко. Сега идва и пролет, времето ще е хубаво. Ще бъде дори приятно да излезете на разходка и по-късно вечер.

В почивните дни задължително извеждайте кучето, колкото ви е възможно повече. Ако може дори и през час-два. Разбира се, това е на този етап, докато кучето се научи, после няма да е нужно да е толкова често.

Много важно във вашия случай - носете в себе си лакомство, с което да наградите кучето, когато свърши някаква работа навън. Поощрявайте го. Ентусиазирано го хвалете. Така то ще разбере, че е направило нещо добро. Лакомството трябва да е различно от гранулите, с които се храни. Вече вие решете - кучешка бисквитка, парченце кашкавал, кренвирш и т.н. Като се изпишка навън, похвалете и дайте наградата.

В дома - не го наказвайте и бийте в случай на беля /нежелано изхождане/. Разберете, че кучето на този етап не разбира, че върши нещо нередно. Може с някакви възклицания да покажете, че не сте доволни, кучето ще го усети, но в никакъв случай не го бийте. Нито с ръка, нито с вестник, както има разпространени теории.После да не ви се налага да се справяте с куче, което се напикава пък от страх.

Притеснява ме, че няма начин да се извежда по обяд. Помислете дали все пак не е възможен някакъв компромисен вариант поне за кратко. Ние с мъжа ми сме се прибирали в обедната почивка, за да изведем кучето, когато беше малко и не можеше да стиска достатъчно.

Ще бъде трудно, но помнете, че е временно!  Peace

# 21
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 400
utro77, благодаря ти за този отговор. bouquet

Желание за кучето имаме голямо и изобщо не си и помислям да я връщаме. Ще се борим докато стане. Не знаех просто дали практически е възможно да се получи промяна на хигиенните навици на тази възраст, но като те чета - може, значи все ще стане някой ден.  Simple Smile

Сутрин кучето да се извежда незабавно след събуждането му.


Това ще го ползвам, защото тази сутрин тя си висна на вратата, аз реших да си направя едно кафе и докато се натуткам, тя си свърши работата.

# 22
  • Мнения: 8 952
Ааа, никакви кафета!  Naughty

Аз очаквам бързо да схване кучето - вече е по-голямо и разбира повече.

Ще се радвам да помагам за каквото мога със съвет.
Пиши как вървят нещата!

Да не забравя и друго важно нещо - кучето е вече голямо, но всички кучета обичат да си играят с разни неща. За да нямате неприятности, непременно му осигурете подходящи играчки - гумени, плюшени, кожени кокали. Може и да не са специално от зоомагазин, но да са здрави и да не предполагат раздробяването и поглъщането на дребни части.

Ние нашето куче, когато не сме си вкъщи, го държим в коридора. Няма достъп до другите стаи. За всеки случай.  Peace И му оставяме играчките да се забавлява. Плюс одеало, на което да лежи.

До скоро дори спеше нощем в коридора. Сега зимата спи в хола на дивана. Когато ние се оттеглим, тя се намества. В спалнята не я пускам. В стаята на децата гледам да не я пускам да не ми прави косми. Но си влиза чат-пат.

След всяко излизане навън сме я свикнали да мием лапите на душа.  Peace И тя сега си чака да я обслужим, иначе не влиза по стаите докато не я измием.

# 23
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 400
Ааа, никакви кафета!  Naughty

E, вече знам... Laughing

Ще се радвам да помагам за каквото мога със съвет.
Пиши как вървят нещата!

Благодаря ти много. bouquet

За да нямате неприятности, непременно му осигурете подходящи играчки - гумени, плюшени, кожени кокали

Имахме време от 3 седмици преди да я вземем и напазарувах всякакви щуротии. Включително две играчки - едната дентална, другата уж за навън...издържаха до вчера. На едната и видя сметката още първата вечер. Но да, знам, че е добре да си има играчка, за да не ползва неща, които не са играчки по принцип. Днес мъжът ми е ходил да и купува нови играчки. Simple Smile
Купих и и една възглавница, уж да спи на нея...изобщо не я отразява. Спи на земята...или в дневната или в стаята на детето.
При нас няма врата между коридора и останалата част от жилището и няма как да организирам да стои само там.

След всяко излизане навън сме я свикнали да мием лапите на душа.

Това и аз правя, мия лапите на душа след всяко излизане. Опитвам се да създам навик. В момента ми се налага да я държа на каишка в коридора, докато се съблека и събуя, защото тя напира да влиза навътре, преди да е минала през банята.

А, сетих се за нещо. В неделя като я взехме, я изкъпахме в банята с душа. Тя стоя мирно и кротко през цялото време. Стоически понесе къпането. Но от тогава с усилие я вкарвам в банята. Или ако влезе лесно,  застава плътно до вратата и трябва да я придърпвам, защото все пак подвижната слушалка на душа не  ми е безкрайно разтеглива. Не знам ...ние ли я стреснахме нещо с това къпане, какво се получи?

# 24
  • Мнения: 8 952
Ще свикне с миенето!

Щом няма начин да я изолирате в коридора, в такъв случай се опитайте максимално да обезопасите помещението, в което кучето ще пребивава докато е само. Да няма по плотове, шкафове, маси, неща, които не трябва да взима. И още по-наложително да оставите няколко играчки, че да се забавлява с тях. Аз купувам от магазин втора употреба по-едри и здрави плюшени играчки.

Сещам се да отбележа, че стафидите са отровни за кучетата и дори могат да бъдат смъртоносни.
Аз например не знаех и бях давала на нашето куче бисквити със стафиди като беше по-малко. Няколко дни повръща. Слава Богу, явно количеството е било минимално, но съм чела, че може изходът да е фатален. Затова сега много ме е страх и внимавам като има стафиди вкъщи да не ги оставям на достижими места. Случва се понякога да открадне някоя хапка от плота в кухнята. Например днес докато приготвях сандвич на детето за училище и ми отмъкна едната филия.  Crazy

# 25
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 400
Сещам се да отбележа, че стафидите са отровни за кучетата и дори могат да бъдат смъртоносни.

Tова не го знаех, много полезно инфо. Аз знам, че кучетата не трябва да ядат сладко и съм забранила на детето да и дава каквито и да било сладки неща.

Има лек напредък с навиците. И снощи и тази сутрин свърши голямата работа навън, а след това се изпишка в банята след като я вкарах вътре да и мия лапите. Пускам и леко чешмата да тече. Не знам дали изобщо и оказва някакъв ефект точно това. Laughing За сега е по-добре да е там, а не на килимите.

Снощи докато я разресвах и намерих един кърлеж. (а онази вечер на килима намерих едно като малко бобче с черни крачета и снощи на снимка видях, че това е наял се кърлеж Shocked ) Не беше се забил още, шаваше из козината. Преди 10 дни и е слаган Фронтлайн, защото е имала кърлежи и аз смятах, че това ще ги отблъсква по някакъв начин, но снощи прочетох, че не действал отблъскващо. В този ред на мисли, тези противопаразитни каишки вършат ли такава работа, да отблъскват кърлежи и бълхи? Да и вземем ли една?
Вашето куче как го предпазвате от подобни гадини?

# 26
  • Мнения: 8 952
Ако я свикнете да пишка в банята, смятам, че ще ви е удобство да го прави на първо време през деня докато е сама. Ама дали ще стане....  newsm78 Разбира се, че е по-добре отколкото на килима!

Ние за известно време бяхме махнали килимите из къщи. Това е идея и за вас! Че доста голямо количество пишкат тия едри кучета....  ooooh! ooooh!

За кърлежите - миналата пролет бяха голяма напаст. Също ползвахме Фронтлайн и след всяка разходка виждах, че са я налазили.  Уж, ако се забиел, от препарата умирал в рамките на 24 часа, за което време не можел да предаде на кучето разни сериозни болести. Защото кърлежите има вероятност да заразят кучето с  болести, някои от които и смъртоносни. Затова е добре редовно да се ползва такъв препарат. И понеже не бяхме доволни от Фронтлайн, на следващото накапване с препарат минахме на Адвантикс. Цяло лято го ползвахме и такова чудо като с Фронтлайна не е било. Но не съм сигурна дали е от препарата или от факта, че според мен пролетта е пика на кърлежите.  newsm78 Зимата не слагаме. Но не я водим и из треви чак толкова. Сега мисля, че е време да сложим пак и мисля пак да е Адвантикс.
Изчакайте да мине нужното време /май един месец/ и тогава може да изпробвате друг препарат.
 
Каишка не ползваме. Казаха ми, че не били ефективни, пък са доста скъпи някои.

Заповядай в темата Любители на кучета за още съвети и подкрепа.  Peace


# 27
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 400
Поръчах една пипета Адвентикс сега и в началото на април ще я сложим. Ще сложа и противопаразитна каишка за всеки случай. Заради пустите кърлежи аз не смея да ходя в тревите, но Алис все в тревата си я влече и постоянно е със забит нос в земята. Сега като ми се налага да тъпча треви ми направи адски лошо вчепетление, че е бъкано, минирано, навсякъде с кучешки акита.  Crazy

Ние за известно време бяхме махнали килимите из къщи.

Тази идея не е като да не ми мина през главата. Ще видя тези дни как ще е, ако се случи пак, тези в дневната ще ги вдигна.

Заповядай в темата Любители на кучета за още съвети и подкрепа

Благодаря, ще се разпиша и там. Simple Smile

# 28
  • Мнения: 17
За да не ти се налага с нея да газиш в тревата, си купи Флекси- разтегателен до 5 метра повод- продават го в зоомагазините спрямо килограмите на кучето.Удобен е, но има условие да се ползва- кучето не трябва рязко да се изстрелва и да те сварва неподготвена, защото при дълъг повод опънът е много силен и коства доста усилия да стискаш ръкохватката, без да я изпуснеш или ти откъсне рамото.Ако още не си и давала кожени кокали, да знаеш, че ги обожават кучетата. Simple Smile

# 29
  • Мнения: 17
Здравейте! Не знам дали тук е мястото да пиша, но имам проблем с моя любим Арес. Ари е голден ретривър, първо куче ми е и съвсем наивно реших, че това са мили и лесни за гледане кучета. Когато беше малък почти не слагаме каишка, слушаше, тичаше и беше много социален с други кучета. Първо, още нямаше и годинка, беше на повод и в гръб го нападна каракачанка.  Дори не се би, само пищеше. Шиха го, ако не се бяха намерили двама мъже Ари щеше да е на парчета. След този случай продължи да е с благ нрав. Във времето обаче последва нападение от немска овчарка и три пъти от ротвайлер. В момента - Ари вече е на 4 години и от година и половина е много агресивен към всякакви мъжки кучета. Пускам го само на оградени места и постоянно се оглеждам. Но дори с каишка е труден и много се тегли като види мъжко куче, в повечето случаи като го лаят и му ръмжат. Трудно е защото аз нямам 50 килограма, а той е 39. Досега не съм го изпускала. Но пак е винаги на косъм. Преди забелязвах, че се изостря, когато има много разгонени женски кучета, вече квартала ни е адски застроен и въобще няма места за разходки, но от почти година е кастриран и пак същата работа.Иначе е изключително благ и любвеобилен вкъщи и много обича хора. Дайте ми съвет какво да правя с тази негова агресия.

Общи условия

Активация на акаунт