Трапезата за Бъдни вечер

  • 54 286
  • 316
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 3 396
Аз си броя всичко на масата, ако трябва да дооправям бройката добавям купа с компот.

# 301
  • София
  • Мнения: 10 929
Питка няма ли да правиш?

# 302
  • Мнения: 1 239
Питка няма ли да правиш?
Аз ли? Не, не съм правила, не ми се експериментира. Предпочитам, ако намеря в някоя пекарна хубава питка да си купя.

# 303
  • Мнения: 13 199
Баницата, за да отговаря на постната вечер не е със сирене, а с праз. Задушен в олио, посолен и намазан на корите. Обикновено ги навивам. Без яйца и нищо друго. Много е вкусно.
Сармите - с ориз, лук, праз, настъргани моркови, гъби, стафиди - всичко предварително задушено, добавям много кимион и куркума, малко чубрица и червен пипер и те си миришат на сарми с кайма и вътре са шарени, а не бели.
Чушките с боб също са шарени, защото освен боб, слагам и грах, понякога и на тях гъби, може и царевица, покривам с кръгчета домати и ги запичам във фурната да останат на мазнинка.
На боба слагам джоджен, девесил и червен пипер.

# 304
  • София
  • Мнения: 10 929
Питка няма ли да правиш?
Аз ли? Не, не съм правила, не ми се експериментира. Предпочитам, ако намеря в някоя пекарна хубава питка да си купя.

Въпросът е, че и тя влиза в бройката.

# 305
  • Мнения: 1 239
Ааа, извинявай, Ваня, не съм те разбрала. Ако намеря хубава питка, да, ще взема. За сега ме снабдиха с франзелка само. Все ще имам нещо хлебно за бройката иначе.

# 306
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 305
Питка,,Слънце,,
Баница с праз и гъби
Лозови сарми
Бобена салата
Пиперки бюрек
Лютеница
Туршия-пълнени камби
Тиквеник
Ядки-печени орехи и лешници



# 307
  • Мнения: 770
Tan4eto.23,
Хубаво меню, но обмисли пак баницата със сирене, ако искаш да спазиш традицията с постна вечеря.
Баница със тиква направих преди малко

# 308
  • Мнения: 2 141
Питка
Салата боб
Гуакамоле (авокадо, кедрови ядки, чери доматки и босилек)
Карпачо от сьомга с лук и каперси (съпругът ми е католик и те ядат риба на Бъдни вечер)
Хумус с маслини
Чушки с боб
Туршия

Весело посрещане на Коледа на всички!

# 309
  • Мнения: 3 396
При мен традиционните неща:
Питка с паричка и дрен;
Боб с картофи в глинен гювеч на фурна;
Леща;
Туршия;
Печени бадеми, орехи, плодове;
Баклава;
Весели празници!

# 310
  • София
  • Мнения: 1 523
Може би малко дребнав въпрос, ама срещам в съветите за броене на ястия лук, чесън, ядки, мед, плодове поотделно. Същевременно гледам други споменават само готвени ястия като чушки, сарми, тиквеник, боб. Та броят ли се дреболиите? То иначе и 11 мога да прехвърля. Моля, без препоръки, че това не е най-важното, просто ми е интересно наистина как е правилно.
За да дам и своя принос към темата планирам боб яхния, плато с ралични туршии, пукани чушки, кис. краставички, франзела, нарязана като брускети, може би и с подправки, хумус, тиквеник или печена тиква. И евентуално чушки с ориз и гъби на фурна и варено жито.
Не може франзела, защото е с мая или квас, а те се смятат за живи, т.е. живот. Също така не може да се слага риба без значение морска или речна, макар че в 40 дневния пост са позволени в определени дни риба или морски дарове. От моя прадядо поп зная, че на Бъдни вечер нищо животинско или нещо, което се приема за живо.

# 311
  • В страната на мечтите.
  • Мнения: 924
Айде и аз при вас да ви кажа какво приготвихме ние тази година.
Сарми (лозови и зелеви) с ориз и праз
Тиквеник
Сушени пиперки с боб и с ориз
Салата от боб
Питка
И тази година решихме да експериментираме с разядка от тиквички с веган майонеза и още една от боб пак с веган майонеза.
Ще имаме също и плодове и ядки.
А ако нещо ни липсва ще слагаме чесън и компот.

# 312
  • Мнения: 13 199
Вместо компот традиционно днес е ошав - нещо като чай от сушени плодове, много е приятен като изстине.
Зелев сок със ситно нарязан праз.

# 313
  • Мнения: 3 396
И млени домати с праз, със сол и олио...
Аз хвърлих няколко цели картофа във фурната, да се изпекат заедно с питата.
Може да не е съвсем на място според канона, но содената хич не я харесвам😐

# 314
  • Мнения: 6 311
Ето и моята маса за Бъдни вечер.
Салата от боб с червен лук и магданоз; кьопоолу; откраднах си от темата идеята за северняшка лютика; разядка с чесън и орехи; зелеви сърми с ориз, морков, гъби маринована рижика и прясна печурка, маслини и праз; пълнени чушки със същата плънка; плодове, содена питка и тиквеник. За утре съм направила курабии със слънчогледови семки и орехова ядка.



Общи условия

Активация на акаунт