Трапезата за Бъдни вечер

  • 54 279
  • 316
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 5 765
Новите ястия при мен ще бъдат:

манастирска яхния с малки глави лук, гъби, картофи и ориз
овесени кюфтета с моркови на фурна
щрудел с ябълки и грис

Това стари рецепти от тефтера на мама.

# 271
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 760
При мен е едно и също всеки Бъдни вечер, това което ядат децата: боб на фурна, ориз със гъби,туршия, питка, баница с тиква от блога на Марчева и арменски сладки.

# 272
  • Мнения: 14 688
И при мен няма планувано нищо ново.Супа боб,зелеви сарми  с ориз.Някакви салати,питка,плодове,ядки,за да издокареме нечетен брой ястия.Натежава ми това меню,не ям боба,но на мм много си му харесва.Десерт никога не правя на Бъдни вечер.
Заинтригува ме манастирската яхния.Бих я правила и в други дни на годината.Smile Да се брои като молба за рецептата.

# 273
  • Мнения: 6 311
Писала съм и преди. Отдавна не варя супа от боб. Купувам готов буркан с боб и правя салата със маслини, червен лук и магданоз. Приготвям салата от печена червена чушка/имим готови във фризера/ с зелено песто от копър и магданоз, чесънче. Правя питка, която хапваме с разядка от счукани орехи, сол, капки оцет, малко олио, пасирин чесън и милко водичка. Много е апетитна. Сърми и чушки, като пълнежът е с морков, праз лук, гъби, стафиди, ориз подправки. Пълнените чушки затварям с резен картоф. Слагам кръгчета картофи и между навитите сърми и чушки в тавата. На трапезата слагам плодове. Правя тиквеник или щрудел с ябълки. Варя ошаф/компот от сушени плодове/ или пък го заменям със сушени кайсии, или микс от сушени плодове. Правим си греяна ракия със карамелизирана захар и кори от портокал и/или мандарини/лимон. Пием червено вино. Редовно подготвям сармите и чушките, салатата от печени чушки от предната вечер, за да не се уморявам да приготвям Бъдни вечер цял ден.

Последна редакция: чт, 16 дек 2021, 15:28 от fatalina

# 274
  • София
  • Мнения: 12 245
Идеята с приготвянето от предната вечер много ми допадна.
Ние също, ще сме най-вероятно на традиционни неща, които има надежда да хапнат и децата  и мъжа ми.
Аз така или иначе постя тази година и вече малко ми омръзнаха постни манджи Simple Smile
Засега планирам боб, лозови сърмички, тиквеник или баклава, содена питка, ядки, плодове и печени чушки салата.
Ако успея да си харесам някоя друга рецепта, може тиквеника да стане на торта Simple Smile

# 275
  • Мнения: 6 783
Традиционно готвя боб за Бъдни вечер (правя го в слоу кукъра). Правя постни лозови сарми и пълнени сухи чушки (пълнежът е един - ориз, настърган морков,лук/праз, джоджен, не слагам стафиди, защото не ни харесва). Правя по съвсем малко, колкото да спазя традицията, пък и да се изяде, че не обичам да хвърлям храна. Жито варя от предния ден. Правя содена питка по рецепта на "Щъркелово гнездо" (миналата година пробвах нашумялата тук друга рецепта, но на "Щъркелово гнездо" повече ми харесва). Правя  тиквеник и ошаф варя. На масата слагам орехи, мед, плодове, по една глава лук и чесън, домашно вино.

# 276
  • Мнения: 5 765
И при мен няма планувано нищо ново.Супа боб,зелеви сарми  с ориз.Някакви салати,питка,плодове,ядки,за да издокареме нечетен брой ястия.Натежава ми това меню,не ям боба,но на мм много си му харесва.Десерт никога не правя на Бъдни вечер.
Заинтригува ме манастирската яхния.Бих я правила и в други дни на годината.Smile Да се брои като молба за рецептата.
С удоволствие давам рецептата за манастирска яхния:

В половин чаена чаша мазнина се задушават две глави лук, 2 моркова, половин глава целина, нарязан на кубчета. Като поомекнат прибавяме 200-300 грама малки главички лук, около 100 грама маслини, 200 грама гъби и доливаме с 1 чаена чаша вода и половин ч.ч. вино. Посоляваме, прибавяме цели зърна черен пипер , дафинов лист и бахар. Варим на слаб огън. Щом заври прибавяме 4 средно големи картофа, нарязани на кубчета и 1 кафена чаша ориз. След това добавяме 2-3 домата нарязани а ситно или дом. пюре. След като поври малко прехвърляме сместа във фурна и печем до готовност. Накрая наръсваме със ситно нарязан магданоз.

Преписвам рецептата буквално, така като ми е написана от майка ми.
Приятен апетит!

# 277
  • Мнения: X
Миналата година за първи път правих постни лозови сарми, тази смятам да проготвя зелеви, пълнени чушки с боб, гювечета с картофи, тиквички, моркови, маслини, както и тиквеник. Днес ще се ходи до българския магазин за продукти.

# 278
  • Мнения: 2 511
сарма е нещо за ядене.
сърма е златист или сребрист конец за везане.
Абе подробности..глакамоле,чесан..

Шарения..

Важното е трапезата да стане..

С нетърпение чакам сухите чушки и киселото зеленце Crazy

п.п.Пробвали ли сте лютика с картофи,праз и сухи чушки скълцани?
Не,че го правя баш на Бъдни вечер,но инак го ядем често,много е вкусно..

Давай бързо рецептата на лютиката

# 279
  • Мнения: 1 402
Здравейте, може ли сполучлива рецепта за содена питка...да не се лутам...Благодаря предварително! Simple Smile

# 280
  • Мнения: 1 319
Изпитана от няколко години:

Содена питка с газирана вода
https://receptite.com/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0%B0 … D0%BE%D0%B4%D0%B0

# 281
  • София
  • Мнения: 1 523
Здравейте, може ли сполучлива рецепта за содена питка...да не се лутам...Благодаря предварително! Simple Smile
Содена питка за Бъдни вечер
Продукти:
Скрит текст:
500-550 гр. брашно
350 мл. хладка вода (топла газирана вода)
5 с. л. олио
2 с. л. оцет (лимонов сок)
1 с. л. захар
1 ч. л. сода бикарбонат
1 ч. л. сол
Приготвяне:
Скрит текст:
Пресейте в купа брашното и направете кладенче в средата. Сложете в него захарта и солта. Разтворете содата в лимоновия сок и го изсипете в кладенчето. Прибавяйки постепенно водата замесете гладко и меко тесто. Намазнете ръцете си и извадете тестото върху леко набрашнения плот. Омесете го хубаво и го оформете на топка.
Слагате паричка във фолио и я забождате в тестото.
Поставете го в намазана с олио или покрита с хартия за печене тава. Намажете питката с растителна мазнина. Опечете в предварително загрята до 180 градуса°C фурна. По желание намажете горещата питка с растителна мазнина. Покрийте с кърпа и оставете да почине 10 минути.

# 282
  • Мнения: 6 783
Содена питка от блога "Щъркелово гнездо". От няколко години я правя, много ни харесва.

# 283
  • Мнения: 770
Аз тази година ще си приготвя всичко освен баницата със сирене и със тиква.
Питка
Баница със сирене
Баница със тиква
Ошаф
Чушки със боб
Чушки със ориз
Зелеви сърми
Постен боб
Туршия
И така ще добавя още неща .
Днес всичко си напазарувах и утре започвам да приготвя всичко плюс декорацията.
Успех на всички.
Весело посрещане на коледните и новогодишни празници
Фортуна може ли рецептата за питката ако може

# 284
  • Мнения: 748
monii, ще споделиш ли рецептата за ябълков щрудел?

Общи условия

Активация на акаунт