Трапезата за Бъдни вечер

  • 53 835
  • 316
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 450
Ох добре, че ми разреши, бях се разтревожила  Laughing За да се втеляваш  в традициите, е хубаво поне да имаш малко историческа обосновка какви са и откога са. Иначе пак си ги спазвай и приятна ти бъдни вечер и на теб  Simple Smile

# 16
  • Мнения: 814
Дами, не исках да се завихрая спор.Змия,тези чушки му звучат интересно,ако може да споделиш как ги правиш?За глакамоле не съм си и помисляла и едва ли ще сложа на масата.На мен мисълта ми беше по традициони неща,като чушките с картофи,различни плънки,баклави,салати.

# 17
# 18
  • Мнения: 14 490
Освен чушките и сърмите, правя и една разядка от орехи, хляб и чесън Peace

# 19
  • Мнения: 1 232
Боб в чушки, содена питка, вино, мед, ядки.

# 20
  • Мнения: 144
Освен чушките и сърмите, правя и една разядка от орехи, хляб и чесън Peace
  newsm10
Тази разядка задължително я правя! Харесваме я много!

Останалите ястия са:
Питка
лозови сърмички
сухи чушки пълнени с боб
варено жито
ошав
кисело зеле-салатка

# 21
  • постоянно
  • Мнения: 7 123
запис  Hug

# 22
  • Мнения: 678
Какъв нелеп спор се заформи  Party

Аз също от време на време експериментирам с ястия за Бъдни вечер, които хем да не са прекалено нетипични за нас, хем да не се повтарят. Като направиме чушки с боб (които майка ми прави фантастични и дори мъжете месари ги предпочитатъ пред пътжолата), някак си не върви да правя и друго ястие с боб.

Та така, това, което често правя е баница с картофи, картофи с праз и сушени чушки, кьополу (което си имам стерилизирано в бурканчета, та не го смятам за голямо ястие), червена леща (яхния или на кюфтета по тази рецепта http://www.bonapeti.bg/recepti/Kyufteta-ot-leshta-s-bulgur/, булгур със зеленчуци, хумус, кисело зеле с боб и май с това се изчерпвам. Има и доста други постни хубави ясрия, но бякак си не ги свързвам с Бъдни вечер.

Хубав ден  bouquet

# 23
  • Мнения: 1 316
На Бъдни вечер спазвам традицията ястията да са постни. Всяка година се старая да ги разнообразя откъм приготвяне,но  пак да са традиционни. Миналата година бобът поднесох в купички от хлебно тесто. Обичаме бобът  да е много гъст,а за купичките смятах,че са врътня, но се получиха сполучливи и оригинални. Тази година домочадието си е направило вече заявка за тях. Тиквеникът съм решила да го навия  на рула. За десерт ще заложа на пълнени  печени ябълки, че тиквата всяка година остава и не я поглеждат.

Моето меню ще изглежда така:

Содена питка с паричка
Гъст боб
Сърми с лозови листа
Баница с тиква
Печени ябълки
Ошав
Плато от туршия, кис.краставички,мариновани червени чушки, люти чушлета
Плодове
Мед
Пуканки- ядки, орехи
Греяно вино и греяна ракия

Ако успея да намеря снимките от миналогодишната ни трапеза ще ги кача.

Нека в нета не водим излишни спорове, а да се "потопим" в  емоции на идващите светли празници.....!!!!!!! Hug


 

Последна редакция: ср, 02 дек 2015, 18:27 от doroty3

# 24
  • Мнения: 814
Може ли да споделите за тази разядка с чесан.

# 25
  • Мнения: 14 490
Може ли да споделите за тази разядка с чесан.

1 ч.ч. орехи се смилат в блендер и се смесват с 1-2 скилидки чесън и 2 филии накиснат хляб. Пасира се до гладкост. Чесън може да сложиш и 3-4 скилидки, зависи дали обичате Peace

# 26
  • Мнения: 7 006
Кво се дърляте за компира?
Че то и за боба викаха че е внесен от Мексико..

Традицията си е традиция,и който му е кеф си я спазва..
Аз хич не съм религиозна и в черва не припарвам,ама 40 години вече,на този ден яма едно и също..
Както и на Коледа,майка от едно време си почиташе и двата празника,а за НГ традиция у нас е баклава,домашна руска салата и пържоли с гъби и пюре.. Laughing..
Остана си от времената когато се събираха цялата родата и ъфкорс най-лесното е две тави с пържоли,една тенджера картофено пюре и готово..

п.п.И винаги на НГ си мириша един портокал..Още от сутринта..И се отнасям в детството..


1 Содена питка
2 Лозови сърмички
3 Зелеви сърми(на другия ден са идеална гарнитура за печеното месо..
4 Сухи чушки с боб
5 Тиквеник
6 Ошав(не,че някой яде,ама за адета)
7 Купа с плодове и орехи

# 27
  • Милано
  • Мнения: 952
Момичета HugОмъжена съм в Италия и тук нямат пости.Така че на бъдни вечер аз приготвям наши ястия,а свекърва ми техните..Аз не налагам нашите традиции,а те техните Simple SmileЗащото Бог е Любов HugВесела и вълшебна Коледа момичета!

# 28
  • София
  • Мнения: 11 989
сарма е нещо за ядене.
сърма е златист или сребрист конец за везане.

# 29
  • Мнения: 7 006
сарма е нещо за ядене.
сърма е златист или сребрист конец за везане.
Абе подробности..глакамоле,чесан..

Шарения..

Важното е трапезата да стане..

С нетърпение чакам сухите чушки и киселото зеленце Crazy

п.п.Пробвали ли сте лютика с картофи,праз и сухи чушки скълцани?
Не,че го правя баш на Бъдни вечер,но инак го ядем често,много е вкусно..

Общи условия

Активация на акаунт